Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Abdul_Samad« je autor ove teme

Datum registracije: 02.06.2004

• Poruku poslati

1

Petak, 18. Juni 2004

Krscansko Muslimanski Dijalog

Selam alejkum

Neznam dali je ova tema vec bila ali ja je nemogu naci. Ako jeste halalite.

naime postoji knjiga koja se zove Krscansko Islamski dijalog. Sam naziv knjige kaze o cemu se radi i ja mislim da je knjiga cista desetka i da je korisno je procitati. Jedan brat je upravo postira dio po dio na slijedecem forumu a ako mu se obratite na privatno moze vam poslati sve odjednom na email adresu.

http://www.lijecenje-kuranom.com/forum/viewtopic.php?t=363
Ne budi pohlepan, neces biti ponizen.
Ne moli od ljudi, nece ti se umanjiti, a ostaces covjek.
Ako nisi blag, pokazuj se blagim.
Ako nisi ucen, nastoj da naucis.

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

2

Subota, 08. Januar 2005

Kod nas muslimana, uopćeno govoreći (osim u slučaju rijetkih pojedinaca, a to je već lični stav a ne zvanični) nikada nije dostigla neku zavidnu razinu, potreba za istinskim dijalogom na relaciji muslimani-kršćani.

Ukoliko nekih znakova takve potrebe i ima, uglavnom to zapravo i nije potreba za istinskim dijalogom, već, rekao bih, više potreba za nekakvom vrstom "takmičenja" argumentima.

Postoje, doduše neki izuzetci na zapadu, recimo u Francuskoj (gdje postoji veoma jaka kršćansko-mualimanska asocijacija koja se zalaže za taj dijalog), a takodjer i u Iranu (koji povremeno održava veoma bogate okrugle stolove na ovu temu, sa tim što se tu ne radi u dijalogu samo izmedju kršćanske i islamske vjere, već šire- o poticanju "dijaloga medju različitim vjerama", što uključuje čak i židovsku vjeru i budizam)..

Medjureligijskim dijalozima, najviše pažnje posvećuju danas, i najviše u to ulažu, katolici! Postoji tu cijela lešeza njihovih asocijacija za dijalog sa muslimanima, kako pri samom Vatikanu, tako i u mnogim katoličkim zemljama.

Imao sam priliku doći do knjige "Smjernice za dijalog kršćana i muslimana" koju je objavila Sveta Stolica (i to još prije neki dvadesetak godina!!!) 8o i bio sam iznenadjen koliko su u tom pogledu katolici otišli daleko, i koliko su se potrudili istinski upoznati islamsku vjeru, dok se kod nas nije otišlo tako daleko u tom smislu.

Od ostalih kršćanskih zajednica, najmanje su za dijalog sa nama spremni pravoslavci... no to je više njihov uopćeni stav o dijalogu sa bilo kime, ne samo sa moslumanima. Oni su tu baš zatvoreni.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

3

Subota, 08. Januar 2005

Sta se podrazumjeva pod ovim dijalog? Ako su u pitanju temelji vjere onda tesko da moze biti dijaloga:

''Ti reci: Mi vjerujemo u Allaha, i vjerujemo u ono sto je nama objavljeno i u ono sto je objavljeno Ibrahimu i Ismailu i Ishaku i Jakubu i unucima i u ono objavljeno Musau Isau i vjerovjesnicima od njegova gospodara. Mi medju njima ne gradimo nikakvu podjelu i mi smo predani Allahu''

Nakon ovih ajeta sto jos muslimani mogu uraditi. Ako se trazi blag odnos prema falcifikaciji izvorne Isaove s.a.v. poruke od strane crkve onda tu ne moze biti kompromisa. Muslimani ne mogu prihvatiti hriscanski politeizam:

''I trojica su! ne govorite prestanite.. Samo je Allah Bog jedini''

dakle u biti je problem. S druge strane pod pretpostavkom da su katolici najblizi tom tkzv dijalogu sa muslimanima oni jasno ne prihvacaju Muhhameda s.a.v. za bozjeg poslanika. Oni kazu da je Islam put spasenja, cak respektiraju muslimane no sve to apsolutno ne zele da dovedu u vezu sa Kur'anom i Muhhamedom s.a.v. Bilo dijaloga ili ne jedno je sigurno: covjek koji je jednom bio musliman a koji zeli promijenit vjeru moze samo bit ateista, ni u jednoj drugoj vjeri on sebe ne moze naci.

Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 09. Januar 2005

Citirano

Orginalno od muhadzer
Sta se podrazumjeva pod ovim dijalog? Ako su u pitanju temelji vjere onda tesko da moze biti dijaloga!

"Šta se podrazumijeva pod - medjureligijski dijalog?"

Dijalog podrazumijeva razgovor medju pripadnicima različitih vjerskih nominacija, u cilju boljeg medjusobnog upoznavanja.

Stara je istina da nepoznavanje radja animozitete! Isto tako, istina je da se često prezire ono što se u biti ne poznaje. Prema tome, takav dijalog treba da potakne pripadnike različitih konfesija na bolje medjusobno upoznavanje, u cilju boljeg razumijevanja, mira i tolerancije.

Nerealno je očekivati od takvog dijaloga, i nije valjano da se on vodi samo u namjeri da jedna od strana mijenja temelje vlastitog vjerovanja. Naravno, svako ima zakonsko pravo i može prihvatiti bilo koju religiju, ukoliko to dobrovoljno želi, ali dijalog podrazumjeva sasvim nenametljiv razgovor - isključivo sa ciljem boljeg upoznavanja.
:)

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

5

Nedjelja, 09. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Shady
Prema tome, takav dijalog treba da potakne pripadnike različitih konfesija na bolje medjusobno upoznavanje, u cilju boljeg razumijevanja, mira i tolerancije.

Nerealno je očekivati od takvog dijaloga, i nije valjano da se on vodi samo u namjeri da jedna od strana mijenja temelje vlastitog vjerovanja. Naravno, svako ima zakonsko pravo i može prihvatiti bilo koju religiju, ukoliko to dobrovoljno želi, ali dijalog podrazumjeva sasvim nenametljiv razgovor - isključivo sa ciljem boljeg upoznavanja.[/COLOR] :)

Shady brate ada nek razgovaraju, ko bajagi da se upoznavaju i bolje razumijevaju. No ovaj tkzv dijalog u ocima krscanske strane ima drugi cilj, mada sam i skeptican ko ce to razgovarat sa muslimanske strane. Papa u redu, covjek je ''boziji namjesnik'' kriscana na Zemlji. Krscanski svjestenici fenomenalno poznaju Islam, dakle sto se toga tice nema potrebe za velikim upoznavanjem:
'' O sljedbenici Knjige, zasto u Allahove dokaze ne vjerujete, a da su istina, dobro znate'' Ali Imran 70.
Njihova je muka druge prirode. Mozda bi bilo pametnije da se okrenu osvjescivanju svojih ''zalutalih ovcica'' kojih je preko 75% u ateizmu nego sto pokusavaju naci medju muslimanima sugovornika u akciji ''soft Islam''. Ako si citao uvezi tog tkzv dijaloga de mi reci sta je to sto zele od muslimana.
Ja bih ukratko naveo sto ja znam. Kod naseg Pejgambera s.a.v. je dosla jednom delegacija krscana te su imali neke diskusije po pitanju vjere. Kad im je doslo vrijeme za molitvu nas Pejgamber s.a.v. im je dozvolio da se okrenu ka istoku i obave je. Diskusija je potvrdila mnogo nesporazuma a nas Pejgamber s.a.v. je zavrsio slijedecim ajetima:

''Istina je od gospodara tvoga, zato nesumnjaj.

A onima koji se s tobom o njemu budu raspravljali, posto si vec pravu istinu saznao, ti reci: Hodite, pozvacemo sinove nase i sinove vase, i zene nase i zene vase, a doci cemo i mi pa cemo se usrdno pomoliti i Allahovo prokletstvo na one koji neistinu govore prizvati" Ali Imran 60-61.

Allah da pomogne onom ko poslije ovog otvori diskusiju. A razgovarat mozemo i upoznavat se i postovat se i zivjet u miru, tako i treba, no rekose medjuvjerski dijalog pa ja odoh u ove vjerske teme.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 10. Januar 2005

Selam alejkum
Rekli ste "ko bajagi", Muhadžer. Eto, recimo, vi i sami vjerovatno smatrate da nemuslimani ne poznaju našu vjeru (tj. istinsku vjeru, sa našeg stanovišta) pa prema tome, zašto da im se ne izlože temelji naše vjere. Recimo da bi mi to učinili sa argumentima! Onda, pretpostavimo da mi, muslimani, dovoljno ne poznajemo kršćanstvo u njegovoj biti (tj. onakvo kršćanstvo kakvog kršćani vjeruju) - onda zašto da i oni ne iznesu nama svoje stavove... naravno i argumente za njih.

E sad, danas je nastupilo takvo vrijeme da se svako može upoznati o drugim religijama i bez tih sustreta... jednostavno će na internetu naći sve što ga zanima... svaka vjera ima neki svoj sajt, forum, prezentaciju... A ima i dosta lknjiga... Medjutim, susreti ovakve vrste značajni su zbog nečega drugog - jer daju odredjenu poruku običnim ljudima. Mnogi ljudi više žele vidjeti ovakve skupove, nego ratove, govor netolerancije i sl. Takvi skupovi će u mnogima probuditi odredjene nade... sigurno se slažete da je ovaj svijet isuviše postao haotičan i nesrećan (a takvim smo ga upravo mi, ljudi, učinili) pa prema tome, poruka takvih skupova svakako je pozitivna.

Ja se slažem sa vama da bi većina nemuslimana imala "sasvim drugačije" namjere u tim dijalozima, ali rekao bih da je to zapravo LJUDSKA osobina... I mi bi isto tako voljeli da oni predju na islam, zar ne. ;) Ali, mislim da te želje ipak nisu prepreka dijalogu, makar i formalnom!

Što se tiče pape... tačno je da mi nemamo halifu, kao što katolici imaju papu, i to smatram najvećom ranom našeg ummeta. Medjutim, zašto se dijalog mora voditi na općem nivou. Eto ja sam gore naveo primjer francuske, gdje postoji jaka kršćansko-muslimanska asocijacija, fino bi bilo vidjeti tako nešto i na prostorima gdje mi živimo. Selam alejkum :)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

7

Ponedjeljak, 10. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Shady
Medjureligijskim dijalozima, najviše pažnje posvećuju danas, i najviše u to ulažu, katolici! Postoji tu cijela lešeza njihovih asocijacija za dijalog sa muslimanima, kako pri samom Vatikanu, tako i u mnogim katoličkim zemljama.

Ono sto mi ovdje u Njemackoj imamo prilike vidjeti je sasvim suprotno ovoj tvrdnji. Ni Katolicka ni Protestantska crkava se ne mogu pohvaliti spremnoscu na dijalog. Iako je Zentralrat der Muslime u Njemackoju ucinio maksimalne napore da do medjureligijskog dijaloga dodje oni su isti vjesto izbjegavali. A cinicna je izjava bisofa Wolfganga Hubera na televiziji kako muslimani izbjegavaju dijalog. Na ovo je reagovao dr Nedim Ilijas, predsjednik Zentralrat der Muslime koji je iznio niz dokaza da bisof ne govori istinu i da se radi upravo o obrnutom. Ko razumije njemacki moze se ovdje informisati malo vise o tome.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

8

Srijeda, 12. Januar 2005

Pod brojem 11., naslov : Njegovati odnose s islamom

Citirano

Muslimani stoljećima žive u Europi. Oni u nekim europskim zemljama čine jake manjine. Pri tome je bilo i ima mnogo dobrosusjedskih kontakata između muslimana i kršćana, ali i izrazitih suzdržanosti i predrasuda na objema stranama. One počivaju na bolnim iskustvima tijekom povijesti i u najnovijoj prošlosti.

Susrete između kršćana i muslimana kao i kršćansko-islamski dijalog želimo pojačati na svim razinama. Osobito preporučujemo da se međusobno razgovara o vjeri u jednoga Boga i razjašnjava shvaćanje ljudskih prava.

Obvezujemo se:
- muslimane susretati s poštovanjem
- s muslimanima surađivati kod zajedničkih pitanja.

http://www.karmel.hr/charta%20oecumenica…a%20povelja.htm

Selam! :)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

9

Srijeda, 12. Januar 2005

Lijepo nema sta... al samo na papiru. Barem ovdje u Njemackoj.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

10

Srijeda, 12. Januar 2005

Citirano

Osobito preporučujemo da se međusobno razgovara o vjeri u jednoga Boga i razjašnjava shvaćanje ljudskih prava.

Ljudska prava.. hmm, ..razjasnjavanje, .......licemerje.

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Srijeda, 12. Januar 2005

Ed
http://www.goethe.de/kug/ges/rel/thm/en45217.htm
http://folk.uio.no/leirvik/Chrismusint.html
http://www.interfaithdialog.org/Articles/Kung.pdf

-----

Inače, Goetheov institut je jako poznat i priznat, a sa pravom nosi ime najvećeg njemačkog književnika, ujedno i velikog poštivaoca islama. Po mnogima, kao npr. po Katarini Momsen, direktoru ovog instituta - Goethe je umro kao musliman.

Muhadžir,
nije to ipak licemjerje. Evropske zemlje su veoma razvijenije u pogledu ljudskih prava, od muslimanskih sredina.. Narano, to nije zato što je islam protiv ljudskih prava, već što u muslimanskim sredinama uglavnom vladaju uzurpatori vlasti i diktatorski režimi, a što opet možemo pripisati našoj možda još ne sazreloj svijesti o potrebi demokratizacije društva.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

12

Srijeda, 12. Januar 2005

Kakve veze imaju Göthe-Institut sa njemackom crkvom ciji predstavnici zaziru od dijaloga sa muslimanima.

Niti sam Göthe ima ikakve veze sa cijelom ovom pricom.

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

13

Srijeda, 12. Januar 2005

Shady

U Swedskoj su do 11/9 bili razvijeni dijalozi izmedju krscana i muslimna, tj u medijama su se odvijali razni ciklusi susretanja i razgovora izmedju Swedjana - krscana sa predstavnicima drugih vjera a ponajvise sa muslimanima kao jednoj od najbrze rastucoj grupaciji u ovoj krscanskoj sredini

Medjutim odkako je jedan "musliman" preuzeo na sebe ulogu javnog vodje u ubijanju ponajpre svih amerikanaca (citaj krscana) kao i drugih koji se suprostavljaju njegovoj viziji sistema zivljenja, otada se i odnos prema muslimanima drasticno izmijenio
Sada sa muslimanima krscani najradje vode dijalog preko baze u Gvantanamu

Njihov takav sadasnji los odnos prema nama, jedan moj prijatelj objasni jednom nasom izrekom "Sam pao - sam se ubio".
Zato sada i o njihovom takvom losem odnosu prema nama i nemamo pravo puno sta reci. Sto bi jedan drugi moj prijatelj rekao "Pokrij se po usima i shuti"

merjem

Početnik

(10)

• »merjem« je muško

Datum registracije: 30.11.2004

• Poruku poslati

14

Srijeda, 12. Januar 2005

Esselamu alejkum draga braco i sestre
Dijalog izmedju muslimana i krscana je nesto sto ce i jedan i drugi tabor imati na umu prvenstveno da pridobiju jedni druge u svoj tabor.
Zato njima njihova vjera nama nasa pa ako im srce zeli u spas bujrum dobrodosli su nam kao muslimani ali samo ako him Allah dz.s. obaspe svojom miloscu i spasi ih iz tmina u kojima lutaju. Zato o VJERNICI zahvaljujte Allahu dz.s. na blagodati vjere !!!
Esselamu alejkum MERJEM

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 13. Januar 2005

Citirano

Orginalno od E-B:
Shady, u Swedskoj su do 11/9 bili razvijeni dijalozi izmedju krscana i muslimana, tj u medijama su se odvijali razni ciklusi susretanja i razgovora izmedju Swedjana - krscana sa predstavnicima drugih vjera a ponajvise sa muslimanima kao jednoj od najbrze rastucoj grupaciji u ovoj krscanskoj sredini Medjutim odkako je jedan "musliman" preuzeo na sebe ulogu javnog vodje u ubijanju ponajpre svih amerikanaca (citaj krscana) kao i drugih koji se suprostavljaju njegovoj viziji sistema zivljenja, otada se i odnos prema muslimanima drasticno izmijenio.

Da... a pored čestih hapšenja, progona pa i ubijanja nekih kršćanja u vrijeme Muse Omara i Osame Bin Ladena, posebno je bilo "produktivno" i "korisno" ono teatralno granatiranje budinih spomenika, koji su se ubrajali u svjetsku civilizacijsku baštinu i tekovinu. Od tada, cijeli svijet "puno više cijeni" muslimane i "bolje" razumije njihova stradanja. :O Sve to, zahvaljujući tim sijačima "reda".

Pošto smo mi veoma jaki, Rusi i Amerikanci su za nas sitni, pa je dobro što smo navukli i bijes budista... Ali to nije tako strašno jer je kina veoma mala i uopće kineza ima jako malo. :rolleyes:

Citirano

Orginalno od E-B:
Sada sa muslimanima krscani najradje vode dijalog preko baze u Gvantanamu.

Lično ne odobravam postojanje takvog geta (Gvantanamo) - gdje čak ni radnici humanitarnih organizacija i ljekari nemaju slobodan pristup, a kamo li rodjaci i prijatelji uhapšenih. Oni su tu zatočeni, ne zna se na koliko, ne zna se kada će i hoće li biti pušteni, ne zna se hoće li im se suditi i kada, ili će umirati bez sudnjenja... Ne zna se kako ih muče, i da li ko vrijednja njihovo dostojanstvo, kao što smo nedavno vidjeli potresne scene iz Ebu Graiba... Gvantanamo je, dakle, geto u kome ne postoje ljudska prava za zatočene i ja to ne mogu odobriti! No, ipak nam nisu drugi krivi, VEĆ SMO KRIVI SAMI SEBI! Kada se mi nismo znali sami suočiti sa tim sijačima nereda, rušiteljima spomenika svjetske civilizacije, progoniteljima neistomišljenika, kao i teroriste koji su javno pozivali na osvetu.... dakle, dada se sa njima nismo smjeli ili mogli suočiti svim zakonitim sredstvima - normalno je onda da će drugi da se sa njima suoče.... A oni, naravno, nisu merhametli! Selam.

merjem

Početnik

(10)

• »merjem« je muško

Datum registracije: 30.11.2004

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 13. Januar 2005

]
OD SHADYja
Da... a pored čestih hapšenja, progona pa i ubijanja nekih kršćanja u vrijeme Muse Omara i Osame Bin Ladena, posebno je bilo "produktivno" i "korisno" ono teatralno granatiranje budinih spomenika, koji su se ubrajali u svjetsku civilizacijsku baštinu i tekovinu. Od tada, cijeli svijet "puno više cijeni" muslimane i "bolje" razumije njihova stradanja. :O Sve to, zahvaljujući tim sijačima "reda".

Pošto smo mi veoma jaki, Rusi i Amerikanci su za nas sitni, pa je dobro što smo navukli i bijes budista... Ali to nije tako strašno jer je kina veoma mala i uopće kineza ima jako malo. :rolleyes: [/COLOR]
Kao prvo nije Muse Omara nego je Mula Omara Elhamdulilah sto je dragi Allah dz.s. dao da su se porusili bili ti kipovi a kako to da jedan nazovi musliman brani rusenje kipova?
Sto se tice brojnosti nevjernika opet nisi u pravu koliko su samo puta brojne nevjernicke vojske bile unistene od strane nekolicine dobrih Allahovih robova!
Nije snaga u brojnosti i jacini sile vec u jacini IMANA!
Pravi Musliman se neboji nevjernicke brojnosti jer Allah dz.s. svojim mudzahidima daje FETH ako znas sta je to!!!
Esselamu alejkum MERJEM

Social bookmarks