Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 22. Oktobar 2004

KUR’ANSKE DEFINICIJE MUNAFIKA

Es selamu alejkum

Poceo sam sa prevodjenjem knjige “Kur’anske definicije munafika” od grupe Turskih pisaca poznatih kao HARUN YAHYA. Kada bude prijevod gotov i kada bude insallah knjiga odstampana na Bosanskom jeziku svi clanovi foruma koji zele dobice knjigu besplatno.

Evo da postiram sadrzaj knjige i da malo rasmislimo o dolje navedenim osobinama pa ako posjedujemo koju od njih ili sve nedao Allah dz.s da se odmah okanemo, izlijecimo, dodjemo teobe jer je mjesec u kojemu se nalazimo idealna prilika i da budemo pravi vjernici a ne licemjeri kojima je Allah dz.s obecao dno dzehennema.

KUR’ANSKE DEFINICIJE MUNAFIKA

Ima ljudi koji govore:
“Vjerujemo u Allaha i u sudnji dan”
a oni su pravi nevjernici (El-Bakara, 8 ajet)

Osnovne osobine Munafika
- Pojavljuju se u zajednici Vjernika (Mu’mina)
- Iako ne vjeruju pretvaraju se da vjeruju
- Ne razumiju Kur’an
- Vrlo malo spominju (sjećaju se) Allaha (dž.š)
- Ohole se
- Govore ono što im nije u srcu
- Pogrešno tumače Kur’an
- Prepreka su dobrome, nadmeću se u zlu
- Ono što Allah (dž.š) voli munafici ružno vide
- Nezahvalini su
- Ismijavajući se, govore o Kur’anu i vjernicima
- I fizički i duhovno su nečisti

Nadmetanja u prevari vjernika
- Klanjaju namaz da bi ih drugi vidjeli
- Trude se da postignu ljudsko zadovoljstvo a ne Allahovo (dž.š)
- Troše svoje imetke da bi se pokazali
- Na Allahovom putu nikada ozbiljno ne ulažu
- Gladnih očiju i sebični su
- Spoljašni oblici i njihove priče mogu biti varljive
- Okupljaju se tajno i protiv vjernika kuju planove
- Špijuniraju među vjernicima

Duhovno stanje u kojem se nalaze Munafici
- Nijesu zadovoljni, stalno sebe hvale, trude se da se dokažu
- Zive u velikom strahu od vjernika

Bezumnost Munafika
- Misle da ono što rade Allah (dž.š) ne vidi
- Nesvjesni su da Allah (dž.š) pomaže vjernike
- Strahuju od Allahove kazne i uznemiravanja nevjernika
- Medjusobno su u nesporazumu
- Misle da varaju vjernike
- Misle da su mnogo pametni

Osobine Munafika u sijanju smutnji
- Prepoznaju se u trenucima straha i teskoća
- Bježe od borbe na Allahovom putu, izmišljajući nešto važnije
- U teškim trenutcima za vjernike munafici počinju sa sijanjem smutnji
- Među vjernicima šire neistinite vjesti (dezinformacije)
- U ime reda siju nered

Akcije Munafika protiv Vjernika u vremenu smutnji
- Žele se osvjetiti vjernicima
- Sklapaju saveze sa nevjernicima
- O vjernicima stalno loše govore
- Trude se da u svoje redove povuču nekog od vjernika

Allah će munafike razotkriti i kazniti ih
- Munafici će i na dunjaluku doživjeti patnje
- Munafici će na sudnjem danu biti bačeni na dnu Džehennema

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 22. Oktobar 2004

Poznato je da je Allah dz.s. svom Poslaniku objavio spisak munafika koji su bili u njegovom okruzenju. Ovaj spisak je ostao tajna koju je jedino ashab Huzejfe ibn El-Jeman znao. Ovdje je jako interesantno kako je cuveni Omer r.a. reagovao kada je cuo za ovaj spisak. O­n je pitao Huzejfu ibn El-Jemana: "O Huzejfe! Neka Allah razgovara sa tobom, jeli mene uvrstio Poslanik s.a.v.s. medju munafike?" Ovaj je odgovorio: "Ne. I nikome o tome nista necu vise reci."

Zar je moguce da se jedan Omer uplasi da ga nema slucajno na spisku!? Sta je ostalo nama?

p.s. Evo i prvog glasa za knjigu :) .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

3

Petak, 22. Oktobar 2004

Esselamu alejkum!

Citirano

Orginalno od SaNdZak
Poceo sam sa prevodjenjem knjige “Kur’anske definicije munafika” od grupe Turskih pisaca poznatih kao HARUN YAHYA. Kada bude prijevod gotov i kada bude insallah knjiga odstampana na Bosanskom jeziku svi clanovi foruma koji zele dobice knjigu besplatno.

Neka te Allah dz.s. nagradi!
Eto ja se drugi javljam za knjigu :)
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

4

Petak, 22. Oktobar 2004

Mogul ja prekoreda dvije ko ono na pekaru pred juftar :D
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

5

Petak, 22. Oktobar 2004

Edine, nek te Allah nagradi za tvoj trud.

PS. No kake ces korice turit znas li, il more bit jos razmisljas?
malo za promenu

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

6

Petak, 22. Oktobar 2004

SaNdZaK, nek te Allah nagradi, od tebe covek uvek nesto lepo cuje i nauci.

I ja bih da dobijem knjigu. :O

P.S. Sansu malo sto ce prekoreda nego bi jos dvije knjige. :D
Pazi koju igru igras.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

7

Subota, 23. Oktobar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Masallah za knjigu. Da te Allah dz.s. nagradi i sacuva te munafikluka. Kaze se da je pero Ucenjaka na visoj deredzi kod Allaha dz.s. od krvi Sehida. Krupno je to djelo.

Naravno, i ja sam razi da dobijem takvu jednu knjigu, jer ako se ne spasim munfikluka gotovo, to je propast.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

• »Talibul-ilm« je muško
  • »Talibul-ilm« je zabranjen

Datum registracije: 23.10.2004

• Poruku poslati

8

Nedjelja, 24. Oktobar 2004

Selamun alejkum

Evo i ja bih jednu knjigu.

Dzezakellahu hajr
Sve vrste pojedinacnih neprijateljstava covjeka bilo kad ce se pretvoriti u prijateljstvo i ljubav, osim neprijateljstva koje nastane iz zavidnosti (haseda). Ne mogu ga oprati sve vode, ni ublaziti sve ljubavi svijeta. On uvijek ostaje crna tacka, cekajuci momenat da eksplodira.

Parali su stomake trudnica, potom vadili zivu djecu koju su poslije pekli u sporetima i tjerali majke da piju djecju KRV!!! X( X( X(- Muderris

SVE SMO ZABORAVILI...I ZGARISTA...I RAT. ZABORAVILI BORBU DOBRA PROTIV ZLA, BORBU PRAVDE PROTIV NEPRAVDE, BORBU TESKU I KRVAVU. ZABORAVITI NE SMIJEMO. PROKLET BIO KO ZABORAVI IZGLADNJELU NANU, OSAKACENOG BABU, ZAKLANO DIJETE, SILOVANU SESTRU! ;( ;( ;(
Allahu ti pomozi mudzahidima u Ceceniji, Allahu , ti pomozi mudzahidima u Afganistanu, Allahu, ti pomozi mudzahidima u Iraqu, Allahu, ti pomozi mudzahidima u Palestini, Allahu ti pomozi mudzahidima sirom svijeta ma gdje se nalazili, podari im pobdjedu na ovom i dzennet na buducem svijetu. Amin! ;( ;( ;(

nparis

Učenik

(10)

• »nparis« je muško

Datum registracije: 22.01.2004

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 25. Oktobar 2004

Esselam alejkum
Da te allah nagradi za ovako djelo od kojeg ces imati koristi i na ahiretu .
I ja sam kandidat za knjigu ali samo po redu.
Ima bujrum i ovaj ramazan da nas posetis u parizu.
Selam
Crnom zemljom kada me zaspu ne pomosli da me nema, Sunce, Mjesec zar nestaju sa njihovim zalascima .

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

10

Selamun alejkum,

Postovana braco i cijenjene sestre, neka vas Allah dz.s nagradi na podrsci i interesovanju za prevod ove kjnige. Zaista je licemjerstvo (munafikluk) teska bolest i osobina koja ostavlja teske posljedice kod onoga kod koga se nalazi a na onom svjetu uzrok je beskonacne patnje u dzehennemskom dnu i zato mi koji vjerujemo i pokusavamo da cinimo sto vise dobrih djela tj. takmicimo se u dobru, treba svaki dan da se preispitujemo da nedao dragi Allah i mi ne posjedujemo osobine ili neku od osobina koje imaju licemjerno svojstvo.

Posto smo u mubarek mjesecu Ramazanu u kojemu se nalazi noc Lejletul-Qadr u kojoj je pocelo objavljivanje Kur’ana i koja je vrijednija od hiljadu mjeseci postiracu nekoliko ajeta iz dvije Kur’anske sure u kojima Uzviseni Allah dz.s govori o vjenicima, nevjernicima i munaficima. Naime na ovom svijetu postoje tri grupe ljudi i vise ih nemoze biti: te tri grupe su mu’mini, kjafiri i munafici.

U drugoj ujedno i najduzoj Kur’anskoj suri koja se zove El-Baqara, uzviseni Allah d.s. u prvih dvadeset ajeta govori o svojstvima koje posjeduju ove tri navedene grupe:

1. O vjernicima (Mu’mini)

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Elif Lam Mim.*
2. Ova Knjiga, u koju nema nikakve sumnje, uputstvo je svima onima koji se budu Allaha bojali;
3. onima koji u nevidljivi svijet budu vjerovali i molitvu obavljali i udjeljivali dio od onoga što im Mi budemo davali;
4. i onima koji budu vjerovali u ono što se objavljuje tebi i u ono što je objavljeno prije tebe, i onima koji u onaj svijet budu čvrsto vjerovali.
5. Njima će Gospodar njihov na Pravi put ukazati i oni će ono što žele ostvariti.

O nevjernicima (kjafirima)

6. onima koji neće da vjeruju doista je svejedno - opominjao ih ti ili ne opominjao - oni neće vjerovati.
7. Allah je zapečatio srca njihova i uši njihove, a pred očima njihovim je koprena; njih čeka patnja golema.

O Licemjerima (munaficima)

8. Ima ljudi koji govore: "Vjerujemo u Allaha i u onaj svijet!"- a oni nisu vjernici.*
9. oni nastoje prevariti Allaha i one koji vjeruju, a oni i ne znajući, samo sebe varaju.
10. Njihova srca su bolesna, a Allah njihovu bolest još povećava; njih čeka bolna patnja zato što lažu.
11. Kada im se kaže: "Ne remetite red na Zemlji!" - odgovaraju: "Mi samo red uspostavljamo!"
12. Zar?! A, uistinu, oni nered siju, ali ne opažaju.
13. Kad im se kaže: "Vjerujte kao što pravi ljudi vjeruju!" - oni odgovaraju: "Zar da vjerujemo u ono u što bezumni vjeruju?" - A, uistinu, oni su bezumni, ali ne znaju.
14. Kada susretnu one koji vjeruju, govore: "Vjerujemo!" - a čim ostanu nasamo sa šejtanima svojim, govore: "Mi smo s vama, mi se samo rugamo."
15. Allah njih izvrgava poruzi i podržava ih da u svome nevjerstvu lutaju.
16. Umjesto Pravim, oni su krenuli krivim putem; njihova trgovina im nije donijela nikakvu dobit, i oni ne znaju šta rade.
17. Slični su onima koji potpale vatru, i kad ona osvjetli njihovu okolicu, Allah im oduzme svjetlo i ostavi ih u mraku, i oni ništa ne vide!
18. Gluhi, nijemi i slijepi su, nikako da se osvijeste.
19. Ili, oni su nalik na one, koji za vrijeme silnog pljuska s neba, u punom mraku, usred grmljavine i munja, stavljaju zbog gromova prste u uši svoje bojeći se smrti - a nevjernici ne mogu umaći Allahu.
20. Munja samo što ih ne zaslijepi; kada god im ona bljesne, oni prođu, a čim utonu u mraku, stanu. A da Allah hoće, mogao bi im oduzeti i sluh i vid, jer Allah, zaista, sve može.

Istinu je rekao Uzviseni Allah.

Kao sto i primjecujemo Allah dz.s u prvih pet ajeta opisuje svojstva vjernika, samo u dva sledeca ajeta svojstva nevjernika a u sledecih trinaest svojstva i osobine licemjera.

U Kur’anskoj suri El-Munafiqun koja direktno govori o licmejrima i koja zbog toga i nosi ime Licemjeri Allah dz. s kaze:

Al-Munafiqun -- Licemjeri

Medina - 11 ajeta

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Kad ti licemjeri dolaze, oni govore: "Mi tvrdimo da si ti, zaista, Allahov poslanik!" - I Allah zna da si ti, zaista, Njegov poslanik, a Allah tvrdi i da su licemjeri pravi lašci.
2. oni se iza zakletvi svojih zaklanjaju, pa od Allahova puta odvraćaju. Ružno je, doista, kako postupaju!
3. To je zato što su vjernici bili, pa nevjernici postali, i onda su im srca zapečaćena, pa ne shvaćaju.
4. Kad ih pogledaš, njihov izgled te ushićuje; a kad progovore, ti slušaš riječi njihove, međutim, oni su kao šuplji naslonjeni balvani, i misle da je svaki povik protiv njih. oni su pravi neprijatelji, pa ih se pričuvaj! Allah ih ubio, kuda se odmeću?!
5. A kad im se rekne: "Dođite, Allahov Poslanik će moliti da vam se oprosti"- oni glavama svojim tresu i vidiš ih kako nadmeno odbijaju.
6. Isto im je - molio ti oprosta za njih ili ne molio, Allah im, zaista, neće oprostiti, Allah, doista, narodu nevjerničkom neće na Pravi put ukazati.
7. oni govore: "Ne udjeljujte ništa onima koji su uz Allahova Poslanika, da bi ga napustili!" A blaga nebesa i Zemlje su Allahova, ali licemjeri neće da shvate.
8. oni govore: "Ako se vratimo u Medinu, sigurno će jači istjerati iz nje slabijeg!" A snaga je u Allaha i Poslanika Njegova i u vjernika, ali licemjeri neće da znaju.
9. O vjernici, neka vas imanja vaša i djeca vaša ne zabave od sjećanja na Allaha. A oni koji to učine, biće izgubljeni.
10. I od onoga čime vas Mi opskrbljujemo udjeljujte prije nego nekom od vas smrt dođe, pa da onda rekne: "Gospodaru moj, da me još samo kratko vrijeme zadržiš, pa da milostinju udjeljujem i da dobar budem!"
11. Allah, sigurno, neće ostaviti u životu nikoga kome smrtni čas njegov dođe; a Allah dobro zna ono što vi radite.

Istinu je rekao Uzviseni Allah.

Neka nas Allah dz. s. sacuva od licemjerja i licemjera i neka nas uputi na pravi put, put kojem su pozivali svi Njegovi poslanici od Adema a.s pa do Muhammeda s.a.w.s.

Neka vam je hairli iftar.

Selamun alejkum

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

11

Nemam sta da dodam, osim iskrene zelje da te Allah dz.. nagradi za ovaj trud. Sto se tice knjige, voleo bih da je posedujem u svojoj kolekciji u blo kakvom obliku. Da ne bude mnogo tih besplatnih :) Ako sam zakasnio snaci cu se vec nekako. Valjda ce mi neko od clanova dati da je fotokopira, naravno uz odobrenje autora! :)
Sit Hungry Doesn't Believe

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

12

Petak, 29. Oktobar 2004

Sandzak, aferim!

Hedija ili kupovina, manje je bitno.
Najbitnije je da zavrsis zapoceto.
Zelim ti sabura i inspiracije u tom hairli poslu.

Social bookmarks