Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

21

Utorak, 15. Juli 2003

Hvala vam momci na opsirnim informacijama i strucnim savetima

Ja sam, naime poslednje sedmice imala prilike da malo bolje upoznam ovu bolest (doduse kao posmatrac :O )
Sto ovde citam, tamo sam gledala. Poptuno je tacno da se bolest, ukoliko se otkrije na vreme, moze lako izleciti, kako hadzied rece dovoljan je penicilin. Lecenje, u meni poznatom slucaju, trajalo je svega 7 dana. Mala je sasvim zdrava! :D

pozdrav i nastavite sa ovako dobrim temama

P.S. Sans-e, ctajuci ovu tvoju "trecu" metodu odstranjivanja krpelja sam se malo i nasmejala.Oprosti.

pink

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Posmatrač

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.12.2002

• Poruku poslati

22

Utorak, 15. Juli 2003

Sans, sve ovo što si rekao u vezi odstranjivanja krpelja je baš tako, i greška je natapati krpelj bilo kojom tečnošću već čim se primeti javiti je odmah doktoru.

p.s. Ali pod uslovom da i doktor ne koristi narodne medode pre odstranjivanja! 8o :(
Tiha voda breg roni!

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško
  • »hadzied« je autor ove teme

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

23

Utorak, 15. Juli 2003

Par saveta kako se samozaštititi od ujeda krpelja i mogućnosti zaraze lajmskom bolešću,
prilikom ujeda krpelja, najbolje je napraviti grudvicu vate, i natopiti je medicinskim benzinom, uljem za jelo(zejtin), ili aceton za nokte, onda lagano prekriti krpelja tako da mu se onemogući da diše, a ujedni i da ove materije dospeju do njega, i izvesno vreme tako držati, u dosta slučajeva krpelj se može izvadidi bez problema ili će sam otpasti. Ukoliko se desi da glava grpelja sa rilicom ostane na koži, onda trena što dublje pincetom za obrve obuhvatiti glavicu , okrećući je ulevo povući i izvaditi.

[SIZE=4]No, ipak bih ja savetovao da se ako ste dovoljno blizu javite lekaru, koji će to veoma stručno završiti. Normalno nakon ovog manevra, kožu dezinfikovati i nedelju dana piti antibiotike, tipa hemomycin, dovicin, ili ampicillin, uz kontrolu nadležnog infektologa . [/SIZE]
Za one koji ne prate postove i diskusiju, a žele da se u nju uključe... o| o| o| o| o| o| o|
Pozdrav

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

24

Utorak, 15. Juli 2003

Citirano

Orginalno od Pink

Sans-e, ctajuci ovu tvoju "trecu" metodu odstranjivanja krpelja sam se malo i nasmejala.Oprosti.

Ne znam da li je smešno ili žalosno , ali čitajući onu treću metodu mogla si da pročitaš i da se smatra zasterelom metoda kada se krpelj poliva naftom, benzinom ili petrolejom .

E sad , ako je do smeha, i za to ima metoda...

[SIZE=1]Zamoliš lepo krpelja da izađe, jer inače ćeš da ga poliješ benzinom... i on izađe[/SIZE]

Ali meni se čini da sve to i nije toliko smešno...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

25

Utorak, 15. Juli 2003

.....

Citirano

Originalno od pink

Oprosti.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Posmatrač

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.12.2002

• Poruku poslati

26

Utorak, 15. Juli 2003

Iz predhodnog hadzied-ovog posta iz zadnje rečenice vidim da se odnosi na mene možda i s`razlogom, napravih veliku pauzu od čitanja do završetka pisanja svog posta. Doručak učini svoje. :]
No dobro, hteo sam reći da je greška sve ostalo raditi, premazivati krpelj bilo čime jer time se prouzrokuje povraćanje krpelja. Jes da nisam doktor ali vidim da se i mišljenja doktora sukobljavaju.
A dok se oni dogovore... o| o| o|
Tiha voda breg roni!

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

27

Utorak, 15. Juli 2003

Pozdrav za sve prijatelje foruma...
Nadam se da si skontao, ono što sam hteo reći, i da si sada dobro "uočio", moj savet, koji sam postavio u onom postu, koji sam prekopirao...
Da se ne ponavljam, mislim da su u pitanju finese, i samo različite tehnike, kojima se pristupa vađenju krpelja.
Ja jesam video sajt, koji je naveo Sans, ali u tom sajtu, je narodski, da tako kažem pristupljeno obradi problema, dok sam se ja i poslužio stručnom literaturom i konsultacijama sa kolegama...
No nije ni bitno, najvažnije da mi dođosmo, kao i uvek do kompromisa, što je i cilj našeg razgovora...
Pozdrav ;)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

28

Srijeda, 16. Juli 2003

Kompromisi su čudo!!!

Citirano

Orginalno od Hadzied

Ja jesam video sajt, koji je naveo Sans, ali u tom sajtu, je narodski, da tako kažem pristupljeno obradi problema, dok sam se ja i poslužio stručnom literaturom i konsultacijama sa kolegama...

Sajt koji sam ja naveo je Sluzbeni Web Site Gradskog zavoda za zastitu zdravlja - Beograd
a primetih i da je deo materijala sa ovog istog sajta korišćen i u Hadžiedovim postovima koji se tiču ove problematike. E sad, u redu, slažem se, stručna literatura je stručna literatura ( ukoliko nije zastarela) a iskustva kolega su takođe veoma bitna ( ukoliko nisu zastarela).

P.S. Mesto koje bih preporučio za stručnu konsultaciju, onima koji žele stručnu konsultaciju je:

Citirano

Gradski zavod za zaštitu zdravlja
Beograd,
ul 29. Novembar br. 54a / IV, soba 83

[SIZE=3]Savetovalište za lajmsku bolest [/SIZE]

Otvoreno od 08.00 do 10.30 časova

Doktori medicine:
Prim. dr sc. med. Radmila Dmitrović
Mr sc. med. dr Nevenka Pavlović

Telefoni:
011/3235-610
011/2078-675
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

29

Srijeda, 16. Juli 2003

Sanse izgleda ti ovu temu prevodiš na jedan drugi nivo...
Što se mene tiče nema problema, ali iskreno mislim da niti imaš stručne kvalifikacije, niti bilo kakvo drugo pravo, da se ovoloko "žicaš", poo ovom pitanju.
Što se tiče materijala koji sam koreistio, u pitanju su samo pojedine slike, koje sam zakačio na forum, radi slikovitijeg prikaza, ništa više.
Meni ne treba konsultacija, tog kako ti reče nacionalnog savetovališta za lajmsku bolest, jer mi je kroz ruke prošlo bezbroj takvih slučajeva, i hvala Bogu svi su živi i zdravi...
A što se tebe tiče, ti brate bujrum, samo se konsultuj i posavetuj se, baš bi bilo zanimljivo, dobiti iz prve ruke podatke, možda da si došao na ideju da iskoristiš one telefone koje si naveo, ili još bolje da si pozvao neke od PRAVIH doktora, koje navodiš da napišu nešto na forumu, možda bi onda zadovoljio svoju sujetu...
Pozdrav

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

30

Srijeda, 16. Juli 2003

[SIZE=3]"© Copyright Gradski zavod za zastitu zdravlja - Beograd, 2001"
[/SIZE]
P.S.
Baš su sveži podaci, o kojima govoriš... ;)
Pozdrav o| o| o| o| o|

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

31

Srijeda, 16. Juli 2003

Pozdrav

Svi po nesto rekose a ja sam samo pratio razvoj situacije u diskusiji.

Kolko mogu da primetim Hadzied nam je ponudio jednu vrlo finu i korisnu informaciju o bolesti za koju nejverovatnije velika vecina naroda i ne zna i stoga hvala mu na ulozenom trudu.

S druge strane vidim da se ucesnici u ovoj diskusiji raspravljaju o nacinu odstanjivanja krpelja sa koze i nacinu tretmana u lijecenju.

E sad po mom misljenju situacija je ovakva.

U mnogim slucajevima dolazi do sukoba misljenja izmedju ekola koji su najkompetentniji da daju neku odluku ili sud o nekoj bolesti i njenom nacinu lijecenja.

Naravno i sam sam se dosta puta nasao u situaciji gde sam morao da dam odluku o nekom nacinu lijecenja koje se moze izvrsiti na vise nacina.

Uvijek sam ddonosio odluku u smeru koja je zavisila od stanja pacijenta i od tehnickih pomagala koje mi se nalaze pri ruci.

Tako da i u ovom slucaju ja bih najverovatnije donio ovako neku odluku.

Ako sam negde na izletu i pri ruci mi se ne nalazi pinceta onda bih se naravno posluzio metoddom gusenja krpelja i pokusao bih da ga izvadim jer mi je logicno da cu lakse izvaditi mrtvog krpelja nego zivog.

Nakon ovoga sto hitnije bih se javio nekoj zdrastvenoj ustanovi koja bi mi pruzila prvu pomoc.

Drugo ako bi se desilo da budem negde u basti u gradu onda bez razmisljanja bih pozurio prema najblizoj bolnici i zatrazio strucnu pomoc.

Zakljucak ne treba te se kositi oko toga da li krpelja treba premazati uljem ili ne to su metode koje se mogu koristiti u zavisnosti od situacije i mesta u kojem se nalazite.

Zahvaljujem moderatoru ovog dela foruma i zamolio bih da se stavi tacka na ovu temu jer smo dobili dovoljno informacija o ovoj bolesti.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

32

Četvrtak, 17. Juli 2003

Jedan veliki pozdrav za našeg uvaženog [SIZE=4]Dr Med Sci, [/SIZE] koji je ujedno i stavio završnu reč na ovu po meni vrlo uspešnu temu, kojoj je cilj bio, da se upoznamo, sa još jednom u nizu novijih, ne tako dobro poznatih oboljenja, mislim da smo uspeli u tome, do nekle...
Normalno, nikada se sve ne može reći, ostavljamo mesta mlađima, pametnijima, da daju svoj sud...
Ujedno se zahvaljujem, Sansu, Pink, kao jednoj od osoba koja me je inspirisala da pokrenem ovu temu, jer se u njenoj porodici javio slučaj ove bolesti, meSSku, i drugim učesnicima u diskusiji u vezi ove teme...
Uz još jedan pozdrav,
Tema zatvorena...
Pozdrav

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

33

Četvrtak, 17. Juli 2003

P.S.
Kao što ste primetili, ja sam temu zatvorio, ali sam dobio jednu opravdanu sugestiju od mog kolege SUPERMODERATORA, Sans-a, jer je on došao do validnih najnovijih podataka, u kojima se ne navodi da je potrebno koristiti nikakva sredstva po rad ubijanja krpelja, neposredno pre nego se on izvadi...
Hvala ti Sans...

Pozdrav

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

34

Petak, 13. August 2004

Krpelj (Ixodes ricinus)

Krpelj me nikada ranije nije zanimao sve dok me za vrijeme nedavnog kampovanja nije ujeo. Tada sam se informisao o ovom malom napadacu koji moze biti prenosioc cak i po zivot opasnih bolesti. Dvije najpoznatije bolesti koje krpelj prenosi su Borreliose i upala mozdane maramice (meningitis). Ja bih sada mikrofon predao strucnjacima sa foruma a neka svoja saznanja bih mogao eventualno u toku diskusije iznijeti.

Evo jednog linka (na njemackom) za zainteresovane a na donjoj slici je krpelj koji je mene ujeo na nedavnom kampovanju. Barem sam savladao tehniku odstranjivanja krpelja :).

ed je dodao/la ovu sliku:
  • Zecke.jpg
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

35

Petak, 13. August 2004

Citirano

Orginalno od ed

Evo jednog linka (na njemackom) za zainteresovane

a evo još jednog linka sa ovom problematikom:

OFNP

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

36

Petak, 13. August 2004

Nisam primjetio temu koja vec govori o ovoj problematici a koja je zatvorena. Cini mi se da hadzied nije pominjao meningitis kao posljedicu ujeda krpelja a osim toga ja imam jos i drugih informacija te cekam da se
- otvori ona tema a ova zatvori i arhivira ili
- da se ovdje nastavi gdje se tamo stalo.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

37

Petak, 13. August 2004

Citirano

Orginalno od ed
Barem sam savladao tehniku odstranjivanja krpelja :).

Baš me interesuje- kako se to radi u Nemačkoj :]

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

38

Petak, 13. August 2004

Pa Mesko je vec nesto rekao o tome na onoj temi. Naime, posebnim klijestima prikazanim dolje na slici (ili djimbistrom ukoliko nemate klijesta :) ) uhvatite krpelja tako da hvataljke klijesta stoje poprecno polozaju krpelja. Krpelj se ne smije suvise pritezati kako ga ne bi otkinuli a sto je kod ovih specijalnih klijesta vec predvidjeno konstrukcijom (vi sa djimbistrama oprezno :) ). Posto smo uhvatili krpelja hvataljkama klijesta pocinje izvlacenje. Istovremeno se klijesta okrecu suprotno smjeru kazaljke na satu i povlace navise. Na ovaj nacin krpelj bi trebao kod okretaja od 90° do 180° vec da je vani. Mjesto ujeda treba nakon toga dezinficirati.
ed je dodao/la ovu sliku:
  • Zeckenzange.jpg

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

39

Petak, 13. August 2004

nema benzina

Dakle, i nemački stručnjaci su istog mišljenja kao i naši ( tipa Prim.dr sc.med. Radmile Dmitrović - prvog doktora nauka iz te oblasti kod nas)

Kakva je situacija u Japanu?

P.S. Vidoh da ove specijalne krpeljcangle nisu ni skupe- svega 0,95 Eura, mada bi se možda moglo poraditi i na tome da model dobije i novu verziju- sa inovacijom da samim povlačenjem na gore krpeljcangle krenu u rotaciju suprotnu okretanju kazaljke na satu, što bi poskupljalo proizvod za pola Eura, ali znatno olakšalo njihovu primenu u praksi.
No to je već posao za nekog mašinskog inžinjera... ;)

sans je dodao/la ovu sliku:
  • zanwend.jpg

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

40

Petak, 13. August 2004

Citirano

Orginalno od sans
Vidoh da ove specijalne krpeljcangle nisu ni skupe- svega 0,95 Eura, mada bi se možda moglo poraditi i na tome da model dobije i novu verziju- sa inovacijom da samim povlačenjem na gore krpeljcangle krenu u rotaciju suprotnu okretanju kazaljke na satu, što bi poskupljalo proizvod za pola Eura, ali znatno olakšalo njihovu primenu u praksi.
No to je već posao za nekog mašinskog inžinjera... ;)

Prijedlog vrijedan paznje i razmatranja. Treba samo odrediti odnos linearnog i rotacionog kretanja a to bi cini mi se bilo najjednostavnije uraditi tako da se pokupi par desetina krpelja i sve ih zakacimo po tijelu nekom dobrovoljcu spremnom da pomogne u istrazivanju ( :D ) pa onda izvlacenjem i biljezenjem podataka pod kojim uglom i na kojoj visini krpelji otpadaju statisticki dodjemo do najboljeg odnosa linearnog i rotacionog kretanja :).

Social bookmarks