Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 29. Januar 2004

Kurban Bajram

Utemeljenost klanja kurbana u Serijatu

Allah je propisao klanje kurbana rekavsi:

“Zato se Gospodaru svome moli i kurban kolji.”

(El-Kewser, 2)

To je pritvrdeni sunnet Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i smatra se pokudenim ne klati kurban za one koji su to u stanju.
U hadisu kojeg nam od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, prenosi Enes, r.a., stoji:

“Poslanik je zaklao dva crna rogata kurbana. Ucinio je to svojom rukom prethodno proucivsi bismillu i donijevsi tekbir.”

(Buharija i Muslim)

Vrijednost klanja kurbana

Kaze Allahov poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, vezano za vrijednost klanja kurbana:

“Za Kurban-bajram, covjek ne moze uraditi nijedno djelo draze Allahu od pustanja kurbanske krvi. Kurban ce na Sudnji dan doci sa svojim rogovima, papcima i runom. Kurbanska krv stigne do Allaha prije nego sto padne na zemlju. Stoga se i vi radujte kurbanu!”

(Et-Tirmizi i Ibn Madze)

Sta moze posluziti kao kurban?

Kao kurban se mogu klati deve, krave i sitna stoka. Uvjet je da zivotinja predvidena za kurban bude zdrava i da nema mahana. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaze:

”Cetvoro se ne mogu zaklati kao kurban: izrazito corava zivotinja, izrazito bolesna, izrazito hroma i izrazito mrsava, kojoj se na kostima ne moze napipati meso.”

(Et-Tirmizi)

Vrijeme klanja

Vrijeme za pocetak klanja nastupa nakon bajram namaza. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, kaze:

”Ko kurban zakolje prije bajram namaza, zaklao ga je radi sebe, a ko ga zakolje nakon namaza i njegove dvije hutbe (misli se na hutbe nakon bajram namaza p.p.) upotpunio je svoje prinosenje zrtve i obavio je sunnet.”

(Buharija i Muslim)

Ko zna klati, najbolje je da sam zakolje svoj kurban, a oni koji to nisu u stanju povjerit ce to drugoj osobi. Prilikom klanja proucit ce ‘bismillu’ i reci ce ‘Allahu ekber’. Lijepo je reci: ‘Allahu moj ovo je od .. (spomenuvsi svoje ime).’, jer se prenosi od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da je prilikom klanja kurbana rekao:

”Bismillahi wallahu ekber. Allahu moj ovo je za mene i za one koji nisu prinijeli zrtvu iz moga ummeta.”

(Ebu Davud i Et-Tirmizi)

Ko ne stigne zaklati kurban prvog dana bajrama moze to uciniti drugog i treceg dana kao sto stoji u predajama od nekih ashaba.

Dijeljenje kurbana

Sunnet je pojesti dio kurbana koji je covjek zaklao, ali i podijeliti bliznjima, komsijama i siromasnim.

“Jedite meso njihovo, a nahranite i siromaha ubogog!”

(El-Hadzdz, 28 )

“Jedite ih, a nahranite i onoga koji ne prosi, a i onoga koji prosi!”

(El-Hadzdz, 36)

Nasi dobri prethodnici (esselefu-ssalih) praktikovali su podijeliti kurban na tri dijela: jednu trecinu su ostavljali sebi, drugu trecinu bi podijelili imucnima i trecu trecinu su davali siromasima kao sadaku.
Ako neko iznajmi kasapina da mu zakolje kurban ne smije mu davati nadoknadu u vidu kurbanskog mesa nego ce mu platiti od sebe.
Takoder, nije dozvoljeno zadrzati kurbansku kozicu niti njenu protuvrijednost; treba je usmjeriti u sadaku.

Da li je jedan kurban dovoljan za sve ukucane?

Dovoljno je zaklati jednu ovcu kao kurban za sve ukucane, ma kolika bila njihova brojnost. Ebu Ejjub, r.a., prenosi nam sljedece:

”U doba Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, domacin bi klao jedan kurban za sebe i za svoje ukucane.”

(Et-Tirmizi)

Sta treba izbjegavati onaj ko je naumio zaklati kurban?

Onaj ko zanijeti zaklati kurban nakon nastupanja mjeseca zul-hidzdzeta ne smije skidati dlake sa svoga tijela (sisanjem, brijanjem…), niti smije sjeci nokte. Ova zabrana vazi sve do klanja kurbana. U hadisu kojeg prenosi Ummu Seleme r.a. od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, se kaze:

“Kada nastupi prvih deset dana zul-hidzdzeta, a neko od vas bude zelio zaklati kurban, neka ne dira svoju kosu i nokte!”

(Muslim)

Ova zabrana se ne odnosi na ostale clanove porodice onoga koji namjerava zaklati kurban.
Ukoliko neko iz zaborava, neznanja ili u nuzdi (npr. zbog bolesti) prekrsi ovu zabranu za to nece imati grijeha. A ko to ucini namjerno, duzan je pokajati se.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

2

Srijeda, 19. Januar 2005

Bajramska čestitka zamjenika predsjednika Mešihata Mevluda-ef. Dudića

Čast mi je da u ime Mešihata Islamske zajednice Sandžaka svima Vama uputim čestitke - jer sutra je Bajram, radost muslimana čitavog svijeta, u kojem oni pokazuju svoju pokornost Allahu dž.š.

Dok se mi u ovom danu Arefata pripremamo za najveći blagdan, preko tri miliona muslimana, a među njima i naših 204, okupljeni na jednim mjestu, krunišu svoj hadždž. Oni na Arefatu dijele radost sa svojom braćom iz cijeloga svijeta. Ove godine dijele i bol čovječanstva zbog zemljotresa koji je zadesio zemlje Jugoistočne Azije.

Dok oni borave na Arefatu, koji podsjeća na Sudnji dan, mi spremno dočekujemo Kurban-bajram kada će svi imućni zaklati kurban i na taj način prisjetiti se Ibrahima a.s. i njegova sina Ismaila.

Ibrahim a.s. čini dovu Allahu dž.š.: “Gospodaru moj, daruj mi porod čestit.”

Allah dž.š. usliša dovu Ibrahima pejgambera i reče: “I Mi ga obradovasmo dječakom blage naravi…”

Kad je Ismail poodrastao, Allah dž.š. stavi na ispit i oca i sina.

“I kada on odraste tako da mu poče u poslu pomagati, Ibrahim reče: O sinko moj, u snu sam vidio da te trebam žrtvovati, pa šta ti misliš? O oče moj - reče - onako kako ti se naređuje postupi. Vidjećeš, ako Bog da, da ću izdržati.”

Kakav dirljiv razgovor oca i sina. Otac bi spreman žrtvovati ono što je najdraže i to onda kada je sin stasao da mu može pomagati. Volja Božija se mora izvršiti, a Ismail a.s. traži da se izvrši Božija naredba.

I otac i sin bijahu nagrađeni. Umjesto sina, Ibrahim prinije za kurban ovna, a Gospodar ga nazva Allahov prijatelj.

Kako je Ibrahim a.s. činio dovu Allahu dž.š. i vodio dirljiv razgovor sa svojim sinom, tako i ovi mubarek bajramski dani moraju proteći u znaku dove za nas, našu djecu i sve one kojima je pomoć potrebna, prisjećajući se i postradalih u Jugoistočnoj Aziji.

Draga braćo i sestre!

Islam nas uči da svoj spas tražimo u nama samima, a on je u nama, u našim mislima i djelima.

Islam nas uči da vjerujemo u Boga i činimo dobra djela. Sud o našoj vjeri i našim djelima dat će Svemogući.

Naše je da radimo, da se među sobom pomažemo u dobru, širimo međusobnu ljubav i povjerenje, da se borimo protiv zla, ne očekujući od ljudi ni milost ni nagradu.

Sebičnost, sujeta, dvoličnost, lakomislenost i povodljivost su pokuđena svojstva koja vode ljude u propast.

Zajedništvo, širokogrudnost, opreznost i dosljednost su svojstva koja vode ljude napretku. Ako ne možemo da pomognemo, grijeh je da odmažemo jedni drugima.

Braćo i sestre!

Budimo čvrsti u svojoj vjeri i bratskoj slozi, pravedni prema sebi i drugima, te ustrajni na putu islama. Otvorimo naša srca za suživot sa svim dobrim ljudima preko kojih dolazi Allahova milost i blagodat.

Bajram je radost za naše duše i srca, mubarek dan za sve muslimane i muslimanke, pa tu radost podijelimo sa svojim porodicama, rođacima, komšijama, prijateljima i svima onima koji poštuju Bajram, uz poruku BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN.

Preuzeto sa stranice Islamske zajednice

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 20. Januar 2005

Bajram serif mubarek olsun

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

4

Čestitke i od mene. Srećan bajram svima. :)

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

5

I od mene BAJRAM SERIF MUBAREK OLSUN

6

Bajram Mubarek Olsun!!! (ne znam sto al ovamo Bajram, za razliku od citavog svijeta, tek sutra.. :().
mogu ja da se potpisem i bolje...

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

7

fingeru, kako sutra? Pa jel' i kod vas sad 20. januar?
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

Datum registracije: 09.10.2003

• Poruku poslati

8

Pa i u Fr je bila pricha da che bajram biti u petak al' poshto je greh klat kurban petkom na dan dzume onda je premeshten u chetvrtak. Upravljali su se Saudiskoj Arabiji ... Al' ako rachunate zadnji dan ramazana po broj dana je trebao bit kurbanski bajram u petak ...

Dok pishem ovo, da dodam :

Bajram Mubarek Serif Olsun ...
ups :O ... uhvatili ste me na delu 8o ... kako ponovo lupam :)) :))

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

9

Upravo je bio pušten vatromet na centru grada...bilo je prelijepo. Dobro, vjerovatno ste svi imali prilike da vidite vatromet uživo, ali je nekako mnogo ljepše kad znaš da je taj vatromet u čas velikog islamskog blagdana - Kurban Bajrama. ISLAMSKA ZAJEDNICA... (o) (o) (o)

iMan-a je dodao/la ovu sliku:
  • vatromet006.jpg
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

nparis

Učenik

(10)

• »nparis« je muško

Datum registracije: 22.01.2004

• Poruku poslati

10

Vidi vidi sto srce zna, plaho nam ti to objasni.
BAJRAM SERIF MUBAREK OLSUN
Crnom zemljom kada me zaspu ne pomosli da me nema, Sunce, Mjesec zar nestaju sa njihovim zalascima .

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

11

Bajram Serif Mubarek Olsun od sveg srca.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

12

Petak, 21. Januar 2005

Bajram Serif Mubarek Olsun i od mene. :)

Bas me zanima zasto li Ramazanski Bajram traje 3 a Kurban Bajram 4 dana. Ima li u tome neko znacenje? Ako neko zna odgovor volio bih da ga cujem.
"Tamo gdje dusa stigne, razum ne moze doprijeti. Ono sto srce ljubi, jezik ne moze izreci." - Asik Junus Emre

13

Petak, 21. Januar 2005

Bajram Serif Mubarek Olsun svim pripadnicima islamske veroispovesti.

pink
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

14

Petak, 21. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Sogan-Dolma

Bas me zanima zasto li Ramazanski Bajram traje 3 a Kurban Bajram 4 dana. Ima li u tome neko znacenje? Ako neko zna odgovor volio bih da ga cujem.

Pored toga što imam osjećaj da haješ jesti dosta crnog luka :D , takođe mi se čini da nam volio :O i nešto više reći o različitoj dužini trajanja dva bajrama.

Mene baš interesuje, pa bujrum.

Tebi i svim ostalim forumašima od srca želim svako dobro i sreću na oba svijeta:

Bajram Šerif Mubarek Olsun

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

• »sercan saros« je muško

Datum registracije: 27.12.2004

• Poruku poslati

15

Petak, 21. Januar 2005

zelim srecan bajram svima u sancaku i celoj srbiji, iz Turske!

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

16

Petak, 21. Januar 2005

EID MUBAREK - BAJRAM MUBAREK Jopet od mene...
iMan-a je dodao/la ovu sliku:
  • 1069393301.jpg

orange

Učenik

(10)

• »orange« je žensko

Datum registracije: 19.01.2005

• Poruku poslati

17

Petak, 21. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Sogan-Dolma

Bajram Serif Mubarek Olsun i od mene. :)

Cim mognem ocijenjivati, dobices od mene cistu desetku samo radi nicka ( tvoj nick je moje omiljeno jelo :] )

Bajram mubarek olsun svima!!

orange je dodao/la ovu sliku:
  • eid-4a_t.jpg
...Najgore je biti stranac u svome plemenu...

Taxi

Početnik

(10)

Datum registracije: 23.12.2004

• Poruku poslati

18

Petak, 21. Januar 2005

I od mene Bajram Mubarek Olsun!

P.S. Valjda se podrzumeva ovo "pripadnicima islamske vjeroispovesti. Koja to druga slavi Bajram?

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško
  • »Nihad« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

19

Petak, 26. Oktobar 2012

Mojim dragim prijateljima, posjetiocima OFNP-a kao i svim muslimanima cestitam Bajram sa zeljom da ga jos mnogo godina u radosti, miru i dobrome zdravlju proslavljaju.

BAJRAM SERIF MUBAREK OLSUN !
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

20

Subota, 27. Oktobar 2012

Kurban-bajram mubarek olsun!

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Social bookmarks