Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

emiraga

Početnik

(10)

• »emiraga« je muško
  • »emiraga« je autor ove teme

Datum registracije: 29.08.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 29. August 2002

Kur'an i nauka

Profesor Yošihide Kozai: “Izjavljujem da sam zaista impresioniran time što sam u Kur’anu našao tačne naučne podatke iz oblasti astronomije.”

Dr. Kozai je umirovljeni profesor sa Tokijo Univerzitata (Tokijo, Japan) te bivši direktor japanskog Državnog Astronomskog Obzervatorija u Tokiju, Japan. Prezentovali smo Dr. Kozai brojne kur’anske ajete koji opisuju početak stvaranja svijeta, zatim ajete koji sadrže informacije o nebesima, te ajete koji govore od odnosu nebesa i zemlje. Nakon što je prostudirao ove ajete, profesor Kozai nas je pitao za više informacija o samom Kur’anu te o tome kada je on objavljen. Mi smo mu odgovorili da Kur’ana datira još iz 7. stoljeća nove ere, te smo ga, navodeći mu jedan po jedan ajet, upitali šta mislim o činjenicama koje Kur’an sadrži. On je izrazio svoje zaprepaštenje rekavši da Kur’an opisuje svemir kao što se on može vidjeti sa najviše tačke sa koje je sve vidi čisto i jasno kao na dlanu. Kazao je da onaj ko svemir vidi na ovaj način u stvari vidi sve što postoji, te da posmatrajući sa te tačke, ništa ne ostaje skriveno.

Upitali smo profesora Kozai da li se ikada u historiji nebeski svod nalazio u obliku dima. Njegov odgovor je bio da sve naznake i pokazatelji vode u istom smjeru a to ja ka dokazu da je čitav nebeski svod u prošlosti bio ništa više od jednog oblaka dima. Danas je ovo već prihvaćeno kao dokazana i očigledna činjenica. Naučnici danas posmatraju nastanak novih zvijezda koje se formiraju iz dima iz kojeg je u stvari nastao i čitav naš svemir, kao što se može vidjeti iz slike

Do ove fotografije se došlo tek nedavno i to uz pomoć svemirskog broda. Na njoj se vidi kako iz dima dolazi do formiranja nove zvijezde. Gledajući na rubne crvenkaste dijelove ovog oblaka dima vidimo kako on počinje da se grije i sakuplja. U samom centru oblaka se vidi kako se ova dimna masa toliko zgusnula da je počela da emituje svjetlost. Sve blistave zvijezde koje mi danas vidimo, ako i čitav svemir, su nekada bile u istom takvom dimnom obliku.

Profesoru Kozai smo ukazali na slijedeći kur’anski ajet:

Zatim se nebeskim visinama uputio (okrenuo) dok je nebo još maglina bilo, pa njemu (nebu) i Zemlji rekao: "Pojavite se milom ili silom!" - "Pojavljujemo se drage volje!" - odgovorili su.
(Prevod značenja Kur’ana 41:11)

Neki naučnici ovu dimnu masu koju Kur’an naziva dukhaan nazivaju maglom. Međutim, profesor Kozai je istakao da termin ‘magla’ nije odgovarajući opis dima o kojem je riječ jer je jedna od osobina magle u stvari njena niska temperatura dok je ovaj kosmički dim vruć (vreo). Međutim, arapska riječ dukhaan označava masu sačinjenu od izmješanih gasova za koje se vezu čvrste čestice, a to je upravo tačan opis dima od kojeg je nastao svemir još prije formiranja zvijezda. Dr. Kozai je naglasio da se taj dim ne može nazvati maglom jer je on u stvari vreo. A ne postoji prikladnija riječ od riječi dukhaan koja bi ovom dimu dala bolji opis.

Profesor Kozai je nastavio da proučava sve kur’anske ajete koje smo mu mi prezentovali. Nakon izvjesnog vremena konačno smo ga upitali: “Koje je vaše mišljenje o ovom fenomenu kojeg ste vidjeli vlastitim očima a to je da nauka tek počinje da otkriva tajne svemira a mnoge od ovih tajni su već davno objavljnje u Kur’anu ili u Sunnetu? Da li smatrate da je Muhammed (saws) Kur’an dobio iz ljudskog izvora?”

Profesor Kozai je odgovorio: “Izjavljujem da sam zaista impresioniran time što sam u Kur’anu našao tačne naučne podatke iz oblasti astronomije, pogotovo zbog toga što smo mi moderni astronomi uspjeli ispitati samo jedan mali dio svemira. Mi smo skoncentrisali svoje napore na razumijevanje samo malog njegovog dijela jer, koristeći teleskope, mi vidimo samo nekoliko dijelova nebesa i pri tome ne razmišljamo o čitavom univerzumu. Međutim, čitajući Kur’an i odgovarajući na postavljena pitanja, smatram da u buduće mogu naći put ka istraživanju svemira.”

Profesor Kozai ne vjeruje da je Kur’an mogao doći od nekoga od ljudi. Također je istakao trenutnu ograničnenost naučnika koja može biti prevaziđena čitajući Kur’an koji nudi kompletnu sliku svemira. A naučnici u svojim istraživanjima i moraju pristupati problemima sa pozicije koja pruža širi vidokrug a ne ograničenu i usku perspektivu. Profesor Kozai priznaje da je po pitanju kosmosa on sada u mogućnosti odrediti kuda usmeriti svoja istraživanja u budućnosti, te izjavljuje da će Kur’an koristiti kao svog vodiča.

Slavljen neka si i uzvišen o Gospodaru. Ova Tvoja Knjiga je vječna mu’džiza koja neće zastariti sve do Sudnjeg Dana. To je čudo koje muslimanima i nemuslimanima potvrđuje Istinu o Tebi, kao i čudo koje će nastaviti tu tradiciju sa svim generacijama ljudi sve do Sudnjeg Dana. Allah (swt) u Kur’anu kaže:

Allah svjedoči da je istina ono što ti objavljuje, objavljuje ono što On jedini zna…
(Prevod značenja Kur’ana 4:166)

I reci: Hvala Allahu, On će vam znamenja Svoja pokazati, pa ćete ih vi poznati…

Ovaj text sam kopirao sa www.dzemat.org
Poslije izaberite "Nauka"
[SIZE=1]/emiraga U potrazi za velikim - Zadovoljava se malim [/SIZE]

emiraga

Početnik

(10)

• »emiraga« je muško
  • »emiraga« je autor ove teme

Datum registracije: 29.08.2002

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 29. August 2002

Skinuto sa http://www.dzemat.org

Kur’an je dokaz za sva vremena i vječna mu’džiza u našim rukama sve do Sudnjeg Dana. Prije 1400 godina, beduin u pustinji ga je razmatrao, istraživao i ispitivao, te u njemu našao Božansko znanje prepoznavajući ga kao uputu od svoga Gospodara i potvrdu poruke poslanika Muhammeda (saws).

U današnjem vremenu naučnici iz raznih disciplina prirodnih nauka koji proučavaju Kur’an u njemu nalaze isto to Božansko znanje koje i njima pruža dovoljan dokaz i potvrđuje da je on došao od Tvorca svemira. Isti dokaz im je i potvrđivač iskrenosti poslanika Muhammeda (saws). Mi smo ima priliku susreti se sa mnogim od ovih naučnika od kojih su neki i posvjedočili da ovo znanje nije moglo doći iz ljudskog izvora.

Profesor Dorja Rao: “Jako je teško zamisliti da su ovakve vrste spoznaja postojale prije 1400 godina. Moguće je da su o nekim stvarima ljudi imali površno razumijevanje, međutim, opisati ove stvari ovako detaljno je jako teško. Stoga, ovo definitivno nije ljudsko znanje.”

Neki su kazali da je ovo znanje moglo doći samo od nama nedokučivog izvora:

Profesor Armstrong: “Da bismo objasnili odakle dolaze navodi koje smo (u Kur’anu op.p) vidjeli, izgleda da moramo priznati da mora postojati nešto što je iznad nivoa razumijevanja nas ljudi.”

Profesor Dorja Rao: “Smatram da su ove informacije morale doći iz nadprirodnog izvora.”

Pojedinci su pak bez i trunke straha izjavili da ovo znanje može biti samo od Allaha, Tvorca svemira:

Pitanje: Pa šta onda mislite, ko je izvor ovakvih informacija?

Profesor Hay: “Pa, mislim da to mora biti Božansko Biće!”

Profesor Kroner: “…moderne naučne metode su danas u mogućnosti dokazati istinitost Muhammedovih tvrdnji od prije 1400 godina.”

Profesor Marshall Johnson: “Stoga, ne vidim ništa što bi bilo protiv tvrdnje da je prilikom pisanja Kur’ana moralo doći do božanske intervencije!”

Profesor Shroeder: “U stvari, mislim da je bitno naglasiti na naučnici u stvari tek sada otkrivaju ono što je već ranije rečeno.”

Profesor Persaud: “Nemam ni jednu trunku sumnje da je ovo bila božanska inspiracija koja je Muhammeda vodila u iznošenju ovakvih tvrdnji!”

Neki od njih su svoja svjedočenja zaključili riječima:

Profesor Keith Moore: “Jasno mi je da su ovi navodi Muhammedu morali doći od Allaha, ili Boga, jer su skoro sve ove činjenice otkrivene tek mnogo stoljeća nakon što je Kur’an o njima govorio. Ovo mi dokazuje da je Muhammed morao biti Allahov poslanik.”

A neki su izgovorili šehadet i primili Islam:

Profesor Tejasen: “Smatram da je vrijeme reći ‘La ilahe illallah’, niko nije dostojan da mu se robuje osim Allaha, ‘Muhammedu-r-resullullah’, Muhammed je Allahov poslanik…”

Bez sumnje možemo reći da je Kur’an vječno čudo koje je nama na dohvat ruke. Allah je u Kur’anu rekao:

Reci: ‘Ko je svjedok najpouzdaniji?’ - i odgovori: ‘Allah, On će između mene i vas svjedok biti. A meni se ovaj Kur’an objavljuje i da njime vas i one do kojih on dopre opominjem…’” (Prevod značenja Kur’ana 6:19)

Dakle, svi oni koji su čuli za ovaj Kur’an su obavezani ovom svjedodžbom i upozorenjem. Priroda ove izjave jeste naučno potvrđivanje ajeta koje ova knjiga sadrži. U svakom ajetu je sadržano Božansko znanje, a naučnici su ti koji kroz svoja istraživanja u svakom stoljeću dolaze do novih otrkića. Allah (swt) u Kur’anu kaže:

Allah svjedoči da je istina ono što ti objavljuje, objavljuje ono što On jedini zna…

Kur’an je veličanstveno čudo čija se relevantnost konstantno obnavlja. Allah (swt) kaže:

Svaki nagovještaj ima svoje vrijeme, i vi ćete znati!
(Prevod značenja Kur’ana 6:67)

Skinuto sa http://www.dzemat.org
[SIZE=1]/emiraga U potrazi za velikim - Zadovoljava se malim [/SIZE]

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

3

Ponedjeljak, 14. Oktobar 2002

O ovome je dosta rečeno i u knjizi: Kur'an ispred nauke i civilizacije čija je sadržina prezentovana na navedenom linku.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

4

Utorak, 17. Juni 2003

Nauka i Kur'an

Kur’an ne sadrzi ni jednu jedinu izjavu , koja bi se mogla kositi sa saznanjima (otkricima) naseg vremena. On sadrzi veliki broj cinjenica koje su tek neodavno naucno potvrdjene dok se na otkrivanju nekih jos uvek radi.
Jedan od primera :

[SIZE=4]Astronomija i Kur'an[/SIZE]

1.) Kao sto mi danas znamo, od Sunca dobijamo svetlost i toplotu. Mesec ne sija , iako se nema nocu cini da on itekako sija, on ustvari poput ogledala reflektuje svetlost Sunca na Zemlju .
I u Kur’anu je napravljena razlika izmedju Sunca i Meseca.
U njemu je Sunce oznceno kao Svetlost, jer jedino ono aktivno zraci svetlost (sija)
Sura 25, Ajet 61:
"Neka je uzvisen Onaj koji je na nebu sazvezdja stvorio i u njima dao Svetiljku i Mjesec koji sija."
2.) Sura 55, Ajet 5:

" Sunce i Mjesec utvrdjenim putanjama plove."
Sura 14, Ajet 32-33:
"Allah je ... i daje vam da se koristite Suncem i Mjesecom, koji se stalno krecu , i daje vam da se jkoristite noci i danom"
Sura 21, Ajet 33:
"I noc i dan Njegovo su djelo, i Sunce i Mjesec, i svi oni nebeskim svodom plove"
Sura 36, Ajet 40:
"Nit’ Sunce moze Mjeces dostici nit’ noc dan prestici, svi oni u svemiru plove"

Na ovaj nacin je jasno naglasena naucna cinjenica : Postojanje posebnih kruznih putanja Meseca i Sunca, cak je pomenuto i kretanje ovih tela u kosmosu.
U vreme objavljivanja Kur’ana vladalo je verovanje da se Sunce okrece oko Zemlje kao tezisne tacke.Ovaj sistem je od Ptolomeja u 2.veku pre Hrista pa sve do Kpernika u 16 veku smatran istinitim.Ovakva jedna pogresna pretpostavka se ne nalazi nigde u Kur’anu iako je on nastao u 7 veku.
Sto se kretanja Meseca tice, danas se veruje da je Mesec Zemljin satelit koji je okruuje uz periodicnost od 29 dana.
Da bismo razumeli Ajete Kur’ana , moramo posmatrati situaciju Sunca u nasoj galaksiji i posluziti se predpostavkama najsavremenije nauke: Nasa galaksija sadrzi veliki broj Nebeskih tela koja su rasporednjena u prostoru i to tako da su u njegovoj sredini gusca a na periferiji redja.
Sunce se nalazi udaljeno od centra. Posto se galaksija okrece oko svoje ose, sledi da istovremeno i Sunce opisuje kruznu putanju oko centra. To je kretanje Sunca po sopsvenoj putanji koje Kur’an pre gotovo cetrnaest vekova obelodanio.Dokaz ovog kretanja i njegove koordinate mogu se pronaci u savremenoj Astronomiji.
3.) Allah nas u Kur’anu vise puta podseca na to da je „Bog stvorio Sunce i Mesec i njihove putanje koje oni u odredjenom roku prolaze.” Ova recenica se moze naci na sledecimi mestima u Kur’anu
Sura 13, Ajet 2
"Allah je nebesa, vidite ih, bez stubova podigao, i onda svemirom zavladao, i Sunce i Mjesec potcinio, svako se krece do roka odredjenog : On upravlja svim i potanko izlaze dokaze da biste se uvjerili da cete pred Gospodara svoga stati "
Sura 31, Ajet 29
"Kako ne vidis da Allah uvodi noc u dan i dan u noc, i da je potcinio Sunce i Mjesec – svako se krece do roka odredjenog …"
Sura 35, Ajet 13 ; Sura 39, Ajet5.

Ovime je predpostavka odredjenog roka povezana sa predpostavkom odredjenog mesta.
.
Sura 36, Vers 38:
"I Sunce se krece do svoje odredjene granice, to je odredba Silnoga i Sveznajuceg."

Sta dovodi ovaj iskaz u suprotnost sa modernim naucnim dostignucima? Kur’an o Suncu pise vreme nastanka i jedan odredjeni cilj.Takodje i Mesecu on odredjuje rok. Da bismo razumeli moguca znacenja ovog iskaza, moramo se osvrnuti na savremena znanja o nastanku nebeskih tela uopsteno kao i onih nebeskih tela najslicnijih Suncu.
Astrofizicari procenjuju da je Sunce staro 4,5 milijardi godina . Kao i kod svih ostlih nebeskih tela, tako se i kod Sunca mogu definisati odredjene faze (stadijumi) nastanka. Sunce se trenutno nalazi u prvom stadijumu koji je karakteristican pretvaranjem vodonika u helijum; nakon uspesnih izracunavanja po kojima jedan ovakav stadijum kod nebeskih tela istog tipa kao Sunce, traje ukupno 10 milijardi godina, teoretski bi morao sadasnji stadijum Sunca da potraje jos 5,5 milijardi godina. Nakon ovog stadijuma sledi druga faza koja je karakterizovana zavrsetkom pretvaranja vodonika u helijum, pracenim formiranjem spoljnog omotaca i hladjenjem sunca.U krajnjem stadijumu je sila zracenja svetlosti veoma smanjena.To je dakle rok (sudnji dan) na koji nas Allah u Kur’anu podseca.

Drugi, gore ctirani Ajet ((Sura 36, Ajet 38 citaj gore) govorio je o Suncu koje se krece do odredjenog mesta. Savremena Astronomija je portvrdila ovo mesto i cak mu je dala ime Suncani-Apex : Suncani sistem u svemiru zaista tezi jednoj tacki koja se nalazi u blizini Zvezde Lyrae, cije su Koordinate tacno utvrdjene. Kretanje se odvija brzinom od 19 km/s.
Najveci fenomen, koji je savremena nauka otkrila, jeste sirenje univerzuma.
Ovakvo je shvatanje danas prosireno,ali se diskutuje samo o primeru po kome se on razvija. Sirenje univerzuma je prihvaceno na osnovu teorije relativnosti, fizicki potpomogunuto preko spektralnih analiza galaksije.
Zar sledeci Ajet Kur’ana (Sura 51, Ajet 47) nije opet potvrda ovoga?
" Mi smo nebo( universum) svojom moci sazdali, a Mi, uistinu, jos neizmjerno mnogo mozemo"

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 26. Juni 2003

sve ov sto je receno je jako lijepo. ja bi onako laicki zeleo rec da se sami damo uveriti da je Bozja Knjiga uputa da shvatimo i razumemo zivot, svijet i nas. Nauka, bilo ona prirodna ili drustvena trude se da otkriju zakonitosti, zakonitosti Alahove, onako kako ih je on kreirao i u knizi im navode dao. Alah nam je dao upute i dao nam dar da trazimo i otkrivamo, zato nauka i treba da se vodi Kuranom, da sledi bozju rec, a ne da je negira. Cini mi se da kad Istrazivaci pocnu verovat i sledit bozji put, Alahova milost bit ce nam bliza i dostupnija.
malo za promenu

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

6

Nedjelja, 02. Novembar 2003

Mu'dziza broja 19
Islamskim ucenjacima je znacenje ajeta "Nad njim je devetnest" dugo vremena bio nepoznat.Sve dok dr. Resad Halifa nije otkrio sledece cinjenice:
-Prva sura koja je objavljena po hronoloskom redosledu je sura Al Alaq koja
je smestena na 96-mestu ili devetnestom mestu od pozadi.
- Prvo je objavljeno 5 ajeta ove sure.
"Citaj , citaj u ime Gospodara tvoga koji stvara
-stvara coveka od ugruska
-Citaj plemenit je Gospodar tvoj koji poucava peru,
koji uci coveka onome sto nezna. (96:19)
-Ovih pet ajeta se sastoje od devetnest reci
-U ovih 19 reci su sadrzana 76 harfa (slova) A broj 76 je deljiv sa 19 , 19x4=76
-Kasnije se objavljuje jos 14 ajeta , koji kada se saberu sa onih 5 daju 19
-Broj harfova ove sure je 285, opet broj koji je deljiv sa 19 (19x15=285)
-Allahov pecat u Kur'anu "Bismilahi Rahman i Rahim" sto znaci
"U ime Allaha Milostivog Samilosnog " se sastoji od 19 harfova.
-Rec ISM (ime) se u Kur'anu pominje 19 puta
-Rec ALLAH se u Kur'anu pominje 2698 puta ,
a broj 2698 je opet deljiv sa 19. 142x19=2698.
-Rec ER RAHMAN ( Milostivi ) se u Kur'anu pominje 57 puta
19x3=57
-Rec ER RAHIM ( Samilosni ) je u Kur'anu pomenuta 114 puta
19x6=114
-U Kur'anu se nalaze tacno 114 pecata
-Sura u casnom Kur'anu ima 114. 19x6=114
-Brojevi u Kur'anu se spominju na 285 mesta sto je opet
deljivo sa devetnest 19x15=285
-Ako saberemo ove brojeve po njihovoj brojcanoj vrednosti
dobicemo broj 174 591 koji je deljiv sa 19 (19x9189)
-Ako izbacimo brojeve koji se ponavljaju dobijamo 162 146
(19x8534)
-Ta i Ha su harfovi koji se u suri TAHA nalaze na 342 mesta
19x18=342
-Ja i Sin u suri JASIN ima tacno 285. 19x15
-Ta i Sin u surama koje imaju ove inicijale ima na 494 mesta
( 19x26=494 )
-Harfovi Elif,Lam,Mim i Ra su pocetni inicijali sure Ar Rad u kojoj su ovi harfovi nalaze 1501 (19x79=1501)
-Lamova u 13 sura koje imaju ovaj inicijal ima 11 780
( 19x620=11 780 )
-Elifa u svih 13 sura koje imaju ovaj inicijal ima 17 499
( 9x921=17 499 )
-Mimova kojih u 17 sura koje imaju ovaj inicijal ima 8 683
( 19x457=8 683 )
-Sura An Nasr koja je poslednja u cjelosti objavljena sastoji
iz 19 reci.
To su bile neke od cinjenica do koje je dosao dr.Resad Halifa
vezanih za broj 19.
A sada cu navesti jos neke cinjenice koje su vezane za numerologiju.
Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

7

Petak, 07. Novembar 2003

Citirano

Orginalno od hadalj
sve ov sto je receno je jako lijepo. ja bi onako laicki zeleo rec da se sami damo uveriti da je Bozja Knjiga uputa da shvatimo i razumemo zivot, svijet i nas. Nauka, bilo ona prirodna ili drustvena trude se da otkriju zakonitosti, zakonitosti Alahove, onako kako ih je on kreirao i u knizi im navode dao. Alah nam je dao upute i dao nam dar da trazimo i otkrivamo, zato nauka i treba da se vodi Kuranom, da sledi bozju rec, a ne da je negira. Cini mi se da kad Istrazivaci pocnu verovat i sledit bozji put, Alahova milost bit ce nam bliza i dostupnija.

Esselamu alejkum!

Poznate svi Nu'mana ibni Sabita, poznatijeg kao Ebu Hanife, to je cuveni imam i osnivac hanefijskog mezheba,kome i mi pripadamo.
Helem nejse, dok je on jos bio na studijama, dodje ti on jednog dana majci sav veseo i obrati joj se rijecima: "Majko, otkrio sam hiljaditi dokaz o postojanju Allaha s.v.t.a.", majka ga malo pogleda, blago se nasmijesi i rece: "Sine, meni je dovoljan i jedan dokaz i to kada samo nocu dignem glavu i pogledam gore u zvjezdani svod".

Social bookmarks