Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

MasterMind

Početnik

(10)

• »MasterMind« je muško
  • »MasterMind« je autor ove teme

Datum registracije: 04.05.2003

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 05. Maj 2003

Linux

Jel se neko od vas igra sa pingvinima, poshto je ovaj windows doshadio??

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

2

Evo ja se ponekad poigram sa Pingvinima.

Prije neki dan sam intaliro Mandrake 9.1, interesantno stvarno, sto se tice mene mogo bi da radim i bez Windowsa samo sto nazalost postoje neki Programi koji su ophodni za moj rad a koji jos ne postoje za Linux. mada....video sam jedan program sa kojim mozes bez problema da simuliras svaki Windows Program pod Linuksom.

Aaaaali...neznam dal ste culi, Unix je primetio da veliki deo od SourcCoda Linuxa izgleda 100% kao i Unix, jednostavno su prekopirali poneke delove Coda, to znaci ako je Unix u pravu morace u buduce da se placaju License za Linux:D a i Firmama ko Radhat, mandrake, Debian i ostalima sledi debela kazna...ako Unix bude mogo to da dokaze.

3

I meni se dopadaju "pingvincici" tako da se i ja pomalo igram sa njima.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

MasterMind

Početnik

(10)

• »MasterMind« je muško

• Poruku poslati

4

Evo vam Jedan dobar site www.mandrake.co.yu

U principu sve sto mozes da radish u windozi mozesh odraditi i u Linuxu, cak stha vishe i bolje, a sa KDE 3.1 mnogo masthovitije.

Sto se tice svaka Linux Distribucija predstavlja Open Source Code paket(razradjen odradjen i osmisljen u Unix-u) tako da ako i Unix pomislja da ih tuzi moze jedino da tuzi ciku koji je to odradio.Cisto sumljam da ce se kao nesto placati za OS ali ce se zato softverski paketi placati (npr OpenOffice... i to opet sitno)

PS. prestanite da se igrate sa ozbiljnim stvarima

MasterMind

Početnik

(10)

• »MasterMind« je muško

• Poruku poslati

5

Ako neko ima drivere za US Robotics 56K winmodem Mandrake bio bih mu veoma zahvalan:-)

6

Četvrtak, 17. Juli 2003

solaris

Drugaciji operativniji sistem.. nije da mi se svidja al sam primoran na casu AI da ga koristim. Ne htedoh da zapocinjem novu temu za taj OS pa ga spomenuh ovde. Svidja mi se lab u kojem radimo na tome.. SUN Microsystems.. evo slike dole:
fingersbroken je dodao/la ovu sliku:
  • sun_lab.jpg
mogu ja da se potpisem i bolje...

7

Četvrtak, 17. Juli 2003

i opet

Ne znam da li se na slici vide fino, ali ovi kompijuteri su stvarno drugaciji.. (znam da je u pitanju hardwer a ne softwer ali posto ih spominjem u kontekstu sa solarisom kao operativnim sistemom, a sve to u vezi sa linuxom nadam se da mogu ostat u ovoj temi :). A pravo nekako zanimljivo bez kucista onog standardnog kako smo navikli na pc-ju. Ovako malo futuristicki izgledaju..
fingersbroken je dodao/la ovu sliku:
  • sun_lab1.jpg

8

Četvrtak, 17. Juli 2003

Hi fingersbroken, kazes ovako izgledaju "futuristicki" ? Slazem se!Cak sta vise mnogo je lakse raditi na njima :)

Postoji jedna anegdota u vezi SUN-a, ali neka sad anegdote ;)

Ziveo solaris!!!

pozdrav
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 17. Juli 2003

Ene ene ene ....

Cush Solaris..... ovaj, Pink.... haj dodji na chat ? Cush Solaris... jel ti koristish ili samo znash za naslov ?

Haj haj shta radish ti.... c c c
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

10

Četvrtak, 17. Juli 2003

pazi pa jest

Pinki je moja koleginica (studiramo nesto slicno :) ), a bice da sam i ja spomenuo solaris, pa mogu i da odgovrim za nju posto ti njoj postavi pitanje a i ona Bogami spomenu, ko i ja, sun lab sto mu dodje gotovo i odgovor na pitanje je li koristila solaris, jes se u ovom istom, koliko ja znadem, makar na nasim faxovima, koristi ovakav lab, a i solaris u njemu, da bi se izucavo artificial inteligence,, prolog prgoramiranje, C programiranje, a Bogami i Java... uh bre duge recenice, al mislim da ti ogovor dade ;)

11

Četvrtak, 17. Juli 2003

Selam Babbha :)

ma ja to onako u prolazu chuh od nekoga za solaris valjda postoji neki film takvog naziva :D:D:D
E sad malo ozbiljnije imala sam prilike da radim sa ovim operativnim sistemom, ( fingersbroken pomenu Java ja bih dodala jos UNIX ) pa eto tamo sam ponesto "videla" i cula o pomenutom :)

vaha

Učenik

(10)

• »vaha« je muško

Datum registracije: 18.09.2002

• Poruku poslati

12

Petak, 07. Novembar 2003

Neko je trazio drajver od winmodema za Linux

http://www.sfu.ca/~cth/ltmodem/dists/mandrake/8.26a9/

Drugi put probaj google iskoristit. Probaj od ovih drajvera koji ti odgovara. Mislim da svaki ide posebno za razne kernele. proveri koji je kod tebe i onda skidaj.
Citaj README. Ako imas pulsnu centralu moras podesit na kraju u komandama za modem (vidim da si iz novog sada) i oni muce muku kao i Np.

Ma svi linuxi su kopije. Pa nije za dzabe open source. RedHat 7.2 je zvanicno najstabilnija verzija :)
www.vaha.co.yu
www.vaha.net
[list]
[/list]

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

13

Srijeda, 03. Novembar 2004

Igramo se, igramo ;)

Suse 9.1, Knoppix 3.6 (instaliran na hdd kao Debian).
Odlicno, posebno debian! Instalacija paketa preko ftp i http servera (apt-get). Ogroman izbor, posebno za mreze.
- Amsn (MSN za Linux)
- LinPopUp (net send)
- LinNeighborhood (Samba - NetBios)
- Nmap
- DivX
- DVD-player
- Mp3 player
- OpenOffice
- Wine
- Irc (Xchat)
- Mozilla
itd...

Uskoro stize Debian na 14 cd-a (2 dvd-ja)... :]
Root je dodao/la ovu sliku:
  • Debian.jpg

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

14

Srijeda, 03. Novembar 2004

Citirano

Orginalno od Root
Uskoro stize Debian na 14 cd-a (2 dvd-ja)... :]

A mi kukamo na Windows (1CD) .... 8)
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

15

Petak, 22. April 2005

Citirano

Orginalno od Tulumba4All: A mi kukamo na Windows (1CD) ....

Vidis postoje linux distribucije koje su velicine 50MB na kojima opet dobijas mnogo vise nego na jednom windows cd-u. Na ova dva dvd-ja nalazi se mnostvo programa, alata, igrica i to sve besplatno. Toliko toga ima da ti trebaju mjeseci da sve isprobas. O tome se radi. A ti mozes instalirati debian i sa jednog cd-a.

Kako pristupiti linux particijama iz Windowsa? Ko ima na jednom racunaru instaliran windows i linux (bila na razlicitim diskovima ili particijama) moze pristupiti i kopirati fajlove sa linux particije pomocu ovoga programa: Explore2fs

http://uranus.it.swin.edu.au/~jn/explore…ore2fs-1.07.zip

• explore2fs.jpg

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

16

Petak, 22. April 2005

Citirano

Orginalno od Root
Vidis postoje linux distribucije koje su velicine 50MB na kojima opet dobijas mnogo vise nego na jednom windows cd-u. Na ova dva dvd-ja nalazi se mnostvo programa, alata, igrica i to sve besplatno. Toliko toga ima da ti trebaju mjeseci da sve isprobas. O tome se radi. A ti mozes instalirati debian i sa jednog cd-a.

Naravno da znam za minimalne linux distribucije. Ironija je cudo, zar ne ;) .

No kad smo vec kod teme linux, dali bi ti root-e mogao da nam napises par reci o verzijama, razlikama, sta je dobro, lose i sl.
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

17

Petak, 22. April 2005

Citirano

Orginalno od Tulumba4All
Naravno da znam za minimalne linux distribucije. Ironija je cudo, zar ne ;) .

Brate znao sam ja da ti znas, ovo je bilo zbog onih koji ne znaju ;) .

Tek sad vidjeh dopunu. Imam instaliran Debian na jednom i Red Hat 7.2 na drugom racunaru.
Nemam puno vremena za eksperimentisanje ali sve vise mi se svidja linux os. Debian je upravo onaj sa dva dvd-ja (Sarge - nestabilna verzija). Malo je zeznut za instaliranje za razliku od recimo Suse (koji sam skoro instaliro prijatelju - verziju 9.2) ili Red Hat 7.2 koji me je prijatno iznenadio lahkocom. Debian je instaliran na PIV a Red Hat na PI200 Mhz|2Gb|96MB.
Kod Debiana sam imao problema sa starijim verzijama jer mi nisu prepoznavale raid kontroler (kernel verzije 2.4) tek sa verzijom 2.6 je prosla instalacija.
Iako moje iskustvo nije veliko dosta toga sam naucio dok sam "natero" debian da prodari do kraja. Malo sam se pomucio oko instaliranja FX-5700 ali i to sada radi. Kupio sam igricu Soldier of Fortune i instaliro i radi odlicno. Podesio sam mreznu izmedju linuxa i windowsa i to radi super.
Od ovih manjih distribucija svideli su mi se Vector Linux i Slax distribucija. Takodje i DSL based on Debian (50mb). Upravo skidam sa interneta Knoppix 3.8. Itd...
Razlika je u paketima (deb, rpm), instalaciji, alatkama dok je sustina ista. Znaci naucis jedan naucio si sve. Nijanse su u pitanju. Ono sto je mene najvise odusevilo jeste lahkoca radi u mrezi i onaj osjecaj koji steknes nakon nekog vremena da ustvari kotrolises svoj kompjuter. Sve mozes izmijeniti (imas surce za sve). Toliko za sad.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

• Poruku poslati

18

Nedjelja, 01. Maj 2005

AbiWord Word Processor
Obrada teksta pod linux-om. Veoma slican MS Word-u iz Windowsa. Ima sve sto je potrebno prosecnom korisniku.

[SIZE=1](c) 1998-2004 Dom Lachowicz and other contributors, GNU GPL v2.0[/SIZE]
  • AbiWord2.jpg

• »DeVIL HaCkeR« je muško

Datum registracije: 31.12.2005

• Poruku poslati

19

Subota, 31. Decembar 2005

Linux

Osnove Linux-a

Šta je Linux?

Linux je operativni system I samim tim najvažniji program kiji računar izvršava. On upravlja svim drugim programima – dodeljuje im resurse, izvršava korisničke naredbe (unete pomoću miša ili tastature), šalje izlazne informacije na monitor, upravlja datotekama itd. Linux se razlikuje od većine operativnih sistema po tome što ga razvijaju programeri iz celog sveta. Linux je otvoren (a često I besplatan) – ne samo to što ne morate da ga platite (mada možete I mnogi to čine) već i zbog toga što je njegov izvorni kod dostupan svima koji žele da ga pogledaju ili menjaju. Ta otvorenost izvornog kod omogućava svakome da isproba Linux i pronađe graške.
Jezgro (engl. kernel) je centralni nervni sistem Linuxa – to je kod operativnog sistema koji pokreće rad celog računara. Iako neki iskusni korisnici Linixa rado menjaju kod jezgra na svojim sistemima Vi to verovatno nećete raditi. Međutim važno je znati da se jezgro Linuxa stalno unapređuje.
Pošto veliki broj ljudi razvija Linux, sistem neprekidno napreduje, a problemi se rešavaju veoma efikasno.

Poreklo Linux-a

Linux potiče od UNIX-a jednog od nacenjenijeg i najviše korišćenog mređnog operativnog sistema u protekle tri decenije. Unix je razvijen u labaratorijama Bell kompanije AT&T sa namerom da podrži istoveremeni rad više korisnika na više računara, koji su međusobno povezani i dele informacije i resurse. Na takvom operativnom sistemu više osoba može da koristi hardver jednog računara za obavljanje većeg broja zadataka, ili pak jedan korisnik na jednom računaru može da obavlja više poslova od jednom. Rezultat svega toga je moćniji sistem kao i efikasnije korišćenje računarskih resursa.
Linux podržava veliko broj procesora uključujući x86, PowerPC, DEC Alpha, Sun Sparc i ARM. Kakav god hardver da imate Linux će na njemu najverovatnije raditi. Linux je napravljen po POSIX (Portable Operating System Interface for Unix) standardu koji definiše spregu između programa i operativnih sistema. To znači da na Linuxu mogu da se koriste skoro svi programi pravljeni za Unix sisteme.

Preformanse Linux-a

Linux je cenjen i zbog svoje stabilnosti – računari pod Linuxom često rade mesecima, čak i godinama bez ijednog pada sistema. Ovi sistemi su i veoma brzi, jer Linux efikasno upravlja resursima kao što su memorija, procesor ili prostor na disku. Čak i dobar deo web-a radi na starijim računarima pod Linuxom i web serverom Apache. Uz to organizacije kao što su NASA, Sandia i Fermilabs izradile su moćne super računare od grozdova Linux računara.

Distribucije Linux-a

Pošto je Linux otvoren (open source) svako može da ga nabavi, dopuni softverom i ponudi ga na tržištu (besplatno ili po odgovarajućoj ceni). Tako nastaju paketi ili distribucije Linux-a.Pojedini distributeri neznatno menjaju jezgro i dodaju sopstvene alatke koje pojednostavljuju instaliranje i upravljanje Linuxa. Osim nekih manje značajnih detalja većina distribucija se razlikuje po programima.
Treba da znate da se većina alatki i aplikacija može besplatno preuzeti sa interneta, bez obzira koju distribuciju koristite.
Tekstualna i grafička komunikacija sa Linux-om

Jedan od načina komunikacija sa Linuxom jeste unos texta na komandnu liniju – za one koji su radili u dos-u to je slično odzivniku C:> . Tekstualno radno okruženje zahteva da korisnik otkuca komande koje operativni sistem razume. Račinar prikazuje odzivnik (engl. prompt) što znači da je spreman da prihvati komandu. Mesto za unos komande zove se komandna linija. Ko god da je koristio PC 80-tih godina ili ranije verovatno je već radio u nekom tekstualnom okruženju.
Novi programi se pokreću sa komandne linije što znači da morate da unesete tekst u prozor terminala (engl. terminal window) u mesto gde ih pokrećete tekstom. Druga metoda komunikacije sa Linuxom je grafigko korisnogko okruženje (engl. Graphical User Interface, GUI). Ono se često naziva radna površina i sastoji se od ikonica, prozora, okvira za dijalog, paleta alatki i panoa. Ovaj načina rada je mnogo prijatniji, jer se posao obavlja pomoću vizuelnih alatki, pa ne treba pamtiti sintaksu komandi.

Šta je KDE?

KDE je grafičko korisničko okruženje, to je softver koji sarađuje sa operativnim sistemom,a li nije njegov integralni deo – on zapravo omogućava komunikaciju sa operativnim sistemom. Možete ga posmatrati kao posrednika između Vas i Linuxa.
GNOME je još jedno popularno grafičko okruženje za Linux. Oba okruženja stvorili su veliki timovi programera. Zbog toga ona rade odlično, tako da – koje god da izaberete – ne možete pogrešiti.
DeVIL HaCkeR
-------------------------
mail: nemanja.webmaster@gmail.com
site: devilforum.greatboard.com
-------------------------

Social bookmarks