Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko
  • »zuti cvijet« je autor ove teme

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

1

Srijeda, 19. April 2006

Knjiga koja vam je promijenila život

Puno se na forumu pisalo o omiljenim piscima, omiljenim knjigama, knjigama koje biste preporučili za čitanje... Sad bih vas pitala da li postoji neka knjiga koja vam je zaista, suštinski promijenila život na bilo koji način: duhovno, moralno, nabolje, nagore... Da li uopšte vjerujete da knjige mogu mijenjati čovjeka? Sve vrste knjiga dolaze u obzir.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 20. April 2006

O da...

"Zamak" od Kafke sam procitao nekoliko desetina puta.
Adgar Alan Poe je moj omiljeni pisac. Ali... 8)

Carlos Castaneda: (nije hronoloshki)

"Uchenje Don Huana"
"Odvojene Realnosti"
"Put u Ikstlan"
"Price o Mochi"
"Drugi Krug Mochi"
"Dar Orla"
"Unutrashnje Vatre"
"Moch Tishine"
"Umetnost Sanjanja"
"Aktivna strana Beskonacnosti"
"Tocak Vremena"
"Magicni prolazi"
"Vjesticin San"
"Put Charobnjaka"
"Bio sam Karlos Kastaneda (Razgovori iza smrti)"
"Toltek Novog Milenijuma"
"Cetiri Dogovora"

Su knjige cije se vrednosti, bar po meni, ne zanemaruju u svetu. Na mene su licno imale Ogroman uticaj.

-=-
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 20. April 2006

Citirano

Orginalno od Babbha
""Uchenje Don Huana"

:D
Ovo sam citala sinoc i to bas u vrijeme kada si ovo pisao
:)
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 20. April 2006

Citirano

Orginalno od Babbha
Na mene su licno imale Ogroman uticaj.

Kakav uticaj? Pretpostavljam da je pokretac teme zelio da cuje kako je taj uticaj na nas zavrsio - jesmo li se promijenili, zavrnuli zivotni pravac, odbacili staro drustvo i poceli sa novim ...

Sto se mene tice jedina krupna promjena u mom zivotu je bila ona kada sam odlucio prihvatiti kodeks zivota propisan vjerom. U tom smislu knjige su igrale veliku ulogu a mozda bih izdvojio jednu medju njima: Islamsko pravo od Jusufa Karadavija. Iako sam ranije mnogo slusao o vjeri, serijatu i islamu uopste nikada se nisam uspio osloboditi rezerve koju sam imao prema svemu tome. Iako sam izbjegavao da to javno isticem, serijat, odnosno islamsko pravo mi nije bilo primjenjivo za nase vrijeme a to je onda povlacilo za sobom i rezervisanost prema drugim aspektima vjere. Sve dok nisam procitao ovu knjigu i nisam skontao o cemu se zapravo radi. Od tada se mogu slobodno reci, moj zivot poceo da mijenja.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko
  • »zuti cvijet« je autor ove teme

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 20. April 2006

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od Babbha

Kakav uticaj? Pretpostavljam da je pokretac teme zelio da cuje kako je taj uticaj na nas zavrsio - jesmo li se promijenili, zavrnuli zivotni pravac, odbacili staro drustvo i poceli sa novim ...

E baš sam to htjela da kažem, pa me ti ,Ede, preduhitri :) De, Babbha, napiši nam štogod o tome u kom smislu ti je Castaneda promijenio život.
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

6

Nedjelja, 30. April 2006

I meni su zivot mnogo promenile knjige o Islamu, mislim da nije potrebno pricati na kakav nacin; a i inace ima mnogo knjiga koje su doprinjele da stvari pocinjem shvacati drugacije.
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

7

Ponedjeljak, 01. Maj 2006

Citirano

Orginalno od zuti cvijet

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od Babbha

E baš sam to htjela da kažem, pa me ti ,Ede, preduhitri :) De, Babbha, napiši nam štogod o tome u kom smislu ti je Castaneda promijenio život.

Vidi ovako. Kad sam rekao "promijenio" nisam mislio na doslovno - vech sam mislio na "otvaranje" nekih cula koja su nam inache potrebna u razumijevanju ovog svijeta.
Islamska literatura mi je jako jako jako dobro poznata i mogu rechi da sam procitao i izucio sve shto mi je do ruke doshlo.
Castaneda, kao pisac, kao ucenjak i ekscentrik, u svojem prvom Komercijalnom delu "Ucenje Don Huana" pocinje da citaoca uvodi u svoj svijet polako i bez zadrshke. Cistim primerima. Laganim jezikom. Kao kad chitash lagani romanchich. Medjutim, kako vrijeme odmiche, citalac pocinje da Razumije shta Castaneda govori a to se neda objasniti u jednom ili 10 postova...
Na mene je licno imao veliki uticaj i tvrdim da su njegove knjige vredne spominjanja i citanja ne samo kao beletristika vech i kao chisto naucni radovi :D
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

8

Utorak, 25. Juli 2006

Da naravno, knjige mogu da promene coveka - na bolje ili na gore nebitno, za razliku od filmova...
Knjiga koja mi je uticala na psihu je "Mi, deca sa stanice Zoo". Istinita prica..detalje ne otkrivam, procitajte je, nece skoditi..
Naravno, ova knjiga mi je samo prosirila znanje o nekim stvarima i kreirala sliku u mozgu o "STA AKO NEKO OD MENI DRAGIH OSOBA POCNE SA TIM"...

Dzenis
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

9

Subota, 14. Oktobar 2006

nijedna knjiga mi nije promenila zivot.moglo bi se reci da su neke knjige imale uticaj na mene,ali je pitanje zasto sam izabrao da citam bas te knjige.kad sam bio mali voleo sam da citam bajke,pa sam onda presao na knjige u vezi parapsihologije.izgleda da sam bio mali i tad(osnovac),ali mi se i to dosadi.citao sam jos neke knjige od nekih sufi i neke u vezi istocnjackih religija i filozofija.mislim da su bajke imale najveci uticaj jer tad se formiraju neke kvalitetne osobine(pun sam takvih ko prirodno djubrivo vitamina)

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

• »Drake Remore« je muško

Datum registracije: 24.03.2005

• Poruku poslati

10

Subota, 04. Novembar 2006

Nijedna knjiga mi nije promenila zivot
ali dvije su me trgle iz intelektualnog dremeza i
ucinile da na stvari gledam na malo drugaciji nacin:

Volja za moc - F. Nice
Svet kao volja i predstava - A.Sopenhauer

siemprae

Zlatna sredina

(10)

• »siemprae« je žensko

Datum registracije: 24.08.2006

• Poruku poslati

11

Subota, 04. Novembar 2006

Bukvar !

Posle toga nista vise nije bilo isto... ;(

:D :)) :)) :D

A sad ozbiljno ;)
Jos nisam naisla na takvu knjigu koja bi mi drasticno promenila zivot. Svaka knjiga koju bih procitala, ostavi neki utisak, jaci ili slabiji...
Neko je pomenuo bajke...mozda su bas one imale najveci uticaj...jos uvek verujem u 'nemoguce' :)
...ne mozesh izgovoriti toliko mudrosti u zivotu koliko mozesh precutati gluposti...

• »dzerakin« je muško

Datum registracije: 27.08.2005

• Poruku poslati

12

Petak, 06. April 2007

KUVAR
posle njega nikad vise nisam bio mrsav o| o| o|
BUTUM DUNJA FUKARA SCUCURLUK
PROLETERI SVIH ZEMALJA UJEDINITE SE

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

13

Subota, 14. April 2007

Navescu dvije knjige koje su imale presudan znacaj na formiranje moje licnosti kao i na karakterizaciju
mojih kasnijih zelja i afiniteta.
Obe su se nasle u mojim rukama u jednom periodu koji je bio presudan,kako za moju malenkost tako i za drzavu u kojoj sam bio rodjen.Rijec je o CASNOM QUR'AN-u i o Alijinoj knjizi Islam izmedju Istoka i Zapada.Prvoj je autor Uzviseni Stvoritelj i svaki moj komentar bi bio suvisan.Sto se tice ove druge knjige, uz pomoc nje sam shvatio da je Islamsko uredjenje drustva ne samo stvar demagogije i pustih zelja vec stvar verovatnoce i buducnosti za citavo covecanstvo.Ta knjiga od svega dvestotinjak stranica predstavlja INTELEKTUALNI SKOK kojim Alija ispunjava jaz koji je nastao Mongolskom najezdom i definitivno uzdize Islam i svrstava ga rame uz rame sa svim savremenim idejama i pokretima;
Neka mu ALLAH Uzviseni podari lijepi Dzenet.

Pravnica

Zlatna sredina

(10)

• »Pravnica« je žensko
  • »Pravnica« je zabranjen

Datum registracije: 17.03.2005

• Poruku poslati

14

Nedjelja, 14. Oktobar 2007

Cula sam da puno ljudi subhanullah ne veruju u Bog, i argumenutu to time " Da postoji BOg ne bi bilo ovoliko zla na svetu". Evo lepog teksta sa kojim se takvi ljudi mogu susresti i nadam se ubediti...

jedan je profesor na fakultetu izazvao studente pitanjem:"Da li je Bog stvorio sve sto postoji na zemlji?"
jedan student je hrabro odgovorio:"Da,stvorio je."
"Bog je sve stvorio?"-pitao je ponovo profesor.
"Da profesore."-ponovo je odgovorio student.
profesor je odgovorio:"Ako je Bog stvorio bas sve na zemlji,onda je on stvorio takodje i zlo,jer zlo postoji,i sudeci prema pravilu-da nasa djela govore ko smo mi-Bog je zao."
student je nakon tog odgovora zacutao.
profesor je bio zadovoljan samim sobom i hvalio se studentima kako je vrlo jednostavno dokazao da je islam samo jedna mit.

Jedan drugi student podigao je ruku i rekao:"Mogu li vas ja nesto pitati profesore?"
"Naravno"-rekao je profesor.
student se ustao i rekao:"Postoji li hladnoca,profesore?"
profesor je odgovorio:"Kakvo pitanje.Naravno da postoji.Tebi nikada nije bilo hladno?"
mladic je odgovorio:"Cinjenica je da hladnoca ne postoji.Prema zakonu fizike,ono sto mi smatramo hladnocom-zapravo je nedostatak topline.Predmeti ili ziva bica se mogu proucavati kad imaju ili prenose energiju,a toplina je ono sto cini da tijelo ili materija prenose energiju.Apsolutna nula(-460 stepeni f) je potpuno odsustvo topline,materija postaje inertna i nesposobna za bilo kakvu reakciju na toj temperaturi.Hladnoca ne postoji,mi smo stvorili tu rijec da opisemo kako se osjecamo kad nemamo-topline."

student je nastavio:"Profesore,postoji li tama?"
profesor je odgovorio:"Naravno da postoji."
student je odgovorio:"Jos jednom ste pogrijesili.Tama je zapravo-nedostatak svijetla.Svijetlo mozete proucavati,ali tamu ne.Tacnije,mozemo koristiti Newtonovu prizmu da razbijemo bijelo svijetlo i proucimo razlicite valne dubine svake boje.Ne mozemo izmjeriti mrak.Zrak svijetla moze se probiti u svijet tame i osvijetliti ga.Kako mozete znati koliko je odredjeni prostor taman?Ono sto mozete izmjeriti je kolicina svijetla koje je prisutno.Nije li to tacno?Tama je termin koji je covjek izmislio da bi pokazao sto se dogadja kada nije prisutno svijetlo."

konacno,mladi covjek je upitao:"Profesore,postoji li zlo?"
sad vec pomalo nesiguran,profesor je odgovorio:"Naravno,kao sto sam vec rekao.Vidimo ga svaki dan-u primjerima covjekovog nehumanog ponasanja.U masi kriminala i nasilja u svijetu.To je cvrst dokaz postojanja zla."
na to je student odgovorio:"Zlo ne postoji,profesore.Ili barem ne postoji samo za sebe.Zlo je jednostavno-odsustvo Boga.To je kao tama i hladnoca-rijec koju je covjek stvorio da bi opisao odsustvo Boga.Bog nije stvorio zlo.Zlo nije kao vjera,ili kao ljubav koje postoje kao sto postoje toplina i svijetlost.zlo je ono sto nastaje kad covjek nema Bozije ljubavi u svom srcu.To je kao hladnoca koja nastupa kada nema topline,ili tama koja nastaje kada nema svijetla."
profesor ga je cutke posmatrao.
mladicevo ime je bilo-Albert Einstein."

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

15

Naslov teme je "Knjiga koja vam je promijenila zivot". U mom zivotu ne postoji takva knjiga ali ako bih trazio neku koja makar indirekno ima veze sa tim onda cu neminovno doci do jednog dogadjaja ili do jedne licnosti cija biografija je imala uticaja na tok mog zivota. Nadam se da necete imati nista protiv da vam u ovoj bajramskoj veceri kazem nesto o tome.

Godina 1994-ta, bilo je vece, sjedio sam sam u svojoj sobi, u stanu koji nije pripadao meni, u gradu koji nije bio moj, daleko od domovine. Sa kasetofona ide predavanje, tefsir Kur'ana. Iako sam od svog oca mnogo toga naucio i pregrst korisnih savjeta dobio ipak nisam vjeri pridavao veliki znacaj. Medjutim, nostalgija me razara. Sve sto je imalo bilo kakve veze sa Novim Pazarom, sa Sandzakom, sa Bosnjacima islo je u prvi plan. Tako se desilo i da sam ovu kasetu pustio. Predavac se koristi tefsirom Sejida Kutba. Prije nego ce poceti sa predavajem kazuje rijec dvije o ovom sehidu. Sejid Kutb je bio knjizevnik i radio je za ministarstvo kulture pri vladi Egipta. U toku svog mandata boravio je jedno vrijeme u Americi. Jednog dana dok je setao zacuo je zvona sa obliznje katedrale. Znao je da se u to vrijeme obicno zvona ne oglasavaju. Naisao je na jednog od krscanskih svecenika i upitao zasto zvona zvone. - Pa zar vi ne znate. Ubijen je Hasan el-Bena, vodja Muslimanske brace u Egiptu. Sijid Kutb je poceo razmisljati, kakva je to licnost mogla biti kada se u dalekoj Americi raduju njegovoj smrti. Poceo je studirati njegovu biografiju. Vremenom, bivao je sve vise impresioniran tom licnoscu i njegovim pokretom da se je na kraju desilo da je od vladinog cinovnika postao kriticar vlade. Na kraju je doslo do toga da je Sejid Kutb postao idejni vodja Muslimanske brace. Zbog tog angazmana vlasti su ga nekoliko puta zatvarale da bi na kraju bio osudjen na smrt. Iako je izvrsenje kazne zbog protesta nekih vlada susjednih zemalja odlagano, Sejid Kutb je ipak pogubljen. Strazar koji ga je vodio do vesala kasnije prica:
Usao sam kod njega. Bilo mi je tesko da mu kazem gdje ga vodim. Rekao sam mu da ga vodim u jednu drugu celiju. On se osmjehnuo. Ja sam ga zacudjeno pogledao. On uzvrati: - Ne vodis me u nikakvu drugu celiju, ja sada upravo krecem put dzenneta. Otkud to, uptao sam. - Sanjao sam Poslanika a.s. na bijelom konju. Isao mi je u susret, poselamio me i rekao: Mubarek ti sehitluk, o Sejide!

Slusao sam predavanje i plakao. Ta prica me je duboko dirnula. U tom trenutku sam shvatio koliko su vrijedni bili savjeti i upute mog oca koje mi je nekada davao a koje sam vremenom poceo zaboravljati. Tog trenutka moj se zivot promijenio.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

16

Ibadet razmisljanja.

Amr Halid

Stvarno sam poceo da razmisljam. (o)
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Social bookmarks