Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

41

Četvrtak, 07. Septembar 2006

Pratiti tok neke pojave u društvu je veoma teško, a zašto nisu neki koji se naukom tom bave reagovali ne znam. Trebalo bi barem ova današnja Ulema da na to ukaže. Da na nekoj od hutbi ili dersova to fino kažu ili, što bi najbolje bilo, preko neke televizije. Nikad nije kasno ispraviti grešku.

Nema veze što nisi našao potporu u nekoj knjizi ili literaturi, jer ti znaš da ja po autotirtivnosti stavljam ljude ispred knjiga. :)

Pa to je i logičan odgovor, jer Allah dž.š. sebe naziva još i imenom El-Mu'min, pa eto može se dati čovjeku ime Mumin. Dakle, onda imena i svojstva koja su osobena samo za Allaha dž.š. ne mogu se pripisati i dati čovjeku, već treba dodati onaj dodatak Rob ispred, a ona imena ili osobine koje su svojstvene i za ljude mogu se dati i čovjeku bez da se dodaje Rob ispred.

To bi trebao biti solidan zaključak. :) Ha?

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

42

Zakljucak solidan i logican. :) Dakle, sto je bilo ne moze se promijeniti ali valja raditi na tome da se ljudi edukuju u tom pravcu. Eto, slucajno se poklopilo da sam ja to cuo prije par dana a onda odmah naidjem na Forumu na tu pricu. Mozda se ne bih sjetio da to pomenem da nije bilo ove teme na forumu. Hair, insAllah.
Sit Hungry Doesn't Believe

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

43

Citirano

Orginalno od Spain
Pa to je i logičan odgovor, jer Allah dž.š. sebe naziva još i imenom El-Mu'min, pa eto može se dati čovjeku ime Mumin. Dakle, onda imena i svojstva koja su osobena samo za Allaha dž.š. ne mogu se pripisati i dati čovjeku, već treba dodati onaj dodatak Rob ispred, a ona imena ili osobine koje su svojstvene i za ljude mogu se dati i čovjeku bez da se dodaje Rob ispred.

To bi trebao biti solidan zaključak. :) Ha?

Pa po toj logici onda teško da postoji lijepo Allahovo ime koje se ne može dati čovjeku, jer se u hadis-i šerifu kaže da će onaj ko nauči (tj. dostigne, postigne) lijepa Allahova imena ući u Džennet.

Takođe se zna da Uzvišeni od Sebe, od Svojih Atributa, daje i kiti neke od svojih iskrenih robova.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

44

E to već nije logičan zaključak. :) Jer se postavlja pitanje šta znači spoznati ta imena Allahova. Nadalje ima jedna grupa Allahovih Lijepih imena kojim se zasigurno ne mogu robovi njegovi "okititi", kao recimo što je ime Onaj koji sam o sebi opstoji.

Dakle, neke osobine od Svojih osobina je Allah dž.š. da svim robovima svojim, dakle svim stvorenjima, nebitno jesu li to vjernici ili nevjernici, npr., život, vid, sluh, itd.

Onda imaju neka imena, odnosno neke osobine koje Allah dž.š. daje Svojom voljom onome ko to zasluži, odnosno za to uslove ispuni, kao recimo što je slučaj sa ovim imenom, odnosno osobinom Mu'min ili recimo Velijj ili Vekil, itd. Naravno sve te osobine, odnosno imena iz ove grupe imaju svaka za sebe svoje uslove koji se trebaju ispuniti da bi se to dostiglo, odnosno kako se to kaže drugačije spoznalo.

I tu je i treća skupina Allahovih lijepih imena i svojstava kojima se ne može "okititi" nikakvo stvorenje Božije, već se njima može opisati samo Allah Uzvišeni.

Ovo bi trebala Ulema naša da nam lijepo na nekom dersu objasni i kaže koja imena se mogu davati bez onog rob a koja ne mogu, u kojem slučaju obavezno mora imati onaj dodatak rob.

Međutim, ovo pitanje nije tako jednostavno, jer zalazi u domen spoznaje Tevhida i to onog dijela Tevhida koji se tiče Esmata i Sifata Allahovih, odnosno Tevhidi esmaillah we sifatillah..

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

45

Kod nadijevanja jednog od Allahovih lijepih imena muskoj djeci treba voditi racuna da se obavezno izostavi clan el. Allah je el-Mu'min, el-Malik, el-Kerim ... ali se zato djeci daju imena Mumin, Malik, Kerim ... Clan je rezervisan samo za Allahova lijepa imena.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

46

Na ovo pitanje tako gledaju lingvisti, a oni se povode za gramatikom, a ne za spoznajom živom.

Evo jednog pitanja u vezi ovoga. Ako neko nazove svoga sina Kadir, šta to ime znači? ili recimo Halik od El-Halik? ili recimo Bari od El-Bari? ili Musavvir od El-Musavvir? ili Rezzak od El-Rezzak? itd.

Po toj logici ova se imena sva mogu dati djeci, tj. ljudima, samo je bitno izostaviti član El, jel?

Lingvisti u ovom slučaju obrađuju samo gramatički imena, ali se ne bave Sifatima, odnosno svojstvima. A to se dvoje ne može odvajati, to ide zajedno, zato se zajedno i spominju u Tewhidu esmaillah we sifatillah.

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

47

Spain, ovo sto sam rekao za clan podrazumijeva ono sto si ti vec rekao. Dakle, odnosi se na sva ostala imena.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

48

E ovo ti posljednje nisam skonto, može li malo podrobnije? Na koja sva ostala imena?

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

49

Aha, ja tek sad vidim da ti nisi izdvojio neku posebnu grupu imena vec si govorio generalno o svim Allahovim imenima. Ja sam mislio da imas podatak za odredjena Allahova imena da ne smiju ici bez 'Abdul' ispred te sam to prihvatio bez ikakve provjere. Ako mislis na sva imena generalno onda se ne slazem sa tobom.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

50

Čekaj, čekaj, da razjasnimo, da bude jasno. :)

Koliko ja shvatam ti kažeš da ime Kadir se može dati čovjeku i kada se tako nazove čovjek onda se odnosi na čovjeka, a ako se kaže El-Kadir onda se odnosi na Allaha dž.š., tj. ne mora se dodati Abdul ispred, pa da ime glasi Abdulkadir, već može jednostavno Kadir?

Nakon toga si spomenuo neku podjelu imena i rekao da se neslažeš samnom. Meni nije jasno na kakvu si podjelu mislio i u čemu se to ne slažež samnom? Vjerovatno će odgovora na pitanje o podjeli dati i odgovor oko ovog neslaganja samnom.

Hvala.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

51

Koliko ja znam, postoje imena Allaha dz.s. koja se ne smiju davati Njegovim robovima jer su karakteristicna samo za Njega. Ostala Njegova imena se mogu nadijevati djeci uz uslov da nema onog clana el ispred. Ja sam ne citajuci pazljivo mislio da si ti par postova prije vec izdvojio tu grupu imena koja se nikako ne mogu dati djeci (osim sa onim Abdul ispred). Ja sam to prihvatio od tebe ne provjeravajuci. Tek sad vidim da ti ne izdvajas nikakvu grupu imena vec da govoris kako se Allahova imena generalno ne mogu davati djeci bez onog Abdul. Zato sam rekao da se ne slazem sa tobom. Nadam se da je jasnije.

Medena

Početnik

(10)

• »Medena« je žensko

Datum registracije: 15.11.2005

• Poruku poslati

52

HASAN :O

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

53

Petak, 03. Novembar 2006

Musko ime koje mi se jako svidja je Hamza ;)
Sad da se nadovezem na ovu temu u vezi davanja islamskih imena. Koliko je meni poznato onima koji primaju islam se preporucuje da ne menjaju svoje prezime, a da promene svoje ime. Medjutim, (bar kako sam ja znam) moze neko ko je primio islam i da ne promeni svoje ime i ostavi sstaro, ukoliko to ime ne znaci nista ruzno. Na primer, ako bi sada neki Bogoljub odlucio da primi islam, ne bi bilo nikakvih problema da zadrzi to ime. Ili bi?
Isto tako usled neznanja i u Sandzaku su davana imena deci koja nisu muslimianska. I mene zanima, da li oni moraju da bas promene ime ili ne moraju? Na primer, da li neko ko se zove Denis mora da promeni ime? Koliko je meni poznato rec "Denis" ne ukazuje ni na sta lose.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

54

Petak, 03. Novembar 2006

najlepsa muska imena su Osman, Omer, Alija

a dva meni najdraza imena su EMIR I KADIR-imena moje brace

pokusat cu da odgovorim@ef-u na pitanje jer sam i sama imala potrebu da saznam jesam li duzna da promenim ime jer je "nemuslimansko".
mr. Mehmed Becovic istice da davanje muslimanskih imena predstavlja etnicki znacaj i da bi bilo lepo ispraviti gresku nasih roditelja. medjutim, ako se neko ponasa kao musliman-vernik, ime koje nosi nece naskoditi njegovom obavljanju duznosti, namaza, posta, postovanja serijatskih zakona. opet preporucuje da se ime promeni za vreme zivota jer je besmisleno da to uradi neko posle smrti, kao sto se cesto desava
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

55

Petak, 03. Novembar 2006

Veoma mi se svidja ime Ahmed. Veoma je zvucno i nedvosmisleno (mislim kad se nalazite medju ljudima koji su u dilemi ko ste i sta ste, pa ili nemaju hrabrosti da vas pitaju ili pred vama lupaju svasta, a onda kad saznaju da u stvari niste jedan od "njih", krenu u opravdavanja. Ovako kad cuju Ahmed...)

Svidjaju mi se i imena Hamza, Omer, Osman, Enes ali poslednjih godina svaka druga porodica da detetu jedno od tih imena :). Naravno, da se razumemo, Fikret je nezamenljivo :))!

Dragulj

Učenik

(10)

• »Dragulj« je žensko

Datum registracije: 29.09.2004

• Poruku poslati

56

Subota, 04. Novembar 2006

meni se svidzaju...

Hamza,Tarik,Jusuf ,Emin i Sulejman :)

Vjecna i vrijedna ljubav se moze zadobiti samo ako se probudi spram necim sto je vjecno i trajno,a to su dusa i intelektualno moralni kvaliteti!

Roneldinho

Zlatna sredina

(10)

• »Roneldinho« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

57

Petak, 05. Januar 2007

Muhamed,Hamza,Naser,Tarik,Velid,Vahid i Petar..:P
I naci siguran stari trag,
biti andjeo i biti vrag..
DA MOGU...

Rocker

Početnik

(10)

• »Rocker« je muško

• Poruku poslati

58

Petak, 05. Januar 2007

emir,tako se zovem i to mi ime najbolje zvuci

aka EmirAljovic

Zlatna sredina

(10)

• »aka EmirAljovic« je muško

• Poruku poslati

59

Srijeda, 10. Januar 2007

ajla: Ima puno lepih imena kao sto su: DIAR, DARIS, BELMIN, ILHAN....
Ja nisam video niz gorih imena od ova cetiri...:)
Stvarno ti svak cast:)Da bih neko od ova 4 imena dao sinu, morao bih da razmisljam kao petogodisnjak ili da sam mentalno retardiran:)

Boze, daj mi strpljenja, ali brzo. :D

yascool

Učenik

(10)

• »yascool« je muško

• Poruku poslati

60

Srijeda, 10. Januar 2007

Mom ocu se najvise svidja zensko ime Hajdina...
Koje god zensko dijete u rodbini da se rodi,on predlaze to ime,ali jos niko to nije dao,jer im se ne svidja:P
Obecao sam mu da kad budem imao cerku da cu joj dati ime Hajdina.
Meni najljepsezensko ime je Banina,a musko recimo Vahid...
Ko igra za raju i zanemaruje taktiku,zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku!

Social bookmarks