Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

41

Ponedjeljak, 17. Januar 2005

Podržavam ovaj predlog, budući da coppy-paste sadržaji ne predstavljaju slobodno mišljenje pojedinca, te da remete tok žive diskusije medju forumašima.

Ukoliko ne griješim, radi se o navodu iz "Staze rječitosti", ali nisam siguran. Post se može premjestiti u novi topic pod imenom "Staza rječitosti"... pa onda tu može doći još neki naknadni citat... za one koji nisu upoznati sa tim štivom. Ima finih stvari.

42

Četvrtak, 20. Januar 2005

Interesantno je bilo citati iznosenja i razmisljanja Shadija i Fingersbrokena, medjutim ne bih se slozio sa time da ovaj post Paste Copy treba skloniti, jer je, po mojem misljenju ovaj post sacuvao. Odnosno, ima tendencija cuvanja dvojice clanova od daljeg racionalisanja o ovoj temi. Zadivljen sam postom kojeg je iznio Handzarac, zaista divan post. U njemu je receno lijepo da je to govor Imama Dzafera Essiddika r.a. i lijepo je receno da se je on naljutio kada su ga pitali ono pitanje. Dakle, moj savjet bi bio da se o ovome ne treba razmisljati. Vec se treba skoncentrisati na konkretne stvari u vjeri, pa ako se kome Allah dz.s. smiluje, pa mu tajne otkrije, tj. znanja o ovim nekim stvarima, onda ce znati. I kada covjek i dobije od Allaha dz.s. ovakva znanja, on je najcesce duzan da ih strogo cuva za sebe, jer je to Allah dz.s. otkrio njemu kao tajnu. Osim ako nije drugacije Emerom odredjeno.

Dakle, nemojte da vas ljuti post Handzarca, nego ga procitajte, jer post je divan, i nemojte dalje o ovome pisati, jer je opasno. Ovo je naravno moj savjet, a zabraniti se ne moze.

Hair insallah.
"Tamo gdje dusa stigne, razum ne moze doprijeti. Ono sto srce ljubi, jezik ne moze izreci." - Asik Junus Emre

Handzarac

Početnik

(10)

• »Handzarac« je muško

Datum registracije: 11.01.2005

• Poruku poslati

43

Halalicete na ovome dugackom postu,ali morao ja da bude bas toliki kol'ki je da bi imao svoju sustinu.Halalicete jer sam za trenutak pomislio da vas ovaj post moze barem malo dotaci,postaci na vise razmisljanja u pravom smjeru,ali sam se ocigledno prevario.

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

44

Fingersbroken
Vi ne prihvatate argument o konstanti mase materije, razumijem to... razumijem vašu namjeru da ne dovedete u pitanje spoljašnji (doslovni) smisao onih ajeta koji govore o stvaranju.

Ali, konstanta mase materije je ipak nešto do čega je znanost došla, i ja sam to ponudio ko argument. Naravno, možda se sutra to promijeniti i nauka možda dodje do drugih saznanja i zaključaka... ali danas tako stvari stoje! Uostalom, vi st tražili argument, i ja teško da bih mogao dati bolji, a da je znanstven.

Ukoliko ste vi pak tražili duhovni argument, onda vas ponovo podsjećam na ajet časnog Kur'ana, koji po meni opisuje Allaha dž-š- upravo u ovom smislu o kojem ja govorim u ovom topicu: "On se u svakom času zanima nečim" - poglavlje 'Ar Rahman' (Milostivi)

Ovdje bismo možda trebali razgraničiti sledeće. Znanost je nešto što se zasniva na materijalnim dokazima - a vjera je nešto što se iznutra vjeruje! Na primjer, mi vidimo da vjernici nekih vjera često vjeruju u apsurde, pa ih niko i ništa ne može odvratiti od takvog vjerovanja. Na primjer, tu je kršćansko vjerovanje u trojstvo, ili budističko vjerovanje u neprestanu reinkarnaciju duše, kroz razna bića... itd. Nekome je to apsurd, a nekome sama bit istine.

Medjutim, ja sam pokušao naći neku korelaciju i, tako da kažem, prirodan odnos izmedju vjere i znanosti, jer po meni znanost i nauka bi morale biti skupa i podržavati (dopuniti) jedna drugu. Zato vjerujem da su i moji stavovi ipak stavovi vjernika. Sve što bih više govorio, uglavnom bih ponavljao sebe. Zaključiću da je meni apsolutno (potpuno) apsurdna pomisao da je materija stvorena u jednom odredjenom trenutku, nakon što nikada ranije nije postojala. Nema mi smisla, jednostavno. Sa druge strane, ono što sam ja iznio ima neki smisamo, barem meni... barem sam ja sebe to tako ubijedio.. ;) Selam.

----

Pauk,
Zahvaljujem na savjetima. :) Ima li se kod nas kupiti knjiga "Islam i Razum" od dr. Abdulhalim Mahmuda. :)

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

45

Shady brate nakon tvojih i Fingersovih postova zelio bih da ti kazem koju rijec. Lijepo je razmisljati, u svemu traziti smisao ali trebamo znati stati na jednom mjestu. To je valjda ona tacka dje nas razum nije kadar dalje, koju Fingers prihvaca i kaze da je dalje u domenu Apsolutnog i Svemoguceg. O nasoj ogranicenosti najbolje svjedoci i ovaj ajet:

"Pitaju te o dusi. Rec: 'Sta je dusa-samo Gospodar moj zna, a vama je dato samo malo znanja." Al-Isra 85

Mozda ti nemas ambiciju da ulazis u raspravu o dusi ali cini mi se da i rasprava o materiji i vremenu nema veliku buducnost. Samo probaj da zamislis sta je beskonacnost prostora, idi do najudaljenije galaksije pa poslije toga prazan prostor, pa prostor, pa tama, pa prostor u beskonacnost, to je nesto sto na trenutak stopira ljudski razum. Slicno je i sa beskonacnoscu vremena. Tvoj pokusaj da se obratis oficijelnoj fizici nemoze biti od velike pomoci. Masa se kazes ne moze unistiti. Ne znam nasto mislis valjda o zakonu odrzanja mase ali masa se definitivno "unistava" u svim nuklearnim reaktorima na zemlji svaki dan i pretvara u energiju. To je ono sto je Ajnstajn rekao, ako se dakle jedan dio pretvara u energiju onda se moze sva pretvoriti. Dobro sta je energija? Moj Shady nauka se jos nije slozila sta je to materija, pricaju o nekakom dualizmu, nekad je talas nekad je cestica. Ono sto nauka kaze danas; cijela vasiona se polako pretvara u svjetlo, kako neprestano milijarde zvijezda zrace svoju masu, pa ce jednom ostati nista osim svjetla...
No ovaj tvoj napor da se povuce paralela izmedju nauke i vjere je dosta delikatna, ako se druga pokusa poduprijeti prvom koja je apsolutna. Mada nauka do danas stvarno nije dosla u sudar sa Islamom, sto ako sutra neki naucni "dokaz" oponira Kur'anu. Vjera je stvar srca prije nego razuma.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

46

Srijeda, 16. Mart 2005

Esselamu alejkum

Braco polako te, ne zaletavajte se. Naucna je cinjenica da je svemir Stvoren ni iz cega, Big Bangom. A samo je Allah taj koji je oduvijek i zauvijek. Nas razum je stvoren da razumije samo ono sto je u okviru nase vasione, koja jeste ogranicena i koja se i dalje siri, i da ce se jednog dana saviti kao list papira sto se zguzva. A od stvari gajba znamo samo ono sto nam je doslo objavom.

A mozda mi se samo cini il je stvarno tako, al shady je nesto vezan za materiju. Preporucio bih ti sledece knjige da procitas, ako mozes (a i ostalima) :

[SIZE=3]

The Creation of the Universe

The Little Man in the Tower

MATTER: The Other Name for Illusion

Idealism, the Philosophy of the Matrix, and the True Nature of Matter

Knowing the Truth

Eternity Has Already Begun

Timelessness And the Reality of Fate

Deep Thinking

Death, Resurrection, Hell

The Day of Judgment

God's Gentle Artistry