Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

smeker

Profesionalac

(10)

• »smeker« je muško
  • »smeker« je autor ove teme

Datum registracije: 13.09.2004

• Poruku poslati

1

Utorak, 26. Oktobar 2004

KORUPCIJA

Doziveo sam jedan nemili, neprijatni dogadjaj tako da trazim vase misljenje dali je dobro sto sam postupio na po meni bolji nacin.

Student sam fakulteta za fizicku kulturu iz Nisa, odeljenje u Novom Pazaru. Zavrsio sam prvu godinu i sutra mi je upis u drugoj godini. Za uslov mi je bilo potrebno 5 ispita, a posto sam ja do oktobarskog roka imao 4 polozena ispita za peti sam se odlucio iz predmeta XXXXXXX jer sam tu imao najvise sansi s obzirom da sam vec pola izpita polozio (prakticni deo sa prosecnom ocenom oko 9). Na ispitu sam izvukao kviticu sa 4 pitanja. 1,2 i 4 sam znao a trece pitanje koje je imalo zadatak da se nabroje 3 metode, ja sam znao 2 a trecu nisam mogao da se setim. Za taj nepotpuni odgovor profesor mi je rekao da se vidimo u sledecem roku iako je znao da mi je to uslovni predmet. poceo sam ubedjivanje sa njim i posle kratkog dijaloga on mi je rekao da dodjem posle njegovog predavanja (oko 13:30h) i da cemo nastaviti razgovor, a da ja za to vreme nadjem neko izlazno resenje iz ove situacije.

Posle zavrsetka njegovog predavanja usao sam u ucionicu i poceli smo razgovor. Pitao me je imam li resenje. Ja sam ponudio jos dodatnih pitanja jer sam bio uveren u sebe da znam odgovore na sva pitanja. On negira tu moju ideju i kaze da moze da dodje u obzir samo neko drugo resenje. posle moje ponuide da cu mu se nekako oduziti, on pita kako? Ja mu kazem da cu nabaviti neki poklon, robni poklon nasta on meni odgovara da mi je dobra ideja ali da on ima dosta garderobe. odmah posle toga daje mi njegov broj tel. i kaze mi da je u gradu do 14:15 i da ga ja nazovem kad budem razmislio.

Samim razgovorom dosao sam do zakljucka da on trazi pare i odmah sam otisao u SUP Novi Pazar i porazgovarao sa Gosp. Jukovicem koji me veoma lepo primio i porazgovarao sa mnom o ovom problemu. Rekao mi je da je tu da mi maximalno pomogne i da ako odlucim da ga prijavim za korupciju da dodjem i da ce oni efikasnom akcijom njega uhapsiti sa novcem koji bi mi oni dali i koji bi bio oznacen i jedan od glavnih dokaza pred sudom.

Posto je on ovakvom situacijom napravio da osim novca nista drugo nemoze da ga zadovolji, posle 15 min. ja ga pozivam i kazem mu da je moja potrodica u mogucnosti da ga casti sa 50 eura, nasta on gromoglasnim podcenjujucim smehom odgovara da mi je ideja odlicna ali da sam mnogo neozbiljan i spusta mi slusalicu.

Drugim pozivom sam mu rekao da su moji jedva pronasli i uzajmili u komsiluku jos 50 eura nasta on odgovara da su moji roditelji mnogo dobri i da im porucim da jos malo potraze po komsiluku, mozda im jos neko da jos 50 eura i da mu ja donesem 150 ako hocu prelaznu ocenu.

Nekoliko poziva kojim sam mu objasnio da nemogu da nadjem te pare je bio neuspesan.

Razmisljanjem kako stvoriti te pare u datom momentu su mi dosle do ideje da ja njega mogu ucenjivati i poceo sam sa primenom te metode. Pred iftar pozajmio sam Nokia 6230 i pozvao ga ukljucujuci snimanje razgovora: "Profesore ja sam nabavio jos onih 50 eura i sada imam 150, dali i dalje vazi ona ponuda za ocenu", nasta mi on odgovara "Vazi vazi kolega, ali sam ja sada blizu Nisa i nemogu se vracati ali ti me nazovi sutra oko 10 h i dogovoricemo se kako da sredimo taj problem."

Sledeci poziv je bio od njega u 20:30 h koji sam takodje snimio gde on mene zove i kaze mi da on ima predavanje sutra u 10h u Mataruskoj banji, kod Aneksa u neko obdaniste i da ja treba tamo da dodjem i da sredimo sve u vezi moje ocene.

Razgovarajuci sa dosta ljudi, starijim, mladjim, iskusnim i sl. dosao sam do zakljucka da ne smem nista da mu podvalim jer iako bih ja njega oterao u zatvoru, meni bi njegove kolege stvarale veliki problem u daljem skolovanju....

Sutra sam otisao u Matarusku banju, poneo pare u indeksu i u toku puta i kada sam tamo stigao snimao sam jos nekoliko informativnih razgovora koje sam imao sa njim kako bi mi objasnio gde se nalazi.

kada sa,m stigao ispred njegove ucionice upalio sam kameru i snimao sve oko sebe, pare u indeksu i cekao sam da on izadje sto je on i ucinio i pozvao me da udjem. Nastavio sam snimanje i kada sam usao unutra i imam video snimak gde se on vidi u celini i gde se vidi da on uzima pare iz indeksa i stavlja u dzep. Posle upisane ocene 7 ja sa vracam kuci pomalo srecan a i iznerviran jer sam platio ispit koji sam spremio, naucio...

Godina studiranja na mom fakultetu iznosi 41.000,00 din. a ovim ispitom ja sam prebacen na budzet drzave i ne placam nista.

Sta mislite dali sam postupio pravilno ili sam pogresio.

apel na opstinsku vlast (nadam se da ce ovaj apel stici do njih) da sto pre otvore kancelariju protiv korupcije ne samo u skolstvu, vec u svim sektorima gde se to moze dogoditi jer se korupcija pojavljuje svuda i primenjuje se vrlo cesto, i nisam ja jedini primer vec jedaqn od mnogobrojnih...

• »carsijaner« je zabranjen

Datum registracije: 25.09.2004

• Poruku poslati

2

Utorak, 26. Oktobar 2004

;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;(

Ako me pitas da li si ispravno postupio ili ne, moj odgovor bi bio.

Znas da ti je haram i da dajes i da uzimas mito!!!

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

3

Utorak, 26. Oktobar 2004

Daj mu CD sa svim snimcima (ti zadržiš makar dve rezervne kopije), i pusti ga da se prokuva par dana pa uzmi pare nazad. Trebalo bi da se raspitaš oko zastarevanja krivičnog dela i tako to, šta ako ga potkažeš, koliko sleduje njemu a koliko tebi.

Ako profan poveruje da si lud i da ti je puk'o film, imaš neke koristi, a ako ima dobra leđa ti si obrao bostan.

Bilo kako bilo, da sam ja na tvom mestu, on bi znao da ja imam te snimke, pa kud puklo da puklo...

Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

smeker

Profesionalac

(10)

• »smeker« je muško

• Poruku poslati

4

Srijeda, 27. Oktobar 2004

Hmmmmm Ja sam hteo da mu kazem da ja imam sve snimke i da na osnovu toga ja njega ucenim i zavrsim ocenu bez davanja novca, ali problem je u daljem skolovanju...

On kao profesor moze da sredi kod bilo kojeg "NJEGOVOG" kolege da me na ispitu muce i postavljaju teza pitanja. I sami znate kakva je situacija da kad profesor hoce da te obori on ce ti naci pitanje koje neznas...

Prijavom u SUP (posto u nasem gradu nema kancelarije koja se bavi korupcijom (dali namerno ili slucajno)) mogao sam sve preko njih da zavrsim jos onaj dan, ali to me vraca na ovaj isti problem sa kojim bih se ja dalje susretao jer on bi sigurno pokusao da mi se osveti za ono sto sam ja njemu uradio... Nije lako pomiriti se sa sudbinom da odes u zatvor ili da ostanes bez posla... Da sam ga prijavio bruka bi bila i veca jer je on osim redovnog profesora na fax-u i xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx x xxxxx xxxx, XXXXXXXXXXXXX Xxxxxxxx ... Nije lako odreci se svega toga...

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

5

Neko pomenu gore haram... OK jeste haram. Ali i ti si saucesnik u tom krivicnom djelu....
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

6

E moj smekeru, dzaba tebi to tvoje skolovanje kad moras tako da ga zavrsavas.

Ima ovde vise stvari, no bitno je ono sto si ti ucinio. Za njegove grehe on ce kad tad isprastat, a ti kako ces zivet sa tim. Bitno je ono sta mi radimo, nas obraz, a uradit nestotako lose ko dat mito je nesnosljivo. Zarad cega?
Sta je toliko bitno da nas nagna na takav cin? Fino si ti razmiljao al trebo si ic do kraja, da si izveo to sa policijom, taj bi debelko zaglavio nedje, a i da prodje jednom sigurno vise ne bi. Eto bila ti je prilika da uradis nesto Pravedno, a ti ne nego ode niz rijeku, uz tok Nepravde i Zla.
Steta je sto nisi imao hrabrosti da se usprostavis, jer ti pomisli na dalje skolovanje, a ako tako nastvais pital se ti kolko ces jos para dat?

Meni se desila jednom slicna situacija, mada nije doslo bas dotle, naime kad mi je na faxu ostao jos jedan il dva ispita trebao sam polozit Fiskalnu ekonomiju, kod jednog ludaka koji se zvao Zarko Ristic i koji je bio poznat po primanju mita. Ispit sam fino spremio ko i sve dotat i odem da polazem, a Zarko umze index i ne pitajui kaze kolega pali ste, reko kako to, pa niste me ni pitali, a on c ne za danas je dosta, i tako, poce on meni ovamo tamo, ja ga ubedjujem da mi je to predzadji ispit i da posle napustam zemlju, al dzaba fajda hoce covek valjda pare. Ja fino uzmem index, i sidjem kod dekana, i onje bio pasce, Vlajko Petkovic, al opet reko ja cu mu ispricat kako se ovaj ponasa a njihova stvar sta ce bit posle, moje je bilo da prijavim Nepravdu, a ako bude pravde ona ce Izac. E tako mene Dekan saslusa i rece videce on sa Zarkom, onda mi je Zarko reko da mogu da se "Jebem sa Vlajkom", na sta sam se ja samo nasmejao.

Eto moj Smekeru, da sam bio u tvom fazonu, onda bi i ja se usutao, i zabrinuo za kraj skolovanja koji je bio tako blizu, no meni nepade napamet. Prvo pomislih da ne ucinim Nepravdu i da ispravim onu ucinjenu.
Korupcija je zlo, i ukoliko ucestvujes u njoj isto si onoliko Zao kao i onaj koji je traazi.

PS. Ipak se moja prica fino zavrsila tako sto sam na kraju dobio 10. :D
malo za promenu

7

Citirano

Orginalno od smeker

Na ispitu sam izvukao kviticu sa 4 pitanja. 1,2 i 4 sam znao a trece pitanje koje je imalo zadatak da se nabroje 3 metode, ja sam znao 2 a trecu nisam mogao da se setim. Za taj nepotpuni odgovor profesor mi je rekao da se vidimo u sledecem roku iako je znao da mi je to uslovni predmet.

Meni nije jasno kako sa 3 pitanja na koja znas odgovor i jednim na koje znas vise od pola mozes uopste da padnes? I bez da mi trazi pare ja bih takvog tipa tuzio.. hladno. Nikad se ne bih bunio (ni pravio lud) za nesto sto ne zasluzujem ali nikad mi nije promaklo da trazim ono sto mi pripada.. i nikad mi nije promaklo da to i dobijem.. ovaj kretenizam ne mogu da razumijem i nije mi jasno kako mogu ljudi da zive sa tim. Znate sta ja kazem na to? Sami smo krivi, jer da nije nas to ne bi moglo ni da se dogadja... Smekeru, izvini, ali ti si jedan u lancu od tih koji im produzavaju postojanje.. dzaba razlozi dzaba sve, ne mozemo ni od koga traziti da prekine to zlo za nas ako ga mi sami ne prekinemo.. to je slabost nasa kada opravdavamo nase lose postupke.. takvu bagru treba saterat u cosak.. pa i sve koji im se pokusavaju pridruzit... A veruj mi mnogi bi te se plasili niko ti pare ne bi smeo spomenut. A i bruka je ako takve fakultete tu podizemo... Bagra jedna se navikla.. Sve to treba hapsit..
mogu ja da se potpisem i bolje...

np_SUAD

Početnik

(10)

• »np_SUAD« je muško

Datum registracije: 12.09.2004

• Poruku poslati

8

sellam alejkum..

lako je komentarisati kada se radi o drugom.Treba sebe staviti u tu poziciju i razmisliti sta posle..

Neznam ali mislim da sam kao ti prokockao priliku da ga unistim.Onda bih iskoristio snimke da ja njega ucenim i pribavim neku korist.Ako nista makar da ga kako neko rece dobro preznojim i uverim da sam dovoljno budala da snimke predam u SUP.
carsijaner lako je tebi da kazes to je haram ;)
KAD VRIJEME UCINI SVOJE.....

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

9

Citirano

Prijavom u SUP (posto u nasem gradu nema kancelarije koja se bavi korupcijom (dali namerno ili slucajno)) mogao sam sve preko njih da zavrsim jos onaj dan, ali to me vraca na ovaj isti problem sa kojim bih se ja dalje susretao jer on bi sigurno pokusao da mi se osveti za ono sto sam ja njemu uradio... Nije lako pomiriti se sa sudbinom da odes u zatvor ili da ostanes bez posla... Da sam ga prijavio bruka bi bila i veca jer je on osim redovnog profesora na fax-u i xxxxxx xxxxxxxxxx xxxxx x xxxxx xxxx, XXXXXXXXXXXXX Xxxxxxxx ... Nije lako odreci se svega toga...

Gledaj Smekeru, razumem te, a mislim da nisi jedini, kako reče Hadalj, moguće je da smo svi ili bar većina nas bili u sličnoj situaciji ( bili navodjeni da tako nešto uradimo, uradili, ili nismo, nije bitno ), ali iskreno ti govorim, mislim da kada iznosiš sve ove podatke, a ja sam trenutno u Nišu, i mislim da kontam o kome se radi, mada nisam studirao taj faks, trebao bi ako si već sve to prijavio policiji da se držiš malo konzervativnije u vezi sa iznošenjem ovih podataka, bar u cilju istrage koju će verovatno SUP pokrenuti, a i sebe bi mogao da lišiš nepotrebnih neprijatnosti...

Ipak nije to jednostavna stvar optužiti čoveka, pogotovu ovako javno, u ostalom mi tebe ne poznajemo, ne znamo ni tog profesora, ali na neki način dajemo legitimitet tebi i tvojim tvrdnjama odgovarajući na tvoju priču...

P.S.
Na kraju ipak mislim da treba ovo da završiš na pravi način, da završiš onako kako si i počeo, preko istražnih organa

Citirano

Samim razgovorom dosao sam do zakljucka da on trazi pare i odmah sam otisao u SUP Novi Pazar i porazgovarao sa Gosp. Jukovicem koji me veoma lepo primio i porazgovarao sa mnom o ovom problemu. Rekao mi je da je tu da mi maximalno pomogne i da ako odlucim da ga prijavim za korupciju da dodjem i da ce oni efikasnom akcijom njega uhapsiti sa novcem koji bi mi oni dali i koji bi bio oznacen i jedan od glavnih dokaza pred sudom.

ili bar nisi trebao da javno da govoriš o tome )...

Srećno, nadam se da će tvoj primer pomoći budućim studentima da se lakše snadju tokom studija, i da ne moraju biti prisiljavani na ovakve načine polaganja ispita...

Pozdrav

10

smeker : Mislim da si pogresio sto si tako postupio. Tebi je i samom jasno da si ucesnik isto koliko i on.Mozda si temu pokrenuo zbog grize savesti, ne znam... Kako fingers rece dokle god je, uz svo postovanje, takvih kao ti bice i njih.

Imas li jos neki predmet kod njega? Sta mislis koliko ce kostat sledeci? Zar ti ne smeta kad otvoris index i u njemu vidis cenu umesto ocene. Prva godina, evo sad hairli bilo ovako kako je bilo ti stigao u drugu, ali kad pomislim na kraj cetvrte onda... nekako umesto indexa imas podugacak racun, a nisi kupovao ni garderobu, ni voce, ni povrce, ni poklone, kupovao si svoje znanje koje nisi trebao da kupujes. Bar ne novcem, vec svojim radom, vremenom i ucenjem. Preskupo je to i pogresno...al' dako sledeci put budes hrabriji i odlucniji.
Tom profi i gradonacelniku nije mesto tu gde je, on se eto sam zali da mu je lose i trazi nekoga da mu pomogne da to ostalima nekako da na znanje. Ti mu nisi pomogao, on ce i dalje vapiti za pomoc sve glasnije i glasnije dok se ne nadje neko odlucan i ne pokaze mu pravac pijace, jer tamo mu je mesto! Nego ga ni tamo nece primit ostali prodavci, odma ce primetit da njegove visoke cene ne odgovaraju losoj robi koju nudi.
Kao sto rekoh nadam se da ces skupiti vise hraborsti i narednog puta uciniti jedino sto je ispravno.
I da, obavezno bih mu poslala snimke da ih pogleda, ko zna mozda se covek odluci za glumu ;).
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

11

Kazes strah te za buduce skolovanje.A znas i sam da kad jednom platis ,profesori pricaju izmedju sebe i zna se ko moze i hoce da plati od studenata.Spremi se zato najverovatnije da cesce otvaras novcanik do kraja studija.Tako da mislim da problem resio nisi nego si ga samo ostavio da miruje do sledeceg ispita kad ce neki kolega tog vec podmicenog traziti isto jer je cuo da "smeker" placa lijepo.Znas kako kazu u onom spotu " ili jesi ili nisi" -LAV.Hajd sa srecom.
Sto se korupcije tice to je vec duga prica,cio grad osim pojedinaca kojima skidam kapu je ogreznuo u mito i korupciju pocevsi od suda i opstine zavrsivsi sa faxom.Zalosno ali istinito.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

12

Moj komentar bi se mogao pronaci u nekom od prethodnih postova. Medjutim, ono sto bih zeleo da kezem jeste da bi zajednikim snagama trebali naci izlaz iz ove situacije u kojoj se nasao smeker. Naravno da se gadim na korupciju i sve IDIOTE koji na takav nacin zele da dodju do novca, ali siutuacija koju imamo je pomalo specificna.

Elem, to ste se desilo je zavrseno i tu vise nema price. Dakle, ne treba se vracati na to i sada smekeru prebacivati kako je trebao prijaviti tog profesora. Prvo, kome da prijavi? Opstinskoj kancelariji za korupcuju? To kod nas nikada nece postojati, jer niko ne zeli sebi da zabija eksere u glavu!!! Druga stvar, budimo iskreni i preispitajmo se, koliko bi od nas uradilo tako nesto i bilo spremno da se vucara po policijskoj stanici i sudovima???

Smeker, kako rece pink, verovatno oseca grizu savesti a ja mu ovom trenutku jedino mozda zameram sto je ucestvovao u tome iako, opet kazem, mnoge okolnosti nateraju coveka i na takav postupak. Bez sagledavanja cele situacije ne bih mogao da dam neki svoj sud.

Jos bih se samo osvrnuo na fingersovu recenicu:

Citirano

Meni nije jasno kako sa 3 pitanja na koja znas odgovor i jednim na koje znas vise od pola mozes uopste da padnes? I bez da mi trazi pare ja bih takvog tipa tuzio.. hladno.

@fingers: Sve je to tako kao sto ti pricas, ali ne u Novom Pazaru, ne u Srbiji. Na mom fakultetu pojedini profesori su zakazivali ispit devojkama NEDELJOM UVECE!!! Ima i bezbroj drugih primera zloupotrebe polozaja, ali tuziti nekoga u Srbiji za takav prestup je cisto gubljenje vremena i novca!

I na kraju, ako ovaj slucaj dospe u javnost (a i ako ne dospe) misljenja sam da treba preispitati rad svih fakulteta koji imaju svoja odeljenja u Novom Pazaru. To sam govorio jos kada su fakulteti otvoreni. Da preduhitrim dusebriznike, ja jesam za to da fakulteti postoje ali ovo sto se desilo smekeru je realnost i nije jedini primer. Da zlo bude gore u pojedinim situacijama ucestvuju i ljudi koji nisu profesori na tim fakultetima ali jesu 'glavne face' u gradu. To cu ipak zadrzati za sebe.
Sit Hungry Doesn't Believe

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

13

Mozda neki na Forumu neznaju bas kakva je situacija kod nas,nije ovo Nemacka ili Svedska ili vec koja zapadno-evropska zemlja u kojoj oni zive.Naravno i tamo ima korupcije ali na mnogo vecem nivou i za mnogo vece pare,s tim sto je razlika u tome sto ako njihova javnost i javno mnjenje sazna za neki takav slucaj onda se adekvatno reaguje,dok je to kod nas manje vise javna tajna.Znas i sam da je kod nas u drustvu,u celoj drzavi pa samim tim i u skolstvu poremecen sistem vrednosti,i zato verujem da si ti zbog te cinjenice postupio kako si postupio.Pa kad mu tad nisi rek'o za pomenute snimke onda ne vidim svrhu da mu ih sad pokazes.Pusti ti ove "junake" sto te sad tu nesto kritikuju,to sto si ti uradio je kod nas realnost,i tako ce da ostane dok god se SISTEM sa tim ne obracuna,a ti ili neki drugi pojedinac nemoze nista da uradi SAM.Sto bi nasi stari rekli"sut sa rogatim ne moze" i dok god ne postoji opste raspolozenje u drazavi ti kao jedinka nemozes nista da uradis,samo mozes da na ..... grabusis,pa i ako budes platio jos neki ispit,sta ces? To je realnost.
Taj profa sigurno ima jaka "ledja" kad radi to sto radi,i sigurno je unapred spreman na sve moguce varijante,hej on je Gradonacelnik pa zatim Profesor pa jos i Trener pa tu su silne veze i vezice i kako stvari stoje mozes ti da zaglavis u zatvor,nazalost o| i tvoja bojazan da ces kasnije imati problema zbog toga je sasvim opravdana.

Nego pusti ti sad to i kazi mi da li si razmisljao da prekines ti sa tim fakultetom i otvoris detektivsku agenciju ili ponudis tvoje usluge CIA-i ili MI_6-u ili bilo kojoj tajnoj sluzbi,zaradio bi dobre pare sa takvim vestinama na kojim bi ti pozavideo i cuveni Bond,James Bond 007.

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

14

Drskost je velika prema onome sto se obraca za pomoc u njegovoj nesreci nalaziti "crveni tepih" za lazno promovisanje svog profila. Nemoj da zameris ali ne verujem Fingersbroken da bi postupio kao sto navodis u postu.A nebi ni bilo preporucljivo.Hajmo realno !!! Zamisli sebe u istoj sitaciju Sagledaj sve posledice koje povlaci odbijanje davanja trazene sume. Razmisli i o izgubljenoj godini dana, gubljenje prijatelja sa kojima se zapocelo studiranje, godinu dana kasni pocetak zaposljavanja ... Na kraju krajeva ako se razionalno razmisli treba imati u vidu, da dati novac se moze nadoknaditi stupanjem godinu dana pre u radni odnos uz to dolazi prednost da kao buduci profesor ce imati puno vise uticaja u borbi protiv korupcuje na fakultetu.

Ovim nezelim nikako da opravdam korupciju ali treba gledati realno na stvari i pokusati pronaci moguca resenja a ne sebe stavljati medju junake.

Po mojem misljenju nije ispravna predlog direktnog medjusobnog suacavanja sa profesorom Izgledi da moze nesto postici su veoma mali takav odnos moci bi posecao na borbu David protiv Golijada.
Borba protiv korupcije se ne sme svesti na pojedinacna odubiranja.

Korupcija je drustveni problem!!! a cim je drustveni oda je svako od nas pozvan u borbu protiv nje kroz solidarnost sa onima koji su pretrpeli takvu ne pravdu. Suludno se boriti sam!!!
Bolji pokusaj bi bio sensibiliranje svih studenata za taj problem korupcije a sigurna sam nebi bilo tesko mobilizirati sve studente jer se nikad nezna ko ce na sledecem ispitu postati sledeca zrvta ucene.

15

Kolko da rasclanimo nisam rastao nigde nego bas ovde (u Pazaru) pa da moze neko da mi kaze da ne znam kakva je situacija kod nas. Tetka ne da govorim da bih se borio za ono sto mi pripada nego sam puno putai bio u situaciji da upravo to i cinim (Verovala ti ili ne). Nikada se ne krijem iza podrske i vecine da bih isterao nesto sto je licno moja potreba, ili da bih resio moju nevolju. Nekad upadam u nevolju sto se prtljam u tudje (a tad normalno nemam istu energiju koju imam kad resavam svoje) ali obicno se ne bunim dok me ne zapeca.. osim kad ne vidim zestoku nepravdu. Shodno tome ni ne ocekujem da sistem nesto resi za mene.. Izolovano od situacije uvek sam za to da se stvari sistemski resavaju, ali kad dodje do nevolje nikad ne krivim druge za ono sto se meni desava vec gledam kako cu u tom trenutku da se izborim sa tim.. upravo zbog toga meni i potpis ispod svakog posta slovi onako kako slovi.. Odavno mi je to moto u resavanju problema... Ne kazem da se u svim situacijama moze uciniti nesto sto je najbolje, ali sa onim sto imamo i tamo gde jesmo moramo uciniti najbojle sto je u toj situaciji moguce. A samim tim stavljamo jedan teg na tas koji vaga za ispravno na vagi koja treba da prevagne izmedju sredjenog i nesredjenog.
Sta mislite vi kako je doslo do te korumpiranosti? Takvi ljudi? Naravno da su takvi (losi) ali ko je njima otvorio vrata takvom ponasanju? Naravno da je rasulo u drzavi ali naravno da smo i mi.. Oni se osecaju zasticenim jer nema volje drzava da ih pritiska, a drzava nema volje jer narod to ne forsira.. NAprotiv narod podlijeze slabostima i za pare dobija vecinu stvari koju ne bi mogli da dobiju inace i onda se nastavlja prelivanje tereta na stranu koja vodi ka korupciji.. I korupciju sada i imamo.. i za sitne stvari.

Eto beksa (opet beksa, a?) rece da se sam izborio kad su ga prikljestili.. Svi mi znamo sta se radi.. I cutimo.. Al kad mene ustipne ja ne umijem da cutim jer znam da neki tamo nisu u pravu i da mene hoce da ostete (a to samo kazem kad znam da sam u pravu).. Nisu bile u pitanju pare ali bilo je i nacionalizma nekog po skoli (prikrivenog i potuljnog) pa nisam dao da me (kako to u temi gimnazija odavno prije ovog opisah) zbog toga neko maltretira.. A kad naucim ne bih dao ni da me zbog para bilo ko maltretira.

Savjet: Imamo i mi gradonacelnika :)
mogu ja da se potpisem i bolje...

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

16

Citirano

Drskost je velika prema onome sto se obraca za pomoc u njegovoj nesreci nalaziti "crveni tepih" za lazno promovisanje svog profila. Nemoj da zameris ali ne verujem Fingersbroken da bi postupio kao sto navodis u postu.A nebi ni bilo preporucljivo.Hajmo realno !!! Zamisli sebe u istoj sitaciju Sagledaj sve posledice koje povlaci odbijanje davanja trazene sume. Razmisli i o izgubljenoj godini dana, gubljenje prijatelja sa kojima se zapocelo studiranje, godinu dana kasni pocetak zaposljavanja ... Na kraju krajeva ako se razionalno razmisli treba imati u vidu, da dati novac se moze nadoknaditi stupanjem godinu dana pre u radni odnos uz to dolazi prednost da kao buduci profesor ce imati puno vise uticaja u borbi protiv korupcuje na fakultetu.

E moja Arhitetkinjo, da smo mi plaćali ispite sam tako kada nekoj budali padne napamet, dje bi nam bio kraj...
Druga je stvar da li si slabiji ili malo jači karakter, pa sedneš , naučiš, i ne dozvoliš mu da ti uopšte na tu temu pridje i razgovara sa tobom, u svakom slučaju glavna krivica je u studentu koji nije naučio sve ( mislim ukoliko se sve može naučiti, ali bar dovoljno da položi ispit )...

Arhitetkinjo, ja sam od 92. do 99. godine, sa još stotinu novopazaraca studirao u Prištini, kada je bilo najteže, kada nisi znao odakle te vreba opasnost, polagali smo kod čuvenih profesora prištinskog univerziteta, koji su bili poznati po svojoj ekspeditivnosati ( znaš-padaš, neznaš-daš pare-polažeš ), normalno ne svi, pa smo pretekli, postali neki od nas i dobri stručnjaci, prema tome, niko ovde ne pokušava da omalovaži dečka koji je pomislio da je jedini izlaz da da pare, taman posla, ali mislim ipak da je pogrešio što je to uradio, a ako je već to uradio, bio u SUP, onda neka prepusti to istražnim organima...

smeker

Profesionalac

(10)

• »smeker« je muško

• Poruku poslati

17

E ovako posto sam ja bio odsutan neko vreme dok se ova tema zahuktala i preplavila odgovorima da ja nesto posjasnim sto se tice ispitnih pitanja.

Nije ovo slucaj sa ovim predmetom vec uopste se to dogadja kada profesor ili bilo koji covek vidi da ti sve od njega zavisi, da njegova odluka moze dosta da promeni u tvom zivotu on (sto kazemo mi) UFURSATI. Tako je i ovaj profesor bez obzira sto sam ja njemu znao 3 pitanja mene oborio. To se kod nas desava cesto kada profesor hoce da te obori on pokusava na sve moguce nacine. Nisam u svom postu rekao da u okviru ptva 2 pitanja postavio mi je jos jedno 7-8 podpitanja koje sam ja u vecini tacno odgovorio.
Pomisao da odem kod dekana je bila takodje jedna od varijanti o kojima sam razmisljao ali ljudi sva ta resenja se svode na to da ce taj profesor u daljem skolovanju da me proganja kroz svoje kolege... Evo samo jedne situacije kada vi poznajete jednok profesora pa preko njega dodje molba do drugog profesora da vam malo pregleda kroz prste a kako bi tek bilo kada bi vi nekom profesoru unistili karijeru i poslali ga tamo gde on zasluzuje kakve bi bile urgencije da mene zezaju na bilo kom ispitu.

Ljudi ja dok nisam bio u ovakvoj situaciji pricao sam da bih ga prijavio ali kada dodjete u tu situaciju niste bas toliko odlucni i sigurni u sebe vec trazite pomoc od svih a oni svi bojazljivo kazu "Razmisli sam"...

Da nisam uradio kao sto sam sigurno bih prekinuo sa studijama i mozda potrazio neki drugi fax jer tim ispitom ja bih izgubio celu godinu... pomisljao sam da ako ne uhvatim uslov da se ispisem i upisem Informatiku ali jedan veliki problem kod mene je to sto ja moram da radim da bih mogao na Fax. Ja sam celu godinu radio po kaficima i svakog meseca placao rate od kredita po 60-65 eura i pomisao da bih to ponovo morao ispocetka imao je presudnu odluku u ovoj odluci.

Aksam uci i odoh da se iftarim ...

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

18

Bice uvjek opravdanja i razloga za davanje mita.A bice i uvek onih koji ce to odbiti.Svako za sebe zna najbolje gdje se nalazi.Arhitetkinjo sto rece hadzi da svi placaju ispite kako kojem profesoru se cefne dje bi bili ...Ne moze neko opravdavati sredstvo ciljem.Ne ulazim u to sta smeker radi , za to on sam odgovara, ali mito je mito.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

19

Citirano

Orginalno od smeker
... pomisljao sam da ako ne uhvatim uslov da se ispisem i upisem Informatiku ali jedan veliki problem kod mene je to sto ja moram da radim da bih mogao na Fax.

Jel ti palo na pamet da bi mozda i na informatici imalo profesora koji bi trazili isto od tebe? Moras da radis, nemas puno vremena da ucis. Mozda bi ipak i mogao da nadjes malo vremena za to, jeftinije ti se ufati.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

20

Prvo cu reci da postupak Smekera razumijem i uopste ga ne krivim zbog cega nije ucinio ono sto je trebalo da ucini a sve na osnovu svjezeg proslomjesecnog iskustva na jednom beogradskom fakultetu koje dozivih, doduse u drugom licu (ali kao da je bilo u prvom).
Cak bi se usudio reci da Smeker-ovo razmisljanje o cjelokupnoj situaciji je zrelije nego sto sam ga ja imao tokom studiranja a vjerujem da je vecina raje imala negativna iskustva sto zbog korupcije koja je postojala i bice, sto zbog toga sto je profesoru dan lose krenuo ili si mu antipatican zbog nekog razloga.
Da se meni to desilo prije 10 godina vjerovatno bi isao do kraja pa sta kosta da kosta, no godine cine svoje.
No da se vratim na skorasnji dogadjaj u BG, na ociglednu nepravdu zbog nazovimo to ceifom profesora (jer zaista ne znam kako neko moze da ospori nesto sto je vec potpisao i potvrdio), koja se desila meni vrlo dragoj osobi, i na osnovu uljudne kritike upucene na adresu tog profesora na svim mogucim i adekvatnim mjestima dobio puno razumijevanje i moralnu podrsku prodekana za nastavu (koji je vec sada dekan na tom faksu), sekretara fakulteta i vise profesora ali se sve zavrsavalo pricom "Vi jeste u pravu i s pravnog aspekta profesor nema to pravo da uradi; Vi se mozete zaliti Ministarstvu prosjvete Srbije ali ce ta zalba zavrsiti na Savjetu naseg fakulteta i medju nama receno vecina profesora ce iz ,ako nijednog drugog razloga, uzeti i zastitu profesora iz razloga kolegijalnosti uz usmeni ukor (tipa nemoj to vise raditi care - ko ce se opet po savjetu skupljat' da se 'vake stvari razglabaju) tako da na kraju krajeva ce te samo izgubiti vrijeme pisuci zalbu".

Sad kontam da korupciju niko ne voli i da se treba protiv nje boriti, no u drustvu u kojem je tesko ostati nekorupiran je tu borbu jako tesko izvesti iz prostog razloga "Ako njemu/njoj sta pronadju pronaci ce i meni" i da ne idem u one poznate fraze "Kako cu svom rodjaku (ili prijatelju prijatelja mog pasenoga) da odrezem kaznu pa i ako je pogrijesio" toliko svojstvenu nasem mentalitetu.

I zato razumijem Smekera jer bez neke vece "revolucije" (tipa da se prestane sa onom politikom tipa uci,suti i trpi, ne talasaj puno i polozices sve ispite - pa sta ako ce ti kosa opasti ili posijediti) na globalnom nikako lokalnom nivou slabo ce se sta tu uraditi a da ti na kraju ne izvuces deblji kraj. Kasete, dokazi i cuda, sve je to lijepo i fino ce raditi negdje drugo ali kod nas malo teze prolaze ti golovi, folovi i korner zastavice...Redovno ce tu bit' neki linijski sudac koji ce glavom potvrdno klimati (iako je vidio drugacije) glavnom sucu i dzaba je tebi sto mu onu kofu pored aut linije (koju usput nisam vidio odavno na stadionima 8) ) pokazujes da se umije i dodje sebi, taj se ne mijenja stoljecima...

Takodje, kontam i da mora neko prvi da potegne to pitanje korupcije i ustane i lupi sakom o stol, medjutim podji od sebe...Bi l' ti?

Aj zivili
Giovanni
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Social bookmarks