Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško
  • »Jastreb« je autor ove teme

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

1

Srijeda, 18. April 2007

Knjige Amra Halida

Skoro smo imali promociju pet knjiga savremenog egipatskog daije Amra Halida. U planu je prevodjenje i izdavanje svih njegovih knjiga. Da li citate njegove knjige? Kakvi su utisci? Prenesite nam najzanimljivije detalje iz tih knjiga?
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

2

Srijeda, 18. April 2007

U Pazaru sam na nagovor meni drage osobe uzela knjigu Govor srca (jos za ramazanski bajram), u Sarajevu sam pre desetak dana uzela knjigu Ibadeti vjernika. Ako sam iskrena, nisam je do sad imala vremena ni prelistati, ali cim budem u prilici, odvojit cu neke delove koji mi se svidjaju ili su po mom misljenju znacajni.
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

3

Srijeda, 18. April 2007

Evo jednog interesantnog primjera koji Amr Halid navodi u svojoj najnovijoj knjizi Bismike nahja - S Tvojim imenom zivimo:
Imam Muslim prenosi hadis u kojem je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao:
„Ovaj svijet je zatvor za vjernike, a Džennet za nevjernike!“
Imam Razi je volio oblačiti novu odjeću. Jednog dana kada je izašao iz džamije susreo je nekog nevjernika koji je na sebi imao poderanu odjeću. Vidjevši ga, nevjernik mu reče: „Vaš vjerovjesnik kaže da je ovaj svijet zatvor za vjernika, a džennet za nevjernika. Kakav je to zatvor u kojem si ti sa svim tim blagodatima i kakav je ovo džennet u kojem sam ja sa ovim problemima?!“ Imam Razi mu odgovori: „Blagodati u kojima sam ja, u odnosi na ono što mi je Allah pripremio u Džennetu, su pravi zatvor. A problemi u kojima si ti, u odnosu na ono što je Allah pripremio nevjernicima, je pravi Džennet.“ Čovjek malo razmisli, a zatim odgovori: „Istinu je rekao vaš Poslanik.“ I prihvati islam.

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 19. April 2007

Citirano

Orginalno od Jastreb
I prihvati islam.

Haj kako su nekad ljudi primali Islam!!! (o)
Dobra stara vremena... ;(
Medjutim sve se i te kako promijenilo a ovi hadisi postali bas kao vetar koji promili kroz usi...naprave malo promahe ali bez vecih "posledica" po mozak kroz koji prodju.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 19. April 2007

Zavisi, brate. Ja mogu slobodno reci da su njegove knjige puno uticale na mene iako sam i prije izvrsavao sve propise, zavrsio medresu. Ali, u covjeku uvijek on probudi nesto uspavano u dubini srca. A islam su primali tako kada je bilo ljudi koji su svojim postupcima na najbolji nacin prezentovali islam.

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

6

Petak, 20. April 2007

Pocela sam malo sa citanjem njegove knjige Ibadeti vjernika, moram priznati da nisam isla redom, ali nema veze, vazno da je procitano. :)

Evo odlomka koji se meni svidja:

Proslog ramazana sam klanjao nocni namaz. Kada je imam izgovorio "Allahu ekber", covjek do mene je zaplakao. "Subhanallah", rekao sam. Rijeci "Allahu ekber" su rasplakale ovog covjeka! Nakon namaza sam ga upitao zasto je zaplakao, a on rece: " Uplasio sam se da sam te rijeci izgovorio samo jezikom, a da u srcu smatram da je neko drugi veci od Allaha Uzvisenog i da na taj nacin postanem lazac!" I ja sam zaplakao na te rijeci.
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

7

Petak, 20. April 2007

Evo jednog odlomka iz knjige Lijecenje srca

Jedan od znakova iskrenosti jeste da se uvijek brineš o sebi, da uvijek sebe zamišljaš kao onoga ko može više. Kažeš: "Ja sam dobro i u najboljem sam stanju… Ja sam postupio tako i tako…! Svi ovi moji prijatelji su propali, a ja sam veliki…" Kada budeš ovako razmišljao, znaj da si u velikoj opasnosti. U tom trenutku trebaš se pobojati za sebe.
Abdullah ibn Omer je plakao, pa je upitan:
"Zbog čega plačeš, a uradio si puno dobrih djela!"
On odgovori: "Plačem jer sam čuo riječi Uzvišenog Allaha: Allah prima dobra djela samo od bogobojaznih!"
Dakle, nije bitno to koliko sam ja uradio, već je bitno da Uzvišeni Allah prima djela bogobojaznih.
Omer ibn Hattab, r.a., koji je obradovan Džennetom, kaže:
"Kamo sreće da sam bio dlaka na prsima Ebu Bekrovim! Kamo sreća da me moja majka nije rodila!"

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

8

Subota, 21. April 2007

Stvaranjem novim, Mi ćemo hurije stvoriti i djevicama ih učiniti milim muževima njihovim, i godina istih!
''I godina istih'' – znači, od šesnaest godina. Pod riječima ''mile muževima njihovim'' misli se da će upotpuniti umjetnost ljubavi i prijatnog i lijepog govora koji obuzima srce.
Ibn Kajjim je rekao:
„Kada uđeš u njen dvorac – tj. dvorac jedne od ovosvjetskih žena u Džennetu – iz njega će biti sve obasjano. Kada ona progovori svom mužu, zanijet će se od Dženneta i onoga što je u njemu – tj. zaboravit će Džennet i okrenut će se svojoj supruzi!“
O ljudi, koji tragate za ljubavlju, o ljudi koji činite hiljade grijeha u ime ljubav, o ljudi koji ste okrnjili svoje vjerovanje i svoja srca, jer vam nisu vezana za Allaha, radi jednog trenutka strastvene ljubavi ili radi jednog trenutka grijeha, znajte da ćete istinsku ljubav naći u Džennetu!
LIJECENJE SRCA - AMR HALID

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

9

Nedjelja, 22. April 2007

Allahov Poslanik, s.a.v.s., je u vjerodostojnom hadisu rekao:
„Uzvišeni Allah navodi primjer pravoga puta. Sa obje njegove strane nalaze se zidovi na kojima su otvorena vrata. Na svim vratima stoje labavi prekrivači. Na početku puta stoji pozivač i govori: 'Ustrajte na putu i nemojte skretati!' Iznad ovoga je još jedan pozivač i kada god čovjek pokuša otvoriti jedna od tih vrati, on ga pozove:'Nemoj ih otvarati! Ako ih otvoriš, njima ćeš i krenuti'. Zatim je protumačio značenje ovih riječi: Put je islam, otvorena vrata su Allahove zabrane, labavi prekrivači su Allahove kazne, pozivač na početku puta je Kur'an, a pozivač iznad njega je Allahov opominjač koji je u srcu svakog vjernika.“
BISMIKE NAHJA - AMR HALID

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

10

Ponedjeljak, 23. April 2007

Kada god pogledamo ka vasioni vidimo dokaze Allahove ljubavi prema nama.: Sunce, Mjesec, dani, mora, ruže... Sve ove stvari imaju svoju ulogu u trajnosti života. Ali, u isto vrijeme, Uzvišeni Allah je u ovim stvarima dao znake Svoje ljubavi. Uzvišeni Allah mogao je ove stvari učiniti šupljim i slijepim, ali pogledajte kako El-Vedud postupa sa svim stvorenjima. Šta misliš o posmatranju izlaska ili zalaska sunca? Šta se u tom trenutku dešava u srcu? Sve ono što se zbiva sa srcem u tim trenucima je od El-Veduda.
I noć ima svoju svrhu... da se ljudi odmore i naspavaju. Ali pogledaj šta Allah kaže: I tako mi noći kada se utiša... Noć dolazi uz blagi povjetarac uz koji ljudi kasno ostaju. U nježnim trenucima noći voljeni sa svojom voljenom se osamljuje... Uzvišeni Allah je mogao učiniti da noć bude u potpunosti tamna i teška, ali Allah je pun ljubavi.
Postoje milioni vrsta riba. Koliko vrsta se jede? Veoma malo. Koja je onda svrha drugih riba? One su tu kao ukras. Pogledajmo u vasionu sa drugog aspekta. Kakva svrha cvijeća koje se ne može jesti? Da bi dalo lijep oblik i prijatan miris od koga se grade parfemi. Sjetimo se Allaha kada god vidimo ružu.
Postoje milioni vrsta ptica. Koliko njih je jestivo? Veoma malo? Sve one su dar od Uzvišenog Allaha.
Uzvišeni Allah je stvorio stotine vrsta voća u raznovrsnim bojama!
Moramo još jednom pogledati vasionu u svoj njenoj širini i prostranstvu i shvatiti da je to jedna velika džamija u kojoj sve robuje Allahu i na taj način spoznati Allaha trudeći se da Mu postanemo dragi.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

11

Utorak, 24. April 2007

Kod Amr Halida mi se svidja to sto pise s ljubavlju i o ljubavi prema ljudima, prema svijetu, prema Bogu....Ne plasi citaoca, vec naprotiv, relaksira ga i odmara njegovu dusu.Mislim da se takvim pisanjem i takvom da'wom moze mnogo vise postici nego pricama o dzehennemu, sudnjem danu isl.Za savremenog covjeka dunjaluk mu je dosta za patnju.On zudi za onim sto ce osvjeziti i probuditi njegovu dusu.Amr Halid pise tim stilom i to privlaci i citaoce i milione koji slusaju njegova predavanja.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

12

Utorak, 24. April 2007

Pogledajte u ljubav u našem srcu. Kakva je ona prema Allahu, dž.š? Koliko puta smo zaplakali? Koliko puta smo bili pred Allahom skrušeni? Koliko puta smo rekli: „Allahu, ja Te volim.“ Koliko puta smo osjetili Njegovu blizinu i nježnost? Kod koga nema ovih osobina u jednom je od dva stanja. Ili mu Allah iskazuje Svoju ljubav, a on na to ne obraća pažnju, što je, naravno, problem. Ili mu Allah ne iskazuje ljubav, jer on to ne zaslužuje, što je velika nesreća.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

13

Subota, 05. Maj 2007

Americki list Time objavio je godisnju listu najuticajnijih licnosti u svijetu. Ova lista obuhvata 100 licnosti koje su izvrsile najjaci uticaj na drustvo. Medju tih 100 licnosti je i islamski daija Amr Halid. (o)
OFICIJELNI SAJT AMR HALIDA

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 26. Juli 2007

Jednom je Ahmed ibn Hanbel čuo čovjeka kako govori: Gospodaru moj, moj ogrtač je, kao što vidiš, prost, moja kćerka je slabašna, moja žena je obična, Ti vidiš šta je sa nama, a mi ne vidimo. Imam Ahmed mu ponudi nešto od imetka, a on odbi tvrdeći da je bogat. kada ga Imam upita zašto tako govori kada je bogat, čovjek odgovori: Allah voli da mu se obraćamo ponizno, pa sam se ja ponizio pred svojim Gospodarom.
Amr Halid - "Ja ću na zemlji namjesnika postaviti"

• »Ez_Zehra« je žensko

Datum registracije: 16.07.2007

• Poruku poslati

15

Petak, 27. Juli 2007

Licna karta prof. Amra Halida

Licna karta prof. Amra Halida

Ime: Amr Muhammed Hulmi Halid

Datum i mjesto rodjenja: 5. septembar 1967., Aleksandrija, Egipat

Obrazovanje: Zavrsio fakultet za trgovinu na Univerzitetu „El Kahire“ u Kairu 1988. god. Diplomirao je Islamske nauke na Institutu islamskin hauka 2001. god.

Zanimanje: Racunovodja i clan je Udruzenja racunovodja i revizora Egipt.

Drustveno stanje: Ozenjen, supruga je pomocni profesor na Fakultetu primijenjenih umjetnosti.

Slobodno obrazovanje: Prisustvuje predavanjima za doktorat o zivotu Bozijeg Poslanika s.a..s., na Univerzitetu „Vels“ u Engleskoj.

Hobi: Fudbal (jedan je od osnivaca odgojnog sportskog kluba za djecu ispod 18 godina) i sve igre sa loptom, posebno tenis.
Prof. Amr Halid drzi nedjeljna predavanja u kairskim dzamijama, ucestvuje u mnogim televizijskim programima na temu islamske da've, a i osnivac je mnogih organizacija u arapskm drzavama.

Internet adresa: www.amrkhaled.net

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

16

Petak, 27. Juli 2007

Interesantan je put nastanka knjige lijecenje srca. to su predavanja odrzavana u jednoj dzamiji koja prima 200 ljudi, ali je u toku njegovog predavanja tu dolazilo i po 15000 ljudi, jer su sve okolne radnje, saloni, avlije, ulice pretvarani u dzamijski prostor. Procitajte predgovor ove knjige.

• »Ez_Zehra« je žensko

• Poruku poslati

17

Subota, 28. Juli 2007

Znanje i govor srca

Postoji više razloga koji su doprinijeli da Amr Halid postigne tako dobre rezultate na planu da'veta, naročito među omladinom. Uspjeti omladinu privući vjeri u današnjem vremenu koje je puno velikih izazova i poroka, doista, nije nimalo lahak posao. A Amr Halid upravo je to uspio: omladina voli da ga sluša. I ne samo to: mnogi mladići i djevojke okreću se vjeri i u praktičnom smislu. Počinju klanjati namaz, učiti Kur'an, ostavljaju poroke, bivaju poslušniji roditeljima, uspješniji u školi i na fakultetu, itd. Mnogo djevojaka i mladih žena počelo je prakticirati islamski način odijevanja (hidžab) slušajući predavanja Amra Halida.
Kao je Amr Halid sve to uspio? Pogotovo u tako kratkom vremenu.
Bez dvojbe, Amr Halid je osoba izuzetnih sposobnosti. Govori lahkim, narodnim jezikom koji ljudi razumiju i vole. Njegova predavanja obiluju brojnim primjerima i pričama iz svakodnevnog života. Ali, sve to posjeduju i brojne druge da'ije, koje, opet, nemaju uspjeh kakav ima Amr Halid.
Smatramo da su dva ključna razloga doprinijela da Amr Halid postigne takav uspjeh. Prvi je njegova intelektualna zrelost i ilumska osposobljenost. Tačno je da Amr Halid govori lahkim jezikom, ali to nisu priče koje se tek tako pričaju. On postavlja sve na svoje mjesto! Njegova predavanja su, gledano s naučne strane, veoma utemeljena. Sve što govori ima uporište u kur'anskim ajetima i hadisima Allahovog poslanika, s.a.v.s., koji su, ako bismo ih provjeravali, sasvim autentični. Većinu tih hadisa prenose Buharija i Muslim ili neko drugi od poznatih muhaddisa. Isti je slučaj i sa predajama ashaba i tabi'ina. Sve što govori ispravno je i autentično. To znači da je on (iako u svojim predavanjima ne zalazi u fikhske rasprave niti odgovara na fikhska pitanja), dobro izučio primarne izvore islama – Kur'an i hadis, tj. da posjeduje autentično znanje o islamu. To je osnov bez kojeg se ne može. Ko god želi da govori o islamu i poziva u islam, mora najprije dobro da izuči islam i upozna njegovo učenje. Tako će biti siguran da je doista ispravno ono u šta poziva ljude.
Drugi razlog koji otkriva tajnu Amr Halidovog uspjeha na planu da've jeste njegova iskrenost i jaka veza s Allahom, dž.š. Zbog toga on često u svojim dersovima spominje nijjet, noćni namaz, zikrullah, učenje Kur'ana, razmišljanje i druge komponente duhovnog odgoja koje treba da budu zastupljene u životu svakog vjernika, naročito da'ije, onog koji druge poziva u vjeru. Vjera je nešto što je suptilno i u vezi je sa srcem, tako da je od onog ko govori 'iz usta u uši', tj. jezikom koji čuju samo uši, mala fajda, ukoliko taj govor ne izlazi iz srca. Da bi nešto ušlo u srce treba poteći iz srca, a upravo to krasi izlaganja i dersove Amra Halida.
Dersovi Amra Halida zrače velikom imanskom energijom. Ta energija može poteći samo iz srca koje je ispunjeno istinskim imanom i takvalukom. A takvo srce mora biti u bliskoj vezi sa svojim Stvoriteljem. Zbog toga je i sam završetak njegovih dersova izrazito imanski; to je, ustvari, skrušena dova koju on uči naglas a prisutni aminuju. često se desi da svi budu do suza ganuti sadržajem njegovih dova.
Imanska energija je pokretačka snaga i ona može promijeniti ljude i način njihovog života. Upravo to se dešava na dersovima Amra Halida: ljudi, a posebno mladići i djevojke, mijenjaju se u pozitivnom smislu.
Amr Halid primjer je čovjeka koji je razumio da svaki musliman treba pozivati u islam, mudro i lijepim savjetom. Međutim, da bi to pozivanje bilo uspješno, potrebno je biti iskren, tj. istinski voljeti islam i živjeti za islam. Iako on nije 'profesionalni' da'ija, činjenica je da je postigao više nego i cijele institucije. Ključ njegovog uspjeha je znanje (ilum) i govor iz srca (iskrenost).

© Novi Horizonti

• »Ez_Zehra« je žensko

• Poruku poslati

18

Srijeda, 01. August 2007

Kakvo je to carstvo koje ne vrijedi casu vode?

Abasijski halifa, Harun Er- Resid, imao je vaiza (govornika) po imenu Ibn Es-Semak.
Jednog dana rece Harun Er- Resid svome vaizu:“Posavjetuj me, o Ibn Es-Semak.“ Pa mu je rekao:“O vodjo pravovjernih, sta mislis kada ne bi bio u mogucnosti da pijes vode, koliko bi platio od tvog carstva da se napijes malo vode?“ Zamislio se Harun Er- Resid, pa rece:“Platio bih pola svog carstva da pijem“, pa mu je rekao njegov vaiz:“O vladaru pravovjernih, a sta mislis kada bi tu vodu popio pa da se zatvori u tebi da ne mozes da je izbacis, tj. da ne mozes da obavis malu nuzdu, pa koliko bi dao od tvog carstva da izbacis tu vodu?“, te je halifa rekao: „Dao bih drugu polovinu svog carstva.“ Vaiz mu rece:“O vladaru pravovjernih, zaista carstvo (novac i ostali i metak) ne vrijee koliko da popijes malo vode i da je izbacis. Znaci, ne vrijedi nista.
Kakvo je to carstvo koje ne vrijedi casu vode?“

[SIZE=3]
Kako mozes nakon sto procitas ovaj govor da cinis grijehe?
Kako nakon ovoga smijes dopustiti da iz tvojih usta izlazi ruzan govor?
Kako na Allahove blagodati uzvracas grijesenjem Njemu Uzvisenom? On te je obasuo mnogim blagodatima, a ti ih koristis u grijesenju.
Kako mislis da Ga sretnes na Sudnjem danu?
Kako ces stajati pred Njega?
Sta ces mu reci?
Kako ces postupiti, a On te do sad cuva? Neka Mu je slava.
]
[/SIZE]
Ibadet razmisljanja - Amr Halid

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

19

Subota, 11. August 2007

Kada te, brate, zadese teški trenuci, kada te okruže iskušenja, sjeti se Jusufa i uzmi pouku od njega. On je bio strpljiv, nije gubio nadu i nije padao u očaj uprkos teškim okolnostima. Isto tako, od njega uči kako ćeš se ponašati i u trenucima rahatluka i izobilja: sa skromnošći i iskrenim odnosom prema Allahu.
Amr Halid / Havatir kur-anije

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 16. August 2007

Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao:
"Ko prouči jedan harf - slovo iz Kur'ana, imat će nagradu, a nagrada se desetorostruko uvećava. Ja ne kažem daje 'Elif - Lam-Mim' jedan harf, nego 'Elif je harf, 'Lam'je harfi 'Mim' je harf."
Ako proučiš, naprimjer, bismilu koja ima 19 harfova imat ćeš 190 dobrih djela.
Džuz Kur'ana u prosijeku ima 7 hiljada harfova. Za njegovo učenje čovjek će steći ok 70 hiljada dobrih djela i to u normalnim okolnostima. Šta misliš tek, kakva je nagrada na sabahu, noćnom namazu ili tokom ramazana.
Hiljade dobrih djela za učenje jednog duza Kur'ana koji ne uzima više od četrdeset pet minuta. Šta misliš tek o onome ko sprovede sve ove odredbe?
AMR HALID - HAVATIR KUR'ANIJE

Social bookmarks