Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

21

Srijeda, 22. August 2007

Mislim da trenutno ne postoji veci daija u islamskom svetu koji i najuspavanija srca probudi.
Ja sam procitao njegove knjige i to
Ibadet vjernika
Govor srca
Ibadet razmisljanja.

I ako vidim da svi citate novija izdanja procitajte zadnju knjigu i odusevice vas.

Evo jednog odlomka iz Ibadeta razmisljanja koji je mene odusevio.

[SIZE=2]MOLIM PROCITATI[/SIZE]

"I u rog ce se puhnuti , i umrijece oni na nebesima i oni na Zemlji, ostace samo oni koje bude Allah odabrao".A oni su Dzibril, Mikail, Israfil koji ce puhnuti u rog i Melek smrti. Zatim ce Allah dz.s. pozvati Meleka smrti.... I tako ce Melek smrti svima redom od ostalih meleka uzeti zivot pa i sebi.
KO JE OSTAO? Allah samo on. Allah je samo jedan. Pa ce dozivati"CIJA JE VLAST DANAS", ali nema niko da odgovori, jer ne postoji niko , osim Njega Uzvisenog,Vjecnog i Slavnog. Pa ce reci On Uzviseni:"Vlast danas pripada Allahu dz.s. ,Jednom , Jedinom, Kome su svi pokoreni(tj. u cijoj su vlasti svi)".
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

22

Srijeda, 22. August 2007

Ono sto vam ja od Amr Halida preporucujem od srca su izdanja koja ce izaci za koji dan, najkasnije do pocetka ramazana:

1. Svetionici islama (mada oko naslova jos nismo saglasni). To je knjiga o cetvorici pravedenih halifa. U njoj sam, licno, procitala ono sto nisam imala prilike da procitam ni u jednoj drugoj knjizi o ovim ljudima. Zaista je fenomenalna.

2. U Tvoje ime
To je knjiga koja o svakom Allahovom imenu govori s posebnim osvrtom na danasnjicu, kako da zivimo uz Allahova imena, kako se ona odrazavaju u prostoru, vremenu, vasioni, covjeku....sta nam ona predstavljaju.

Mislim da su ovo knjige koje ce se prodavati u ogromnim tirazima.Kako kaze prof.dr.Sefik Kurdic, za njihovo citanje su potrebna pakovanja maramica.Uvjericete se i sami.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

23

Srijeda, 22. August 2007

Citirano

Orginalno od Altuna
Mislim da su ovo knjige koje ce se prodavati u ogromnim tirazima.

Preko 4000???
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

24

Srijeda, 22. August 2007

Citirano

Orginalno od Jahja
[SIZE=2]MOLIM PROCITATI[/SIZE]

"I u rog ce se puhnuti , i umrijece oni na nebesima i oni na Zemlji, ostace samo oni koje bude Allah odabrao".A oni su Dzibril, Mikail, Israfil koji ce puhnuti u rog i Melek smrti. Zatim ce Allah dz.s. pozvati Meleka smrti.... I tako ce Melek smrti svima redom od ostalih meleka uzeti zivot pa i sebi.
KO JE OSTAO? Allah samo on. Allah je samo jedan. Pa ce dozivati"CIJA JE VLAST DANAS", ali nema niko da odgovori, jer ne postoji niko , osim Njega Uzvisenog,Vjecnog i Slavnog. Pa ce reci On Uzviseni:"Vlast danas pripada Allahu dz.s. ,Jednom , Jedinom, Kome su svi pokoreni(tj. u cijoj su vlasti svi)".

Meni stvarno nije jasno do kad cemo da citamo ovako stereotipnu literaturu o Islamu???Koju god knjigu da otvorim nailazim na iste rijeci,iste citate koji se ponavljaju u nedogled,sve isti primeri i programi o tome kako moramo,kako trebamo...
Kad cemo vec jednom izaci iz tog "zacaranog kruga?"

CRNI

Učenik

(10)

• »CRNI« je muško

Datum registracije: 28.11.2006

• Poruku poslati

25

Srijeda, 22. August 2007

Citirano

Orginalno od Altuna
Kod Amr Halida mi se svidja to sto pise s ljubavlju i o ljubavi prema ljudima, prema svijetu, prema Bogu....Ne plasi citaoca, vec naprotiv, relaksira ga i odmara njegovu dusu.Mislim da se takvim pisanjem i takvom da'wom moze mnogo vise postici nego pricama o dzehennemu, sudnjem danu isl.Za savremenog covjeka dunjaluk mu je dosta za patnju.On zudi za onim sto ce osvjeziti i probuditi njegovu dusu.Amr Halid pise tim stilom i to privlaci i citaoce i milione koji slusaju njegova predavanja.

Postovanje za komentar!!! (o)

"Spas od dunjaluckih iskusenja je samo u iskrenosti" - Amr Halid

Citirano

Originalno od Siyah Kalem
Meni stvarno nije jasno do kad cemo da citamo ovako stereotipnu literaturu o Islamu???Koju god knjigu da otvorim nailazim na iste rijeci,iste citate koji se ponavljaju u nedogled,sve isti primeri i programi o tome kako moramo,kako trebamo...
Moj ti je savet da onda uzmes Kur'an kako bi izasao iz "zacaranog kruga"!
"Kunem se Danom kada Smak svijeta nastupi i kunem se dusom koja sebe kori." - Kur'an, sura: El-Kijama, ajeti. 1-2.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

26

Srijeda, 22. August 2007

Citat
orginalno siyah kalem
Kad cemo vec jednom izaci iz tog "zacaranog kruga?"
---------------------------------------------------------

Ako ti imas toliko visoko misljenje o sebi da ti je vec sve dosadno, da si sve ovo vec procitao, svaka cast, al veruj mi samo jedan kuranski ajet bi mogao izucavati ceo zivot i ne bi ga mogao skuciti do kraja, a ti si neke primere cuo nekoliko puta i vec su ti dosadili.
Svaki ajet , hadis koji cujes u tebi iznova trebaju da bude jaca i jaca osecanja.

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

• Poruku poslati

27

Četvrtak, 23. August 2007

Citirano

Orginalno od Jahja
Svaki ajet , hadis koji cujes u tebi iznova trebaju da bude jaca i jaca osecanja.

Uhhh kako si mi sa ovim osvezio IMAN...
Pa meni je stvarno zao ali evidentno je da mi uopste nemamo jednak pristup Islamu.Za razliku od tebe koji si(izgleda) sve odgovore vec pronasao ja i dalje lutam i trazim...ko zna mozda nam se putevi nekad sastave.JA ZIVIM ZA TAJ DAN.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

28

Allah upucuje na pravi put. Ashabima su bili dovoljni ti 'stereotipni' primjeri da im daju entuzijazam kojim su izgradili najvecu civilizaciju ikad vidjenu, a nama nisu dovoljni ni ti ni mnogi drugi primjeri i samo tonemo. U kome je greska? U njima ili nama? Trebamo raditi na tome da nam Allah otvori srcani vid, kako bismo istinu vidjeli istinom a laz lazju, i kako nam stvari ne bi bile mutne. Kad cemo izaci iz 'zacaranog kruga'? Kad dobijemo od tih primjera entuzijam koji tu dobili ashabi i budemo uradili ono sto su oni. Kad ce to bit? Kad se osvjedocimo kako su se oni osvjedocili. Kad ce to bit? Kada se ocistimo kao sto su se oni ocistili. Primijeni ono sto znas uz borbu sa nefsom, i Allah ce ti dat da znas ono sto nisi znao. Neki su od ovih 'stereotipnih' primjera padali u nesvjest od straha, a zatim osvajali zemlje i uspostavljali Allahovu rijec na zemlji onako kako im je On to naredio. A to sto do nas ti primjeri ne dopiru, to je zbog naslaga prljavstine na srcima nasim, mnogo se blata nakupilo pa ne moze svjetlost da dopre.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

29

Citirano

Orginalno od sans
Preko 4000???

Iskreno se nadam. ;)
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

• Poruku poslati

30

Pa necete me valjda proglasit heretikom samo zato sto imam drugaciji pristup Islamu???
Meni jednostavno sve te knjige i knjizice lice jedna na drugu i njihovim citanjem,ponekad, mozemo doci do nekih podataka koje nismo znali ali globalnu sliku o Islamu, uz pomoc tih knjiga,sasvim sigurno necemo promijeniti.Eto iz tog razloga su one meni stereotipne a ne zbog rezona koje je naveo Muhamed-Alim...
Njhovom hiper-produkcijom mozemo napuniti kase neke izdavacke kuce ali ce svijet u kome zivimo verovatno ostati nepromenjiv...A TO JE ONO STO MENE BOLI.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

31

Moj stav je da su te knjige jako kvalitetne. Ne vidim o kakvoj hiper-produkciji govoris. Naprotiv, ovakve knjige su danasnjem covjeku jako potrebne.

Ali de...svako ima svoj rezon.

A ajet koji si postirao ....kamo srece da se nalazi na svakom zidu pored kog prolazimo,a kamo li u svakoj knjizi....dako bi se dozvali pameti.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

32

Knjige Amra Halida su zaista kvalitetne i kvalitetno su ih preveli ljudi iz "El-Kelimeh". Korice su također lijepo dizajnirane. Jasno je da Amr Halid ima nadahnut govor i vjerujem da je još ljepše vidjeti i upoznati njega uživo nego čitati njegove knjige.

Te knjige, naravno, imaju i svoju svrhu.

Osobe koje su više emotivne više naginju i više im se sviđaju knjige koje preko emocija govore o Istini.

Osobe koje su više racionalne više naginju i više im se sviđaju knjige koje preko racia govore o istini.

Međutim, ako nema živog primjera, tj. uzora na kojem će se "vidjeti" ove stvari koje se u ovim knjigama spominju onda je mala vjerovatnoća da će te knjige biti ispravno "shvaćene", odnosno primjenjene.

Primjera za to može čovjek smisliti koliko hoće. Recimo, čitate u nekoj knjizi o tome kako da napravite neku lijepu firmu, koja će lijepo funkcionisati. Donositi zaradu svima, koja je lijepo uređena i u kojoj je svako poštovan.
Vi ćete se naravno zadiviti ljepotom te firme, ali ako te firme nema, tj. ako je ta firma nepostojeća, onda je to samo maštanje. Dakle, još veći i jači je doživljaj kada takvu jednu firmu vidite i uživo.
Pravim ulaskom u tu firmu i sagledavanjem iste vi ćete još mnogo toga saznati što nikako iz knjiga niste mogli.

Zamislite sada kakva je pozicija onog ko recimo prodaje knjige o takvoj jednoj divnoj firmi, tj. kako jednu takvu firmu napraviti, a on sam nije napravio firmu o kojoj se govori u knjigama. Kakav biste zaključak izvukli o prodavcu tih knjiga?

A knjige su lijepe, nema šta.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

33

Mozda je upravnik firme koji prodaje knjige o kojima pricamo procitao pa mu se njegova firma bas tako lijepom i cini kao u knjizi samo sto to oni koji u toj firmi ne rade ne vide. :O

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

34

Citirano

Orginalno od Junus
Međutim, ako nema živog primjera, tj. uzora na kojem će se "vidjeti" ove stvari koje se u ovim knjigama spominju onda je mala vjerovatnoća da će te knjige biti ispravno "shvaćene", odnosno primjenjene.

Slozio bih se donekle sa ovom konstatacijom da je knjigu mnogo lakse 'primiti k znanju i praksi' kada ste u blizini nekoga kod koga se taj proces vec odigrao mada pazljivom i nadasve iskrenom citaocu nista ne stoji na put da knjigu dozivi na pravi nacin i bez tih primjera. Pogotovu kada su u pitanju knjige Amra Halida. Laz-istina, lijep govor-ruzan govor, iskrenost-podmuklost, djelo-nedjelo ... to su toliko jasne kategorije da ih je svakome lahko registrovati. A nesigurnom citaocu ako nema u blizini onih koji mogu posluziti kao pozitivan primjer na kojima se moze vidjeti kako treba, ima dovoljno onih koji su izraziti negativci, koji svojim spletkama smutnju siju i na cijem primjeru se jasno vidi kako ne treba.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

35

Naravno, ne treba isključiti tu mogućnost da čitalac može da i sam uspije da izgradi kod sebe ono što se u knjigama navodi. Svakako.

Ali šta se može zaključiti o prodavcu koji recimo prodaje knjigu po kojoj on nije ništa uradio, već je samo prodaje? Šta je cilj te njegove prodaje?

P.S. Opet se pojavljuje ova riječ smutnja, spletka. :) bil hair.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

36

Citirano

Orginalno od Junus
Ali šta se može zaključiti o prodavcu koji recimo prodaje knjigu po kojoj on nije ništa uradio, već je samo prodaje? Šta je cilj te njegove prodaje?

Moj otac pravi aluminijumske i plasticne prozore i vrata, ali su nam na kuci jos uvijek drveni. :O

Ko prodavac, ko moj otac, ko milioni drugih....na kraju ko i ja i ti. :O

Smutnja? Spletka? Nemoj, prejako je to....

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

37

Hoćeš reći, biznis? Dobro se prodaje? A može se još i pomislit da je i prodavac pobožna osoba onako kako to knjige opisuju?

A ove riječi smutnja i spletka nisam naveo vezano za moj tekst, već sam naglasio da se pojavljuju u postu kojeg je napisao Ed. Hoću reći da kod jedne, da tako kažem, grupe ljudi je ova riječ veoma česta.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

38

On prodaje knjige i od toga ima koristi jer zna da ne prodaje nista lose, vec jako korisno.

Ti prodajes maglu, i od toga nemas koristi, ali iako nisi glup, nastavljas s tim.

Neka grupa ljudi zaista ove rijeci i zasluzuje ma koliko mi pokusavali da je ne upotrijebimo.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

• Poruku poslati

39

Opet se ti od teme okrećeš meni, a to nije lijepo i to je skretanje sa teme.

Ja sam u prijethodnom postu malo neprecizno definisao jednu od rečenica iz koje se je moglo zaključiti da tom rečenicom mislim na tebe, a nisam, nego sam mislio na prodavca. Ako je to razlog tvojeg okretanja od teme ka meni onda se ja izvinjavam, greška je moja. Tu rečenicu sam ispravio.

U svakom slučaju, opet bih te zamolio da ne skrećeš sa teme i da ne uzimaš mene kao temu u temama u kojima nisam ja tema.

Shvatio sam ja da si ti opasan igrač u ličnim sukobima, ali ja ne želim da se sa tobom sukobljavam.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

40

Citirano

Orginalno od siyah kalem

Citirano

Orginalno od Jahja

Uhhh kako si mi sa ovim osvezio IMAN...
Pa meni je stvarno zao ali evidentno je da mi uopste nemamo jednak pristup Islamu.Za razliku od tebe koji si(izgleda) sve odgovore vec pronasao ja i dalje lutam i trazim...ko zna mozda nam se putevi nekad sastave.JA ZIVIM ZA TAJ DAN.

Izvlacis reci i recenice iz konteksta.
Meni nije jasno zasto je tebi ta literatura stereotipna.
nedaj boze da se mi svadjamo. Ovo je diskusija. J nijednom nisam rekao da znam sve odgovore. Rekao sam da me takve knjige, knjige Amra Halida, odusevljavaju i verujem popravljaju iman. A ti si te knjige nazvao stereotipne.

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks