Niste prijavljeni

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 28. Juni 2004

Ko su Jehovini svjedoci?

Ko su Jehovini svjedoci?

Es selamu alejkum,

Pokretanjem ove teme zelim da otvorim dikusiju o sekti ili organizaciji "Jehovini svjedoci" koja je jos odavno prisutna na prostorima bivse Jugoslavije, posebno u Beogradu i Zagrebu a kako sam nedavno obavjesten i u nasem Sandzaku i Novom Pazaru. Zelio bih da saznamo:
Ko su Jehovini svjedoci?
Porijeklo dogme?
Sta valja znati o njima?
Sta su im ciljevi?

Jehovini svjedoci predstavljaju jednu od stotinu razlicitih sekti i vjerovanja koje su zapljusnule svijet zapadnog krscanstva tokom posljednjih nekoliko vjekova. Obzirom na njihov prononsirano antitradicionalisticki i antikonformisticki stav, ispoljen kroz njihov radikalni kriticizam "nazovikrscanstva", tj. katolicanstva i religija protestante, izvjesno je da njihovu pojavu i nastup valja traziti unutar onih odrednica zapadno-krscanske tradicije koje su obiljezile njen posvemasnji religiozno-duhovni sunovrat u modernom vremenu; citava plima religioznih pokreta, koja je tada nastupila, tragala je za putevima revitalizacije izvornog krscanstva, a time, posredno, i civilizacije koja je odnjegovala njegove devijantne i izopacene surogate.Vec ovaj aspekt javljanja Jehovinih svjedoka ukazuje nam na bitno povijesni i ovovremeniti karakter njihovog pokreta.
Osnivac "Jehovinih svjedoka" bio je amerikanac Charles Taze Russel (1852-1916), cvrst, autoritativan i nepokolebljiv propovjednik, ciji misionarski uspon otpocinje vec sredinom 70-ih. Godine 1879. pocela je izlaziti njegova "Kula osmatracnica" ("Kula strazara"), da bi dvije godine kasnije bilo osnovano "Oblasno drustvo sionske kule osmatracnice" , kao zametak buduce organizacije "Jehovinih svjedoka" Doktrinarno-religijske korijene ovog drustva treba traziti u izrazito radikalnim i apokaliptickim vjerovanjima adventista (adventisti=subotari, krscanska sekta nastala u XIX vijeku, izrazito apokalipticka i mesijanska, svetkuje zidovski sabat=subotu umjesto krscanske nedjelje, karakteristicna po pridrzavanju nekih zidovskih zakona, poput zabrane konzumiranja svinjskog mesa, alkohola itd.) i kristadelfijana (kristadelfijani, osnivac John Thomas (1805-1871) ,sekta "prvih Kristovih ucenika", prihvaca Bibliju kao svet i nepogrjesiv autoritet, kojeg doslovno tumaci; ucenje obiljezeno eshatoloskim mesijanizmom i negacijom katolicko-pravoslavnog nauka o Svetom Trojstvu), cije su ucenje obiljezili eshatoloski utopizam i antimilitaristicke tendecije. Prvi su, u svojoj teologiji nade, poseban akcenat stavljali na eshatologiju "Ivanovog otkrovenja", na smak svijeta i strasni sud, za koje su tvrdili da su blizu, potom na hiljadugodisnje Krstovo carstvo mira, dizanje i konacno unistenje zlih (zajedno sa sotonom), praceno obnovom i transformacijom zemlje u rajsko staniste gdje se pravednici vjecno obitavati. Kristadelfijani ("Braca Kristova"), po mnogim svojim obiljezjima, bili su bliski adventistima - i oni su propovjedali milenarizam, tj. hiljadugodisnju vladavinu Krista u miru, poptpuno unistenje zlih i bezboznih, no bili su i svojstveni po njihovom odbacivanju dogme o Trojstvu, neposjedovanju zaredjenog svecenstva, te protivljenju vojnoj sluzbi i oruzju. Svi ovi momenti, zajedno sa jos nekim, kasnije su bili integrirani u teolosku osnovu, naucavanje i organizaciju Jehovinih svjedoka, kojima je, nakon Russela, mnogo opipljiviju formu i ustroj pruzio Joseph P. Rutherford (1869-1942), advokat i Russelov nasljednik, za cijeg je predvodnistva na skupstini 1931. drustvo i dobilo svoj danasnji naziv - Jehovini svjedoci. Tih godina doslo je do znacajne centralizacije pokreta, hijerarhijskog ustroja organizacije, da bi potom uslijedile teske ratne godine, iz kojih su Jehovini svjedoci izasli desetkovani. No sam rat, koga su oni tumacili kao jos jedan predznak skore propasti starog svijeta, djelovanju organizacije samo je ubrizgao dodatni smisao i podsticaj, kojim je doslo do njenog vanrednog jacanja, misionaskog napredovanja i prateceg broja porasta njenih clanova i propovjednika.
Shematski gledano, ucenje i dogma Jehovinih svjedoka predstavljaju svojevrsnu sintezu izmedju zidovskog monoteizma i ranokrscanskih heretickih pokreta. U njihovom slucaju sinteza se ocitovala u pomirenju zidovskog Jahvea (Jehove) i krscanskog Isusa, te jevrejske tradicije Starog s helenistickom ambijetalnoscu Novog zavjeta. Medutim, porijeklo mnogih shvatanja ove sekte treba traziti u njenom doslovnom, bukvalnom tumacenju Biblije. Na takvoj osnovi je, recimo, uslijedilo njeno odbacivanje krscanskog nauka o Trojstvu ("Otac je veci od mene",/IVAN14:28,8:28/ = pogl. "Što vjeruju jehovini svjedoci".str 2), buduci se ovo nigdje ne spominje u Svetom Pismu. Sa druge strane, teorija o Isusu i Luciferu ("Rijeci o Sotoni"), kao dvojici Jehovinih sinova, te o Luciferovom buntovništvu i otpadnistvu od Oca - izravan je refleks heretickih teorija i ranokrscanske apologetike. Jehovini svjedoci vjeruju da je Bog "ostavio sotoni na raspolaganju 6000 godina da pokusa dokazati svoj izazov" , tj. potvrdi svoju vlast nad Zemljom i ljudskim rodom, potom da je na Zemlju posalo Isusa, koga je ubio sotona, ne znajuci da ce ta smrt znaciti pocetak njegovog kraja, tj. "otkupnu pripremu" posredstvom koje ce pravednici zaraditi Jehovino zadovoljstvo i raj na Zemlji; oni zatim vjeruju da je 1914 n. e. Osnovano Nebesko kraljevstvo, odnosno Nebeska vlada na celu sa Isusom i jos 144.000 pravednika njemu pridruženih, ciji je cilj pripremiti teren za konacni slom sotone i uspostavu hiljadugodisnjeg Kraljevstva mira na Zemlji. Te je godine, osjetivsi se ugrozenim, sotona pokrenuo I svjetski rat, nastupilo je vrijeme velikih patnji i razaranja. Medjutim, Jehova je upotrijebio velike sile "koje on kontrolira u svemiru da bi izvršio sveobuhvatno unistenje svih koji slijede sotonu na Zemlji". Nastupa bitka kod Harmagedona, koju prezivljavaju samo oni "koji traze Jehovu" i nakon koje slijedi obnova Zemlje u raj. Tad ce, prema vjerovanjima Jehovinih svjedoka, doci strasni sud i veliko razvrstavanje; zli i Bogu nepokorni (zajedno sa sotonom) bit ce zauvijek unisteni (jer je pojam "kazne u paklu" nespojiv sa predodzbom o "Ocu punom ljubavi"), dok ce pravednici uzivati na Zemlji koja ce u raj biti pretvorena.
Koncept "raja na Zemlji" , iznikao na temeljima bukvalistickog razumijevanja Biblije, znacajan je ustupak starijem zidovstvu, u kojem se raj poimao krajnje naturalno i materijalisticki, dok u malo prije prikazanoj sceni kosmicke bitke izmedju Jehovinih i sotoninih snaga vidimo daleki refleks esenske ("eseni-zidovska skupina koja se u rimsko doba povukla u monaski zivot u podrucje Mrtvog mora; zivjeli su u beszenstvu i isticali znacenje ASKETIZMA; izvodili su egzoreizme i obrede duhovnog lijecenja prihvatajuci OKULTNE obicaje") eshatologije o konacnom okrsaju izmedju "sinova svijetla i sinova tame". U stvari, nece biti ni malo preteciozno i znanstveno ne utemeljeno Jehovine svjedoke nazvati "esenima ovog vremena", bar po nekim krucijalnim odrednicama njihovog ucenja i drustvene postavljenosti. Eshatolosko iscekivanje, apokalipsa, opstanak Bogu odanih - teme su koje odredjuju ucenje i jednih i drugih. Sa druge strane, obje sekte su mono-socijalne, u smislu da istinsku komunikaciju uspostavljaju samo unutar svojih vlastitih redova.
Eseni su izbjegavali ovaj svijet, zbog poroka koje on sa sobom nosi, drzali se daleko od aktualnih drusvenih i politickih tokova; Jehovini svjedoci su proklamirali svoju "neutralnost" sparm svim desavanjima drzavnog, politickog i drustvenog karaktera, a prema navodu iz "Ivana" (17:16); "Oni nisu dio ovog svijeta, kao sto ni ja nisam dio ovog svijeta". Ovaj aspekt njihovog nastupa posebo treba podvuci pri svakoj ozbiljnijoj analizi i kritici ovog pokreta u savremenom dobu.

Sta valja znati o njima?

Denuncijaciju jednog religijskog ucenja i pokreta moguce je izvesti sa dva osnovna stajalista: dogmatsko-teorijskog i socijalno-praktickog. Povod za tako nesto, u nasem slucaju, visestruk je. Bosnjaci nikada, ni pod kakvim uslovima ne smiju dopustiti tudje misionarenje u vlastitim redovima. Bosnjaci su muslimani, islam je nasa istina i nama ne treba nicija druga. Jehovini svjedoci iznikli su u okrilju krscanske civilizacije i duhovnosti, i neka u njoj traze svoje potencijalne preobracenike. Islamski Ummet ima samo jedan put, siratun-mesteqim.
Prvim od dva gore spomenta stajalista se necemo mnogo baviti. Na koncu, dosta toga je vec receno kroz eksplikaciju porijekla njihove dogme i eshatologije. Ovdje cemo spomenuti samo jos neke momente. Kao prvo - Biblija. Jehovini svjedoci su kategoricni u branjenju svog stava da je biblijski tekst originalan i "od Boga nadahnut", ne podastiruci za to nikakvu uvjerljivu argumentaciju. Na svijetu, medjutim, danas postoje na stotine rasprava i studija kriticke biblistike cije je argumente tesko pobiti; kontradiktornosti i paradoksi koje je u biblijskom tekstu zamijetio jos Baruch de Spinoza u svom "Teolosko-politickom traktatu "(XII vijek) i dalje stoje uspravni i vazeci. Evandjelja su posebna prica. Jehovini svjedoci nastoje dovesti u sklad idejnost starozavjetnih tekstova s bitno drugacijom klimom koja vlada u Novom zavjetu. Dva pitanja ostaju bez odgovora: kako usaglasiti nemilosrdnog, osvetoljubivog Jehovu iz Starog zavjeta, koji se hiljadama godina toboze objavljuje samo jednoj jedinoj, zidovskoj naciji, sa Ocem koji je prepun ljubavi, milosti i oprosta za sve ljude i nacije svijeta, a kakvim ga oslikavaju novozavjetni tekstovi? Zest je "Otac pun ljubavi" sve do pojave Krista pravovjerje ljubomorno cuvao samo za Zidove, ostavljajuci sve ostale narode da tumaraju u mraku ne znanja i bezboznistva?? Sa druge strane, javlja se otvorena dilema: kako to da se Jehovino ime spominje samo u Starom zavjetu, dok ga u Novom nema ni nigdje? To su samo neki od momenata koje ovom prigodom spominjemo, a sad cemo preci na ono drugo, socijalno-prakticko stajaliste.
Kako smo vec istakli, Jehovini svjedoci zastupaju stav da ce grijesni i Bogu nepokorni, nakon strasnog suda, biti jednostavno unisteni, odnosno da ne postoji kazna u paklu. To je iznimno opasna metafizicka teza, jer njene ovovremene konotacije podrazumijevaju da pojedinac na Zemlji moze vrsiti najgnusnija zlodjela da bi zato, nakon prozivljenja, bio jednostavno "unisten". Kad bi religiozno-metafizicki moral Jehovinih svjedoka sire drustveno i drzavno promoviran, zavladala bi klima u kojoj bi ljudi bili vanredno okurazeni da postanu kradljivci, preljubnici, razni kriminalci i zlocinci, posto ne postoji adekvatna sankcija na onom svijetu.U tom smislu, njihovo "unistenje" ne prevazilazi znacenje obicne smrti, a to nije nista drugo do li jedna religiozno obojena materijalisticka teza: dok zivim - zivim, poslije je svejedno!
Medjutim, ubjedljivo najveci paradoks djelovanja Jehovinih svjedoka je njihov dvostruki odnos prema stvarnosti i zajednici u kojoj zive i djeluju. Oni budno paze da se slucajno ne involviraju u "poslove ovoga svijeta", dok istovremeno koriste sve tekovine i dostignuca tog istog svijeta, i umno i vizuelno pripadajuci toj istoj civilizaciji ciji kraj navodno ocekuju. Treba pogledati samo njihovu stampu. Njihove brosure rasturaju se u milionskim tirazima, u najekskluzivnijem dizajnu. Diljem svijeta imaju svoje stamparije i prevodilacke centre. Ko to sve finansira?! Oni, medjutim, smatraju da su konsekventni i dosljedni - koriste sredstva nauke i edukacije da bi bili sto bolji misionari i propovjednici. No, ako vec hoce pomoci ljudima, zasto onda taj grdni novac ne uloze u neke humanitarne svrhe, zasto ne pomognu bijedi i sirotinji kojim i danas dan obiluje cijela planeta?? Od svojih eshatolosko-metafizickih konstrukcija ne vide ogoljenu i surovu fizicku realnost. Pogledajmo malo likove koje zaticemo na njihovim brosurama. Svi nose lijepa i uredna odijela, svjeze su izbrijani i zacesljani, zene su prave ljepotice, svi su sretni i raspolozeni, smiju se, sa neizbjeznim imidzom poslovno uspjesnih i dobro situiranih ljudi. Gledajuci njihove pojave, odmah odlutamo na ulice jednog Beca, Minhena ili Haga, u gospodstvene kvartove velikih evropskih metropola, gdje nema mjesta fukari, prosjacima i propalicama. Njihov zivot je lijep, miran i spokojan, sto je i razumljivo, jer tece mimo uobicajene stvarnosti; sta god se u njoj desavalo, oni cekaju svoj dan - dovoljno je ubjedjenje, svijest, vjera .....

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 28. Juni 2004

Esselamu alejkum

Došao mi je do ruke jedanj njihov propagandni pamflet koji oni šire po Pazaru. Nisam ga detaljno pregledao, ali ono što mi je upalo u oči je negiranje iskrivljenosti Tewrata tj. Tore. Inače ovdje dolaze organizovano autobusima i uglavnom se, barem prema mojim saznanjima, nisu mnogo eksponirali po samom gradu već po prigradskim područjima. Izuzetak je možda Sjenička ulica.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

3

Utorak, 29. Juni 2004

Dok sam bio kuci (u Pazaru) sad za ovo kratko vrijeme (malko vise od mesec dana) pojavise mi se dva SVEDOKA na vrata.. Ustvari ja tek dolazim kuci a oni zvone na vrata kod komsije i posli ka mojima.. "Zdravo" to je sve sto su stigli da kazu i da pruze nekakav pamflet ka meni sa nekim blagim (za onu jednu meni mrznu temu) osmehom na licu... Pogledah sta je i rekoh im da im necu vratit to da bi imali jedan manje a na njihove ga oci pocijepah i udjoh u kucu.. Ene svedoci.. cus nekakvi svedoci.. cudni neki elementi..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

4

Srijeda, 30. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Ja jos ne naidjoh ni na jednog tog svjedoka. ;( o|
A bas bih volio da naidjem na jednog da vidim sta je to i sta imaju da kazu. :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

5

Srijeda, 30. Juni 2004

Pa Gery da imaju sta da kazu i nemaju, odma ih covek provali, ako i malo poznajes svoju religiju i ako si i malo havijezan cini mi si da ti ne mogu nauditi.
Secam se kad sam bio student u Beogradu jednom mi dodjose na vrata, njih troje, dva coveka i zena, sve ono u odela sa masnjama sa torbicama kako i trebaju da su. Prvi put kad ih vidis onako delu nekako strasno, vidis da brate nisu normalni. Oni pocese nesto na vrata da mi pricaju, ja reko hajte ljudi bujrum, da ne pricamo ode ovako no bujrum te ukucu te uz kahfu lijpo da se vidimo, he he he. Oni udjose, bi im milo, mislase vec pola posla su zavrsili, pocese mi pricat, kako je ovo tesko vreme, vreme zla i kako treba da bude na bolje da smo svi mi braca i da treba da se hajemo, sta ja znam tako nesto. Ja vala slusa, reko treba znat sta pricaju, dadose mi i one "Kule strazare", ona "Posmatrac" cini mi se, a i bibliju bogomi, sa sve upustvima sta da citam i na sta da obratim paznju, odose oni te se dogovorismo opet da se vidimo. Tako oni dolazili dva tri put, ja ih malo obudaljevljo posle oni sedeli suteli i slusali a ja prico, te oni vidose nema fajde pokupise se i odose i vise se ni ne vratise :D .
Sta tedo rec, pa eto jesu bogomi opasni, sve imaju ono prico o dobroti hoce da ti pomognu, kad ih slusas reko bi covek ovo su stvarno neki dobri ljudi, naravno ne treba podlec tome, jer iza toga stoje razne seme i prevare, treba ih saslusat i ako imas sta pametno im rec, pa mozda i oni izadju iz tog njihovog sveta :D .
Treba znat sta hoce i kakvi su njihovi ciljevi, zato je ova tema dobra, jer sigurno ima puno ljudi koji nikad nisu ni culi za njih pa kojim slusajem iz ne znanja mogu krenut pogresnim putem.
malo za promenu

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

6

Srijeda, 04. August 2004

Nisam imala prilku da se susretnem sa njima u Novom Pazaru, cak sam mislila da njih ovdje ni nema. Medjutim, kako smo okruzeni svakakvim halovima ni ovaj nas razminuo nije. Nedavno sam na putu do Univerziteta pred jednom kucom vidjela dvoje koji su jednoj mladoj djevojci dali nekakve knjige...skontala sam da su to oni.

Prvi put sam ih srela licno u Zagrebu prosle godine. Setala sam ulicom i dvojica dotjeranih, elegantnih ljudi su prisli i pozdravili se. Mislila sam da samo zele nesto na brzine da me pitaju, jer su mi djelovali kao obrazovani poslonvi ljudi. Medjutim, u razgovoru su mi pruzili nekakve novine sa izobiljem slika, slatkorjecivih tekstova i sl. sto bi jako moglo da utice na nekoga "ispranog" mozga. Ja sam to fino uzela i na 10 metara od njih bacila ih u kantu.

Sljedeci susret bio je u Njemackoj takodje prosle godine. U kuci mog rodjaka navracali su cesto. Rodjaka mi je pokazala knjige pod naslovom "Spoznaja koja vodi do vjecnog zivota" i "Najveci covjek koji je ikada zivio" i rekla mi: "E, da vidis kako su dobre te knjige! Iste ko nase! o| Sve lijepo pise..kako se rodio Isus..kako je ziveo..." Rekoh:" Nikada ne mogu biti ko nase jer nisu nase i nisu im ni nalik!" Ona je malo ..slozila facu..ja sam vidjela da na neukog insana svako ima uticaja pa i najveci lazovi te sam joj fino pokupila te knjige i donijela ih svojoj kuci. (Naravno, morala sam joj "obecati" da cu joj ih vratiti i da zelim da vidim sta je to toliko zanimljivo u njima) :rolleyes:

Mislim da ne samo oni nego NIKO ne moze imati nikakvog uticaja na onoga ko pozaje svoju vjeru i slijedi je u potpunosti, dok kod onoga ko se koleba mozda i mogu, a kako je tek sa onima koji nemaju pojma o svojoj vjeri i kazu.."pa to su isto ko nase knjige..." o|
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

• »Talibul-ilm« je muško
  • »Talibul-ilm« je zabranjen

Datum registracije: 23.10.2004

• Poruku poslati

7

Srijeda, 10. Novembar 2004

-ko su oni i šta hoće ?

Bilo je to prije nekih 4-5 godina. Nasuprot mene, u autobusu koji se gibao prema Brčanskoj Malti, sjedila je djevojka, smjernog držanja i približno mojih godina.Malo se sjećam kako smo stupili u konverzaciju.govorila mi je o Bibliji, o Jehovi i sličnim temama, a ja njoj o Kur’anu i islamskoj filozofiji.I ona i ja, u toj kratkoj raspravi, nastojali smo da se pokažemo što superiornijim i govorljivijim u svom stavu.Nije me iznenadilo kad se predstvaila kao jedan od Jehovinih svjedoka ( jer sam čuo da ih ima i u Tuzli i da se okupljaju u kući podno Tabašnica), ali sam bio konsterniran i pomalo zbunjen kad je izgovorila svoje ime, koje je bilo – muslimansko. Već sam bio skoro zaboravio na ovaj slučaj, kad doznah da ni u ratu nisu popustili. Naprotiv, tvrdi se da su uvukli u svoje redove i neke utjecajne ljude u firmama: broj im se već popeo na par stotina.Sazvali su i svoju skupštinu u hotelskoj sali, a sve je to "objektivnošću" koje je poprimala propagandističke konotacije, propratila prigodnim prilogom i Okružna televizija. Danas više nije nikakva rijetkost da negdje na ulici, u nekoj ustanovi dođes u doticaj sa jednim od njih.Neizostavno ćes biti počašćen lijepim osmijehom, ali i kakvom prigodnom brošurom, "Kulom stražaro etc.U ovo turobno ratno vrijeme, kad se teško živi, teško stice zarada a neizvjesnost ratnih zbivanja proteže u nedogled, u klimi koja još obiluje nacionalno i duhovno dezorijentiranim pojedincima – riječ Jehovinih svjedoka našla je svoju šansu, kao put ka tobože istinskom i konačnom izbavljenju, kao moćan sedativ i način da se transcendira surovi realitet sadasnjosti, i to voluminozno i dostojanstveno, s duhovnjačke perspektive, koja čini mi se, kao da im sama po sebi već daje dovoljan legitimitet i opravdanje. Na pojavu i prozelitsko misionarenje jedne neokršćanske sekte na našim prostorima vjerovatno se ovdje nebismo ni osvrtali da ne živimo u vremenu kad je izravno ugrozen nas biološki, drzavno-politički, nacionalno i vjerski identitet; ako se cijela kršćanska Evropa, preko svojih političkih, vojnih i humanitarnih satelita, raznih crkvenih organizacija, misionara i pseudo-misionara, podigla da očisti ovaj dio Balkana od muslimana, ako poput obada u izbjegličkim kampovima Italije misionari oblijeću nase muhadžire, ako u Danskoj priječe povratak naših ljudi u Bosnu – onda nema pardona ni prema kome ko ne izgovara ili ne poštuje naše "LA ILAHE ILLALLAH", ma s kakvim pobudama dolazio. Jednostavno, krajnje je vrijeme da se prestanemo šaliti s vlastitom sudbinom – daćemo uzbunu za cijelu zemlju, cijeli narod, ako treba svaki dan ćemo puniti novine člancima o tim upornim nasrtljivcima, osnovat ćemo protumisionarske zavode, izdvojit će se pare, ali duhovno-ideološka kompaktnost našeg naroda ne smije doći u pitanje.Bošnjaci nemaju više gledati i zazirati od bilo čijeg hatora: postoji nešto što se zove razlika izmedju unutrašnje i vanjske politike, "tolerirajuća hipokrizija".Konkretno Jehovini svjedoci, nisu mogli naći bolje ni vrijeme ni prostor za svoj misionarski lov.Kategorija misionarstva, pozivanje na put svoje vjere, u svojo suštini je jedna normalna pojava – svaki misionar, kad obavlja svoju misiju, tvrdi da samo slijedi zov savjesti, pravičnosti i Božije upute, da obavlja svoju dužnost. No misionarenje ima svoj smisao samo kad se pojedincima i narodu nad kojim se vrši namjenjuje neka bolja i sretnija budućnost.Najbolji primjer za to je misija Muhammeda Resulullaha a.s. u paganskoj Arabiji koja je, prihvativši islam, od barbarske pješčare bez reda i zakona prerasla u najsnažniju državu i vojnu silu, rasadište kulture, duhovnosti i civilizacije.Međutim, kakvu tu buducnost Bošnjaka zamišljaju misionari kojima je stalo da pacificiraju naš narod, da ga rasterete "nacionalnih i vojnih predrasuda", da se izmirimo s onima sa kojim se ne možemo izmiriti, i to u vrijeme kad su top, tenk i mitraljez jedini garant naseg opstanka na ovom bosanskom tlu??!Samo vojno, politicki i ideološki moćan narod može racunati na vlastitu budućnost i prosperitet, a djelovanje Jehovinih svjedoka usmjereno je upravo na negiranje i bjekstvo od gornjih atributa.Oni su protiv vojske i rata (ne interesira ih ko je taj rat započeo i koga vodi), protiv su upliva u politiku (sve su im politike manje više iste) i ne priznaju nikakvu drugu idejnost sem svoje vlastite (islam ne priznaju jer nije na Bibliji zasnovan).Njihovi ciljevi, dakle, dijametralno su suprotni našima, i svaki Bošnjak koji se za njima povede otpadnik je i neprijatelj sopstvenog naroda. Ovaj članak napisan je poglavito iz razloga da bi se preduprijedili takvi slučajevi.

PORIJEKLO DOGME

Jehovini svjedoci predstavljaju jednu od stotinurazličitih sekti i vjerovanja koje su zapljusnule svijet zapadnog kršćanstva tokom posljednjih nekoliko vjekova.Obzirom na njihov prononsirano antitradicionalistički i antikonformistički stav, ispoljen kroz njihov radikalni kriticizam "nazovikršćanstva", tj. katoličanstva i religija protestante, izvjesno je da njihovu pojavu i nastup valja tražiti unutar onih odrednica zapadno-kršćanske tradicije koje su obilježile njen posvemašnji religiozno-duhovni sunovrat u modernom vremenu; čitava plima religioznih pokreta, koja je tada nastupila, tragala je za putevima revitalizacije izvornog kršćanstva, a time, posredno, i civilizacije koja je odnjegovala njegove devijantne i izopačene surogate.Već ovaj aspekt javljanja Jehovinih svjedoka ukazuje nam na bitno povijesni i ovovremeniti karakter njihovog pokreta.
Osnivač "Jehovinih svjedoka" bio je amerikanac Charles Taze Russel (1852-1916), čvrst, autoritativan i nepokolebljiv propovjednik, čiji misionarski uspon otpočinje već sredinom 70-ih.Godine 1979. počela je izlaziti njegova "Kula osmatračnica" ("Kula stražara"), da bi dvije godine kasnije bilo osnovano "Oblasno društvo sionske kule osmatračnice" , kao zametak buduce organizacije "Jehovinih svjedoka" Doktrinarno-religijske korijene ovog društva treba tražiti u izrazito radikalnim i apokaliptičkim vjerovanjima adventista (adventisti=subotari, kršćanska sekta nastala u XIX vijeku, izrazito apokaliptička i mesijanska, svetkuje židovski sabat=subotu umjesto kršćanske nedjelje, karakteristična po pridržavanju nekih židovskih zakona, poput zabrane konzumiranja svinjskog mesa, alkohola etc.) i kristadelfijana (kristadelfijani, osnivac John Thomas (1805-1871) ,sekta "prvih Kristovih učenika", prihvaća Bibliju kao svet i nepogrješiv autoritet, kojeg doslovno tumači; učenje obilježeno eshatološkim mesijanizmom i negacijom katoličko-pravoslavnog nauka o Svetom Trojstvu), čije su učenje obilježili eshatološki utopizam i antimilitarističke tendecije.Prvi su, u svojo teologiji nade, poseban akcenat stavljali na eshatologiju "Ivanovog otkrovenja", na smak svijeta i strašni sud, za koje su tvrdili da su blizu, potom na hiljadugodišnje Krstovo carstvo mira, dizanje i konačno uništenje zlih (zajedno sa sotonom), praćeno obnovom i transformacijom zemlje u rajsko stanište gdje će pravednici vječno obitavati.Kristadelfijani ("Braća Kristova"), po mnogim svojim obilježjima, bili su bliski adventistima – i oni su propovjedali milenarizam, tj. hiljadugodišnju vladavinu Krista u miru, poptpuno uništenje zlih i bezbožnih, no bili su i svojstveni po njihovom odbacivanju dogme o Trojstvu, neposjedovanju zaređenog svećenstva, te protivljenju vojnoj službi i oružju.Svi ovi momenti, zajedno sa još nekim, kasnije su bili integrirani u teološku osnovu, naučavanje i organizaciju Jehovinih svjedoka, kojima je, nakon Russela, mnogo opipljiviju formu i ustroj pružio Joseph P. Rutherford (1869-1942), advokat i Russelov nasljednik, za čijeg je predvodništva na skupštini 1931. društvo i dobilo svoj današnji naziv – Jehovini svjedoci.Tih godina došlo je do značajne centralizacije pokreta, hijerarhijskog usroja organizacije, da bi potom uslijedile teske ratne godine, iz kojih su Jehovini svjedoci izašli desetkovani.No sam rat, koga su oni tumačili kao još jedan predznak skore propasti starog svijeta, djelovanju organizacije samo je ubrizgao dodatni smisao i podsticaj, kojim je došlo do njenog vanrednog jačanja, misionaskog napredovanja i pratećeg broja porasta njenih članova i propovjednika.
Shematski gledano, učenje i dogma Jehovinih svjedoka predstavljaju svojevrsnu sintezu izmedju židovskog monoteizma i ranokršćanskih heretickih pokreta.U njihovom slučaju sinteza se očitovala u pomirenju židovskog Jahvea (Jehove) i kršćanskog Isusa, te jevrejske tradicije Starog s helenističkom ambijetalnošću Novog zavjeta.Međutim, porijeklo mnogih shvatanja ove sekte treba tražiti u njenom doslovnom, bukvalnom tumačenju Biblije.Na takvoj osnovi je, recimo, uslijedilo njeno odbacivanje kršćanskog nauka o Trojstvu ("Otac je veći od mene",/IVAN14:28,8:28/ = pogl."Što vjeuju jehovini svjedoci".str 2), budući se ovo nigdje ne spominje u Svetom Pismu. Sa druge strane, teorija o Isusu i Luciferu ("Riječi o Sotoni"), kao dvojici Jehovinih sinova, te o Luciferovom buntovništvu i otpadništvu od Oca – izravan je refleks heretičkih teorija i ranokršćanske apologetike. Jehovini svjedoci vjeruju da je Bog "ostavio sotoni na raspolaganju 6000 godina da pokusa dokazati svoj izazov" , tj. potvrdi svoju vlast nad Zemljom i ljudskim rodom, potom da je na Zemlju posalo Isusa, koga je ubio sotona, ne znajući da će ta smrt značiti početak njegovog kraja, tj. "otkupnu pripremu" posredstvom koje će pravednici zaraditi Jehovino zadovoljstvo i raj na Zemlji; oni zatim vjeruju da je 1914 n. e. Osnovano Nebesko kraljevstvo, odnosno Nebeska vlada na čelu sa Isusom i jos 144.000 pravednika njemu pridruženih, čiji je cilj pripremiti teren za konačni slom sotone i uspostavu hiljadugodišnjeg Kraljevstva mira na Zemlji.Te je godine, osjetivši se ugroženim, sotona pokrenuo I svjetski rat, nastupilo je vrijeme velikih patnji i razaranja.Medjutim, Jehova je upotrijebio velike sile "koje on kontrolira u svemiru da bi izvršio sveobuhvatno uništenje svih koji slijede sotonu na Zemlji". Nastupa bitka kod Harmagedona, koju preživljavaju samo oni "koji traže Jehovu" i nakon koje slijedi obnova Zemlje u raj.Tad će, prema vjerovanjima Jehovinih svjedoka, doći strašni sud i veliko razvrstavanje; zli i Bogu nepokorni (zajedno sa sotonom) bit će zauvijek uništeni (jer je pojam "kazne u paklu" nespojiv sa predodzbom o "Ocu punom ljubavi"), dok će pravednici uzivati na Zemlji koja će u raj biti pretvorena.
Koncept "raja na Zemlji" , iznikao na temeljima bukvalističkog razumijevanja Biblije, značajan je ustupak starijem židovstvu, u kojem se raj poimao krajnje naturalno i materijalistički, dok u malo prije prikazanoj sceni kosmicke bitke izmedju Jehovinih i sotoninih snaga vidimo daleki refleks esenske ("eseni-židovska skupina koja se u rimsko doba povukla u monaški život u podrucje Mrtvog mora;ž ivjeli su u beženstvu i isticali značenje ASKETIZMA; izvodili su egzoreizme i obrede duhovnog lijecenja prihvatajuci OKULTNE obicaje") eshatologije o konacnom okrsaju izmedju "sinova svijetla i sinova tame". U stvari, nece biti ni malo preteciozno i znanstveno ne utemeljeno Jehovine svjedoke nazvati "esenima ovog vremena", bar po nekim krucijalnim odrednicama njihovog ucenja i drustvene postavljenosti.Eshatolosko iscekivanje, apokalipsa, opstanak Bogu odanih – teme su koje odredjuju ucenje i jednih i drugih.Sa druge strane, obje sekte su mono-socijalne, u smislu da istinsku komunikaciju uspostavljaju samo unutar svojih vlastitih redova.
Eseni su izbjegavali ovaj svijet, zbog poroka koje on sa sobom nosi, drzali se daleko od aktualnih drusvenih i politickih tokova;Jehovini svjedoci su proklamirali svoju "neutralnost" sparm svim desavanjima drzavnog, politickog i drustvenog karaktera, a prema navodu iz "Ivana" (17:16); "Oni nisu dio ovog svijeta, kao sto ni ja nisam dio ovog svijeta". Ovaj aspekt njihovog nastupa posebo treba podvuci pri svakoj ozbiljnijoj analizi i kritici ovog pokreta u savremeno dobu.

Nastavice se inshaallah...
Sve vrste pojedinacnih neprijateljstava covjeka bilo kad ce se pretvoriti u prijateljstvo i ljubav, osim neprijateljstva koje nastane iz zavidnosti (haseda). Ne mogu ga oprati sve vode, ni ublaziti sve ljubavi svijeta. On uvijek ostaje crna tacka, cekajuci momenat da eksplodira.

Parali su stomake trudnica, potom vadili zivu djecu koju su poslije pekli u sporetima i tjerali majke da piju djecju KRV!!! X( X( X(- Muderris

SVE SMO ZABORAVILI...I ZGARISTA...I RAT. ZABORAVILI BORBU DOBRA PROTIV ZLA, BORBU PRAVDE PROTIV NEPRAVDE, BORBU TESKU I KRVAVU. ZABORAVITI NE SMIJEMO. PROKLET BIO KO ZABORAVI IZGLADNJELU NANU, OSAKACENOG BABU, ZAKLANO DIJETE, SILOVANU SESTRU! ;( ;( ;(
Allahu ti pomozi mudzahidima u Ceceniji, Allahu , ti pomozi mudzahidima u Afganistanu, Allahu, ti pomozi mudzahidima u Iraqu, Allahu, ti pomozi mudzahidima u Palestini, Allahu ti pomozi mudzahidima sirom svijeta ma gdje se nalazili, podari im pobdjedu na ovom i dzennet na buducem svijetu. Amin! ;( ;( ;(

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 11. Novembar 2004

Imao sam prilike jednom u Njemackoj razgovarati sa dvije djevojke koje su bile Jehovini svjedoci. Njihov je pristup veoma blag, strpljive su, slusaju, nesebicno pomazu bez ikakvog zauzvrata. Tada je jos bio rat u Bosni, bilo je i izbjeglica dosta, posebno su prema njima bili susretljivi. Npr jedan je bio u bolnici, one su svaki dan dolazile u posjetu donoseci ponude. Taj covjek mi se povjerio da mu one daju nadu za zivot, po casopisima koje su lezale tu pored njega jasno je da su mu davale i jos po nesto. Inace imao je psihickih problema, pokusavajuci da mu skrenem paznju na misionarstvo odbrusio je da mu je nekakav hodza da bi mu hamajliju napisao uzeo 300Dm a ove dobre osobe koje mu nisu nista dodju svaki dan muhabete sa njim i ulivaju mu snagu.
Covjeka koji se dobio solidno islamsko obrazovanje tesko da moze zadiviti bilo koja forma Hriscanstva, no treba biti obazriv, ljudi sa problemima, zeljni paznje i lijepe ljudske rijeci vrlo su podlozni manipulaciji.

Duge podlozne grupe su muslimani iskompleksirani svojom vjerom i oni koji traze "laksu" vjeru a ima i onih koji vole poklone. Ovi nikom ne mogu pristat.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

9

jehovini svjedoci

ima njih puno u svaicarskoj i meni smeta sto dolaze od vrata do vrata reklamirati svoju "Sektu".
jedan primer:
pre cetiri godine smo operisali jednog malog decka(10god) na srcu(Septumdefekt) i naravno da takve velike operacije treba ponekad i krv od krvnebanke klinike.
posto su njegovi roditelji bili "jehovini svjedoci" zabranili su u razgovoru da se detetu dava krvi i ffp.
mnogo je bilo tesko da se operacija uradi i veoma je bilo kriticno.profesor je roditelje molio da popuste i da odobre davanje krvi ali oni nisu opste hteli.
kad je detetu pao pritisak i kad je uslo u anemiju onda je profesor naredio da se da krv znajuci da ce mozda i optuzen biti; on je samo rekao:"necu ja za nikaku veru ili sektu pustiti da umre dete".
nakon toga mu je sud dao pravo i u tom slucaju je bio protiv roditelja.
eto samo jedan primer sta je takva sekta u stanju uraditi.
nedaj boze nikom detetu takve roditelje koje god vere bilo.
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

Andol

Početnik

(10)

• »Andol« je muško
  • »Andol« je zabranjen

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

10

Jedna profesorica mi je pricala o njima. Imaju prepoznatljiv stav i dosta blage tehnike ubedjivanja. Dosta su dobri retoricari i uglavnom koriste argumentativnu metodu. Covek treba da bude svestan da je ova metoda strasno opasna i da se ovakvih ljudi trebaju klonit. Fingersov reply mi se jako svideo. Odbi (o)
Da znanje bez bogobojaznosti predstavlja neku cast, Iblis bi bio jedno od najboljih Allahovih stvorenja.

• »Talibul-ilm« je muško
  • »Talibul-ilm« je zabranjen

Datum registracije: 23.10.2004

• Poruku poslati

11

STA VALJA ZNATI
Denuncijaciju jednog religijskog ucenja i pokreta moguce je izvesti sa dva osnovna stajalista: dogmatsko-teorijskog i socijalno-praktickog.Povod za tako nesto, u nasem slucaju, visestruk je.Bosnjaci nikada, ni pod kakvim uslovima ne smiju dopustiti tudje misionarenje u vlastitim redovima.Bosnjaci su muslimani, islam je nasa istina i nama ne treba nicija druga. Jehovini svjedoci iznikli su u okrilju krscanske civilizacije i duhovnosti, i neka u njoj traze svoje potencijalne preobracenike. Umma ima samo jedan put, siratun-mestekim.
Prvim od dva gore spomenta stajalista se necemo mnogo baviti. Na koncu, dosta toga je vec receno kroz eksplikaciju porijekla njihove dogme i eshatologije.Ovdje cemo spomenuti samo jos neke momente.Kao prvo – Biblija.Jehovini svjedoci su kategoricni u brajenju svog stava da je biblijski tekst originalan i "od Boga nadahnut", ne podastiruci za to nikakvu uvjerljivu argumentaciju. Na svijetu, medjutim, danas postoje na stotine rasprava i studija kriticke biblistike cije je argumente tesko pobiti; kontradiktornosti i paradoksi koje je u biblijskom tekstu zamijetio jos Baruch de Spinoza u svom "Teolosko-politickom traktatu"(XII vijek) i dalje stoje uspravni i vazeci.Evandjelja su posebna prica. Jehovini svjedoci nastoje dovesti u sklad idejnost starozavjetnih tekstova s bitno drugacijom klimom koja vlada u Novom zavjetu.Dva pitanja ostaju bez odgovora: kako usaglasiti nemilosrdnog, osvetoljubivog Jehovu iz Starog zavjeta, koji se hiljadama godina toboze objavljuje samo jednoj jedinoj, zidovskoj naciji, sa Ocem koji je prepun ljubavi, milosti i oprosta za sve ljude i nacije svijeta, a kakvim ga oslikavaju novozavjetni tekstovi? Zest je "Otac pun ljubavi" sve do pojave Krista pravovjerje ljubomorno cuvao samo za Zidove, ostavljajuci sve ostale narode da tumaraju u mraku ne znanja i bezboznistva?? Sa druge strane, javlja se otvorena dilema: kako to da se Jehovino ime spominje samo u Starom zavjetu, dok ga u Novom nema ni zglave? To su samo neki od momenata koje ovom prigodom spominjemo, a sad cemo preci na ono drugo, socijalno-prakticko stajaliste.
Kako smo vec istakli, Jehovini svjedoci zastupaju stav da ce grijesni i Bogu nepokorni, nakon strasnog suda, biti jednostavno unisteni, odnosno da ne postoji kazna u paklu. To je iznimno opasna metafizicka teza, jer njene ovovremene konotacije podrazumijevaju da pojedinac na Zemlji moze vrsiti najgnusnija zlodjela da bi zato, nakon prozivljenja, bio jednostavno "unisten".Kad bi religiozno-metafizicki moral Jehovinih svjedoka sire drustveno i drzavno promoviran, zavladala bi klima u kojoj bi ljudi bili vanredno okurazeni da postanu kradljivci, preljubnici, razni kriminalci i zlocinci, posto ne postoji adekvatna sankcija na onom svijetu.U tom smislu, njihovo "unistenje" ne prevazilazi znacenje obicne smrti, a to nije nista drugo do li jedna religiozno obojena materijalisticka teza: dok zivim – zivim, poslije je svejedno!
Medjutim, ubjedljivo najveci paradoks djelovanja Jehovinih svjedoka je njihov dvostruki odnos prema stvarnosti i zajednici u kojoj zive i djeluju.Oni budno paze da se slucajno ne involviraju u "poslove ovoga svijeta", dok istovremeno koriste sve tekovine i dostignuca tog istog svijeta, i umno i vizuelno pripadajuci toj istoj civilizaciji ciji kraj navodno ocekuju. Treba pogledati samo njihovu stampu. Njihove brosure rasturaju se u milionskim tirazima, u najekskluzivnijem dizajnu. Diljem svijeta imaju svoje stamparije i prevodilacke centre. Ko to sve financira?! Oni, medjutim, smatraju da su konsekventni i dosljedni – koriste sredstva nauke i edukacije da bi bili sto bolji misionari i propovjednici. No, ako vec hoce pomoci ljudima, zasto onda taj grdni novac ne uloze u neke humanitarne svrhe, zasto ne pomognu bijedi i sirotinji kojim i danas dan obiluje cijela planeta?? Od svojih eshatolosko-metafizickih konstrukcija ne vide ogoljenu i surovu fizicku realnost. Pogledajmo malo likove koje zaticemo na njihovim brosurama. Svi nose lijepa i uredna odijela, svjeze su izbrijani i zacesljani, zene su prave ljepotice, svi su sretni i raspolozeni, smiju se, sa neizbjeznim imidzom poslovno uspjesnih i dobro situiranih ljudi. Gledajuci njihove pojave, odmah odlutamo na ulice jednog Beca, Minhena ili Haga, u gospodstvene kvartove velikih evropskih metropola, gdje nema mjesta fukari, prosjacima i propalicama. Njihov zivot je lijep, miran i spokojan, sto je i razumljivo, jer tece mimo uobicajene stvarnosti; sta god se u njoj desavalo, oni cekaju svoj dan – dovoljno je ubjedjenje, svijest, vjera .....
Kako jedan Bosnjak moze gledati na te ljude ? Posto su oni "neutralni", za njih se ovdje ne vodi nikakav rat, nikakva borba jednog naroda za svoj opstanak. Za sve sto se dogadja u sferi politike i medjunacionalnih odnosa postoji uvijek isto, apriorno tumacenje: "Duboko ukorijenjena mrznja zbog dogadjaja koji su se odigrali u proslosti i jos uvijek truje odnose medju etnickim, rasnim i religioznim skupinama. Tako je u podrucjima koja su medjusobno jako udaljena kao sto su Afganistan, Indija, bivsa Jugoslavija, Juzna Afrika, Sjeverna Irska i Srednji istok..." Komentar jednostavno nije potreban.
* * * * *
Jehovini svjedoci moraju da znaju da je u slucaju rata izmedju Bosnjaka i Srba sotona doista umjesao svoje prste, ali samo na jednoj strani, onoj agresorskoj, cetnickoj.On je njihov pomagac i zastitinik. Nas pomagac je Allah, Svemocni i Mudri, Koji ce jos na ovome svijetu uciniti da sejtan poklekne, i to upravo ovdje u Bosni i Hercegovini.
Dobro i zlo se stalno sukobljavaju.Sotona se unistava komad po komad, od postanka pa do nestanka svijeta.
Sve vrste pojedinacnih neprijateljstava covjeka bilo kad ce se pretvoriti u prijateljstvo i ljubav, osim neprijateljstva koje nastane iz zavidnosti (haseda). Ne mogu ga oprati sve vode, ni ublaziti sve ljubavi svijeta. On uvijek ostaje crna tacka, cekajuci momenat da eksplodira.

Parali su stomake trudnica, potom vadili zivu djecu koju su poslije pekli u sporetima i tjerali majke da piju djecju KRV!!! X( X( X(- Muderris

SVE SMO ZABORAVILI...I ZGARISTA...I RAT. ZABORAVILI BORBU DOBRA PROTIV ZLA, BORBU PRAVDE PROTIV NEPRAVDE, BORBU TESKU I KRVAVU. ZABORAVITI NE SMIJEMO. PROKLET BIO KO ZABORAVI IZGLADNJELU NANU, OSAKACENOG BABU, ZAKLANO DIJETE, SILOVANU SESTRU! ;( ;( ;(
Allahu ti pomozi mudzahidima u Ceceniji, Allahu , ti pomozi mudzahidima u Afganistanu, Allahu, ti pomozi mudzahidima u Iraqu, Allahu, ti pomozi mudzahidima u Palestini, Allahu ti pomozi mudzahidima sirom svijeta ma gdje se nalazili, podari im pobdjedu na ovom i dzennet na buducem svijetu. Amin! ;( ;( ;(

Social bookmarks