Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

21

Subota, 30. Novembar 2002

znachi

Tacs podrzava ono sto je pokretac teme (Ertan) rekao: najveci neprijetelji Islama su Muslimani sami. Tesko je nekom to da zakljuci bez uvida u mnoge stvari, a pogotovu bez neposrednog kontakta sa samim "muslimanima". tacs je imao isto iskustvo koje ja srecem svuda. Jednostavno ljudi, ti takvi Muslimani, se skrivaju iza odore nerada koju brane verom i necim protiv cega (oni misle) niko ne moze da kaze sta. Zasto je postalo uobicajeno da se te stvari ne dovode u pitanje? Zato jer su mahom vladari arapskih zemalja bezmalo tirani. Isti dospevaju na vlast nasledstvom bez imalo veze sa tim zasluzuju li sta ili ne, i imaju apsolutnu vlast nad "NJIHOVOM" zemljom. Ko progovri sta protiv njih bila u najmanju ruku bicovan, ako ne i ubijen. A ZASTO??? OTKUD NJEMU PRAVO?? KO JE ON?? Slucaj je da su ljudi naucili da ono sto kaze UMMAH niko ne dovodi u pitanje. Njih kontrolisu nekim stvarima koje ja neminovno zato dovodim sebi samom u pitanje. Jurisdikcija za moje kaznjavanje zbog toga je samo u Bozjim rukama, i hvala Bogu sto nisam pod njihovim nadzorom. Slepo verovanje je nacelo koje je Muslimanima nametnuto od strane ljudi i koje ti ljudi zloupotrebljavaju u svakom aspektu. Muslimani su zbog interpretacije Islama tih ljudi, koji sve rade da sebe odrze kao vladajucu klasu, ostali i bez modernizacije (u tehnickom smislu) i bez skolstva dugi niz godina, jer bi to "poljuljalo njihovo slepo verovanje". A niko od njih nije kontao da bi to unapredilo ljude, i da bi to znacilo zaradjivanje vise i vise poena radom i zalaganjem da mogucnosti ovog sveta iskoriste na sto korisniji i naravno Halal nacin. Mislio sam da su Arapi pravi Muslimani, ali medju njima u 1000 nadjem jednog koji bilo sta zna osim da citira Ajete, i ono sto mi se ne svidja druge ljude. Slazem se da nista ne moze biti bolje objasnjenje od Kur'ana samog, ali ako ti ljudi ne kontaju razmisljanjem sta to sto su citirali znaci, oni ne znaju ni kad treba da citiraju. I pogresnim citiranjem idu protiv ispravnih stvari. Iskljucis ljudima mozak i neminovno dobijes vrtesku kojom mozes da baratas kako hoces. Tacs, nadam se slozices se: muslimani pate sirom sveta zbnog sistema u kojem zive i koji su sami sebi (tj njihovi "vladari" ) nametnuli. Ostali su bogati zbog uredjenja koje su mozgom nekako sebi uspostavili. Nemaju morala pa to i koriste u lose svrhe. Sistem su stvorili maltene uspesan i to razmisljanjem. A nasi da su razmiljali imali bi 10 puta bolji jer im je uputa za stvaranje istog stigla od Stvoritelja samog. Ali kako da nesto upotrebis ako neces da razmisljas o tome??? I nasi ljudi su na nuli, i ispod nje. A pogledaj vladare muslimanske... i sve postaje jasno. Oni su puni, i sto bi menjali sistem koji ih odrzava i puni jos vise??? A i kad bi promenili sistem oni bi bili obeseni za sve ono sto su uradili, a ne pojedinci koji se usude da kazu takvo nesto. Alija je covek koji koristi mozak, i informacije koje je skolovanjem i iskustvom stekao. Kur'an je referenca preko koje se to sve sredjuje u sistem. Mozak je neophodna komponenta za paljenje sistema. "Muslimani" bi da naprave kola bez agregata koji ih pokrece. Zato oni arapski muslimani kla nikad ni napravili nisu...
mogu ja da se potpisem i bolje...

Ertan

Učenik

(10)

• »Ertan« je muško
  • »Ertan« je autor ove teme

Datum registracije: 07.11.2002

• Poruku poslati

22

Nedjelja, 01. Decembar 2002

Ja bih samo podsetio da je prva rec koja je objavljena u Kur'un i sa kojom on pocinje: "Ikre", tj. UCI, CITAJ. Dakle prvo sto u Kur'an svaki musliman procita je da treba da uci. Ovde je ocigledno da je u islamu obrazovanje veoma vazno, iz cega vidimo da to sto su danas muslimani manje obrazovani od drugih iskljucivo njihova krivica.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• »Birdum-Bardum« je muško
  • »Birdum-Bardum« je zabranjen

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

23

Ponedjeljak, 02. Decembar 2002

Selam alejkum Boshnjaci. Hmmm ovdje se na ovu temu podosta pisalo. Pa chu ja pokushati ovako sveobuhvatno se na sve postove nadovezat odnosno na ovu temu neshto napisat. Ovdje se u raznim postovima vidi da se navodi to da muslimani pogreshno tumache Kur´an, pa onda da su podosta nepismeni, pa da su zaostali, itd. Ja bih postavio par pitanja svima pa i sebi. Pa chu ja svoj odgovor na njih odmah dati a drugi neka daju kad hoche i ako hoche.

Prvo, ako neko zna koja je pogreshna verzija tumachenja onda bi trebao da zna i koja je ispravna verzija zar ne? Bash bih volio da chujem koja je to? Drugo, shta zapravo znachi Pismen Biti???
Treche, u odnosu na shta ili koga su to muslimani zaostali i u kojem smislu???

Pokushat chu onako paushalno odgovoriti na pitanja.
Prvo, ja bih se smio usuditi da recimo iznosim moje mishljenje i da za njega kazem "to je moje mishljenje odnosno shvatanje". A sa sigurnoshchu tvrditi da je neko tumachenje pogreshno je veoma velika hrabrost. Jer se tu hvatamo sudjenja.
Neku su naveli i ono Ikre iz Kur´ana, pa se tamo kaze da to znachi Chitaj, bash me interesuje na koje se to chitaj odnosi jer Muhammed a.s. nije znao ni da chita ni da pishe.
Shto se trecheg tiche primjetio sam takodje da se pojavljuje neki zaostatak "u tehnoloshkom smislu" muslimana. Taj nagli razdor veliki izmedju islamskog svijeta i zapada pochinje od 17.-tog vijeka pa naovamo. Zashto? Znamo da je otad u zapadno obrazovanje usvojena teorija Evolucije, ili ti ono shto bi nash narod reko Postali smo od majmuna. Ko voli da je majmun bujrum. Dakle od humanizma i renesanse, od Darvina pochinje zapad da skroz drugachije izgleda da mijenja svoj izgled u korijenu. Otad ide brzinom svjetlosti ka materijalizmu.
E sada se postavlja pitanje shta to znachi Tehnoloshki naporedak??
Ja to ovako shvatam. Uzme se fino par nauchnika i stane se razmishljat prvo o chovjeku uzmu se faktori chovjeka koji su nam za prorachun potrebni da bismo znali shta je to za njega korisno a shta ne, odnosno jeli neshto korisnije ili shtetnije za njega. I kada "izrachunaju" tu vrijednost onda po tome i rade. Dakle nadju tu liniju ispod koje se ide vishe u shtetno nego u korisno i po tome rade. Od 17. tok vijeka se polako pochinju iz tog prorachuna izbacivati postepeno duhovne vrijednosti a ostajale su samo matgerijalne vrijednoti, dok je u Islamskom svijetu prorachun jedan te isti Kur´anski. E sada kada se pogleda ta tehnologija koja se danas pojavljuje po prorachunu Islamskom ona je vishe shtetna nego shto je korisna zato se muslimani nisu mnogo u nju ni upustili, jer shteti duhovnim stvarima koje su naprvom mjestu prorachuna. Dakle totalno su materijalne.

A shto se tiche zloupotrebe vlasti u arapskim zemljama, tu se slazem sa vama. I naravno je da ima manipulacije, i ovoga i onoga. Ali su tu opasnosti velike i za one koji drugachije misle od njih pa onda za one koji drugachije misle i od jednih i od drugih itd. Treba stvarno duboko razmisliti. I nesmije se nijedan aspekat zapostaviti. Jer ako samo jedna troha nedostaje vech se slika mijenja. A posebno nesmije u ovome biti ukljuchen nikakav hir ili interes ili korist ili samoljublje, itd. Tek tad se moze dati odgovor.

A umnogome i na ova pitanja pokushava dati odgovore na jedan divan nachin Sejjid Hussejn Nasser u svojim knjigama "Vodich mladom muslimanu" i "Sece Islama". Ovu drugu knjigu smo skoro dobili na bosanskom jeziku i josh kazu da je to knjiga godine. Eto tako. Allahimanet

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

24

Selam alejkum Boshnjaci. Prije svega zelio bih da ispravim jednu od svojih mnogobrojnih greshaka iz svojeg prijethodnog posta a to je u nazivu knjige od Sejjida Hussejna Nassera, knjiga se zove "SRCE ISLAMA" a ne kako je gore napisano. I josh bih neshto dodao. Zamislite sada da se opovrgne na zapadu Teorija Evolucije, za to dokaza ima kolko hochesh. Zamisli kako bi izgledao zivot i nachin zivljenja i shvatanja ljudi na zapadu kada bi se u shkole vratila teorija, da je Bog stvorio cohvjeka. Totalno bi se pochela svijest ljudi mijenjat. Ovo shto sam ovdje naveo samo treba zamislit kako bi to bilo. Dakle treba zestok otpor dati Teoriji Evolucije koja je usvojena na zapadu a za to se ima dosta dosta chinjenica i tako to. Ta je teorija dio veeelikog plana materijalizacije chovjeka. Humanizam i renesansa i Teorija evolucije i filozofi iz tog razdoblja pa naovamo, dakle 17. vijek pa na ovamo, svi pochinju raditi na tome. Imali neki od Muslimana ovdje da vjeruje u Teoriju Evolucije???
A to je temelj zapadnog shkolstva, a i mi spadamo u to shkolstvo ovdje u Sanadzaku. Eto tako. Allahimanet

25

interesting

Da si to napisao na nekom parcetu papira pa poslao sirom sveta da svi mi prictamo verovao bih da zaista mislis da je tehnologija stetna. Mislim da nema potreba da i ja idem u krajnost, ali besmisleno je govoriti o tome da li je tehnicki napredak koristan ili ne. Oni kozervativni Muslimani su isli dotle da su kompijutere u pocetku proglasavali sejtanima (isto i telefone) a to je za mene cisto smesno. Tacno je da postoji mnogo stvari koje zatupljuju ljudske i duhovcne vrednosti, ali te stvari se mogu vrlo lako preopoznati i o takvim stvarima niko ne govori. Automobili, prevozna sredstva, telekomunikaciona sredstva, sredstva za istrazivanje nepoznatog imaju za cilj olaksavanje zivota i ulepsavanje istog. Zar bi bilo divno i dalje slati sluge na putovanje od par hiljda kilometara radi slanja jednog pisma? Demagogijom se moze svako koristiti i pozivati na nemogucnost dokazivanja bilo cega sto nije ocigledno i pred ocima prisutno. Allah dz.s. je mogao da je hteo sve vrste tehnoloskih napredaka da prekine ne ostavljanjem mogucnosti za iste. Ja samo ponavljam da sve je ostavljeno za coveka samog i sve moze da iskoristi da sebi pomogne il sebi odmogne. Evolucija tj, napredak je neminovan. Najveca greska Muslimana jeste sto padaju strmoglavo iz generacije u generaciju. Sve sto od Muslimana ostaje ocigledno jeste broj. Broj sam za sebe nista ne znaci, a kao takv nece sam sebi biti uspesan da obezbedi egzistenciju. Sve sto ti govoris bilo bi divno kad bi mi ziveli u statcinom svetu u kojem nema nikoga osim nas. Glavu na zemlju i videces da nije tako. Dobro znas da svaki rad, pa i najbolji moze da se okrakterise losim ako ga los covek radi. Dobar covek losu radit nece. Ono sto znas da nije lose, radi dobro, a ne karakterisi ga losim jer iziskuje trud i kompeticiju sa onima koji ce ga iskoristiti na svoj nacin. Nazovi ga losim, ostavi ga drugima, i dobijes sta dobijes. Pogled na svet nam je svima razlicit, a pogled na svet nam je svima vodilja. Znanje je plmetnito, ali je smrtonosno kada je u rukama losih. Jedna od duznosti Muslimana jeste i da uce i da rade. Znas i dobro da je to Ibadet i da je to pripisano.. tacne ajete i hadise ne znam, necu se zato sluziti navodima, ali znas i sam da je pripisano da se znanje trazi od kolevke pa do groba, i da je to Ibadet, i da se to znanje mora upotrebiti za zivot na ovom svetu.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

26

Selam alejkum Boshnjaci. Shta bih ti reko brate moj. Samo nastavi istrazuj, ispituj, gledaj, posmatraj, chitaj, razgovaraj, razmjenjuj, itd. Ali budi uvijek iskren prema Allahu dz.s. i budi uvijek iskren prema Muhammedu s.a.v.s. I pazi se tvrdoglavosti, i pazi se stvari "jasnih kao dan", odnosno logichnih.

Svijet u koji su nam ochi uprte nemoze josh dugo da traje, pa je i po svim znakovima Kijametski Dan blizu. Jer mashinerija koja se je rashirila po zapadu rushi sve shto je prirodno, tj. pravi nered na zemlji. A Allah dz.s. kaze "Zashto nered po zemlji pravite poshto Sam ga Ja uspostavio". Ozonski omotach mnogo oshtechen, priroda ugrozena, mnoge zivotinjske vrste ugrozene, ljudi zive u betonu, zeljezu, plastici, sve veshtachko, dakle sve je nekako nezivo i sve je vishe toga nezivog oko nas. Poznato je da je svaka Islamska civilizacija, odnosno nacija, svoje objekte i razvoj itd. gradila na tome da se ne kosi sa prirodom, tj. da pazi da ne pravi nered na zemlji, chak su pazili i na boje da ne odudaraju. Svaka vrsta umjetnosti muslimanska je primjenjena i korisna, prije svega za ono shto je najvaznije i iznad svega na ljestvici muslimanskig shvatanja insana i zivota a to je ono duhovno, pa je poznata kaligrafija. Mislim mnogo toga ima da se nabroji shto je negativnog donijela zapadna civilizacija. Krah moralnih vrijednosti, samom borbom protiv vjerskih nachela kroz shkole. Chemu bi trebao da sluzi RAD. Chemu sluzi Dzemaat. Zajednica. Fabrika. Robot. Duboko treba razmislit. A istinski chemo shvatiti to ako prije svega sebe postavimo odnosno centriramo kako treba. Pa nam kompas, odnosno mjerilo bude pravo kako treba, tj. nishta nam ne promiche od faktora koji treba da udju u prorachun i naravno vazno je znati vrijednosti redjati po prioritetima i po vaznosti. Nije to obichna matematika 1+1=2. Tezak je to prorachun komplikovan, ali da bismo mogli da budemo detektor za neshto jeli dobro ili loshe, treba li nam ili ne treba prvo mi da smo centrirani, a to se u Islamu zove FURKAN. Pa Muhammed a.s. u jednom hadisu kaze: "Kada musliman dostigne stupanj mu´mina (iskrenog vjernika) Allah dz.s. mu daje Furkan, tj. moch odvajanja istine od neistine." ili josh jedan hadis koji kaze "Chuvaj se mu´minskog pogleda jer mu´min gleda Allahovim nurom". Dakle prvo treba biti iskren vjernik tada che nam Vaga biti tachna. A kako to biti Mu´min i shta je to i kako se do toga dolazi, treba traziti i truditi se. Eto tako. Allahimanet

Datum registracije: 26.11.2002

• Poruku poslati

27

birdum bardum, pitao si sta je pogreshno shvatanje islama? procitaj tvoj post opet i to je to sto je pogreshno shvatanje islama i koje vodi muslimane u propast (medju ostalog). kao prvo ti kritizirash materijalizam a idesh, tezis ka nekom duhovnom svijetu i duhovnom zadovoljstvu. to je vishe tipicnije za kriscanstvo (koja se smatra kao iskljucivo duhovna religija) nego za islam. zanemaranje zivota pa cak i materijalnog da bi bili duhovno zadovoljni, isto je tipicnije za kriscanstvo nego za islam.
uzmi primjer poslanika. mozesh li da nadjesh jedan primjer da je on zanemario ovo stanje ili zrtvovao sigurnost na ovoj zemlji da bi navodno njegova zajednica bila duhovno srecna? ja mislim da nije. to je tipicno za kriscanske price.

kao drugo ti tvrdish da je zapadni progres bazira na teoriji evolucije? ja tvrdim da to uopste nije tacno.
zapadni progres i nauka pocinje renesansom. a renesansa znaci kao novordodjenje. znaci neka orijentacija ka evropi prije kriscanstva u antici, gdje je nauka igrala veliku ulogu, koja se pojavom kriscanstva unistila. a kako je uopste doshlo do renesanse? doshlo je uglavnom iz toga da dok je u kriscanskoj evropi bila zabranjena nauka, da su se mnogi evropski naucnici orijentisali na islamske naucnike, gdje je bila nauka na visokom nivou, i gdje su bili sacuvani naucni radovi i antickih grckih naucnika. znaci renesansa i pocetak nauke u evropi rekao bi da prvo bazira na nauci koja dolazi iz islamkog svijeta a navodno bazira na antici.
evo navescu ti par primjera: djelo "kanon medicine" od islamskog naucnika i doktora Ibn Sinne u evropi poznat kao Avicenna je bila glavna knjiga u evropskim univerzitetima medicine do 16. vijeka.
glavno djelo za astronomiju na kojem uopste bazira nikola kopernik je "al zidj" od islamkog astronoma Al Battanija, poznat u srednjovjekovnoj evropi kao Albategnius. pocetak optike i eksperimentalne fizike bazira na Al-Haithama, poznat u evropi kao Alhazen, njegovo djelo "kitab al-manzir" u evropi prevedo tada pod imenom "opticae thesaurus Alhazeni" bila baza za mnoge evropske naucnike, i djelo koje je inspirisalo velike naucnike kao Roger Bacon, Rene Descartes. A Aristotela, prevode i komentare njegove, koji je imao toliki autoritet u evropi, evropski naucnici imaju uglavnom islamskim da zahvale, kao sto je Ibn Rushd, u evropi poznat kao Averoes.
Ovo samo da bi naveo par primjera.

meni tovj post djeluje tako kao da je nauka i tehnicki progres nesto totalno neislamsko i grijeh, a evropljani to izmislili, jer su se odvojili od Boga. mislim da to uopste nije tacno i da je bahs to ta pogreshna interpretacija islama o kojoj govorim.
a pominjesh teoriju evolucije kao glavni uzrok evropskom progresa. pa Charles Darwin je postavio tu teoriju tek kasno, tada je u evropi bila nauka prilicno na visokom nivou. socijalni darwinizima su imperijalisticke sile koristile smao kao navod za kolonijaliziaciju ostalog svijeta. toliko smao o teoriji evolucije, koja ni ne tvrdi da je covjek postao od majmuna. a i nije istina da se u skolama uci da je covjek od majmuna. u evropi postoji i cas koaj se zove religija. znaci sve pogreshne pretpostavke.

antimaterijalizam, zanemarivanje ovoga svijeta, neprijateljstvo prema nauci i tehnici, sve to ne da nije islamski nego je protiv islama i islamske historije.
bacanje covjeka u nekom duhovnom svijetu pod navodom da je najvaznije da on bude iskljucivo duhovno srecan, tvrdim da je protiv islama, i u islamu ne postji nikakva baza za to. dovoljan nam je smao primjer poslanika, da ne idemo dalje.

eto pored takvih zabluda mnogih muslimana mogli bi reci da je muslimanima potrebna jedna rensansa. znaci jedno novorodjenje islama koji je ustvari pravi islam. koji je nekad bio vodeci u nauci i tehnici, dok drugi svijet nije imao pojma o tome. a slijepo vjerovanje, fanatizam, ekstremizam itd itd su samo zablude za koje u islamu ne postoji nikakva osnova, nego su rezlutat neznanja kod mnogih muslimana.

nista protiv tebe licno birdum bardum ali tuzno je to kada dolaze ljudi pod navodm vjernici i vode muslimane u neki put koji uopste nije ni islamski.
islamski fundamentalizam, ekstremizam ili kako bi ga uopste mi nazvali je tvrdim jedna velika klopka za muslimane i mozda glavni neprijatelj islama. on sugestira narodu da je to pravi islam, strahom od dzehensmke vatre vodi navodno "pogreshne muslimane " u "njihov pravi islam" a djeluje tako kao glavna kocnica za progres kod muslimana. jedna vrlo opasna stvar rekao bih. na kraju bih citirao jednog vodju jedne islamske radikalne organizacije Hisbollah, u jednom intervjuu je rekao njemackom novinaru od der spiegel da su 90 % radikalnih islamistickih organizacija u bliskom istoku osnovane od CIA. sad bi se mogli svadjat oko toga da li je to tacno ili nije. ali meni djeluje vrlo vjerovatno, cak i genijalno. kroz njihovu pojavu sugestiraju narodu da su oni pravi muslimani i jedino se oni bore za islam, a cemu vodi taj njihov put? da u jednom svijetu takmicenja u progresu musliman zaslijepi i mrzi progres. samim tim on ide u propast. i sve to u ime Allaha...

znaci opet dolazimo do toga da su glavni neprijatelji islama medju muslimanima. i sve dok ima takvih ljudi, autoriteta koji tako interpretiraju islam da vodi muslimane unazad, drugi se raduju i to im garantuje vlast nad muslimanima i ugnjetavanje muslimana.

stvarno je cudno kada posmatramo kako jedan svijet koga zovu kriscanski uopste veze nema sa kriscanstvom i ima mnogo principa islamkih ugnjetava jedan svijet koji se zove islamski a toliko se odaljio od islama da vishe lici na kriscanski iz srednjeg vijeka. izgleda da muslimani nisu ni sposobni da se vrate kao islamu, gdje je vladala nauka, socijalna pravda i tehnicki progres, misleci da s tim gube svoju vjeru.

• Poruku poslati

28

dok sam pisao ovaj zadnji post, nije bio objavljen onaj zadnji prije mene tako da cu pokushat da reagujem i na zadnji od birdum barduma i fingersbrokena. mislim da je fingersbroken potpuno upravu i da ne smije tehnika i progres da se gleda kao nesto negativno, jer to u svakom slucaju koristi covjeku. a birud bardu, neznam da li si ti ikad bio na zapadu, kojeg toliko kritkujesh ili poznajesh zapad samo iz agitaatorskih caspopisa i satelistek televizije a la RTL II, ili stefan Raaba na Pro 7. ali tvoja slika o zapadu veze nema sa realnosti a ako ima veze onda pokazuje najnegativnije strane koje su samo odpad zapadne civilizacije a nikako ne prestavljaju zapad.
ja pricam o zapadu samom na sebi a ne o njegovoj politici prema vanjskom svijetu, to je nesto drugo.
ali na zapadu je vishi red nego bilo gdje na svijetu.
na zapadu su ulice ciste, nema korupcije, narod je ljubazan, i 95 % stanovnistva zapada ne pati od straha i neprijeti mu nikakav opasnost, vlada socijalni mir. znaci zapad se nalazi na jednom stepenu visoke sigurnosti i standarda. neznam odkud ti te hororvizije. prije ce biti tako da kada pogledamo islamski svijet da je tako. u islamskim zemljama nepostoji socijalna pravda i mir. razlika je ogromna izmedju vrlo bogatih i vrlo siromashnih. u islamskim zemljama vlada korupcija vishe nego bilo gdje na svijetu. a nijedna islamksa zemlja danas nemoze o sebi da kaze da je sigurna, tako da i stanovnistvo u tim islamskim zemljama zivi nesugurno jer je slabshe od svih drugih. svaka islamska zemlja je zavisna od milosti zapada. zar je to sve bolje nego biti na zapadnom nivou.

a sto se tice nemorala, neprirodnosti na zapadu itd itd. morash da znash da to nije zapad, nego je to samo odpadni produkt slobode na zapadu i vecina stanovnistva na zapadu ne uzima drogu, ne prostituira se i nije truhla, nego je na visokom stepenu znanja i standarda. prije jedan grad ili selo na zapadu u sklopu sa prirodom i redom i mirom nego jedan grad ili selo u islamskom svijetu.

ja sa ovim ne mislim da uvelicavam zapad, nego hocu da kazem da se muslimani nalaze u zabludi stim neprijateljstvom prema nauci i tehnici. i imaju jednu totalno pogreshnu prestavu. zato kada bi muslimani uspjeli da budu na nivou nauke i tehnike kao zapad a da zadrze ismalske vrijednosti onda bi napravili jedan mnogo bolji svijet, od cega su nazalost trenutno svjetlosnih godina daleko.

29

poshtovanje tacs

Samo da dodam da to sve nastaje iz bega od odgovornosti. Za coveka je tipicno da sve obaveze koje izbegava opravdava na neki nacin koji mu ispada ralan i sve realniji kako postaje slabiji i slabiji pred tim obavezama. Duznost Muslimana da bude iskren prema Stvoritelju i da zasluzi njegovu mislost. Ta se milost odnosi i na ovaj i na ovaj svet i temelji se na stvarima koje radimo za ovaj i za onaj svet. Samo je Jedan Sudija i Njegova je poslednja o tome sta nam je bilo za Hair a sta ne. Posto BB citas vidim upute o zivotu Muslimana nije mi jasno kako nisi naisao da je u smislu zivota Muslimana prosperitet na ovom zivotu pod uputom Kur'ana koju je ALLMIGHTY ostavio da se ljudi kao vodicem koriste. Biti dobar pod svim tim obavezama i izvrsavati ih na pravi nacin, a pri tom ne zaboravljati i zapostavljati sve verske obaveze za koje se malo materijalnog moze vezati, a obavlja se iz verovanja (osim smirenja duse, i vracanja na put koji je jedini pravi i uspesan jer se ne povinuje raznim trenutnim idolima), znaci biti dobar, produktivan, i ugledan Musliman. Na takvog se posle trebaju ugledati i ostali. Sebi svakakvu korist donositi, a drugom pri tom ne nauditi. Sve se na svetu moze iskoristiti za dobro i za lose. Posvetiti se duhovnom zivotu, znaci zapostaviti ovaj sto nije Islamski, a posvetiti se cisto matwerijalnom je takodje pogresno. Islam je put sredine, zlatni put balansa koji ne stvara odstupanja jer je harmonija koju je Svemoguci stvorio zasnovana na ravnotezi. Neminovno je da covek gresi, ali dok god tezi sredini greske su manje. U okviru te sredine bices bolji, sto god vise budes tezio da izvuces maximum iz nje. Znaci Islam ti pokazuje put, a ako i pored svetla stojis ukopan u mestu, bojim se da samog sebe osudjujes na prosast kao sto si svedok da su mnogi to i ucinili.
Hvala Bogu pa svi Muslimani na sve isto ne posmatraju. Za to imam makar dobru potporu jer se nalazim u industrijski najrazvijenijoj Islamskoj zemlji. Predsednik je jedan od najboljih politicara, i finansijskih strucnjaka na svetu. Da narod nije lijenj i da ga nije lako usporiti idejama koji govore ljudi tipa tih koje ti podrzavas, Malezija bi bila jos mnogo naprednija.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

30

Selam alejkum Boshnjaci. Prije svega pito bih te jesi li ti musliman? To bih trebao znati zbog dalje rasprave. Klanjash li ti namaze? Postish li Ramazan? Dajesh li Zekat? Izgovarash li Shehadet? Planirash li da idesh na Hadzdz? Vjerujesh li u Meleke? U Sudbinu?, itd. PA onda ide shta je to Islam? Iman? Ihsan? Ikan? Ijan? Shta je to osvjedochenje. Shta je to Dzihad? Odgovori mi na ova pitanja pa da onda nastavimo. Moze? Allahimanet

31

samo mala ispravka tacs

Imamo Islamsku zemlju koja nije u milosti zapada. Malezija. Ne znam hoce li izdrzati da se drzi toliko jako kad ode sadasnji predsednik koji je vec tu predugo a ima preko 80 godina. Ove godine je vec hteo da podnese ostavku ali je umoljen da ostane do sledece.
Malezija je imala plan da 2008 udje u red najrazvijenijih industrijskih zemalja, ali je preko trzista akcijama dozivela (pod direkcijom AMerike) udar od georga Sorosa 1998 godine pa je zamalo zapala u krizu. Isti udar izvrsio je Soros i na UK i na Francusku zbog cega ga Francuzi sada tuze. Na Maleziju kao zemlju u razvoju to je trebalo da ima duboke posledice i bila je prilika da se Ameri ubace i srede situaciju (koju su sami zakuvali), ali pametni Mahatir se oslonio na svoje snage i nije prihvatio mesanje MMF u monetarni sistem i maltene se potpuno povratio. Sada plan stoji za 2020. god. Toliko su uspeli da urade, ali Malezija hvala Bogu u krizi nije i tu se narod oseca sasvim slobodno i bez ikakvog straha i bilo cega drugog zivi. Cisto je i napredno ali samo zbog toga sto preovladjuje atmosfera Islamske modernizacije, tj Islamske renesanse kako ti to spomenu. Pogledaj slike koje sam ostavio tamo u forumu dijaspore i viddeces kako izgleda (a ostaviu i jos). To je dokaz da Muslimani ne moraju da budu nazadni. Samo treba da postuju nacela svoje vere i da prkatikuju ono sto im i Najmilosniji kaze. Toliko.

32

bb

Znaci Muslimanom se postaje redjanjem tih stvari??? Ne svidja mi se to sa tvoje strane ni malo. Ti ne mozes niti imas pravo ljude da kategorizujes, pogotovu ako iseces mnoge vazne stvari. Sve to je u redu koliko i one stvari koje tacs nabraja. Meni dobrog Muslimana cini sklop tih stvari. Sta cce od cega Uzviseni uzeti kao merilo i zasta to samo On zna i niko vise, i samo se njemu polazu racuni. Te stvari koje ti spominjes bice ocenjene od stane Jedinog na onom svetu a do tad onima koji veruju ostaje da ih rde da bi povbecali mogucnost da potpadnu pod Rahmet i iz ljubavi prema Samilosnom, a cisto znam i vidim, i vidis i sam, da oni koji odsecu obaveze sa ovog sveta vec i ovde propadaju. Allah dz.s. nikog nije stvorio da propada vec da napreduje. Tvoje je pravo izbora. Dobio si uputstva za kola, a normalno je da ih neces pokvariti ako ne vozis. Mozda neko vozi brze od mene, ali na nacin koji kola unistava pa razljucuje Onog koji mu ih dade, ali i onaj koji ih nikako ne koristi ne cini cini mi se bolji posao. A tapka u mestu. BB, suvise postajes uzak dok govoris o nekim stvarima te mi se cini da nista od recenog ne zelis ni da cujes, vec samo opravdavas svoja razmisljanja. Meni se to u svakom slucaju ne svidja.
Sellam.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

33

Selam alejkum Boshnjaci. Polako buras fingersbroken. Nose te vech predrasude. I vech te hir nosi. Ukocvhi ga. Ja sam gore samo postavio par pitanja, na koja trazim odgovore. Nikoga nisam osudjivo ili trpo u Dzennet ili Dzehennem. Mislim da si samo ovim postom dao odgovor svojoj jednoj predrasudi a poveo te hir. Odstrani ih pa da fino nastavimo muhabet. I dalje trazim odgovor na gore postavljena pitanja. Allahimanet

34

buraz ti

Ne znam sta je tebi brzina, ali meni ovo sasvim sigurno nije. Navikao sam na ovakav tempo i govorim ti sad ono sto bih ti rekao i posle 72 casa cekanja. To ti je moje misljenje ne iz hira i predrasuda vec izvedeno iz onoga sto sam malopre procitao a ti napisao. Ja ti rado ne bih odgovorio na ono pitanje i kazem ti da mi se takav ton ne svidja. Sve i da covek nije musliman ima pravo da razgovara i pise, a cini cini mi se to sa najboljom mogucom namerom. Odogovor na to ko je Musliman a ko ne niko nije duzan tebi. Hir je tvoj zahtevnje da se tebi pruza odgovor. Meni se svidja i ono sto je tacs uvideo: u mnogim se drugim drustvima uvidjaju karkatersistike koje krase islamski pogled na svet, a u islamskim se drustvvima iste sve manje mogu naci. Ako hoces da je nesto islamsko onda mu ne mozes uzimati kompontente koje se tebi ne svidjaju ili ih ne ispunjavas. To da li neko klanja ili ne ne menja Islam. Ni to da li neko radi i uci. Ali svaka od tih kompontenti kada ne dostaje na svoj nacin degradira ljude koji se nazivaju Muslimanima. Cinjenica da sami sebe Muslimani unistavaju je postavljena iz razloga da se ukaze na neispravnost svaljivanja krivice za to potpuno na druge narode. To sto su islamske zemlje na kolena pred zapadnjackim je jer islamske zapostavljaju jedan od faktora (ucenje i rad) i zato sto ovi drugi nisu Muslimani (tj ne uzimaju ista merila za ogranicenja postupaka), te koriste prednost nedostataka drugih. Covek treba da razmislja i otklanja svoje nedostatke, a ne da na svaki moguci nacin opravdava ono sto mu fali i postaje sve slabiji i slabiji. Cinjenica da ti zastupas nesto mnogo skraceniju viziju noramlnog zivota daje mi zapravo da kazem da se ti vodis predrasurdama jer cisto sumnjam da si mnogo stvarno upoznat o stvarima o kojima tako govoris. Jedno je citati i gledati servirano, drugo je upoznati se sa necim pa onda govoriti o njemu. Selam.

• Poruku poslati

35

birdum bardum ja nista nemam protiv tebe licno, osim toga da gledam takve interpretacije islama kao opasnost za zivote muslimana. i da nije toga ja uopste nebih kontirao tvojim pogledima. ja ne mislim tebe da uvrijedim nego meni se radi o ljudskim zivotima.

eto tim pitanjima gore opet idemo ka slaboj zajednici. jer kao prvo nije tvoja stvar da li ja klanjam pet vakata namaza ili ne. a u onom momentu kada ti pocnes o tome da brinesh da li to radim ili ne radim. pa ako ja to ne radim, to pocnesh mene da opominjes pa mozda i da me mrzis, pa to rade sve vishe i vishe stanovnika jednog muslimanskog drustva, to ide ka tome da se drustvo razdvaja jer svako hoce da bude sudija i ispravlja drugoga i da ga sankcionira. to vodi ka raspadu drustva, ka koncentrisanju pojedinaca na tudje grijehe, dok drugi proizvodi modernu tehniku i oruzje i onda zavlada nad nama. to je samo gledano u malim dimenzijama. znaci mi u ime islama pravimo neprijatelju lakshe da nas zavlada. a Kuran kaze da se cuvamo sumnicenja, i da mjerimo u dobrom. znaci birdum bardum hajde da se koncentrishemo na tome kako da budemo produktivni za zajednicu, kako da kroz nas spasimo zivote i nudimo generacijama sigurnost a na sudnji dan ce oni sami biti pred Bogom i odgovarat za njihovu dushu. na to mi nemozemo da imamo uticaj kao sto mozemo da imamo uticaj da nudimo drugima sigurnost.

dzaba ta prica o pravi musliman ili ne pravi musliman kada dodje neka sila i masakrira hiljadama od nashih.
( vidi: palestina, cecenija, bosna, kashmir...). u jednoj situaciji gdje se radi o ljudskim zivotima i patnji, svadjati se oko toga kako bii duhovno srecan, ne vidim tu puno smisla.

pogledajmo smao islamski svijet u kakvoj se on situaciji nalazi. on nema na ovoj zemaljskoj kugli nista da kaze, sta bi drugi slushali, svaka muslimanska zemlja moze da se napadne jer u vijece sigurnosti ne stoji nijedna muslimanska zemlja koja bi ulozila veto. ne postoji nijedna muslimanska zemlja koja bi mogla da se zalozi kada se bilo gdje na svijetu masakriraju muslimani, kao sto je slucaj u BiH ili ceceniji, ili palestini. i pored takve katastrofe i opasnosti za milijone ljudskih zivota neki nam pricaju o duhovnoj sreci i takmice se ko vishe klanja.

SIGURNOST je glavni prioritet, tek kada je covjek siguran on moze da se nasloni i da filozofira. a dok ti prijeti zivotna opasnost onda ta duhovna sreca ne sluzi nicemu.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

36

Selam alejkum Boshnjaci. Opet kazem da te nosi hir. Ja najponiznije i najskrushenije pitam ona pitanja gore navedena, ne zelim nikoga da napadnem ili da diskriminiram niti postoji ikakav ton koji mu ti dajesh. Ja neznam kako ti mene zamishljash. Ja fino pitam, ako hoche da mi kaze jeli Musliman ili nije. I ona ostala pitanja. I ja se izvinjavam. Ako se to tako shvata onda se iskljuchujem iz rasprave i ostavljam vas da nastavite. Opet se izvinjavam. Ja uopshte nisam shvatio tvoje i njegove napade na moje mishljenje i govore o njima kako su ovo ili ono, vech sam nastavio da vodim raspravu, ali ovim blokiranjem od strane tebe fingersbroken da dalje vodim raspravu, odnosno muhabbet, me jednostavno izbacujesh iz razgovora, bash mi je zao. Predrasude su vazda tu. Shta da se sa njima radi. Nadam se da che biti bolje ako Bog da. Allahimanet.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

37

Selam alejkum Boshnjaci. Dok sam pisao ovaj posljednji post nisam vidio novi post koji je napisan. Eto shta da kazem josh jedan talas predrasuda. Nikoga opet kazem nechu da osudjujem. Samo ljudi jednostavno pitam pitanja. Ko kad nekog pitam chime se bavish da bih se bolje orijentisao u daljoj prichi sa njim. Ali eto ako vi misli te da sam ja to pito iz razloga nekih drugih a ne kao informacije koje su mi potrebne u daljem razgovoru onda okej. Allahimanet

• Poruku poslati

38

ima znaci muslimana koji preziru tu zapadnu tehniku i zedj za moci, ima muslimana koji misle da musliman treba prvo da gleda da bude duhovno srecan a ne materijalno da razmislja. ok.

ali evo zamislimo primjer cecenija. pored prkeo milijardu i po muslimana na svijetu, rusima je slobodno da protjeraju, masakriraju cecene i da im nedopuste da zive slobodno. znaci milijarda i po muslimana nema nikakvog uticaja na tome da sacuva cecenski narod od tolike patnje.

ali za sve one koji preziru taj prokleti materijalizam, tehniku, zelju za moci, pare itd: zamislimo da je na primejr drzava turska jedan od najvaznijih industrijskih zemalja na svijetu, poput njemacke ili amerike. da je! da je turska torliko industrijski jaka, financijski mocna, naucno i oruzano toliko razvijena. samim tim bi imala uticaj na svijetu, jer bi drugi bili zavisni od nje. znaci imala bi nesto da kaze, sigurna bi sjedela u vijece sigurnosti ujedinjenih nacija.

i sada dolaze rusi i hoce da pobiju cecene. onda dolazi turska i moze da kaze da to rusija ne smije da radi. rusija bi imala toliko interesa od turkse industrije, financija da bi je sigurno poslushala ili bi barem razmislila o tome da li je korisno riskirati odnose prema toliko vaznoj turskoj zbog cecena. znaci nebi ni doshlo do tolike patnje cecena.

evo jedan primjer, ili dokaz, da te teorije o muslimanu koji ne treba da ide putem tehnike i moci, nego treba da gleda da bude duhovno srecan, nemoze i nesmije da bude tacan.

mi pricamo ovdje kao da su muslimanu na istom stepenu sa restom svijeta pa mogu da sebi da dopuste da filozofiraju. muslimani su toliko u loshoj situaciji da prvo treba da gledjau kako da konkurishu sa svijetom, da nisu u opasnosti. a to nece ostvarit niti sa terororizmom, niti sa duhovnom srecom. nego brate nauka i razmisljanje. a to uopste ne iskljucuje islam i islamske vrijednosti.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

39

Selam alejkum Boshnjaci. Ako uzmemo sto zrna i jedna po jedan ih brojimo i stavljamo u posudu i to isto ponovimo 100 puta, mozak che se zbuniti neche biti siguran da li je istu radnju uradio 99 ili 101 puta, ali Stvarnost zna koliko je puta radnju tu uradio. Dakle stvarnost Hak ne grijeshi, nashi mozgovi grijeshe. Otvoriti treba Kur´an i nachi tamo recimo u suri El-Isra´ gdje Allah dz.s. pominje, poslali Smo vam neprijatelje mnogo jache od vas pa su vam zemlju vashu palili i zarili uzduz i poprijeko, pa Smo vam poslije toga dali pobjedu. Ako neko misli da je Atomaska bomba jacha od LJubavi, grdno se vara. Onda se je prepustio racionalizmu. Onda je pocheo da strahuje, onda mu je oslabilo oslanjanje na Uzvishenog Allaha dz.s. Mochnog Zashtitnika. Onda mu je Iman oslabio. Gubi kontrolu. Nije stabilan. Plashi se. A bojim se da pochinje i da sumnja u neka nachela osnovna svoje vjere. To je ochiti znak da je pod iskushenjem pa mu to iskushenje lomi kosti pomalo, pa boli. Pa che nekog usmrtiti a nekog neche. Oni koji prezive pobjediche. Kada biste znali shta se sve djeshava pored vas nebiste tako prichali. Ali eto hajd. Samo navalite. Ali sama ta nestabilnost se vidi u tome da se nesmije postaviti par pitanja osnovnih. Strhuje se od toga. Allahimanet

• Poruku poslati

40

ima jedan stari vic o breznjevu. kazu breznjev ustao ujutru sav ustraeshen i kaze zeni:" imao sma ruzan san!", pita ga zena koji, kaze on "sanjao sam da je komunizam pobjedio i da je citav svijet komunisticki"
kaze mu zena pa sta je tu loshe to mi i zelimo.
kaze breznjev: " jeste a od koga cemo onda da dobijamo da jedemo?!"

eto to me potsjeca na ove danashnje islamiste. prica o islamu kako treba da zavlada, o jevrejskoj i zapadnoj zavjeri i kako je islamski put pravi. a nista u stanju nisu sami da proizvedu. da nudu nesto svijetu. da nude bolji sigurniji zivot.

vidimo primjer arapskih zemalja. u egiptu u siriji vladaju ljudi koji su dozivotno na vlast, koje niko nije glasao a koji nedaju svojim narodima da kazu svoje misljenje i blokiraju progres. ali zato daju zadatak reziserima i knjizevnicima da sto vishe snimaju filmova o zlim jevrejima, jevrejskoj zavjeri i njihovim krvavim ritualima. samo da bi skrenuli paznju od njihove zloupotrebe moci.

cak i ovdje na forumu sma citao neke postove o jevrejskoj zavjeri i kako muslimani treba da bojkotuju odredjene produkte. zar nije to skrecanje paznje od svog neznanja i nemoci. zasto musliman nije toliko pametan pa da proizvede neki bolji mobilni telefon od nokie pa da zaradi pare stim i da financira palestince, ili da proizvede neko bolje pice od pepsija.
nego se ponasha kao neki pasivni covjek druge klase, koji nije u stanju sam sebi kucu da napravi nego ide od kuce do kuce i kritikuje kako nisu dobre.

sve price o neprijateljima islama sa druge strane su samo skrecanje paznje od svog neznanja i nemoci.

Social bookmarks