Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

1

Subota, 24. April 2004

koliko vam je vazna titula

cesto kod nas mozemo videti ljude koji ispred svog imena stave sve sto se stavit moze, cak i neke titule koje nigde ni ne postoje.
Cemu to sluzi i sto to ljudi tako rade?
Koliko je vama vazna titula, da li bi voleli da je imate i ako bi imali koju, da li bi je stavili? Sta stavrno zasluzuje da se stavi ispred imena?
U svetu normalno postoji zvanje doktora (ne lekar) i normalno u nekim zemljama se stavlja Dr., ponekad se moze videt i Arh. za Arhitektu, al retko Ing. ili nesto drugo.
Kod nas sam vido i po pet sest dodataka, tako da ni neznas sta mu je ime (prof. sci. dip. DR. il sta li jos il ono dip.ing. il jos Mr. koje uopste ni ne postoji us vetu, a i kod nas bi trebalo da bude izbaceno)
eto tako, kolko volite da istaknbete ono sto imate, vido da i ovde na forumu pojedinci zele jasno da daju do znanja da su ljudi od nauke i istaknu ono sto imaju, ja licno to ne volim, sve ono sto sam radio radio sam za sebe, a ako neko treba da me sudi, nek sudi po mojim delima a ne titulama.
malo za promenu

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

2

Subota, 24. April 2004

Dok sam citala ovaj uvodni post prosao mi je kroz misli jedan Poslanikov hadis koji govori o ovome. (Parafraziracu): Poslanik a.s. kaze da ce na Sudnjem danu doci ljudi koji su poginuli kao sehidi, koji su udjeljivali svoj imetak i koji su se bavili naukom pa ce ih Onaj kome nicije srce nije nepoznanica upitati zasto su to radili? Onaj koji je poginuo kao sehid reci ce da je to uradio samo da bi stekao Allahovo zadovoljstvo pa ce mu Allah reci da to nije istina vec da je on poginuo samo da bi ljudi govorili kako je on bio hrabar, kako je bio junak...Onaj koji je udjeljivao imetak takodje ce reci da je to cinio radi Allahovog zadovoljstva, ali ce ga Allah obavijestiti da je on udjeljivao samo da bi ljudi rekli kako je on darezljiv, kako je plemenit itd. Isto pitanje ce biti postavljeno i onom koji se bavio naukom pa ce i on identicno odgovoriti ali ce mu Allah reci da je ucio samo da bi ljudi rekli kako je on pametan, kako je ostrouman itd...pa ce biti naredjeno da ih licem prema zemlji vuku sve do dzehennema... 8o

Ja sam malo oduzila sto inace nemam naviku, ali zelim reci jos samo to da posebno kod nas u pazaru ljudi koji su na funkcijama i koji su skolovani "pate" za tim da ih ljudi oslovljavaju po njihovim zvanjima. Cak jednu obicnu medicinsku sestru moras osloviti sa "sestro", jednog doktora sa "doktore" pa im se moras i ulizivati da bi dobio ono sto su duzni da ti daju.

Ne tako rijetko se dogadja i to da neki hadzije po povratku sa hodocasca budu uvrijedjeni ako ih ne oslovimo njihovom novom titulom. :rolleyes:

Ja licno smatram da svi ljudi zasluzuju da budu postovani kako oni u opancima tako i oni sa kravatama i da nije zasluga postovanju diploma vec mnoge druge stvari. Svoju diplomu i svoju pamet pokazi kad se to od tebe trazi. Islam nikako ne trpi uzdizanje svoje licnosti iznad drugih ljudi na bilo koji nacin, a najbolji primjer za to nam je Poslanik a.s.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

3

Subota, 24. April 2004

Altuna, prelijep post,
malo za promenu

teolog

Početnik

(10)

• »teolog« je muško

Datum registracije: 20.04.2004

• Poruku poslati

4

Subota, 24. April 2004

Ako je egzistencijalni postulat da budemo prepoznati od Boga kao Njegovi, onda titula nije bitna - bitno je sagraditi licnost u sebi, ali licnost otvorenu, bogoliku.
To je najteze, jer tu nema kompromisa - ili si autenticna licnost u zajednici sa ostalima ili nisi (tj poistovecujes se sa nekim idolom). Titula nije sama po sebi losa, ako ne postane idol. Ona je sredstvo, a ne cilj.

Ukoliko bih sutra magistrirao ili doktorirao verovatno bih se potpisivao sa dr ili mr, ali iz toga ne bih crpeo svoj identitet. Ukoliko bi se nesto tako ipak desilo, ako bih podlegao iskusenju slave, onda bih automatski lisio sebe postojanja u sustinskom smislu.

Nije lose posedovati zemaljsko znanje i zvanje, ali je pogubno ako oni poseduju tebe.

teolog

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

5

Nedjelja, 25. April 2004

Merhaba

Mislim da bih ja imao pravo reci koju rijec na ovu temu.

Bit cu vrlo kratak i precizan.

Ako nisi karakter koji je voljen i postovan od strane svojih bliznjih i od strane svojih ahbaba i sugradjana badihava ti je to imas sve titule na ovom svijetu.

Badihava je meni diploma ako ja sa vama ne mogu da muhabetim onako svojski.

Mislim da je ovo srz vaznosti diplome.... (o) (o) (o)
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

Social bookmarks