Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 24. Maj 2004

Koliko vam brzo prolazi vreme?

bas sad pricam sa jednim momkom tu i velimo kako vreme leti leti a leti i zimi

stvarno meni licno prolazi vreme neverovatnom brzinom, dan prodje ka sahat, nedelja ka dan a godina ko nedelja. Zamisli samo godisnje ima 50 nedelja i sve to prodje super brzo. Kad sam bio mali imo sam vremena za svasta i igra i skola i drugovi sve se stizalo, cekao bi sa nestrpljenjm novu godinu i poklone, leto i more i da mi dodje tetka iz nemacke, sve je to bilo tako dugo da bi ponekad i zaboravili sta je bilo prosle godine.

Sad vala jok, ne znam dal je to samo meni, mozda je i vama isto tako, al brate stvarno leti
malo za promenu

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

2

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacat.

Pa ako uzmemo vrijeme kao jednu konstantu, onda cemo doci do zakljucka da vrijeme svugdje istom brzinom prolazi, pa eto, i meni, takodjer. :)

Nije, salim se, meni vrijeme ljeti ko metak, brzinom svjetlosti, ponekad. A ponekad mi se cini da je stalo. A najbolji su oni momenti kada izadjem iz dimenzije u kojoj vrijeme igra ulogu tada je poseban dogadjaj i dozivljaj. To treba osjetiti. :):):)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

3

moj Geri, ada znam i ja kako je, al brate nemam vremena da izadjem iz dimenzije
malo za promenu

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

4

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Pa znas kako je, svaki pocetak je tezak, ali kasnije to sve lakse i lakse biva. Tako da bih ti savjetovao da nadjes nekog ko zna da te izvede iz dimenzije u kojoj vrijeme ima utjecaj i da te tome poduci. Tako da kad god ti zatreba samo se vinesh i rahat si. :)
Vjeruj coslama je.
A vremenom se covjek skroz usadi u dimenziju u kojoj vrijeme ne igra ulogu i onda ga vrijeme ne dotice vise. Tad je uvijek rahat.

To treba traziti, a nije lahko naci. :):):)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

5

Vreme leti i zimi i leti, a ja i moj brat beksa se slozismo da brze leti leti... verovatno posto nije hladno :) A misljenja sam da najbrze leti kad leti leti avionom (ili vam u avionu) :), a i beksa se slaze i dalje dolazi do zakljucka da u vozu ne leti ni leti ni zimi.. Al bitno je da se kobrlja ;)
mogu ja da se potpisem i bolje...

6

Ja cu pokusati ozbiljnije da pristupim temi.
Kao sto rece tzv.hadalj vreme brzo prolazi, pa nam se nekad u tom vremeplovu ucini da leti strasnom brzinom. Ni ja to onda, dok bejah dete ne primecivah. Valjda tada ne znadoh za brzinu svetlosne godine ili prosto gledah neke druge vrednosti zivota. Mozda tada nesvesno, a ipak nekako namerno znajuci da sam tek malo vremena provela na ovom svetu, usudjivah se da ne mislim o vremenu misleci da ga ima dosta. Danas eto imam mnogo vise obaveza, pa se pomislim da mi je ono suvisno vreme od onda nekako sad iskoristiti... ali badava, sta je bilo bilo je. Uglavnom, sada primecujem da vreme prolazi, a da cak i trudeci se da primetim, ne ugrabim te trenutke koji odu u nepovrat... Ponekad se ne usudjujem da pogledam u sutra jer dok ja pomislim na sutra ono je vec postalo juce...
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

7

Ja bih samo napomenuo, postovana Pink, da sam ja bio maximalno ozbiljan kada sam pominjao one dimenzije u kojima vrijeme ima utjecaj i u kojima vrijeme nema nikakvog uticaja. Ali, eto mozda tako izgleda. :)

Allahimanet.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

• Poruku poslati

8

Ada ja ti verujem i imas ti pravo, no o dimenzijama bi mogli otvorit drugu temu
malo za promenu

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

9

U potpunosti se ne slazem sa tobom Hadalju. Mislim da u ovoj temi treba pisati sve sto se vremena i njegovog proticanja ili neproticanja tice (brzok ili sporok).

Ali opet, na kraju krajeva ovo su samo moje i tvoje misljenje. Glavnu rijec ce dati Administrator, zato ga treba pod hitno zvati, da ovo sredi. Imas li njegov broj telefona? :)

Meni kada bi vrijeme sporo prolazilo, ja bih ukljucio da gledam onaj crtani Vitez Koja. Najvise mi se svidjalo ono kada ga zovu da rijesi problem, te scene kada bi nastupile u tom crtanom tada bi vrijeme najbrze mi prolazilo. Ono: Halo, mogu li dobiti Viteza Koju?

:):):)

Allahimanet.

Muki

Zlatna sredina

(10)

• »Muki« je muško

Datum registracije: 22.10.2003

• Poruku poslati

10

Koliko vam brzo prolazi vreme?

U skoli sporo, po polju brzo ;)
_________
________
_______
______
_____
____
___
__
_
What a signature!

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

11

A sta kazete na ovo:
Navijaci na fudbalskoj utakmici razlicito opazaju proticanje vremena, zavisno od toga da li njihov tim vodi ili gubi- poslednje minute utakmice jedni opazaju kao da je "sat stao", a drugi kao da "vreme prosto leti".
;)
Pazi koju igru igras.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

12

Prolazak vremena moze se procijeniti uz pomoc vanjskih uticaja i meri se objektivnim jedinicima – satima i sekundama. Takodje ga mozemo subjektivno meriti nasim osecajima gladi ili dosade. Kada moram da cekam, sekunde se pretvaraju u sate a kada imam puno posla, obrnuto. Trenutno mi vreme nemoguce brzo leti. Mozda zato sto nisam dovoljno motivirana da u kratkom vremenu zavrsim puno stvari, jer sam jednostavno preopterecena.

Mislim da je vreme ljudski neprijatelj. Postajem svesna toga, kada pogledam unazad i pomislim na ono sta smo sve htela uspeti. Mozda za to ne nosi krivicu vreme, nego moja nesposobnost. Ko zna?! :rolleyes: Bioloski sat nam daje znak kada smo u mogucnosti da zivimo a kada da mremo. Po ovome belosvetskom satu, moramo biti u stanju da zivimo kad nam se umire.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

13

Citirano

Orginalno od Gerilac

. Ono: Halo, mogu li dobiti Viteza Koju?

:):):)

Allahimanet.

We alejkumu selam:) Gerilac,vitez ... to neke proratne kombinacije ...
A da vrijeme :0 zavisi od vrijemena:)
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

Dusmanko

Početnik

(10)

• »Dusmanko« je muško
  • »Dusmanko« je zabranjen

Datum registracije: 09.03.2004

• Poruku poslati

14

Utorak, 25. Maj 2004

vreme

sta je to vreme ja niti znam kolko je sati niti znam koji je datum samo znam da mi je 2705 rodjendan pa nemo neko da mi je cestito slucajno! o|

Mikov_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Mikov_sin« je muško

Datum registracije: 24.10.2002

• Poruku poslati

15

Utorak, 25. Maj 2004

mlogo brzo..

Pa ako se uzme u obzir, koliko brzo nam prolazi vreme u smislu- prolazi rok trajanja ili zivljenja, onda mislim da prolazi mlooogo brzo.
Sve mi se cini ja zakasnih, ja nista ne stigoh, ne uradih, ne zavrsih...
Svesno znajuci da taj mesec, sat ili pola sata ne mogu vise da vratim kako bi to nesto sto ne stigoh, ne uradih, ne zavrsih- stigo, uradio, i zavrsio.
A ako se radi o vremenu dok sam na poslu, auuuu.E tu nece ni da pomeri.Pa do prve pauze i nekako,al zato onih zadnjih pola sata traju citavu vecnost.Bilo to leti ili zimi vreme ne leti uopste, sta leti -ono puzi.
A kad sam slobodan i uzivam negde leti na suncu, ili zimi na mrazu, s drustvom ili bez drustva, kad sam u nekoj dimenziji 8) ili sistemu, tad vreme stvarno leti ko zimi ko leti nema razlike.

Pozdrav

[SIZE=3]
A HEAD
[/SIZE]

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

16

Utorak, 25. Maj 2004

Meni vreme neverovatno brzo prolazi...Bas evo sad u temi biografija to spomenuh...
Zapravo za cetiri dana zavrsavam srednju a sve imam utisak da sam juce otisao da ponesem dokumenta za upis (pa se izgubih gore u skolu)...da li treba zalit protekolo vreme...ne znam
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

17

Srijeda, 26. Maj 2004

Covjeku vrijeme moze biti neprijatelj, a i prijatelj. Ako radi dobro vrijeme mu je prijatelj, a ako radi kao netreba vrijeme mu je neprijatelj. :)

Sta li je sa Vitezom Kojom sto se ne javlja. Mozda nema signala. :):):)

Allahimanet.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

18

Ponedjeljak, 05. Juli 2004

Koliko mi vrijeme prolazi brzo?

Zavisi...nekada mi vrijeme prolazi sporo..nekada brzo. Kad sam na internetu 5-6 sati mi ode da i ne osjetim nego se zacudim kad prije, a kada tih 5-6 sati trebam uciti...ko 5-6 godina! o|
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

19

Utorak, 06. Juli 2004

Vrlo brzo!

RELATIVNOST VREMENA I REALNOST SUDBINE
Zajedno sa onim što smo do sada izložili, postignuta je kategoričnost da u biti ne postoji "trodimenzijalno mjesto", da je to jedna predrasuda apsolutno zasnovana na percepcijama i da se cijeli život odvija u "neprostoru". Tvrditi suprotno ovome predstavlja praznovjerje koje je daleko od razuma i nauke, pošto ne postoji niti jedan valjan dokaz o fizičkom postojanju Svijeta.
Ova situacija ruši prvu hipotezu koja predstavlja osnovu materijalističke filozofije. Ova hipoteza pretpostavlja da je materija apsolutna i neuništiva. Druga materijalistička hipoteza je hipoteza po kojoj je i vrijeme apsolutno i beskonačno, a što je, također, praznovjerje kao i prva hipoteza.
Poimanje vremena
Percepcija zvana vrijeme je, zapravo, metod uspoređivanja jednog trenutka sa drugim. Ovu tvrdnju možemo ilustrirati slijedećim primjerom: Ako udarimo u neki predmet, pojavit će se jedan određen zvuk. Kada nakon pet minuta ponovo udarimo u isti predmet, ponovo će se pojaviti zvuk. Čovjek misli da je između prvog i drugog zvuka protekao određeni period i to naziva "vremenom". Međutim, u trenutku kada čuje drugi zvuk, prvi zvuk se sastoji samo od imaginacije u mozgu. To je samo podatak koji postoji u mozgu. Uspoređujući trenutak u kojem živi sa onim iz memorije, čovjek postiže percepciju vremena. U slučaju da nema ove usporedbe, ne bi postojala ni percepcija vremena.
Isto tako, čovjek pravi usporedbu kada kroz vrata uđe u jednu prostoriju, a potom ugleda kako drugi čovjek sjeda na fotelju koja se nalazi na sredini prostorije. U trenutku dok čovjek, kojeg je vidio, sjeda u fotelju, slike vezane za njegovo otvaranje vrata i kretanje prema sredini prostorije samo su podaci koji se nalaze u mozgu. Percepcija vremena pojavljuje se kada napravimo usporedbu između ovih slika i trenutka kada čovjek sjeda u fotelju.
Ukratko, vrijeme postoji pravljenjem usporedbe između određenih imaginacija koje se skrivaju u mozgu. Ako čovjek ne bi imao memorije, onda mozak ne bi mogao praviti komentare ove vrste, a prema tome ne bi se obrazovala ni percepcija vremena.
Razlog zbog kojeg neko kaže "ja imam trideset godina" je u činjenici da se u mozgu skupilo određenih podataka koji pripadaju aktualnom broju godina. U slučaju da nema memorije, ne bi mogao razmišljati o tolikom vremenskom periodu i komunicirao bi samo sa "trenutkom" u kojem živi

Naučno objašnjenje nadvremenosti
Iznoseći primjere mislilaca i naučnika koji su o ovom pitanju izrazili svoj stav, nastojat ćemo ovo pitanje detaljnije razjasniti. Nobelovac, poznati profesor genetike i mislilac, François Jacob, u svojoj knjizi Igra mogućnosti kaže slijedeće o toku vremena unazad:
"Filmovi koji se prikazuju unazad pružaju nam mogućnost da zamislimo kako bi izgledao svijet u kojem bi vrijeme teklo unazad. Jedan svijet u kojem bi se mlijeko u šoljici odvajalo od kafe i skakalo u zrak kako bi dospjelo do posudice za mlijeko; jedan svijet u kojem bi svjetlosni snopovi, umjesto izviranja iz svog izvora, izlazili iz zida i sabirali se u svom izvoru; jedan svijet u kojem bi zapanjujućom suradnjom bezbroj kapljica iz vode izbacilo kamen koji bi poslušno poskakivao da bi se smjestio u šaku djeteta. Ali, u ovakvom svijetu u kome vrijeme teče naopako će, na isti način, biti naopako okrenuto i formiranje pamćenja i moždani razvoj. Isto će biti i sa prošlošću i budućnošću i svijet će nam apsolutno izgledati onako kao što već izgleda."180

Vrijeme je pojam koji je apsolutno vezan za onoga ko ga opaza. Dok isti vremenski period nekome izgleda dug, drugome moze izgledati sasvim kratak. Da bi se odredila neka zajednicka vrijednost, potrebni su izvori poput sata i kalendara, bez kojih bi bilo nemoguce naciniti definitivnu pretpostavku o pitanju vremena.
Zbog toga što se naš mozak navikao na ustaljeni sistem redoslijeda, svijet ne funkcionira kao u primjerima iz prethodnog citata i mislimo da vrijeme uvijek teče naprijed. Međutim, ovo je odluka koja je nastala u našem mozgu i zbog toga je sasvim relativna. Nikako ne možemo znati kako vrijeme u stvarnosti teče, ili da li uopće i teče. A to pokazuje da vrijeme nije apsolutna činjenica, da je samo jedan oblik percepcije.
Da je vrijeme jedna percepcija, potvrdio je i najveći fizičar XX stoljeća, Albert Einstein, svojom općom teorijom relativiteta. U svojoj knjizi Univerzum i Einstein, Lincoln Barnett je o ovom pitanju napisao slijedeće:
"Zajedno sa apsolutnim kosmosom, Einstein nije uzimao u obzir ni pojam nepromjenjljivog i konstantnog univerzalnog vremena koje teče iz beskonačne prošlosti u beskonačnu budućnost. Veliki dio nepojmljivosti koja okružuje teoriju relativiteta rodila se iz njegovog neprihvatanja da je osjećaj vremena također jedan oblik percepcije kao i osjećaj za boju... Kako god je kosmos jedan mogući slijed materijalnih bića, i vrijeme je jedan mogući slijed događaja. Vremensku subjektivnost najbolje objašnjavaju Einsteinove riječi: "Individualni životi nam izgledaju organizirani u jednoj seriji događaja. Događaji kojih se sjećamo iz ove serije su kao poredani po mjeri ‘prije’ i ‘poslije’. Iz tog razloga, za individuu postoji jedno ja-vrijeme, odnosno subjektivno vrijeme. Ovo vrijeme je samo u sebi nemjerljivo. U stanju sam napraviti takvu sponu između događaja i brojeva da jedan veliki broj neće biti u vezi sa prethodnim događajem, već sa potonjim."181
Glede Barnettove izjave, Einstein je "pokazao da su kosmos i vrijeme također oblik opažanja i da ih, kao pojam boje, oblika i veličine, nije moguće odvojiti od svijesti". Prema općoj teoriji relativiteta "ni vrijeme nema posebno i neovisno postojanje od serije događaja kojim ga mjerimo".182
S obzirom da je i vrijeme percepcija, apsolutno je vezano za onoga ko ga percipira, ono je, dakle, relativan pojam.
Brzina toka vremena mijenja se prema referencama koje koristimo prilikom mjerenja. Pošto u ljudskom tijelu ne postoji prirodni sat koji bi precizno utvrdio apsolutnu brzinu toka vremena. Kao što je istako Lincoln Barnett: "Kao što ne postoji nešto zvano boja ako ne postoji oko koje će razdvajati boje, isto tako nije ništa nijedan trenutak, sat ili jedan dan ako ne postoji događaj koji će mjeriti vrijeme."183
Relativitet vremena na najjasniji način doživljava se u snu. Iako imamo osjećaj da je satima trajalo ono što smo vidjeli u snu, u stvarnosti je sve trajalo svega nekoliko minuta, pa čak i nekoliko sekundi.
Zadržimo se na jednom primjeru da bismo još više pojasnili temu. Zamislimo da smo smješteni u jednu posebno dizajniranu prostoriju sa jednim prozorom i da smo u njoj proveli izvjesno vrijeme. Neka se u prostoriji nalazi i sat kako bismo mogli vidjeti koliko smo vremena tu proveli. Neka nam, u isto vrijeme, bude omogućeno da kroz prozor pratimo izlazak ili zalazak sunca. Kada bi nam se nakon nekoliko dana postavilo pitanje koliko smo ostali u prostoriji, naš odgovor bi bio račun vezan za povremeno gledanje na sat, a i broj sunčevih izlazaka, odnosno zalazaka. Izračunali bismo, naprimjer, da smo u prostoriji proveli tri dana. Ali, ako nam dođe osoba koja nas je zatvorila u prostoriju i kaže da smo, zapravo, u prostoriji ostali dva dana, da sunce nije pravo, nego vještačko i da je sat u prostoriji namjerno podešen da brže otkucava, tada naš račun ne bi imao nikakvog smisla.
I ovaj primjer ističe da se naše znanje o brzini vremena zasniva samo na promjenjljivim referencama percipijenta.
Relativitet vremena je konkretna činjenica koja je dokazana naučnim metodama. Einsteinova opća teorija relativiteta iznosi da se brzina vremena mijenja prema brzini nekog tijela i udaljenosti od centra gravitacije. Povećanjem brzine vrijeme se skraćuje, sabija se; radi teže i sporije, kao da se približava tački "stajanja".
Ilustrirajmo to jednim Einsteinovim primjerom. Prema ovom primjeru, dok jedan od blizanaca, koji su, normalno, iste dobi, ostaje na Zemlji, drugi kreće na put u svemir brzinom koja je približna svjetlosnoj brzini. Blizanac koji je otišao u svemir će pri povratku zateći svog brata dosta starijeg od sebe. Razlog tome je činjenica da je bratu u svemiru vrijeme sporije proticalo. Isti primjer možemo primijeniti na oca i sina: "Ako otac ima 27, a sin 3 godine, kada se nakon 30 zemaljskih godina otac vrati na Zemlju, sin će imati 33, a otac 30 godina."184
Nastanak relativiteta vremena nije u vezi s usporavanjem ili ubrzavanjem sata; relativitet vremena nastaje zbog različitih brzina rada od cjelokupnog materijalnog sistema do nivoa atoma. U jednom ovakvom okruženju u kojem se vrijeme kraća, teže funkcioniraju operacije poput otkucaja srca u ljudskom tijelu, dioba ćelija i moždane aktivnosti. Čovjek nastavlja sa svojim svakodnevnim aktivnostima, uopće ne primjećujući usporavanje vremena.
<font face="helvetica" color="white">
180 François Jacob, Mümkünlerin Oyunu, Kesit Yayinlari, 1996, str. 111.
181 Lincoln Barnett, Evren ve Einstein, Varlik Yayinlari, 1980, str. 52-53.
182 Ibid, str. 17.
183 Ibid, str. 58.
184 Paul Strathern, Einstein ve Görelilik Kurami, Gendas Yayinlari, 1997, str. 57. </font>

IZVOR : www.harunyahya.com

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

20

Utorak, 05. Oktobar 2004

Zavisi kad sam na odmoru ili nesto zanimljivo radim toliko brzo ni neodmorim se ljudski ili neprimetim procurelo vreme A kad treba nesto uciti jedan sahat se razvlaci kao zvaka.

Social bookmarks