Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Pravnica

Zlatna sredina

(10)

• »Pravnica« je žensko
  • »Pravnica« je zabranjen
  • »Pravnica« je autor ove teme

Datum registracije: 17.03.2005

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 27. Mart 2005

Koji fakultet upisati

Imam jednu drugaricu koja sad o tome razmislja sta vi mozete preporuciti Koji fax i gde Zamolila bi sve sto studiraju da ako je moguce daju neke opste,vazne informacije n.p trajanju studiranja uslovi za stanovanje i tome slicno

Hvala vam unapred

Fahro

Zlatna sredina

(10)

• »Fahro« je muško

Datum registracije: 12.02.2005

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 27. Mart 2005

ma svakako pravni. pravnika nikad nije dosta ;)

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 27. Mart 2005

E kad je vec odlucila da tako vaznu odluku donese konsultujuci se sa nama hajde da pomognemo:

-neki smjer u vezi sa proizvodnjom hrane
-medicina i sve oko nje
-informatika
-jezici
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Fahro

Zlatna sredina

(10)

• »Fahro« je muško

Datum registracije: 12.02.2005

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 27. Mart 2005

salu na stranu: mislim da su jezici veoma vazni a da uz pomoc jezika covek moze da se "probije" na razlicite strane...

a jezici u kombinaciji sa ekonomijom ili managementom su jos bolji.

a kao sto kaze muhadzer: hrane ce uvek trebati, pa to takodje nije los smer.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 28. Mart 2005

Fahro, prije neki dan sam procitao negdje da EU samo za prevodioce daje 5-6 milijardi € godisnje. TAko je to kad svaki dokumenat EU ili svaki govor u EU parlamentu moras prevesti na oko 20-30 evropskih jezika. Dakle prevodioci definitvno imaju prodju u Evropi. A hrana je sektor buducnosti, posebno ekoloska.
Imajuci u vidu stalno povecanje prosjeka godina u Evropi medicina ce biti aktuelna.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

6

Bogami si ti Pravnice, bila vrijedna juče. Puno novih tema, a prilično zanimljivih.
U vezi ove teme, iskreno, i ja se nalazim u istoj situaciji.
Informatika ili književnost. To bih joj ja preporučila a to je i ono oko čega se i ja dvoumim.

"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

7

Pozdrav

Naravno u vremenu u kojem zivimo nas tera da razmisljamo racionalnije i teramo sebe da zavrsavamo skole koje nam se mozda i ne svidjaju ali zbog toga sto imaju dobru prodju u EU onda se lahko i rado opredeljujemo za iste.

Naravno ja sam poklonik talenta i smatram da covek treba da radi posao za koji je talentovan a jos uz to ako taj posao i voli to je najbolja kombinacija. Spojiti ugodno sa korisnim je dobra stvar.

Ali ako vec moramo razmislajti racionalno onda bih vam preporucio oblast programerstva , medicine i injzinjerstvo za ishranu a uz to i sve inzinjerske poslove. Ne bih vam bas savetovao da idete na neke drustvene odsjeke jer je veliki btoj ljudi koji imaju takve diplome ali nemaju posla.

Allah ne je na pomoci onima koji treba da donesu ovakvu jednu zivotnu odluku
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

8

Po tvom korisnickom imenu pomislih da si vec odlucila, no ipka lepo je sto se intersujes i za druge oblasti.
Tesko da ti tu iko moze pomoci, moras otkriti prema cemu imas afiniteta i gde su tvoja interesovanja.

Lepo je studirati ono sto volis.
Medicina je super, ako mislis da mozes, navali. :D
Puno srece.
Pazi koju igru igras.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

9

Preporucujem jezicki.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

10

Evo da dam svoj doprinos ovoj temi i da pomognem mozda nekome. Na istu ovu temu sam vec pisao na jednom drugom forumu, pa cu vam ovde to citirat' (necu da dajem link da se ne bi administrator ljutio, a i sto bih reklamirao nekoga bespltano ;) ). Ja sam pisao, naime o fakultetima za informatiku, jer je o tome bilo rijeci.

Najprije sam govorio o FON-u (Fakultetu Orgainzacionih Nauka u Bgd-u kojeg ja studiram) Daklem:

Citirano

Sa jednog drugog foruma, originalno od phikret

Ako te interesuje FON evo ti sajt fakulteta: www.fon.bg.ac.yu
A evo ti i sajt underground-a fakulteta: www.puskice.co.yu

Na ovim sajtovima se mozes informisati o ispitima.

Ja sam druga godina FON-a. Na prve dvije godine imas vrlo malo informatike. Ako te interesuje nesto vise pitaj.

Sto se tice prijemnog ja sam ga spremao sa prof. Mirom koja predaje u gimnaziji. Prijemni nije ni lak ni tezak. Sta to znaci? To znaci da moras da ga spremas, da bi bio primljen. TO isto znaci i da ne moras da ga spremas (moj drug se nije bas pretrgo a upisao se na samofinansirajuce isto kao i ja koji se jesam pretrgo ). Ali on je prepisao SVE, a ja samo jedan zadatak. Znaci i od toga ti zavisi. Upis sa samofinansirajuce studente ti je 80 000 din ili 85 000 nisam siguran a verovatno pise na sajtu. Razmisli

Dekan nam je na sastanku prije deset dana rekao da ce skolarina sa samofinansirajuce studente za sledecu godinu iznositi, veorvali ili ne, 95.000 din.!!!

...

Citirano

A potom je neko rekao sledece:

Pa zavisi, imas ti kod nas na drzavni fakultet kod nas PMF... mozda ti je to bolja solucija.
ali... tu stvarno ima matematike... mada ima to koristi

koliko para toliko muzike

Citirano

originalno od phikret

Za taj PMF sam cuo da je Propast! Ima mnogo matematike a vrlo malo informatike. Cak u prvoj godini nisu ni videli racunar! Raspitaje se koliko je ljudi koji su ipisali prosle godine drugu a koliko ih se prebacilo na neki drugi fakultet. A takodje sam cuo da se taj fakultet ukida! Proverite. Trenutno na boegradskom univezitetu najbolji i najpovoljniji fakultet za informatiku je VETS (Visa Elektrotehnicka Skola) na Vozdovcu. Oni se tamo razbijaju od informatike. To je sve suha informatika. Mada, jedini problem je to sto se po zavrsetku studija (traju tri godine) dobija diploma vise skole a ne fakulteta. KOd nas se jos uvek trazi diploma a ne znanje, na zalost, tako da je to jedan konflikt ambivalencije (privlacnosti i odbojnosti). Od fakuklteta na beogradskom univerzitetu, koji se dosta bave programiranjem je ETF i to ne bilo koji smer vec smer za SOFTVERSKI INZENJERING. E sad taj smer mu dodje nesto kao JSO ( Jedince za specijalne operacije) ili KOBRA pri vojsci :rolleyes: . Prvo zbog toga sto je to cista informatika sa vrlo malo sporednih stvari i dovoljno matemaike. Naravno sve to i kosta. Posto je to specijalan smer, skolarina je ako se ne varam oko 2.000 eura, a na budzet se prima samo 10 (DESET) studenata. Veoma sam skeptican da ce ijedan brucos smrtnik biti primljen na budzet - IMA PRECIH. U svakom slucaju evo sajt pa se informistie www.etf.bg.ac.yu
Ne znam koliko ste upoznati sa fakultetima na privatnom univerzitetu u Pazaru. Recimo njihov ETF je takodje vrlo jak, sa jakim profesorima i strucnjacima iz oblasti informatike sa novosadskog univerziteta. Pitanje je sad, koliko se trude. Naravno, tamo nema budzeta, svaki semestar se placa ali se ispiti, kao i na svim ostalim fakultetima u zemlji, mogu polagati preko testova ikolkvijuma. Evo sajt i za to: www.uninp.edu.yu

Toliko za sad od mene. Pitajte rad sam da pomognem!

Citirano

Odgovor od nekoga:

Ja sam druga godina na PMF-u u Novom Pazaru, to je odeljenje pristinskog PMF-a. Imamo najnoviji program. Istina je da u prvoj godini ima lom matematike, ali to nisu gluposti, sve je to coveku potrebno ukoliko zeli iskreno i istinski da se bavi programiranjem.
Svrha informatike nije da se mi sad naucimo koriscenju worda ili tamo nekog programa koji ce kada ga naucimo vec zastareti, vec je svrha sreci prave osnove za dalje ucenje. Ko je planirao da upise ovaj smer i da kada zavrsi informatiku batali sa ucenjem, taj se DEBELO zeznuo.
Sto se tice tih fakulteta sa lom informatike, gde se koristi paint itd, to je jedno veliko sranje, koje i treba da nosi zvanje kursa.
Dobro razmisli sta ces da upises pre nego se nakanis.

Citirano

originalno od phikret

Ne znam na osnovu cega ovo tvrdis? Jel' mozda znas koji su ispiti na tim fakultetima i sta se njima obradjuje? Ja mislim da ne znas. Pricas na pamet. Ono sto sam ja rek'o za PMF je, kao sto sam naglasio, ono sto sam cuo od drugih ljudi i ne pada mi na pamet da dalje ulazim u polemiku kakav je koji fakultet. Moje je da prenesem ljudima ono sto ja znam a oni ako hoce prihvatice ako nece... cutace ili svadjati . Meni je skoro svejedno . Toliko od mene za ovaj put i sledeci put se RASPITAJTE dobro.
P.S.
A evo jos jednog sajta www.infostud.com. Naravno sajtovi koje sam dosad ostavljaoi na ovom forumu odnose se na studije u Srbiji iz razloga sto o njima najvise znam. Za studije u Bosni mozete se raspitat' na njihovim sajtovima. ProGOOGLE-ajte malo pa cete nadji. Ko pita ne skita. Mada.... u Sarajevu Sandzaklije na velikom broju fakulteta placaju skolarinu kao strani studenti , ZALOSNO ZAR NE? A u Pazaru i dalje propagandna masinerija puni ljudima mozak o nekakvom laznom patriotizmu i odrzavanju istog favorizovanjem fakulteta u Bosni (cak i ako se placa).. A ako je u pitanju privatni univerzitet ciji je osnivac muftija (fakulteti su STRAVA u odnosu na ova drzavna isturena odeljenja, tzv. "fakultete"), onda to nije OK! Bolje je otici u Sarajevo (kad vec placas studije, onda bar da placas jos i stan)... Eh bracjo bracjo, sestre sestre... Sselam i nemoj neko da mi zameri. Zalosno je u svakom slucaju to sto mi radimo!

Sajt univerziteta u Sarajevu je www.unsa.ba

Sve ovo sam ovde citirao iz jednog jedinog razloga: Da se cuju sve strane! Vi dobro razmislite sta cete uraditi, ali da bi dobro razmislili, prvo se dobro informisite.

Sto se tice uslova stanovanja(u Beogradu), moze svaki brucos (osim samofinansirajucih) da konkurise za DOM. Ja sam jedan od onih koji nikad nije konkurisao za dom i koji nebi nikad ziveo u domu... iz vise razloga. Glavni razlog je hrana. Studenti koji zive u domu moraju se hraniti u menzi, a i ne moraju (ali nemaju frizider u sobi)! Stanovi u Beogradu su papreno skupi (mislim na kirije), a uslovi su u 80% slucajeva OCAJNI. Nisu dostojni ni jednog pacova, a kamo li coveka! Medjutim ovde se i takva mesta izdaju za 100 i vise eura... Stanove nikako, ali NIKAKO ne traziti preko "Agencija"!!! Stanovi u Nisu su dosta povoljniji. I na kraju, pod uslovom da ste na budzetu drzave mozete konkurisati za stipendiju ili kredit.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

11

Phikrete, ovo zasluzuje nesto honorara :P

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

12

Utorak, 29. Mart 2005

Pozdrav za sve prijatelje foruma...

Pre svega da poželim sve najbolje budućim brucošima, da dobro razmisle, mada mislim da nikada ne možeš da uskladiš ono što voliš sa realnom situacijom...

Jer kako neko reče, ne mogu sada da citiram, nešto što voliš ili je jako skupo za studiranje, ili pak ne pruža neke velike mogućnosti za brzo iznalaženje posla ( mada kada pogledate sve se više svi profili izjednačavaju po tom pitanju )...

Problem je u tome što se neplanski upisuju fakulteti, samo po ličnim željama učenika i roditelja, niko ranije nije razmišljao o kapacitetima, realnim potrebama, i veštački smo dovedeni u situaciju da imamo jednu opštu hiperprodukciju kadrova, bez realne mogućnosti brzog zaposlenja...

Definitivno je sada hit po meni ekonomski, pravni i neki drugi faksovi koji se baziraju na odnosima sa javnostima, informatici, bankarski poslovi i tome slično ( mada se plašim da je uveliko hiperprodukcija i tih profila dovela do zasićenja )...

Što se tiče grupe fakulteta sa tematikom prirodnih nauka, pre svega mislim na medicinsku grupu, to mislim da definitivno nije in, jer u samom Pazaru imate na zavodu desetine nezaposlenih stomatologa ( za koje se u moje vreme tražilo i lučom i svećom ), za medicinare da i ne pričam...

Neko moje vidjenje odabira pravog profila se stvarno zasniva na iscrpnom kompromisu izmedju želja i realnih mogućnosti i pozitivno-negativnih elemenata koje kasnije prate odabrani profil...

Studije medicine, koje su definitivno najprivlačnije ( malo sam sentimentalan ) trenutno nebih preporučio nikome, čak ni mojem detetu, dok se ne sprovede kvalitetna reforma zdrastvenog sistema u zemlji, koja podrazumeva i kvalitetnu reformu obrazovnog sistema u oblasti medicinskih nauka...

Za ostale profile čini mi se nisam kompetentan da prosudjujem...

E sada, što se tiče uslova studiranja po različitim sredinama, ukoliko se odlučujete za studije u zemlji, mislim da je niški univerzitet izuzetno atraktivan, i zbog korektnog profesorskog kadra i ekonomske strane ( povoljan smeštaj, definitivno jeftiniji život i tome slično )...

Ko voli da bude "cool", da mi ne zamere studenti sa BU, malo karikiram, moraće definitivno da ikzdvoje pozamašna sredstva, ali će zauzvrat dobiti donekle kvalitetnije znanje i diplome ( mada u suštini nivo ponetih znanja ne zavisi samo od mesta studiranja )...

Studiranje na inostranim faksovima ( bivše republike, i evropske zemlje ) sigurno zaslužuju pažnju, ali onima koji imaju te mogućnosti, ili koji su stvarno snalažljivi...

E pa sad, ko voli nek izvoli, znači želje-mogućnosti, to je najbitnije, nikako ne narušiti taj odnos, u ovom vremenu hiper stresa, a sve zbog realne produktivnosti studiranja...

Pozdrav i srećno na prijemnom ispitu... ;)

• »Ibn_Izzet« je muško

Datum registracije: 18.10.2004

• Poruku poslati

13

Utorak, 29. Mart 2005

Ja bih prvo obavio s njom temeljit razgovor, da se vidi za šta je ta djevojka talentovana. Nemoj očekivati, pravnice, da ovako ugrubo dajem prijedlog šta da upiše, kad je uopće ne znam.
Npr.: ako je to osoba mnogo osjetljiva, olahko joj se gadi na krv, nije za hirurga, ginekologa, isl.
Dakle, nakon obavljanja tvoga razgovora s njom, treba da ustanoviš za šta je nadarena. :)
A ja bih volio kada bi bila ginekolog, jer to žene trebaju da budu. Kod nas muslimana, haram je muškarcu da bude ginekolog, a mnogo ih je muškaraca. :)

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

14

Utorak, 29. Mart 2005

neću da budem skeptik, ali mislim da ako tvoja drugarica nije sebe do sada našla koji fakultet bi upisala ili koja nauka bi njoj kao individui najviše odgovarala, onda neka sačeka koju godinu i neka razmišlja o eventualnom smjeru.
po pitanju uslova i kojeg fakulteta, neka nađe bar dva primjera pa onda da joj se pomogne u odabiru.

p.s. pravnice konkretizuj pitanja :)

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

15

Utorak, 29. Mart 2005

Citirano

Orginalno od Ibn_Izzet
A ja bih volio kada bi bila ginekolog, jer to žene trebaju da budu. Kod nas muslimana, haram je muškarcu da bude ginekolog, a mnogo ih je muškaraca. :)

Ibn_Izzet-e, po prvi put čujem da je haram da muškarac bude specijalista ginekologije, mada moram priznati ranije jesam čuo da kada su žene islamske veroispovesti u pitanju, treba da preferiraju žene ginekolozi, no radi tačnosti navoda zamolio bih te da ukoliko imaš neke dokaze za ove tvrdnje, to izneseš, da nebi bilo zabune...

Inače ja lično nisam u stručnoj literaturi naišao na ove podatke, i pravo da ti kažem nemam podatke da li i u islamskim zemljama strogo važi ovo pravilo...

Pozdrav

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

16

Srijeda, 30. Mart 2005

Optimalno resenje je da tvoja prijateljica upise fakultet iz oblasti za koju ima izrazite sklonosti i talenat. Obzirom na to da uopste postavlja pitanje sta da upise, verovatno to nije slucaj, vec postoji dilema izmedju vise pravaca, kao i potencijalno pitanje isplativosti i kompetitivnosti na trzistu sa zavrsenim fakultetom.

Dosta dobrih predloga je vec napisano, ja bih samo da dodam jos jedan, potencijalno bitan detalj. Ako ima nameru da nakon zavrsenog fakulteta ide u inostranstvo, konkretno na Zapad, mozda ce joj biti interesantno sta se ovde priznaje, a sta ne. Mogu napisati malo o tome kako je u USA. Po pravilu, tehnicki fakulteti se priznaju kao odgovarajuci univerzitet ovde, 1:1, bez ikakvih problema, barem sam siguran za ETF i Masinski fakultet. Verujem da je slicno za jezike. Pravo, ekonomija i medicina se ne priznaju, iz razloga sto su, pre svega, pravo i ekonomija znacajno razliciti, a i sve tri struke su zapravo neka vrsta post-diplomskih, jer i medicine school i business school i law school zahtevaju da se prvo zavrsi odgovarajuci osnovni fakultet, pa tek onda je moguce njihovo pohadjanje, kao nadgradnja na fakultet. Sve u svemu, osnovno skolovanje u te tri struke traje blizu 10 godina, sto ne moze da se poredi sa trajanjem na nasim fakultetima.

Jos jedan razlog za ovo je "politicke" prirode, te tri struke su jako zasticene iznutra, zbog izuzetno dobre zarade oni ne zele da omoguce stranim strucnjacima da lako dobiju poslove u toj oblasti, jer bi samim tim oborili cenu njihovog rada. Dakle, izuzetno jak lobi ih stiti. I dalje je moguce nostrifikovati, recimo, doktorsku diplomu, ali proces je dug i naporan.
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

17

Srijeda, 30. Mart 2005

Odgovor hadzied-u: da ne bi odlutali od teme: opće je poznato da je muškarcu haram da bilo šta radi sa ženom koja mu nije supruga. Čak onima kojima je mahrem ne snije da gleda stidna mjesta. I naravno da je u Islamskim zemljama to razdvojeno. A druga je situacija nužde, ako nema doktora ginekologa osim muškarca, onda je prisiljena da ide muškarcu. Ali ako ima jedna žena za koju znamo da je ginekolog, onda je zabranjeno-haram da žena ide muškarcu. Ovo je jasno i opće poznato u Islamu. :)

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

18

Srijeda, 30. Mart 2005

Ibn_Izzete, molim te još jednom da navedeš neki validan dokaz za ove stvari, i da prekinemo sa ovom pričom, kako bi nastavili da pomognemo devojci da odabere pravi faks... :D

P.S.

Ed-e, Ibn_Izzet-e, vaša dva posta se nalaze citirana u korpi za otpatke, kako se nebi ovo pretvorilo u raspravu koju ja ne tolerišem...

Znači, samo Ibn_Izzetov odgovor i završavamo sa ovim... ( završavamo i sa temom, jer mislim da je iscrpena, pogotovu jer je članica postavila pitanje veoma uopšteno, i mislim da smo dali odgovor na to, jedino ukoliko nije zainteresovana za neki konkretan faks ili profil, koji ovde nije spomenut )

Pozdrav

• »Ibn_Izzet« je muško

• Poruku poslati

19

Srijeda, 30. Mart 2005

DOKAZ: ''Ve la takrebu-z-Zina''- ''I ne približavajte se bludu.'' /El-Isra'/ Ovo je, zaista, dovoljan dokaz, ko može da protivuriječi Kur'anu? :) :klanja: :klanja:
I zahvaljujem se na smjernici i savjetu, a nemoj ovaj post slati u korpu.
Bože moj, spasi mene, i spasi druge od mene. Amin. Trebalo bi ovu dovu iskreno uputiti, a ne pozivati u ring, a ispod teksta stoji ova dova. :) :klanja:

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

20

Srijeda, 30. Mart 2005

Esselamu alejkum

Mislim da bi bilo dobro da studira ono sto voli, a ujedno da se to spoji sa nekim profitom, tj. da ne ostane samo sa faxom i nista vec da se posveti necemu sto voli i prema cemu ima afiniteta, te da ne staje prije doktorata. Predlozio bih da se u toku studija uda, da bi imao ko da joj sprema po kuci dok je ona zaokupljena ucenjem, hehe. dug je put do doktorata...
A da dopunim Ibn_Izzeta sa jednim hadisom. Rekao Je Muhammed s.a.w.s. :"Bolje je da se covjeku zabode duga metalna igla u glavu nego da dotakne zenu koja mu nije halal." To vazi i za zabranu rukovanja, a kamoli za ginegologa... Neuzubillah.

Social bookmarks