Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Holcicka82« je žensko
  • »Holcicka82« je autor ove teme

Datum registracije: 05.09.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 12. Septembar 2002

Ljubav prema Muhamedu, sallallahu alaihi we sellem

Hvala Allahu dz.s., Gospodaru svih svjetova i neka je salavat i selam na posljednjeg Allahova Poslanika Muhameda sallallahu alaihi we sellem, sa kojim je zapecacena misija poslanstva. Braco u islamu, podsjecam sebe i vas na cvrsto vjerovanje u: Allaha dz.s. i Njegova Poslanika Muhameda sallallahu alaihi we sellem, meleke, kitabe, poslanike i Sudnji dan, te na : Kelime-i-sehadet, namaz, post, zekat, hadz i dzihad. Podsjecam sebe i vas na takvaluk i ustrajanost na putu islama. Klonimo se svih zabranjenih stvari i natjecimo se u dobru! Budimo od onih koji se samo Allaha boje i koji se na plase klevete klevetnika!

Danasnja hutba je nastavak teme koju sam zapoceo proslog petka, a odnosi se na naseg Poslanika Muhameda sallallahu alaihi we sellem. Prije toga da nas ukratko upoznam sa najnovijim vijestima iz Cecenije, u kojoj malobrojni, slabo naoruzani, gladni i napaceni, ali nadasve odlucni muslimani vode borbu za ocuvanje svjetla islama i svoj opstanak. Da li ce Cecenija i siri prostor Kavkaza biti prostor sa kojeg ce doci vojska sa crnim zastavama, kojoj ce biti draza smrt od zivota, samo Allah zna. Hadisi Poslanika sallallahu alaihi we sellem govore o toj vojsci, a Allah dz.s. zna kome ce pripasti cast da bude vojnik ili komandant te vojske!

Prije devet dana je dvadesetogodisnja Cecenka, usprkosila cijelom svijetu, ali i postidila ummet, kada je svojom hrabroscu i odlucnoscu u akciji koju je izvela postigla sehadet. Naime, amidzicna komandanta Arebi Barajeva, po imenu Hava, je sa autom punim eksploziva provalila u bazu specijalnih ruskih snaga. Auto kojim je upravljala je eksplodiralo pri cemu je ubijeno 27 ruskih oficira i vojnika. Hava je Allah najbolje zna, pala kao sehid. Ovu lekciju ummet mora da nauci i nikada ne zaboravi. Hava Barajev, pod nadimkom "Mac sa hidzabom" je prije izvrsenja zadatka kazala: " Znam sta radim. Dzennet ima cijenu i ja se nadam da ce ovim njegova cijena biti placena." Svojim dzihadom Hava je porucila Rusima: "izlazite ili umrite!".

Naravno, u Ceceniji se vodi dzihad i nizu pobjede, dok ja i ti ovdje dozivljavamo nova ponizenja i sramote: kada djevojcice od 14 do 16 godina bjeze iz svojih kuca i prepustaju se kriminalnim grupama, kada golisava Bosnjakinja u Zagrebu pozira za Plejboj da bi time "otvorila oci" Bosnjakinjama i ohrabrila ih da i one krenu njenim stopama itd. Mi zivimo u gradu u kojem samo nakon cetiri i po godine od Dejtona kandidat sa liste SDP za opcinu ilidza (koji je na proslim opcinskim izborima bio treci na listi), Goran Kapor kaze: "Ja sam ovdje da ne dozvolim balijama da zaposjednu vjekovnu srpsku zamlju. Ja sam tu da to sprijecim i ako hoces bas da znas, moj zadatak je da nastavim da pravim Veliku Srbiju." i jos je dodao: "Zelim da vam kazem da se vi ovdje jos uvijek bojite Srba, a ja sam tu da vratim Srbe na njihova vijekovna ognjista i da se konacno oslobodimo Sandzaklija, Hercegovaca i Siptara. Ja cu u tome uspjeti." Goran nije nista novo kazao, nego je bio samo jedan od onih koji su naglas poceli razmisljati, ali je veci problem sto se tim rijecima suprotstvaio samo jedan covjek i samo jedan casopis. Kada bi na svaki napad na Bosnjake odgovaralo samo 1% Bosnjaka, to bi znacilo da bi svaki opozicioni magazin, casopis ili list bio sedmicno zatrpan sa najmanje po 20 000 reakcija i demanta.

Zapamtimo: cecenska djevojka je ubila 27 Rusa! Koliko je nas uspjelo izvuci zivu glavu iz agresije, a da nismo ni vidjeli 27 agresorskih vojnika, a kamoli da smo ih toliko pobili? Naprotiv, pouzdano znam da je mnogo nas koji nismo uspjeli ubiti ni 27 komaraca. Doduse, nase sestre, majke, supruge i kcerke suncajuci se na obalama rijeka i jezera izlazuci svoja tijela suncu i svakom insanu i hajvanu mozda i budu u prilici da napadnu pokojeg komarca koji bude napadao njihovo razgoliceno tijelo ili ih bude remetio u posljednjim "pripremama za dzehennem". To nam ne smeta i smatramo sasvim normalnom stvari, dok pokrivene djevojke svakodnevno bivaju uznemiravane od bosnjackog olosa, koji im nasilno skidaju mahrame sa glava i prijete.

Kratko nakon vijesti o operaciji koju je izvela Hava, komandant Ramadan Ahmadov je rekao:"Muskarci Cecenije koji sjede kod kuca i nista ne cine, ne mogu vise nikad pogledati u lica njihovih zena (od sramote). Neka se Allah dz,s, smiluje Havi".

Jedan ruski vojnik koji je presao na islam i odabrao ime Abdurrahman, jacajuci svoj iman, odlucio je na najbolji nacin pokazati svoju iskrenost u vjeri, time sto je sa autom, napunjenim eksplozivom, raznio jedan kontrolni punkt i Allah zna, pao kao sehid.

Protekle sedmice u Ceceniji je ubijeno 148 ruskih vojnika i tri oficira, dok je unisteno 7 transportera, 1 helokopter, 4 samohotke, i 9 kamiona. Predsjednik Rusije Putin je stavio ceceniju pod direktnu "predsjednicku upravu", kako on kaze "u neredne dvije-tri godine" dok se stanje u Ceceniji ne normalizira. Medjutim poruke ruske komande iz Cecenije su sasvim drugacije i govori se da ruski vojnici kojih je 270 000 trenutno u Ceceniji fakticki ne kontroliraju nista u pravom smislu rijeci, te da ih diverzije Cecena raspamecuju i dovode u ocaj.

U hadisu koji prenosi Dzabir ibn Abdullah, Muhammed sallallahu alaihi we sellem kaze: "Dato mi je pet stvari koje nisu date nikome prije mene: potpomognut sam strahom (neprijatelja od mene) na udaljenosti od mjesec (hoda), zemlja mi je data mjestom za sedzdu i cistom pa gdje god nekog covjeka od moga ummeta zadesi namaz neka klanja, dozvoljen mi je ratni plijen koji nije bio dozvoljen nikome (od poslanika) prije mene, dat mi je sefaat (mogucnost zalaganja za vjernike) i svi poslanici su slati samo svom narodu, a ja sam poslat svim ljudima!" (Buharija)

Prema tome, Poslaniku sallallahu alaihi we sellem je dato ovih pet stvari koje predstavljaju posebnu pocast njemu, ali i njegovu ummetu. Neprijatelji islama su se njega bojali na udaljenosti mjesec hoda, jer je bio potpomognut sa uljevanjem straha u njihova srca. i njegovi ashabi, kao i casni i dosljedni sljedbenici njegova sunneta su ulijevali strah u neprijateljska srca na velikim udaljenostima i to je trajalo sve dok muslimani nisu uzeli za kiblu nesto drugo mimo Ka`be. Onada je nastupio period nase zajednicke slabosti, koju nam Poslanik sallallahu alaihi we sellem nagovjestava rijecima: "Gotovo da je doslo vrijeme u kojem ce na vas navaliti razni narodi, kao sto divljac navali na svoju zrtvu (cinjiu)." Upitase ashabi: "Hoce li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslanice?" Odgovori: "Ne, u to vrijeme ce vas biti puno, ali cete biti kao pjena na vodi. Allah ce iscupati strah iz srca vasih neprijatelja, a u vasa srca ce ubaciti vehen". Rekose: " A sta je to vehen, o Allahov poslanice? Rece: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

Da li se nalazimo u vremenu u kojem nam se neprijatelji unose u lice i ne plase se nasih reakcija, sto oznacava jedan od vidova nase slabosti? Naravno unosenje u lice mnogi Bosnjaci razumiju kao jos jedan u nizu zagrljaja sa onima koji su ih i ranije grlili toliko cvrsto da ih gotovo od "ljubavi" ne zadavise. Allahovu Posslaniiku i ummetu je icinjena zemlja cistom za klanjanje, tako da mu`mini ma gdje da se zadese moraju izvrsiti obavezi namaza. Prema tome namaz oznacava stalnu vezu roba sa Gospodarom i ta se veza ne smije prekinuti, jer prekidanjem te veze musliman gubi orijentaciju i rusi svoju gradjevinu islama. Jedna od pocasti koja je data Muhammedu sallallahu alaihi we sellem je i ta da kao jedan od dunjaluckih plodova dzihada bude i ratni plijen. Sefaat je pitanje kojim je odlikovan nas Poslanik kao i to sto je poslat svim ljudima kao Poslanik, onaj koji opominje i donosi radosne vijesti. Time se njegova poslanicka misija ne ogranicava na prostor, vrijeme i odredjenu etnicku skupinu, nego dobija svu svoju snagu i sirinu.

Gospodaru, pomozi mudzahidima Ceceije, uputi nas na pravi put, ucvrsti nase vjerovanjem ucini nas od onih koji slijede sunnet Muhammeda sallallahu alaihi we sellem i budi nam milostiv na Obecanom danu!
"Sve sto se pamti zaoboravi se, a sve sto se napise, ostaje da se pmati"

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• »Birdum-Bardum« je muško
  • »Birdum-Bardum« je zabranjen

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 13. Septembar 2002

Selam alejkum Boshnjaci. Poshtovana sestro u Islamu mogu ti rechi da je text interesantan ali se ja mislim ovaj naslov ne uklapa bash u temu. Mozda bi pravi naziv bio Dzihad ili tako neshto. I lijepo je da se sazna neshto o brachi u Checheniji iz ove hutbe. Da ih Allah dz.s. pomogne i uputi na pravi put i da im ukabuli svaku prolivenu kap krvi na Allahovu putu. Ali nije svugdje situacija ista i ne vodi se borba muslimana u svim krajevima, gdje ih ima, ista. U Palestini se vodi onako kako se vodi, u Checheniji (pravilno Ichkeriji) se vodi onako kako se vodi, itd. I naravno i u Bosni se vodi onako kako se vodi, tako stizemo i do Sandzaka u kojem se takodje vodi kako se vodi borba. Shta zelim rechi, zelim rechi da svako treba da vodi bitku u svojem kraju i onda che se djesiti chudo. Pa ako se dalje ide onda svako neka se bori u svojem gradu onako kako treba i kakva je situacija. Pa ako idemo dalje onda nek se svako u svojem komshiluku bori onoliko i onako kako moze. Tako stizemo i do toga da svako treba da se bori u svojoj porodici onako i onoliko koliko treba. I na kraju stizemo do onog pochetnog a to je da svako treba da se bori sa samim sobom koliko je to moguche. Dakle treba se maximalno truditi izgraditi sebe kao dobrog muslimana i samim tim che uticati na porodicu, a samim tim i na komshiluk, itd dokle stignesh. I tako svi redom. A kako to treba sebe izgraditi. Pa slijedjenjem Kur´ana i Sunneta, jel tako. Dakle voljeti Allaha dz.s. i Njegovog Poslanika a.s. Eto dakle dodjosmo do ljubavi prema Allahu dz.s. i Poslaniku a.s.. Sasvim je jasno da ako chesh nekog voljeti morash ga i poznavati, nemozesh voljeti nekog koga ne poznajesh, dakle moramo se shto vishe truditi saznati i nauchiti i spoznati o Allahu dz.s. a da bismo to uspjeli moramo slijediti Njegovog Poslanika Muhammeda s.a.v.s., jer on je poslat da nas poduchi tome, a da bismo ispravno slijedili Poslanika a.s. moramo ga voljeti, da bismo ga voljeli moramo ga i poznavati. Dakle treba upoznati Poslanika a.s. A za njega znamo da se kaze da je Kur´an koji hoda (zivi Kur´an) dakle savrshen Insan. A iz njegovog jednog hadisa saznajemo to da je poslat da usavrshi (oplemeni) ljudske chudi. I tako dalje. Dakle treba uchiti i traziti i naravno praktikovati ono shto se sazna da bi moglo da se ukapira i shvati i osjeti to. Eto toliko o tome od mene. Allahimanet

sijamac

Početnik

(10)

Datum registracije: 26.09.2002

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 26. Septembar 2002

Vazinasihat je bio coool
a tebra vazis vazis vazis neumorno :)) :))

Birdum-Bardum

Zlatna sredina

(10)

• »Birdum-Bardum« je muško
  • »Birdum-Bardum« je zabranjen

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

4

Petak, 27. Septembar 2002

Selam alejkum Boshnjaci. dragi moj Sijamac, zamolio bih ta da ne navijash ovdje nizakog nego da fino ako mozesh ukjluchish se i neshto napishesh na ovu temu ako hochesh. Allahimanet

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

5

Nedjelja, 17. Novembar 2002

odgovaram

ne znam kako okarakterisati ovako nesto

Ljubav prema Muhamedu, sallallahu alaihi we sellem
hmm dacu jedan komentar za one koji veruju u muhameda sallallahu alaihi we sellem on je na ahiret
a oni koji veruju u islam Islam zivi i zivece u nasim srcima
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

Mikov_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Mikov_sin« je muško

Datum registracije: 24.10.2002

• Poruku poslati

6

Petak, 22. Novembar 2002

Bismillahir rahmani rahim

Pejgamberu nashem dragom

ALLAHU ME SALLI ALA MUHAMED WE ALA ALI MUHAMED

KEMA SALEYTE ALA IBRAHIM WE ALA ALI IBRAHIM

INNEKE HAMIDUN MEDzID
[SIZE=3]
A HEAD
[/SIZE]

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

7

Petak, 12. Mart 2004

koliko su ashabi samo voljeli Poslanika...

Hubejba ibn Adijja musrici su na prevaru zarobili. okovali su ga u lance i odveli da ga razapnu na kriz. u vrevi zena i djece, te guzve u kojoj se nalazio, cuo se njegov glas:"Ako bi me pustili da klanjam dva rekata namaza prije smrti, dobro bi ucinili." onda je klanjao okrenut prema kibli...tada se okrenuo glavesinama i rekao:"Tako mi Allaha, da se nisam bojao da cete pomisliti da se bojim smrti ako oduljim namaz, jos bih klanjao." zatim su ga zivog masakrirali otkidajuci mu komad po komad mesa, pitajuci ga:"Bi li volio da se spasis a da Muhammed bude na tvome mjestu?" odgovorio je:"Tako mi Allaha, ne bih volio da sam miran i spokojan medju svojom zenom i djecom a da Muhammeda ubode samo jedan trn!" ljudi su skandirali "ubijte ga!" a na njegovom tijelu se nisu mogli izbrojati udarci sablje niti koplja...

U historiji nije poznat lider, drzavnik, vodja koga je narod tako u stopu slijedio uz najiskreniju ljubav, toliko da su sebe bili spremni da zrtvuju za njega, kakav je slucaj Muhammeda a.s. i njegovih sljedbenika...neka je Allahova milost sa njim a oprost i Poslanikov sefaat sa nama...
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

• »josef borg« je muško

Datum registracije: 16.11.2003

• Poruku poslati

8

Utorak, 23. Mart 2004

Muhamede, Miljenice stvoritelja jedinog Boga,
Pozdravljam te svakim dahom srca svoga.

Nema slasti kao tebi poklanjati vreme, zdravlje,
a goreti svojim askom nad svakim je slavljem
slavlje.
Sto se vise uci vise je sevapa.
Amin :klanja:
" Ko Priznaje, Pola Mu Se Prasta"

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

9

Srijeda, 24. Mart 2004

NEBIJJ MUHTEREM

Na nebeski mimber Isa se popeo
Kad nam je o tebi haber donio!

Dunjaluk se za te nurom nasmijao
Zemzem te hladni zikrom dočekao!

Česmu života odvrnu Ummetu žednom
Tvoje kose miris još lebdi Mekkom!

Odlaskom si stablo hurme rasplakao
Ljubav prema tebi svima rasplamsao!

Ti si našim čemernim dušama mehlem
Najvoljeniji Nebijj Muhterem!

Po bijelim oblacima selame ti šaljemo
Sjeti nas se, Ja Resul, ne daj da propadnemo!

S ovim zindanom valja nam se rastajat’
Salavatom te sejrimo i molimo šefa’at!

Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

10

Srijeda, 19. Maj 2004

Imam: Bilal ef. Hodzic
I.K.C. Ulm

Jednoga dana je Poslanik s.a.v.s., sjedio sa ashabima te je dosao neki beduin i odmah upitao Poslanika s.a.v.s.: Kad je Posljednji cas?. Ovo je bilo pitanje koje Resul s.a.v.s., nije volio. Resul s.a.v.s. mu rece: A sta si ti pripremio za njega? Kaze beduin: Nisam pripremio puno namaza niti posta niti sadake ali imam jedno: Volim Allaha i Njegovog Poslanika!

Na to mu rece Resul s.a.v.s.: "Bices sa onim koje volis". Enes r.a., prenosioc ovog hadisa, kaze: "Allaha mi nista nas nije vise obradovalo nakon naseg islama nego ove rijeci: Bices sa onim koje volis". Ja volim Allaha i Njegovog Poslanika i Ebu Bekra i Omera, i ja se nadam da cu biti sa njima iako nisam ucinio mnogo kao oni.(Biljezi Muslim)

Imajuci u vidu da se nalazimo u mjesecu Rebiu-evvelu, mjesecu u kojem je rodjen posljednji Allahov Poslanik, Muhammed, neka je Allahov salavat i mir na njega, u narednim hutbama cemo govoriti o nasem Poslaniku kako bi ga sto bolje upoznali i kako bi ga jos vise voljeli. Vidjeli smo iz prethodnog hadisa da je jedan od nacina ulaska u dzennet i ljubav prema Allahovom Poslaniku s.a.v.s.
A da li mi zaista osjecamo tu ljubav? Da li zaista volimo naseg Poslanika? Da li ga poznajemo? Da li su nam Allah i Njegov Poslanik drazi od svega na svijetu, pa cak i od nas samih ili su nam mozda draze zene nase i djeca nasa i roditelji nasi?

[Kaze Allah s.w.t.: Reci: "Ako su vam očevi vaši, i sinovi vaši, i braća vaša, i žene vaše, i rod vaš, i imanja vaša koja ste stekli, i trgovačka roba za koju strahujete da prođe neće imati, i kuće vaše u kojima se prijatno osjećate - miliji od Allaha i Njegova Poslanika i od borbe na Njegovu putu, onda pričekajte dok Allah Svoju odluku ne donese. A Allah grješnicima neće ukazati na Pravi put." (Kur'an 9:24)]*

Da bi voljeli naseg Poslanika, pravom i iskrenom ljubavlju moramo ga upoznati. Moramo znati kako je izgledao, sta je radio, kako se ponasao, kako je govorio, jer kad sve ovo spoznamo tek tada cemo osjetiti iskrenu ljubav i zelju da budemo u drustvu sa nasim voljenim Poslanikom. Pogledajmo samo ashabe kako su voljeli Poslanika. Ali ibn Ebi Talib kaze: Allaha mi, volili smo ga vise od nasih blaga, djece i roditelja, vise od hladne vode kad umires od zeđi. Talha ibn Ubejdullah u bici na Uhudu podmece svoju ruku pod musricku sablju da odbrani Resulullaha i ruka mu biva odsjecena.

Otkud ovolika ljubav? Otkud ovoliko nesebicno zrtvovanje? Ashabi su poznavali Poslanika, zivjeli sa njim, gledali u njegovo blistavo lice, slusali njegov blagi i prijatni glas, u nosnicama su osjecali miris koze Allahovog Poslanika kojeg bi im vjetar donio. Posljednji Allahov Poslanik s.a.v.s., je bio najsavrsenije Allahovo stvorenje.

Danas cemo kroz opise ashaba se upoznati sa izgledom i ahlakom naseg Poslanika.
Kad je Resul s.a.v.s., ucinio hidzru iz Mekke u Medinu, sa sobom je imao svog druga Ebu Bekra, pa su usput zastali kod kuce Umm Ma’bed. Pitali su ima li sta za jesti, mlijeko ili sl. i ona rece da nema nista. Poslanik s.a.v.s., je vidio u jednom cosku slabu i mrsavu ovcu, te je pitao moze li je pomusti. Resul s.a.v.s. je ucinio dovu dok mlijeko nije poteklo a jadna Umm Ma’bed je sve ovo zabezeknuto gledala. Kasnije kad je njen muz dosao, sa cjelim stadom mrsave stoke i upitao sta se desilo tu, Umm Ma’bed mu je opisala Poslanika s.a.v.s. i sta je uradio. Njen opis Poslanika s.a.v.s. je jedan od najdetaljnijih opisa.

Ona kaze: ”Nenadmasna cistoca. Plemenitog, svjetlog i vedrog lica. Lijepog ponasanja. Nije krupan, nevelike glave. Lijep i privlacan. Oci crne. Dubok pogled okruzen gustim dugim trepavicama. U njegovom glasu promuklost. Dugog vrata. Krupnook. Surmook. Dugih lijepih obrva, ni tankih ni debelih. Veoma crne kose. Kada suti, nadmasuje ga dostojanstvo i stalozenost, a kada govori nadahnjuje ga blistavost i elegancija. Najljepsi i najinteligentniji covjek iz daljine, a jos ljepsi i privlacniji iz blizine, cistog rasudjivanja. Prijatna rezona. Dar govora kao niska bisera. Odmjeren. Umjeren. Ni nizak da je neprimjetljiv, ni visok da je nametljiv. Od trojice je najocitiji. Mocan. Ima drugove koji su ljubazni i ponizni. Kad govori slusaju. Kad naredi, utrkuju se da izvrse naredbu. Usluzuju ga, postuju ga i odani su mu. Obljubljen i uvijek okruzen. Nije namrsten, ni namrgodjen. Druzeljubiv. Lijepog ophodjenja. Pazljiv prema sagovorniku.”

Enes, r.a., kaze: “Nisam nikada dotakao ni svilu ni kadifu meksu od Resulullahove ruke. Nikad [od njega] nisam osjetio miris znoja, niti kakvog zadaha.” A u drugoj predaji stoji: “Ni amber ni misk nisu bolje mirisali od mirisa Resulullahove koze.”

Ebu Dzuhejfe kaze: “Uzeo sam njegovu ruku i stavio je sebi na lice. Bila je hladnija od snijega, a mirsnija od miska.”

Dzabir bin Semure prica dok je bio djecak: “Pomilovao je Resulullah s.a.v.s. svojom rukom moje lice, a mirisala je kao da ju je izvadio iz posude u kojoj se cuva miris”.

Naseg Resula su pored lijepg fizickog izgleda isto tako krasile i lijepe plemenite osobine. Bio je hrabar, neustrasiv i smion. Smatran je najhrabrijim covjekom. Prisustvovao je mnogim teskim situcijama iz kojih su bjezali cak i najhrabriji. Isao je u susret problemu, a nije bjezao od njega. Alija r.a., kaze: “Kada bi smo se nasli lice u lice sa neprijateljem obuzeo bi nas strah, groznica. Ugledali bi se na Resulullahovu bogobojaznost i neustrasivost. On je bivao najblizi do neprijatelja... Bio je veoma stidan i obazriv. Nije nikome piljio u lice. Uvijek je imao spusten pogled. Pogled mu je posjedovao moc zapazanja. Nije sa sagovornikom razgovarao o bestidnim stvarima i omrznutim temama. Nije zapamceno da je neko od njega prenio nesto ruzno. Nije direktno nikoga kritikovao. Bio je najpravedniji covjek. Volio je oprastati. Govorio je iskreno. Visoko je cijenio emanet. Nije dozvoljavao da mu se ustaje na noge i poklanja kao sto se poklanjalo kraljevima. Posjecivao je siromahe i druzio se sa njima”.

Aisa r.a. prica: “Popravljao je sebi nanule, sio odjecu i radio kucne poslove kao sto vi radite. Bio je covjek kao svaki drugi, cistio bi svoju odjecu, muzao svoju ovcu i sebe posluzivao”.

Allahov Poslanik je uvijek velicao Allahove blagodati, a nista nije kudio. Cuvao je svoj jezik od onoga sto ga se ne tice. Okupljao je svoje drugove i nije ih razdvajao. Potpomagao je dobro i bodrio na dobro. Mrzio je zlo i odmagao ga. Bio je umjeren. Nije bio prevrtljiv. Za svaku stvar je imao mjeru. Najvise je cijenio one ljude koji su upucivali na dobro, koji su bili darezljivi i koji su pomagali drugima.

Zbog njegove brige i paznje, ljudi su ga nazivali ocem, a on njih svojim najblizim. Ljude je postedio od tri stvari: nije nikoga kudio, nije ga sramotio i nije vrijedjao. Govorio je samo o onome u cemu ima nagradu od Allaha dz.s. Bio je strpljiv prema strancima uskog rezonovanja. Govorio je: “Ako vidite da siromah trazi nesto, dajte mu i ne trazite da vam se zahvali. Zahvala pripada Allahu”.

Resulullah je posjedovao sva svojstva zrelosti izuzetne i posebne licnosti. Odgojio ga je Njegov Gospodar koji za njega kaze: “Ti si (o Poslanice) zaista najljepse cudi (morala i ahlaka)”. Ovo je bio razlog zbog kojeg su srca hrlila k njemu. Ovo ga je omililo kod ljudi. Ovo ga je ucinilo vodjom kojeg su ljudi srcem voljeli i zbog kojeg su polagali svoje zivote, davali svoje imetke, odricali se prolaznog dunjaluka ne bi li i u Dzennetu bili sa njim.

Gospodaru nas ti nas ucini dostojnim sljedbenicima Muhammeda a.s., ucini nas da ga volimo i slijedimo u svemu sto nam je ostavio i ucini nas da budemo u njegovom drustvu na buducem svijetu. Amin.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

11

Nedjelja, 23. Maj 2004

Odlike Poslanika s.a.w.s.

Imam: Bilal- ef. Hodzic
I.K.C. Ulm

Draga braco i sestre u nasoj lijepoj vjeri islamu.
Na prethodnoj hutbi smo govorili o ljubavi prema nasem Poslaniku s.a.v.s., gdje smo se upoznali sa njegovim fizickim i moralnim osobinama, pa smo tako saznali kako je Poslanik izgledao i kako se ponasao, jer cjelokupni njegov zivot predstavlja uzor i model kako i mi treba da zivimo i da se ponasamo.

Danas cemo govoriti o jos nekim osobinama kojima ga je Allah dz.s., odlikavao mimo ostalih poslanika i mimo ostalih ljudi.

1) Muhamed ibn Abdullah s.a.v.s. je Poslanik poslije kojeg nece doci vise poslanika niti vjerovjesnika. A ko kaze drukcije je neiskren covjek. Kaze Resul s.a.v.s.: “Primjer mene i poslanika prije mene je kao primjer covjeka koji gradi kucu, ukrasuje je izuzev jednog coska gdje nedostaje jedna cigla. Ljudi je obilaze diveci se gradjevini ali i govore: Kad bi samo bila jos ova cigla, bilo bi potpuno. Kaze Resul s.a.v.s.: E ja sam ta cigla. Ja sam posljednji od poslanika”. (Biljezi Muslim)

2) Sigurnost ummeta. Resul s.a.v.s. je bio stit ummetu. Allah ih ne bi kaznio dok god je on medju njima. Kaze Allah: “Allah ih ne bi kaznio dok god si ti medju njima, niti bi ih kaznio dok god traze oprost.” (Anfal,34)
Allahov Poslanik s.a.v.s., je govoreci o Dedzdzalu rekao svojim ashabima: “Ako on izadje, a ja budem medju vama, ja cu vas od njega zastiti, a ako mene ne bude medju vama, onda je svaki covjek sam sebi branitelj".

3) On s.a.v.s. je bio zasticen a stitio ga je Allah. Niko mu nije mogao nauditi jer ga je On stitio. Kaze Allah: “A Allah ce te zastititi od ljudi”.(Maida,67)
Dok se Poslanik s.a.v.s. odmarao ispod drveta, jedan musrik se prikrade i izvuce sablju prema Resulullahu. U tom momentu se Resulullah prenu, te ga ovaj musrik cija je sablja visila nad glavom Allahovog Poslanika upita: “Ko ce te sada od mene spasiti?” Poslanik s.a.v.s. mu mirno odgovori: “Allah”. Kako ovo rece sablja ispade iz ruke musrika te je Poslanik zgrabi i uperi prema njemu pitajuci ga: “A ko ce tebe sada od mene spasiti?” “Niko” - odgovori musrik. Ili kada je Resulullah s.a.v.s., bio na Hajberu pa su zidovi zaklali i ispekli ovcu koju su premazali otrovom, Allah je stiteci svog Poslanika ucinio da zaklana ovca progovori i kaze Poslaniku da je zatrovana. Poslanik je vec bio zagrizao ponudjeni komad kojeg je odmah ispljunuo. Posljedice ovog trovanja Poslanik je osjecao do kraja svog zivota.

4) Okruzen najboljim sljedbenicima. Zivio je s.a.v.s. medju najboljim ljudima i zenama, ashabima. On s.a.v.s. kaze: “Najbolja generacija je moja generacija, zatim oni koji je slijede, pa oni koji dolaze poslije njih.”
Drugovi Allahovog Poslanika s.a.v.s. su voljeli Poslanika takvom ljubavlju da su bili spremni svoje zivote za njega dati, svoje imetke i sve sto imaju. Voljeli su ga i postivali ne iz straha nego iz ciste ljubavi oslobodjene svakog ovodunjaluckog interesa, jer im Poslanik nije nudio Dunjaluk, polozaj, vlast i bogatstvo. On im je nudio nesto jos bolje, a to je vjecni Allahov Dzennet: dzennetske hurije, dzennetske rijeke, ptice, ukrase, dzennetsko zlato i bisere. Said ibn Rebia koji umire kao sehid u jednoj bici govori Zejd ibn Sabitu: “Prenesi selam nasem Poslaniku s.a.v.s. i reci mu da ja vec osjecam miris dzenneta. I poruci mom narodu da nece imati nikakvog opravdanja pred Allahom ako se Poslaniku sta dogodi, a njihove oci jos trepcu.”

5) Svjedok za nas sve. On s.a.v.s. ce biti svjedok cjelom ummetu. Kaze Allah: “Kako ce biti onda kad dovedemo protiv svakog umeta svjedoke i tebe kao svjedoka protiv njih?” (Nisa,41)
Ovaj ajet bi rasplakao Poslanika s.a.v.s.

6) Allah se kune sa njime. I Allah svjedoci sa njegovim zivotom u Kur’anu. Kaze Allah: “A zivota Mi tvoga, oni su u pijanstvu svome lutali.” (Hidzr, 72).

7) Najvise sljedbenika. Poslanik s.a.v.s. ce imati vise sljedbenika na ahiretu od bilo kojeg drugog poslanika. On kaze: “Na Dan prozivljenja, ja cu imati najvise sljedbenika od svih poslanika.” I na Dan suda ce imati najveci polozaj od svih stvorenja: Mekamul-mahmud. Allah ce mu dati izvor-Kevser i bice mu dozvoljeno da se zauzme za svoj ummet. Mustafa ar Rifai kaze: “Interesanto je koliko mnogo muslimana nije spoznalo mudrost iza imena Poslanika s.a.v.s., uprkos sto se preko cijelog svijeta pet puta dnevno razlijeze: Svjedocim da je Muhammed Bozji poslanik. Ne samo to, vec svi salati i nafile gdje se njegovo ime spominje: Allahume sali ala Muhammed... Zar mudrost ne bi trebalo biti nista drugo osim da ummet ne prekida sjecanje na svog Poslanika ni za jedan dan, niti za jedan dio dana.”
A Allah zna najbolje.

Zbog svega ovoga nas Poslanik ima odredjena prava kod nas, tj. ono sto smo mi duzni prema njemu. Neki su pretjerali status Poslanika s.a.v.s. pripisujuci mu stvari koje se pripisuju samo Allahu. Drugi pokusavaju da izraze svoju ljubav unosenjem raznih novotarija govoreci da bi te stvari i Poslaniku bile drage, medjutim, ljubav se jedino iskazuje sljedjenjem Poslanika s.a.v.s., i to svaki dan u nasem zivotu. Da li znas zasto je Allah poslao Poslanika s.a.v.s.? Allah ga je poslao da bi mu se pokoravali i slijedili ga! On je zivi primjer Kur’ana. Dakle, Resul s.a.v.s. nad nama ima prava a medju njima su i sljedeca:

1. Mora se voliti vise od nasih porodica, vise od nas samih. On s.a.v.s., kaze: “Niko od vas nece vjerovati dok mu ja ne budem drazi od njegove djece, roditelja i svih stvorenja.” Ovako su radili ashabi, muskarci i zene. Ali ibn Abi Talib kaze: Allaha mi, volili smo ga vise od nasih blaga, djece i roditelja, vise od hladne vode kad umires od zedji.

2. Resul s.a.v.s. se mora postovati. Kaze Allah: “O vi koji vjerujete, ne stavljajte se ispred Allaha i Njegova Poslanika i bojte se Allaha. Zaista Allah je Onaj koji cuje sve i Sveznajuci.”(Hudzurat, 1)
Na arapskom “la tukaddimu” znaci “ne idite ispred”. Ovo se desilo kad je neko pozurio u stvarima iz dina, odlucujuci suprotno od Allaha i Poslanika.

3. Moramo stalno ciniti dove za naseg Poslanika s.a.v.s. i donositi na njega salavate. Sve sto znamo u islamu dolazi nam preko njega. Dzibril a.s. je dosao Poslaniku s.a.v.s. dok je bio na mimberu i molio: Neka Allah udalji od svoje milosti svakog onoga koji kada se tvoje ime spomene ne donese salavat. A Resul s.a.v.s., je rekao: Amin.

Draga braco i sestre, zar nije vrijeme da pocnemo slusati i uciti vise o Poslaniku s.a.v.s.?

Molim Allaha dz.s. da nas ucini dostojnim sljedbenicima sunneta naseg voljenog Poslanika s.a.v.s., da nam u svemu bude uzor i da ga volimo i slijedimo kao sto su to ashabi cinili. Amin.

„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

12

Ponedjeljak, 31. Maj 2004

Šta kažu drugi o našem Poslaniku?

Bilal -ef. Hodžić
I.K.C. Ulm

Draga braco i cijenjene sestre u nasoj lijepoj vjeri islamu. Nedavno smo imali priliku da se prisjetimo jednog veoma vaznog dogadjaja koji se zbio u mjesecu Rebiul-evvelu, a to je rodjenje posljednjeg Allahovog poslanika Muhammeda a.s.. Da je on Poslanik od Allaha, mi muslimani u to uopste ne sumnjamo, jer nasim svakodnevnim izgovaranjem sehadeta mi to srcem prihvatamo i jezikom potvrdjujemo. Allah nam svjedoci o njegovom poslanstvu pa kaze: “Muhammed nije nista drugo do li poslanik, i prije njega je bilo poslanika...”

Za nas muslimane stvar je u potpunosti jasna, mi vjerujemo u poslanstvo svih poslanika koje je Allah spomenuo u Kur’anu, vjerujemo u poslanstvo Musaa a.s., u poslanstvo Isaa a.s., kao sto vjerujemo u poslanstvo Muhammeda s.a.v.s.. Medjutim, sta drugi misle o nasem Poslaniku? Da li ga i oni smatraju Poslanikom ili kazu za njega da je vracar, sihribaz, madjionicar, neiskren covjek, pravarant? Ili su realni pa makar iako ga ne priznaju za Poslanika odaju mu pocast da je bio veliki covjek?

Naci cemo da veliki dio ljudi u svijetu ne vjeruje u njegovo poslanstvo. Jedni ga smatraju vidovitim covjekom sa nadnaravnim sposobnostima, drugi kazu da je bio velika licnost itd. Poslusajmo kako pojedini nemuslimani govore o nasem Poslaniku, neka je na njega Allahov salavat i selam.

Kaze Gandi: “Sve sam vise ubjedjen da mac nije taj koji je izvojevao svoje mjesto u semi danasnjeg zivota, nego je to bila jednostavnost Poslanikovog zivota, njegova odanost prema svojim prijateljima i sljedbenicima, njegova neustrasivost i duboko uvjerenje u Boga i u sopstvenu misiju". (Young India 1924).

Otto von Bismarck je izjavio: “Muhammede, zao mi je sto nisam bio tvoj savremenik”.
A Tomas Karlajl (skotski istoricar i filozof) je rekao: “Bilo je i drugih ljudi koji su ispovijedali monoteizam, ali ni jedan nije bio ravan njegovoj cistoj i cvrstoj vjeri u Jednog Boga.”

Lamartin je ovako opisao Muhammeda a.s.: “Ako se uzme velicina cilja, mala kolicina sredstava, i grandioznost rezultata, kao tri mjere ljudskog genija, ko bi se onda usudio da sa Muhammedom uporedi jednog velikog covjeka moderne istorije.”

A Lav Nikolajevic Tolstoj, poznati ruski pisac, kaze sljedece: “Nema sumnje u to da je Vjerovjesnik Muhammed jedan od najvecih reformatora covjecanstva. Pripada mu najveca slava jer je on covjecanstvo uputio istinskom svijetlu, pravdi i miru, jer je sprijecio prolivanje neduzne ljudske krvi i tako otvorio put ka napretku i civilizaciji. Ovo veliko djelo nije mogao izvesti niko drugi do covjek koji je imao nadnaravnu snagu, covjek koji je dostojan svakog postovanja, divljenja i paznje.”

Göthe kojeg Nijemci dobro poznaju kao izvrsnog pisca mozda i ne znaju da je on gajio izvjesne simpatije prema islamu. Zabiljezeno je da je jedne prilike izjavio: “Wen Islam bedeutet sich zum Gott geben, dann wir alle im Islam sterben und leben.” – Ako islam znaci da sebe Bogu predajemo onda mi svi u islamu umiremo i zivimo.

Ovo su bile pozitivne izjave ljudi koji su shvatili velicinu islama kao vjere, religije i sistema zivota, koji su shvatili da je posljednji Allahov poslanik covjek cije zasluge za dobrobit covjecanstva su nemjerljive. Najveca pocast je kada te tvoj neprijatelj hvali, ali pored ovih pohvala imamo i kritike, tako Pet Robertson kaze za Muhammeda a.s.: “Potpuni fanatik, pljackas, razbojnik i ubica.”

Drugi su iznosili razne lazi na Poslanika pa su tako govorili da je opsjednut, da halucinira, da laze, da je Kur’an prepisao iz Tevrata i Indzila, da je imao veliki broj zena radi svojih licnih potreba itd...

Danasnji krscanski svijet ne vjeruje u Muhammeda a.s. kao poslanika koji je ravan Isusu. Oni ga smatraju vidovitim covjekom, reformatorom, ali nikako nastavljacem poslanicke misije, jer kada bi ga priznali za poslanika morali bi ga slijediti i morali bi primiti islam. Medjutim, poslanstvo Muhammeda a.s. je istina. Cak se i u samoj Bibliji to navodi mada to krscani ne zele da prihvate. U Ivanovom Jevandjelju nalazimo sljedeci pasus: “Ako me volite drzat cete se mojih naredbi,a ja cu se moliti Ocu i On ce vam dati drugog Utjesitelja koji ce biti s vama zauvijek.” (14:15) Krscani ne priznaju da se ovo odnosi na Muhammeda a.s. nego kazu da se odnosi na Svetog duha kako bi mogli opravdati svoje vjerovanje u trojstvo.

Pitamo se da li onaj koji vjeruje u samo jednog Boga i da je Isa a.s. samo poslanik, a ne Bog ili Boziji sin, ali ne vjeruje u poslanstvo Muhammeda a.s., da li mu se takva vjera prizna kod Allaha?

Allahov Poslanik s.a.v.s., odgovara ovako: “Tako mi Onoga u cijoj je ruci dusa Muhammedova, koji god Jevrej ili Krscanin cuje za mene, pa umre ne povjerujuci u ono sto mi je poslano, biva od drugova vatre.” Neko ce upitati, a sta je sa onima koji nisu culi za islam? Poslanik s.a.v.s., odgovara i na ovo pitanje: “Cetire osobe ce se pozaliti na Sudnjem Danu: gluhi sto nista ne cuje, nerazumni, od starosti posenilio i ko umre ne cuvsi za islam. Pa veli gluhi: “Gospodaru dodje islam, a ja nista ne cujem.” A veli nerazumni: “Gospodaru, dodje islam, a ja nista ne shvatam, a djeca se za mnom bacaju balegom.” A matuh kaze: “Gospodaru, dodje islam, a ja nista ne razumijem.” A onaj sto umrije ne cuvsi za islam veli: “Gospodaru, ne dodje mi Tvoj Poslanik.” Potom se obavezu na poslusnost, pa im se naredi da udju u vatru. Onaj ko udje bude mu hlad i spas, a koji ne udje bude odvucen u nju.”

Draga braco i sestre mi smo zasigurno na istini i tu istinu moramo i drugima da dostavimo.

Molim Allaha dz.s. da nam ukaze na istinu i omoguci njeno slijedjenje i da nam ukaze na neistinu i pomogne da je se klonimo. Amin.

Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

Social bookmarks