Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Datum registracije: 26.11.2002

• Poruku poslati

41

Ponedjeljak, 02. Decembar 2002

birdum bardum ti kazes:

"Dakle stvarnost Hak ne grijeshi"

a onda kazesh: "onda se prepustijo racionalizmu. i strahuje.."

to je jedna protivrecnost. jer "ratio" znaci razum, a racionalno razmisljanje znaci razumno razmisljanje a razumno razmislanje bazira na realnosti znaci stvarnosti.

a to da je atomska bomba jaca od ljubavi...hmmm.

da pakistan nema atomsku bombu kao indija, pakistan bi josh davno bio unisten od indije. samim tim je i islam sigurniji. toliko o stvarnosti i racionalizmu.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• »Birdum-Bardum« je muško
  • »Birdum-Bardum« je zabranjen

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

42

Selam alejkum Boshnjaci. Eto to upravo sam i htio da kazem ovdje se zeli Islam racionalizovati, svjesti na matematiku, fiziku, hemiju, hej ljudi pa shta to radite. Mozak je ste jedan deo chovjeka koji mu je dat da razmishlja ali nije glavni. A oni kod kojih je mozak glavni to su racionalisti. Dakle tu se odmah kosi sa Islamskim nachelima, onako kako ih ja shvatam, da se ogradim moram. Srce je na prvom mjestu, pa onda mozak, pa onda sve ostalo. Pa ako je atomska bomba najjache oruzje koje je mozak smislio odnosno otkrio, shta tek srce zna, a mozak dotle nemoze nikad dochi, atomska tu nemoze nikad udariti. Pa posmatrajte oko sebe. Posmatrajte. Volio bih ludo da mi odgovorish na ona pitanja iz onog davnog posta, koji je osudjen. Allahimanet

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

43

Selam alejkum Boshnjaci. Doshao jednom jedan chovjek u jedno selo i pocheo ljudima prichati o Cirkusu, okupili se ljudi i slushaju ga. Govori on kako je tu vidio razna chuda, lavove kako skachu, slonove kako dube na glavi, foke seigraju loptom, ljudi gutaju vagtru, hodaju po zici, itd. I onda ljudima se to svidjelo i oni povjerovali iako nikada nisu Cirkus vidjeli. Poslije nekog vremena chuju se zvona po selu, galama, vika, DOOOOLAZI CIRKUUUS U NASHEEE SELOOO!!!!. Ljudi se skupili da vide Cirkus jer su to sa nestrpljenjem ochekivali i to im je bila velika zelja da vide uzivo chuda o kojima je onaj chovjek govorio. Tj. da se uvjere je li bash to tako ko shto je on reko. Odu oni tamo kad tamo shta da vide bash onako kako je on i opisao, samo josh ljepshe jer je ziv dozivljaj, tj. osvjedochenje.

Zamislite sada kada bi o Cirkusu prichali oni koji su chuli o Cirkusu od onog chovjeka. Oni bi to ili uvelichali ili iskrivili ili ovako ili onako. I svako bi razlichito iznosio svoju prichu. Jer oni to nisu vidjeli nego su samo chuli o tome u prichi. Ali poslije kada su se uvjerili kako god da prichaju o Cirkusu (uslov je iskrenost) ispravno je. I nikada neche na isti nachin prichati o tome a bit che tachno. Dakle uvjerili su se.
Tako je i sa vjerovanjem i sa znanjem i sa bilo chime.
Ili kako je jednom prilikom jedan Velikan jednom reko: "Svi sa Hadzdza dodjoshe sa vjerom, a ja ostah bez vjere." Kako to sad. Eto tako. Allahimanet

• Poruku poslati

44

uffff birdum bardum sta cu stobom. pa racionalizam se uoste ne protivi islamu. zar Bog ne kaze u Kuranu
"...i ovo su znaci za one koji razmisljaju ( ili za razumne).."

ne racionalizuje se islam, nego covjek a to ne protivi islamu i Bogu. zasta nam je Bog dao razum, i sta to covjeka uopste razlikuje od zivotinje nego razum (ratio)?

ja tebi zelim da ti srcem i duhom budesh srecan, ali u buducnosti ce oni koji razmisljaju racionalno u skladu sa islamom garanotvati sigurnost i slobodu onima sto razmislaju kao ti. a ne obrnuto. samim tim da ti razmsiljash protiv ratia, ja kao gradjanin se nebi bash osecao siguran pod tvojom komandom od neprijatelja.

koliko sam ja razumio ertana, pokretaca teme on govori o neprijateljima islama i muslimana, svjetsko-politicki gledano. a ne neprijateljima duhovne srece muslimana. ili sam mozda totalno pogreshno razumio i skrenuo sa teme.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

45

Selam alejkum Boshnjaci. Pa brate dragi mogu ti rechi da che ti sve jasno biti najkasnije kada preselish. Nije mi jasno zashto se ovdje stvari gledaju crno-bijelo. Ja kaze. Da je srce glavno shto neznachi ni u kojem sluchaju da je mozak iskljuchen. Ali dobijem post koji tako zvuchi, kao da sam ja pisao o srcu bez mozga. E pa ako je to shvacheno tako onda okej evo da josh malo bolje napishem. Kako ja shvatam stvari po vaznosti su: Srce, Mozak, itd. a racionalisti ovako: Mozak, Srce, its. Dakle niko ne iskljuchuje mozak. Ma dobro je fala Bogu. Svi chemo ako Bog da u Dzennet. Allahimanet

• Poruku poslati

46

stvarno bi ludo volio da ti odgovorim na to da li ja klanjam pet puta dnevno itd itd. ok sve to radim.

ali ovdje je tema "neprijatelj islama"!

znaci dok se prica o neprijatelju ti trazis neprijatelja u meni, da li se ja ponasham vanjski kao ti. sumnjicis, pa sta ako ja odgovorim da ja ne klanjam bash 5 put nego 3 put, onda ti mene mrzis. samim ti se mi bosnjaci razdvajamo itd itd...

a onda neprijatelju josh lakshe da nas ugrozi. znaci nesvesno pod navodom da si pravi musliman a ja ne ti vec stvarash ne-jedinstvo medju bosnjake, i ponashash se kao neprijatelj. ali ja tebe razumijem, ti to sve nesvesno radish. to je ta opasnost iznutra o kojom sam ja pricao.

znaci tebe koji si hiljadu i po kilometara daleko do mene ludo interesuje koliko ja puta klanjam. da li je to relevantno za tvoju sigurnost od neprijatelja? moja licnost u ovoj diskusiji uopste ne igra ulogu, ja samo pricam moje objektivno misljenje o ovoj temi.

" o vjernici cuvaj te se sumnicenja jedni drugih, jer to je sejtanski posao" Kuran

• Poruku poslati

47

mozda si upravu sto se tice te kombinacije srce-mozak. ali jedan predvodnik zajednice, politicar, vodja ili kako bi ga mi nazvali mora da koristi kombinaciju mozak-srce, da bi cuvao svoj narod od neprijatelja. nemoj zaboravit temu :"neprijatelj".

dok god postoji mogucnost za ugrozavanje svoje slobode od neprijatelja morash da razmisljas, razmisljas, razmisljas i da budesh pametniji nego on. a to uopste ne iskljucuje da istovremeno budesh i pravi musliman.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

48

Selam alejkum Boshnjaci. Eto. Ja sad stvarno ne mogu da ukapiram odakle sve to izvuche. To je brate dragi sve iz predrasude sada bilo. Zashto fino nisi odgovorio bez da ishta dodajesh. Zashto mislish da chu te napasti, zashto mislish da chu te mrzjeti, odakle ti to. Jesi to sve izvuko iz pitanja klanjash li? Jel to toliko nesmije da se pita? Jel to toliko strashno? Me ni je to sasvim normalno pitanje. Stvarno neznam odakle si izvuko toliko misli da chu ja sad ovo pa ono. Sada mi reci ako moze dalje pitanja da postavljam?
Dakle znash da klanjash? Chemu sluzi stajanje u namazu? Chemu sluzi Ruku u namazu? Chemu sluzi Sedzdza u namazu? Shta to znachi? Zashto dvaputa ono sedzdzda u jednom rekjatu zashto ne jednom jer Allah je jedan? Zashto se na Ezanu uchi 4 puta Allahu Ekber, zashto nije 2,3 ili 5 puta, zashto bash 4 puta? Shta to znachi?

Imam ja dosta pitanja, ali ne sa namjerom da nekog osudim ili ponizim. Vech da pokrenem na razmishljanje. Jer je veoma opasno kada chovjek stane u jedno mjesto i pochne bit zadovoljan svojim stanjem i shvatanjem. Pitanja su tu da nas uzdrmaju. E pa hajde bujrum ko hoche. Dakle prichamo. Razgovaramo. Pitamo Odgovaramo. Na mnoga ova pitanja koja pitam ni ja nemam odgovor pa ako i ti neznash da se uzmemo ruku pod ruku zajedno pa da trazimo odgovor. Eto tako. Allahimanet

• Poruku poslati

49

ja bih se rado stobom sreo uzivo i popijo kahvu pa bi onda otishli da klanjamo zajedno i o svemu i svacemu pricali. ali trenutno diskutujemo o temi koju je ertan zapoceo "ko je glavni neprijatelj islama?"

znaci da objektivno disktujemo o uzorcima ugrozenosti muslimana po svijetu ili da razjasnimo o tome, kako mi mislimo ko je ili sta je neprijatelj muslimana. ja sam o tome napisao nesto gdje ja vidim "neprijatelje" i ako neko misli da sma upravu ili nisma to je njegovo da osudi. ali moj privatni zivot ne doprinosi nista toj temi.

mogao bih ja tebe uzgred u diskusiji pitat, da li tvoja zena nosi shamiju ili ne. mogao bih u tome vidjet raspad islama. alija mislim da to pitanje uopste ne igra ulogu u diskusiji i da je to tvoja privatna stvar i ne igra ulogu.

i nemoj se osjecat uverijedjenim. ja nemam namjeru nikog licno da uvrijedim, nego samo diskutujem o stvarima koje su relevantne za temu.

znaci da bi se vratili temi, ja tvrdim da je glavni neprijatelj islama da muslimani zanemaruju znacajnost nauke, razmisljanja i moci na ovom svijetu.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

50

Selam alejkum Boshnjaci. Poshto pominju dosta taj razum. Reci mi imaju li nevjernici razuma? Govori li Allah dz.s. u Kur´anu, kada govori o razumu, o kjafirima. Shta je to razum koji se u Kur´anu pominje? Zar nisu i masovne ubice nadprosjechne inteligencije, ali masovne ubice? Jel se o tom razumu govori? Koji razum se misli i gdje se taj razum nalazi? Treba se dobro preispitati. Treba se pitati, treba traziti, dakle treba imati zelju traziti odgovore. Ali chemu sve to, chemu sve ovo. Nesmijemo u tom cijelom trazenju da se izgubimo, da neznamo vishe gdje nam je i koji nam je cilj i gdje smo krenuli. Eto tako. Allahimanet

• Poruku poslati

51

ja sam rekao koriscenje razuma koje ne iskljucuje praktikovanje islama. a po mom misljenju to je moguce u islamu i islamski je. nevjernici isto imaju razum, masovni ubice isto, ali mozda su zli sto nemaju islamske vrijednosti. ali nevjernici su isto ljudi, masovni ubice su isto ljudi. a i mi muslimani smo ljudi. a sta bi ti htio da mi muslimani odbacimo one ljudske osobine jer slucajno ih imaju i nevjrenici koji su zli. islamski covjek moze da bude i ljudski i istovremeno islamski. stvaranje nekog covjeka koji nije ljudski nego iskljucivo islamski, tu nevidim nikakvog smisla. razum ne iskljucuje vjeru. neboj se nece propast islam ako muslimani koriste razum.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

52

Selam alejkum Boshnjaci. Eto to je to. Sada ti govorish o privatnim stvarima i nalazish se uvrijedjen. E pa vidish nisu to brate privatne stvari, nego ja mislim da je u ovim pitanjima skriven neprijatelj. Ja uopshte nisam skrenuo sa teme, ja ovoj temi ovako prilazim. A za zenu te nisam nishta pitao. Vech sam pitao tebe lichno, ali ako ti nisi spreman samnom da vodish dijalog, tj. muhabet. Onda ja nechu dalje nastavljat. Eto neprijatelja muslimanima: "Nesmijesh vishe nishta pitat.", "Nema muhabeta.", "Nema zelje za trazenjem Istine.", "Nema ashka.". Eto ja mislim da su tu problemi. A te probleme je umnogome uvechala industrijalizacija i nova tehnologija. Jer svako negdje juri, svako je nechim zauzet, svako ima nekog posla, svako ima prechih stvari, niko nije "dokon". Medjutim u Islamu se trazi Dzemaat, Druzenje, Zajednishtvo, LJubav, Otvorenost, Poniznost, itd. Ali to se izgubilo. Dakle brate vjere nam fali. Ali ne ono shto mi mislimo da je vjera (skup pravila). Vecha prava u potpunosti njenoj. E pa poshto ja mislim da problem lezi tu, zbog toga ja i postavljam ona pitanja, da bih ljude pokretao na razmishljanje o vjeri, a ne samo to je skup pravila obavljam ih i to je to. Nije, treba ih shvatit. Shta to hoche Allah dz.s. od nas? Shta to hoche od nas Pejgamber a.s. Zashto su nam naredjeni namazi? Chemu to sluzi? Pitajmo se. Ja mislim da je tu problem muslimanski. Eto tako. I halali ako sam te neshto uvrijedio. Allahimanet

• Poruku poslati

53

haha ma nemam ja uopste namjeru ovdje stobom da vodim dijalog, nego objektivno da diskutujem o temi.
analiza, realno gledanje stanja itd itd

ja bih isto mogao biti kinez i ovako pisat, jer sma mozda slucajno razmisljao o tome i analizirao. moja licnost ovjde ne igra nikakvu ulogu.a tvoje je da li da izvucesh nesto iz ovoga sta mislis da ima tu nesto ili ne. a ne da razmisljas kakav sam ja kao tip, da li ja klanjam itd itd.

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

54

Selam alejkum Boshnjaci. Pa shta bih ti reko. Ponovo bih zatrazio Halaluka (izvinjenje) ako sam te neshto uvrijedio. Iz ovog posta posljednjeg ja vidim da je onda nemoguche da ti ikako pret(d)stavim moju tachku vidjenja problema muslimana. Jedino kako mozesh vidjeti i shvatiti moju poziviju je da mi postanjesh prijatelj, tj. da se upoznamo. Pa da lijepo porpichamo. Nemoze drugachije. Allahimanet

• Poruku poslati

55

radio bih postao tvoj prijatelj, zasto da ne.

ali gledaj ovo. mi ovjde pricamo o neprijatelju. ertan je sigurno pokrenuo ovu temu i tog razloga jer kada pogleda vijesti itd itd toliko se nesreca deshava muslimanima i mnogi pricaju o neprijateljima. da ja nama svima super, mi nebi imali bash neke neprijatelje. ali to je moja pretpostavka eto, mozda to nije istina.

ali gledaj ovo birdum bardum, pazi. mi pricamo kako da budemo pravi muslimani itd ali kada bi se zadesio slucaj da za nekoliko stotina godina ili kada bila neka generacija boshnjaka strada, dozivi patnju i masakre, onda se oni nece pitat da li smo mi bili duhovno srecni, da li smo pet vakata namaza klanjali itd itd, nego ce nas proklinjat sto im nismo obezbedili sigurnost. sto ih nismo napravili jakim, sto nismo obezbedili da im se nikad ne desi zlo.

o tome ja pricam. koje su stvari stvarno relevantne za sigurnost i cuvanje od neprijatelja a koje nisu bash.

ja stim ne iskljucujem vjerovanje, duhovnu srecu. ali glavni prioritet za cuvanje od neprijatelja je sigurnost. a kako se stvara sigurnost?

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

56

Selam alejkum Boshnjaci. Heheheh vidi ti sad ovo. PA nisu vazni oni koji che dochi poslije nas, i ne pitaju se oni, pita se Allah dz.s. Shta chemo da radimo kad nas Allah dz.s. bude pito. Jel ti mislish da Allah dz.s. ne drzi sve pod kontrolom. Kaze Allah dz.s. : "Ja sam sebi uzeo za obavezu da pomognem iskrenog vjernika." Zar mislis hda che Allah ostaviti bez pomochi svoje iskrene vjernike. Hajde mi malo prichaj o Allahovoj pomochi. Jer mnogo se ovdje pricha o oslanjanju na svoje snage. Kako tumachish ovo: La havvle we la kuvvete illa billah hil alijjil azim (Nema snage i mochi osim sa Allahom dz.s.). Kako sad to. A u tome lezi tajna. Pa Allah dz.s. kada vidi da se rob Njegov osamostaljuje, tj. postaje neovisan o Njega. Dakle zaboravlja da se oslanja na Allaha dz.s. vech pochinje da razmishlja "svojom glavom" onda ga Allah dz.s. i prepushta "njegovoj glavi" dok je dobro ne izrazbija i dok nedodje u takvu situaciju da nema kud vishe vech da kaze JA RABBI :( JA NEZNAM VISHE SHTA DA RADIM, JA NEMOGU VISHE IZLAZA NACHI, TI SI MI JEDINI SPAS, TI SI JEDINI PRAVI ZASHTITNIK, TI STVORITELJ SVEGA, TI SI SVEMOCHNI, TI KADAR SVE, PA I MOJE STANJE IZMIJENITI. Sve dok se ne okrenemo Njemu da trazimo On nam neche ni dati. Dokle god trazimo po glavi, po svijetu, od Amera, od ovih od onih, od filozofa, On Allah nam neche davati jer nismo od njega trazili, onog momenta kada iskreno od Njega budemo zatrazili On che nam dati. Eto tako. Allahimanet

• Poruku poslati

57

"Allah nece promijeniti jedan narod, dok se on sam ne promjeni" Kuran

sta kazes na ovo, sta ovo sad znaci?

kada si mi molimo Bogu, da nam da nesto, to uopste ne iskljucuje da mi razmisljamo, jer i mi smo stvorenja Bogsova i sve sto ima na svijetu da se osvoji ili da se da od Boga je stvoreno.

a poslanik kaze :" Bog ne uzima vjeru koja se ne izrazi u djela, u djela koja ne dolaze iz vjere"

kako sma ja razumio ovo sto si napisao musliman covjek ne treba nista da radi, da se bori za bolji zivot nego smao da mu se moli da mu da. to se zove fundamentalizam, kada stvari previshe uzimash slovo po slovo. to da ce nam Allah dat ako se mi zamolimo, i da on sve kontrolishe to uopste ne iskljucuje da mi treba da stvaramo i da razmisljamo, mi stim ne pravimo konkurenciju Bogu ili izmisljamo nesto sto Bog nije vec znao za to pa ga mi iznenadili. ili da kroz nashu kreativnost pravimo konkurenciju za Bogovu moc.

ne smijehs rijeci tako da uzimash za gotove nego da promislis malo.

zasta postoje rijeci dzihad, nego da se covjek bori za bolji zivot i da razmislja. pogledaj zivot poslanika, jeli se on borio ili mu je sve nagovot dato jer se on iskljucivo smao molio.

vjerovanje u Boga i bozje odredjenje uopste ne protivi tome da covjek i sam razmislja i bude kreativan da stvara nesto na zemlji.

taj tvoj fatalizam protivi islamu. ali eto fala Bogu imamo slobodu misljenja pa moze da prica svako sta hoce. ali takvo misljenje je opasnost za sledece generacije. ti kazesh da one nisu vazne, meni jesu.

58

Utorak, 03. Decembar 2002

Tacs sto pedeset osam hiljada sedamsto devedeset sest poena za tebe.. ;) Postovanje za svaku napisanu!
mogu ja da se potpisem i bolje...

• »Holcicka82« je žensko

Datum registracije: 05.09.2002

• Poruku poslati

59

Petak, 13. Decembar 2002

" Ja mislim da mi muslimani imamo neprijatelja na svakom cosku, i da konkretno nemogu da se izjasnim da ovaj covjek, ili da ovaj narod je protiv moje vjere"

Meni je bilo dovoljno dok sam cula neke kritike sa strane studentata u mojoj skoli, a i naravno kritike koje prenose pojedina svetske metropole putem medija.
I mislim da pritiv tih kritika koje su nama upucene mi smo bezmocni, ali uz pomoc Allaha dzellesanuhu cemo jednog dana izaci kao pobjednici, u to sam 100% sigurna jer vidim kako narod koji pripada drugim vjerama ili cak i nekim sektama da njihovi putevi vode pogresnom pravcu.

Sellam...
Zelim vam svako dobro...
Neka vas ALLAH dragi cuva...

"Sve sto se pamti zaoboravi se, a sve sto se napise, ostaje da se pmati"

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

60

Ponedjeljak, 16. Decembar 2002

I dalje.....

.... odgovorno tvrdim da je JEDINI a sigurno NAJVECI neprijatelj Muslimana - NEZNANJE, dakle neprosvecenost.....

Sve drugo se moze kupiti i nekako progutati ali ovo nikako!
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Social bookmarks