Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

21

Četvrtak, 17. Juli 2003

"Vjerovanje u Boga u svjetlu nauke, filozofije i Kur'ana", je li ta knjiga u pitanju ed??? U svakom slucaju mene dosta podseca na nju, samo se vidi da je skraceno ponesto, pa i izmenjeno po malo. U svakom slucaju knjiga koju ja spomenuh, a izgleda mi kao da su izvodi iz iste, je vrlo dobra za upoznavanje filozofije sve od njenog ranog pocetka pa nadalje. Ono sto dolazi dalje, dokle jos nisi stigao sa postovima, je jos bolje. Ne znam za Mrdaka da li zna za to, ali Vladetu Golubovica, bivseg direktora gimnazije, sam ja bio sasvim dobro upoznao sa tim: to mi je bio diplomski rad, i sve ono sto nije hteo da slusa i prihvati na casovima njegovim filozofije, morao je na kraju da cita, ako je citao diplomski rad koji je sam ocenio.

Dobra ideja ed da izlazes poglavlja iz te knjige (pa sve i da nije ista). Nadam se da ce sto vise clanova foruma citati te postove do kraja (pogotovu one koji tek dolaze).
mogu ja da se potpisem i bolje...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

22

Četvrtak, 17. Juli 2003

Jeste, to je ta knjiga. Dobra su ti zapazanja. Samo, sad si me zaintresovao sa ovim da je ponesto izmjenjeno. Ja nisam prekucavao dijelove vec sam ih kao takve nasao na mrezi. Hm, moracu da provjerim.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

23

Četvrtak, 17. Juli 2003

moja greska

Ma ne mogu ja znati napamet da je menjano ed sa sigurnoscu. Jedino vidim da je skraceno ponesto, to sigurno jeste, secam se da Aristotelovi korici zakljucivanja imaju detaljnije objasnjeni. A i to sto me asociralo na izmenu je moja greska jer sam na treba zamenio u epikurejce sa pripadnicima elejske skole pa mi se ucinilo da se text nesto ne poklapa sa onim sto ja znam o tome. A elejci su bili navedeni vec pre (Ksenofan, Parmenid, Meliso) a ja nisam obratio paznju.. izvinjavam se na gresci i nepaznji. Text je u svakom slucaju kao sto sam rekao vrlo koristan, i valja ga citati, a za one koji citaju predlazem da prate hronoloski sve i ne preskacu postove jer ce mnogo lakse shvatiti ono sto dolazi jer se prilicno nadovezuje jedno na drugo (a i videce se sto je to tako).
Jos jednom izvinjene ed zbog mojeg nepazljivog komentara. Samo nastavi sa postovanjem texta.
Selam.

24

Četvrtak, 17. Juli 2003

Selam ed,
htedoh samo da ti se zahvalim na ovim divnim postovima. Hvala ti sto si se setio jedne ovakve teme.

@ Cogito : Nije se bas sve ovo moglo nauciti kod Mrdaka ;)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

25

Četvrtak, 17. Juli 2003

Eh, ta fiozofija...

Kako rece Bekon: "Malo filozofije udaljava od Boga , dok mnogo njemu vraca ."

I stvarno, cini se da je filozofija more, nasuprot drugim morima ciji putnik se nadje u opasnosti i gubljenju kad je na njegovim obalama a u sigurnosti kad je u njegovim dubinama.

Razmisljajuci o ovoj Bekonovoj tvrdnji sjetim se El-Gazalija koji se zaista na svojim pocecima udaljio od vjere da bi se, posto je dublje uronio u te vode, povratio i jos cvrsce se uhvatio za uze koje Spas znaci.

Jaeger

Zlatna sredina

(10)

• »Jaeger« je muško

Datum registracije: 02.07.2003

• Poruku poslati

26

Četvrtak, 17. Juli 2003

Ed,
sto si mi se ti to nesto bacio u filozofiju ;) ...ne znadoh te takvog do sada. U svakom slucaju filozofija je nekada zaista u stanju da oplemeni dusu.
sellam
Basimi veririm, Sancakin bir tasi vermem!

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

27

Petak, 18. Juli 2003

Filozofija....

.... je super...

posebno ako takva znanja oplemenjuju coveka i dozvoljavaju da sve sagledava na vishe nacina...

U svakom slucaju je valja uzimati dozu po dozu jer moze doci do zakusenja a odmah potom i davljenja....
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

28

Srijeda, 17. Septembar 2003

Citirano

Originalno od Babbha
U svakom slucaju je valja uzimati dozu po dozu jer moze doci do zakusenja a odmah potom i davljenja....

Slazem se i mislim da je proslo dovoljno vremena u kome smo ovu "dozu" preradili na pravi nacin tj. naucili da plivamo i ostanemo na povrsini te da se ovaj kratak kurs filozofije moze nastaviti.Bar sto se mene tice... :)

Napred ed :]
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

29

Ponedjeljak, 10. Novembar 2003

Aristotel

Aristotel je jos odavno iznio citav niz uzroka , govoreci : " Stolica je od drveta , drvo je od stabla , stablo je od sjemena , a sjeme od sijaca … " , da bi na kraju ukazao da nas ovakvo redjanje uzroka neizostavno dovodi prvom uzroku. Uzroku koji nema potrebe za potrebe za uzrokom, pokretacu koji nema potrebe za pokretacem, stvaraocu koji nema potrebe za stvaraocem, sto odgovara nasem poimanju Boga.
Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

30

Citirano

Orginalno od pink
Napred ed

Tek sada vidim da sam prozvan :) . Nastavićemo inšallah čim se malo vremena dokopam. Nema Pauka, njegovi su prilozi bili interesantni, Finger's too. Niče nije apsolviran na primjer ... To be continued , inšallah :) .

31

Citirano

Orginalno od Chechenac
Aristotel je jos odavno iznio citav niz uzroka , govoreci : " Stolica je od drveta , drvo je od stabla , stablo je od sjemena , a sjeme od sijaca … " , da bi na kraju ukazao da nas ovakvo redjanje uzroka neizostavno dovodi prvom uzroku. Uzroku koji nema potrebe za potrebe za uzrokom, pokretacu koji nema potrebe za pokretacem, stvaraocu koji nema potrebe za stvaraocem, sto odgovara nasem poimanju Boga.

Morao sam da citiram kompletan post, ali samo zelim prokomentarisati (kratko) poslednju (zadebljanu) recenicu: Aristotelovo poimanje Boga ne odgovara nasem poimanju. Ne zato sto bi to recimo bilo Hriscansko ili ti neko drugo, vec zato sto on po svom shvatanju, i pokusaju objasnjenja, ne prihvata apsolutnu vecnost Bozju nad svim, vec smatra da su svijet i Bog oduvijek postojali ( i jedno i drugo) i da je Bog ispred svijeta samo onako kako je premisa u logici ispred zakljucka. Aristotel je zbog toga ostao dualista, tj i idealista i materijalista (jer ipak nije difericirao na kraju da materija nije vecita).

A moram samo spomenuti zbog nekih da materijalizam nije pravac koji je zastupao zbog para :D (saljivo, al opet neki misle da je to taj materijalizam).

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

32

Ponedjeljak, 10. Januar 2005

Citirano

Orginalno od fingersbroken

Citirano

Orginalno od Chechenac

Morao sam da citiram kompletan post, ali samo zelim prokomentarisati (kratko) poslednju (zadebljanu) recenicu: Aristotelovo poimanje Boga ne odgovara nasem poimanju. Ne zato sto bi to recimo bilo Hriscansko ili ti neko drugo, vec zato sto on po svom shvatanju, i pokusaju objasnjenja, ne prihvata apsolutnu vecnost Bozju nad svim, vec smatra da su svijet i Bog oduvijek postojali ( i jedno i drugo) i da je Bog ispred svijeta samo onako kako je premisa u logici ispred zakljucka. Aristotel je zbog toga ostao dualista, tj i idealista i materijalista (jer ipak nije difericirao na kraju da materija nije vecita).

Mislim da ipak, možda, griješite, fingerbroken. Pojam Božanske vječnosti se veoma glatko i smisleno može uklopiti u postavku vječnosti svijeta, budući da pod "svijet" mi podrazumjevamo sve stvoreno, tj. sve postojeće. U znanosti, najpribližniji pojam našem shvaćanju svijeta jeste "prostorvrijeme" (više o tome imate u djelima izvanrednog Stivena Hawkinga, toplo ih preporučujem, jer učvršćuju vjeru kod vjernika)

Kao što znamo i vjerujemo, Allah swt. je VJEČITI, STVORITELJ (to su neki od Njegovih hvaljenih atributa) a isto tako tu je i ovaj jako bitan atribut: "ON SE U SVAKOM ČASU ZANIMA NEČIM" (to je i ajet časnog Kur'ana).

Sigurno ste čuli za ovaj šaljivi dijalog:

- Šta je Bog radio prije je stvorio svijet?
- Pripravljao je pakao za one koji postavljaju tako glupa pitanja!
:D

Eto, upravo zato je Aristotel, ipak, bio na dobrom putu! Meni, kao vjerniku, nepojmljivo je da VJEČITI Allah, eonima i eonima - egzistira u sveukupnom "ništa", bez Svog uzvišenog djelanja. Upravo zato jer je on Vječan, i jer Mu je Stvarateljstvo imanentno! Selam. :)

33

Ponedjeljak, 10. Januar 2005

Svijet (o materijalnom svijetu govorimo a ne o necem apstraktnom) postoji vjecito samo u vjecitov Bozjoj volji, tj vjecitom Bozjem znanju. Stvoren je onog momenta kad je tom Voljom, tj Znanjem, bilo odredjeno. Tebi je nepojmljivo da tog svijeta oduvjek nije bilo najpre zato sto to oduvjek, i prije i poslije, posmatras horizontalom materijalnog svijeta koji vrijeme svojim tokom nama definise. Van tog vremena je Vjeciti! Vjecnost kakvom je mi shvatamo je ipak relativna a sve relativno ne moze se porediti sa apsolutnim.. Koliko god to relativno veliko bilo ono je i dalje neuporedivo malo za nesto sto je apsolutno. A samo je Jedan Apsolutan (taj deo su vec i neki matematicari dokazivali). Dalje: ko kaze da prije nastanka svijeta je postojalo 'nista'? To ti tvoja ogranicenost materijalnom egzistencijom namece i poimanje vremena i poimanje materije kao sastavnog dijela tebe i ne dozvoljava onom starijem od materijalnog (a nalazi se u tebi) da ti se pokaze.. Ustvari vjecnost svojeg postojanja, ili vjecnosti svijeta, tj nepoimanju nepostojanja svijeta, ti namece upravo taj dio koji jeste oduvijek postojao. Nije postojao svijet onakav kakvim ga mi znamo.. Sve da nije nista postojalo, kako ga mi nicim zovemo, ipak je, kako su ucili pripadnici elejske skole, postojalo Sve.. Postojao je Bog, Oduvjek, i postojalo je sve sto ti mislis da postoji sada... Ali je materijalizovano i dobilo formu vrijemena onog casa kad je, kako vec rekoh, to vjecita volja odredila... (a Volja je ono sto nije nikad nastalo, jer Svemoguci se ne premislja on jednostavno stvara onako kako on hoce). Proces stvaranja nije fragmentiran na faze kako ga mi osecamo.. To sto se desava, desavalo, ili ce se desiti, je se u poredjenju sa apsolutnim vec sve i desilo.. Jer On je i iza i ispred i iznad toga.. Tj ne moze se meriti okvirima relativnoga. Zato i imas slobodu izbora, i pored toga sto On zna i sta mozes da uradis, i sta ce da bude ako bilo sta uradis, kao i sto zna unaprijed, ili unazad, sta si ti vec uradio.. Samo sto u nasem vrijemenu se to jos nije desilo.. I mi se trudimo da se podsetimo, na ono sto dusa najbolje zna, sta smo mi trebali ustvari da uradimo.. tj da se vratimo unazad da bi isli napred.. Jer svako ucenje je ustvari prisecanje..

Zadjoh u teme oko kojih sam i samom sebi podosta nejasan, ali oko onog vjecitog postojanja Bozjeg, i relativne vjecnosti svijeta, meni nikakve zabune nema. Pitanja toga tipa imaju oni kojima je vjerovanje stalno na iskapu pa mora kao baterija da se puni...

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

34

Utorak, 11. Januar 2005

Citirano

fingersbroken: "Van tog vremena je Vjeciti!"

Stvar je upravo u tome što ne postoji to "izvan vremena" , jer - vrijeme je oduvijek i zauvjek, doslovnije - prostorvrijeme je oduvijek i zauvijek, upravo zato jer je i Milostivi, Stvoritelj oduvijek i zauvijek.

Naravno, ja ovdje mislim na opću kategoriju pojma "vremena", koji se u našim, ljudskim, relacijama strogo veže za prostor (materiju). Medjutim, pretpostavimo da odjednom sve (materija) nestane! Onda bi ovo "opće vrijeme" teklo ovako:
- Prvi vremenski interval nakon nestanka svega,
- drugi vremenski interval nakon nestanka svega,
- treći vremenski interval nakon nestanka svega, itd.

Upravo na ovaj naćin mi možemo shvatiti vriednost istina iznesenih u časnom Kur'anu, poput: "U njemu će vječno ostati"

'''''

U knjizi "Obnova vjerske misli u islamu" pakistanskog filozofa i reformatora Muhammeda Iqbala, naišao sam na ovaj hadis: "Ne psujte vrijeme, jer - vrijeme je Bog" 8o Ovaj navod nam mnogo toga govori! (Doduše Ikbal u svom djelu ne navodi izvore citiranog hadisa, ali sa obzirom da se radi o velikom filozofu teško da bi on govorio bez pokrića).

35

Utorak, 11. Januar 2005

To sve sto si naveo (ima i nema smisla) nimalo ne opravdava stav da je svijet (ovaj materijalni) vijecan a koji si ti zastupao braneci aristotelov stav.

Ako cemo govoriti o necem vjecitom, zaista vjecitom, onda mozemo jedino govoriti o Bogu.. Poistovecivanje (???) bil ocega sa Bogom neumitno donosi epitet vjecnosti i tome drugom, ali zato ne mozemo nista poistovecivati sa Bogom, osim Boga Svemoguceg Jedinog.
Vrijeme je u svakom slucaju relativan pojam.. nesto sto za referentno tijelo ima dogadjaje. De mi objasni, ako nema referentnih tijela, koja moraju biti promenljiva, kako ce se ti intervali (il kako ih ti vec nazva) odredjivati osim taj jedan koji zoves 'posle nestanka svijeta'. Vrijeme ovozemljasko je za nas i o njem govorimo.. necemo pricati o necem sto nije ni stvoreno za nas jer to je gajb a to ne mozemo znati.. ne mi obicni smrtnici :)

Sta je bilo i sta ce biti (prije i posle nastanka svijeta) to zna samo On.. Jedini Vjecni.. a On nam je rekao da je svijet prolazan i da je ovo nase vrijeme vrlo kratko... narocito ako se poredi sa Njim, Apsolutnim. Kratko i jasno, svijet jeste stvoren, ako ne vjerujes u to, il ne mislis tako, to je tvoje pravo da ga iznosis kao takvo. Ali ukoliko odgovaras na postove onih koji ne misle kao ti i nastojis da dokazes da si u pravu onda daj bar iznosi dokaze o tome sto govoris, tj reci nesto sto bi me bar navelo da mislim da je svijet (ovaj materijalni) vjecan, tj da je oduvjke, te da neverujes da je stvoren. Ja ti dadoh moje argumente protiv toga, i protiv eventualnih nacina takvog razmisljanja. De da cujem neki argument koji vodi takvom razmisljanju... ako je moguce.

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

36

Srijeda, 12. Januar 2005

Fingersbroken
1. Možda najbolji argument u smislu vašeg pitanja iz poslednje rečenice prethodnog posta, jeste ova formula: "Masa materije u svemiru je konstantna" (Einsteine, Newtn, Hawking....) Ako ovo prihvatate, onda je to dovoljno! :)
2. Drugi dokaz: "Sve se kreće!" I ovo je, samo po sebi dovoljno, ukoliko je vama prihvatljivo.
----

Ukoliko nema nikakve reakcije, mi nepobitno zaključujemo da ne postoji ni akcija, jer bi bilo kakva akcija neminovno proizvjela bilo kakvu reakciju! I obratno! Tek sa postojanjem reakcije mi možemo govoriti o akciji koja ju je izazvala. Bog i Djelanje su neodvojii! Prema dva, gore iznesena, stava, neminovno proizilazi zaključak da je Bog vječan, a i svijet takodjer vječan - jer je svijet samo emanacija Božanskog stvaranja! Nečinjenje je suprotno Božanskim Biću. Bog je svijetu Uzrok, a svijet je Bogu slava!
-----

Kada spominjemo "vječnost svijeta", mi trebamo razgraničiti sledeće:
a. Svaki pojedinačni dio "svega" (tj: svemira, kosmosa, svijeta, prostorvremena), naravno da jeste propadljiv po formi, ali ne i po bitku, ukoliko je "Ukupna količina mase materije konstantna!". To, na primjer, znači da se jedna čaša može slomiti ili u vatri sagorjeti, ali njena materija samo prelazi u drugi oblik (stanje). Tele ili kokoš možemo pojesti, ali materija od koje je sazdano njihovo tijelo ne nestaje, već nastavlja bivstvovanje u drugim formama.
b. Stavci časnog Kur'ana koji govore o "stvaranju svijeta" mogu biti shvaćeni isključivo metaforički, jer oni ni nisu koncipirani kao znanstvena zbirka, ili kakva astrološka ili kosmološka enciklopedija, već kao uputa koju može shvatiti običan čovjek.
c. Stvaranje svijeta, spomenuto u časnim ajetima može, eventualno, biti shvaćeno i kao "stvaranje lokalnog karaktera". Ako se, npr., govori o stvaranju ovog (našeg) svijeta (tj našeg kosmosa) onda to ne znači da se time govori o prostorvremenu (kao skupu svih svjetova, u sva vremena). Naprotiv, sam časni Kur'an spominje mnoštvo svijetova već u svom prvom ajetu! Sve je, prema tome, samo po sebi prolazno (i svaki atom, i svaka galaksija) - ostaje vječno samo Allahovo Uzvišeno Biće i Njegov osnovni atribut - djelanje. Selam. :)

EDIT:
Zaboravih odgovoriti na vaše pitanje o odnosu vremena i reference.

1. Najprije, sam Allah je referenca u odnosu na neumitni tok vremena. Ako govorimo o vječnosti Allaha swt, onda je neminovno da je on vječan u vremenu, zar ne? Vi ćete se sigurno složiti sa samom u tvrdnji da Allah nije "ništa" nego je "nešto". Tvrditi da Allah opstoji "izvan" vremena jeste inkoherencija pojma Boga, kao i inkoherencija pojma vječnost.

2. Dalje, čak i samo postojanje svijeta (u koje smo mi uvjereni) jeste DOGADJAJ koji je referentan za opći (nezapočeti i nezaustavljivi) tok vremena. Ovaj svijet je dogadjaj, ili bolje reći, nepresušni slijed različitih dogadjaja ! Kako je samo postojanje, kao dogadjaj, tražena referenca, onda mi i možemo govoriti o terminima:
- prvi vremenski interval poslije pretpostavljenog smaka svijeta,
- drugi vremenski interval poslije pretpostavljenog smaka svijeta, itd.

isto tako mogli bismo govoriti i o pojmoima:
- prvi vremenski interval prije pretpostavljenog stvaranja svijeta,
- drugi vremenski interval prije pretpostavljenog stvaranja svijeta, itd.

Ovo pak pretpostavlja ono što bi logički bilo neodrživo - da je vrijeme prije nastanka svijeta bilo vječno (jer bismo, u protivnom, uvijek mogli postavljati pitanje: "A šta je bilo prije najstarijeg trenutka"). Ovdje ponovno podsjećam na gore spomenuti hadis, kojeg spominje Muhammed Iqbal, a u kome se veli "da je i vrijeme emanacija Boga". Zato jeste i jedini mogući zaključak - da je vrije vječno, te da je Vječiti Tvorac uvijek stvarao - i da to nikada neće prestati činiti.

Ne znam da li ćete se složiti sa mnom, ali moje posmatranje svijeta je veoma optimistično. Bar meni, predstalja veliko zadovoljstvo istina da Uzvišeni nikada neće prestati stvarati, isto kao što nikada neće ni presušiti Njegova Milost. Selam još jednom.

37

Četvrtak, 13. Januar 2005

Predugacko si pisao da bih ti odgovorio u kratko ali nemam vremena za duze (videcu kolko mogu u 5 minuta da savijem :) ).

Argument o konstantnosti mase neprihvatam. To prihvataju samo materijalisti. Za nas realm, tj za nas svijet, tj ono sto je u nasem domenu, eventualno vazi taj zakon.. kao i onaj o kretanju (a svi nasi zakoni su takvi dok se ne dokazu suprotnim). Ne kazem da su nevalidni u nasoj 'sferi' postojanja.. Ali... Nasa sfera postojanja nemora cak nuzno da bude ni materijalna da bi bila postojeca.. Za sve ovo sto se desava dovoljno je i Bozje znanje o tome da bi nama bilo dovoljno stvarno.. A Bozje znanje jeste vecno slozices se. To stvorenje Njemu nije nigde komplikovanije od onog Budi i ono Biva (tj metoda kojom Bog Jedini Uzviseni Svemoguci stvara).

Bog naravno ne prestaje.. kao sto ni ne pocinje. Ne mozes ga sagledavati u ravni covjeka. Sve sto ti je nejasno nejasno ti je jer ga vezujes za osecajno iskustvo ljudsko. Ako je tebi nejasno onda ne znaci da je neminovno tako. Ono sto su formule dokazale ima veze samo sa opipljivim dijelom svijeta.. a to je samo mrlja onoga sto treba da se zna. Mozda je to koherentan dio onom kojem pripada.. a mozda se i mijenja kad mu se nesto novo (od onog sto ne znamo) doda. U svakom slucaju to nista ne mijenja. Formule su za nas ovdje ali ne vaze i za Boga. Svijet je odraz Bozje volje, a zakoni su samim tim i nuzni.. jer Sunnetullah, Bozji zakoni, su sastavni dio svega sto on stvara (a samo On je Stvaralac). Pitanje je samo koliki dio tih zakona, i stvaranja uopce, mi mozemo da znamo... vjerovatno, tj zasigurno, vrlo malo. Ali bi trebali da znamo dovoljno toliko da mozemo da kazemo da ne znamo dovoljno da bi mogli o vanmaterijalnom sa sigurnoscu, na svoju ruku, i po svojoj logici, da pricamo.

Svijet je u krajnjem slucaju manifestacija Stvaraoca.. Te je samim tim kao ideja vjecan, ali samo zajedno sa svojim stvaraocem. Ali je stvoren onog momenta kad jeste stvoren i neminovno je da jeste stvoren. Materijalan ili ne, i kolko materija (osim nama samim) igra ulogu u svemu tome, totalno nebitno je..

Evo zavrsi mi cas nemam vise vremena da ti pisem sad o tome.. nadam se dovoljno je.. istece mi mojih pet minuta :)

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

38

Misljenja sam da znanje koje nismo proziveli nije nase znanje, pa samim tim, razum nas vrlo olako moze odvesti na stranputicu. A ovo su posebno delikatne teme i mislim da su ovim Fingersovim pisanjem vracene u neke normalne okvire.

Obzirom da se u ovoj temi pomenulo ime Muhameda Iqbala, voleo bih samo da istaknem misljenje dr. Abdulahima Mahmuda vezano za njegov pravac.
On pripada racionalistickim teozofima, kolko sam ja mogo da zakljucim obzirom da mi knjiga nije pri ruci. U one koji nastoje da podrede Kur'an razumu, sto dovodi do skretanja od pravog poimanja Uzvisenog preko metode spoznaje.

Shady posavetovo bih te da preispitas metodu Muhameda Iqbala i da se pozabavis ovom problematikom. Nemoj pogresno da me shvatis, nemam nista protiv tebe ali to su vrlo nezgodne sfere o kojima pricas, i moze covek vrlo lako da se saplete i zaglibi debelo u razmisljanju tj u UMISLJANJE.

Moj preuzet stav proistice iz knjige Islam i Razum od dr. Abdulhalim Mahmuda.

Allahimanet.
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Handzarac

Početnik

(10)

• »Handzarac« je muško

Datum registracije: 11.01.2005

• Poruku poslati

39

Govor

Govor ovaj poznat je kao "Govor obrisa" i zauzima vrlo visoko mjesto medu govorima Zapovjednika vjernih. Mas'ada ibn Sadaka prenosi od imama Dzafera ibn Muhammeda es-Sadika - mir neka je na njih! - da je rekao: "Zapovjednik vjernih odrzao je govor ovaj s govornice u Kufi nakon što gaje neko upitao: 'O Zapovjednice vjernih! Opisi nam Boga na takav nacin da Ga mozemo zamisliti kao da Ga ocima vidimo, tako da bi ljubav naša i znanje naše spram Njega mogli narasti!' Zapovjednik vjernih rasrdio se na to pa je nalozio muslimanima da se okupe u dzamiji. Iskupi se takvo mnoštvo muslimana daje dzamija bila prepuna. Onda se Zapovjednik vjernih uspe na govornicu dok je još bio u stanju srdzbe, a boja mu još bijaše promijenjena. Nakon stoje hvalio i velicao Boga i molio blagoslov Njegov na Vjerovjesnika Njegova, izrekao je govor ovaj." Opis Boga Svojstva Boga kako su opisana u Kur'anu Casnom O stvaranju Bozijem Dio govora istog O najuzvišenijoj savršenosti u stvaranju Bozijem Dio govora istog koji sadrzi opis neba Dio govora istog koji sadrzi opis meleka Dio govora istog s opisom zemlje i rasprostiranja njezina po vodi O stvaranju covjeka i slanju Vjerovjesnika
Opis Boga

Hvala Bogu, Kojega odbijanje i uskracivanje u davanju ne cine imucnijim i Kojeg darezljivost i dobrota ne osiromašuju, iako je darivatelj svaki osim Njega okrnjen, a uskratitelj svaki osim Njega zasluzuje prijekor. On je darivatelj darova blagotvornih i poklona i potpora obilnih. Stvorovi svi o Njemu ovise. On je zajamcio opskrbu njihovu i odredio im sredstva za zivot. On je pripremio put za one koji Mu se upravljaju i one koji tragaju za onim stoje u Njega. On je darezljiv u pogledu onog što se od Njega trazi isto kao i u pogledu onoga što se od Njega ne trazi. On je prvi za Kojeg nije bilo "prije", tako da prije Njega ništa ne moze biti. On je posljednji za Kojeg nema "poslije", tako da poslije Njega ništa ne moze biti. On prijeci zjenice ocne da Ga vide ili da Ga smotre. Vrijeme se ne mijenja nad Njim da bi nastala promjena ikakva u pogledu Njega. On nije ni najednom mjestu da bi se dopustilo kretanje Njegovo.

Da On daruje sve što izdaju rudnici u planinama, ili zlato, srebro, bisere i ulomke korala što ih kriju oklopi oceanski, to ne bi umanjilo darezljivost Njegovu, niti okrnjilo velicinu onoga što On ima. Doista, On bi još uvijek imao riznice darova takve kao da nisu bile umanjene potrazivanjima ljudi, jer je On Darezljivi Kojeg prošnja siromaha ne moze osiromašiti, niti upornost upornih uciniti sustegnutim.

Svojstva Boga kako su opisana u Kur'anu Casnom

Onda, pogledaj, o ti koji traziš, pa se ogranici na ona svojstva Njegova na koja te Kur'an upucuje i obasjaj se svjetlom upute njegove. Prepusti Bogu Uzvišenom znanje ono cijim te je trazenjem šejtan opteretio, a cije trazenje ti Kur'an nije naredio, niti ima traga ikakvog o njemu u Sunnetu Vjerovjesnika - mir i blagoslovi Bozij i neka su na nj! - niti u predvodnika upute. To je granica krajnja prava Bozijeg u vas. Znaj da su u znanju postojani oni koji se najviše uzdrzavaju od podizanja zastora koji se rasprostiru preko nepoznatog, a njihovo priznanje neznanja o potankostima tajanstva skrivenog zadrzava ih od iskušavanja daljnjeg. Allah hvali njihovo priznanje nemoci da dosegnu ono što znanjem ne mogu obuhvatiti. On naziva postojanošcu u znanju ustezanje njihovo da se udubljuju u ono što im On nije naredio da istrazuju o biti Njegovoj. Ogranici se na to i ne prosuduj o velicini Boga Uzvišenog po mjeri razuma svoga; inace ceš biti od onih koji su propali.

On je mocan toliko da ce ih odbiti kad mašte odapnu strijele svoje da shvate tacke krajnje moci Njegove, kad misao oslobodjena opasnosti došaptavanjima šejtanskim pokuša pronaci Ga u dubinama tajni carstva Njegova, kad srca budu ceznula za dosezanjem kakvoce svojstava Njegovih i kad se otvori razuma budu probijali tamo gdje Ga ne dosezu svojstva da bi dostigli znanje o biti Njegovoj, prolazeci tamne zamke nepoznatog i upravljajuci se prema Njemu. Oni ce se vratiti razocarani priznavši da se zbilja spoznanja Njegova ne moze doseci takvim lutanjem proizvoljnim, niti da u misao mislilaca moze prodrijeti trun uzvišenosti dostojanstva Njegova.

On je zapoceo stvaranje, bez uzora ikakva koji bi slijedio i bez mjere ikakve koju bi oponašao od ma kakvog stvoritelja znanog koji bi bio prije Njega. On nam pokazuje carstvo moci i zacudnosti Svoje, što govori o znacima mudrosti Njegove. Priznanje stvorova o potrebi da ih On obdrzava moci Svojom upucuje nas na nuznost postojanja dokaza Njegova o spoznaji Njega. Znaci stvaralacke moci Njegove i mjerilo mudrosti Njegove nalaze se u cudesnostima koje je On sazdao. Sve stoje On stvorio dokaz je u korist Njegovu i vodic Njemu. Cak i stvor nijemi jeste vodic Njemu, kao da i on govori, a vodjenje njegovo Stvoritelju - ocito je.

Svjedocim da onaj koji Te predstavlja rastavljajuci dijelove stvorova Tvojih i spajajuci cašice zglobova njihovih, što kriju ravnanje mudrosti Tvoje, ne usmjerava tajnu uma svoga na spoznaju Tebe, a srce njegovo nije ispunjeno uvjerenjem da Ti uistinu nemaš Sebi slicna. I takav kao da nije cuo kako se oni koji su slijedili odricu onih koje su slijedili rijecima:

"Boga nam, bili smo, doista, u zabludi ocitoj
kad smo vas s Gospodarom svjetova izjednacavali."
Lazu oni koji Ti druga pridruzuju kad Te usporedjuju s utvarama svojim i oblace Ti maštama svojim odjecu stvorova, zamišljanjima svojim Te razdvajaju na dijelove poput komadanja tjelesa i nadarenošcu razuma svoga prosudjuju Te po naravi sila razlicitih. Svjedocim da ko god Te izjednacuje s icim od stvorova Tvojih - priznaje Ti jednakog, a ko god priznaje Tebi jednakog - ne vjeruje u ono što sadrze jasni znaci Tvoji i što govore ocevidnosti jasnih dokaza Tvojih. Ti si Allah, Koji ne moze biti zatocen u granice razuma, tako da budeš oblikovan razmišljanjima njihovim, niti u razmatranja uma, pa da budeš omedjen i podlozan promjenama.

On je ustanovio mjeru za sve stoje stvorio i to najbolje uredio. On je ustanovio djelovanje njegovo i to najljepše uradio. On je sve usmjerio smjeru Svome, tako da ništa ne prelazi granice polozaja svoga, niti je uskraceno u dosezanju cilja svoga. A kada mu bude naredjeno da nastavi kretanje po volji Njegovoj, nije mu teško. A kako bi i bilo kada sve proistice iz htijenja Njegova? On je Stvoritelj raznolikosti, bez primjene misli, bez poticaja nagona nekog skrivenog u Njemu, bez pokusa ikakva uzetog iz nepostojanosti vremena i bez saradnika ikakva koji Mu moze pomoci u stvaranju zacudnosti.

Tako je stvaranje stvorova Njegovih upotpunjeno odredbom Njegovom, te se priklonilo poslušnosti Njegovoj i odazvalo pozivu Njegovom. Lijenost ma kojeg lijenoga ili tromost onog koji se ispricava ne prijeci ih da to ucine. Zato, On ispravlja zakrivljenost stvari i ustvrduje granice njihove. On moci Svojom stvara sklad u suprotnim dijelovima njihovim i povezuje cinioce slicnosti. Onda ih razdjeljuje na vrste razlicite po granicama, kolicinama, naravima i oblicima. Sve je to stvaranje novo! On ih cini postojanim i oblikuje ih i stvara kako On hoce.

On je uredio udubine i uzvisine šupljina nebeskih bez vezivanja i spojio prostranstva razdvojenosti i povezao ih medjusobno s parovima njihovim. On je olakšao pristup visinama neba onima koji se spuštaju sa zapovijedi Njegovom i onima koji se uspinju s djelima stvorova Njegovih. On je nebo pozvao kad je još bilo maglina, pa su se odmah sastavili vezovi spojeva njegovih. Onda je On, poslije spajanja, otvorio prolaze njegove i postavio bdijenja blistavih tijela nebeskih na šupljine njegove, te ga obdrzava Rukom Svojom da se ne stropošta u neizmjer prostorni.

On mu je nalozio da bude potpuno potcinjeno zapovijedi Njegovoj. On je Sunce njegovo ucinio znamenom vidljivim dana njegova, a Mjesec njegov znamenom blijedim noci njegove. Onda ih je On pokrenuo na putanjama njihovim i odredio gibanje njihovo u postajama puteva njihovih, da bi pomocu njih lucio noc i dan, te da bi se po kretanjima njihovim moglo znati brojanje godina i racunanje vremena. Onda je On u unutrašnjosti njegovoj ovjesio svod nebeski i ukrasio ga sitnim sjajnim biserima i zvijezdama poput svjetiljki, a one koji kradom prisluškuju pogadja svijetlim krijesnicama njegovim. On je nebesa pokrenuo po odredjenoj putanji njihovoj i napravio ih u zvijezdama - stajacicama, zvijezdama koje se krecu, koje se spuštaju, koje se uspinju, koje su zlokobne i koje su sretne.

Onda je Allah Uzvišeni, za nastanjenje nebesa Svojih i naseljenje neba najvišeg carstva Svoga, izveo stvorove ushicujuce - meleke Svoje. Njima je On ispunio otvore udubina njihovih i naselio cistine prostranih obodnica njihovih. Medu razmacima otvora tih odjekuju glasovi onih od meleka koji Ga velicaju u ogradama Svetosti, zavjesama tajanstva i velovima Uzvišenosti Njegove. A iza tog odjekivanja, koje zaglušuje uši, uzvišena su ozracja svjetlosti, koja brane pogledima da ih dosegnu i zato se oni, odbijeni, zaustavljaju na krajnjim granicama njihovim.
Oni smatraju Vlasnika Prijestolja riznicom za dan potrebe svoje. Radi ljubavi svoje oni Mu se obracaju cak i onda kada se drugi obracaju stvorovima. Za njih robovanje Njemu nema granice krajnje. Ushitna naklonost njihova stalnoj poslušnosti Njemu izvire iz pobuda u srcima njihovim, koja su vazda ispunjena nadom u Njega i strahom od Njega. Razlozi straha njihova ne bivaju odsjeceni da bi popustili u ozbiljnosti svojoj, niti ih pozude zarobljavaju pa da lahka naprezanja vole više od ozbiljnih napora svojih.

Prošla djela svoja ne smatraju velikim, jer ako bi ih smatrali velikim, onda bi razdoblja straha izbrisala nadu njihovu. Ne razlaze se u pogledu Skrbnika svog uslijed vlasti šejtanove nad njima. Porok raskidanja veza medjusobnih - ne raspršuje ih. Zloba zavisti uzajamne - ne zahvaca ih. Nacini kolebanja ne razdvajaju ih. Razliciti stupnjevi odlucnosti ne dijele ih. Tako ocituju odanost vjeri. Ni skretanje, ni slabost, ni opuštenost, ni nehaj - ne skidaju sa njih uzao vjere. U ozracjima nebeskim nema prostora kolika je tankost koze jedne a da u njemu nije melek koji je na sedzdi ili je u poslušnosti zornoj. Poslušnošcu stalnom raste im znanje o Gospodaru njihovu i Uzvišenost Gospodara njihova uvecava se u srcima njihovim.

Allah je zasuo zemljom vale olujne i uzavrele i dubine mora nadošlih, gdje su se vali medjusobno sudarali, a visoki brijezi vodeni poklapali jedni druge. Oni su izlucivali pjenu poput muzjaka devina u stanju uzbudenosti spolne. Tako je uzavrelost vode uzburkane bila potcinjena tezom zemlje. Kada ju je zemlja privila na grudi svoje i smirila udarajucu uskovitlanost njezinu i rasprostrla se po njoj s plecatim kostima svojim, voda se nemocno pokorila. Tako je poslije uznemirenosti udarnih vala njezinih postala krotka, nadvladana i zatocenik pokoran u uzdi potcinje-nosti. I zemlja se smirila, rasprostrijevši se u dubinu struje vodene. Zemlja okonca oholost, ushitnost sobom, polozaj jak i nadmocnost vode, te ukroti uznemirenost toka njezina, pa se ona smiri nakon plahovitosti svoje i stiša nakon uzdizanja uzburkanosti njezine.

Kada se uzbudenost vode smirila pod obalama njezinim i pod tezinom planina mocnih i visokih, stavljenih na pleca njezina, On je dao da provru izvori vode sa sljemena visokih, te ih raspodijelio dolinama i nizinama njezinim i obuzdao tokove njihove stijenama tvrdim i gorjima planina visokih, što su od stijenja cvrstog. Zatim se smirilo podrhtavanje njezino od prodiranja planina u dijelove površine njezine i probijanja njihova u duboka podrucja njezina i najahivanja njihova na vratove dolina njezinih i na slojeve ispod njih. I onda je On napravio širok prostor izmedju svoda nebeskog i nje, te stanovnicima njezinim pripremio zrak koji lahori. On je potom izveo na nju stanovnike njezine na svim mjestima prikladnim. Zatim, On nije zanemario predjele Zemlje, gdje su dijelovi veliki oskudijevali izvorima vode i gdje rijeke nisu mogle probiti korita svoja, nego im je dao oblake plovece koji ozivljavaju mrtvilo njihovo i poticu rast bilja.

On je sastavio bijele oblake njihove od sitnih oblaka drukcijih, tako, kada se kolicina vodena snazno pokrenula u njima, pa munje pocele sijevati na krajevima njihovim i blijesak se nastavio ispod oblaka bijelih, kao i ispod onih teških i tamnih - On ih je poslao da izliju kišu obilnu. Oblak je visio nad zemljom i vjetri juzni su ga cijedili, izlijevajuci vodu njegovu, kako se deva potcini radi muze. Kad se oblak spusti na zemlju i izruci vodu svu koju je nosio u sebi, On cini da narastaju bilja po zemlji goloj i trave po planinama suhim. Tada je zemlja obradovana, buduci da je urešena vrtovima svojim, i ushicena odjecom svojom od bilja mehkog i uresima cvijeca svoga. On je sve to ucinio sredstvima za uzdrzanje ljudi i opskrbom za zivotinje. On je rastavio pute široke po prostranstvima njezinim i postavio putokaze za one koji se krecu po stazama njezinim.

Kada je On rasprostro zemlju i dostavio zapovijed Svoju, izabrao je Adema - mir neka je s njim! - kao najboljeg od stvorova Svojih, ucinivši ga prvim svim stvorovima Svojim. On gaje nastanio u Dzennetu Svome, dao mu u njemu izobilje u opskrbi i ukazao na ono što mu je On zabranio. Izvijestio ga je da se, ukoliko se odvazi na to, izlaze griješenju prema Njemu i opasnosti za polozaj svoj. Ali on ucini ono što mu je zabranjeno upravo onako kako je On unaprijed znao. Zato ga Allah poslije pokajanja njegova spusti na Zemlju, da bije nastanio s potomstvom svojim i da bi Mu bio dokazom u odnosu na robove Njegove.

Cak i kada je ucinio da umre, On ih nije ostavio bez onoga koji ce biti medu njima kao polog Bozanstva Njegova, te veza izmedju njih i spoznavanja Njega. Ali On je s njima sklopio ugovor o dokazima preko izabranih vjerovjesnika Svojih i nositelja pologa poruka Njegovih, iz naraštaja u naraštaj, sve dok se dokaz Njegov nije upotpunio s Vjerovjes-nikom našim Muhammedom - neka Allah blagoslovi njega i potomke njegove! - pa su tako polozi Njegovi i opomene dosegli potpunost.

On je na veliko i na malo odredio opskrbe. On ih je razdijelio na oskudne i na izobilne. On je to pravedno ucinio, da bi iskušavao koga god On hoce, s blagostanjem ili s oskudicom, i da time iskuša zahvalnost ili strpljivost imucnog i siromašnoga. Onda je On spario obilje njihovo s nesrecama siromaštva, sigurnost njihovu s mukama nevolja, te zadovoljstva uzivanja s tegobama tugovanja. On je stvorio vijekove zivotne i ucinio ih dugim ili kratkim, dao da neki isteknu prije a neki poslije, te ih okoncao smrcu. On je ucinio da smrt pritegne konope vijekova zivotnih te da ih raskine.

On je Onaj Koji zna tajne onih koji ih skrivaju, razgovor tajni onih koji su se u njega zapleli, pomisli onih koji se odaju nagadjanjima, sigurnosti uspostavljene, kretnje ociju, unutarnje sadrzaje srca i dubine nepoznatog. On zna i ono što moze biti osluhnulo samo napinjanjem dubina usnih, ljetna utocišta mrava i zimska staništa kukaca, odjeke jecaja zena tugujucih i šum koraka. On zna i mjesta u nutarnjim ovojima latica gdje se plod zacinje, skrovišta divljaci u pecinama brda i dolina, skrite rupe komaraca izmedju stabala drveca i kora njihovih, mjesta nicanja listova na granama, mjesta kapanja sjemena koje prolazi kroz puteve slabina, narastanje oblaka sicušnih u goleme, kaplje kiše u oblacima tmastim, cestice prašine rasute vjetrima u skutima njihovim, obrise krajolika zbrisane povodnjima kišnim, kretnje kukaca na humkama pješcanim, gnijezda stvorova krilatih na grebenima planinskim i pjevove ptica cvrkutavih u tminama gnijezda.

On zna i ono stoje urizniceno u školjkama bisernim i ono što kriju vali oceanski, sve ono što skriva tmuša noci i sve ono što pokazuje svjetlo dana, kao i sve ono što naizmjenicno prekrivaju slojevi tmina i obasjavaju ozracja svjetlosti, trag koraka svakog, osjet pokreta svakog, odjek zvuka svakog, kretnje usne svake, stanište zivoga bica svakog, tezinu cestice svake, jecaj duše zabrinute svake. Zna sve što postoji na Zemlji, kao Što su plodovi drveca ili list opali, ili mjesto gdje je sjeme polozeno, ili krv zgrušana, ili ugrušak, ili pocetak zivota, ili razvitak.

U tome do Njega ne dopire teškoca nikakva i ništa Ga ne ometa u ocuvanju onoga stoje stvorio, niti Ga dosada ikakva ili slabost prijece da provede odredbe i da vodi stvorove. Naprotiv, znanje ih Njegovo prozima i On ih zna brojcano. Pravednost ih Njegova obuhvaca, a dobrota ih Njegova okruzuje i pored uskracivanja onog što Njemu pripada.

40

Ponedjeljak, 17. Januar 2005

Za dobrobit ove teme mislim da je ovaj prethodni post od handzarca (tako bese jel?) potrebno ukloniti. Predugacak je pa ga nisam mogao ni citati. A nisam ga htio citati jer znam da nije njegovo misljenje, a tip nam nije naveo ni cije je to misljenje. Ta se praksa, bar u ovakvim temama ne moze tolerisati. Ili moze ostati samo link na ovaj text, ili moze nam autor, copy past autor, dati svoje objasnjenje ovog ovde sto pise i to nam malo umanjiti i kako ga on vidi prenijeti. Kako raspravljati sa nekim ko svoje misljenje ne daje? Samim tim on nam ni na nasa misljenja odgovore ne daje.. on lupa u slijepo... onako kako je na nesto naisao.. a pri tom nam ne garantuje ni da je on sam to sto je iskopirao procitao. Ovo obavezno ukloniti!

Social bookmarks