Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen
  • »Babbha« je autor ove teme

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 16. Septembar 2007

LEUKEMIJA

Leukemija

Njeni oblici i vrste.

A sve vishe ljudi oboljeva od ove podmukle bolesti, posebno iz nashih krajeva.
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 16. Septembar 2007

Moj najbolji drug je od te bolesti daleko bilo od svih preselio 02.01.2007. Da MU Allah Dragi podari dzennet. Ne znam puno ili ne zelim da pisem o tim simptomima
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

3

Ponedjeljak, 17. Septembar 2007

Da...

Dosta ljudi koje sam poznavao oboljevali su od ove
bolesti i ubrzo, na zalost, odlazili s ovog svijeta

Pitam doktore i njima bliske, shta covjek moze
da uradi da olaksha ili izlechi ovu bolest?
Can't Rain All The Time

CRNI

Učenik

(10)

• »CRNI« je muško

Datum registracije: 28.11.2006

• Poruku poslati

4

[SIZE=3]Leukemija[/SIZE]

Leukemija je tumor ćelija krvi i koštane srži, koji nastaje usled nekontrolisanog razmnožavanja ćelija krvi i njihovih prethodnika u koštanoj srži. Ovaj tumor nastaje najčešće iz belih krvnih zrnaca (leukocita) i njihovih prethodnika, ali može nastati iz ostalih ćelija krvi. U krvi i koštanoj srži obolelih od leukemije može se naći mnoštvo nezrelih leukocita, dok je koncentracija ostalih normalnih ćelija krvi: crvenih krvnih zrnaca (eritrocita), krvnih pločica (trombocita) i zdravih belih krvnih zrnaca obično smanjena.

Podela:

Na osnovu brzine nastanka simptoma leukemije se dele na akutne i hronične.
Prema vrsti ćelija iz kojih nastaju na: limfatične, koje nastaju iz limfocita i mijeloične leukemije, koje nastaju iz mijeloične loze krvnih ćelija (eozinofili, neutrofili, bazofili, eritrociti, megakariociti).
Na osnovu broja leukocita u krvi na: leukemične, subleukemične i aleukemične.
Kod leukemičnih je obično broj izmenjenih belih krvnih zrnaca masivno povećan u krvi. Subleukemične leukemije se karakterišu normalnim ili blago povećanim brojem leukocita u krvi, dok se kod aleukemičnih ne mogu naći tumorske ćelije u krvi, ali ih zato ima u koštanoj srži.

Simptomi:

Usled razmožavanja tumorskih ćelija u koštanoj srži, one potiskuju zdrave ćelije iz kojih nastaju ostale krvne ćelije. Usled toga dolazi do:
anemije, čiji su simptomi obično slabost, zamaranje, bleda boja kože, srčane tegobe...
trombocitopenije, čiji su simptomi mala tačkasta krvarenja-petehija po koži i sluzokoži
čestih infekcija, jer je broj zdravih leukocita smanjen pa su infekcije praćene povišenom temperaturom česte.
Usled infiltracije zdravih organa malignim ćelijama javljaju se i simptomi poput uvećanja slezine, limfnih žlezda i jetre. Mogu se javiti još i bolovi u kostima, otok i krvarenje desni usled nagomilavanja tumorskih ćelija, promene na koži, glavobolje i pareze kranijalnih živaca zbog nagomilavanja tumorskih ćelija u likvoru (lat. Meningeosis leucaemica). Ovi simptomi su različito izraženi kod različitih tipova leukemija.

Najbitniji tipovi:

Akutne leukemije se karakterišu naglim početkom i brzim razvojem bolesti. Od simptoma su najzastupljeniji znaci insuficijencije koštane srži (anemija, trombocitopenija, infekcije). Postoje dve vrste akutnih leukemija:

Akutna mijelocitna leukemija
Čini oko 80% leukemija odraslih. Nastaje iz mijeloidne loze krvnih ćelija, najčešće iz granulocitne. Učestalost je oko 3/100.000 stanovnika godišnje. Pretežno su starije osobe obolele.

Akutna limfocitna leukemija
Ova forma se najčešće sreće kod dece, oko 80%. Učestalost je oko 1/100.000 stanovnika godišnje. Nastaje iz B-limfocita i T-limfocita.

Hronične leukemija se razvija polako u toku godina i decenija, teče progresivno. Simptomi su u početku blagi i obično u vidu povećanja slezine, limfnih čvorova...Najčešće se sreće kod starijih ljudi. Takođe postoje dva oblika.

Hronična mijeloilna leukemija
Ubraja se u mijeloproliferativne poremećaje. Učestalost je oko 1/100.000 stanovnika godišnje.

Hronična limfatična leukemija
Ubraja se u non-Hodžginove limfome (eng. Non-Hodgin lymphoma). Učestalost je oko 2-3/100.000 stanovnika godišnje. Potiče najčešće od zrelih B-limfocita.

Uzroci:

Uzrok leukemija je u većini slučajeva nepoznat. U nastanku ove bolesti učestvuju genetski faktori i faktori spoljapnje sredine.

Genetski faktori: Pacijenti sa Daunovim sindromom (trizomija 21. hromozoma) imaju znatno veći rizik da obole od akutne limfatične leukemije od zdravih ljudi. Takođe u skorije vreme je otkriven čitav niz hromozomskih aberacija koje su povezane sa pojavom leukemija.

Faktori spoljašnje sredine:Jonizujuće zračenje može dovesti do pojave leukemije.
Hemijske supstance npr. benzen takođe mogu izazvati nastanak leukemije.
Citostatici
Virusi, tako npr. infekcija humanim T-limfotropnim virusom (HTLV) može dovesti do limfocitne leukemije T-limfocita.

Izvor: Wikipedia

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

5

Brate dnevno se na novopazarskim medijima vidi
po jedan oglas gde se traze pare za operacije i ostale
zahvate vezane za leukemiju. Mnogo je to ljudi zzimi ti... 8o
Can't Rain All The Time

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 20. Septembar 2007

Citirano

Orginalno od Babbha
Leukemija

Njeni oblici i vrste.

A sve vishe ljudi oboljeva od ove podmukle bolesti, posebno iz nashih krajeva.

Čitava jedna oblast u Internoj medicini bavi se ovom problematikom, i za pojedine oblike ovih maligniteta krvi se nalazi dosta obećavajuće rešenje, dok se za pojedine malignitete terapijski modalitet i ne nazire...
Lepo je moj predhodnik, naveo neke osnovne karakteristike ovih bolesti, pa necu da ponavljam, ali mogu da dodam, da je porast ovih oboljenja ne samo u nas, več i u citavoj zemlji, pa i svetu, a razlozi su mnogobrojni...
Maligne ćelije su normalni produkt poremećaja u procesu razmnozavanja i nastajanja novih celija u organizmu. Svaka nastala maligna ćelija pod uticajem odredjenih signala koji kontrolisu njihov životni vek odumire i ne prestavlja nikakvu opasnost za organizam. Gubitak signala čelijama da odumiru prirodnom smrću, nakon svog genetski kodiranog zivotnog veka, je u osnovi ovih poremećaja, tako da bukvalno maligne ćelije ne prestaju da žive, već počinju da se nekontrolisano razmnožavaju, i stvaraju tumorsku masu u organizmu, koja na nekoliko načina kasnije utiče na javljanje simptoma ( otoci, limfnih zlezdi, organomegalija ). Naravno i gubitak u broju i masi normalnih loza je razlog za različite simptome ( izražene anemije, hemoragijskog sindroma i pojave fatalnih infekcija, u zavisnosti od pogođene loze )...
Karakterističan nesklad, u koji sam se ja uverio tek posto sam malo više posvetio paznje ovom problemu, je da se maligna ćelija ništa brže ne razmnozava, ne raste brze, ali je u odnosu na zdravu ćeliju bez signala za prirodnu smrt - apopotozu, tako da nagomilavanjem malignih kolova dovodi do razvoja bolesti.
Sto se gubitak kontrole jevi u mladjim ( slabije diferentovanim oblicima celijskih klonova ), simtomatologija bolesti je teža, progresija je brža, ali je i osetljivost takvih ćelija bolja na terapiju, i suprotno.
Cilj lečenja ovih poremećaja je uvodjenje u potpunu kliničku remisiju ( bukvalno uništavanje i poslednje maligne ćelije u organizmu ), da bi se kasnije stimulacijom normalne hematopoeze razvio normalni klon ćelija, i covek nastavio normalno da funkcioniše. Tu leži i najveći neuspeh tretmana, jer je veoma teško proceniti da li su sve maligne ćelije uništene pre transplantacije kostne srži, jer ukoliko i jedna ostane, neminovna je remisija bolesti i ponovno javljanje simptoma, bez obzira na uspesnost transplantacije.
Zbog svega ovoga, ciljevi u istraživanjima na ovom polju su u stvari usmereni na pronalazenje tih signala, i njihovo ispravljanje, kako bi se tim odbeglim ćelijama, normalnog kontroli, vratio njihov normalni zivotni tok.

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

7

hadzied,
halali ako sam malo pozhurio sa ischitavanjem teksta pa nisam lijepo skontao,ali,mene sad interesuje,kako te maligne celije u organizmu koje,kako kazhesh,neminovno odumiru kad tad,tj. kad im se da signal,kako se dogadja i shta dovodi do toga da taj signal o kojem govorish do njih ne dodje,i da ne odumiru vec nastavljaju da se razmnozhavaju ?
halali,pitanje je mozhda malo "divlje" i mozhe bit nejasno,ai ne razumem se u problematiku pa... :S

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

8

E pa u tome i jeste bit problema.
Kada bi se to znalo, onda bi imali odgovore za sve.

Na onkogenezu ( taj gubitak kontrole nad normalnim, odnosno sada već obolelim ćelijama ), utiče bezbroj faktora, genetska predispozicija, ono sto nosimo sa sobom, uslovi spoljasnje sredine, zračenje, ishrana, kancerogene materije, neznam sta već, izlaganje organizma raznim situacijama tokom zivota, na koje on ne moze da odgovori, infekcije, stres, ma sto čuda. U jednom momentu te ćelije sa greškom, koje su do tada u nekom kontrolisanom broju, gube kontrolu viših centara nad njihovim genetski predodređenim zivotnim ciklusom, i jednostavno umesto da same umru, one nastavljau da žive...

Nisam mozda vodio racuna da budem najjasniji, jer ipak treba doza predznanja da bi se diskutovalo na ovu temu, a i medicina u ovoj oblasti ide takvom brzinom, da mozda i ja neiznosim najsvezije stvari...
Nadam se da sam bio jasniji... Proces onkogeneze je veoma slozen, ali nekoliko je stavki jasno ( normalne celije, maligne, odnosno one sa greškom koje nastaju kao posledia greške u razmnozavanju normalnih celija, njihovo odupiranje informacijama organizma da moraju da budu unistene, i njihov dalji nekontrolisani rast, razvoji i umnozavanje, su nekoliko bitnih stavki ), sve ostalo je zbunjujuce, i usko stručno, pa nebih da komplikujem.

Nadam se da je jasnije sada...

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

9

puno je jasnije...
samo eto,mi svakako ne mozhemo promenit sudbinu,medjutim eto,radi opshte koristi bitno je da neko uchen naglasi chega bismo se mi "obichan svijet" trebali chuvati,o chemu rachuna voditi i chega se drzhati kako bismo uradili makar ono shto je do nas da ne dodje do takvih situacija...to je ono shto mene interesuje...Da te Allah nagradi ;)

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

10

Srijeda, 17. Oktobar 2007

Kako tretirati HLL kvalitetno i shta ocekivati?
Can't Rain All The Time

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Petak, 25. Januar 2008

E...

Istina je da rech LEUKEMIJA smrzava krv u zzilama kad se
cuje ili kad vam neko nedaj Boze saopsti isto kao vashe
trenutno stanje. Istina je da ima vishe vrsta leukemija
i istina je da, mnogo ljudi duhovno "padene" i jako se teshko
ili nikako izvuce iz tog blata.
Lecenje je dugo-dugo i zamorno i katkad bez obzira na
terapiju zna biti totalno bezuspeshno.

Ipak, leukemija je POBEDIVA i to odgovorno tvrdim svim
svojim bicem i postojanjem.

Ako neko ima problema sa neznanjem ili nerazumevanjem ove bolesti molim da mi se obrati na PM, rado cu mu izachi u susret.

Do buduceg...

TREBA JOSH ZNATI I OVO:

Samo Njemu je svaka Hvala!

Da njih nije bilo, verovatno ne bi preziveo ni dane svih
ovih 9 meseci borbe.

Hvala EmiruAkaAljovicu, BuxuLudwigu, Dzeniti i Enisi, Evelini neizmerno.

Posebno hvala Seadu Daniju i nekome cije ime ne mogu
spominjati ali ce razumeti i naci sebe u ovom postu.

I mojoj porodici za svu podrsku i dane koje su istrpeli.

Viva!

.
Can't Rain All The Time

BeJ@

Početnik

(10)

• »BeJ@« je žensko

Datum registracije: 24.01.2008

• Poruku poslati

12

Subota, 26. Januar 2008

gledam sta ima na forumu i vidim ovu temu...skoro sam saznala da meni veoma vazna osoba boluje od ove bolesti...a tek joj je 17... drago mi je da sam mogla saznati vise o ovoj bolesti i sto se neko setio da pokrene temu...

ja sam

Početnik

(10)

Datum registracije: 21.01.2008

• Poruku poslati

13

Nedjelja, 27. Januar 2008

Zao mi je Babbha sto si prosao kroz sve ovo,ali je najvaznije sto si prosao,a nisi podlegao ovoj opakoj,podmukloj bolesti.Drago mi je sto si tu za svoju porodicu.Toliko puta bacim pogled na forum,a nije mi se dalo da pogledam ovu temu.
Ovako se mjesaju utvare i zivot,pa nema ni cistog zivota ni cistog sjecanja.
Mesa Selimovic

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

14

Hej!

Nemash za chim ni zashto zaliti!
Bilo - Proshlo! Novo je iskustvo prelomilo u meni
bezbroj toga, isfiltrilalo ljude, ocistilo gamad oko mene
i ucinilo da shvatim da kad je zaista teshko malo se
kome i cemu mozesh obradovati. Ljudi se raspreshe, nestanu, svi su odjedamput nedostupni i nema ih za
tebe (nebilo ti receno) i vrlo brzo skontash da si na ovom
svijetu SAM u punom znaceju te rechi.

Prije toga sam mogao tvrditi da imam hiljade prijatelja -
sad tvrdim da ih imam nekoliko.

Budi ti meni zziv i zdrav. Enad je naucio lekciju.
Can't Rain All The Time

ja sam

Početnik

(10)

Datum registracije: 21.01.2008

• Poruku poslati

15

Ja to znam jos bolje nego ti.Zivi ti nama jos sto godina,a za "prijatelje"manje vise.Sve je to relativna stvar,jedino je porodica vazna,i ti njima!
Ovako se mjesaju utvare i zivot,pa nema ni cistog zivota ni cistog sjecanja.
Mesa Selimovic

ZVRK

Početnik

(10)

• »ZVRK« je žensko

Datum registracije: 22.06.2004

• Poruku poslati

16

Ponedjeljak, 28. Januar 2008

VIVA

Babbha,
Bilo i proslo i ne povratilo se. Sada se cuvaj i misli na sebe.
Ljudi su...eh ljudi to covecanstvo koje se nikada promeniti nece...Bojim se da lekciju o drugarstvu nisi tek na popravnom naucio.
Ali nikada nije kasno i zato pamet u glavu.
I jos nesto...znas gde ces pronaci prave prijatelje?
Kada udjes u svoj dom i zatvoris vrata za sobom...
BE WELL
Ko se poslednji smeje ne kapira u cemu je stos...

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

17

Subota, 13. Decembar 2008

Da....

Zvrk, i jezi u pravu
kao i uvijek, no ja sam pogano naucio shta sam
naucio a onda se desilo josh gore
ono shto ljudi kazu bon od onoga :) ada
ni da spomenu ne smiju pa se i to pobedilo
a ti mozesh predpostaviti kako, no, znash i kako se
sve izdesavalo, ili mozesh da pretpostavish...
Can't Rain All The Time

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

18

Nedjelja, 14. Decembar 2008

Postovanje za babbhu

Brate znam da ti moja podrska ne znaci mnogo ali drago mi je da si uspeo da pebedis najbitniju bitku u zivotu.

Kao sto ti rece prvo neka je njemu hvala sto ti je dao mogucnost zivota i sve pohvale za tvoju porodicu koja je uspela da sve to zajedno sa sobom prebrodi.

Insallah da bude prilike da se vidimo i pijemo kahvu zajedno.....
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

MAMA

Početnik

(10)

• »MAMA« je žensko

Datum registracije: 04.06.2010

• Poruku poslati

19

Petak, 04. Juni 2010

Umro mi je sin u petnestoj godini od akutne mijeloidne leukemije. Lečio se šest meseci na Institutu za majku i dete u Beogradu. Posle Flaga koji je primio i ušao u remisiju trebalo je izvršiti transplataciju kostne srži. Hematolog nam je rekao da je sada idealan trenutak ali je doktorka koja radi transplataciju na bolovanju! Na institutu za majku i dete rade se transplatacije ali je na žalost moj sin u "pograšnom trenutku" ušao u remisiju, nije imao ko da to uradi ! Nije nam ostavljeno mnogo vremena, trebalo je da za nekoliko dana nađemo drugu ustanovu, predložio nam je VMA međutim tamo ne rade deci mlađoj od sedamnest godina. Drugo rešenje je bilo, odlazak u inostranstvo gde takav zahvat košta oko dvesta hiljada evra! Mi za to nismo imali para. Na ovaj način samo želim da se sazna kako se u bolnicama igraju sa životima dece i da je jedno dete umrlo zato što se "nezamenljiva" doktorka nije vratila sa bolovanja!

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

20

Petak, 04. Juni 2010

Bog dragi neka ti podari snage i strpljenja da istrajes na iskusenjima.
Recesija i ekonomska kriza povlace iza sebe nesto jos gore a to je moralna kriza, ljudi sve manje imaju saosecanje za patnju drugih.A, lekari su posebna prica.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

Social bookmarks