Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

1

Srijeda, 11. August 2004

Koliko se odmaklo?

Citirano

Pismo predsedniku Srbije Borisu Tadiću

Specijalni tretman

DRAGI GOSPODINE PREDSEDNIČE,

1. EVROPA: Već gotovo 20 godina živim i radim veoma uspešno, kao arhitekta, u Londonu. Napustio sam zemlju koja je bila u tehnološkom razvoju ne mnogo iza Zapadne Evrope. Desili su se ratovi, i dok je ceo svet išao napred, mi smo išli samo nazad. Onda je pao jedan režim kojeg smo odmah okrivili za sva zla koja su se dešavala u našoj novijoj istoriji. Izgledalo je da nas ništa ne može sprečiti da krenemo napred!

2. TEHNOLOGIJA: Danas sam na Internetu naišao na stranicu vaše partije. Izgleda "svetski". Dizajn je dobar, može se naći puno korisnih informacija, čak se može direktno kontaktirati Predsednik. Super! Sad vidimo šta znači demokratija. Gledajući to, čovek ne može a da ne zaključi da smo na pravom putu ka toj obećanoj Evropi.

3. STVARNOST: Pre neki dan (tačnije 11/07/04), moja mama - starica od 78 godina - putovala je iz Beograda za London. Na aerodromu su je izdvojili iz reda, i odveli u prostoriju za pretres bez ikakvog objašnjenja. Sve su stvari izvadili iz torbe i pregledali svaki detalj. Novčanik su pregledali i spolja i iznutra. Našli su (o zločin!) da nije prijavila tačnu količinu novca koji nosi - rekla je da ima oko 1.500 evra, a imala je više (nešto oko 2.000, uzimajući u obzir sitne novčanice i nešto funti koje sam joj ja dao). Onda je došla službenica koja vrši lični pretres. Skinuli su joj maramu (tipična marama koju većina muslimanskih žena nosi), i pregledali kosu - znate li vi, pobogu, šta se sve može u kosi sakriti! Zatim je morala da skine bluzu i podigne pantalone (starica od 78 godina) da bi je detaljno pregledali. Suze su pošle i nije mogla izdržati da u strahu ne upita šta to traže, na šta je dobila odgovor da oni samo rade svoj posao (kakvo glupo pitanje!) Kad je sve bilo gotovo, uplakana žena se obukla, spakovala svoje stvari, i ponovo sela u kolica. Da, zamalo da zaboravim, ona se slabo kreće, pa koristi kolica.

Nijedna reč izvinjenja!

Nijedna reč objašnjenja!

E, sad ono glavno. Prošle godina, tačnije 14/06/03, ponovo su ISTU ženu izdvojili iz reda, i ponovo pretresli. Doduše taj put nije morala da se svlači - super je prošla. Kakva koincidencija! Dva puta na aerodromu, na izlasku iz SVOJE zemlje, i oba puta "specijalni tretman".

Možete samo zamisliti šta se sad u muslimanskim krugovima priča. Jedina žena obučena prepoznatljivo kao muslimanka, je već dva puta, moram da kažem, maltretirana. Kod tih ljudi još ne mogu da izađu iz glave sećanja na izdvajanja iz redova u Štrpcima i Severinu. Muftija je već obavešten, kao i ministar za prava manjina. To se, normalno, tumači provokacijom muslimana, a i kako bi drugačije.

Možda to za većinu ljudi u Srbiji nije bitno, tih nekoliko stotina hiljada ljudi treba da ćute i rade ono što im se kaže, ali nemoj da nas čudi kad se oni osećaju otuđeni i zapostavljeni u svojoj rođenoj zemlji.

Ja lično znam puno ljudi koji su slično tretirani u prošlosti i više nikad ne putuju preko Beograda - strah ih je, kažu! Sada idu preko Sarajeva ili Skoplja i onda putuju autobusom.

4. ZAKLJUČAK: Ako se i udaljimo od nacionalnih konotacija (što bih ja stvarno hteo), ponašanje osoblja na aerodromu je bilo vrlo daleko od Evrope kojoj težimo. Pretresati osobu (pogotovu staricu u kolicima) na IZLASKU iz zemlje je, najblaže rečeno, neuobičajena stvar, a da se ne kaže razlog, i da se posle neuspešne "istrage" ne kaže ni reč izvinjenja - to je, izvinite, mnogo više "balkanski" postupak.

Ko je to uradio (dva puta), zašto je to uradio, kako to često rade, kako biraju "žrtve", to se nije moglo saznati ni u prošlom režimu, a nažalost ni sada. Pozvati nekog na odgovornost za zloupotrebu svoga položaja je u našoj zemlji i dalje onoliko daleko koliko smo i mi udaljeni od Evrope.

MNOGO !

Nažalost.

S POŠTOVANJEM,
Faris Kapetanović LONDON

P.S.: Jako mi je drago kad vidim da se u mojoj (i dalje mojoj) zemlji, dešavaju pozitivne stvari - DS se jako dobro kompjuterizovao i sl.- ali me užasno rastuži kad shvatim gde smo, i da nijedna promena režima neće učiniti da se tako lako pomerimo.

http://danas.co.yu/20040804/dijalog1.html

A za one koji jos uvijek vjeruju u vjestacku podjelu Srba na demokrate i naciste, evo dokaza da je to samo iluzija. Na forumu b92.net zastupljene su obije tzv. grupacije, ali se razlika u stavu po ovom pitanju uopste ne vidi. Cast izuzecima.

http://www.b92.net/invboard/index.php?showtopic=13487&st=0

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

2

Srijeda, 11. August 2004

Citirano

Orginalno od alBazari

A za one koji jos uvijek vjeruju u vjestacku podjelu Srba na demokrate i naciste, evo dokaza da je to samo iluzija. Na forumu b92.net zastupljene su obije tzv. grupacije, ali se razlika u stavu po ovom pitanju uopste ne vidi. Cast izuzecima.

http://www.b92.net/invboard/index.php?showtopic=13487&st=0

Pozdrav za tebe alBazari,

cini mi se da nisam dobro shvatio temu jer moze da ide u dva smjera ali ti ostavljam pravo da me ispravis ako grijesim.

Da li u temi treba razgovarati o pismu g-dina Kapetanovica ili o reakcijama Srba na isto?

Reci cu da po meni ova tema nema mjesta u politici, moje misljenje je zasnovano na bazi nekog svog iskustva kad je rijec o sigurnosti na aerodromima poslije 9/11 vec prije u nekoj nazovi temi humanizma i dokle se doslo i ide u tome.

Odmah cu reci da ti dajem pravo na misljenje ali se nikako ne mogu sloziti sa pausalnim izjavama u kvalifikaciji i klasifikaciji jedne cijele nacije na osnovu stotinak odgovora datom na jednom forumu.

Ja cu temu shvatiti kao razgovor o pismu i dati svoje misljenje o istom.

Cinjenica je da se dosta stvari promijenilo na aerodromima, posebno u USA od tog famoznog septembra i da price o tome ja samo idem kod svog tog i tog, taj kajmak je ustvari krema za lice i tijelo, ovu sarmu je juce moja nana skuvala, ma evo probaj nista ti nece biti i sl. vise ne piju vodu kod ljudi ciji je stav glede humanosti i osjecaja (pa recimo i postovanja prava vjera) duboko narusen naredbama koje stizu "s vrha" i njihovo je ekskluzivno pravo (regulisano pravilom sluzbe PS) da izdvoje osobu koja im se ucini sumnjiva i pretresu je po volji.
Ne kazem da u dosta slucajeva ce to biti pripadnici muslimanske vjeroispovjesti, mada po mojoj nekoj statistici ni Indijci (koji inace dosta putuju) nisu izuzeti pa cak ni sami "bijeli" Amerikanci.

O repeticiji izdvajanja iz gomile stvarno ne bih imao polemisati jer sam jedan od onih koji ce redovno biti pretresen (u slucaju kad putujem sam) i to vidis nikad pripisao nisam svojoj naciji (prije ce biti majci prirodi 8) ) a o nacinu pretresanja pri ulasku u USA, zagledanje u kosu se moze svesti pod blagom metodom.

Tako da cu ja biti jedan od onih koji se saosjeca sa tom bakom i torturi koju je prezivjela, no da li je opet u pitanju teorija zavjere da je ona izvedena zbog svoje marame ili slicnog ne mogu i necu da vjerujem. Ako jeste, neka je na cast onome koji radi taj posao, i uvijek se moze napisati prijava protiv sluzbenog lica i povesti postupak.

Ukoliko sam promasio temu, ignorisi moj post.

Zivio
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

3

Srijeda, 11. August 2004

Ne znam koliko znaci u statistici jedno misljenje manje ili vise, ali sam ponukan da napisem i moje iskustvo.

Ne bas uvek, ali u 90% slucajeva, dok pasiram nasu granicu budem detaljno pretresen kako ja tako i moj automobil. Na granicama zna da bude guzva, pa se ponekad ceka i po vise sati. Za to vreme imam priliku da posmatram rad policije na granici. Broj ljudi koji bivaju pretresani je zaista simbolican.
Kakvu ja to ludu srecu imam da u 90% izvlacenja dobijem 6-ticu na loto-u i budem izveden iz reda na detaljni pretres?
Da se razlikujem od vecine po izgledu, oblacenju, ponasanju ili bilo cemu drugom bilo bi mi jasnije da razumem, ali ovako ostaje da nagadjam...

Nacin na koji se vrsi pretres je takodje malo cudan. Policajac zadrzava pasos, kaze da se parkiram na posebnom parkingu i da cekam. Tu cekam dok se iz reda ne izvede jos po neko, pa nas pretresaju u isto vreme. I opet nekom slucajnoscu uvek bude tako da je taj neko iskljucivo Albanac ili Bosnjak.

Nekoliko puta sam putovao autobusom, i tu sam opet doziveo isto iskustvo. Zadrzavaju se samo pasosi Bosnjaka i Albanaca, a isti se pozivaju da izadju iz autobusa na pretres.

U pocetku me je to pogadjalo i nerviralo jer bivam na neki nacin diskriminisan izdvajanjem iz gomile, medjutim ziv covek se na sve navikne pa i na to. Bunjenje protiv takvih postupaka je isto sto i (izvinjavam se na izrazu) "pishanje uz vetar", to sam na vreme shvatio pa se i ne bunim.

Stanje se delimicno poboljsalo smenom vlasti u Srbiji ali nazalost, svojim iskustvom mogu da potvrdim da ovog vida, da je nazovem diskriminacije, jos uvek ima.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

4

Srijeda, 11. August 2004

Evo i mog iskustva:
Svaki put kad izlazim iz Srbije sam pretresen (100%)
Svaki drugi put kad se vracam u Srbiju (50%).
Svaki put kad sam ulazio u Grcku (100%) - i to do takvih detalja da su mi otvarali dezodorans da provere sta je unutra.
Svaki drugi put kad sam ulazio u Tursku (50%).
Svaki put u Svajcarskoj.
Nijednom u UK, Nemackoj, Italiji, Holandiji.

Kakav sad zakljucak da izvudem iz svega ovoga ? ;(

... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 12. August 2004

IZVINJENJE TADIĆA | 11:43 -> 12:41 | Izvor: SRNA

Beograd -- Predsednik Srbije Boris Tadić izvinio se zbog neprijatnosti koje je jedna žena doživela na aerodromu “Beograd”.

Tadić se izvinio londonskom arhitekti Farisu Kapetanoviću zbog neprijatnosti koje je njegova majka doživela prilikom pregleda na aerodromu i dodao kako se nada da takvih slučajeva više neće biti.

List "Danas" je nedavno objavio Kapetanovićevo pismo "Specijalan tretman", u kojem on iznosi detalje o neprijatnostima kojima je njegova majka bila izložena na aerodromu "Beograd". Tadić je u izvinjenju naveo da će učiniti sve što je u njegovoj moći da utvrdi da li je neko od službenika prekoračio ovlašćenja.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

6

Petak, 13. August 2004

Odmaklo se ..

...do toga da ti predsednik Srbije "licno" odgovori na tvoj problem, i da ti obeca brda i doline. E bas me interisuje kakvu ce to istragu da sprovede, al zivo me interesuje. Imal ovde neki smesak sa dvogledom?

Citirano

Ne znam koliko znaci u statistici jedno misljenje manje ili vise....

I ja se pitam koliko je ovo jedno pismo dovoljno za neku ozbiljniju analizu. Jedna lasta ne cini prolece, i zbog toga smatram da je ovo vrlo isforsiran potez Farisa Kapetanovica. Sa druge strane kad bi se uradila studija sa vise ispitanih slucajeva, e onda to moze da se zapakuje u kovertu rasne i etnicke diskriminacije i pravac Vlada Srbije, eventualno predsednik. A do tad, kiseli krastavac xx(

Evo mu i odgovora.

Citirano

Takvo iskustvo imao sam i ja dok sam bio ministar odbrane SCG, ali i sada kao predsednik Republike Srbije.

No further koment. (o) (o) (o)

Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

7

Subota, 14. August 2004

Citirano

Orginalno od PAUK_

I ja se pitam koliko je ovo jedno pismo dovoljno za neku ozbiljniju analizu. Jedna lasta ne cini prolece, i zbog toga smatram da je ovo vrlo isforsiran potez Farisa Kapetanovica. Sa druge strane kad bi se uradila studija sa vise ispitanih slucajeva, e onda to moze da se zapakuje u kovertu rasne i etnicke diskriminacije i pravac Vlada Srbije, eventualno predsednik. A do tad, kiseli krastavac xx(

To je priča za drugu temu a tiče se toga da mi još uvijek imamo mnogo kvalitetnije pojedince nego institucije... a pojedinci ma koliko bili jaki nikada ne mogu biti jaki kao što to mogu institucije.

I ima tu još jedan bitan momenat. Pitanje je da li bi g. Predsjednik udostojio MUJA svojim odgovorom da MUJO nije to što jeste - poznati arhitekta iz Londona. Naravo učenije: Iqra bismi Rabbika'l-ladhi khalaq!

Citirano

Mr. President

Takvo iskustvo imao sam i ja dok sam bio ministar odbrane SCG, ali i sada kao predsednik Republike Srbije.

Blago rečeno, Predsjednik se pravi lud.

Majka g. Kapetanovica je (ma koliko to njemu izgledalo nemoguce) gradjanin ove (ma kako se zvala) drzave. I to vec skoro 80 njenih godina. Izgleda mi prosto nemoguce da jedna od najuzrnijih institucija poput drzavne bezbjednosti ne posjeduje kompletnu dokumentaciju o mogucoj pripadnosti pomenute gospodje nekoj od teroristicki nastrojenih “grupa gradjana”. Takvi podaci su dovoljni, ne samo za oduzimanje putnih isprava uz pomoc kojih bi se teroristkinja nasla na letu za London, vec i za oduzimanje slobode.

Interesantno je da gospodja nije pretrpjela slicne neprijatnosti sa vlastima u Velikoj Britaniji iako oni nemaju tako precizne podatke o njoj.

Ovo je ujedno odgovor i uvaženom Giovanniu koji, ako se ne varam, maltretiranje starice od 80 godina na izlazu iz svoje države smatra opravdanim u današnjem vaktu.

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

8

Subota, 14. August 2004

Citirano

Orginalno od alBazari

I ima tu još jedan bitan momenat. Pitanje je da li bi g. Predsjednik udostojio MUJA svojim odgovorom da MUJO nije to što jeste - poznati arhitekta iz Londona. Naravo učenije: Iqra bismi Rabbika'l-ladhi khalaq!

Citirano

Mr. President

Blago rečeno, Predsjednik se pravi lud.

Majka g. Kapetanovica je (ma koliko to njemu izgledalo nemoguce) gradjanin ove (ma kako se zvala) drzave. I to vec skoro 80 njenih godina. Izgleda mi prosto nemoguce da jedna od najuzrnijih institucija poput drzavne bezbjednosti ne posjeduje kompletnu dokumentaciju o mogucoj pripadnosti pomenute gospodje nekoj od teroristicki nastrojenih “grupa gradjana”. Takvi podaci su dovoljni, ne samo za oduzimanje putnih isprava uz pomoc kojih bi se teroristkinja nasla na letu za London, vec i za oduzimanje slobode.

Ovo je ujedno odgovor i uvaženom Giovanniu koji, ako se ne varam, maltretiranje starice od 80 godina na izlazu iz svoje države smatra opravdanim u današnjem vaktu.

AlBazari,

necu reci da se varas ili ne varas u izrecenom citatu ali smatram da ti imas veoma profilisano misljenje s vrlo odredjenog aspekta a koje je opet bazirano vjerovatno na tvojim iskustvima i u sustini se kosi s mojim jer nastojim srce i neku svoju pristrasnost uvijek baciti u stranu kad razmisljam o "pipavim" stvarima.

Recimo ti kazes da bi reakcija predsjednika u slucaju da se javio Mujo ili g-din arhitekta Kapetanovic bila drugacija je po meni samo losa pretpostavka i nista vise. Da li to znaci da predsjednik republike mora da odgovori na pismo svakoga koji mu ga uputi a narocito onoga koji je razlicite nacionalnosti od njega? Po meni je iluzorno ocekivati da takvo nesto se uopste desi a toliko je nepravdi nacinjeno LJUDIMA u toj zemlji, i ja mogu s pouzdanoscu da tvrdim da ce se javiti pojedinci koji su uputili pismo predsjedniku (a ovaj nije odgovorio) i reci "Eto ovom Kapetanovicu iz Engleske je odgovorio a ne brinu ga nase muke, tipa izbjeglice, malinari, dr Petrovicu kao vodji strajka medicinara i slicno, cisto nabrajam ofrlje)

Iako doticnog gospodina Tadica ne poznajem, i nemam bas i nekih informacija o njemu pa ni odredjeno misljenje o njemu reci cu da cijenim njegovo pismo ako nista kao neku utjehu, a vjerovatno je bio pobudjen vise nacionalnim nego humanim aspektom, i nasao za shodno da odgovori na pismo i koliko sam skuzio obeca neku istragu. E sad moje iskustvo kaze da politicarima ne treba vjerovati (kao i uostalom tvoje) a narocito obecanjima, ali opet ostaje taj efekat utjehe covjeka koji se i sam nasao u slicnoj situaciji (sto mu i vjerujem, jer ako moze Al Gore bivsi potpredsjednik USA LINK AL GORE da bude dva puta detaljno pretresen sto ne moze i on) i cijela moja poenta je da nema nedodirljivih kada je rijec o sigurnosti bilo da je rijec o nekome na polozaju, radniku, seljaku ili ako hoces i 80-godisnjoj starici jer sticem misljenje da po tebi bi sve starije trebalo osloboditi ovakvih stvari i time mozda dati nekome ideju kako da prosverca neku opasnu materiju, eksploziv i time ugrozi sigurnost ostalih? U velikoj vecini slucajeva da, ali cim postoji i mali promil nesigurnosti...

Takodje ne mogu da sazvacem ovu da je neka osoba drzavljanin drzave dugi niz godina i stoga nema pravo da bude pretresena na svom tlu? Evo price covjeka Amerikanca (USA), u invalidskim kolicima koji je prosao slicnu torturu (sad vase je da povjerujete ili ne u njegovu pricu jer ima nekih kontradiktornosti) i reakcija ljudi je naravno podijeljena sto je i logicno i meni je u neku ruku neopravdano donositi zakljucke o americkoj naciji na osnovu komentara pojedinaca.LINK

Stvari moraju da se pogledaju malo i sa druge strane ogledala, da ljudi koji rade taj posao imaju definisana pravila sluzbe koja imaju sigurno odredjene metode i uzorke koga i kako da izdvoje, a sigurno je da nekada krenu i po slucajnom uzorku. Ovdje bi se slozio s Paukom da bi mozda jedna detaljna studija dala odgovor da li dolazi do diskriminacije a jedan pojedinacni slucaj tu zaista ne moze pokazati nista do samilosti onih koji su se nasli u slicnoj situaciji.

Opet kazem, neka je na cast onome koji to radi na osnovu rase, nacije i nekih predrasuda ali ja jednostavno ne mogu da vjerujem da mene redovno pretresaju samo zato sto sto sam pripadnik jedne nacije, plemena, roda ili sto se cesljam na desnu a ne na lijevu stranu. I ako istraga (ova ili neka druga u buducnosti) pokaze da je osoba prekoracila ovlascenja, imace moju osudu ali nemojmo na osnovu srcanosti upirati prstom i optuzivati dok se stvari ne razjasne jer uvijekje dobro saslusati i drugu stranu price,

Nadam se da smo se sad makar malo bolje razumjeli. Iskreni pozdrav i naravno

Zivio
Giovanni

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

9

Nedjelja, 15. August 2004

Đovani,

iskreno ću ti reći: sviđa mi se tvoj open mind.

Međutim, nešto mi govori da si ti prilično davno napustio ove prostore ovamo. Kad si odovud (ako nije tajna)?

Svako dobro

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

10

Utorak, 17. August 2004

Pozitivno je sto je predsednik bar nekako odreagovao.Njemu svaka cast,on jadan nije kriv sto ima takav narod..to izvinjenje,verujte mi,to je velik korak novog predstavnika nasih sunarodnika ka dva'esprvom veku,svi mi znamo kako je i inace.A jos dugo dugo ce trajat tog ih ta srbofobija popusti.Nije mi jasno zasto se sad pojedini ovde,"englezi" prave i nekako pokusavaju to neakceptablno ponasanje tih bolesnika na aerodrumu da opravdaju.Sta vam je ljudi?To je tuzno,bilo i ostace,a da nije tuzno bilo bi smesno.A sigurno,cast izuzetcima...ja sam imao cast i par veoma zdravih da upoznam.enter.Ma ja tako malo otvoreno.Nemam nameru nikog da uvredim.Postujem ja sve.

A taj grb,bas ljijepo vala...

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 19. August 2004

Citirano

Orginalno od Tulumba4All
Evo i mog iskustva:
Svaki put kad izlazim iz Srbije sam pretresen (100%)
Svaki drugi put kad se vracam u Srbiju (50%).
Svaki put kad sam ulazio u Grcku (100%) - i to do takvih detalja da su mi otvarali dezodorans da provere sta je unutra.
Svaki drugi put kad sam ulazio u Tursku (50%).
Svaki put u Svajcarskoj.
Nijednom u UK, Nemackoj, Italiji, Holandiji.

Kakav sad zakljucak da izvudem iz svega ovoga ? ;(

Evo ja se ne nadjo lijenj te se turi na razmisljanje da pomognem tolumbi oko zakljucka.
Ovako moj dragi Tulumbo, prvo mi zapade za oko da ti iz Srbije ako vec udjes ne bi trebo ni izlazit, jer nemas nikake sanse. Drugo u Grcku nemo ni ic vidis i tamo ti se lose pise, sto se tice Turske pa nisi los, mozda sledeci put bude tvoj dan, pa ako hoj na kakaf odmor do Antalije, ja bi ti savetovo da se pokusa.
Zatim dolazi Svicarska, vala ni sam ne znam sta ces tamo, evo ja ni jednom nisam bio i nista mi ni ne fali, tako ti ako si jednom vido onda vise i nemoj, no ako bas moras, onda pokusaj kad udjes u Francusku da odatle preko Zeneve se dokopas te obecanje zemlje, kolko sam mogo nacut tamo ti ni pasos ne pogledaju.
Ostale ove prijateljske zemlje i iz mog licnog iskustva nema problema, ja sam po njima cak i bez papira iso i niko me nista nije pito.
Moje iskustvo sa carinarima SCG, pa mogu vam rec kad sam napustio zemlju 1999 imo sam neki los utisak, ono covek mi uze pasos, pa te ono gadno gleda, ode nesto proverava kako, pa te pita dje hoj i tako to, vala me nije pretreso, al zato jesu braca Madjari i Austrijanci, pa mi cak i ono malo pileta sto mi majka za puta spremila uzese za heroin, poce da ga ceprka veli heroin heroin, a ja velim ada brate kokoska kakf heroin, bogomi ne bi mi bas pravo, reko ko zna scim sve tu pilad ne hranu, no srecom dobro se zavrsi, ipak je to kulturan narod, malo se onako dra al podnese se to.
Proslog leta na aerodromu me niko nista nije pito, ni pri dolasku ni odlasku, ljudi super cool bili. Malo mi je bilo smesno ono prelazenje silnih granica izmedju Crne gor i Hrvacke, pa te Hrvati puste ono odma, a ovi ti Crnogorci opet kao nesto proveravuju, pa to i nekako prodjes a onda dolazis kod Srbba, pa ti oni sad na njihovoj drzavnoj granici opet nesto ka zatezu, no to je vise bilo smijesno no neprijatno.

Eto, al zao mi vala ovu staricu Kapetanovic, no cini mi se mozda se malo preteralo, sigurno joj nije bilo prijatno, al pre bi bilo da je to neki izolovan slucaj, ono ima losih svugde. Evo jos mi glavom prozvanja dreka onog nemca na aerodromu u minhenu, koji mi trazi neku vizu, a ja pokusava da mu objasnim da ja sam sam u tranzitu i nemam nikakvu nameru da ulazim u Nemacku, a on ka lud navalio vristi viza viza i gleda me ka neku stoku, no sta ces covek bese glup, pusti budalu sta ces, srecom kolega mu mahnu rukom i pusti me, a ko zna dje bi se to sve moglo zavrsit.
malo za promenu

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

12

Hadalju, fala na razumevanju.
Sad sam se vec navikao. Sad mi cudno kad me ne pretresaju. Zabrinem se, da im nije nesto lose.

Evo uskoro se spremam i za Francusku, pa cu da proverim i njihove. Hadalju, mozda se i vidimo.
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

13

razlika je..

Mogu vas u istoj meri pretresati na svim granicama ali to nece predstavljati ni malo isti slucaj... NI MALO!!! Cak i da vas isto tretiraju i prema vama se na isti nacin ponasaju to opet nije isto NIMALO! Zasto? U svimi drugim zemljama imate svoja prava, za koja imate pravo da se borite i nekoga, ako vam je ista narusio, Bogami i tuzite, ali to malo da vazi (vazilo je) i u zemlji Srbiji. Neke stvari se i tu pomalo menjaju ali je svest operativaca jos u onoj prosloj vlasti kad su mogli da rade sta hoce. A posto im ni ovaj sadasnji premijer mnogo ruke ne veze kad se radi o tome i dalje se lesinari zaletavaju i na zive insane.

Zivi slucajevi (posto se radi o aerodromima)... HEJ LJUDIIIII!!!! O aerodromu se radi... NIGDE... ADA NIGDE SE TAKO NA AERODROMU NE PRETRESA!!! Mozete da pricate o autobusima, ali aerodromi??? Prolazi se kroz sto skenera to je ok, ali ti detaljni pretresi.. skidanja i opipavanja.. to se ne desava.. a-A.. JOCK i tacka... Pogotovu ne bez objasnjenja.. a za sve imate pravo da trazite objasnjenje, i da uputstva tudje pratite samo ako objasnjenja dobijete.

Pa i na granicama kopnenim.. Bez obzira sto su oni 'nadrkani' kolko im volja moraju prema ljudima da budu uctivi.. za svaku neuctivost moze i otsteta da se dobije... Zato vam ja savet evo ovakav dajem za nase lesinare: samo mu spomenite prijavu i danas su vec poceli da trzaju na to... 10% plate.. HEJ.. on bi crko za to.. odma nastavlja samo po procedurama.. A proceduralno moze da cedi sto jes jes.. al meni je dosta samo usta da mu zacepim. Ene jos hoce pare.. ne znam sto niko ne spominje, al nasi kopneni lesinari samo gledaju da se ogrebu. A one po aerodromima samo slepo, nemo, tiho, posmatram dok se lome praveci se ozbiljni.. I sta ce nego da me puste da prodjem.. tako je svuda.. ali bas svuda. A kad zakeraju oko bilo cega samo krenete i vi njima da zakerate... ne radite nista dok vam se ne kaze.. i ne trudite se da budete od pomoci.. No sve lagano.. bez nervoze... a ako se oni iznerviraju odma zovi sefa smene :D..

Ada nidje vas na aerodromu ne pipaju... dovoljno je da se metali svi poskidaju... A onda radi mali aparat osetljiviji za neuklonjive metale... A za torbe su zaduzeni skeneri takodje.. sto bi ih neko otvarao???

Najbitnije je da znate da ste 'cisti' tj da nikakva pravila nista zgazili, e tad moze se mrtvo hladno po pravilu sa svima.. i nema vam pravo niko nista. U najmanju ruku to stigne do novina, kao ovaj slucaj. Al nazalost to kod Srba nije imalo nikakav uticaj.. Verovatno su jos svi i ispsovali Kapetanovica i pitali se sta hoce. Ja bi mogao da budem 1003942309% vise terorista nego gospodja od toliko godina pa me niko na aerodromima tako ne pretresa. Na nasem UGLEDNOM aerodromu gde za 10 eura datih 'gospodjici' na check in caunteru i luft hansi, koja vazi za vrlo strogu kad je u pitanju tezina prtljaga, da unesete kolko hocete prtljaga u avion a da vam ona upise da je u pitanju samo dozvoljenih 20 kg... To su nasi 'proceduraliste'..

Mozda im skeneri nisu radili tog dana.. moze bit.. pa lajali na stare ljude da vide hocel sta da zapisti..
mogu ja da se potpisem i bolje...

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

14

Ada Fingeru ima toga, al nije bas sve tako fino ni u tim normalnim zemljama.
Brate mozda tamo po Aziji, al po Evropi i Americi bogomi jok. Mogu brate da ti rade sta hoce, a ti samo da cutis, a za te procedure i tuzbe, to macku orep, naravno da se mozes zalit, no dok sve to ispliva i ako ikad ispliva, ode tebi avion. Brate kolko sam samo puta licno video, a da ti ne pricam na TV-u kakvih mozes zlostavljana videt i to sve na rasnoj il nekoj drugoj osnovi. A to da te pretresaju i to brate mogu i to do gole koze ako im se cefne, eto bas kad sam bio prosle godine i na aerodromu fino zaustavise neku pakistansku porodicu, koja je sve ono kulturno izgledala, i na skeneru kao bila igracka pistolj, onaj carinar fino otvori kofer, sve ispretura, nadje igracku, koja se jasno videla da je plasticni deciji pistolj, a vise je licila na zvecku no na neko oruzije. Fino on sav srecan, uze ono i zamisli poce da je lomi, ko zna mozda ima neka bomba unutra, a ono dete futno place. I hajd se ti sad kome zali, he he he, a mislis da je bio kakf Nemac i Francuz da bi se tako ponasali.
Necu da branim Srpske carinike i policajce, naravno da su oni posebna prica, no sam da kazem, da u normalnim zemljama nije to tako bas fino, bar onoliko kolko ja vido i znam, al opet kazem ti mozda Kockica negde i postoji.
malo za promenu

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

• Poruku poslati

15

Citirano

Orginalno od fingersbroken
Zivi slucajevi (posto se radi o aerodromima)... HEJ LJUDIIIII!!!! O aerodromu se radi... NIGDE... ADA NIGDE SE TAKO NA AERODROMU NE PRETRESA!!! Mozete da pricate o autobusima, ali aerodromi??? Prolazi se kroz sto skenera to je ok, ali ti detaljni pretresi.. skidanja i opipavanja.. to se ne desava.. a-A.. JOCK i tacka... Pogotovu ne bez objasnjenja.. a za sve imate pravo da trazite objasnjenje, i da uputstva tudje pratite samo ako objasnjenja dobijete.

Fingers, moracu da te razocaram za ovu konstataciju jer na USA aerodromima imah stjenovitih iskustava koje se bas ne mogu podvesti pod "nepipanjem". Recimo aerodrom Miami, Decembar 2001 nakon famoznog 9/11 mi je tip ladno trazio da otkopcam rajsferslus (ne skroz ali do pola?!!!) nakon sto sam maltene ostao u majici da bi on nekim svojim ferceratorom fol provjeravao da ja ne krijem nesto u donjem vesu? Ne smijem ti ni reci da nakon mog po meni opravdanog bunta je slijedilo pola sata dodatne torture (ali bez rektalnog tusa - ovo da ne bi ko pomislio svasta 8) ) jer u njihovu se ne sumnja. Prodjoh jos i dobro...
Los Angeles ista prica, samo su ovaj put me samo tri puta izdvojili i prodjoh samo s skidanjem jakne i cipela. Ah, ah kakva sreca. Ali ovaj put je Giovanni naucio lekciju i glupkasto se kleberio osoblju, od bunta ni slovca. Tko se jednom o mlijeko opece taj i u jogurt duva.

Na kopnenoj granici s Montanom, ali ovaj put mojom slucajnom greskom 8) jer bijah neobavijesten , sam proveo 2 sata u specijalnoj kabini dok su mi kola rastavljali dio po dio, a ja moradoh opet skoro do donjeg vesa 8) . Bez pipanja doduse, tako da dobro prodjoh...Ono pitanja koje je Robert De Niro postavljao Benu Stileru u Meet the Parents su smijesna za ona koja su mene pitali. No, moja izjava ih je dovela u sumnju (koju su mi tek razotkrili nakon 2 sata) i sta sam mogao da radim do da cutim.

Za aerodrome u Aziji i dosta njih u Evropi koje prodjoh se slazem, recimo Singapore, Tokio, Amsterdam osim cudnih pogleda jer odskakah visinom od gomile i nista ali zato su me u Australiji u Melburnu, gle cuda, izdvojili i udri po pitanjima i bez skidanja doduse...No u odlasku, bijah iznenadjen kad niko nista, ono prodjite gospodine. Kontao sam neka greska ali ljubazan osmijeh i pasos u ruke me razuvjerise, tacno kao da sam trazio da me pretresu...

Prijava protiv USA carinika? Grohotom se smijem, ali grohotom. Ovo vjerovatno vazi i za ex-Yu prostore jer kabadahijskog ponasanja ima u velikoj mjeri ali cijenim da bi tu prijavu neko u BG i procitao dok u USA bi ista zavrsila u reciklazi. Amandmani, ljudskost, sjecam se, ma zdraaavooo...Asocijacija, ubij policajca USA i nekog normalnog gradjanina pa uporedi kazne koje ce osudjenici dobiti.

Jedina stvar koju im odobravam za razliku od drugih aerodroma i prelaza uopste jeste da zene pregledaju zenski carinici, mada meni bi neako bilo draze da one i muske pregledaju 8)

Ja smatram da posao koji rade bezbjednjaci mora da se radi kako ga oni i rade ali sa mnogo vise kulture jer to je ono sto obican smrtnik ocekuje...Mada izgleda da ima nesto i u pshiologiji licnosti tako da su ti ljudi zapravo instruirani da rade na ivici kulturnog ponasanja (ako se i moze to svesti pod minimum kulture) . Garantujem da ona izjava "Gospodjo ja samo radim svoj posao" je na prvoj strani Prirucnika sluzbe...

Tipa prelazak granice Srbija - Bosna (Republika Srpska) i granicnik koji hoda autobusom kao Sejn i upire prstom u raju i govori "Ti i ti i ti, napolje", "ajmo sad kofere otvarat' lagano" a napolju minus 20, pa ti reci da neces.
Kultura, sta je to?

Slozicu se s tobom da ima javasluka na aerodromu u BG ali ga ima svuda diljem nase lijepe ex-Yu (a ni zapadnjaci nisu imuni na isti samo na ljepse nacine) pa ga samim tim ima i u Pazaru a sve naustrb postenih i radnih ljudi ali ovo je vec drugi par carapa...

Zivio
Giovanni

16

Bilo da sam putovala kolima, busom, avionom ulazila u Srbiju ili izlazila iz nje nikada me niko nigde nije pretresao. Mora da sam imala jako dobru srecu.

Ipak moram naglasiti da prema madjarskim carinicima gajim izvesne antipatije zbog bezrazlonog zadrzavanja u smislu iskljucivanja iz kolone, parkiranja sa strane i cekanja od po par sati da bi se nakon izvesnog vremena "setili" da prosetaju do vasih kola i mahnu vam rukom u smislu " Sve je okay, mozete voziti dalje"?!!
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško
  • »Sandokan« je zabranjen

Datum registracije: 12.12.2003

• Poruku poslati

17

Mene su jednom skinuli do gole kozhe i uzeli 2.830 DM!!
E bre ljudi to su bile najljepshe pare.....
Pazare jedini ,pazaree jedinii najboljiiiii, oooo ooooo oooooo ooooooo!!!!![/URL]

18

Petak, 20. August 2004

Slazem se Beksa i sa tobom i Giovannijem. Sve jeste i tako kako ste vi rekli. Tacno je. Ali.. Prvo: Ameriku sa pravom iskljucujem od dana 9/11... oni su u vanrednom stanju od tada prakticno.. sta ce jadni ljudi ne znaju gde im je glava.. A sami su sebi progutali sve sto su cijelom svijetu isticali.. te sloboda te ljudska prava. Uveli su zakon koji su gotinama kritikovali ovamo u Maleziji.. kad se radi o nacionalnoj bezbednosti tad vas mogu izvrtati i drzati da visite kako god hoce i kolko god hoce.. U slucaju da je ugrozena nacionalna bezbednost tu je sve moguce..

A i rekoh ako vas imaju imalo razloga peglati onda vas i mogu peglati.. I pakistanci nasli na aerodromu pistolj igracku nosti... I jos je stavili ja verujem u licni prtljag... A sad znas kako je sa Muslimanima na aerodromu... Meni doduse ne znaju po svijetu verovatno ni sta sam (vide srpski pasos) ali znaju dole kod nas pa opet mi nista ne rade... Ne jer ne mogu i nemaju zasta... A i kad se nesto pametuje samo im se treba cutat ja fino rekoh.

Al sta god i kako god, relativizacije ni malo ne opravdavaju slucaj sa ovom starom gospodjom. Izdvajanje iz kolone bih shvatio samo da je neko hteo da joj pomogne da brze stigne do aviona jer je stala. Sve ostalo je sovinizam il varvarizam il sta god hocete. I relativizacije ne pomaze da ga objasni. Los slucaj je los slucaj, a svi ostali slucajevi su ostali slucajevi.

Skidala je i meni Turkinja kais... Prelazio sam preko Turske u vreme kad je bio NATO samit tamo... Zamisli te kontrole. Imao sam sandale pa nisam morao da ih skidam a ljudima su pred skener i cipele skidali... I nervozni su bili (svi u panici i frci) i neljubazni al opet ne osecas se ugrozenim.. osecas da se radi o proceduri koju ne izbegava niko i kroz koju se najlakse prolazi cutke i poslusno...

A za Madjare mi je jasno.. znaju ko im ulazi u zemlju.. Da postavljaju uslove imaju pravo oni koji su u stanjuj, a da se bune nemaju pravo oni koji ne zasluzuju.. to je uvek bilo.

Bilo koja grupacija izlozena torturi od strane druge grupacije ima svoju krivicu u tome... Tako su po meni sami muslimani najvise krivi sto je situacija danas kakva jeste. Ali nisu muslimani u Srbiji krivi za dosta stvari koje im cesto desavaju... dok za dosta Bogami i jesu. To sto hoce pare cesto gde god se pojave nasi ljudi je obostrana krivica... Nekad se bez toga nije moglo nigde proci pa se ljudi navikli. A kad nemate gresku napravljenu onda mogu samo da peglaju.. al peglaju i sebe a ni to im se nikako ne isplati. Najlakse je da se prepustite situaciji i samo pazite da vas niko ne vuce za nos... A staricu Boga mi ko kakvog mladice su istrzali..

Za tuzbe Beksa, ili Giovanni, nisam prevashodno mislio sudske. Ne prolazi to u Americi protiv casnih policajaca lako a znam racimo i ovde da se stranac ne moze buniti ni protiv cega sto se desava... Ne moze se javno buniti hoce se reci.. jer nije njegova stvar.. a i drzava je uvek zastitnik svojeg.. to je normalno. Ali kad nikom nista ne radite a neko vas drugi kroz torturu svojom greskom protura uvek mozete da, ukoliko nemaju valjano kontra objasnjenje, kroz nesto da progurate lakse... Jedino ako to nesto nije toliko krupno da ce vas prije ubiti nego vas pustiti da o tome pricate :D..

Samo da spomenem da je lakse peglati ljude na aerodromu nego bilo gde drugde... Relativno dosta ih cesto prelecem pa mi bilo zanimljivo da gledam kako rade. Ljudi su uvek pritisnuti terminima letova i moraju svoj posao, sa prilicno velikim prilivom ljudi, da rade maximalno precizno i sa strpljenjem. Al nije to bas sve tako.. Prvo, propustaju oni puno. To je do psihe "razbojnika".. jer ne usudjuje se svako da proba da uradi glupe stvari te stoga oni neke stvari i previdjaju da proveravaju.... Praveci se glupi mozete da im promaknete u dosta situacija, ali se na to ne usudjuje niko lako kad stvarno nosi rizik za sobom (tj kad se ne pravite ludi i glupi il neznate vec stvarno nesto krivicno radite). Uhvacenom u akciji je opasno a budali retko da je tako. Zanimljivo je kad krenete vi njih da zadrzavate... da ih previse pitate.. da im pomazete vise nego sto traze... Al sve u svemu njima najgore kad cutite i pravite se opasan mafijas... Po osam puta svako dize pogled koji se muci da bude hladnokrvniji od vaseg a sve ceka kad cete vi da svoj smeksate. ... Nesto kao traze, pa i pozovu jos nekog, pa vas sve jos i prate pogledom kad vas puste da prodjete... a jos ako im se tek tad nasmejete... auUUUUUU..

A da ne zaboravim vreme sarsa... Ispricacu vam slucaj sa naseg aerodroma al ne sad... imam cas a ovo je vec predugacak terminal monoglog :)
mogu ja da se potpisem i bolje...

Social bookmarks