Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko
  • »zuti cvijet« je autor ove teme

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

1

Utorak, 10. Juli 2007

Književno veče Asmira Kujovića

[SIZE=2]Narodna biblioteka Dositej Obradović u petak 13.7.2007. s početkom u 19.30, organizuje književno veče na kom će se predstaviti književnik Asmir Kujović.[/SIZE]

Sem autora, govoriće i književni kritičar Nadija Rebronja, a učestvovaće i glumci Regionalnog pozorišta.

Asmir Kujović, vodeći predstavnik sarajevske ratne generacije pisaca , rođen je 10. 2. 1973. godine u Novom Pazaru. 1992. godine odlazi na studije u Sarajevo, gdje ga je zadesio rat i od tada živi i radi u Sarajevu. Objavio je sljedeće knjige: Vojni sanovnik , pjesme (1996), Zagrobni život , pjesme(2000), Sarajevo noću, priče (2000), Ko je zgazio gospođu mjesec , roman (2002). Roman Ko je zgazio gospođu mjesec dobio je najveće priznanje u BiH, godišnju nagradu društva pisaca BiH i do sada je imao nekoliko idanja. Urednik je sarajevskog književnog časopisa Lica. Nekoliko godina je radio kao sekretar Društva pisaca BiH. Osim poezije i proze piše još i književnu kritiku, eseje, putopise, novinske članke. Poezija mu je prevedena na više svjetskih jezika.

Otvaram zasebnu temu jer je ovo jedan od najznačajnijih književnih događaja u Novom Pazaru u poslednjih par godina. Neka ovo ujedno bude i povod da se prodiskutuje o stvaralaštvu ovog pisca.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

2

Srijeda, 11. Juli 2007

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
književni kritičar Nadija Rebronja

8)

Ovako kada cujem za neku osobu malo potrazim po netu, da vidim sta se moze naci jer moram priznati da na zalost, za vecinu od nasih ljudi koji se bave umetnoscu ne cujem dok ih ne izpostavite ovde. Tek za poneke saznam slucajno.

O samom dogadjaju ne mogu nista reci, a nisam kompetentna ni za neke prave knjizevne kritike, pa evo copy/paste onog sto se meni u prvom trenutku najvise dopalo.

GOLO BRDO

Vidio sam, rođenim očima,
kad je odletio, na sve strane.
Sanjao je da postane najbolji golman
bješe to Igitina posljednja parada.
Trenutak ranije, smiješio se.

Sutra je trebalo da se sastane sa Indirom
pomiri sa Almirom
vreću drva ponese kući
staroj ubere hajdučke trave.
Sutra je trebalo da pusti korijene.

Ne znam šta da osjećam.
I ne mogu da vjerujem
jer za rastanak se nismo pozdravili.

- Otkako je rat, govorio je,
učim da hoću što Allah hoće.
I da neću što Allah neće.
U tom je sve umijeće.

Ne mogu da vjerujem
jer trebalo je, još nešto, da mi kaže.

POST SCRIPTUM

Prije hiljadu i petsto godina
Indijanci latinoameričkih pustinja
u pijesku su ucrtali
kilometrima duge ljudske figure;

Tek kad je otkriven avion
prvi put je viđeno
njihovo umjetničko djelo.

Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

3

Srijeda, 11. Juli 2007

Amira Kujovica znam samo preko novina.Iscitavala sam neke njegove intervjue, ali knjizevni rad mu ne poznajem dovoljno. Eto mi razloga da insallah dodjem na ovo knjizevno vece i upoznam i knjizevnika i njegov rad. :)
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

4

Srijeda, 11. Juli 2007

Ja sam 2003 godine cula za Asmira i to bas povodom nagrade za knjigu "Ko je zgazio gospodju mjesec".
Kasnije sam imala priliku da slusam o njegom stvaralstvu, intelektu i harizmi :)
Svakako je velika cast za grad i nasu knjizevnost poseta jednog svetski priznatog stvaraoca poput Asmira Kujovica
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

5

Srijeda, 11. Juli 2007

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

6

Petak, 13. Juli 2007

Ako Bog da noćas ću otići na književno veče i skoro da sam sigurna da ću naići na fenomenalnog poetu-pisca-i još fenomenalniju književnu kritičarku :D
Vidimo se svi tamo!;)

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

7

Subota, 14. Juli 2007

Eee, ja sam vec bila, i utisci su super. Poezija gospodina Kujevica je jako duboka i podstice na razmisljanje.

Posebno me je odusevila knjizevna kritika gospodjice Rebronja,a naravno i njen novi stajling. Mozda je to stari ali ja je znam u malko drugacijem izdanju, ali sinoc je bila fenomenalna. (o)

Zuti cvijet, molim te prenesi joj! :)
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

• Poruku poslati

8

Subota, 14. Juli 2007

E da i ja sam bila-ma mislim šta reći...Pomalo ću biti subjektivna pa ću reći da je na mene poseban utisak ostavila ruža moja-Žuti cvijet-svojim izlaganjem,a naravno gospodin Kujević je jedan izvrstan pisac-upečatljiva pojava i vrlo mi je drago što je jedan onakav subjekt poreklom Pazarac ;)

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

9

Subota, 14. Juli 2007

Moje pohvale svima: organizatorima, žutom cvijetu, golupu i, naravno, samom Asmiru Kujeviću (njemu ne znam koji je nick :) ) koji zaista pravi komociju razmišljanju.

Evo pronašao sam još jedan intervju:

http://www.omnibus.ba/omnibook/interviews/asmir.htm

P.S.: Ko je još bio od forumaša? Imam osjećaj da je rahat moglo da se napravi jedno neformalno okupljanje. :) Ja znam za 7-oro.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko
  • »zuti cvijet« je autor ove teme

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

10

Subota, 14. Juli 2007

alBazari, bile su i Didy, demoiselle... (ko je još bio nek digne dva prsta ;)) A što dođe bez hanume na književno veče?

Meni je bilo stvarno lijepo, eto ne znam za vas. O Asmiru sam rekla sto sam imala na licu mjesta, a sad moram stvarno da pohvalim našeg Rifcheta koji je bio sjajan i lijep ka lutka ;)

Altuna, hvala ti puno, da te Allah nagradi, prenijeću joj ;)
Hvala svima što ste došli i hvala na pohvalama :)

Google naravno izbacuje svasta, a evo par linkova

http://www.sanoptikum.org.yu/poezija/asmir_kujovic.htm

http://www.omnibus.ba/proza/stokavski/price/bp51_ak.htm ;
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

11

Subota, 14. Juli 2007

Citirano

Orginalno od zuti cvijet
A što dođe bez hanume na književno veče?

Naša bebica je u pitanju... Mislim da biste nas brže-bolje sve troje izbacili samo nakon 10 minuta. ;)

kap

Učenik

(10)

• »kap« je žensko

Datum registracije: 28.01.2006

• Poruku poslati

12

Subota, 14. Juli 2007

Prosto sumnjam da cu recima moci da docaram svoj dozivljaj...poseban dogadjaj.. (o)
Drago mi je sto imamo ovako velikog pisca a jos draze sto je neko iz iste carsije odkle je i on,uspeo tako dobro da prodre,kako Asmir rece,u srz i sustinu njegovog dejla. (o)
SVJETLOST

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

13

Subota, 14. Juli 2007

Ja bih samo volela da je trajalo bar jos malo duze, makar jos sat, dva... tri :D :)
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

14

Subota, 14. Juli 2007

Asmir Kujović rođen je 10. 2. 1973. godine u Novom Pazaru. Osim pozije piše književnu kritiku i prozu. Urednik je časopisa Lica. Živi u Sarajevu.

Objavljene knjige: Vojni sanovnik, pjesme (1996), Zagrobni život, pjesme (2000), Ko je zgazio gospođu mjesec, roman (2002).

Adresa:
E-mail: asmirkujovic@yahoo.com
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

15

Ponedjeljak, 16. Juli 2007

I ja sam bio na predmetnoj književnoj večeri. :) Ne znam šta bih dodao, a što prije mene nije napisano. Asmir je interesantan pisac i nagoni na razmišljanje. Samo ne mogu da se oduprem utisku da je on veoma usamljen i da iz nečega pokušava izići, ali ne nalazi načina. Kao da je za njega vrijeme stalo i ne mrda. Kao da je negdje, na nekom životnom prijevoju stao i ne želi da se mrdne odatle, jer ne zna kakav bi to trebao korak biti.
Kao kada je neko u sred noći u nekoj šumi u kojoj se čuju razni zvuci žviotinja, a šuma nepoznata. Kakav god da korak napravi napraviće šum koji svakog časa može prizvati divlje životnje. Čovjek se onda negdje u nekom ćošku šćućuri i čeka da se probudi, ali "san" traje li traje.
Kritika koju je iznijela Nadija Rebronja je, ja mislim, nešto novo za njega. Možda mu se od ove večeri život promijeni. Njena kritika je kao neki stari šumar koji izvanredno poznaje šumu i kojeg i sama šuma poznaje. Pitom i smiren, stamen, a nježan. Idući tako taj šumar je odjednom naišao na šćućurenog Asmira.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

• Poruku poslati

16

MashAllah al' nas je bilo tamo puno ,oko 10-ak valjda,ništa odsad ćemo Nadiju za organizatora okupljanja da uzmemo ;)

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

17

Kako mi je krivo shto nisam bila... Doshla sa puta noc pre toga, a tek sutradan videla pozivnicu kod mame... :(
Svide mi se Junusovo vidjenje Asmira i Nadije.
Nadam se da ce opet biti prilike da se blize upozna Asmir i njegovo delo.

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

chocolate

Početnik

(10)

• »chocolate« je žensko

Datum registracije: 15.01.2004

• Poruku poslati

18

Utorak, 17. Juli 2007

komsika, dva prsta :) :O

19

Utorak, 17. Juli 2007

Ihh....ja sad, kad procitah vase komenatre, zazalih sto nisam mogla bit prisutna i upoznat se sa delima gospodina Asmija Kujovica.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

20

Utorak, 17. Juli 2007

i ja isto
i zbog njega i zbog forumasa

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba