Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

kap

Učenik

(10)

• »kap« je žensko

Datum registracije: 28.01.2006

• Poruku poslati

61

Utorak, 06. Mart 2007

Citirano

Orginalno od Abd Ahmed
Pravovjerni muž ne gradi svoju ljubav prema svojoj supruzi na spoljašnjoj,prolaznoj ljepoti, nego je dužan da tu ljubav prema supruzi gradi na njenoj milosrdnji, i veže je za ljepotu njezina posebna morala i ponasanja u njenoj žensvenosti tako da njegova ljubav prama njoj traje i kad ona ostari i oslabi.

O,koliko je sretan taj muž koji primjeti da mu je zena vjernica pa je počne u tome oponažati, pa i sam postane vjernik kako ne bi izgubio svoju vjernu suprugu u svom trajnom i vjecnom zivotu!

Da slazem se Imana zvuci nestvarno da neko to praktikuje :( ..mislim da je autor Bediuzzaman Said Nursi
SVJETLOST

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

62

Utorak, 06. Mart 2007

Umerenost je komplikovana osobina i najteza vrlina zato sto podrazumeva unutrasnju sigurnost.
Tako je svako kriv za sve.
Tako je svako kriv i za svoje lice i za svoje telo i za izraz ociju i za harmonicnost ili jednostavnost svojih
pokreta.Telo je moguce menjati isto kao i mozak, misli i dusu.

Sigurna sam da istinski vredan covek nista ne gubi i kada je lose odeven.

Put do jednostvnosti / Milena JESENSKA
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

Abd Ahmed

Početnik

(10)

• »Abd Ahmed« je muško

Datum registracije: 02.02.2007

• Poruku poslati

63

Utorak, 06. Mart 2007

Citirano

Orginalno od kap
Da slazem se Imana zvuci nestvarno da neko to praktikuje :( ..mislim da je autor Bediuzzaman Said Nursi

Mozda je rijetko ail nije nestvarno da neko na ovakav nacin razmislja ;)

Aferim, pogodila/o si autora.

kap

Učenik

(10)

• »kap« je žensko

Datum registracije: 28.01.2006

• Poruku poslati

64

Četvrtak, 08. Mart 2007

Citirano

Orginalno od Abd Ahmed

Citirano

Orginalno od kap

Mozda je rijetko ail nije nestvarno da neko na ovakav nacin razmislja ;)

Aferim, pogodila/o si autora.

Da da mnogo rijetko..al ima ih :)

"Ne treba da zaboravimo da jos uvijek ima onih koji zive u pecinama, a pecine su
nasa srca. "
SVJETLOST

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

65

Utorak, 20. Mart 2007

[SIZE=3]Estetika siromaštva [/SIZE]

Pošto nema šanse da se bogati odreknu ličnog nagomilavanja novca i kapitala, niti da započnu brigu za planetu i umetnost, siromašni bi trebalo sa njima da naprave dil. Bogatstvo se toliko uvrežilo u savremenom društvu da je čak i siromašnima postalo uzor. A samo bogataši znaju kakve ih muke more. Da bi opstali u lancu kapitalističke otimačine, oni prolaze kroz mučninu koju niko ne vidi. Cifre jure bogate. Sjaj spolja, a iznutra tremens obavljenog pazara i šprint ka novom. Bogaćenje je šarm istorije u kojoj svi gube, a vreme se tanji kao flis-papir ili mlaz mleka pred teljenje. Siromašni su srećni, a da to ni ne znaju. Njihova nesreća nastaje onog trenutka kad i oni požele da uskoče u trku koju predvodi novac. Tada nastaje pravi kermes: Iza bogatog jedan đavo, iza siromašnog dva - veli švajcarska poslovica. Dogod juriš bogatstvo, siromašan si. Bogati i siromašni su iz iste familije. Oni, čak jedni bez drugih ne mogu. Bogati stvaraju viškove na siromasima, a siromasi teže oponašanju njihovih života. Biti zadovoljan, znači odroditi se od indoktrinacije. Puka je maska da postoje proračuni, planovi, akta... postoji samo jedna istina ekonomije: uzeti od drugih što više. Siromašni su u prednosti jer ne mogu ništa da izgube. Zbog toga bih voleo da susretnem rasterećene ljude, koji sreću pronalaze u skromnosti i odupiranju nagomilanim izazovima. Kada čovek izbaci iz svoje glave miris novčanica, okrene se mirisu poljskih trava. Može da uživa u svežini pogleda i komunicira sa prijateljem. Kada bi se siromasi odrekli tendencije ka bogaćenju, bogati bi pukli od zavisti. Bogati samo grade strepnje, dođeš do bogatstva i nema dalje. Sveštenik iz susednog sela ne krije: Kad želim da se najedem, ja idem kod siromašnih...

Bogati su marginalci.

Postoji klasična priča o nesretnom bogatašu koji je na kocki izgubio devedeset devet miliona dolara od sto koliko je imao, a zatim izvršio samoubistvo. Nije se setio da sa preostalim milionom može gospodski da proživi. Ne! Bogatstvo je iluzija, siromaštvo istina.
Siromasi bi mogli, kao novi predlog života, da organizuju festival radosti, olimpijadu druženja, sesije o skromnoj potrošnji. I, zaista, nepokolebljivo verujem, kako potvrđuje i Šumaher u svojoj knjizi "Sve što je malo lepo je", da postoji ekonomija po meri čoveka. Nije nam potrebno više od onoga što nam je stvarno potrebno. Kad to shvatimo, uvek imamo viška koji možemo i da podelimo. Ne bi, tada bilo interesnih nesporazuma, a bogati ne bi morali da se pravdaju da su novac zaradili. Ko je poštenim radom bilo kad šta stekao, pevao je svako jutro u radionici autofarbar majstor Baća. I dodavao: Tanjir supe i šut u dupe i biću zadovoljan ja. Dovoljno nam je parče hleba, jedna košulja, krevet... i otvoren dom da primimo gosta sa zahvalnošću.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

66

Nedjelja, 15. April 2007

Ibn Tejmija je govorio:
“Na dunjaluku ima džennet. Ko ne uđe u taj dunjalučki džennet, neće ući ni u ahiretski!“
Upitaše ga: “Šta je dunjalučki džennet?“
On odgovori: “Dunjalučki džennet je spoznaja Allaha, ljubav prema Njemu, žudnja za njim i prijateljevanje sa Njim!“
Govorio je: “Siromasi ovog svijeta napustili su dunjaluk, a nisu osjetili ono najslađe i najljepše na njemu!“
Bi upitan: “A šta je to najslađe na dunjaluku?“
On odgovori: “To je slast prijateljevanja i osamljivanja sa Allahom!“
Ibn Tejmija je, također, govorio:
“Moje srce nekada prolazi kroz periode. Ako dženetlije osjećaju onoliko koliko ja osjetim u tim trenucima, dovoljno im je blagodati!“
LIJECENJE SRCA - AMR HALID
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

67

Ponedjeljak, 16. April 2007

Nije bas kratak odlomak,ali jeste za procitati

Bese mi zao da secem i delim ovaj text,da bi bio kraci,pa se nadam da cete imati strpljenja da procitate do kraja :)

Predavanje od hfz.SULEJMANA BUGARIJA

Spoznaj svoje mjesto u Univerzumu

U čemu su to životinje poput nas ili mi poput njih? Islamski učenjaci kažu da smo isti po pitanju stvaranja, života, smrti, opskrbe, razmnožavanja itd.

Interesantno je da ljudi međusobno jedni druge nekad oslovljavaju životinjama. Svjedoci smo da se ovakva oslovaljavanja mogu primijetiti čak i kod visokoobrazovanih ljudi.

--------------------------------------------------------------------------------

“Sve životinje koje po zemlji hodaju, sve ptice koje na krilima svojim lete, svjetovi su poput vas. Mi nismo u Knjizi ništa izostavili i sakupit će se poslije pred Gospodarom svojim” (En’am : 38).

Hvala Allahu, dž.š., Gospodaru svih svjetova, Koji nam je poslao Muhammeda, s.a.v.s., neka je salavat i selam na njega, i Koji nas je stvorio, pa nas učinio skladnim i da budemo uspravni. Dade nam lik onakav kakav je On htio. On nas je uzdigao iznad svih stvorenja time što nas je odlikovao mudrošću i pameću.

Allah, dž.š., stvorio je sve oko nas kako bismo razmišljali i uzeli pouku te shvatili svoj položaj na Zemlji i tako izvršili zadatak zbog kojeg i dolazimo na ovaj svijet.
U ajetu navedenom na početku ove hutbe, Allah nas podsjeća da smo i mi dio svega stvorenog. Zato ćemo progovoriti o dijelu citiranog ajeta u kome Allah kaže da su i životinje svjetovi poput nas.

U čemu su to životinje poput nas ili mi poput njih? Islamski učenjaci kažu da smo isti po pitanju stvaranja, života, smrti, opskrbe, razmnožavanja itd.

Interesantno je da ljudi međusobno jedni druge nekad oslovljavaju životinjama. Svjedoci smo da se ovakva oslovaljavanja mogu primijetiti čak i kod visokoobrazovanih ljudi.

To se događa samo zbog našeg nepoznavanja sebe i vlastite uloge i zato što svojim malim mozgovima a velikom školom tvrdimo da je čovjek samo materijalno (zemaljsko) biće, a ne i duhovno. A svojim svakodnevnim ponašanjem i djelovanjem pokazujemo da smo stvoreni samo da radimo, jedemo, pijemo, spavamo i razmnožavamo se. I ništa više. Ako je to tako, onda se ne bismo trebali buniti kad nas neko nazove životinjom.

Jedan veliki znalac islama objašnjava nam naš stepen, položaj, boravak i ulogu na ovom svijetu, pa kaže: “Allah te je postavio u središnji svijet, između pojavnog i skrivenog svijeta, da bi ti ukazao na tvoju izuzetnu vrijednost među Allahovim stvorenjima i da si ti, čovječe, biser u školjki Njegovih stvorenja”.

^ovjek ne pripada samo pojavnom, niti samo skrivenom svijetu, već i materijalno i duhovno zauzima središnji svijet. U fizičkom (materijalnom) svijetu smo zato što smo između neba i zemlje, među ostalim Allahovim stvorenjima koja su tu da se njima koristimo, a u duhovnom svijetu zbog toga što posjedujemo pamet, mudrost i sposobnost i druge vrline koje ne posjeduje nijedno drugo stvorenje. Ti, čovječe, objedinjuješ tajne svih stvorenja iz višeg i nižeg svijeta. Viši svijet su meleki, u koje neki ne vjeruju zato što ih ne vide, a niži svijet su životinje, koje ljudi vide i zato vjeruju da postoje. Nižem svijetu pripadaju i džini, za koje mnogi vjeruju da postoje, jer su se osvjedočili i bili bolesni od njih, pa su se morali liječiti.

^ovjek je fizičko i duhovno biće. On je svijet u malom. On je minijaturni primjerak svih svjetova.

Kako ljudi koji su školovani, doktori, magistri, akademici, mogu ne vjerovati da postoje meleki, Arš, Levhi mahfuz (^uvane ploče), pero koje piše dobra i loša djela, Džennet i Džehennem itd., kad se s tim svaki dan u svom privatnom i javnom životu susreću?

^ovjek u sebi ima svojstva meleka, kao što su razum, spoznaja, pokornost. Ima i svojstava šejtana, kao, naprimjer, zavođenje, prkos, obijesnost.

Ima i stvojstava životinja, tako da je ponekad, recimo, u stanju srdžbe poput lava. U stanju kad njime ovladaju strasti, on je poput svinje koja ne vodi računa o tome u kakvo blato i prljavštinu će se uvaliti. U stanju pohlepe za ovim svijetom, materijalizmom, čovjek biva poput psa. U stanju pravljenja varki i podvala, poput vuka itd.

Posjedujemo i svojstva biljaka:u svojoj mladosti, čovjek biva pun života i životnih sokova, a u starosti se suši i vehne.

Nebeska svojstva se ogledaju u tome da je čovjek mjesto pohranjivanja tajni, sijanja duhovnih sposobnosti (svjetala) i sakupljanja meleka. Čovjek je Kuća obilaska meleka.

Imamo svojstva zemlje i njene prirode kao što su mehkoća i grubost. Neka zemlja prima kišu, a druga ne prima, neka rađa, a neka je jalova…

Svojstva Arša: čovjekovo srce je mjesto pojave Allahove veličine.

Svojstva Levhi mahfuza: čovjek i sam može biti riznica znanja. Mi takve nazivamo “živom enciklopedijom”.

Svojstva pera koje piše se ogleda u tome da čovjek svojim ponašanjem piše o sebi i ostavlja djelo iza sebe. Znamo ljude koji nikad ništa nisu napisali, ali ih spominjemo jer su im djela ostala.

Svojstvo Dženneta: kad je čovjek lijepo odgojen i tako se ponaša, druženje sa njim predstavlja pravi užitak; kao da si u Džennetu.

Svjostva Džehennema:čovjek koji je neodgojen, koji se loše ponaša, prži i pali one koji mu se približe i one sa kojima se druži. To je ono što se rekne da jezik ponekad može i kosti slomiti.

^ovječe, Uzvišeni Allah stvorio nas je takvim da bi ukazao na našu izuzetnu vrijednost među Svojim stvorenjima, koja su nama potčinjena i nama data na uslugu. Ali, mi trebamo svoja stremljenja uzdići iznad njih i posvetiti se svome Gospodaru, tvom i njihovom Stvoritelju.

Vrijednost koja je svojstvena čovjeku, spomenuta je u Kur’anu:

“Mi čovjeka stvaramo u najljepšem skladu” (Tin : 4).

Ne dozvoli da u Allaha i Poslanika ne vjeruješ i da ne izvršavaš ono što su Oni naredili, jer se automatski gube sve nabrojane vrijednosti. Kao što Allah u ajetu kaže:

“Zatim ćemo ga u najnakazniji lik vratiti” (Tin : 5).

I, tako čovjek biva poput životinje, pa čak i gori od nje.

Ovu izuzetnu vrijednost, koju ja nazivam duhovnom čorbom, počela je kusati i zapadna inteligencija. U posljednje vrijeme, veoma intenzivno.

Molim Allaha, dž.š., da nas ne ostavi bez te čorbe. Amin!

"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

68

Ponedjeljak, 16. April 2007

Postoji jedna lijepa priča muslimanskom vladaru Mu'tesimu. Kod njega se zadesio upravnik policije, koji je u zatvoru držao jednu osobu. Upravnik reče Mu'tesimu:
“Vladaru pravovjernih, sjećaš li se tog čovjeka?“
A Mu'tesim odgovori: “Da! Dajte mi list papira!“
Na papiru napisa upravniku policije: “Razapni ga!“ Međutim, upravnik policije pusti na slobodu ovog zatvorenika. Mu'tesim se zbog takvog postupka žestoko rasrdi na ovog upravnika, pa mu reče:
“Zar ti nisam naredio da ga razapneš?!“
A upravnik mu reče: “Ne, vladaru pravovjernih, napisao si mi da ga oslobodim!“
Pogledaše u papir, kad ono tamo pisaše: “Oslobodi ga!“ Vladar ponovo zatraži papir i napisa: “Razapni ga!“ Upravnik policije, nakon što je uzeo ovaj papir, ode u zatvor i ponovo oslobodi zatvorenika. Vladar se još više rasrdi i reče mu:
“Zašto si tako postupio?“
“Vladaru pravovjernih, napisao si da bude oslobođen“- reče upravnik.
Vladar se još više razljuti i naredi:
“Zapištie: 'Tako mi Allaha, bit će razapet!'“
Upravnik policije ponovo ode i oslobodi čovjeka po treći put. Vladar Mu'tesim se još više rasrdi. Upravnik policije mu reče:
“Pogledaj, Vladaru pravovjernih, piše: 'Tako mi Allaha, bit će oslobođen!'“
Mu'tesim se sada malo smiri: “Da, da, bit će oslobođen... Onoga koga Allah želi osloboditi Mu'tesim ne može pogubiti!“
Allah je moćan, a ti si u Njegovoj vlasti. Slavljen neka je Allah – pa, čega se bojiš? Ti si u Allahovoj vlasti cijelog svog života!
AMR HALID - LIJECENJE SRCA

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

69

Utorak, 17. April 2007

Rekao je Vehb ibn Munebih: „Uzvišeni Allah je objavio Davudu: „Ja sam Allah, Vladar svih kraljeva. Srca svih kraljeva su u Mojoj ruci. Ko Mi bude pokoran učiniću mu vladare blagodatima, a ko mi bude nepokoran vladari će mu biti kazna.“
El-Ikdu-l-ferid - Ibn Abdurebbeh el-Andalusi

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

70

Subota, 28. April 2007

Spoznajući Allahovo ime EL-Mudžib (Onaj koji uslisava dove), ujedno spoznaješ i Allahova imena Es-Semiu i El-Basir (Onaj koji sve čuje i sve vidi). Kada pogledaš prema Kabi koliko ljudi vidiš da moli Allaha? Zamisli, svako od njih u istom trenutku, u istoj sekundi moli Allaha. Neki Ga mole glasno, neki u sebi, neki plaču i ne izgovaraju nijednu jedinu riječ... Ali, Njemu ništa ne smeta da čuje sve njih. Uzmimo primjer čovjeka: dok razgovaraš sa nekim dođe ti drugi čovjek i počne ti nešto pričati, ali ga ti upozoriš da sačeka jer razgovaraš sa drugim, ne možeš slušati dvojicu od jednom. Doista Allahu pripada najuzvišeniji primjer.
Hiljade... milioni ljudi mole ga u jednoj sekundi... u jednom trenutku i svako od njih zna da ga Allah čuje. Ne moraju se dvije osobe međusobno pritješnjivati kako bi molili Allaha. Svako od njih je siguran da ga Allah čuje i vidi. Svako je siguran da glas drugog čovjeka neće spriječiti njegov glas i da se glasovi kod Allaha ne mogu pomiješati.
BISMIKE NAHJA - AMR HALID

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

71

Utorak, 08. Maj 2007

Citirano

"Sve zikr čini. Od životinja magarac najmanje
čini zikr zato nosi najviše tereta, a on na dan 5000
puta spomene svoga Gospodara. Ptice najviše čine
zikr -- zato lete. Kolibri imaju do 50.000 otkucaja srca
u minuti, zato Poslanik a.s. kaže da su srca zakira
slična srcima ptica."

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

72

Utorak, 05. Juni 2007

Ni do čega tebi nije stalo, i ti stvarno niti voliš niti mrziš, jer i za jedno i za drugo treba bar na trenutak iziči iz sebe, izložiti se, zaboraviti, prevaziči sebe i svoju sujetu. A ti to ne možeš; niti ima stvari za koju bi ti to učinio, sve i kad bi mogao. Tebe tuđi jad ne može ni da dirne a kamoli da zaboli; pa ni tvoj rođeni, samo ako laska tvojoj sujeti. Ti ništa i ne želiš i ničemu se ne raduješ. Ti čak nisi ni zavidljiv, ali ne od dobrote, nego od bezgranične samoživosti, jer ne primječuješ tuđu sreču kao ni tuđu nesreču. Tebe ne može nista ganuti kao ni pokrenuti. Ti se ne zaustavljaš ni pred čim, ne što si hrabar, nego što su u tebi zakržljali svi zdravi nagoni, što izza tebe, pored tvoje sujete, ne postoje ni krvne veze ni urođeni obziri, ni bog ni svijet, ni rod ni drug. Ti ne cijeniš ni svoje rođene sposobnosti. Umjesto savjesti tebe može da peče samo povrijedjena sujeta, jer jedino ona ubija i u svemu progovara iz tebe i diktira tvoje postupke.

Ivo Andric - Na Drini cuprija
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

73

Utorak, 05. Juni 2007

Muhammed, s.a.v.s., nikada nije zagrlio svog oca. Nikada nije upoznao očev zagrljaj, njegovu blagost i nikada nije izgovorio: ''Oče!'' Uprkos svemu tome, Muhammed je pružao blagost i uzvraćao osjećanja omladini i govorio svojim ashabima da im je poput oca.
Stopama Miljenika, s.a.v.s. - Amr Halid

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

74

Srijeda, 06. Juni 2007

"COVEK SAMO SRCEM DOBRO VIDI. SUSTINA SE OCIMA NE DA SAGLEDATI"

Antoan de Sent-Egziperi
-MALI PRINC-
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

• Poruku poslati

75

Subota, 09. Juni 2007

Imam Kurtubi spominje da je Isa el-Hašimi puno volio svoju ženu, pa joj je jednog dana rekao:. Tri puta si razvedena ukoliko ne budeš ljepša od mjeseca. Ona je otkrila hidžab i on joj reče: Razvedena si. To ga je puno rastužilo pa ode kod halife Mensura i prenija mu šta se dogodilo. Halifa dovede fekihe i upita ih za fetvu, pa svi prisutni rekoše: „Ona je razvedena.“ Osim jednog čovjeka koji je bio od sljedbenika (učenika) Ebu Hanife. Onje i dalje ostao šutjeći. Mensur ga upita: „Šta je tebi, zašto ti ne govoriš ništa?“ Čovjek mu reče: „Vladaru pravovjernih, Uzvišeni Allah je rekao: Mi čovjeka stvaramo u skladu najljepšem. Ništa nije ljepše od čovjeka. Halifa reče: Istinu si rekao, i vrati čovjeku njegovu ženu.
Ali es-Sabuni Safvetu-tefasir

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

76

Srijeda, 20. Juni 2007

"Znam da je vasa opatija jedino videlo koje hriscanski svet moze staviti nasuprot trideset sest Bagdadskih biblioteka i deset hiljada rukopisa vezira Ibn el-Alkamija,da se broj vasih Biblija moze meriti sa dve hiljade i cetiri stotine Qurana kojima se dici Kairo i da realnost vasih ormana blistavo pobija oholu izmisljotinu "nevernika" koji su pre vise godina tvrdili kako je u biblioteci u Tripoliju blago od sest miliona svitaka,a uz njega jos i osamdeset hiljada tumaca i dvesta pisara..."
Ovo je jedan kratak razgovor izmedju dva opata a preuzeto iz "IME RUZE" od Umberta Eka.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

77

Petak, 22. Juni 2007

Citirano

Hfz. Bugari o odgoju

U korijenu riječi šerijat jeste riječ izvor - izvor sa kojeg se duše napajaju. Dakle, šerijat je put do izvora gdje se duše napajaju i on, kao takav, obavezno zahtijeva odgoj. Jer onaj ko nema odgoja, nema puta da dođe do izvora gdje se duša poji i hrani.

Citirano

Hfz. Bugari o Džumi

Ako džuma-namaz ne odgaja čovjeka da bude primjer na svakom mjestu i u svakom društvu, onda on još uvijek nije na džumi – on je u svom svijetu.

alBazari je dodao ovaj fajl:
  • opsirnije.zip (21,21 kB - 130 puta prikazano - zadnji put: 28. Januar 2017, 00:49)

• »Pahuljica« je žensko

Datum registracije: 16.12.2005

• Poruku poslati

78

Subota, 07. Juli 2007

No da predjem na nju ,činimi se da je poznajem ,znam takve duše .Čini mi se da je od onih duša gladnih I žednih ljubavi .O kako je samo moja zapostila ,kako samo čeka željna one prave reke ljubavi.

Ali ne znam je sam li dovoljno dobar za nju ,da li je zasluzujem I da li bar oseća I tračak istog što i ja.Možda ne sluti da je milujem očima kad je god pogledam ,možda ni ne sluti da želim njene ruke umjesto vjetra a njene usne mjesto vode .A tek kako zadrhti srce pri pomisli da je njeno zavijeno drugim.

Osjećam da trebam je ,da je ,čini mi se, ona ona prava iako mozda griješim .Kako bih volio da joj kažem ove najdublje riječi ,kako bi me samo ojačao jedan njen predivan osmjeh ali da znam da je namjenjen samo meni.Ne smijem ni da zamislim da je ovo samo moja iluzija , to bi bila prava poluga za moje srce,pravi tučak za njega.

Kad bi mogo reči joj samo kako bih je volio I kako bi sve bilo drukčije da je moja mozda bi me pustila u srce.Moraću joj nekad reći ali sada nemam snage .Plašim se onoga što znam o njoj,bojim se svog odraza u njenim očima.

Uzdam se samo u iskrenost svojih osjećanja i Onoga koji daje ljubav srca srcu .No bojim se da sam prokockao bilo kakvu šansu za milost I bereket ,stidim se.Stidim se svoje neiskrenosti I iskvarenosti ,postao sam neko drugi ,ne prepoynajem se .A pak ličim pomalo I na sebe ,na onu loću stranu ,onu mračnu I kaljavu.Najgore od svega je što ne zelim da budem uporan ,da budem bolji .

Na kraju ću reći da moram pokušati biti bolji i jači I biti dosledan.

A o njoj ,sta reći ?Na kraju neće biti niko kriv do mene ako ne uspem jer ne zasluzujem ništa vredno .Osim ,osim ako se ne promijenim .

Moram ,neka Mu je večna slava I neka oiskreni I razluči zlo I dobro u meni molim Te Uzvišeni .

Salavat I Sellam na poslijednjeg Božijeg Poslanika s.a.w.s

A ona ,ona je samo dobro ili loše meni ili ja njoj .Ali ipak htio bi pokušati nju voljeti.

didy

Zlatna sredina

(10)

• »didy« je žensko

Datum registracije: 21.10.2006

• Poruku poslati

79

Subota, 07. Juli 2007

"...I ruza, koja je tacno sve pripremila, rece zevajuci:
-Ah! Tek sto sam se probudila... Molim vas oprostite... Jos se nisam ocesljala...
Tada se mali princ nije mogao uzdrzati od divljenja:
-Kako ste lepi!
-Zar ne, odgovori slatko ruza. I rodila sam se u isto vreme kad i sunce...
Mali princ shvati odmah da nije narocito skromna, ali bila je tako dirljiva!
-Cini mi se da je vreme dorucku, dodala je uskoro, budite dobri i mislite na mene...
I mali princ, sav zbunjen, potrazio je vedro sa vodom, i zalio ruzu.

Tako ga je vrlo brzo pocela da muci svojom malo podozrivom tastinom. Jednog dana, na primer, govoreci o svoja cetiri trna, rekla je malom princu:
-Mogu doci tigrovi sa svojim kandzama!
-Na mojoj planeti nema tigrova, odvratio je mali princ, a zatim, tigrovi ne jedu travu.
-Ja nisam trava, odgovori slatko ruza.
-Oprostite mi...
-Ja se uopste ne bojim tigrova, ali uzasavam se promaje. Zar nemate neki zaklon?
-Uzasavati se promaje... to nije velika sreca za jednu biljku, primetio je mali princ. Ova ruza mnogo zanoveta...
-Uvece ce te me stavljati pod stakleno zvono. Kod vas je vrlo hladno. Niste na dobrom mestu. Tamo, odakle ja dolazim...
Ali je ucutala. Dosla je u vidu semenke. Nije mogla nista da zna o drugim svetovima. Ponizena sto je dopustila da je iznenade kako priprema tako naivnu laz, nakasljala se dva-tri puta da bi dokazala malom princu da nije u pravu:
-A zaklon?
-Upravo sam hteo da odem da ga potrazim, ali ste mi vi nesto govorili!
Ona tada poce jace da kaslje da bi kod princa izazvala grizu savesti.
Tako je mali princ, i pored sve njene dobronamerne ljubavi, brzo posumnjao u nju. Ozbiljno je shvatio beznacajne reci i postao vrlo nesrecan.
"Nije trebalo da je slusam, poverio mi je jednog dana, ne treba nikad slusati ruze. Treba ih gledati i mirisati ih. Moja je obavila mirisom planetu, ali ja nisam znao u tome da uzivam. Ta prica o kandzama, koja me je toliko razdrazila, trebalo je da me gane..."
Jos mi je poverio:
"Nisam tada uopste nista shvatio! Trebalo je da je cenim po delima, a ne po recima. Omamljivala me mirisom i nadahnjivala me. Nisam smeo da pobegnem! Trebalo je da pogodim njena osecanja koja su se krila iza sitnih lukavosti. Ruze su tako pune protivurecnosti! Ali, bio sam isuvise mlad da bih umeo da je volim..."

_mali princ_
Po rubu duge hodati, na dlanu mraz zapupiti.
Sta jos o tebi dodati,
da te je lako prodati, al te je tesko kupiti.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

80

Srijeda, 25. Juli 2007

Citirano

Orginalno od Nedžad Ibrahimović ("Moja američka predavanja")

Mreže slova

Nedžad Ibrišimović mi je rekao kako ne voli poeziju Hadžema Hajdarevića jer on, veli, "koristi i rođenu familiju u funkciji poetskog efekta". Ibrišimović misli da je bolje ne loviti insane mrežama slova. Zašto se baviti onime čime se Bog inače bavi(o )? Jer, ima jedna granica od koje slova više ne garantiraju kako će sve ostati na nivou pisma. Ima ta granica na kojoj slova p(r)obude stvarnost. A zna se koja to slova jedino smiju - sveta slova iz svetih knjiga. Sva su druga, s tom namjerom, šejtanska a svijet na taj način pobuđen - šejtanski, obrnut onom iz kojeg bi pisanje krenulo. Kada stvaranje tako krene naizvrat, kao u woodoo ceremoniji, stvarnost (oko koje Ibrišimović ne dvoji!) poprima opake dimenzije!

Social bookmarks