Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

21

Utorak, 25. Januar 2005

Ne valja. Jel dovoljno jasno il nije?
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

22

Utorak, 25. Januar 2005

Vala jasno da ne moze biti jasnije.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

23

Utorak, 25. Januar 2005

Rijaset IZ-e je institucija koja ima pravo i obavezu da tumaci, organizira i vodi sprovođenje islamskih propisa i dužnosti, i da podstiče, uči i ohrabruje druge da to isto rade pružajući im pri tome nesebičnu pomoć... al udaljismo se od teme.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

24

Srijeda, 26. Januar 2005

Ma nisi shvatio. Ti "drugi" mogu drugima pričati o "ljepotama uzvišene vjere", mogu nahraniti siromaha u privatnom aranžmanu, mogu aplaudirati vjerskim glavešinama... ;) itd. Ali ne mogu baš preduzimati profitabilne akcije, niti bilo šta što se dotiče novca... to je samo za...!

Mora se preduprijediti odliv novca u druge kasice!

Ah... te slatke parice, parice, parice...

25

Srijeda, 26. Januar 2005

Ma sta je sa tobom Shady, jesi ti normalan, kako si tako drzak. Ne radi se tu o lovi, tu se radi o vjeri. :] :] :] Tu se cisto radi o borbi za Islam, za ljubav islamsku, za Tevhid, za mir, itd. Kakva lova, kakve zelje za popularnoscu, kakav kibur, kakva zelja za vlascu, kakva zelja za osjecanjem nadmoci, ma daaaaj, jesi staromodan. Ti izgleda mnogo gledas filmova. YOU HAVE TO BE EXECUTED!!! :] :] :] OR ELIMINATED!!! :] Jer se mijesas u velike megalomanske planove. U izvanredne ideje, koje ce covjecanstvo da izmijene, koje ce da pokazu jednu divotu od carstva. Ne staj na put jer ces biti pregazen. Ili ti, Bog ce te kazniti!!! :D :D :D

Zasto ste strasti svoje za bogove uzeli!!!
Moje je savjet svakom da se pokaje, tj. tobe dodje ili ti tevbu da ucini i da se iskreno Allahu dz.s. povrati.
"Tamo gdje dusa stigne, razum ne moze doprijeti. Ono sto srce ljubi, jezik ne moze izreci." - Asik Junus Emre

sulpita

Početnik

(10)

• »sulpita« je muško

Datum registracije: 20.01.2005

• Poruku poslati

26

Srijeda, 26. Januar 2005

;) (o)

Shady

Učenik

(10)

• »Shady« je muško
  • »Shady« je zabranjen

Datum registracije: 03.01.2005

• Poruku poslati

27

Srijeda, 26. Januar 2005

Nije baš doslovno vezano, ali dotiče temu...

Citirano

"I religija i vlast, u principu se 'boje' samosvjesnog čovjeka. Deklarativno su svi za bolje školstvo i "zadovoljne" građane. Institucije će onemogućavati njihov rast i razvoj gdje god to mogu! Ne direktno već preko 'grupa istomišljenika'. Istinski profesor će uvijek biti izvan 'grupe istomišljenika' jer je spoznao princip prenošenja znanja. Njemu grupe nisu potrebne."

http://www.blog.hr/comments/?id=116054 ;)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

28

Srijeda, 26. Januar 2005

Citirano

Orginalno od Shady
Ah... te slatke parice, parice, parice...

Pa jeste, pare su stvarno iskusenje. Znam neke muslimane koji sviraju po kafanama i svadbama po Srbiji na kojima se loce rakija i okrecu prasici. Ah... te slatke parice, parice, parice... :P

Nego, ne ocekujete valjda da se Islamska zajednica odrekne nekog svog prava samo zato sto je profitabilno.

29

Srijeda, 26. Januar 2005

IZ kao institucija koja ima pravo na odredjene vrste djelovanja.. i to primarno: prihvatam... i ne osporavam.. ni najmanje. Ali kao autsajder (ne ocekujem da bilo ko od insajdera kaze nesto poput ovog sto cu reci) ne podrzavam nacin na koji oni to sprovode. Muftija je jako sposoban covjek.. ali u svemu tome on samo grabi naprjed.. pa je poceo cak i da gazi naprijed.. po pravu i po pravilu, a? Mozda.. po pravilu.. mozda.. po pravu... to vec neznam.. a ni ono po pravilu.. al eto.. tako pise. Tako to biva kad ljudi pravila uzimaju za smjernicu samo onako kako ih slova biljeze.. bez nekog dubljeg tumacenja. Moze im se mogu.. a misle da im ne narusava (ugled, poziciju, imidz) to sto ne vode racuna kako neke stvari obavljaju. Trebali bi ljepse... Moze se sve ljepse i bolje. Jel sa pravom obavestenje.. more bit i jeste.. al jel ispavno: po meni nije.. I ispravno se moze na neispravan nacin cinet (po ugledu recimo na vehabije). Sve vam je do tog nacina.. jer nacin je blizi sustini.. nego susta forma.

Sablja.. pras... niko! SAMO MI!!! I? Ruzno zvuci narod se buni... odgovor? Ko se buni sam je kriv jer ne poznaje pravila... eeee... dobri ljudi... ne ide to tako.. IZ snosi veliku odgovornost.. o svojim postupcima itakako mora da promislja.. kalkulise.. optimizira.. (a sve po pravu naravno).. Ja im pravo od mene ne uskracujem.. imaju kod mene primat priznajem (naspram merhameta recimo).. al bih rado da vidim da se stvari promjene.. da se ne brine samo o formalnom izvrsavanju stvari vec i o nacinu na koji se stvari rade, kao i o putu koji prave za sljedbenike da ga slijede... Kako stvari stoje najblizi IZ sandzaka sve vise postaju vehabije.. a za to 'krivim' upravo IZ.. bas zbog onog nacina.. jer to je nacin koji se samo njima (vehabijama) dojmi, a ovima je tako (nadmeno) lakse da se promovisu. Ne ide.. treba tu neko da smiri tempo (da stane na loptu sto bi se reklo).. da odigrava jednostavno.. umjereno.. ljudski.. uljudno.. prijatno... a precizno.. usmereno.. ispravno... A ne SABLJA NAPRED SJECI!!!.... malo tradicije... malo kulture.. one nase stare.. da ne postanemo arabija (ova nikakva sadasnja.. da ne kazem vehabijska :) ).
mogu ja da se potpisem i bolje...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

30

Srijeda, 26. Januar 2005

Već nekoliko godina unazad Humanitarno društvo "Merhamet", i pored upozorenja od strane Mešihata ...

Dakle, u pitanju je nekoliko godina i u pitanju je isto toliko upozorenja. Uzimajuci ovo u obzir ja uopste ne vidim da je saopstenje preostro. Niti vidim da su se vehabije primakle mesihatu a niti mesihat vehabijama. Po ni jednom smislu, ni horizontalno ni vertikalno. Mesihat 'gazi', to je tacno. Ali ne 'gazi' one koji su mu se sklonili sa puta vec one koji ne zele da se sklone sa puta koji je rezervisan samo za njih. I ne 'gaze' bez upozorenja.

31

Srijeda, 26. Januar 2005

Slazem se sa tom izjavom u potpunosti ed-e. Kao i sa svakim objasnjenjem koje IZ daje. Jer sve sto rade zadovoljava formu.. pa i to kad 'gaze' (naravno sa upozorenjem).. ali sve to ostaje na nivou forme, a to je ono sto se meni ne svidja... ja bih voleo da vidim nesto vise iza toga. Da se stvari obavljaju radi unapredjenja situacije, i radi pobosljasanja stanja svih muslimana (i vanjskog i unutarnjeg) a ne radi zadovoljavanja forme. U tome je greska. Forma ima uspijaha ako joj je cilj ovo sto navedoh, i ako se poznaje njena sustina tj njen znacaj, ali ako samo stoji kao forma radi forme onda nikuda ne vodi. Mozda vodi na nekom nizem nivou.. recimo ljude koji na taj nacin jedino mogu sobom da rukovode, ali nikako ne moze ispravno da bude ako se parolom 'forme' vode oni koji rukovode. Postovanja forme uvijek daje i formalna objasnjenja za sve sto se radi... tako da formalne zamjerke i ne mogu da se upute, ali zato srce na tu stranu narodu vrlo lako prestane da kuca. Pa cak i lopov se (ne poredim vec samo pravim paralelu) moze izvuci u sudnici kad se prati neka forma.. svi mozemo znati da je on kriv ali samo zbog forme (jer forma je takva) on ne moze biti osudjen... to moj stav o njemu naravno ne mijenja.

Ja kazem da licno podrzavam IZ, i ne osporavam im ono sto oni kao svoje potenciraju, ali na podrzavam nacin na koji stvari, i to vrlo sitne, u zadnje vrijeme resavaju. Pro forme radi priblizili se jesu vehabijama jer sve vise vehabijskog kadra, ili bar vehabijskog nacina delovanja, kod njih ima. A vehabije njima jer postaju najglasniji u podrzavanju IZ... Naravno jer IZ protiv njihovog, sve organizovanijeg delovanja, apsolutno nista ne cini (a drzi se formalnog objasnjenja da nemaju oni nista sa tim niti da cine bilo sta sto to delovanje pospesuje). Samim tim siguran sam, a eto samo pretpostavljam, ima i sireg kruga (dalikih) zadovoljnih.

IZ je ozbiljna institucija. Sve ozbiljne ljude, cak samo i ljude dakle, drzim odgovornim ne samo za ono lose sto ucine vec i za sve dobro sto propuste da ucine. Njih dakle smatram 'odgovornim' u dosta slucajeva za ovo drugo. Ako nece oni onda ko ce? Ono pro forme po mojim merilima posao ne obavlja.

E sad ponavljam: ne ocekujem da niko iz blizine IZ javno o ovome na ovaj nacin govori, ali ocekujem definitivno da ce sve vise njih na tome (da se promjeni ka boljem na ispravan nacin) da radi. Ne da bi zadovoljili formu ispravnosti ili boljeg vec da bi zaista bilo bolje... i tek onda ce sve bit bolje.. tek onda ce sve bit kako treba.
mogu ja da se potpisem i bolje...

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško
  • »Sandzacki_sin« je autor ove teme

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

32

Srijeda, 26. Januar 2005

Esselamu alejkum

Sanse, evo za početak da pokušam da ti odgovorim na konkretna pitanja.

Citirano

ne baš jasno izraženi sklad između ova dva saopštenja,

O skladu ovih saopštenja sam ti već govorio i nemam više šta da dodam. Ipak, ako su ti djelovali neskladni na prvi pogled to možda i nije posljedica saopštenja nego prvog pogleda.

Citirano

na zalaženje u tuđ nijet bez proispitivanja sopstvenog

Zašto misliš da je zalaženje u tuđ nijet ono što si pročitao u saopštenju. Gledaj, tamo se navodi činjenica i interpretira se. Dakle, navodi se ponuda Mešihata Merhametu, a zaključak koji je izvučen može biti ispravan i neispravan, ali ne može biti tumačenje nijeta. Znam da je taj zaključak proistekao iz više od te jedne ponude, ali pošto to nije navedeno nebitno je.
Što se tiče tumačenja nijeta odgovori mi kako znaš da nisu preispitali svoj??? Živo me zanima na osnovu čega si to zaključio.

Citirano

uvođenje (na sporedna vrata) svih drugih načina organizovanja ovog ibadeta van institucije IZ u okvire ovog saopštenja

Nije na sporedna vrata i nije svih drugih načina.

Citirano

dodatno unoseći i sumnju u srca onih koji su se već odlučili i žrtvovali kurban na neki drugi, a ne na ovaj preporučeni ( od strane Mešihata) način.

Sanse, nisi u pravu i to znaš. Čak ni u najslobodnijoj interpretaciji saopštenja se nije moglo zaključiti da se ovaj način preferira u odnosu na SVE ostale. Ali evo kada si već pomenuo, da pojasnim:
Ovo saopštenje je upućeno onima koji su se odlučili da svoju dužnost ispune uplatom kurbana, a ne kupovinom i klanjem kod kuće.

Citirano

Hrabro rečeno, pri tom još nazvano činjenicama - bez ijednog jakog argumenta da ove citirane reči to zaista i jesu. Razotkrivena tajna misterija Merhametovog merhameta - i jasno rečeno - ali bez ikakvih dokaza za jasnoću toga što jeste nazvano jasnim.

Pa ako hoćemo da se igramo advokata i sudija onda ja tebi stvarno ne mogu donijeti dokaz koji bi te zadovoljio. Šta da ti predočim? Račun za kupljeni šećer na kome će da piše "plaćeno novcem od kurbana"??? Ako misliš da je ovdje iznesena neistina, bujrum obriši to - nema ljutnje.

Citirano

Dakle, u Merhametu - gde je uplata kurbana bila 100 eura u tih istih 100 eura našlo se mesta i za zejtin, brašno, so, šećer, sirće itd. itd... dok je svih 130 eura uplaćenih u Mešihat otišlo tamo gde treba, a Mešihat je pri tom još i dodao sve uzgredne troškove na svoj teret pa iz akcije izlazi sa materijalnim gubitkom koji nadoknađuje sevapom stečenim zbog toga. Dakle, što više kurbana uplaćenih u Mešihat - to veći materijalni gubitak ove organizacije. Ispade još i da su svi oni koji nisu uplatili svoje kurbane preko Mešihata - pomogli isti, jer da jesu, doneli bi mu dodatne troškove.

I opet toliko slobodna interpretacija da se ne bi mogla nazvati ni odrazom u iskrivljeno ogledalo. Možda odrazom koji se vidi sa dna praznog lonca. Šta da ti kažem na ovo??? Nemam pojma!!! Eto jedino da pokušam da pojasnim ono što sam mislio da sam jasno rekao. Dakle, Merhamet ne zakolje sve kurbane, dok Mešihat to čini.

Citirano

Da se razumijemo- ne ulazim u to kako akciju sprovodi Mešihat. Vjerujem i hoću da vjerujem da im je nijet čist i da sve rade po znanju i po savjesti onih koji će, u krajnjoj liniji snositi sve blagodati a i sve posljedice te iste savjesti.

Poslije onog prethodnog pasusa ovaj pomalo djeluje van konteksta. Helemnejse, ono što je bitno je da ti NE TREBA DA GLEDAŠ NIJETOVE. Sve i da se napneš iz petnih žila ne možeš ih vidjeti. Zato ti gledaj da li je akcija ispravna sa formalnog aspekta, jer je i tebi i meni i svim ljudima jedino to i dato da vide. Treba li da te podsjetim na reakciju Božjeg poslanika s.a.w.s. kada je čuo da je jedan Ashab u bitci ubio protivnika koji je tik pred smrt izgovorio šehade. I taj ashab je pomislio da je tome čovjeku nijet bio neispravan i da je šehadet izgovorio zbog straha od smrti.

Citirano

Islam je lahka vjera, bez naročite potrebe za posredovanjem. Islam zahtijeva i podrazumjeva čist nijet iz čistog srca a šehadet, namaz, post, zekjat, kurban , ibadet Allahu dž.š. izviru iz tog i takvog nijeta i srca, bez obzira da li se radi o institualizovanom ili neinstitualizovanom načinu sprovođenja. Osnovni zadatak i osnovna uloga institucija jeste da ovaj i ovakav Islam širi na zemlji a ne da sugeriše drugima da to ne rade van njih.

Ovaj pasus ti je prilično bogat.
Islam jeste laka vjera. Ali posredovanje nema veze sa ovim dosad rečenim i nije lijepo što ovako (na mala vrata) uvodiš ovu sugestiju. Naravno, ako misliš da je ovo ipak posredovanje onda malo bliže objasni zašto.
Druga stvar: Islam poznaje čist nijet, ali poznaje i neispravan nijet. Ne zaboravi ovo. Nijet se tiče samo roba i Rabba. I nikoga više, te bi bilo dobro da se i ovdje, a i svugdje drugdje prestane sa nekakvim "tumačenjem nijetova". Ovo važi za sve nas.

Osnovni zadatak i osnovna uloga institucije kakve su Rijaset ili Islamska zajednica jeste da širi i promoviše islam. Ali iz ove tvoje rečenice se da zaključiti da Islamska zajednica to ne radi, već da sugeriše ostalima da to ne rade van njih. Ako misliš da institucija ne radi na širenju islama objasni to malo bliže, jer nije riječ o maloj optužbi da bi se tako ovlaš spomenula i prešlo preko nje.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

33

Srijeda, 26. Januar 2005

Citirano

O skladu ovih saopštenja sam ti već govorio i nemam više šta da dodam. Ipak, ako su ti djelovali neskladni na prvi pogled to možda i nije posljedica saopštenja nego prvog pogleda.

O neskladu ovih saopštenja takođe sam rekao ono što sam rekao i tome ne želim više ništa da dodam. Ipak ukoliko ti deluju skladno iz tvog ugla, moguće je sasvim vrlo da to i nije posljedica saopštenja već samog ugla iz kojeg ih posmatraš.

Citirano

Zašto misliš da je zalaženje u tuđ nijet ono što si pročitao u saopštenju. Gledaj, tamo se navodi činjenica i interpretira se. Dakle, navodi se ponuda Mešihata Merhametu, a zaključak koji je izvučen može biti ispravan i neispravan, ali ne može biti tumačenje nijeta. Znam da je taj zaključak proistekao iz više od te jedne ponude, ali pošto to nije navedeno nebitno je.
Što se tiče tumačenja nijeta odgovori mi kako znaš da nisu preispitali svoj??? Živo me zanima na osnovu čega si to zaključio.

....Obzirom da se od uplaćenih kurbana dobija dovoljna količina mesa , humanitarnom društvu "Merhamet" je od strane Mešihata ponuđena mogućnost da sve godišnje potrebe svoje kuhinje za mesom podmiruje iz zaliha hladnjače Medrese, ali je ova organizacija to odbila, što govori o sumnjivim namjerama i mogućim zloupotrebama kada je ova akcija u pitanju
Kad neko govori o tuđim namerama i mogućim zloupotrebama ja ne vidim da se to može drugačije tumačiti osim kao zalaženje u domen nijeta , jer zalaženje u nijet se upravo zasniva na tumačenju tuđih namera.
Kad s druge strane neko kaže da ima sasvim dovoljne količine mesa da bi mogao zadovoljiti čak i potrebe onih čije se potrebe ne zadovoljavaju iz njihovih zaliha koje pred svaki novi bajram nekako na jedvite jade podele iz hladnjača da bi mogli primiti nove, a uprkos tome insistira na tome da se uplate koje se sada trenutno vrše na nekom drugom mestu preusmere k njima- to me navodi na pomisao da ga vodi neki hir ili da bi barem trebao preispitati svoj nijet.

Citirano

Citirano

uvođenje (na sporedna vrata) svih drugih načina organizovanja ovog ibadeta van institucije IZ u okvire ovog saopštenja

Nije na sporedna vrata i nije svih drugih načina.

Kad neko kaže da ne garantuje ispravnost izvršenja vjerskih propisa koji se organizuju u režiji humanitarnih, privatnih i drugih organizacija , šta bih ja kao čitalac trebao da vidim u ovim terminima privatnim i drugim organizacijama – pogotovo znajući da se društvene i javne organizacije nikada nisu bavile istim, i da li bih mogao bar na mala vrata da pomislim da se tu možda radi i o uvođenju (na sporedna vrata) svih drugih načina organizacije ( dakle privatne i druge organizacije) ovog ibadeta van institucije IZ u okvire ovog saopštenja? Ako pri tom još u daljem tekstu piše apelujući na pripadnike islama da zbog svoje neinformisanosti ne dovode u pitanje ispravnost ovog uzvišenog ibadeta može li tom rečenicom dovesti sumnju u srce onog koji je već u privatnoj ili pak nekoj drugoj režiji organizovao obavljanje ovog ibadeta?

Citirano

Čak ni u najslobodnijoj interpretaciji saopštenja se nije moglo zaključiti da se ovaj način preferira u odnosu na SVE ostale. Ali evo kada si već pomenuo, da pojasnim:
Ovo saopštenje je upućeno onima koji su se odlučili da svoju dužnost ispune uplatom kurbana, a ne kupovinom i klanjem kod kuće.

Ako je tačno da čak ni u najslobodnijoj interpretaciji nema mesta za ovakve zaključke onda nema mesta za dodatna objašnjenja - a samim dodatnim pojašnjavanjem negiraš širinu slobode interpretacije saopštenja čime si mi dodatno uštedeo trud u ovoj „igri advokata i sudija“.

Cenim trud koji si uložio u pisanju svog odgovora, i obrazlaganju svojih pogleda i očekujem isto i od tebe. Strpljenja za dodatna pojašnjenja imam al nažalost ne i vremena, pa se nadam da dragoceno vrijeme nećemo trošiti za nešto što smo već apsolvirali. Ponavljanje nedokazanih stvari smatram nekulturnim , pa u tom smislu ponovnu tvrdnju da Merhamet ne zakolje sve kurbane, dok Mešihat to čini mogu podvesti pod istu ili pak očekivati ubrzo i dokaz za nju.

To što sam rekao da Islam ne zahteva posrednika podrazumeva to da u dijeljenju zekata, štampanju vaktija, dijeljenju sadake , klanju kurbana, klanjanju, postu i svim drugim dobrim djelima i ibadetima kojim čovjek teži da se približi Allahovoj dž.š. milosti nikako ne znači da je jedini put za ostvarivanje istih ili pak dijela njih strogo preko institucija ili preko Institucije, mada ne isključujem i mogućnost da se i obave preko institucija.

i ... bode mi oči

34

Srijeda, 26. Januar 2005

Sto se tice ovih stvari o kojima se ovdje polemise moj stav je identican sa stavom Fingersbrokena. Dakle, sto se tice organizaovanja vjerskog zivota na to iskljucivo pravo ima samo Islamska Zajednica (IZ). I upravo potpisujem onaj post kojeg je napisao Fingersborken. To je ono sto i ja mislim.

Na konto Fingersovog posta cu dodati jos nesto od mene, sto ce mozda jos bolje pojasniti stvar koju je on htio da kaze.

Zadovoljovanjem forme nekog djela ne govori o tome da je djelo ispravno, jer djelo mora imati svoju formu i sustinu. Forma je vezana za ono izvanjsko, a sustina za ono unutarnje odnosno srcano.

Ako malo pogledamo u Citabe vidjet cemo da se u njima spominje Dobrocinstvo ili ti arapski Ihsan. Dakle, tek kada je covjek na stupnju ihsana onda je on od onih koji dobra djela cine, dakle dobrocinitelj.

A ihsan je da insan robuje Allahu dz.s. kao da Ga vidi, a ako Ga ne vidi da je svjestan da Allah dz.s. vidi njega.

To je dakle stalna svjesnost o Bozijem prisustvu. To se zove ihsan. Doci do ove deredze nije lahko. Do njese dolazi borbom sa samim sobom, tj. borbom protiv svojeg nefsa i oholosti. Drugim rijecima to je unutarnje ciscenje kojim se covjek cisti od unutarnjih kipova kojima je covjek sklon da se klanja. Tih kipova moze biti masa, a najopasniji je Ego (Faraon).

Varamo se ako govorimo da nema ljudi koji vide nijjet ljudski u srcu. Ima ljudi koji to vide. Ti ljudi se zovu Mu'mini. Iskreni vjernici. Jer je receno da se treba cuvati Ostrog Mu'minskog pogleda, jer Mu'min vidi Allahovim nurom.

To srce osjeca u onoj mjeri koliko je cisto i iskreno.
Dakle, onaj koji predvodi Islamsku Zajednicu je potrebno da bude Muhsin ili ti drugim rijecima na deredzi ihsana. A muhsini su dobrocinitelji. E onda tek za njih vazi ono "Oni koji dobra djela cine...".

Islamska Zajednica je ste nasa institucija i ima svo pravo na organizovanje vjerskog zivota u Sandzaku. Ali je problem u onima koji je vode. Nisu brate na stupnju muhsina, dobrocinitelja. Razne stvari unutarnje ih nose. A to se moze vidjeti i u njihovim postupcima i u nacinu izrazavanja i uopste zivota i ophodjenja sa narodom i svijetom.

A sto se tice toga da NE SMIJE nikako u onome ko predvodi Islamsku Zajednicu imati mrznje da i ne pricamo. To je vec dno dna. Zamislite da poglavar IZ radi nesto iz mrznje ili oholosti.

E o ovome oni nece da pricaju i ovo oni nece da cuju. A onda i kada neko pocne o tome govoriti, onda on biva OMRAZEN, tj. pocnu ga mrziti i onda je gotovo, jer ce sva svoja sredstva uloziti samo da taj neko bude upropascen. A oni ce naravno izvanredno to prekriti Formom po Kur'anu i Sunnetu. U sustini ih nosi mrznja. To je ono sto je zajednicko trenutno Vehabijama i onima koji predvode IZ. Pokretacka energija im je mrznja, kibur, itd. Dakle, na sustini bi trebalo da porade. Da se malo prizemlje. Da u sebi mrznju ugase, itd. I da se okrenu protiv svojeg kibura i da na njega udare. Da malo na svojim nutrinama porade, na svojim nefsovima. Nije problem za mene, ja sam ovakav i onakav, ali neko ko je na celu IZ!!??

A onda takvi krenu protiv nekoga, a jos plus materijala imaju, jer po formi to je ok, ali mrznja brate im iz ociju izbija. I onda neminovno se oni koji osjecaju i imaju ostar vid postavljaju protiv njih iako su mozda i u pravu u formalnom smislu.

Dakle, formalno su u pravu sto se tice Merhameta. Ne treba Merhamet to da radi.
"Tamo gdje dusa stigne, razum ne moze doprijeti. Ono sto srce ljubi, jezik ne moze izreci." - Asik Junus Emre

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

35

Četvrtak, 27. Januar 2005

Ovo mi sada djeluje malo komplikovano. Muftiju otpuzuju da je sa SDP. SDP je sa SZS. SZS vodi covjek koji vodi i merhamet. Taj isti covjek zestoko napada muftiju. Mesihat (na celu sa Muftijom) je napado Merhamet i dok je Fetko bio sa SDA. :D Svasta ljudi!

Mislim da postoji jasno definisan stav hanefijske pravne skole po ovom pitanju, kao sto postoji jasan stav po pitanju klanjanja dzume namaza (tj. ko moze predvoditi namaz). Zamolio bih one koji to mogu (ovdje prvenstveno mislim na Sandzackog sina ili ED-a) da nam dostave jasne dokaze. Ovo govorim jer sam jednom prilikom gledao Bekira ef. Makica kako na televiziji objasnjava dzumu namaz, pozivajuci se na jasne izvore koje je predstavio i gledaocima.

Sanse jel to injat teras ili hoces da dokazes kako si pametniji od onoliko doktora, profesora, magistara i hodza koji rade u IZ? Eto oni tolike godine na skontase da grijese pa se ti nadje da ih ispravis. I nemoj nametati rijec "posrednik". To nije lijepo. Zna se da nema posrednika u islamu. Ti klanjas za imamom u dzematu pa ga ne nazivas posrednikom, zar ne? Pobrkani loncici...

Eto slazem se (o) sa soganom da treba postovati instituciju IZ-e bez obzira ko je vodi i pravila koja vaze za organizovanje vjerskog zivota i ibadeta.
Ne treba Merhamet da organizuje klanje kurbana. To treba da radi Islamska zajednica.
Sto se tice ovoga drugog sto pominje dolma, cini mi se da je potrebno malo vise od necije tkz. mogucnosti citanja nijeta i imana da bi dokazali neciju ispravnost ili neispravnost. Po ovom pitanju ne zelim pocinjati raspravu.

Na kraju jedno pitanje za sogana.
Jesi li bio istog stava dok je Fetko bio u SDA???

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

36

Neću se obazirati na onaj deo Rootovog posta koji se ne tiče ove teme i koji govori o nekim stvarima koje niko u ovoj temi od prethodnika nije ni pomenuo, i čijim bi komentarisanjem skrenuo s teme barem u tolikoj meri koliko i prethodnik.

Citirano

Orginalno od Root (sa prve strane ove teme)
Ovdje nije problem kome ce ko dati kurban. Najbolje je ako moze da ga svojom rukom zakolje. Problem je sto se mi prema IZ-e postavljamo kao prema nekoj firmi. Pa sta je ta Islamska Zajednica? Jesmol to mi? Ko su ti ljudi? Sta ce nama IZ-e?

Citirano

Orginalno od Root

Sanse jel to injat teras ili hoces da dokazes kako si pametniji od onoliko doktora, profesora, magistara i hodza koji rade u IZ ? Eto oni tolike godine na skontase da grijese pa se ti nadje da ih ispravis. I nemoj nametati rijec "posrednik". To nije lijepo. Zna se da nema posrednika u islamu. Ti klanjas za imamom u dzematu pa ga ne nazivas posrednikom, zar ne? Pobrkani loncici...

Dakle u prvom citatu se buniš protiv postavljanja prema IZ kao prema firmi, a u drugom se upravo postavljaš prema IZ kao prema firmi.

Ili grmi il se zemlja trese ? Ne postoji treće? Il se injatim il hoću da dokažem da sam pametniji od doktora, profesora, magistara i hodža. Prodrije mi ti u suštinu nijeta, aferim!
I ne namećem ja nikom ništa pa ni Mešihatu IZ ulogu posrednika. Rekao sam da u islamu nema potrebe za posredovanjem, a ne da Mešihat posreduje. Sada ti meni namećeš da ja namećem to što ja ne namećem.

Dakle- samo kažem da zekat dat siromašnom rođaku a ne Instituciji nije ništa manje vrijedan islamski čin i da će od njega inšAllah imati nagradu onaj koji ga sprovodi. E sad dal tu neko nekom nešto nameće, i ko kome šta nameće, ti vidi ...

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

37

Sanse, smatras li da neko ima pravo izvan institucije tj, bez odobrenja vrha organizovati dzumu namaz?

Citirano

Orginalno od sans
Dakle- samo kažem da zekat dat siromašnom rođaku a ne Instituciji nije ništa manje vrijedan islamski čin i da će od njega inšAllah imati nagradu onaj koji ga sprovodi. E sad dal tu neko nekom nešto nameće, i ko kome šta nameće, ti vidi ...

Halifa Omera r.a. salje vojsku na jedno mjesto koje je odbilo (lazna vijest je bila u pitanju) da njemu kao vodji tj. drzavnoj kasi, daju zekat. Htio je na silu da im ga uzme. Komentar molim.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

38

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od sans

Halifa Omera r.a. salje vojsku na jedno mjesto koje je odbilo (lazna vijest je bila u pitanju) da njemu kao vodji tj. drzavnoj kasi, daju zekat. Htio je na silu da im ga uzme. Komentar molim.

Tacno je da je Poslanik a.s. shodno Kur'anu naredio prikupljanje zekata, za sto su recimo EbuBekir r.a. i Omer r.a. organizovali posebne drzavne sluzbenike. Dok je smisao zekata dobrovoljno davanje 1/40 dijela imovine siromasnim muslimanima, tada je recimo dio koji je zlatar davao drzavi, trgovac od svoje zarade ili vlasnik stoke na svoju stoku (u danasnjem smislu porezi), takodje svrstavani u zekat. Kako se islamska drzava rasirila od Maroka do Kine nije bilo mogucno kontrolisano kupljenje zekata vec je tad bio izdvojen zekat na imovinu koju je bilo lako ustanoviti(zapravo drzavni porez) od zekata koga mi znamo u danasnjem smislu. Osman r.a. je naredio da se zekat daje na dobrovoljnoj osnovi , isto kao sto se posti ili klanja namaz, ali porez ce se svakako nastaviti obavezno prikupljati, naravno i od nemuslimana. Kakvu paralelu mozemo postavit ovdje sa IZ nisam bas najbolje razumio.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

39

Nije tacno da se zekat daje na dobrovoljnoj osnovi.

Citirano

Osman r.a. je naredio da se zekat daje na dobrovoljnoj osnovi , isto kao sto se posti ili klanja namaz, ali porez ce se svakako nastaviti obavezno prikupljati, naravno i od nemuslimana.

O cemu pricas? Odakle ti ovo?

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

40

Osman r.a. je oslobodio nuznosti vjernike da zekat daju drzavi (ne drzavni porez!), vec sirotinji po svojoj volji. Vec sam u prethodnom postu rekao da je u to vrijeme postojalo vise vrsta zekata ( Zekatu'l-Ard, Zekatu'l-Meadin, Zekatu'l-Mevasi...) Mi govorimo o zekatu na ekstra imovinu koja je u nasoj svojini godinu dana.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Social bookmarks