Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko
  • »Sting Lady« je autor ove teme

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

1

Subota, 14. Oktobar 2006

Koliko daleko u proshlost idu Vasha secanja?

Deshava li Vam se da se secate stvari koje ste doziveli josh u obdanishtu, da pamtite sitnice koje nisu puno bitne, da ste apsolutno sigurni da se neshto desilo kada ste bili sasvim mali, a mnogi u to ne veruju?

Interesuje me koliko daleko ljudski mozak moze da ode kada su secanja u pitanju. Koliko ste godina imali kada se desila "najstarija" stvar koju pamtite?

Mnogi svoje rano detinjstvo pamte "u prekidima" ili ga skoro uopshte ne pamte. Kakav je sluchaj sa vama?

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Fahro

Zlatna sredina

(10)

• »Fahro« je muško

Datum registracije: 12.02.2005

• Poruku poslati

2

Subota, 14. Oktobar 2006

Sting Lady, sto nam ne rece cega se ti secas? ;)
Kod mene je to tako da se secam nekih trenutaka, a to mislim stvarno trenutaka, samo par sekundi, neke situacije iz ranog detinjstva...
Na primer se secam jednog trenutka iz putovanja nocu, ispred nas je bio videt dug deo puta i nekoliko autova, crvena zadnja svetla, okolo tama... Bilo mi je oko 5-6.
Ili: stojim na balkonu na ogradi i u ruci drzim drvenu pusku. Malo sam "grickao" kundak drvene puske i onda se okliznuo tako da sam kundakom ranio nepce - tekla je krv. :) Secam se i mamine reakcije. :D Bilo mi je oko 5.
Kad bih jos razmisljao i pokusao da se setim, sigurno bih se setio daljih stvari, sa putovanja (ta su me fascinovala), ili od kuce.
Secam se nekih poseta restauracija, gde smo kao porodica sedeli za stolom a ja sam bio strasno nervozan, sto je dugo trajalo da nam donesu jelo. :D
Verovatno se svako moze setiti takvih trenutaka - zavisi na trenutnom raspolozenju kojih trenutaka se setite.
Secam se kako smo imali posetu kuci, a mi deca smo skakali na stepenistu. Odjednom sam imao cudan osecaj da se trese kuca i rekao sam drugima da prestanu da skacu - to je bio najveci i najjaci zemljotres u Novom Pazaru koji ja pamtim. Secam se da su nas roditelji uzeli i leteli smo van iz kuce, kde smo sedeli narednih nekoliko sati. Bilo je vec kasno i izvukli smo van duseke, da tamo spavamo. Ne znam koja je to bila godina, ali bilo je to strasno davno.
Secam se kad sam poceo da se gusim paradajzem a otac me je uhvatio za noe i okrenuo u vazduhu, tako da sam viseo glavom dole dok nije ispalo to parce paradajza...
I tako dalje... :)

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

• Poruku poslati

3

Subota, 14. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od Fahro
Sting Lady, sto nam ne rece cega se ti secas? ;)

Hehhe, interesantna su ti secanja, Fahro... :)

Ne rekoh chega se secam u uvodnom postu, ali evo nekih od stvari.

Moje najranije secanje: Idem sa roditeljima od Ekonomske shkole prema staroj poshti noseci u ruci kasetu koju treba da dam choveku koga sam puno volela, a tad je radio u poshti. On je meni poklonio "Jaffu" (tad se zvala "Tops"). Bila sam u plavom kaputicu i secam se, kako Fahro reche, trenutaka.
Zatim se secam, kad sam imala oko 4-5 godina, kako sam jela, a onda su me terali da spavam. Ja nisam htela, pa mi je brat govorio kako moram da zaspim jer hrana mora da prodje svuda (a to moze samo dok lezim).
Secam se kad je sestra ponela kasetu sa nashom omiljenom pesmom i kako smo u obdanishtu prikazale nashu koreografiju, i ja onda plakala kad je ona otishla (ona je tad bila u srednjoj, nego je tako volela da ide sa mnom u obdanishte). ;)

Zatim, u obdanishtu, takodje... Svi spavaju, osim jedne devojchice i mene. Ona mi kaze da pitam uchiteljicu da ode u WC. Ja: "Uchiteljice, moze li Muhedina u WC?" Uchiteljica: "Jesi l' joj ti advokat?"

Eto, tako... Ostalo mi je tih secanja iz detinjstva. Najstarija idu do druge godine mog zivota, ali ona su retka, skoro da ih nema. Neki mi veruju. Mama mi ne veruje. ;)

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

4

Subota, 14. Oktobar 2006

super temaa :)..
neznam meni nekako zvuci nevjerovatnoo jer tad nisam imala jos 2. pune godinee.. ali ta scena mi i dalje stojii pred ocima..

razlika izmedju moje mladje sestre i mene su nepune 2 godinee.. kad se ona rodilaa.. tata je krenu samnom da posjetimo mamu i sestruu u bolicii.. imala sam roza jaknicu na sebii.. na hodniku odjeljenja smo sreli mamuu i ona mi je rekla "hajde doji da vidis sekuu" usli smo unutraa.. mama je uzela u narucje da mi je pokazeee.. ona je pocela da placeee.. a u tom trenutkuu i jaaa na sav glaas ;( ..i trceci sam pobjegla iz sobeeee .. neznam nisam imala ni dvije godinee ali ta scena mi stoji pred ocima ko da je juce biloo :S.. toga se skroz dobro sjecam..

..a isto se sjecam (imala sam tad nesto oko 3-4 godine) imali smo gostee i tata i mama su im tako pricali o bracnom putovanjuuu dok su se uzelii.. ja sam ih slusalaaa.. samo sam pocela da placem ..i kroz suze sam ih pitalaa.. "a dje ste tad mene bili ostaviliii... sto me niste poveli sa vamaa???" tada nisam razumjelaa da me jos nije biloo :S... toga danas dok se sjetim malo me bude sramotaa :O ... ali bila sam malaa.. :)

ima jos scenaa iz djetinstvaa..kojih se jos dobro sjecam... alii napisat cu neki drugi put :)
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

5

Subota, 14. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od Sting Lady
Deshava li Vam se da se secate stvari koje ste doziveli josh u obdanishtu, da pamtite sitnice koje nisu puno bitne, da ste apsolutno sigurni da se neshto desilo kada ste bili sasvim mali, a mnogi u to ne veruju?

Interesuje me koliko daleko ljudski mozak moze da ode kada su secanja u pitanju. Koliko ste godina imali kada se desila "najstarija" stvar koju pamtite?

Mnogi svoje rano detinjstvo pamte "u prekidima" ili ga skoro uopshte ne pamte. Kakav je sluchaj sa vama?

Ovom tematikom se bavio najveci covek u svetu teatra u Evropi . Gospodin K.S.Stanislavski misli da svaki pokret koji covek napravi (svesno ili nesvesno) dolazi negde iznutra, i da su mnogi pokreti i nacini iskazivanja i pokazivanja sebe spolja ili iznutra , dolaze duboko iz emocionalnog pamcenja .

Da ne skrenem , kopam ih jos , da ih totalno osvestim :)
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

6

Subota, 14. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od Fahro
Secam se kako smo imali posetu kuci, a mi deca smo skakali na stepenistu. Odjednom sam imao cudan osecaj da se trese kuca i rekao sam drugima da prestanu da skacu - to je bio najveci i najjaci zemljotres u Novom Pazaru koji ja pamtim.

Znaci vi ste uzrokovali taj potres? :D ;)

Ne znam koliko godina sam imala tada....secam se kad sam u obdanistu obukla suknjicu, pa mi je pala masnica i nisam je mogla nigde nac....kad nisam mogla spavat u obdanistu....kad je jedan decak razbio nos sa onom casom ko od metala...kad smo cistili igraliste ispred zgrade u kojoj smo ziveli...kad sam bila kod amidze i izvadila sve stvari iz frizidera i zatvarala se unutra; ovo sam radila vise puta, tako da nije ni cudo da se toga secam...secam se lutke koju mi je doneo dajo iz Irana. Doneo je mojoj sestri, njegovoj cerki i meni slicne, al smo ipak htele sve istu. Ovo se sve desavalo negde do kraja moje 4. godine, osim nespavanja u obdanistu, to se nastavilo i kasnije. :) A cega se svega secam od kasnije, hmmm.....mogla bi napisat mnogo toga na temu deciji biseri al me sramota. :O :rolleyes: I sad moj otac prepricava neke moje bruke, a ja cim vidim da pocinje da prica: "Pa rekli smo da vise necemo to pricat...." ?( :(
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

• Poruku poslati

7

Subota, 14. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od inaa
neznam meni nekako zvuci nevjerovatnoo jer tad nisam imala jos 2. pune godinee.. ali ta scena mi i dalje stojii pred ocima..

Ada JA TI VERUJEM!!! :D

Padoshe mi na pamet josh 2-3 stvari.
Prva, opet otprilike period 4-5 godina. Povela me sestra kod doktor-Sloba (zubara), on pripremio alat, kaze: "Samo da ti vidimo zubice, evo, da stavimo ogledalce...", i ja sam mu pobegla sa stolice ispod ruke. (Mislim da vuchem traume iz detinjstva, pa zato imam fobiju od zubara) ;)

Zatim, jedini put u zivotu kada me je brat udario (valjda jedini). ;) Navalila da mu opeglam novu majicu, on ne da, mama ga ubedi da opeglam, "nece joj nishta bit" (majici), i ja je zalepim peglom. (Takodje mislim da je ovo uslovilo i moju delimichnu fobiju od peglanja, brisanja prashine, chishcenja, pranja i sl.)

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

8

Subota, 14. Oktobar 2006

Hehe, Sting Lady, tebe su sve fobije zakacile. :)

A eto i ja kad sam bila mala, nisam volela da idem kod zubara. I to su neka od mojih ranih secanja. Otac me vodio zubaru a ja nikako da se nakanim da udjem. Nekako su me ubedili, ali posle toga me nisu mogli nekoliko godina da idem kod zubara.
Sad.... sad idem redovno, al me sad hvata neka fobija jer moraju da mi vade osmice. xx(
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

9

Nedjelja, 15. Oktobar 2006

.. mene je (dok sam bila mala) mnoooogooo bilo strah da se fotografisem..uvijek bih prije toga plakalaaaa i jedva bi me fotograf ubijedioo.. zato sad na dosta slikaa iz djetinjstvaa izgledam uplakanaa i uplasenaa :O :O ...
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

10

Ja se secam jednog dogadjaj iz dzamije. Tad sam imao svega 3-4 godine ali sam vec bio krenuo u mekteb i time bio prepusten sam sebi jer hodza nije bas bio odgovoran, bio je star pa nije ni imao ukupnu situaciju u dzamiji pod kontrolom. Bila je zima i jako hladno vani.
A ja da bi se ugreo prisao sam vise nego sto je dozvoljeno furuni i moja se jakna sto bi moja nana rekla "latila" :) Kuci sam se vratio bez nje :-) Ali nista za to, priznaje koje sam stekao je vredinje :-) jer vec tad sam rahat mogao otici u palestice, ma sta u palestinece :-) direkto u Al Aqsa ili jos bolje brigadu mucenika :)
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

11

Nenormalno pamtim sitnice. Prije se moze desiti da zaboravim krupnu stvar nego sitnicu. Za skoro svaku osobu, bilo da mi je bitna ili nebitna u zivotu pamtim kad sam je prvi put srela, sta smo pričali, gdje smo bili i čak kako je ta osoba bila obučena. Sama se sebi ibretim :rolleyes:

Sjećam se vrlo jasno mnogih detalja iz djetinjstva, sjećam se kako mi je babo objasnjavao kako se pise slovo M, sjećam se pisca Ćamila Sijarića koji me je zvao cvijet. Tad sam imala tri godine.

Sjecam se kako me je učiteljica u obdaništu jednom zamalo ubola špenaglom, kako sam u obdaništu imala drugaricu Mariju kojoj se otac zvao Slavko i kojoj je palo dugme sa džempera i ja ga nasla ali nisam stigla da joj ga vratim jer se sledećeg dana ispisala iz obdaništa. Tad sam imala maksimum 4 godine. Od tad je to dugme kod mene, još joj ga nisam vratila i nemam pojma ko je ta Marija :D

Auuuu, bolje da se ne prisjećam dalje, Bog zna čega se sve mogu sjetit :rolleyes:
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

12

Citirano

Orginalno od zuti cvijet

Auuuu, bolje da se ne prisjećam dalje, Bog zna čega se sve mogu sjetit :rolleyes:

Zar ne, zuti cvijetu kako bi bilo dobro da covek moze zaboraviti ili bolje reci odloziti sve one misli, osecanja koja ga samo uznemiravaju. Da ta osecanja moze odloziti bas kao neku staru nepotrebnu stvar, na koju vise nikad neces ni pomisliti. A ako kad slucajno naidjes na nju, nemas nikakvog uzbudjenja, niti poplave teskih misli, nego samo ravnodusno predjes pogledom preko nje. I kao da je nikada nisi ni vidila. I kao da je nikad nije ni bilo. I kao da nikad nije bila potrebna.
Bilo bi i za mene dobro da mogu isto tako odloziti neka svoja osecanja, misli koja mi zaista nisu potrebna.
No dodjoh razmisljajuci do jedne predpostavke. Mozda su coveku potrebne te sitne nepotrebne stvari, da bi zaboravio one krupne, koje bi ga unistile ako bi mu bile stalno na pameti. Samim tim covek bezi od svoje stvarnosti izmisljajuci novu stvarnost za sebe.
Zna li covjek ista bolje od bjezanja. Valjda mu je to najlakse ide...

Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

13

Ne znam Abfang, ti sad zađe u neku žestoku psihologiju :) More bit je to tako, hodi mu ga znadi :) To je prisutno kod mnogih ljudi ali zar je ispravno zaboraviti ili odložiti? Valjda bi trebalo loša sjećanja prevazići ili ih preusmjeriti, izvući neku pouku. Bilo bi dobro da čovjek zna nešto više od bježanja, ma koliko to bilo lakše...
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

14

Sjecam se mog prvog vangranicnog putovanja. Imala sam 3 godine i isla sam sa majkom u Skoplje pa poslije u Sentu babu na zakletvu jer je bio u vojsci tad. Sjecam se njegovog oficira, kapetana ne znam ni kako se to zove, koji mi je dao ogromnu zutu ruzu koju sam ja odnijela sa sobom u hotel i koja mi se odmah bila raspala.Sjecam se kako me je tjesio sofer autobusa jer sam plakala sto babo nece nazad sa nama nego je ostao u vojsci. :(

Onda se sjecam kad sam sa tetkom isla u Dubrovnik na more.Njoj bila ekskurzija i odvela me sa sobom.Imala sam 5 godina. Isli smo nekim ogromnim stepenicama u obilazak grada a na meni su bile neke hulahopkice koje su mi bile velike pa se izuvale.Sve krenem malo a one mi izvirile iz papucica, i ja onda stanem i namjestam ih a oni mi svi odu! :))

Eh..cega se sve sjecam...(al ne volim duge postove pa cu ovdje da stanem) :))
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

• Poruku poslati

15

Ponedjeljak, 16. Oktobar 2006

Primecujete li da se, pored onih "glavnih" secanja, skoro svi secamo i nekih sasvim nebitnih detalja: hulahopkice koje su bile velike; dugme koje je Mariji, kojoj se otac zove Slavko, palo sa dzempera; plavi kaputic; chasha od metala kojom se neki dechak povredio; roza jaknica; trenutak iz putovanja nocu...

Nije li chudno da pamtimo i takve stvari?

Samo primetih...

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Merima1

Početnik

(10)

• »Merima1« je žensko

Datum registracije: 11.09.2006

• Poruku poslati

16

Ponedjeljak, 16. Oktobar 2006

ah secanja

je li imam mjesta za knigu da napisem?
Ja koliko se uvijek secam bila sam nadarena da sebe dovodim u svakakve nevolje(glavna tema kad mene nema u mojoj familiji i svako je na okupu)
Da ne spominjem slavna "jaja", koja sam polomila mojoj rahmetli nani, da bih napravila kajganu na vrucem letnjem asfaltu.Sta da vam pricam, uvijek sam bila nadareni"naucnik" ali to niko nije razumjeo.
Za mog brata... zemljotres je bio kad samja imala 6 a ti 5 godina i spavali smo ispred kuce.To je bilo pravo uzbudljivo u to doba. Zamoju sestru:
Mama je uvijek znala da te snima dok si jos bila mala(u ovome slucaju- godinu i po dana).Onda je znala da te pita sva razlicita pitanja.Jednom te je pitala "Hoces da ides da posetis Melisu?".Ti si odgovorila"Hocu" a onda je iduce pitanje bilo"Ko ce da ti da pare?".Odgovor je doletio ko iz puske"Mima".
U to vrijeme samjos uvijek bila u srednjoj i nisam imala para, ali je bilo smijesno da se to cuje.
Jednom smo bili kao djeca u Rasadniku( sva djeca iz komsiluka) i poceli smo prekrivati rupe koje su oni napravili za ogradu u Bolnickom.Mogu ti samo reci da ona"Ko drugome jamu kopa sam u nju upada" je stvarno istinita.Svakog dana je po neko od nas upao u jamu.
Secanja su nesto sto nam niko ne moze uzeti,ponekad neka i izbliejede sa vremenom.Ali samo trenutak,miris,lice,san.... te moze u trenutku dovesti do bas tog vremena kada se desilo.
Secenja su ponekad ljepa ,ponekad tuzna,ali uvijek dragocena .
.........................>>>>>>>>okreni se<<<<<<<.................
okreni se za sobom,
za svojom senkom,
za svojim likom.
ostavljas li u seni uzvike,
u sebi upitnike,
u liku odgovore?
Nasmej se ,
odahni,
produzi.
Zivot je tajna
koja se druzi.

Zivot je ono sto di se desava dok si zauzet planiranjem drugih stvari(John Lennon)

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

17

Utorak, 20. Mart 2007

Zavisi o kakvim se sjecanjima i trenutcima radi. Rijetko kada nesto zaboravim , ali se trudim sjecati nekih lijepih trenutaka u svome zivotu , a ona ruzna bacam duboko u ponor svoga tijela negdje daleko gdje ga nikada necu moci pronaci :D
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

kap

Učenik

(10)

• »kap« je žensko

Datum registracije: 28.01.2006

• Poruku poslati

18

Utorak, 20. Mart 2007

heh svi koji me bolje poznaju vec su upoznati sa tim da mnogo slabo pamtim stvari za koje se ocekuje da budu zapmcene,tj.koje je cudno NE ZAPAMTITI :rolleyes:
Ali zato pamtim do detalja neke stvari koje su mi zbog neceg karakteristicne i bitne.Npr.dobro pamtim atmosferu nekog dogadjaja,sve ono sto nije sam dogadjaj tj.ako me nekad neko gurnuo i pala sam vise ne znam ni zasto me gurnuo ni kad je to bilo samo se secam osecaja tog trena i te slike.Pa da,slike najvise
pamtim,bez tog vizlnog dela ne mogu da zapamtim ni neki text,tj.pamtim ga kao papir sa odredjenom sarom koju stvaraju slova ili po tome na kakvom je papiru zapisan i sl.

SVJETLOST

Roneldinho

Zlatna sredina

(10)

• »Roneldinho« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

19

Subota, 05. Maj 2007

Secam se jos fetus kad sam bio..Eee...kako je to bilo bezbrizno doba..:)
I naci siguran stari trag,
biti andjeo i biti vrag..
DA MOGU...

• »SeljakIzCarsije« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 17. Maj 2007

color font
align
[SIZE=2]size[/SIZE] ma idu toliko daleko da ih se vise ne secam...
nepotreban komentar je uvijek neophodan!

Social bookmarks