Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

181

Subota, 07. April 2007

@zuti cvijet
ja vec odavno ganjam tu knjigu al nikako da je nadjem u biblioteci uvijek je negdje van..nadam se da cu je u skorije vrijeme uhvatiti :D

Trenutno citam sada od Miljenka Jergovica - sarajevski Marliboro , Karavani i druge price

Knjiga je haos dobra i preporucujem je svakome da ju procita
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

demoiselle

Zlatna sredina

(10)

• »demoiselle« je žensko

Datum registracije: 09.12.2006

• Poruku poslati

182

Subota, 07. April 2007

VIKTOR JEROFEJEV- MUSKARCI

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

183

Nedjelja, 08. April 2007

Citirano

Orginalno od demoiselle

Demoiselle, haj koji si ti narkoman iz Beograda 8)

Čitam Burning in Water, Drowing in Flame.

‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

demoiselle

Zlatna sredina

(10)

• »demoiselle« je žensko

Datum registracije: 09.12.2006

• Poruku poslati

184

Nedjelja, 08. April 2007

Citirano

Orginalno od zuti cvijet

Citirano

Orginalno od demoiselle

Demoiselle, haj koji si ti narkoman iz Beograda 8)

Čitam Burning in Water, Drowing in Flame.

a jes', sta ces moja ti, dosla takva vremena ;) ;) 8)

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

185

Četvrtak, 12. April 2007

Knjiga Adema Kahrimana napisana Nedžadom Ibrišimovićem Bosancem
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

186

Četvrtak, 12. April 2007

Prije neki dan sam zavrsio sa citanjem Kratku istoriju vremena od Stivena Hokinga.Sta da vam kazem, jos uvijek sam pod utiscima tog velikana moderne fizike.
Priznacu da mi je dosta stvari ostalo nejasno medjutim sustinu sam ipak uspeo da skontam mada se
(sa obzirom da sam vernik) moja malenkost ne slaze sa skepticizmom koji Hoking u vise navrata naglasava kada je u pitanju verovanje u Boziju egzistenciju.

Ipak na samom kraju ovog izvanrednog dela pisac zakljucuje:
"Ako jedan dan dodjemo do jedne celovite teorije,
onda bi nju,s vremenom,trebalo u nacelu da shvate svi
a ne samo nekolicina naucnika.
Tada cemo svi mi,filozofi,naucnici,kao i obicni ljudi
biti u stanju da uzmemo udela u raspravi o pitanjima vezanim za razlog postojanja kako nas samih tako i Vasione.
UKOLIKO PRONADJEMO ODGOVOR NA TO ,ONDA CE TO BITI VRHUNSKI TRIJUMF LJUDSKOG RAZUMA-JER TADA CEMO PRONICI U SAM UM BOGA.

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

187

Petak, 13. April 2007

Citirano

Priznacu da mi je dosta stvari ostalo nejasno medjutim sustinu sam ipak uspeo da skontam mada se(sa obzirom da sam vernik) moja malenkost ne slaze sa skepticizmom koji Hoking u vise navrata naglasava kada je u pitanju verovanje u Boziju egzistenciju.

Kao i sto sam Hoking priznaje, ako je standardni model univerzuma (big bang theory) korektan, singularitet i apsolutan pocetak univerzuma, onda mozemo zakljuciti da je Bog stvorio univerzum iz nicega. Ali, Hoking (Hawking) s njegovim modelom je pokuso izbjeci Bozje stvaranje iz nicega (kreacija 'ex nihilo').

Medjutim, cak i da pretpostavimo da je njegov model korektan, njegov model ne iskljucuje Boga iz igre. Jer opet se postavlja filozofsko pitanje, zbog cega postoji nesto umjesto nista (nacelo dovoljnog razloga)?

Preporucujem knjigu od William Lane Craig-a i Quentin Smith-a 'Theism, Atheism, and Big Bang Cosmology'. U ovoj knjigi se sadrzi clanak od Craig-a, gdje Craig kritikuje Hoking-a u vezi Bozje egzistencije.

Craig pokazuje da Hoking grijesi u mnogim filozofskim i metafizickim aspektima i pokusaj Hoking-a da zaobidje Boga je problematican. 'What place, then, for a Creator? Hawking on God and Creation', str. 279-300.

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

• Poruku poslati

188

Petak, 13. April 2007

Hmmm svakako Ibn Massud,medjutim stvari se kod Hokinga komplikuju upravo u trenutku u kojem on negira Veliki Prasak a samim tim i pocetak svega pa zakljucuje:
"Sve dok Vasiona ima pocetak mogli bismo predpostaviti da ima i Tvorca.Ali ako je ona potpuno samosvojna ,bez granica ili rubova,onda ne bi imala ni pocetak ni kraj ,vec bi naprosto bila.A zar tu ima mesta za Tvorca?"

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

189

Petak, 13. April 2007

Citirano

"Sve dok Vasiona ima pocetak mogli bismo predpostaviti da ima i Tvorca.Ali ako je ona potpuno samosvojna ,bez granica ili rubova,onda ne bi imala ni pocetak ni kraj ,vec bi naprosto bila.A zar tu ima mesta za Tvorca?"

Jes, samo od sebe se sve tako savrseno slaze u harmonicne vasione i sami od sebe su se stvorili prirodni zakoni tako savrseno uskladjeni jedan sa drugim, i sama od sebe opstoji vasiona, bez potrebe da neko odrzava njenu egzistenciju i sam od sebe nastao zivott, i same od sebe se celije slagale SLUCAJNO jedna na drugu u dugi niz godina, i tako eto i nas :)) :)) :))

Zamisli da bacis tonu pijeska, cementa i gvozdja u vodu, i da se slucajno, samo od sebe, od pijeska i cementa naprave neke mjesavine koje vremenom dobijaju oblik cigli i slazu se jedna na drugu, a gvozdje se nekako slucajno samo od sebe oblikuje u komplexnu elektricnu i drugu instalaciju i tako se nekako, slucajno, napravi jedna zgrada ko ona u dubaiju :))

Sto kaze Harun Yahya,

Darwinism’s Unscientific Formula:

Plentiful Muddy Water + A Long Time + Many Coincidences = Civilization
http://harunyahya.com/articles/images_articles/mud.jpg

Sto se tih stvari tice, preporucujem knjige koje su prikazane i omogucene za download na sljedecim stranicama:
Pobijanje ateizma
Priroda i stvaranje
Svemir i stvaranje

„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

190

Subota, 14. April 2007

Citirano

Da. Problem je u tome sto Hoking ne poznaje dobro filozofiju i teologiju (i ako je genije iz fizike i kozmologije).

Problem je u tome sto Hoking smatra ako Bog nije eficijentni uzrok u stvaranju univerzuma iz nicega onda nema uopste mesta za Tvorca. Takodje, Hoking smatra da ako je univerzum samosvojan, bez granica, vjecan i tako dalje...da Bog nema nikakvu ulogu.

Medjutim, ovo je ne tacno. I ako pretpostavimo da (kao sto Hoking smatra) Bog nije eficijentni uzrok, to neznaci da Bog nije dovoljan uzrok. Tako da je moguce da je univerzum samosvojan, bez granica i vjecan ali da je Bog dovoljan uzrok. Wilhelm Leibniz je u 18-tom vijeku argumentiro da je Bog dovoljan uzrok za postojanje svijeta i mnogi trenutni filozofi smatraju da je ovaj argumenat cak i danas validan..

Ako Hoking vec zavlaci nos u filozofiju, metafiziku, teologiju onda je trebao znati da postoje razni kozmoloski argumenti u vezi Bozje egzistencije.

Interesantno, Quentin Smith (ateista) u vezi istog citata smatra da je Hokingov argumenat 'najgori argumenat protiv Bozje egzistencije u istoriji Zapada', str. 322.

Sto vise, Craig smatra da je Hoking-ov model problematican pretpostavljanjem 'imaginarnih brojeva'. Prema Craig-u, ove brojeve je nemoguce ubaciti u realnom svijetu. Na kraju Craig zakljucuje da Hoking nije osporio Boga kao eficijentni uzrok.

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

• Poruku poslati

191

Subota, 14. April 2007

Haruna Yahyu nemogu da smislim.I previse je subjektivan u svojim knjigama i sto je najgore on po svaku cijenu iznosi nekakve kvazi dokaze koji samo zatupljuju(ionako tupu) svijest danasnjih muslimana...

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

192

Subota, 14. April 2007

MashaAllah, ti napisi tvoje kvazi dokaze koji ce "pobit" njegove dokaze, ako tako mislis :)

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

193

Subota, 14. April 2007

E, blago tebi za pamet. Bas bih volio vidjeti tvoje odgovore na djela Haruna Jahje. Naravno, ima nekih stvari kao sto je promovisanje nekih stavova Ibn Arebija, ali kada je u pitanju nauka i naucno dokazivanje kur'anskih i islamskih nadnaravnosti, onda je ekstra.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

• Poruku poslati

194

Subota, 14. April 2007

Jastrebe,i ja sam tako razmisljao kad sam bio tvojih godina.I sam sam se odusevljavao svim i svacim,
pogotovu kada je bila u pitanju nasa lijepa vera, medjutim... godine prolaze, vidici se prosiruju i onda covek polako shvata da nije sve to tako prosto i dokazivo kao u knjigama.
Ziv mi bio i jos puno knjiga procitao.S E L A M. :)

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

195

Subota, 14. April 2007

Sto se nauke tice, priznanje su mu odali mnogi, u americi, evropi, pa i kod nas.

Sto se vjere tice, ne bih od nejga uzimao nesto posebno, osim uopstenih dawetskih stvari kao sto je ono o nadnaravnosti Kur'ana i tome slicno. A detaljnije akaid kao ni fikh nisu njegova specijalnost niti je mogao imati kada da uci to od tolikog istrazivanja u prirodnim naukama. On je dobar da ukaze na Allahovu moc i mudrost u stvaranju i uredjivanju svega oko nas, pobijanje ateizma i nevjernickih ideologija, a sto se tice znanja o Allahu, o drugim postulatima vjerovanja, o dijelovima vjerovanja gdje postoje razilazenja, zatim fikhu itd, za to postoje ucenjaci koji su tome posvetili cijeli zivot kao sto je on posvetio pobijanju ateizma, i koji su daleko kompetentniji.

Naravno, neistomisljenici u prirodnim naukama uvijek mogu, ako hoce, da sami napisu knjige i odgovore na preko 150 knjiga Haruna Yahye. Niko nikom to ne brani :)

Ali da se ne bi ovo pretovorilo u raspravu oko njega i njegovih knjiga, necemo nastavljat o tome. Evo knjiga koju trenutno citam je:

Model ucenja na daljinu u visokom obrazovanju

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

• Poruku poslati

196

Subota, 14. April 2007

E ovo je odgovor svojstven Alimu,aferim momce dijelim u potpunosti misljenje sa tobom.
JASTREBCIC JE JOS MLAD,NEISKUSAN,KRILA MU JOS UVIJEK U RAZVOJU,KLJUN MU SE JOS UVIJEK ZUTI...AL IMA VREMENA

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

197

Nedjelja, 15. April 2007

Trenutno samo pokusavam da citam "Uporednu gramatiku slovenskih jezika".... o| al mi ne ide.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

198

Ponedjeljak, 16. April 2007

Stidim se same sebe jer vec sedmicama ne citam ni jednu knjigu :(.

Ucenje ne ubrajam u citanje knjiga. Ucenje je ucenje.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

199

Srijeda, 18. April 2007

Primjeri istinskog vjerovanja - Ahmed Ferid
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

200

Utorak, 24. April 2007

Trenutno sam primoran da chitam:

Novi Pazar i okolina, ne pise pisac, a i ne zanima me :S
i
Panorama - Zbirka pripovetki Iva Andrica...
Sutra nameravam da odem u biblioteku i da uzmem neshto....mislio sam da uzmem neki triler, teorije zavere ili sl..poshto to volim da citam...

E, da..kad imam vremena citam "Fidel Kastro - Jedan covek, jedna revolucija", premda ne napredujem puno...

hmm..sutra cu uzeti Lovac u zitu...kakva je knjiga?
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks