Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

HamasNP

Učenik

(10)

• »HamasNP« je muško

Datum registracije: 08.01.2009

• Poruku poslati

381

Ponedjeljak, 10. August 2009

Nije ni cudo da jedan otvoreni ateista ne voli Haruna Jahju.
Iako je tvoje pravo da ne vjerujes da postoji Bog, takodje je tvoje pravo da ne vjerujes u Allahove poslanike, nemoj se podsmjehivati drugima i njihovoj religiji.
Koliko se god tebi cinilo da si pametan sem prevelikog egoizma ti u sebi niceg vise nemas. Supalj si ko crkveno zvono...

• »Mandelbrot« je muško

Datum registracije: 04.05.2009

• Poruku poslati

382

Citirano

Orginalno od HamasNP
Iako je tvoje pravo da ne vjerujes da postoji Bog, takodje je tvoje pravo da ne vjerujes u Allahove poslanike, nemoj se podsmjehivati drugima i njihovoj religiji.
Koliko se god tebi cinilo da si pametan sem prevelikog egoizma ti u sebi niceg vise nemas. Supalj si ko crkveno zvono...

Ti kazi Harunu da ne manipulise naukom u korist svoje religije i ja vam se necu ''podsmjehivat''.
A ovaj jabandzija, ocigledno, ne boji se ni dana, ni noci, ni sela, ni muhtara, ni vlasti, ni zvijeri. Mora da je ili krupan junak ili sitna pamet.

HamasNP

Učenik

(10)

• »HamasNP« je muško

• Poruku poslati

383

na ovom sajtu http://www.harunyahya.com/en.m_book_index.php imas 222 knjige od Haruna Jahje! I ti mislis da ces u dvije-tri recenice prostacke kritike i pregledavajuci (ne citajuci) jednu knjigu postici nesto?
Jel imas ti neko djelo iza sebe koje bi mi mogli procitati?
Jesi li ti svjestan koliko oholosti i samodopadljivosti izbija iz tebe?

• »Mandelbrot« je muško

• Poruku poslati

384

Citirano

Orginalno od HamasNP
na ovom sajtu http://www.harunyahya.com/en.m_book_index.php imas 222 knjige od Haruna Jahje! I ti mislis da ces u dvije-tri recenice prostacke kritike i pregledavajuci (ne citajuci) jednu knjigu postici nesto?
Jel imas ti neko djelo iza sebe koje bi mi mogli procitati?
Jesi li ti svjestan koliko oholosti i samodopadljivosti izbija iz tebe?

Za gluposti koje ovaj licemerni manipulator pise su dovoljne i dvije-tri prostacke recenice.

A ti prestani da uzvracas licnim uvredama na svaku moju kritiku. Govorimo o autoru i sadrzaju njegovih dela. Da li sam ja napisao jednu, nijednu ili 223 knjige uopste nije bitno.
A ovaj jabandzija, ocigledno, ne boji se ni dana, ni noci, ni sela, ni muhtara, ni vlasti, ni zvijeri. Mora da je ili krupan junak ili sitna pamet.

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

385

Čitam već duže vrijeme šta se sve ovde piše, ne samo na ovoj temi.Javim se samo onda kad osetim da ima smisla, nekima se to svidja, nekima ne, džaba, ne može svako da misli pozitivno o nama.Medjutim, javim se ipak samo kad osetim potrebu kažem, ili kad mi prekipi, nešto u glavi mi pukne ili osetim kako mi neki crv šeta po tijelu.
Tog crva mi već duže vrijeme izaziva član ovog foruma pod nickom mandelbrot ili tako nešto, ne znam tačno.

Više puta sam saburio i odbijao da udjem u raspravu s njim, bojeći se za sebe jer nisam dovoljno učen, opet strah me, vidim da se radi o nekakvom, u najmanju ruku čudnom insanu, kažem sebi " moram bit prosvećen, moram bit dovoljno prokulturen (ne mogu drugu riječ da nadjem) da bih pričao sa njim", jer on nekad upotrebljava neke riječi i rečenice za koje je potrebno nekad uzet rečnik pa videt šta znače.Nismo svi mi na tom stepenu da možemo lako razumet šta taj čovek govori.Ja bih se ipak usudio da kažem da je on jedan veliki manipulant.

Ne smeta meni što ateizam izlazi iz njegovih usta (nisam ga elhamdulillah (nemam potrebe objašnjavati šta ova arapska složenica glasi) imao prilike slušati uživo), odnosno da kažem rečenica, to je sasvim normalno i to je stav.
Meni smeta njegova islamofobija.Smeta mi to što se na mnogo mesta nekako tako skriveno, nekako tako budjavo, nekako tako oholo (ovo je počast kad im kažeš, al nemam drugu riječ a ne želim da vredjam čoveka dajući mu kečeve pa da pocrveni ili požuti ono ispod njega) ubacuje na svaku temu dje se spominje islam i muslimani.Svakako da mnogi ljudi greše što ulaze u diskusiju s njim bez pokušaja da shvate da islam nije onakav kakvim ga pokušava predstavit ovaj čovek pa igraju po njegovim pravilima i pišu taman ono što njemu odgovara, što je njemu dovoljan podstrek da nastavi dalje sa izrugivanjem (svakako će ovde usledit negacija) i nipodaštavanjem (jesam li se ispravno izrazio? kako mi ide ova leksika?) svega što "smrdi" na islam i muslimane.Nisam naravno hteo komentarisati nebuloze koje sam pročitao (to je prvo što sam pročitao od dotičnog gospodina (bojim se da ne uvredim svoga Gospodara što sam ovako nazvao dotičnog, al mu nik nekako, ne znam ni ja kakav, možda je taj mandelbrot neki mudrac iz latinsko-grčko-indijske filozofije za kog ne znam pa se izvinjavam, a možda je i to nekakva složenica iz bogatog rečnika ljudi koji se ugledaju na Milovana Drecuna i njemu slične), kažem, nisam hteo namerno odgovarati na nebuloze koje je dotični iznio kad je rekao da je Evropa pošla napred kad se na odredjen način odrekla religije i prihvatila taj nekakav sekularizam.

Nije nam cilj da ovde pričamo o tom sekularizmu, iako bi se i o tome dalo diskutovati, ali su teme o religiji i politici ovde odavno zakatančene, mada, svestan tog rizika ja pišem ovaj odgovor, čisto da bih "odbranio" (od šupljih naklapanja, priča i govorancija nekakvog dokonog čoveka zabijenog izmedju četiri neokrečena zida na kojima su verovatno ispisane hemijske formule) ono što zastupam, a dotični bi to verovatno nazvao islamskim fundamentalizmom, indoktrinacijom ili u najblažem slučaju zatucanošću.

Pa evo, naravno da, ako bih se i ja sam upustio da diskutujem sa dotičnim gospodinom sa njegovim lepršavim, racionalnim, širokogrudim, liberalnim stavovima o svemu što nas okružuje (pošto verovatno dotični ide tom linijom da je sve u službi čoveka, odnosno to filozofi zovu antropocentrizam, zar nije tako?), u skladu s tim, dajem sebi za pravo da kažem da iz te liberalnosti često proizilazi bezobrazluk, iz širokogrudosti često proizilazi manjak kiseonika (nije ni čudo što traže život na Marsu pošto im zemlja polako postaje tijesna), a neretko i elefantijaza (bolest stopala),
da iz njegovih racionalnih stavova često izbijaju defektni i rušilački stavovi koji su uzrok svih ratova i svih mogućih konflikata na ovom svijetu koji su se ikad zbili,
onda se uistinu i uplašim za sebe pa odustanem.

Al' mi njegova islamofobija ne da mira, nešto mi govori da moram da nastavim da se vrtim u krugu (circulus vitiosus) pošto se ovi moji indoktrinirani, zatucani stavovi i rečenice drugačije i ne mogu shvatiti od strane onih koji racionalno gledaju na stvari, nebitno jesu li ikad stekli neko znanje ili nisu.Postoji čak jedna skupina ljudi koja na putu do Boga zagovara džehl (neznanje).Ali čak i kad takvo nešto zagovaraju, mora postojati onaj koji će ih podučiti kako da se u tom smislu ponašaju.E baš ovaj dotični gospodin u pokušaju me podseća na tu vrstu ljudi.Samo što bi nam svakako bio bliži i poštedio nas gubljenja borbenog duha da je samo makar malo manje islamofobičan.

Pošto sam ja hvala Bogu zatucan mitološkim tekstovima koji nemaju ama baš nikakvog uporišta u racionalnoj nauci, i ne uklapaju se u svijet modernog sekularističkog društva, dotični gospodin će ipak morat da sačeka da mi moj zatucani ideolog zabrani da dišem i samim tim nestanem sa ovog svijeta kako bi se potpuno oslobodio te fobije koju nosi sa sobom, a svakako je nije svestan i negira je, baš ko što i većina pedera u javnosti negira svoj pederluk.

Ustvari, ja mislim da je dotični dokučio (tako mi se samo čini, pretpostavka je najveća laž kažu neki) ništa osim ono što su dokučili ondašnji faraon i njegova svita.A mi koji smo u redu zatucanih dobro znamo šta je taj silnik govorio.E pa, ona prva država što se spominje u istoriji, ta država se zove Egipat, starija je dosta dosta dosta više od ovih danas, demokrata (sekularista), a prije njih svakako komunista koji su otišli toliko daleko u tehničko-naučnom pogledu da su čak i faraona pretekli u tom nekom ideološkom smislu.E pa prevarili ste se gospodo, faraon je bio i ostao prvi.Sad jedino što vam preostaje je da putujete po svijetu kad vam se prvog januara otvore granice (ako vas vaši sekularisti koji slijede pseudo-nauku ne iznevere kao mnogo puta do sad) i da se divite onome što je svakako Bog ostavio kao spomen na tog faraona i njegov narod.

Bilo bi glupo da ja zatucani dečkić koji se non-stop vrti u krugu i priča nebuloze i ne zna pravopis, raspravljam sa čovekom o npr. teoriji evolucije, samo ću dat sebi za pravo da javno pred svima kažem ( za razliku od pedera koji ne priznaju pederluk, i islamofoba koji negiraju svoju fobiju) da ja nisam majmun i nisam nastao od majmuna, a onaj ko jeste od majmuna, pa sretno mu bilo.
Naravno da će neki ovo shvatit kao provokaciju i uvrijedit se, ali ja tu ne mogu ništa da učinim.

Prijetit batinama zbog iznošenja neistina, potvora i otvorenih uvreda na račun onog što velika većina ljudi u ovom gradu, pa i na ovom forumu, nosi sa sobom je totalno bezveze.Jer, batina treba nekad, a znanje treba uvijek.Zato, ne treba ljude poput dotičnog shvatat ozbiljno niti u najdubljoj dubini svojih prsa mislit o tome kako da im smrskaš lobanju kad ih sretneš na ulici zbog onog što (ne)svesno iznose na islam i muslimane, jer toga nisu vrijedni.Dovoljno im je to što slijede faraona i njegovu doktrinu, milionima godina stariju od njihovog sekularizma.Ali, prekipelo mi je i nisam više mogao šutit, a obično šutim i prećutkujem stvari kojima želim da dam na značaju.Pošto je ovaj čovek, kao i njegovi stavovi, potpuno beznačajan i nebitan (i ne bih želeo da ga sanjam svakako) u mom životu, poželeo sam da javno upozorim na njega i na neprijatan miris iz njegove tastature.

Imam običaj da uvijek kažem neku mudrost na kraju koju sam pokupio iz nekih knjiga od strane zatucanih autora koji slijede izmišljene, mitološke tekstove bez naučnog uporišta, ali mi trenutno ništa ne pada na pamet.
Izgleda da će svakog trenutka zabrana disanja stupiti na snagu, te vam se stoga izvinjavam, vrijeme je da uživam u svojoj zatucanosti.

Kerber

Učenik

(13)

• »Kerber« je muško

Datum registracije: 25.07.2005

• Poruku poslati

386

Zamolio bih gospodina, koji kaze za Haruna da je manipulator i da zloupotrebljava nauku zarad svoje religije, da iznese barem jedan argument kako bi potkrepio svoje navode. Pozzz
My soul is painted like the wings of butterflies

na-braniku-grada

Zlatna sredina

(-24)

• »na-braniku-grada« je muško

Datum registracije: 25.08.2008

• Poruku poslati

387

Citirano

Orginalno od Kerber
Zamolio bih gospodina, koji kaze za Haruna da je manipulator i da zloupotrebljava nauku zarad svoje religije, da iznese barem jedan argument kako bi potkrepio svoje navode. Pozzz

"SVI SMO MRTVI SAMO NAS REDOM SAHRANJUJU".
genocidash(Ivo Andric)xx(

p.s Trenutno citam knjigu koju nikako da zavrsim ?( ,a naslov joj glasi 'Sta znaci moja pripadnost Islamu' Fethi Jaken.
Pazar je dio zivota mog on ce biti sampion!

šatkar

Učenik

(10)

Datum registracije: 24.07.2008

• Poruku poslati

388

Utorak, 11. August 2009

Citirano

Orginalno od HamasNP

A da li bi bilo čudo da neko kao „zatvoreni“ ateista ne voli Haruna Jahju? Značil ovo da ovog „otvorenog ateistu“ treba zatvorit ili šta već? Ili da riješimo to pitanje po simketovom obrascu koji nosi „u najdubljoj dubini svojih prsa“ sa sve smrskanim lobanjama. Al sreća po „otvorenog ateistu“ što nije vrijedan toga – kako to i sam simke velikodušno izvoli zaključiti. Inače bi štangla radila.

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

389

Utorak, 11. August 2009

ja do sada nisam nijednu konstruktivnu kritiku od Mandelbrota procitala. Nijedan primer "greske" u islamskom ucenju kojeg je mogao odbraniti. Sve ovo su samo poznate floskule. steta.

Mandelbrot, ako vec "izazivas" i zelis da se dueliras onda se predhodno naoruzaj! :) 'napadni' kako treba, odbrani svoj stav kad zatreba.. a nemoj ovako..pricas - a nista ne kazes. daj nesto konkretno.

pozdraFljam
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

šatkar

Učenik

(10)

• Poruku poslati

390

Utorak, 11. August 2009

Ne želim da izigravam advokata Mandelbrotu, ali čini mi se da je on ovde osporio tog Haruna Jahju a ne islamsko učenje a to ne bi trebalo da je isto, jelde?

Vezano za temu dodo bih da ne verujem puno ljudima koji za života napišu 222 knjige. Takve pisce znalci obično nazivaju skribomanima. Jedan od takvih je i dr. Vojislav Šešelj koji je sam napisao više knjiga nego svi ruski klasici zajedno. Nije nužno iščitavat sve te njegove knjige da bi se zaključilo da se radi o jednoj prepotentnoj budali.

Naravno, ne želim da ovu dvojicu stavljam u istu ravan. Samo želim da naglasim da ima ljudi kojima je Harun Jahja svetinja. Isto tako ima ljudi kojima je Vojislav Šešelj svetinja. Nekom je Hitler svetinja. Nekom Buda. Nekom Isus. Nekom Marks. Nekom grčki bogovi.

Međutim: ima ljudi kojima dotična gospoda ne znače ništa. I šta ćemo sad? Da ukinemo svaki vid kritike, jer pobogu ... ko se to drznuo da dira u naše svetinje! Kad bi tako razmišljali svijet bi se ugušio u tabuima svake vrste, jer na svijetu postoji mali milion raznih svetinja.

A ima ljudi kojima je samo sloboda svetinja. Sloboda da misle svojom glavom i da kažu ono što misle. I to je ta večna borba: uvek će neki dežurni dogmatik vikat: „ne osporavaj mi svetinje!“ i uvek će postojat slobodoumnih ljudi koji će odgovarat: „hoću zinjat“! Istorija nas je naučila da tu ni štangle ni lomače ni kamenovanje ne pomaže. Da je drugačije ne bi bilo interesantno.

Zato opustite se i uživajte u svojim svetinjama i dobrim knjigama. Evo jedne moje omiljene: M. Bulgakov „Majstor i Margarita“.

eki

Učenik

(10)

Datum registracije: 22.04.2009

• Poruku poslati

391

Utorak, 11. August 2009

Harun Jahja-Tajna ruka u Bosni

Izvanredna knjiga koja govori o patnjama bošnjaka u Bosni i Sandžaku kao i umešanosti jevreja u izazivanju i potpomaganju tih patnji bošnjaka.

HamasNP

Učenik

(10)

• »HamasNP« je muško

• Poruku poslati

392

Utorak, 11. August 2009

Šatkaru

Ljudi koji kazu "hocu zinjat" nisu dobronamjerni ljudi. To su ljudi koji pod plastom demokratije pokusavaju nametnuti svoja ubjedjenja i svoje shvatanje svijeta.
Nije nama Harun svetinja, mi smo muslimani i ne klanjamo se stvorenjima. Tvoja "sloboda govora" vrijedja nas muslimane kad ovako pricas. Idi ti zajedno sa maldenbrotom brani prava pedera, mi cemo ih spaljivat na lomaci. Vama vasa, nama nasa vjera. Bas bi te volio vidjeti kako javno iznosis svoje slobodnjacko-pederske stavove... Pa bi vidio kako pomaze i kamenovanje i lomace...

šatkar

Učenik

(10)

• Poruku poslati

393

Utorak, 11. August 2009

Ne znam otkud se ti zakači za pedere, čini mi se da ih ovde niko nije pominjo. Da nije po onoj – svako se češe tamo đe ga najviše svrbi.

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

394

Utorak, 11. August 2009

Citirano

Ne želim da izigravam advokata Mandelbrotu, ali čini mi se da je on ovde osporio tog Haruna Jahju a ne islamsko učenje a to ne bi trebalo da je isto, jelde?

tacno je. to dvoje naravno nije isto. ali ako pazljivo procitas moj komentar...

Citirano

ja do sada nisam nijednu konstruktivnu kritiku od Mandelbrota procitala. Nijedan primer "greske" u islamskom ucenju kojeg je mogao odbraniti. Sve ovo su samo poznate floskule. steta.

kao sto vidis, nisam se ogranicila na jednu temu ili jedan komentar, vec na sve poruke koje sam do sada od njega procitala. a komentirao jeste islamsko ucenje kao takvo(u prijasnjim komentarima), i kako njemu ne odgovara da mu neko ili nesto odredjuje sta ce piti i sl. naravno postujem njegov stav, ali ako vec kazes da ne govori protiv islamskog ucenja, onda se varas. Ne ovde, ali jeste ranije, a na to sam i aludirala.

Citirano

Zato opustite se i uživajte u svojim svetinjama i dobrim knjigama.

meni Harun Yahya nije svetinja. Ne znam koliko je knjiga napisao, i ne secam se da sam od njega procitala vise od jedne stranice :)
moguce je da se zaletio pa u necemu preterao, zaista ne znam. Harun uopste nije problem, niti je razlog mog javljanja. Problem su ove univerzalne fraze
"Ti kazi Harunu da ne manipulise naukom u korist svoje religije i ja vam se necu ''podsmjehivat''."

koje kao nesto kazu, a ne kazu nista. Ja samo trazim primer. Clan Mandelbrot je cesce komentirao verske teme a da nije rekao ama bas nista konkretno. I to je ono sto zameram.. ili kritikuj da valja, pa da vidimo..mozda i mi drugi promenimo misljenje. Ili ne kritikuj ako ni ne znas sta ti tacno smeta :P o tome se radi..

jao sto kvarimo temu :)
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

• »Mandelbrot« je muško

• Poruku poslati

395

Utorak, 11. August 2009

Citirano

Orginalno od °thats_me°
ja do sada nisam nijednu konstruktivnu kritiku od Mandelbrota procitala. Nijedan primer ''greske'' u islamskom ucenju kojeg je mogao odbraniti. Sve ovo su samo poznate floskule. steta.

Mandelbrot, ako vec ''izazivas'' i zelis da se dueliras onda se predhodno naoruzaj! 'napadni' kako treba, odbrani svoj stav kad zatreba.. a nemoj ovako..pricas - a nista ne kazes. daj nesto konkretno.

Pa kako mozes meni da kazes da se ''naoruzam'' i odbranim svoj stav kad vi to nikad ne uradite. Harun Jahja u skoro svakoj svojoj knjizi kritikuje sekularizam i teoriju evolucije bez nudjenja ikakvih argumenata i dokaza za svoje tvrdnje.

Nauka nije stvar misljenja. Ne mozes ti samo da kazes ''Teorija evolucija je laz haha''. To ti nista ne vredi. Ono sto Harun Jahja treba da uradi jeste da zasuce rukave, da se zakljuca u laboratoriju i da pokusa da dokaze pre svega sebi a onda i celom svetu da su naucnici bili u zabludi zadnjih 150 i kusur godina.

Pa gde bi nam kraj bio kad bi istina bila samo stvar popularnosti, i kad bi zavisila od ljudskih uverenja. Osnova razlika izmedju nauke i religija jeste u tome sto nauka koristi ''metod dokazivanja''. Isti metod ciju vrednost religija konstantno negira.

Haruna Jahju sam nazvao ''licemernim manipulatorom'' zato sto se radi o osobi kojoj uopste nije stalo do istine i koja slobodno manipulise cinjenicama radi ostvarivanja svoj jedinog cilja, a to je promovisanje Islama. Za takve osobe nikad necu imati postovanja.

A ti HamasNP si u pravu. Uvek cu braniti prava ne samo homoseksualaca... vec i muslimana i jevreja i cigana i svih drugih ljudi nad kojima se vrsi neopravdana diskriminacija. Meni je stalo do svakog coveka, a ne samo do muslimana kao sto je to kod tebe slucaj.

rootXTX

Učenik

(10)

• »rootXTX« je muško

Datum registracije: 24.10.2007

• Poruku poslati

396

Srijeda, 12. August 2009

Mengele-sine-brute,
Prvo i osnovno shto chu te pitat:
Kako si?
Da predjemo na stvar.
Da bi nekog nauchnika ili uchenoga, bio on, istorijski naucnik, medicinski, bioloshki, geograski, matematichki, informaticki, filozofski, srpski, japanski, hungarski, rimokatolichki, ateistichki... morash nauchit tu oblast da bi je time pobio.
Ne na osnovu onoga o chemu ti cijelo vrijeme prichash, jer i ako me puno ne zanimash, niti tvoje mishljenje, morao sam se javiti iz drugih razloga.
Da bi dokazao u neispravnost Haruna Yahje, morash nauchiti vishe od njega, kako bi spoznao istinu i time bi reko njemu i cijelom svijetu, Ljudi Harun Yahya nije u pravu, a ti to tako sve bez i malo stida, bez ikakvog znanja lupash ko maksim po deviziji.
Jashta, smeta ti Yahya, shto udara po tvom neljudskom i nejasnom ideologijom, jednostavno kod Ateista je opshte poznato da se oni boje prihvatiti i razmishljati o Istini, jer ih je strah od toga, ovako im je lakshe da puno ne razmishljaju o postojanju Boga i o josh mnogo nechim stvarima, ateisti su slabichi i ne zhele da se bore kao jedan normalan narod.

Jednom prilikom sam prichao prichu, kako sam ish'o u Njemachku pa mi se stvori zgrada ispred mene a ja se zachudih, pa skrenu do Kine kad mi se odjednom stvori kineski zid, nashta su mi Ateisti rekli: ovaj momak je lud, on ne zna o chemu pricha.
Zatim sam ih upitao, dobro, kako vi kazhete, vi ne vjerujete, i slazhm se u tome shto ne vjerujete da je to stvoreno pored mene istina, ali kako ovo sve postoji oko nas, pa upravo taj monitor u kojeg gledash, jer on nema svog kratora, ili taj mish, ili ta tvoja tastatura, zvuchnici, kucha, zemlja, drveche, priroda, mora, nebesa, kosmos, ljudi... ? Kako?
Kako i na koji nachin, je to sve tako nastalo, jel' ti to mislish "pukim sluchajem"?
Znash kako, razumijem ja tebe, takvog si stava, ali malo bolje razmisli, zbog chega si stvoren, i kakvu ti misiju igrash, ako ne razmishljash o tome, i ako nisi svjestan toga, onda samom sebi dajesh odgovor, da si ti jedna nebitna ljudska zemljina kora, koja se samo poput vampira (i ako vampiri ne pstoje) kreche tamo-vamo...

Razmisli brute, nemoj biti slabich, vjeruj mi, olakshachesh sebi ali ono pravo, i shvaatiti i razumijeti neshto shto je Allah s.v.t dao najlepshe svojim robovima, a to je, Vjerovanje u Jednog Jedinog Boga, Allaha dz.sh!!!

Ateizam sam po sebi pravi najveche probleme koje se deshava u zadnjim godina u svijetu, ljudi "iz nebogobojaznosti prema Allahu" su u stanju i silovati, i krasti, i ubijati, i otimati, i lagati, i maltretirati, i praviti svakakve nemoralne stvari, a da pritom ne razmisle shta che im se djesiti kada umru!!!

Samim tim, Bogobojaznost, i vjerovanje u Allaha dz.sh reshava sve te probleme (naravno ako je istinsko vjerovanje, ne povrshno), zato sine-brute dobro razmisli. :)

eto.

• »Mandelbrot« je muško

• Poruku poslati

397

Srijeda, 12. August 2009

Citirano

Orginalno od rootXTX
eto.

rootXTX, moram i tebe izgleda da podsetim da ovde nije rec o meni... malom kafiru koji ce goreti u dzehenemskoj vatri posle smrti, vec o Harunu. Autoru koji tvrdi da je teorija evolucije jedna obicna laz i obmana.

Prema tome, i tebi kao i gospodinu Harunu stoji izazov da to dokazete. Bilo bi mi drago da jedan Pazarac dobije Nobelovu nagradu.

Ako niste u stanju da dokazete to, i jos mnogo drugih stvari koje su obradjene u njegovim knjigama, onda nemate pravo da sadrzaj istih predstavljate kao istinu.

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

398

Srijeda, 12. August 2009

Mandelbrot, bio sam spreman da se slozim s tobom sve dok nisi napisao ovaj zadnji post. Dakle da krenemo od Harun Jahje gdje se ipak slazem s tobom….

Harun Jahja je medju najpopularnijim Islamskim apologetima u svijetu. Za one koji nisu upoznati sta je apologetika, Islamska apologetika je grana Islamske teologije koja pokusava dokazati racionalnost i istinost Islamskog vjerovanja.

Problem s Harun Jahjom jeste sto on nije AKADEMSKI OBRAZOVAN da bi kritikovao evoluciju, materijalizam I ostale religije. On NE posjeduje kvalifikacije profesionalnog filozofa, teologa I naucnika da bi se smatrao takvim. Covjek nije objavio nijedan rad u profesionalnim zurnalima iz filozofije, teologije i nauke da bi se smatrao autoritetom u vezi ovih pitanja.

Ako razmotrimo njegov rad, njegovi argumenti su najgori kreacionisti argumenti protiv evolucije. Sta je on uradio jeste ovo; otprilike 75% njegovog rada je oduzeto i kopirano od drugih kreacionistih autora (i to ne bas od onih najboljih), a ostalo 25% je ubacio Kur’anske ajete i Hadise. Pola njegovih knjiga su popunjene slikama. Ovo se onda lijepo upakuje kao neka ‘Islamska Nauka’, i ako bas njegov rad nema nikakve veze sa Islamom niti naukom. Njego rad je vise kao neka kvazi-filozofija, teologija i nauka. U vecini slucajeva parafrazira citate drugih autora, ubaci par Kur’anskih ajeta i hadia, i na kraju citira samog sebe. Mijesa filozofska pitanja sa teologijom i naukom i onda se sve to upakuje u kvazi-filozofskim-teoloskim-naucnim odgovorima…

Ako razmotrimo konkretno njegov rad, nema nista kreativno u vezi njegovog rada, niti autor pokusava odgovoriti na pitanja koje i sam postavlja. Jedan od najvecih nedostataka u njegovom radu jeste slabo poznavanje tematike o kojoj govori. Napr; HamasNP je naveo knjigu od Harun Jahje o Idealizmu. U ovoj knjigi Harun Jahja postavlja pitanje o spoljasnjem svijetu, problem drugih umova, relacija izmedju uma i materije. Ovo je u sustini tematika iz filozofije uma. Nazalost, Harun Jahja nigdje ne navodi vodece filozofe i intelektualce iz filozofije uma (kao sto su David Chalmers, Saul Kripke, John Searle, Hilary Putnam i ostali filozofi uma koji su itekako doprinjeli u vezi ovih pitanja). Ocekivali bi smo od Harun Jahje barem da artikulise njihovo stajaliste ili da navede neko misljenje od vodecih filozofa u vezi ove tematike, ali nazalost ovo pokazuje da je neupoznat sa radom iz ove oblasti. Njegov rad takodjer sadrzi mnogo logickih zabludi za koje ne bih trenutno da trosim vrijeme…

Harun Jahja uporno pokusava da dokaze apsurdnost evolucije i materijalizam filozofskim argumentima, nazalost, njegovi filozofski argumenti i zakljucci su logicki ne valjani. Naravno, ovo ne znaci da nema dobrih filozofskih argumenata protiv evolucije i materijalizma. Americki teisticki filozof, Alvin Plantinga, je formulisao jedan od najjacih i najboljih argumenata protiv evolucije i materijalizma. Sta Alvin Plantinga pokusava da dokaze u sustini jeste; ako sastavimo evoluciju i materijalizam onda najvjerovatnije nasa kognitivna cula nisu pouzdana i ne daju nam tacnu deskripciju svijeta, sto je u sustini katastrofalno u formiranju nasih vjerovanja u vezi spoljasnjeg svijeta. Nazalost, Harun Jahja nigdje ne spominje Plantingin doprinos u vezi materijalizma, evolucije i filozofije, sto bi ocekivali od jednog filozofa i intelektualca kao sto je Harun Jahja…

Ovo ne znaci da su sva njegova misljenja pogrijesna ili ne istinita, jer i ja se slazem da je (Harun Jahja) u nekim slucajevima korektan, ili djelimicno korektan. Jer inace i ja smatram da u nekim slucajevima nasa percepcija nam ne daje pravu sliku svijeta, ali ipak smatram da materija postoji. Medjutim, njegova ideja da materija ne postoji je itekako ekstremna… Mislim da korektna Islamska pozicija jeste da se prihvati neka forma dualizma, duhovni i materijalni svijet…

Napomenuo bih da ova kritika ne vazi samo za Haruna Jahju, ovo vazi i za ostale Islamske apologetike (kao sto je i Zakir Naik). Nazalost, nasi muslimanski ucenjaci nisu dovoljno upoznati niti su akademski obrazovani da bi kritikovali evoluciju, materijalizam, ateizam, ili bilo koju religiju. Nasi muslimanski ucenjaci su zaostali bar jedno 1000 godina u vezi ove oblasti. Smatram da su 80-90% Islamskih argumenata iz Islamske apologetike logicki ne valjani, cak i onih 10-20% argumenata su u vecini slucajeva nedovoljno razvijeni….

Sta bih preporucio Islamskim apologetima (kao sto su Harun Jahja i Zakir Naik) jeste da se akademski obrazuju i da se probiju kroz akademiju prije negó sto pocnu da pisu knjige u vezi evolucije, ateizma….. Ovo moze trajati godinama, ili cak decenijama….
O ovoj temi se moze dosta sta reci ali sam samo hteo da skrenem paznju u vezi Harun Jahje. Ne slazem se sa njegovim argumentima, isto kao i sa Zakir Naikom….

Mandelbrot, nemoj da zapocinjes teme u vezi konflikta vjere i nauke, mucno mi i nemam volju da pisem. Mislim da je ovo vrlo naivno misljenje u vezi vjere i nauke.

Ovo je vezano za temu, evo ti procitaj par knjiga od vodecih filozofa i intelektualaca u vezi ovog pitanja ako si bas toliko zainteresovan...

Ian Barbour (Religion and Science: Historical and Contemporary Issues )

Paul Davies (The Mind of God )

Michael Peterson I Raymond Vanarragon (Contemporary Debates in Philosophy of Religion )

John Polkinghorne (Science and Theology: An Introduction )

Ovo ti je samo onako malo za uvod, I nisu bas kreacionisti…tako da ne brines. :D

• »Mandelbrot« je muško

• Poruku poslati

399

Srijeda, 12. August 2009

Citirano

Orginalno od Ibn Masud
Mandelbrot, nemoj da zapocinjes teme u vezi konflikta vjere i nauke, mucno mi i nemam volju da pisem. Mislim da je ovo vrlo naivno misljenje u vezi vjere i nauke.

Kao prvo, ja ne branim materijalizam, niti negiram duhovni i ceo ''skriveni svet'' ove nase realnosti. Evolucija se ne bavi filozofskim pitanjima i ne znam zbog cega je svima trn u oku. Evolucija niti negira postojanje Boga, niti postojanje duhovnog sveta. To joj nije cilj.

I nije mi namera da stalno trazim sukob izmedju religije i nauke, niti da gledam na njih kao na suprotnosti. Religija i nauka se bave razlicitim pitanjima i naucna otkrica se mogu na razlicite nacine interpretirati, ali u ovom slucaju sam morao da odreagujem sa obzirom na odredjeni sadrzaj knjiga Haruna Jahje.

Hvala na predlogu knjiga, potrazicu ih.

It better not be some creationist BS X( :)) :D

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

400

Srijeda, 12. August 2009

Citirano

kako mozes meni da kazes da se ''naoruzam'' i odbranim svoj stav kad vi to nikad ne uradite. Harun Jahja u skoro svakoj svojoj knjizi kritikuje sekularizam i teoriju evolucije bez nudjenja ikakvih argumenata i dokaza za svoje tvrdnje.

zdravo,

a ko smo to "mi"?? ja nisam Harun Jahja, niti mu sestra, niti bilo kakva rodjaka. Ne poznajem mu argumente, ali teoriju evolucije ne kritikuje samo on. To ne rade samo muslimani. ;)

Citirano

Nauka nije stvar misljenja. Ne mozes ti samo da kazes ''Teorija evolucija je laz haha''.

to upravo ti radis. Napises neku tvrdnju kako je nesto "nelogicno", kolutas ocima :D a ne dajes objasnjenje. Opet ne znam sta Harun Jahja radi, ali drago mi je da sada malo jasnije objasnjavas zbog cega ti se ne svidja njegov nacin argumentiranja- ako argumentira. Teorija evolucije jeste samo misljenje, samo teorija. Dokazano je da zemlja nije ravna(kao sto su tvrdili naucnici na koje su se tadasnji ljudi tako vatreno pozivali kao sto ti na ove danasnje)- to je dokaz.

Citirano

Pa gde bi nam kraj bio kad bi istina bila samo stvar popularnosti, i kad bi zavisila od ljudskih uverenja. Osnova razlika izmedju nauke i religija jeste u tome sto nauka koristi ''metod dokazivanja''. Isti metod ciju vrednost religija konstantno negira.

sta ti znas o islamu? religije sa kojima si upoznat mozda negiraju, islam ne. Nisu muslimani slucajno bili vodeci u nauci. Samo za razliku od drugih vernika i nevernika u njihovo vreme, oni nisu krili odakle su ono znanje koje su sticali uzimali.. vec bi jasno naglasili od koga su koju teoriju prihvatili, i kako nadogradili.
Islam nas uci da trazimo nauku, da proveravamo vesti, da ne verujemo slijepo tek tako bilo kome. Avicenna je bio samo jedan od mnogih koji su zivot posvetili nauci i od kojeg mi danas vidimo velike koristi.

A kada Gospodar tvoj reče melekima: "Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!" - oni rekoše: "Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo." On reče: "Ja znam ono što vi ne znate."

I pouči On Adema nazivima svih stvari, a onda ih predoči melekima i reče: "Kažite Mi nazive njihove, ako istinu govorite!"

"Hvaljen neka si" - rekoše oni - "mi znamo samo ono čemu si nas Ti poučio; Ti si Sveznajući i Mudri."

"O Ademe," - reče On - "kaži im ti nazive njihove!" I kad im on kaza nazive njihove, Allah reče: "Zar vam nisam rekao da samo Ja znam tajne nebesa i Zemlje i da samo Ja znam ono što javno činite i ono što krijete!"

A kada rekosmo melekima: "Poklonite se Ademu!" - oni se pokloniše...
(Al Baqara: 30-34)

ovo je jedan od mnogih primera kroz koje se jasno vidi koliko je znanje bitno i dragoceno.

onoga momenta kada su muslimani dali tradicijama (koje se kose sa islamom) prednost nad islamom, toga momenta su izgubili.

Citirano

Haruna Jahju sam nazvao ''licemernim manipulatorom'' zato sto se radi o osobi kojoj uopste nije stalo do istine i koja slobodno manipulise cinjenicama radi ostvarivanja svoj jedinog cilja, a to je promovisanje Islama. Za takve osobe nikad necu imati postovanja.

ne moras ti nikoga postovati, ali ako zelis los predlog ukloniti sa stola, ponudi bolji. Ne znam njegove argumente, pa i ne mogu suditi o cemu govoris. ali da si ti citirao jedan njegov argument, i onda ga oborio, onda bih to smatrala konstruktivnom kritikom. Medjutim to ne cinis. kao sto za njega kazes da on tvrdi "Teorija evolucije je laz haha", a ti onda kazes u smislu "on manipulise haha" :D

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks