Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

41

Srijeda, 12. Maj 2004

Citirano

Orginalno od saggitarius
LJUBOMORA DO ODREDJENE MERE JE ZDRAVA I NE SKODI!!

Cula sam mnoge koji ovako govore.

Mene bi eto zanimalo kako se odredjuje mera iliti granica ljubomore? Kada i kako neko, ko je inace ljubomoran( zaslepljen) zna dokle sme da ide sa svojom ljubomorom? I kako se to misli ne skodi? Ne skodi onome ko je ljubomoran ili onome na koga je neko ljubomoran ili na neku trecu osobu ili na sve zajedno???
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

42

Srijeda, 12. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Allahov zakon Serijat je granica koja se nesmije preskakati (prelaziti). Serijat je Zakon koji stiti i cuva pravo svakog onog koji se Serijata drzi. Dakle muslimani svoje odnose u temelju, u osnovi uredjuju Serijatom, to su granice koje se nesmiju prelaziti.

Ovo mjerilo mozes i za ljubomoru primjeniti. Dakle, svaka ljubomora koja je ogranicena Serijatom je normalna ljubomora, a svaka ljubomora koja izvede insana iz Serijata prelazi u bolest, grijeh, nasilje, itd.

:) Nadam se da sam ti pomogao.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

43

Srijeda, 12. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac
Dakle, svaka ljubomora koja je ogranicena Serijatom je normalna ljubomora, a svaka ljubomora koja izvede insana iz Serijata prelazi u bolest, grijeh, nasilje, itd.

:) Nadam se da sam ti pomogao.

Allahimanet.

Jesi mi malo pomogao,ali mi ne uzmi za zlo sto opet moram zamoliti za objasnjenje "normalne ljubomore ogranicene Serijatom" . Da li bi mogao konkretnije da mi objasnis u cemu se sastoji jedna takva ljubomora? Cime se ona razlikuje od ove druge nenormalne koja skodi? Dakle malo detaljnije o razlici izmedju ove dve vrste ljubomore?

Hvala unapred.

Allahimanet.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

44

Srijeda, 12. Maj 2004

Glavni uzročnik ljubomore pak, jeste upravo "nepridržavanje Allahovom, dž.š, zakonu koji glasi: “Ne približavajte se bludu…” (“El-Isra”, 32.) “I ne približavajte se razvratnostima, onom što je vanjština njihova i što je unutrašnjost.” (“El-En‘am”, 151.) Posljedice kršenja Njegovih zakona neminovne su. Prije svega, to je grijeh za koji valja na ahiretu odgovarati, a što se dunjalučke kazne (posljedica) tiče dovoljno je da vam vaša duša ili šejtan došapne: “On/ona kako se drži za ruke i ljubi sa mnom čini to i sa drugom/drugim.” To došaptavanje će u vašoj duši proizvesti nemir. Taj osjećaj nemira, koji je neminovan u slučajevima kao što je vaš (jer šejtan ne propušta tako dobru priliku koju mu nudite svojim griješenjem), otvara šejtanu vrata da vam došapne mnogo više od toga i da mu povjerujete. Sve to će uticati da sutra, a možda i danas, ne budete iskreni jedno prema drugom i da među sobom izgradite istinsko povjerenje koje je neminovno za sretan i hairli brak. "

[ALIGN=right]Kopirano iz fetve dr. Šukri H. Ramića[/ALIGN]
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

45

Srijeda, 12. Maj 2004

@ sans: Upravo tako sans. Zato mi i nije jasno kako neko moze biti ljubomoran pa se cak sta vise i ponositi time ?( .

SANP-75

Početnik

(10)

• »SANP-75« je muško

Datum registracije: 26.04.2004

• Poruku poslati

46

Srijeda, 12. Maj 2004

LJUBOMORO

Moram da ti kazem nesto
Ljubomoro
Da ne pravis od mene kretena
Ljubomoro.

Dal' se nocu njoj netko prikrada
Srce moje puno je jada
Nikad necu znati dal' je moja
I sve je to zbog tebe, ljubomoro.

Moram da ti kazem nesto
Ljubomoro
Da ne pravis od mene kretena
Ljubomoro.

Da li ona samo mene ljubi
Srce moje hoce da poludi
Nikad necu znati sto je ljubav
I sve je to zbog tebe, ljubomoro.
:rolleyes:
Leben und leben lasen ;)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

47

Srijeda, 12. Maj 2004

Uz puno uvazavanje Gospodina Sansa i teksta kojeg je naveo od Sukrije Ramica moram reci da se ne slazem sa tim i da postoje Hadisi (nemam ih sad pri sebi) u kojima Poslanik a.s. govori o ljubomori i o tome kako je on sam ljubomoran, a i govori o tome kako je Allah dz.s. ljubomoran.

Nesjecam se dobro, a ako neko nadje taj hadis neka prilozi, desio se je jedan dogadjaj sa jednim ashabom pobodom kojeg je Poslanik a.s. rekao ashabima, vidite kako je on ljubomoran e ja sam jos ljubomorniji.

Ljubomora je vrlo vazna komponenta kod covjeka i ona mora biti prisutna, samo naravno to treba drzati pod kontrolom (Serijat).

Kod ljudi na zapadu se je ta ljubomora izgubila, pa je to jedan od uzroka zbog kojeg se i djesava da bracni parovi rade sta rade a da se nikakva ljubomora ne osjeca.

Ljubomora se nesmije iskljuciti. Jedenje svinjskog mesa takodjer ubija ljubomoru, jer je poznato da svinje nemaju ljubomore i radi "svaka sa svakom".

O tome neka malo neko vise potrazi, a ja samo onako pausalno navedoh o tome.

Nezamislivo je da neko govori o ljubavi a da ne spomene ljubomoru, jer je ljubomora dio ljubavi. Ako nema ljubomore onda nema ni ljubavi, onda je ljubav lazna.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

SANP-75

Početnik

(10)

• »SANP-75« je muško

• Poruku poslati

48

Srijeda, 12. Maj 2004

Geri ne bi bilo loshe kada bi nashao tih par Hadisa i da ih postujesh. :klanja:
Leben und leben lasen ;)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

49

Srijeda, 12. Maj 2004

Pa, insallah, ako naletim na to. Jer, ko ce sad to traziti po knjigama, brze ce to neko na netu naci, a ja nisam naviko da te stvari po netu trazim. Nekako mi mucno. :)

Ovdje je takodjer potrebno odvojiti zavist i ljubomoru. Jer to dvoje nisu isto. :)

Allahimanet.

50

Srijeda, 12. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac

Ljubomora je vrlo vazna komponenta kod covjeka i ona mora biti prisutna, samo naravno to treba drzati pod kontrolom (Serijat).

Pomenuo si kontrolu, kako biti svestan tj. kako kontrolisati takvo nesto ?

Citirano

Kod ljudi na zapadu se je ta ljubomora izgubila, pa je to jedan od uzroka zbog kojeg se i djesava da bracni parovi rade sta rade a da se nikakva ljubomora ne osjeca.

Hmmm... ja ne dolazim sa zapada,ali nikada nisam osecala ljubomoru tako da je nisam mogla ni izgubiti jer je ni imala nisam.

Citirano

Ljubomora se nesmije iskljuciti. Jedenje svinjskog mesa takodjer ubija ljubomoru, jer je poznato da svinje nemaju ljubomore i radi "svaka sa svakom".

Ne jedem svinjsko meso ( uopste ne jedem nikakvo meso) ali nisam ljubomorna. ?(

Citirano

Nezamislivo je da neko govori o ljubavi a da ne spomene ljubomoru, jer je ljubomora dio ljubavi. Ako nema ljubomore onda nema ni ljubavi, onda je ljubav lazna.

Prema ovome gore ja ne volim ili lazno volim? I... ne bih smela da pricam o ljubavi.. ?(

Allahimanet.

SANP-75

Početnik

(10)

• »SANP-75« je muško

• Poruku poslati

51

Srijeda, 12. Maj 2004

Pa draga Pink , mislim da nema covjeka kod kojeg makar trunka ljubomore ne postoji:)
Leben und leben lasen ;)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

52

Srijeda, 12. Maj 2004

Naravno ja sam rekao da jedenje svinje ubija ljubomoru, a to naravno podrazumijeva imanje ljubomore koja nastaje od ljubavi. :)

A sto se tice kontrole, naravno kontrolise se Serijatom. A ako se covjek drzi Serijata onda nece ni doci u situaciju da mu ljubav padne na nesto sto netreba (odnosno sanse su manje).

Ova je tema teska za pricat i pisat o njoj. Dobro bi bilo da neko pronadje neki Hadis po pitanju ljubomore.

Jer, jedno je posmatrati svoja osjecanja, a drugo je da li su nam osjecanja prava ili ne. :)

Allahimanet.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

53

Srijeda, 12. Maj 2004

Bojim se da se opet nismo razumeli, al nije razlog da u toku razgovora ne prevaziđemo to stanje.

Ljubomora o kojoj govori uvaženi dr. Ramić i kontekst u kojem sam ja to naveo, je ljubomora u odnosu na partnera, tj. prema partneru.

Ovo o čemu Gospodin Gerilac govori je ljubomora u odnosu na okruženje - i svakako da je ljubomora u odnosu na okruženje nužna, jer je nužno i nepoverenje prema okruženju, a izazvano je svesnošću da u okruženju ima onih kojima greh nije stran, a pri tome još nemamo čak ni delimičnu predstavu o stepenu u kojem je greh prisutan u okruženju.

U odnosu na bračnog druga, ljubomora može nastati samo ukoliko, i samo u onoj meri koliko smo mi ili bračni drug podložni grehu- uz opasku, da greha nije pošteđen niko, pa prema tome ni ljubomore. Što veće izbegavanje greha to manja ljubomora.

Plastičan primer:
-Čovek čija žena je propisno pokrivena i tako šeta ulicom sigurno je manje ljubomoran na nju od njegovog "kolege" čija žena fura minić.

a što se okruženja tiče, opet, sigurno da je žena čiji je čovek otišao u džamiju na namaz manje ljubomorna negoli ona njena koleginica čiji "hairlija" s društvom uživa u čarima dobre svirke i pesme neke lokalne pevaljke.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

54

Srijeda, 12. Maj 2004

Citirano

Orginalno od sans
je ljubomora u odnosu na partnera, tj. prema partneru.

Ja svo vreme govorim o ovoj ljubomori.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

55

Srijeda, 12. Maj 2004

Odlicno si to predstavio, zar se ne moze izvuci iz tog tvojeg posta da je ljubomora odbrambeno sredstvo ljubavi. Dakle, aktivira se onda kada se na ljubav udara, odnosno kada je ljubav ugrozena, dakle ljubomora je pozitivna i potrebna i sastavni je dio ljubavi.

E sada da se izvucemo iz ljubomore i da kazemo da je ljubomora uvijek ista, samo je pitanje kako i ka cemu je covjek usmjerio ljubav.

Ako je to vjernik onda je on ljubomoran na islamski nacin, pa se ljubomora javlja kada je u pitanju grijeh. Medjutim, ako se radi o nekome ko ne pazi bas na vjeru onda se ljubomora javlja u drugacijim situacijama.

Dakle, nema razlicitih ljubomora vec razlicitih mjerila i nacina zivljenja ljudi.

Dakle, ljubomora je sastavni dio ljubavi, odnosno odbrambeni sistem ljubavi.

A cemu se sve ljubav moze pokloniti?
Ha? Sta kazes?

Allahimanet.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

56

Srijeda, 12. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac

Odlicno si to predstavio, zar se ne moze izvuci iz tog tvojeg posta da je ljubomora odbrambeno sredstvo ljubavi. Dakle, aktivira se onda kada se na ljubav udara, odnosno kada je ljubav ugrozena, dakle ljubomora je pozitivna i potrebna i sastavni je dio ljubavi.

.
.
.

A cemu se sve ljubav moze pokloniti?
Ha? Sta kazes?

Allahimanet.

Povišena temperatura je odbranbeni mehanizam organizma pri napadu bolesti na njega, ali nije pozitivna u smislu da bi se trabala gajit, a svakako jeste pozitivna u smislu da je upozorila čoveka na nekakve propuste u zdravstvenom stanju. Dakle to je alarm da nešto nije u redu i da se treba preduzeti nešto po pitanju zdravlja.
Na sličan način ja vidim i ljubomoru, ali u drugim nekim uslovima. Dakle "normalna" ljubomora je ona koja odgovara ljubperaturi 36 stepeni ( otprilike) i varira od čoveka do čoveka, a normalna je sve dok nije viša od 37 stepeni, ili pak manja od 35 stepeni. Uoliko je manja od 35 stepeni onda se očigledno radi o poremećenom kompasu za greh ili pak ljubav (to mu dođe ono što bi reko Gerilac- posledica jedenja svinskog mesa :D ) te ne uočavamo njegovu pojavu ( jer je nemoguće da ga nema- barem u toj količini da bi ljubperatura dostigla 35 podeok - a ako nekom nije jasno kako, ista se obezbeđuje grešnim mislima- kojih sigurno nije niko pošteđen), a ukoliko ljubperatura pređe 37 podeok, količina greha je dakle izašla iz okvira normale i treba se lečiti- u oba slučaja.
.
.
.

A što se pitanja tiče, čini mi se da izlazi iz okvira teme kako ju je pokretač zamislio, pa ne bih da širim temu.

i ... bode mi oči

SANP-75

Početnik

(10)

• »SANP-75« je muško

• Poruku poslati

57

Srijeda, 12. Maj 2004

Ljubomora je normalna dok ne opeterecuje
druge ili ne prelazi u "Posesivnost" koja je vrsta bolesti. :rolleyes:
Leben und leben lasen ;)

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

58

Srijeda, 12. Maj 2004

Posesivnost nije bolest .... Posesivnost je VRLINA !!!
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

59

Srijeda, 12. Maj 2004

kakav je to muskarac koji nema nimalo ljubomore?i kakva je to zena bez imalo ljubomore? da me Allah sacuva da budem takav.
--
Islam nas uci lijepom moralu i ponasanju, rekao je Allahov poslanik, salallahu alejhi ve sellem:"Poslan sam da upotpunim moral"
Jedan dio od dijelova morala je ljubomora muskarca na svoju zenu, sestre i kcerke. Za vrijeme dzahilijeta ljubomora je kod svih ljudi bila prisutna tako da su neki iz straha za svoje kceri zakopavali ih zive. Islam je to zabranio ali ljubomora je ostala kao jedan dio vjere.
Alla Allahov poslanik, salallahu alejhi ve sellem, je rekao:"Nema niko ljubomorniji od Allaha", i jos je rekao:"Allah je ljubomoran i vjernik je ljubomoran, a Allahova ljubomora je da vidi vjernika da radio no sto mu je On zabranio (tj.Allah je ljubomoran kad nas vidi da cinimo grijehe). I rekao je salallahu alejhi ve sellem:"Allah voli ljubomoru". Jednom je rekao Sa`ad bn Ubada:"Kad bi vidio drugog covjeka sa mojom zenom udarao bih ga tupim macem sve do smrti". Onda je Resulullah, salallahu alejhi ve sellem, rekao:"Zar se cudite Saadovoj ljubomori? Ja sam ljubomorniji od njega, a Allah je ljubomorniji od mene".
Ashabi su se pridrzavali ovoga kao jednog dijela vjere tako da nije bilo cudno da neko ubije ili bude ubijen zbog ljubomore i paznje prema svojim zenama.
Prenosi Ibn Hisam da je zena arapka dosla na pijacu benu Kajnuka` da proda neku robu, i posto je prodala usla je kod zlatara. Jevreji se okupise oko nje i zatrazise da otkrije svoje lice, ona to odbi, zlatar pridje i jedan dio njenog vela zakaci preko njenih ledja, sto ona nije primjetila. Kad je ustala veo se zategnu i otkri joj dio tijela. Svi joj se nasmijase a ona vrisnu. Jedan musliman skoci na zlatara i ubi ga, zatim jevreji ubise muslimana. To je bio razlog da ih Allahov poslanik, salallahu alejhi ve sellem, istjera iz Medine u Sam.
Ovako su radili vjernici, generacije prije nas koji se nisu bojali nikog osim Allaha.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

60

Srijeda, 12. Maj 2004

Sve su ovo primeri ljubomore prema okolini, dok i dalje nema primera ljubomore koja je ispoljena prema partneru/partnerki.

i ... bode mi oči

Social bookmarks