Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• »Prolazzznica« je žensko
  • »Prolazzznica« je autor ove teme

Datum registracije: 16.10.2003

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 20. Oktobar 2003

Koliko jos pratite nase stare muslimanske obicaje?

Fakt je da vecina nasih ljudi koji zive u inostranstvu, uspiju da se integriraju i prilagode systemu i nacinu zivota toj okolini u kojoj zive, sto jes positivno, al posle nekoliko godina zaborave nase stare obicaje, nasu kulturu i nasu tradiciju, a to je zalosno.

Gdje god da se nalazimo, kuda god da nas put vodi, nesmemo nikada da zaboravimo ko smo i odaklen smo, jer u stvari to je to sto nas cini time sto smo.

Roditelji trebaju da mnogo vise uticu na tome, da prenese stare obicaje i tradiciju svojoj djeci i da ih lijepo odgoje, uz pomoc Kur'ana i licnog izkustva.

Evo da vi dam nekih primera, da me bolje svatite:
Od 60 Muslimana sto idu samnom u skolu 12 posti mjesec Ramazan :(
A znam ih dosta sto uopste neznaju da smo zaduzeni da dajemo za Sadaku, i koliko ih ima jos koji nadju vremena da izuce Jas'ine ili da se sjete makar jednom u dvije godine da daju za Hatme?
Sevap je u oci petka ispeci halvu i izucit Fatihu, a malo ih danas nadje za to vremena.
Ima ih masa koji vise vole otic u diskoteku nego na posedak ko rodbine. Mnogo nasih ljudi je sve to zapustilo.

Nesmemo zapustit tradiciju i moramo se trudit da prenesemo mladjoj generaciji, da nepadne u zaborav.

[SIZE=4]Otvaram diskusiju! [/SIZE]

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

2

to nije tradicija nego vjera.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

3

Gospodine, preporucujem ti da procitas bolje naslov theme koji glasi:

"Koliko jos pratite nase stare muslimanske obicaje?"

(Islamska kultura i civilizacija)
:)

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

4

Utorak, 28. Oktobar 2003

Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci.

Iako je Tradicija neshto veoma vazno u jednom narodu moram rechi da se je Islam u nashim ljudima (kod vechine), kako ovdje tako i u dijaspori sveo se na samo par Obichaja koji se i neshvataju u onoj mjeri u kojoj bi trebalo. Recimo davanje Sadake, nije stroga naredba, dakle nije Farz, vech dobrovoljan prilog. Drugo, davanje za Hatme je dakle preshlo u biznis, ja ti dam pare ti mi izuchish i to je to. Takodjer i davanje za Ja-sin. A shta chemo sa onim osnovnim shartima kojima smo zaduzeni jer smo muslimani???

Islamski i Imanski sharti su temelj nashe vjere i bez tih sharta (i ako samo jedan ne priznajemo) nemozemo biti muslimani.

Jednom prilikom sam razgovarao sa jednim muslimanom i pitam ga ja shta si ti, on kaze musliman, ja ga onda upitah, a shta ti je to?
Nije znao nachi odgovor, jedino eto je rekao, ja vjerujem u Allaha, shto naravno nije potpun odgovor.

Dakle ove stvari koje si ti navela kao obichaje su, tachno je, obichaji ili ti adeti u nashem narodu, ali to su samo, nazalost moram to rechi, lijepe dodatne stvari koje jedan musliman treba, pozeljno je, da radi, ali tek onda kada ispunjava uslove za to.

Dakle, da prije svega obavlja ono shto je naredjeno, pa tek onda ono shto je lijepo.

Primjera radi ti radish u nekoj firmi, i dobijesh zadatak neki na poslu koji morash obavezno da uradish. I ti sad fino to zanemarish i ostavish i uopshte ne uradish, ali zato uradish neshto shto ti mislish da che lijepo ukrasiti firmu, neki dekor. Shta che poslodavac rechi.
Rechi che, ma kakav dekor jesi ti normalan, onaj posao je bio vazan i obavezan, a ti mi tu nekakve dekore. I naravno bit che ljut.
A ako ti obavish ono shto ti je naredjeno da uradish pa onda povrh toga i uradish taj dekor koji uljepshava firmu, onda chesh dobiti pohvale najljepshe mozda i povishicu.

Eto tako. Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

• »DreamKiller« je muško
  • »DreamKiller« je zabranjen

Datum registracije: 03.10.2003

• Poruku poslati

5

Utorak, 04. Novembar 2003

Selam alejkum Boshnjakinje i Boshnjaci.

Shta bi Prolazzznice, nekako se ne javljassh vishe na ovu temu, pa nije valjda da nemash vishe nishta rechi. Tema je lijepa, nastavi samo.

Allahimanet.
Onaj koji nema Dostojanstva nema ni Imana.

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

6

Sto se tice mene, pratim nase obicaje kako mogu. Iako nisam u svojem rodnom kraju, nase obicaje jos pratim. Ovde nikog ne zanima, ko sam ili u sta verujem, ponasam se i ja tako prema ostalima i mogu reci da sam stekla par prijatelja koje nebih promenila za nista.

Ne shvacam zasto poneki nasi kada odu u dijaspori, bace svoju kulturu, prilagode se odmah drugoj tradiciji, na svoje odmah zaborave kao da to nisu iz toga svijeta. Znam par slucajeva, par puta se zamislim nad njihovim ponasanjom, pa kazem sebi HVALA ALLAHU STO NISAM TAKVA.

[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

7

Naši običaji
Običaji,kakvi običaji?
Ono,ne valja hleb da se seče nožem,već da se lomi i tako to ?( Hmmm,i običaje imamo.Poštovao bi ih,kad bi ih poznavao...nekako ih ni moji stari šta znam ja poštovali nisu,il' bar mene nisu terali...pa ih ni upoznao nisam.Al' kad oženim jednu sjatku balijku,ona će mi sve pokazat ;)

8

Citirano

Koliko jos pratite nase stare muslimanske obicaje?

Prilicno pratim nase obicaje, ali ne i kojekakva praznoverja.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

9

Citirano

Orginalno od pink
Prilicno pratim nase obicaje, ali ne i kojekakva praznoverja.

Ovim si načela jednu interesantnu temu: praznovjerje! Šta to od naših običaja o kojima je riječ ovdje možemo nazvati praznovjerjem?

(Ili bi možda ovo trebala biti nova tema!?)
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

10

Citirano

originalno od sismis
Al' kad oženim jednu sjatku balijku,ona će mi sve pokazat

Balija je pogrdan naziv za muslimane, nije mu bas ovde mesto :rolleyes:

EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

11

Znam.
Al' ja to kažem iz miline...to mi je običaj...

12

Sta su ti "STARI" nasi obicaji? Islamski, muslimanski, se ne dele na stare ni na nove, jer kao takvi se ne mogu namisljati nanova (da bi bili novi), a svi koji su izvorni ispravni muslimanski mislim da traju do dana danasnjeg, a gube se oni koji nisu nasi a nazivaju se kojekakvim obicajima (koji veze sa verom nemaju).

A za ove sismis obicaje mislim da nisu ni vredni komentara..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

13

Najprilicnije nam je porazmislimo o sadasnjoj generaciji, da im prenesemo nasu vjeru i nasu tradiciju, da bih mogli povecati broj dobrih, a to su oni koji obavljaju namaz, jer oni vjeruju u njegovu nagradu, oni koji placaju zekat, jer oni vjeruju da zekat ispunjava potrebe Islama i jer je on jedan od pet stubova Islama. To su takodje oni koji poste mjesec RAmazan.

Danasnja generacija sutra ce biti ljudi i oni su temelj na kojem ce se buduce drstvo graditi.

14

Srijeda, 05. Novembar 2003

Ono o cemu ti u poslednjem postu govoris nisu obicaji to su OBAVEZE!!!
mogu ja da se potpisem i bolje...

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

15

Prolazzznice ako si otvorila temu koliko ljudi prate stare muslimanske obicaje,a u njoj pises o obavezama koje muslimani su duzni da obavljaju,onda ti stvarno skreces sa teme,ili si mozda nesvesno nazvala ovu temu tako!!!
Ali hajde da se i ja prikljucim na temu kako stoji u naslovu!!

Ja licno volim nase starinske muslimanske obicaje,naprimer svidja mi se i drago mi je sto se jos uvek u nasim krajevima periferije sandzaka nosi tradicionalna narodna nosnja(dimije,salvare,jelece,nakit itd...)
Nekako puno mi je srce kada to vidim,narocito na nasim tradicionalnim svadbama koje traju po tri dana,koja se odrzava pod satoru ili pod vedrim nebom.
Moram da kazem da se u kuci mog daidze jos uvek u sobi prostire cilim i sedi na minderima(u primacoj sobi)i meni je osobito drago kad odem kod njega na posedak i momentalno se salju deca do pozovu komsije na sjelo i tu se igra Filjidzana,muhabeti se,POSTUJE SE STARIJI kad prica ne upada mu se u rijec itd.
Preko dana se okupi omladina i takmicimo se u raznoraznim disciplinama,bacanje kamena sa ramena,bacanje kolca,skok u dalj sa mesta(sa mrezge ;) )itd.Tu se onda umijesaju i stariji ljudi(srednjovecni)i onda to izadje kao mali turnir!!
Drago mi je da se i dan danas odrzavaju Sandzacke igre kao obecanje da se to nece nikad zaboraviti!!

Sellam!!!
Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

16

Pomenuh da pratim nase obicaje. Jedan od njih je pecenje halve uoci dobrih noci.

Citirano

Originalno od Elvinov babo

Preko dana se okupi omladina i takmicimo se u raznoraznim disciplinama,bacanje kamena sa ramena,bacanje kolca,

Kladim se da tebe tesko koji od omladinaca moze da pobedi ;)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

17

U bacanju kamenčića sa ramenčića? :))

Kad smo kod običaja, jedan od dobrih običaja je i kako ugostiti gosta , što je u Pazaru od vajkada običaj
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Prolazzznica

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

18

Evo da objasnim, vidim da me niko nije svatijo.

Definicija:

Obicaji su dijo sveukupnog kulturnog nasljedza jednog naroda, a manifestiraju se nacinom vladanja i djelovanja pojedinca i skupina u za njih zivotno vaznim prigodama.
Bruseni vremenom, obicaji se prenose s koljena na koljeno, s generacije na generaciju. Jaci su i postojaniji od bilo kakvih zakona, [SIZE=4]ili su postali zakonom .[/SIZE] Kada jedan obicaj iz bilo kojeg razloga izblijedi ili nestane u nekoj ljudskoj zajednici, ona ga nastoji sacuvati u svom folkloru, pa ga kao i dijo kulturnog blaga dalje predaje svojim potomcima.

Da bi se mogla razumjeti bit i vjerska konotacija muslimanskih obicaja, bilo je potrebno u najkracim crtama citatelja upoznati sa "temeljima vjere" i "temeljnim duznostima". Kako se ni islam, kao ni ostale religije, ne ocituju samo vjerovanjem i obaveznim vjerskim obredima i duznostima, nego u velikoj mjeri i brojnim obicajima, onda je prirodno da su tijekom povijesti svi obicaji naroda koji su primili islam, bili uskladzivani s moralnim nacelima Kur'ana i Sunneta (Tradicije), pa ih radije nazivamo vjerskim obicajima.

Vjerski obicaji predstavljaju onaj dijo ponasanja muslimana koji je dugotrajnim vrsenjem postao dijo ustanovljene vjerske tradicije na odredzenom podrucju. Zbog takvog karaktera, [SIZE=4]vjerski obicaji se u svijesti vjernika povezuju sa vjerom, i postuju cak i onda kada se ne vrse izriciti vjerski obredi. [/SIZE]

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 06. Novembar 2003

Citirano

Originalno od pink

Citirano

Originalno od Elvinov babo

Preko dana se okupi omladina i takmicimo se u raznoraznim disciplinama,bacanje kamena sa ramena,bacanje kolca,

Kladim se da tebe tesko koji od omladinaca moze da pobedi ;)
Valla PINK-eta moze ko da me pobedi,to jede masla,metanice,pije se jardum,itd...pa kad uzme kamen u ruku ko da ti uzmes kljiker :D
Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 06. Novembar 2003

Pitanje adeta i ibadeta je usko povezano. Ibadet i sve sto je za taj pojam vezano, su nam u nasa srca usadjivali nasi dobri stari djedovi (didovi) nane, majke i babe. Vrijeme koje je proslo od gubitka samostalnosti nasih carsija, sela, mahala se poklopilo sa nasim zaboravom tih korijena koji su nas vezali sa prosloscu.
Svjeze kalemljenje na te korijene je danas bolno i sporo se omladjuje, a vracanje nasim korijenima je danas prijeko potrebno svima nama Bosnjacima-muslimanima, ma gdje trenutno zivjeli.
Prenosim vam svoje opservacije na tu temu iz mog dnevnika .
Selam!

Ne zastidi se

Moj dnevnik / petak, 18. maj 2001

Nemoj se nikada zastiditi svoje majke i njenih dimija, bosanske sinije i bosce iz svoga djetinjstva, tevsije demirlije i bakrenog abdesnog ibrika i djuguma, nanine sehare, svoje iz djetinjstva avlije i kuce cardaklije.
Ne zastidi se nasih tijesnih sefteli sokaka i osuncanih cvijetnih bosanskih carsija, babine tihe eglene i nanine sarene samije, djedove zute hadjijske abanije i amidjinog crvenog u desno naherenog fesa.
Nikada se ne zastidi avlijskog prosca i tarabe, zutog u avliji duda, drvenog ahara i kucnog mutvaka. Ne zastidi se sestrine suze kada te je ispracala u Hrvatsku, Sloveniju, Ameriku i Australiju.
To je, Allahov robe, tvoja dimenzija, tvoj ukras i biser, tvoje blago, ostalo od nasih pradjedova, dobrih Bosnjana.
Ne zastidi se Boziji robe, strinine resedije, nutme, halebije, gurabije, cetenije, kvrguse, kljukuse, dilje, sutlije, pelteta i zerdeta! To je Bosnjo tvoja koda, kojom te je Uzviseni oznacio i odredio, zacrtao ti sudbinu da se rodis u najljepsoj zemlji i djulistanu dunjaluckom, zemlji Bosni.
Ne zastidi se Bosnjo dajdzinih salvara kada ih obuce i krene u svoju mahalsku dzamiju, salvare su dio tebe i ti si dio njih, iz salvara si izasao i nikad se ne nasmij' kada ugledas Bosnju da ih je obukao, znaj dobro salvare su dio tebe i ti si dio njih, iz njih si izasao.
Ne zaboravi Bosnjo u dalekom svijetu, na cvijece: zambak, sabljicu, hadjibeg, kalanfir, (karanfil) majcinu dusicu, bosiljak, sekaik, pokraj cvijeca si uvijek prolazio kada si se umoran vracao i sa puta dolazio u svoju avliju iz dzamije, skole, njive, igranja sa djecom na livadi...
To cvijece te je uvijek docekivalo pored avlijske staze ogradjeno okrecenim kamenjem i svojim mirisom ti iskazivalo najljepsu dobrodoslicu.

Ne zaboravi Allahov insanu gdje god bio da bio, ma koliko se trudio da nekome ugodis i da se prilagodis, uvijek ces biti ono sto i jesi, Bosnjo i Musliman.
Ako je to tako, a jest sigurno, onda ne daj niposto ono sto si dobio u amanet od Dragog Allaha i nasih dobrih djedova, dobrih, lijepih i ponosnih Bosnjana , vjeru Islam, vatan Bosnu i nase lijepe obicaje, drage, bosanske adete.
Upamet!

© Copyright 2001. All rights reserved. Contact:Abdullahova avlija [Powered by salkic.com.]

Social bookmarks