Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

41

Petak, 31. August 2007

Ne znam da li postoje islamski obicaji u vezi vencanja i ako postoje koji su, tj. u kojoj zemlji i u kom narodu se ti islamski obicaji praktikuju? Mislim da je ovo tesko definisati, jer svaki muslimanski narod ima neke specificne obicaje koji su vise vezani za tradiciju nego za islam. Tako da sigurno nisu isti obicaji kod Turaka, Iranaca, Egipcana ili Indonezana. A sve su to muslimanski narodi. Pretpostavljam da su dozvoljeni svi oni obicaji koji ne izlaze iz okvira dozvoljenog u islamu.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

42

Petak, 31. August 2007

Citirano

Prosidba nije bila poznata Arapima, pa nije ni spominjana u Šerijatu sve dok se Islam nije proširio i stigao do drugih naroda

Halali, odkud ti ovo? Za vrijeme poslanika s.a.w.s. je postojala i prosidba i vjeridba iliti zaruka, i tacni propisi po tom pitanju... Cak stavise, prenosi tirmizi u poglavlju o nikahu (braku) da je jedan ashab vjerio (isprosio, zarucio) jednu zenu, ali je nije vidio, pa je poslanik s.a.w.s. rekao njemu "idi vidi je", kako bi vidio da li kod nje ima nesto sto ce mu se svidjeti, iz cega jasno mozemo vidjeti da je tad postojala prosidba i vjeridba (khiTabetun).

I obicaj ostaje obicaj, a cim se predstavi kao vjera, postaje novotarija u terminoloskom smislu i haram. Kaze Imam Malik, kako prenosi Imam Esh-Shatibi u djelu 'El-I'tisaam' "Što nije bilo u ono vrijeme (za vrijeme Muhammeda s.a.w.s.) vjerom - ni danas to ne može biti vjera." I rekao je: "Ko kaže da vjera nije upotpunjena iznio je potvoru na Muhammeda s.a.w.s. da je iznevjerio svoju poslanicu." (I’itisam,1/61, imam Šatibi)

A 'urf, iliti obicajno pravo kao izvor u sherijatu je skroz druga tema, koja je preopsirna da bi se ovdje o tome raspravljalo.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

43

Petak, 31. August 2007

Pratim ih dosta cini mi se, osim novina koje nicu iz dana u dan
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

Datum registracije: 08.09.2007

• Poruku poslati

44

Srijeda, 26. Septembar 2007

KOLIKO JE TO GOD MOGUCE, A JESTE DOSTA.
za istinu

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

45

Ponedjeljak, 01. Oktobar 2007

Sta to smatrate pod starim islamskim obicajima?
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

46

Ponedjeljak, 01. Oktobar 2007

Mogu li se uopšte islamski običaji dijeliti na stare i nove? I ako bi neko rekao da mogu volio bih znati šta jedan običaj čini starim, a šta novim?
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

47

Subota, 17. Novembar 2007

Nije dobro da nam Junus zatvara teme. Ja pod starim Islamskim obicajima, smatram ono sto su radili i kako su se ponasali nase nane i dedovi. A toga gotovo da i nema. Lako je pratit folklor. Treba pratit ponasanje, ono je bitno. Njihov sabor, stidljivost, postenje, jedinstvo, ne iskvarenost, iskrenost. E to su po meni stari Islamski obicaji.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Datum registracije: 21.01.2008

• Poruku poslati

48

Subota, 23. Februar 2008

sta ima

Citirano

Orginalno od Prolazzznica
Fakt je da vecina nasih ljudi koji zive u inostranstvu, uspiju da se integriraju i prilagode systemu i nacinu zivota toj okolini u kojoj zive, sto jes positivno, al posle nekoliko godina zaborave nase stare obicaje, nasu kulturu i nasu tradiciju, a to je zalosno.

Gdje god da se nalazimo, kuda god da nas put vodi, nesmemo nikada da zaboravimo ko smo i odaklen smo, jer u stvari to je to sto nas cini time sto smo.

Roditelji trebaju da mnogo vise uticu na tome, da prenese stare obicaje i tradiciju svojoj djeci i da ih lijepo odgoje, uz pomoc Kur'ana i licnog izkustva.

Evo da vi dam nekih primera, da me bolje svatite:
Od 60 Muslimana sto idu samnom u skolu 12 posti mjesec Ramazan :(
A znam ih dosta sto uopste neznaju da smo zaduzeni da dajemo za Sadaku, i koliko ih ima jos koji nadju vremena da izuce Jas'ine ili da se sjete makar jednom u dvije godine da daju za Hatme?
Sevap je u oci petka ispeci halvu i izucit Fatihu, a malo ih danas nadje za to vremena.
Ima ih masa koji vise vole otic u diskoteku nego na posedak ko rodbine. Mnogo nasih ljudi je sve to zapustilo.

Nesmemo zapustit tradiciju i moramo se trudit da prenesemo mladjoj generaciji, da nepadne u zaborav.

[SIZE=4]Otvaram diskusiju! [/SIZE]

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

49

Subota, 23. Februar 2008

Iskreno, vodim racuna o tradiciji samo u onoj meri i onim oblastima gde se ista podudara sa verom.
Ima dosta besmislenih obicaja (bar meni tako deluju neki), pa se takvima i ne opterecujem. :]
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Social bookmarks