Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Eastyzah« je muško
  • »Eastyzah« je autor ove teme

Datum registracije: 29.06.2005

• Poruku poslati

1

Utorak, 07. August 2007

Kud plovi ovaj brod?

Cini mi se, kao nikada do sada, da Novom Pazaru ponestaje daha. Kao da se polakao predaje i zapada u apatiju u kojoj vec odavno grca najveci deo njegovog stanovnistava.
Mnogi su se nepokolebljivi optimisti, polako poceli pretvarati u pesimiste...

Nesto se cudno desava sa nasim gradom, sa nama.
Konverzacija je svedena na stotinak reci i nekoliko pitanja bez odgovora. Sve je vise onih koji postavljaju nove "trendove" koji preko noci postaju opsteprihvaceni.
Dokle? Kuda?
Ovo je kuca svih nas? Ima li u ovoj kuci pravila?
Porazavajuce je stanje u kome se nalazimo. Bez ideja, bez hrabrosti, bez inicijative.
Da se razumemo, ovo moje pisanje nema politicku konotaciju. Odnosi se na sve nas ponaosob.
Brine me to sto se 80 posto ljudi izjasnjava kao "zadovoljno".

I na kraju, kud plovi ovaj brod?

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

2

Utorak, 07. August 2007

Citirano

Orginalno od Eastyzah
Brine me to sto se 80 posto ljudi izjasnjava kao "zadovoljno".

Ne znam odakle ti ovaj statistički podatak ali bi meni bilo zaista drago da su nam poštenje, iskrenost i odgovornost prema samima sebi na ovako zavidnom nivou, jer i treba biti zadovoljan stanjem u kome se nalazimo, a za koje se čak, s obzirom na svijest ljudi, može reći da je i predobro.

Ne trebamo se pitati šta je sa našim gradom, šta je sa nama, šta je sa ovim ljudima?... Trebamo se upitati "Šta je sa mnom?"

Ne trebaju nam ni optimisti ni pesimisti. Trebaju nam ljudi koji će sjesti i samima sebi postaviti neka bitna pitanja.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

• »Eastyzah« je muško

• Poruku poslati

3

Utorak, 07. August 2007

Tema je otvorena upravo sa ciljem da svako od nas proanalizira najpre sebe, pa onda sve oko sebe...
Kada govorim o krizi, govorim generalno (podrazumeva i postenje, svest itd... )...

Podatak nije dobijen zvanicnom analizom, vec mojom slobodnom procenom. Obraduj me, uveri me da nije tako...

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

4

Utorak, 07. August 2007

Citirano

Orginalno od Eastyzah
Obraduj me, uveri me da nije tako...

Pa zašto?
Nema potrebe.
Kao što rekoh, ti si mene obradovo.

• »Eastyzah« je muško

• Poruku poslati

5

Utorak, 07. August 2007

Izgleda da si i ti zadovoljan. :)

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

6

Utorak, 07. August 2007

Konačno! :)

Zar je to toliko teško primjetiti?

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

Datum registracije: 10.04.2007

• Poruku poslati

7

Utorak, 07. August 2007

Kuda plovi ovaj brod???
Pa problem je u tome sto on uopste i ne plovi...a i to po malo sto zaplovi "gusari" nam sve pokradu...

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

8

Utorak, 07. August 2007

Brod plovi u pravcu koji zacrtavaju drzavni vrh i tajne sluzbe, dok se lokalni predstavnici naroda takmice medjusobno dokazujuci ko je bolji veslac broda koji vec godinama plovi u pogresnom smeru.

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

9

Utorak, 07. August 2007

Citirano

Orginalno od Administrator
koji vec godinama plovi u pogresnom smeru.

A ja bih pitao dali uopste plovi ovaj brod?Zao mi veslace da veslaju u mestu.
" Bilen alemlere rahmettir "

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

10

Utorak, 07. August 2007

Citirano

Orginalno od annonimus

Citirano

Orginalno od Administrator
koji vec godinama plovi u pogresnom smeru.

A ja bih pitao dali uopste plovi ovaj brod?Zao mi veslace da veslaju u mestu.

Plovi, ali unazad, uostalom kao i cijela Srbija. A vec je poceo i da tone (tone-propada, Kosova se otcjepljuje, a ona propada i bez naseg pjevanja: "Kisa pada, S*bija propada").

Sjecam se do nekoliko godina prije rata, mi smo bili izmislili svijet za Ceshku, Madjarsku, Bugarsku, Rumuniju itd. Sad citam na hrvatskom T-Portalu da srbi pored granice sa Bugarskom pokusavaju nekako da smute Bugarsko drzavljanstvo. Za neki mjesec kada se Kosovo osamostali i Albanija udje u EU, vjerovatno ce i neki nasi iz Pazara pokusati preko Kosova da nekako smute Albansko drzavljanstvo.

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

11

Utorak, 07. August 2007

...kuda plovi ovaj broood...sa kojim smo krenuli mi...(Zana)

Dakle,Pazar kao brod...hm..(čudno poređenje) jer mi se čini da je brodu potreban dobar kapetan il' dobri mornari a ono izgleda imamo samo "dobre gusare"...
Svi skupa možda ne funkcionišemo najbolje ali većina nas ponaosob, nalazi svoj mir i svoju sreću u ovom gradu-ma koliko to zvučalo teško i ipak plovimo nekim svojim vodama sami ,nezavisni od broda...pa kud stignemo...

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

SmokyP

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 16.02.2007

• Poruku poslati

12

Utorak, 07. August 2007

Haj koji se ste pesimisti.

Pada kisa kukate poplave, grije sunce kukate vruce.
Samo kukate :D

• »Eastyzah« je muško

• Poruku poslati

13

Utorak, 07. August 2007

Citirano

Orginalno od zucky_85

Svi skupa možda ne funkcionišemo najbolje ali većina nas ponaosob, nalazi svoj mir i svoju sreću u ovom gradu-ma koliko to zvučalo teško i ipak plovimo nekim svojim vodama sami ,nezavisni od broda...pa kud stignemo...

I dete nadje svoj mir zavlaceci glavu pod jastuk... A kad je izvuce, shvata da se nista nije promenilo.

Nezavisni od broda... Pa ko je onda na nasem brodu? :)
Zato i ne uticemo na pravac plovidbe. Dok god u svojim zivotima izigravamo statiste, suvozace, pitacemo se kud nas vode, a ne kud idemo.

"Ima da se jede, da se pije, ne biju nas (vise)." . Ovoga sam se naslusao...

Ili da menjamo vetar, ili da zaveslamo!

Junus

Profesionalac

(10)

• »Junus« je muško
  • »Junus« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

14

Srijeda, 08. August 2007

Najbolje je kada čovjek uspije da u svemu sagleda realnost, jer onaj koji stvari realno vidi taj nikada neće zapasti u bilo kakav vid ekstremizma. Ekstremizam nije samo ono što mi mislimo da je, već je ekstremizam svako nerealno viđenje stvari i prema tom viđenju postavljanje u odnosu na iste.

Da bi čovjek mogao ispravno da se postavi u odnosu na stvari mora prvo da stvari realno sagleda, a da bi bio realan mora da sebe realno sagleda.

Čovjek ako sebe i svoje djelovanje mnogo voli onda svako drugo djelovanje koje se ne podudara sa tim njegovim djelovanjem on nipodaštava i umanjuje. Dakle, nerealno viđenje sebe u odnosu na vrijeme i prostor dovodi do nerealnog sagledavanja stvari, a samim tim i do nerealnog (u nekom smjeru ekstremnog) djelovanja.

U ovoj temi pročitah nekoliko ekstremnih viđenja (naravno, sumnjivo mi je vazda moje sagledavanje realnosti). Neki kažu da je totalna katastrofa. Neki kažu da brod ide unazad, neki da je čak stao. Neki slute propast. Neki pak totalno zadovoljni situacijom. Neki se samo okrenuli sebi i baš ih briga za tamo neki brod.
Po meni su ovo sve ekstremi do ekstrema. To je izgleda posljedica današnjeg vremena i brzog življenja, a sve manje onih koji se trude da sebe realno sagledaju. Da postave sebi pitanje, a gdje li sam ja? Šta je samnom? Tonem li ili plivam u pozitivnom smjeru?

Sandžak nikada nije imao dva Univerziteta, a sada ima. Jedan je državni, a jedan privatni. Sandžak nikada u historiji nije imao ovoliko asfaltiranih ulica. Sandžak nije nikada imao ovoliki broj akademskih građanja (školovanih ljudi). Sandžak nije nikada imao ovoliko hodža. Sandžak ima 5-6 svojih predstavnika u parlamentu Srbije. Dvojica su iz redova SDA, a trojica iz redova SDP. Jedan od njih je čak potpredsjednik parlamenta Srbije. U Sandžaku se odavno nije ovoliko knjiga štampalo, što vjerskih knjiga, što knjiga iz oblasti naše kulture i tradicije. U Sandžaku je u školama uveden maternji jezik nas Bošnjaka, bosanski jezik. Na državnom Univerzitetu čak ima i katedra za bosanski jezik.

Što se tiče grada Novog Pazara, pogledajte kako sada izgleda rekreacioni centar. Ima i reflektore pa se može baviti sportom i noću. Uskoro treba da se završi i novo šetalište. Od ovog septembra će početi sa radom nova osnovna škola u Selakovcu. Asfaltirane ulice ako biste i brojali ne biste ih mogli izbrojati. Radi se zaobilaznica. Poboljšana je mreža za vodosnabdjevanje. Uskoro treba da se počne sa izgradnjom medicinske škole, a kasnije ćemo vjerovatno oformiti i medicinski fakultet, pa kasnije vjerovatno i klinički centar.

Ovo je ono što sam eto trenutno mogao da nabrojim, a vjerovatno ima još dosta toga što se može pozitivnog nabrojati.

Naravno, nije sve pozitivno, ali želim nabrojati samo ono dobro radi uspostavljanja ravnoteže u ovoj temi sa ciljem lakšeg sagledavanja realnosti.
[SIZE=3]Ako u ogledalu vidiš ružnoću svoga lica, razbijanjem ogledala ružnoću otjerati nećeš.[/SIZE]

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

• Poruku poslati

15

Srijeda, 08. August 2007

E brate jel' znas ti sta je ovo sto si napisao???To ti je brate INEKCIJA ZA USPAVLJIVANJE.
Tipican primer komunistickog nasledja, ono kao sve je ok,svega imamo...a brod tone li tone.
Neznam samo kojim ti "gusarima" pripadas pa si ovako zasdovoljan???Ja sam brate nezadovoljan jer ne pripadam nijednoj gusarskoj organizaciji i sve sto ti vidis ruzicasto meni je crno!!!E to je vidis problem... a jos gori je problem kako pomiriti antagonizme nasih pogleda,naci kompromis i konacno zaploviti punim jedrima.

SmokyP

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 16.02.2007

• Poruku poslati

16

Srijeda, 08. August 2007

Otkrijte kakva je jedna osoba potrebno je samo pitat jel ova casa na slici poluprazna ili je puna do polovine?

Optimista: Case je puna do polovine (razmislja pozitivno)
Pesimista: Casa je poluprazna (razmislja negativno)

:D

Desi nam se nesto lose a mi mislimo tesko nama, a ono ispadne dobro za nas. ON najbolje zna :)

siyah kalem

Zlatna sredina

(10)

• »siyah kalem« je muško

• Poruku poslati

17

Srijeda, 08. August 2007

...ili ono kad Pesimista kaze:E nemoze bit gore nego sto je. xx(
A Optimista ce:Moze-moze... o|

abfang

Učenik

(10)

• »abfang« je zabranjen

Datum registracije: 23.06.2006

• Poruku poslati

18

Srijeda, 08. August 2007

Citirano

Orginalno od SmokyP

Desi nam se nesto lose a mi mislimo tesko nama, a ono ispadne dobro za nas. ON najbolje zna :)

Meni samo zasmeta smail na kraju. To sto si citirao je vezano za islam, tim je bez pogovora ispravno, a meni se nekako cini da si ti sa ovom smail-om malo ironican. Ne kazem da si to namerno uradio, ali tako to ostavlja utisak, iako verovatno nisi hteo biti ironican.
Islam nije stvar za igru, treba biti ozbiljan!

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

19

Srijeda, 08. August 2007

Interesantna je ovo situacija... U gradu je mirno. Ništa se ne dešava. Svi su na odmoru, pa i političari. Nema političkih čarki i razmirica kojih umije da bude. Idila, što bi se reklo.

... "kad ono međutim", eto ti onih kojima je ovo izgleda mnogo dosadno i kojima u ovakvim situacijama brod počinje da tone, ili im u najmanju ruku nisu dobri vjetar i pravac.

Zašto baš sada ovakva jedna tema na ovom forumu, kad je imalo sto drugih, prečih, situacija.

Pa dobro, drage i dragi moje, recite konačno šta vas to toliko tišti. Iznesite svoje viđenje stvari. Evo Junus je iznio činjenice koje govore da nije nastao opšti potop u našem gradu.

Vi iznesite suprotno. Nije valjda da ne znate: nije dovoljno govoriti "Ništa ne valja", "Ovo je kraj svijeta", "Ovo je brodolom",...

Na žalost, Eastyzah, na primjer, u mojem gore iznijetom stavu ne(će da) vidi suštinu pa to izjednačavaju sa zadovoljstvom po sebi. To samo govori o tome da su ljudi najčešće spremni da promijene cijeli svijet samo da sebe ne bi promijenili.

Samo bih se ponovio u jednom segmentu: Treba biti zadovoljan stanjem u kome se nalazimo, a za koje se čak, s obzirom na svijest ljudi, može reći da je i predobro.

Ne trebamo se pitati šta je sa našim gradom, šta je sa nama, šta je sa ovim ljudima?... Trebamo se upitati "Šta je sa mnom? Šta sa mnom nije u redu?"

Ne trebaju nam ni optimisti ni pesimisti. Trebaju nam ljudi koji će sjesti i samima sebi postaviti neka bitna, životno važna, pitanja.

Dakle, poruka je: Promijenimo najprije sebe nabolje, pa ćemo uvidjeti da su se, ne samo Pazar, nego i cijeli svijet promijenili isto tako.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

20

Srijeda, 08. August 2007

Neko je zadovoljan i sa ono malo sto ima,dok nekom i celu Srbiju da das,ne bi bio zadovoljan.Vec bi rekao ja bih malo i Bosne a malo i Makedonije..
" Bilen alemlere rahmettir "

Social bookmarks