Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sahih

Učenik

(10)

• »sahih« je muško
  • »sahih« je zabranjen
  • »sahih« je autor ove teme

Datum registracije: 07.06.2006

• Poruku poslati

1

Srijeda, 05. Juli 2006

Ko je stvarno Tito

Ko je stvarno tito

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

2

Srijeda, 05. Juli 2006

Uzmi istoriju za 5 ili 6 razred pa citajjjjjjj :)) ko je bio tito.

sahih

Učenik

(10)

• »sahih« je muško
  • »sahih« je zabranjen
  • »sahih« je autor ove teme

Datum registracije: 07.06.2006

• Poruku poslati

3

Srijeda, 05. Juli 2006

ne iz istorije,nego stvarno

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

4

Srijeda, 05. Juli 2006

Tito -to smo mi :]
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

5

Srijeda, 05. Juli 2006

Da pitate mog baba npr.i one slicne njemu koji su rasli,skolovali se i jednostavno zivjeli u tom "vremenu procvata ove drzave", vjerovatno bi rekao o doticnom sve naj naj.

Sta vise, u mojoj i jos puno kuca u gradu,vjerujem, jos uvijek se po coskovima cuvaju "Sabrana djela Josipa Broza Tita", znacke sa radnih akcija i zahvalnice, razglednice, tapiserije sa Titovim portretom i sl.

ALI uprkos svemu tome, meni je Tito definitivno nesto i neko s kim se nikada ne bih mogla sloziti,jer prva asocijacija koja mi prodje kroz glavu kada se njegovo ime spomene je - antireligijska nastrojenost, ateizam, borba protiv tradicije...Definitivno, nista pozitivno.

Na kraju, i ne zanima me ko je. Hvala Bogu sto je umro. Dosta nam je sto su nam posljedice njegovog djelovanja jos uvijek prisutne.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

studentica

Početnik

(10)

Datum registracije: 16.06.2006

• Poruku poslati

6

Utorak, 11. Juli 2006

Reci cu ti sta je rekao covjek koji je bio njegov suborac i koji ga je licno upoznao i prije nego sto je bio predsjednik. Bio je dobar covjek, humanista, odan prijatelj i hrabar vojnik. To sto je bio ateista, sve mi se cini da je nekada i bolje ne vjerovati u nista nego kao neki vjerovati u kipove, Pape, slike, toteme, neke sektaske lidere i slicne kojestarije. Dakako, tebi niko ne brani da vjerujes, i sta vise smatram to pohvalim, jer dobri vjernici koji vjeruju u prave stvari obicno su i dobri ljudi. I ja vjerujem, mada to nije tema, i vjerovatno je irelevantno, i moji preci su vjerovali (neki) i klanjali i postili za vrijeme Tita. Izgubili su i velika imanja, ali bili su i u Hitlerovom logoru, i znaju da je bolje ne vjerovati u nista nego vjerovati u nacisticke ideale. Moj djed je bio u partiji, i to znacajan clan, a njegova zena, njegova braca i rodjaci postili su i klanjali, i niko im nije branio. Bilo je zabranjeno provocirati po tom pitanju i bacati to nekome u lice, sto mnogi danas rade, nose krst, mjesec i zvijezud i kojesta oko vrata, kao da je to ukras, a sve u cilju provokacije. To po meni nije vjera. Imam puno knjiga o Titu, ploca sa njegovim poznatim govorima i obracanjima narodu, i vjeruj da ono sto sam procitala i cula ni malo se ne uklapa u sliku koju neki ljudi danas pokusavaju da daju o njemu. Jedino u sta sam se u nekoliko navrata uvjerila je da ljudi koji su nekada bili nevjernici pokusavaju danas to da opravdaju govoreci da je u vrijeme Tita bila zabranjena vjera. Isto tako i ljudi koji su htjeli da se dodvore Milosevicu i njegovim cetnicima govorili su da su bili u partiji pod prisilom. Ja vjerujem da je bolje da vlada jedan ateista koji u nama ne vidi ni vjeru ni naciju vec nase zasluge, umjesto nekoh fanatika poput Milosevica koji samo to i vidi.

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

7

Utorak, 11. Juli 2006

TITO :klanja: pa ko god u stvarnosti i da je bio...

• »celavac_BiH« je muško

Datum registracije: 12.09.2006

• Poruku poslati

8

Utorak, 12. Septembar 2006

Sto se Tita tice

Prvo da vas Sellamim i pozdravim sve na ovom forumu i sajtu od mene iz Bosne i Hercegovine tj iz Bosanske Krajine

Sto se tita tice ja sam veliki anti komunista pa tako da me uvijek inspirisu ove teme, on vam je bio jedna licnost koja je po mom misljenju puno nanijel nama Bosnjacima zla i zla, prv o prije rata skoro 70 % dohodaka od drzave islo je za JNA koja nas je istim tim parama koje smo izdvajali za njih poklala ne znam ali sigurno se stariji sjecaju od svojih roditelja kad im bude placa prije rata pa dobiju onu platnu listu zvanu ,, pojas,, tamo pise doprinos za potres za poplave za JNA pa za svasta nesto pocetna je 1000 maraka (bubam) a zavrsi se na 120 uz sve odbitke, znaci ne samo da nas je pljackao nego nas je i tim istim parama 92 ubijao. Da ubijali su nas njegovi oficiri skolovani davali smo im naj bolje benificije naj bolje stanove sve ono sto su imali i sta smo dobili od Juge zauzvrat klanje i granatiranje. Puno su srbi kao nacija bili povlasteni kod njega sva vaznija mjesta od onih uvojsci su zauzimali srbi te nije samo u vojsci nego i u prosvjeti politici itd. Pa jeli Dzemala Bijedica oborio u avionu samo zato sto je rekao da kad Srbi mogu imat Srbiju i Hrvati Hrvatsku sta Bosnjacima ostaje, pa jel nas nije priznao do 74 godine znaci u BiH naj vecu naciju nije priznao do 74 vodili smo se kao ,, neopredeljeni,, ili kao Srbi ili kao Hrvati, prije je priznao rome nego nas znaci nije nas bilo ni na mapi a surovanje cetnika i partizana o tome bi e dalo pisati malo duze

Sellam i pozdrav !!!

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

9

Alejkum selam.
Da se davalo 70% od svih drzavnih dohodaka drzava ne bi opstala. Ovo je nemoguce. Sve drzave od celog godisnjeg budzeta daju po par procenata.
Tacno je da je JNA u minulim ratovima odigrala izuzetno negativnu ulogu, ali ne mozemo za ovo kriviti Tita. Otkuda je Tito mogao znati da ce se JNA 10 godina posle njegove smrti zloupotrebiti? U njegovoe vreme JNA je bila cetvrta vojska po snazi u svetu, a dananje vojski svih bivskih jugoslovenskih republike sve skupa nisu ni na 100-tom.
Svi danasnji politicari na prostoru bivse SFRJ, pa i oni sto Tita najvise opanjkavaju bili bi zadovoljni kada bi dostigli i 1% ugleda i postovanja kojeg je Tito uzivao u svetu. Jugoslavija je u to vreme bila jedna od najomiljenijih i najpostovanijih drzava na svetu, a danas retko i zna da postoji Bosna, Hrvatska, Srbija ili Slovenija. Pasos SFRJ je bio najcenjeniji, a zbog toga i najfalsifikovaniji pasos na svetu. Mom rodjaku su jednom u Bugarskoj nudili 5 000 dolara samo da im da pasos i da kaze da ga je izgubio. A danas kad vide odakle dolazimo odmah smo sumnjivi.
Sto se tice slobode veroispovesti, mogao je ko je hteo da ispoveda veru. Nije mogao da napreduje u partiji i da napravi karijeru (sto je lose), ali nije tacno da je vera zabranjivana. Cesto se desava da oni koji u to vreme nisu ispovedali veru zbog karijere, sada pricaju da nisu mogli, jer im je to bilo zabranjeno. A Allah dz.s. najbolje zna.
Da li je naneo stetu Bosnjacima ili nije neznam. Ali znam da nije Tito kriv za cinjenicu da su mnogi Bosnjaci u Bosni pred rat gajili svinja zajedno sa svojim komsijama hriscanima.
Socijalizam je mnogo pravedniji sistem od kapitalizma. Raspodela kapitala je mnogo ravnomernija. Kapitalizam jede ljude. Ko ima para moze da se leci, a ko nema moze da crkne. Toga u socijalizmu nema. Ali glavna mana socijalizma (zbog cega je i neodrziv) je to sto ne uzima u obzir ljudsku prirodu koja je takva da ce ljudi da se trude samo ako oni imaju neku licnu korist ili zbog straha od otkaza. Fiksna plata bez obzira na trud i rad ocigledno ne daje dobre rezultate.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

• »celavac_BiH« je muško

• Poruku poslati

10

Nije mogao da Zna !!!!!!! da ce JNA satrati sve sto je ne srpsko, pa isti on se bojao Muslimana zbog toga nas nije ni priznao do 74 godine, sto se tice toga da je bilo dobro jes bilo dobro onim koji su za sitan interes izdavali svoj narod znas pojedinci golje koje nisu imale nista naglo su se obogatile jer partija je dijelila sve da djelila je ,,zadruzno,, Mujo usije 200 dunuma zemlje i to ide zadruzi a u Stojana nije zaoro njivu kako se rodio al je pun hambar zita, otimacina jarane do zadnjeg zrna. A kako zato sto je neki drugi Mujo rekao (da bi bio naravno valjani partiski komunista) da je njegov komsija sumnjiv partijski nije opredjeljen ide u dzamiju okuplja muslimane oko sebe itd...Mome djedu su oteli zadnju kravu od koje su zivjeli u ono vrijeme ( u to vrijeme je krava znacila bogatstvo i nije je dzaba narod zvao ,,blago,,) Oteli svu sumu koju je legalno posjedovao i komadic zemlje sve do kuce ostalo mu samo 270 kvadrata. Ko je oteo oteli titovi partizani UDBA OZNA to su bile mocne organizacije ko se god nije slagao zna se gdje je zavrsavao. O tom blagostanju kojem govoris pasosu i hvalospjevima o nekakvoj cetvrtoj sili, rekao sam tto je sve islo sa radnickih ledja a i jer nije se to oruzje moglo kupiti nego od doprinosa vecina ondasnjih doprinosa je isla za JNA. A to blagostanje i tcrveni pasosi to je trajalo tek poslije 80-tih. Kod nas su u Bos Krajini poslije drugog sv. rata 45 partizanski cetnici iz mog mjesta pokupili sve muslimansko sto je moglo hodati i odveli na mjesto gdje su poslije
napravili grmecku koridu i pobili da jaro partizani ne cetnici. Za vrijeme II. sv. rata partizanija je pobila vise muslimana nego ijedna vojska onda na ovom podrucju tj. pod ovim kontam i cetnike jer su onda bili isti i jedni i drugi su klali muslimane. Za mene su cetnici partizani tito i draza mihajlovic isti

I EVO OVO SU ISTINITI DOGADJAJI U II SV RATU MOLIM VAS DA IH PROCITATE
U nepunih mjesec dana okupacije je partizanski režim ubio 229 građana Prijedora, a sveukupno je u gradu i okolici ubijeno preko 400 civila, i to na način da su hapšeni i pritvoreni u zatvoru policijske stanice u Prijedoru. Potom su zatvorenici pojedinačno izvođeni pred partizanski revolucionarni tribunal i redom osuđeni na smrt. Partizani su "osuđenike" strijeljali do smrti kod sela Čirkin-polje-Pašinac, zvano Glavica, 3 km od Prijedora prema planini Kozari, i bacili u četiri iskopane masovne grobnice. Dana 10. lipnja 1942. je 4. gorski zdrug oružanih snaga NDH, pod zapovjedništvom generala Čanića, oslobodio Prijedor, nakon čega je sudsko-medicinsko povjerenstvo iz Zagreba izvršilo iskapanje 4 masovne grobnice i forenzički obradilo sve žrtve imenom i prezimenom. Istražitelji su naišli i na dvije pripremljene prazne masovne grobnice koje bi bile popunjene da "peta kolona" nije prekinula partizanski teror u Prijedoru. O partizanskim ratnim zločinima svjedočili su preživjele žrtve, poput načelnika policijske stanice u Prijedoru, g. Hakije Jusufagića, koji je bio pao u partizansko zarobljeništvo u kojemu je čekao smrtonosno suđenje, i preživjeli civil, Alija Jahić (23 godine star). Zarobljeni počinitelji-svjedoci bile su slijedeće partizanke: Mira Cikotić (30 god.), rođena Pralica iz Bosanske Dubice i udata za prijeratnog predsjednika općinskog suda u Prijedoru, Božu Cikotu, čija je supruga dakle bila članica revolucionarnog suda za vrijeme partizanske okupacije. Zatim, partizanka Mara Došen (45) iz Sanskog Mosta, i Jela Rodić (23) iz Čirkin-polja koja je u svom selu sudjelovala u strijeljanju zarobljenika. Komandant partizana s Kozare bio je izvjesni "Šoša", a njegov vrhovni komandant bio je Josip Broz Tito. Iste godine su partizani zauzeli Derventu i ubili 30 zarobljenih pripadnika ustaške posade i sveukupno likvidirali 300 građana, a prilikom povlačenja su Titove snage zapalile Derventu koja je po izjavama svjedoka sličila groblju. U siječnju 1943. je Titov režim, nakon što su partizani iz "udarne" XIII proleterske brigade "Rade Končar" zauzeli mjesto Sošice na planini Žumberak, između Karlovca i Zagreba, na smrt osudio i do smrti strijeljao 218 zarobljenih vojnika oružanih snaga NDH. O izvršenim egzekucijama je zapovjedništvo brigade depešom obavijestila svog vrhovnog komandanta, Josipa Broza Tita. (Jedan od trojice potpisnika depeše bio je i politički komesar Vladimir Bakarić, poslijeratni visoki funkcioner KPJ i Socijalističke Republike Hrvatske.) I na kraju, da ne preskočimo 1944. godinu, navesti ćemo i za tu ratnu godinu jedan primjer ratnog zločina za koji je odgovoran maršal Tito:

Prvi partizanski juriš na grad Travnik u srednjoj Bosni izveli su 15. studenog 1943. godine (dva tjedna pred komunističku skupštinu AVNOJ i obnovu Jugoslavije), srpska 6. lička brigada i Bosanski korpus, sveukupno 10 tisuća jugoslavenskih partizana nasuprot 2,5 tisuće hrvatskih branitelja u 6. domobranskoj konjičkoj pukovniji, Zagrebačkoj pukovniji, Travničkoj posadnoj bojni i Kupreškoj bojni. Napad je počeo ispaljivanjem 1000 granata na grad iz 26 topova i talijanskih tenkova koje su fašisti nakon kapitulacije Italije prepustili komunistima. Juriš je odbijen, a gubici na hrvatskoj strani iznosili su 34 mrtva i 120 ranjenih branitelja. Dana 4. siječnja 1944. je crveni maršal od zapadnih anglo-američkih Saveznika zatražio zračnu podršku, koju je i dobio: u zračnom napadu američkog ratnog zrakoplovstva bačeno je na grad Travnik 500 avio-bombi koje su ubile 120 građana Travnika (od ustaških vojnika nije nitko poginuo). Tijekom 1944. se Travnik nalazio pod partizanskom blokadom, sve do 19. listopada 1944. kada su su partizani izvršili novi juriš na Travnik, ovaj puta u jačini divizija. Travnik je osvojen 22. listopada. Izginula je većina hrvatskih branitelja, među njima i zapovjednik obrane, pukovnik Bona Bunić, zvan "Vitez Zrinski od Travnika". Zajedno s njim je poginulo 30 časnika Hrvatskih oružanih snaga NDH. Hrvatski bojovnici su iz stroja izbacili oko 4 tisuće jugoslavenskih partizana. Dan nakon pobjede i "oslobođenja" Travnika uslijedila je partizanska osveta: "Narodno-oslobodilačka vojska Jugoslavije", kako su partizani nakon Avnoja od 29. "novembra" 1943. godine preimenovali svoje oružane formacije, poubijala je 70 ranjenika iz travničke bolnice, među njima nekoliko civila i dvije časne sestre. Sve zarobljene ustaše (vojnike Ustaške vojnice) su partizani skinuli do gola i zaklali. Partizani su ubili i šest učenika nadbiskupske gimnazije u Travniku, a 24. listopada 1944. su Titovi partizani ubili oko 800 građana Travnika i nešto zarobljenih hrvatskih vojnika koje su zatvorili u gradsko sklonište i minirali. Dana 8. siječnja 1945. godine su hrvatske snage oslobodile Travnik od krvave okupacije jugoslavenskih partizana, da bi Travnik 22. veljače 1945. opet pao u kandže crvenih fašista. Za vrijeme ponovnog osvajanja Travnika od strane partizana je taj stari srednjovjekovni grad do temelja izgorio. Partizanski "oslobodioci" su 22.2.1945. maltretirali profesore i učenike isusovačke gimnazije u Travniku, ubili njih 13, a također su ubili 11 civila i dva zarobljena časnika hrvatske vojske. Politička policija KPJ (Ozna) izdala je nakon druge okupacije Travnika slijedeće javno priopćenje: "Opće je poznato da je travnička gimnazija u staroj Jugoslaviji bila rasadnik ustaštva i odgojitelj omladine ustaštvu." 26.6.1946. okružni sud u Sarajevu izvršio je po nalogu jugokomunista konfiskaciju imovine Nadbiskupske velike gimnazije u Travniku (presuda br. 487/46). Optužba je bila zbog "kaznenih djela protiv naroda i države", čl. 3 točka 6 i 9 kaznenog zakona Federativne Narodne Republike Jugoslavije. Posljednja lažna propaganda jugokomunističkog režima protiv Isusovaca u Bosni objavljena je u sarajevskom političkom dnevniku "Oslobođenje" 31.1.1989. na str. 15 iz pera Đure Kozarca.

siemprae

Zlatna sredina

(10)

• »siemprae« je žensko

Datum registracije: 24.08.2006

• Poruku poslati

11

Citajuci ove zadnje postove, ne mogu a da se ne zapitam:
Dje li su bili Nemci u vreme dok je Tito sa partizanima pustosio sopstvenu zemlju?
...ne mozesh izgovoriti toliko mudrosti u zivotu koliko mozesh precutati gluposti...

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

12

Jeste da su ljudima otimali imanja (ne samo Bosnjacima, nego svima) i to je bilo lose. To su radili da bi socijalne razlike bile sto manje i da ne bi bilo ekstremno bogatih ljudi. A danas imamo situaciju da se imovina ne otima, ali da ima mnogo vise siromasnih ljudi. Kazes da je finansiranje vojske bilo preko radnika. Pa preko koga ce da bude? Preko drveca mozda? U svakoj zemlji se od poreza formira budzet i od toga se finasira vojska. Neznam sta je ovde nejasno. Nije tacno da je u Jugoslaviji bilo blagostanje posle 1980, vec je naprotiv privreda pocela da ponire. Cak mislim da '83 ili '84 bile restrikcije.
Primetio sam da medju svim narodima ima mnogo onih koje pljuju po Titu sto mi govori da je najverovatnije bio objektivan i nije nikome drzao stranu. Ali vecina ima lepo misljenje o Titu ili bar o vremenu u kojem je on bio na vlasti.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

• »celavac_BiH« je muško

• Poruku poslati

13

Srijeda, 13. Septembar 2006

Nije poenta u tome bila sto se preko radnika finansirala vojska nego sam htjeo reci da je sa tim finansijama i parama poubijala svoje ljuide koji su je finansirali.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

14

Nedjelja, 13. Maj 2007

Ko je bio Tito?
Autor: Irena Radisavljević | 06.05.2007 - 00:01
Ko je bio Tito?

I posle 27 godina od kada je preminuo Tito i dalje je velika dilema ko je on zapravo bio. Zvanična biografija je posle njegove smrti mnogo puta osporavana. Priča o čoveku koji je Jugoslavijom vladao tri i po decenije, koji je bio poliglota, mačevalac, pijanista... i jedna od najvažnijih ličnosti svog vremena ostaje misterija na koju je nakalemljena biografija Josipa Broza.

Momčilo Jokić, književnik koji se već tri i po decenije bavi Titom, u razgovoru za "Blic nedelje" podseća na neke detalje do kojih je došao tokom istraživanja.
- Pravi Josip Broz bio je Hrvat rođen u Beču i umro je 1913. godine, a njegov identitet preuzeo je višestruki agent-obaveštajac Josip Ambroz, alijas Tito. On je rođen iz velike ljubavi poljske grofice i upravnika njenog imanja Franca Ambroza, a kako bi se spasla aristokratska čast, vanbračno dete prihvatila je jedna porodica, a izdržavao ga je njegov otac - priča Jokić.
Sin industrijalca
Druga varijanta Titovog porekla govori da je on vanbračno dete majke Marije i izvesnog Samuela Majera, poljskog Jevrejina i uspešnog industrijalca iz Beča, kod koga je Marija povremeno radila. Tvrdnju o jevrejskim, a ne hrvatskim korenima izneo je i Titov lični lekar, prof. dr Aleksandar Matunović u svojoj knjizi "Jovanka Broz - Titova suvladarka", koja je nedavno objavljena u Beogradu, ali on za takvu tvrdnju ne iznosi nikakve dokaze. A da je maršalovo poreklo zaista pod znakom pitanja, pokazali su i naši susedi Hrvati, Titovi sunarodnici koji, doduše nezvanično, takođe sumnjaju u verodostojnost zvaničnih biografskih podataka.
Mnoga su dela napisana baveći se ovom tematikom, a na internetu mogu se pronaći zbirke dokaza da je "najveći jugoslovenski sin" zapravo bio višestruki agent s mrežom saradnika širom sveta. Pominje se da je od 1934. godine bio špijun britanske obaveštajne službe, zatim ruske NKVD, nemačke ABVER, a pripisuje mu se i funkcija obaveštajnog podnarednika Austrougarskog carstva.
U austrougarskoj vojnoj obaveštajnoj školi u Pečuju, gde se, navodno, školovao zajedno s Krležom, Tito uzima identitet Josipa Broza, inače Hrvata, što mu je kao obaveštajcu bila karta za prohodnost u sve slovenske zemlje. Identitet je promenio iz nužde, jer je, navodno, kod Novog Sada uhapšen zbog silovanja, pa je da bi izbegao robiju prihvatio promenu identiteta i druge aktivnosti koje uz to idu.
- Kako je pravi Josip Broz rođen u Beču, a Ambroz, odnosno Tito, u Poljskoj, to znači da je i Kumrovac potpuno izmišljen segment Titove biografije - kaže Jokić.
I sam Tito kao da je izbegavao da ode u Kumrovac, zvančno mesto svog rođenja.Prvi put ga je posetio mnogo godina po završetku Drugog svetskog rata. Na grobove svojih navodnih roditelja ili familije nikada nije otišao.
Brat ga nije poznao
Za sumnju o poreklu iz Kumrovca saznali smo nakon njegove smrti iz njemu bliskih krugova (general Đurić) koji su tvrdili da je pedesetih godina iz Budimpešte doveden rođeni brat Josipa Broza, inače železničar iz Mađarske, kako bi se posle dugog vremena ponovo sreli. Taj susret bio je svojevsrni fijasko jer je Titov navodni brat rekao da taj čovek nikako ne može biti Josip Broz, jer Broz nije imao kažiprst na jednoj ruci.
Nemci su tokom rata u Zagrebu objavili poternice za Josipom Brozom, na kojima je kao lični nedostatak prikazana njegova ruka bez kažiprsta.
Mnogi su se zato pitali kako bi jedan metalostrugar iz Zagorja mogao da svira klavir, pa još bez kažiprsta, da bude mačevalac... Pera Simić, novinar "Večernjih novosti", inače veliki poznavalac Titovog lika, takođe se slaže sa teorijama o promeni identiteta, ali smatra da one ipak nisu primarne.
- Postojali su prelomni momenti kada je Tito mogao biti razotkriven. Svi su krvavo ugušeni, a da se o tome ništa nije znalo. Pod sumnjivim okolnostima hapsio je i likvidirao svakoga ko je predstavljao pretnju. U bombaškom protestu 1928. godine radi se o jednoj osobi, a da li je pre toga postojala druga, ostaje misterija - kaže Simić.
Sličan primer navodi i Momčilo Jokić. On tvrdi da su neki oficiri Vermahta koji su zarobljeni pred kraj Drugog svetskog rata streljani samo zato što su znali Tita još iz škole u Pečuju, kao i sve njegove grehe. Hvaleći se time, oficiri su zatražili da se Tito kontaktira, nadajući se dobrom tretmanu, a kada mu je to javljeno, maršal je kratko i jasno rekao "streljajte ih".
Pobijeni svedoci
- Po istom principu eliminisani su gotovo svi svedoci njegovog pravog identiteta. Neki su likvidirani, drugi poslati na Goli otok gde ih je kasnije sačekala ista sudbina - priča Jokić.
U jednoj od najjačih obaveštajnih agencija CIA postoje čitavi tomovi dokumenata o Titu, a zahtevi da se oni pregledaju pristižu sa svih strana sveta. Posebnu misteriju predstavlja i crni kofer sa kojim je maršal umro, i od koga se nije odvajao. Tu je navodno trebalo između ostalih važnih dokumenata da bude i dokaz o njegovom poreklu.
- Činjenica da je najsimptomatičniji trag koji bi mogao da reši misteriju Brozovog identiteta potpuno izmenjen govori u prilog sumnjama. U Tuheljskoj županiji, gde su navedeni svi njegovi preci, posle smrti unete su velike izmene, toliko ozbiljne, da dokument sada uopšte nije validan. Razlog koji su krivotvorci naveli je toliko banalan da se graniči sa glupošću. Navodno je u dokumentu stajalo da je rođen 7. maja, pa je to kao prepravljeno na 25. maj kako bi se uskladio dobar datum za proslavu Brozovog rođendana?! Usput su valjda promenjene i ostale činjenice - kaže Pera Simić.
Prema zvaničnim podacima, Josip Broz je rođen 7. maja 1892. godine u Kumrovcu u Hrvatskoj. Otac mu je bio siromašni seljak Franja Broz, a majka Marija iz Slovenije. Umro je 4. maja 1980. godine, a od tada svake godine u Kući cveća u Beogradu, gde je i sahranjen, okupljaju se poštovaoci iz svih bivših SFRJ republika kako bi obeležili godišnjicu.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

Fahro

Zlatna sredina

(10)

• »Fahro« je muško

Datum registracije: 12.02.2005

• Poruku poslati

15

Ponedjeljak, 14. Maj 2007

:D :D :D

Neverovatno koliko daleko moze da dogura ljudska fantazija...

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

16

Mene su u suštini uvek nervirale priče o tom ateističkom vremenu-da je tadašnja vlast bila uzrok narodskom digogodišnjem neverovanju ,da nisu smeli,da nisu mogli...Mislim da je to samo izgovor-ljudi nisu sami od sebe hteli da budu vernici i onda Tito bio kriv za sve :rolleyes:
U redu da javno nisu smeli iznositi svoja verska ubeđenja,otvoreno pokazivati svoje stavove ali u svoja četiri zida ...neznam ko je tu mogao da im brani!
Ovo je što se tiče verskog aspekta Titovog vremena!
Za sve ostale stvari mislim da je on bio jako pozitivniji od mnogih današnjih političara,pa nisu naši stari svi toliko u krivu kad i dan danas gotive pomen tog čoveka!
Ipak je Tito bio Tito ;)

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

SPAWN

Zlatna sredina

(10)

• »SPAWN« je muško

Datum registracije: 26.04.2005

• Poruku poslati

17

e pa stvarno...

Sta ce ljudi,zive od pisanja knjiga a neumeju da pisu,nemaju ideju o cemu bi pisali,pa udari u SF...

Jos ako narod voli senzacije,ihhhhhhhh!!!

Kakvih sam se prica naslusao o tom coveku u zadnjih 7-8 godina,jos samo cekam da neki "ugledni" naucnik,knjizevnik objavi knjigu :Tito-zivot i delo jednog vanzemaljca"!!!
Halo Bing? Kako brat?

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

18

Citirano

Orginalno od Fahro
Neverovatno koliko daleko moze da dogura ljudska fantazija...

Ja bih ovu tvoju recenicu samo prepravio na sledeci nacin

Neverovatno koliko daleko moze da dogura srpska bolesna fantazija.
U poslednjih par godina,tacnije od 2004,na nacionalizvanom servisu RTS-u se prikazivala emisija u kojoj su ga ocrnili pa ocrnili,Slobo je prema njemu nevinasce.
Medjutim,jednog dana,takodje na nacionalizovanoj tv sam cuo jednu recenicu u jednoj emisiji koja glasi:"Tito ce ostati upamcen kao covek koji nije voleo u svojoj okolini Srbe".
E sad,posto nisu smeli da pisnu kad je bio ziv,oni izgleda krenuli da se obracunaju sa njim 25 godina kasnije,da mu vrate istom merom terajuci silom i lazima ljude da ga mrze.

Inace,ja mislim da Tito nije ni postojao,da je to bio samo duh kojim su plasili narod. :)) :)) :))
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

19

Ako hocemo pravo, on je najvise i uradio za srpski narod. Svi zlocini iz II svjetskog rata baceni su pod tepih, Beograd je postao vojni, ekonomski, politicki i svaki drugi centar drzave, svo bogatstvo slivalo se u srbiju, i sta ima oni da kukaju... Za njih nijedan vladar do sada, osim mozda Djindjica, nije vise ucinio od Tita
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

• »karatista« je muško

Datum registracije: 21.05.2007

• Poruku poslati

20

Srijeda, 23. Maj 2007

marsala tita junackoga sina nas nece ni pakao.......
ic ni san dzi,joko geri keage joko geri kekomi

Social bookmarks