Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 16. Decembar 2003

Linux SUSE 9.0

Pre neki dan sam dobio ovaj paket sa 5 CD-a + 1 double-sided DVD i dokumentacijom.

Na poledjini paketa stoji sa predznakom new:

- OpenOffice.org 1.1 with improved compatibility, new export/import features, and a large thesaurus
- GIMP 1.3 (developer version) the fully revised version of the free image processing application (GIMP 1.2 is also included)
- Desktop publishing with Scribus 1.0 (Ovo moram isprobati)
- The CD burning application k3b now also burns DVDs
- Video editing application MainActor 5 (demo version)
- Dynamic menis through vfolder technology
- Automatic system recovery (sta li je ovo)
- NTFS resizer for the automatic installation alongside Windows
- Numerous new YaST server modules for the configuration of home networks (Samba, DNS, DHCP, Apache, NTP)
- Kernel 2.4.21 with many features of the upcoming kernel 2.6
- Test version of the new kernel 2.6 for kernel developers

Other top features:

- Expanded hardware support and simplified configuration
- Developer tools and environments for software development
- The latest compilers
- Sun Java 1.4.1
- Apache 2.0.47
- GCC 3.3.1
- glibc 2.3.2
- Xfree86 4.3
- KDE 3.1.4
- GNOME 2.2
- Samba 2.2.8a

Zadni put kad sam pokusao da upoznam Linux okruzenje bilo je to sa verzijom SUSE 7.0 i tada nisam bio nesto posebno odusevljen.

Instalacija ovog novog paketa je protekla je bez problema kao i online update koji je instalirao nekoliko patch-ova.

Zasad primecujem da mi nedostaje samo driver za muzicku kartu koji izgleda moram sam da skinem i kompiliram.

Kakva su vasa iskustva sa SUSE?
Administrator je dodao/la ovu sliku:
  • 90_pers_prof.jpg
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 04. Januar 2004

Posto vidim da se ovde niko ne "prikljucuje" nastavit cu monolog :D

Kao sto rekoh od hardvera koji se nalazi u i oko racunara, jedino je bio problem sa zvucnom kartom ciji sam driver bez problema nasao na webu i isti posle kompilacije ugradio u sistem.

Za pocetak sam instalirao i konfigurisao Apache web server, PHP i MySQL. Posle nekoliko sati instalacije i podesavanja, mogu reci da sam veoma zadovoljan rezultatom. Naime primetio sam ubrzanje MySQL servera u odnosu na isti koji radi na Windows-u.

Kao server mi se linux dopada, ali za nekoga ko je odrastao uz Win & Co. potpuni prelazak sa Windowsa na Linux zahteva dugu fazu prilagodjavanja.

To be continued...
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

3

Nedjelja, 04. Januar 2004

Licno, osim sto u pojedinim labovima moram da koristim neke unix operativne sisteme, sa istima nemam 'direktnih dodirnih tacaka' niti bih zeleo nista licno iz svog iskustva o tome (posto ne znam puno). Naviko sam na windows sta da radim :)

No ne javih se ja da bih to reko, nego bas eto skoro nam ovde na univerzitetu promenili server za online registraciju i sad koriste LINUX platformu na Oracle 9i (dosad bio oracle 8i :D). Hvale se na sva usta kako je mnogo dobar pa rekoh da im pomognem da se cuje i ovde :). Sistem za registraciju predmeta, proveru ocena, rezultata, rasporeda ispita, sad moze da prihvati preko 2000 korisnika u istom trenutku i da vraca nesmetano informacije zahvaljujuci novom serveru. A kazu kostalo ih oko 1 000 000 eura..

Nema veze ako nije Suse, linux je :)
mogu ja da se potpisem i bolje...

4

Ponedjeljak, 05. Januar 2004

Zdravo linux-ovci, :D
da pravimo dijalog? ?(
htedoh just to say na UNI-ju koristim Linux prilicno sam se navikla na rad sa njim, dopada mi se sto korisniku nije bas sve "servirano" kao kod WINDOWS sistema. U pocetku mi je bilo jako zanimljivo sta se sve moze postici onako kratkim komandama. KDE je takodje vredan pohvale!

Kuci koristim uporedo linux (SuSE Linux 8.0 Professional) i WINDOWS XP i moram priznati da brzi pristup i obradu files postizem na linux-u, ali opet znam da cesto da pribegnem WINDOWS-u :O
rekoste vi, a ja potvrdjujem navika je navika, sto se prvo nauci malo se teze zaboravlja (ostavlja). :]

Eto toliko ... 8)

Pozdrav
pink je dodao/la ovu sliku:
  • 2.jpg
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

MasterMind

Početnik

(10)

• »MasterMind« je muško

Datum registracije: 04.05.2003

• Poruku poslati

5

Subota, 24. Januar 2004

Zadnji Linux koji isprobah bio je KNOPPIX 1.3 verzija, i mogu da ti kažem da je sjajan. Sve je na jednom disku, malo mu treba da se loaduje, ali posle toga uživaj. Sve drajvere mi podigo odmah sem modema(tj winmodem-a).

Što se tiče tog SuSe edition-a stvarno nema se vremena, jer da bi neki Linux OS probao treba ti bar je'no mesec dana. Inače sada sam naručio Red Hat 10, pa kad stigne javiću kakav je.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

6

Srijeda, 03. Novembar 2004

Suse 9.2 (o) (o) (o)
Root je dodao/la ovu sliku:
  • Suse92.jpg

Social bookmarks