Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

61

Srijeda, 12. Maj 2004

a kako se ispoljava ljubomora prema partnerki?
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

62

Srijeda, 12. Maj 2004

Citirano

Orginalno od björn
Prenosi Ibn Hisam da je zena arapka dosla na pijacu benu Kajnuka` da proda neku robu, i posto je prodala usla je kod zlatara. Jevreji se okupise oko nje i zatrazise da otkrije svoje lice, ona to odbi, zlatar pridje i jedan dio njenog vela zakaci preko njenih ledja, sto ona nije primjetila. Kad je ustala veo se zategnu i otkri joj dio tijela. Svi joj se nasmijase a ona vrisnu. Jedan musliman skoci na zlatara i ubi ga, zatim jevreji ubise muslimana. To je bio razlog da ih Allahov poslanik, salallahu alejhi ve sellem, istjera iz Medine u Sam.
Ovako su radili vjernici, generacije prije nas koji se nisu bojali nikog osim Allaha.

Ja chin ovog arapa ne dozivljavam kao izliv ljubomore, vech kao chin zashtite sestre u vjeri od nevjernika. Zivo me zanima shta vas ovdje asocira na ljubomoru?
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

63

Srijeda, 12. Maj 2004

zivo cu ti reci da je cin zastite casti a cast ima veze sa ljubomorom.
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

64

Četvrtak, 13. Maj 2004

Citirano

Orginalno od björn
zivo cu ti reci da je cin zastite casti a cast ima veze sa ljubomorom.

Da li bi ste bili ljubazni da mi pojasnite tu paralelu?
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

65

Četvrtak, 13. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Veliko ti hvala dragi brate Björn, na te sam Hadise mislio, samo eto neznam ih napamet. Hvala ti jos jednom.

Eto dokaza, za one koji dokaze zele, da ljubomoru treba gajiti i cuvati, jer je ona dio ljubavi.

Ne razumijem jedino eto brata Sansa, zasto nece da izadje iz svojih okvira koje je iznio na temu ljubomore i da sagleda ljubomoru sustinski, barem se meni tako cini.
Mozda sto ima posla sa Gerilcem? ;)

Ako bi se sustinski sagledala ljubomora pogodilo bi se u centar i ne bi bilo ni malo skretanja sa teme.

Dakle, ljubomora je ljubomora i nista vise. Odbrambeni sistem ljubavi. Sada je pitanje drugo, sta i koga covjek voli. Odnosno cemu ljubav poklanja. Pa sto je ljubav jaca, to je i ljubomora jaca.

Ako covjek voli sebe onda onda se ljubomora ukljucuje kod njega kada je njegova licnost napadnuta. Ako se radi o oholom covjeku cija je zelja da sve potcinjava sebi onda ta ljubomora je napadacka, tj. iz njegovog ugla odbrambena, jer brani njegov ego (oholost). A ako je ta ljubav prema sebi ona prava, tj. odbrana svoje casti, onda ljubomora je i sustinski odbrambenog karaktera (dakle iz tacke gledista ljubomornog) i sa opste strane je odbrambenog karaktera. U ovom slucaju prva ljubav nije ispravna i nje se treba oslobadjati, a druga je prava i nju treba gajiti. A ljubomora je ljubomora. :)

To je jedan od primjera. Ovaj se primjer moze povezati i sa ovim partner/partnerka.

Da ne bih duljio postove zadrzat cu se na ovom jednom primjeru, ako bude bilo potrebe u sljedecim postovima cu navesti jos primjera ljubavi, a samim tim i ljubomore.

Dakle, ljubomora nije nista kriva, vec ljubav usmjerena tamo gdje netreba. A ljubomora samo ljubav brani. :)

Jos nesto cu primjetiti, interesantno je da vecinom muski brane ljubomoru, a zene napadaju. Izgleda da zenama smeta muska ljubomora, pa bi da to okarakterisu necim sto je lose po svaku cijenu. A kao fol one "neznaju" o cemu se radi. Eh, zene, zene. Nece moci tako, sagledat cemo mi insallah ljubomoru sustinski, pa onda nece imati vrdanja ni vama a ni nama.
:):):)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

66

Četvrtak, 13. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac
Ne razumijem jedino eto brata Sansa, zasto nece da izadje iz svojih okvira koje je iznio na temu ljubomore i da sagleda ljubomoru sustinski, barem se meni tako cini.
Mozda sto ima posla sa Gerilcem? ;)

Valha Gerilac, još ćeš mi naturit da sam ljubomoran na tebe!

Ja čini mi se plastično objasnih da ljubomore mora da ima u granicama normalnog, i da je i manje od toga, kao i više- znak poremećaja, pa čak uvedoh u terminologiju- (po prvi put u svetu) i termin ljubperatura i sansov ljubplomer kao instrument za merenje ljubperature... ali za džabe izgleda...

Pitao me ranije Bjorn, kojeg jedan broj članova foruma iz milošte zove Bajro ( verovatno zbog one dve tačkice iznad "o"):

Citirano

Orginalno od björn
a kako se ispoljava ljubomora prema partnerki?

O: Na mnogo načina. Recimo, jedan od njih je da ženu non-stop zoveš telefonom kad nisi kući, i ako se slučajno ne javi, jer je recimo zauzeta u kupatilu a nema bežični telefon - napuštaš i posao, trčiš do taksija, pa taksijem prolaziš kroz crveno, stižeš do kuće, nemaš vremena čak ni kusur da sačekaš već taksisti kažeš da je u redu i da ne mora da se trudi da ti od 100 eura vrati 90, a sve to iz jednog jedinog razloga - edal bi je "zateko na delu".
Uzmeš ljubplomer, izmeriš čoveku ljubperaturu, i vidiš da gori... 40 stepeni ( sa 42 je već u stanju da je ubije za svaki slučaj, da ga ne bi prevarila)

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

67

Četvrtak, 13. Maj 2004

Okej onda, kad je tako, onda u redu. Ja rekoh eto sta ja znam. :) Dakle, prava i ispravna teorija o ljubomori je ta tvoja. Okej no problem prihvatam je. A i ovi novi termini su originalni i precizni, tako da i njih prihvatam. Nema sta zaista si svestrano sagledao i u najmanje rijeci opisao ljubomoru. :) Samo nastavi, genijalno. :)

Ja sam se malo zbunio pa sam malo zalutao, moram priznati ponijelo me malo. :)

A i ovaj primjer iz zivota kojeg si naveo, tacno objasnjava kako ljubomora moze biti bolest. :)

Estagfirullah.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

68

Četvrtak, 13. Maj 2004

sto se tice ovog primera koji si naveo slazem se da je taj "ozebo".to je vec bolest.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

69

Četvrtak, 13. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac
A i ovaj primjer iz zivota kojeg si naveo, tacno objasnjava kako ljubomora moze biti bolest. :)

Estagfirullah.

Citirano

Orginalno od björn
sto se tice ovog primera koji si naveo slazem se da je taj "ozebo".to je vec bolest.

Možda će vam delovati da hoću da kontriram čak i onda kad se slažete- al ipak,nešto se mora razgraničiti.

Ukoliko je situacija koju sam opisao nastala nakon što je:

• pri odlasku muža na posao supruga lepo spremila doručak, skuvala čaj (ili kafu-po želji), pripremila mu odelo, uglancala cipele, lepo ga ispratila do ulaznih vrata ...,
    a kad se vrati s posla zatekne spremljen ručak, namireno, doterano, deca sređena, kuća blista

onda je verovatnoća da je u pitanju bolest mnogo veća nego ukoliko:

• pri odlasku muža na posao supruga izlazi u kratkoj spavaćici na balkon, naginje se tako da joj se pozamašne grudi vide i iz susedne ulice- a kamoli sa susedove terase i ispraća ga rečima:
    "Nemoj mnogo da mi švrljaš dok nisi kući- razumem malo, al ne preteruj, i pozdravi onog slatkog mladog kolegu i reci mu da svrati na kafu ukoliko bude u prolazu..., ..... I dragi ne zaboravi da mi kupiš pilule, nemam više ni jednu!!! - pa pošalji baš po njemu, možda će mi trebati... I.. sinoć baš nisi bio u formi, samo da ti kažem...

a kad se vrati zatekne je usplahirenu, raščupanu (više negoli je bila kad je odlazio), izgužvana posteljina (više negoli je bila kad je odlazio), , deca se negde igraju napolju, al ne zna tačno gde, u sudoperi dve šolje za kafu, na jednoj ruž, a na drugoj ne...

Da ne dužim...mislim da je svima već jasno :D da ukoliko reakcija u ovom drugom slučaju nije upravo onakva, onda je ljupperatura kod "face" ispod kritičnih 35 stepeni!
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

70

Četvrtak, 13. Maj 2004

Ovo su sve reakcije za reakcijom i primjeri za primjerom, ali ovim i ovakvim primjerima, bez detaljne analize i svestranog sagledavanja problema, nemoze se doci do pravilnog zakljucka ili ti spoznaje same ljubomore, kakva je ona i cemu sluzi, je li negativna ili pozitivna i moze li se o ljubomori govoriti kao o necemu sto moze imati karakteristiku negativnosti ili pozitivnosti.

Ali eto ako se neko zadovoljava ovim i ovakvim odgovorima i ne zeli dalje ici u svojem saznavanju onda je okej, no problem. Naravno svako ima slobodnu volju pa moze da bira hoce li dalje ili nece sagledati stvari.

Moze se lahko desiti da se u ovim primjerima, koje je Sans naveo, mijesaju i mnogi drugi elementi kod covjeka koji uticu na to da reakcija covjeka bude onakva kakva bude.
Dakle, da se ne radi samo o ljubomori koja covjeka tjera na reakciju.
A jos jedno pitanje ja tu postavljam, da li je ljubomora ta koja odlucuje o smjeru i nacinu ispoljavanja necega u odnosu na neki dogadjaj ili je ljubomora samo oruzje koje uzima u ruku neko ili nesto u covjeku koje u njemu odlucuje.

Kao recimo ako imate sablju neku, ako je uzme neki zao i neodgojen ratnik onda ce on sablju koristiti za zle stvari i na nedolican nacin, a ako ISTU tu sablju uzme neki odgojen i dobar ratnik koristit ce je za dobre i fine stvari.

Sablja ko sablja u ovom primjeru nista ne odlucuje.
Sablja ko sablja nije ni pozitivna ni negativna.

Zasto ovo navodim? Pa zato sto se moze desiti da neko uzme pa lomi sablju ili je mijenja ili na sablji radi ne bi li zli ratnik sa njom dobro donosio.
Ako se ovakav zakljucak donese i sa ljubomorom onda ce se na ljubomoru udarati i nece se pronaci i otkriti pravi "krivac" u covjeku, koji dovodi do toga da ljubomora bude zloupotrijebljena.

Nadam se da sam sada malo blize primakao citaoce mojem gledistu.
Fala.

Allahimanet.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

71

Četvrtak, 13. Maj 2004

Po mojem misljenju ljubomora je stanje izazvano prepoznavanjem opasnosti koja se nadvila nad partnerskom vezom i preti da ugrozi osobu do koje nam je veoma stalo i iz koje proizlazi opravdana motivacija za reagovanje radi otklanjanja te opasnosti.

Sta sam ovom definicijom zeleo obuhvatiti su tri vrlo bitna aspekta sa kojim se moze objasniti i opravdati postojanje "zdrave doze ljubomore".
Cinjenica je da je pokretacica teme ogranicenim razmatranjem ljubomore dosla do pogresnog naslova i dovela ljubomoru u suvislo,vezu,sa bolescu.
U mojem pokusaju da definisem isticem da je ljubomora stanje sto znaci ima razlog pocetka vremenski je u trajanju ogranicena i zavrsava se bez daljni posledica po odnos izmedju muskarca i devojke.U slucaju da pocinje bezrazlozno i pemanentno traje to se vise ne zove ljubomorom to je vec sizofrenija. Da se razumemo normalna ljubomora je trenutna tj. prolazna a sve sto traje iznad povoda za nju je ozbiljna bolest. Normalno ljubomora funkcionise po prinzipu potrebe. Sad ce te me verovatno pitati a koje su to situacije koje zahtevaju tu potrebu?Navescu dve jednu gde ne treba biti i drug gde je pozeljno biti.

1. Ako je osoba sa kojom smo u ljubavnoj vezi sama inicijator trazenja kontakta sa nekom drugom osobom suprotnog pola po mom misljenju u takvoj situaciji ne postoji opravdanje postojanja ljubomore ako nas partner/ka iskreno voli i postuje.
Ovde je na mestu ona narodna izreka "Voli i pusti je ako se ponovo vrati tvoja je ako ne nikada i nije bila"

2. Medjutim ako je situacija obrnuta nasa partnerka je "pasivna" onda se javlja taj odbrambeni mehanizam ljubavi iz zelje da se zastiti voljena osoba.

Reaogovanja su razlicita pracena nizom razlicito izrazenim zavisno od osobe do osobe manje ili vise zbog svog ponosa ali zasigurno poglavito da se sacuva cast devojke.

Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

72

Četvrtak, 13. Maj 2004

Posto vidim da se ovdje izvlace zakljucci uzrocno-posljedicni, onda moram reci da je za pravilno shvatanje neceg tom metodom potrebno odlicno, tj. potpuno poznavanje elemenata koji su u taj dogadjaj ukljuceni.

Dakle, ako se radi o muskarcu i zeni, onda je nuzno potpuno poznavanje pitanja, sta je to musko, a sta zensko, sto nas dovodi to pitanja, sta je u stvari insan, a to je siroko pitanje, a nemoze drugacije cini mi se doci se do Istine. :)

Dakle, ovo sto se navodi su sve situacije u kojima su ucesnici donijeli svoje zakljucke u onoj mjeri koliko sebe i uopsteno ljude (sta je to covjek?) poznaju.

Shodno toj samospoznaji su i reakcije, odnosno tumacenje i shvacanje ljubomore. Zato ja kazem da se ovdje ne govori o ljubomori vec o koriscenju ljubomore, a onda iz navedenog dogadjaja zakljucivanje o njoj, sto je veoma neprecizno i desava se da se ljubomori pripise ono sto ljubomora nije.

Fala.

Allahimanet.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

73

Četvrtak, 13. Maj 2004

burko gerilac nema na cemu.insallah i drugi put.nego to sto sans navede ovaj drugi primer.takva ne zasluzuje da bude zena nekom.ada ni kucna pomocnica a jok zena.a taj kome je takva zena supruga ili je neki smokljo ili on "svrlja" sa strane pa ga i zabole za zenu.sad neznam mozda bi takvoj pomogao onaj nas cuveni pazarski recept kad je fino "pecis" u steker pa ostane u mraku :D al opet bije se stoka a ne ljudi :]

74

Četvrtak, 13. Maj 2004

U prvoj situaciji (u reziji 'sans') ona je budala sto zivi sa takvim (bolesnim) tipom a u drugoj je on glup sto drzi takvu zenu.. Jednostavno ljubomora je posledica grseske a bolest posledica ljubomore.. Nadjite pravog partnera izgradite vezu na ljubavi i poverenju i ljubomori nema mesta. A da vam kazem nesto o ljubavi i poverenju i o onome cega se mnogi plase (prevare): osecajte ljubav prema Bogu i volite one sa kojima ste, i znajte da sve sto radite ima KO vidi. A sad onaj koji veruje ne radi nista lose ni zbog sebe.. A ako nekog voli nece nista lose ni zbog njega.. A Bogami ako radi nesto lose ne bi radio da zna sta ga za to ceka. No.. kao sto rekoh: prava veza i problemi jok. Ja vam mogu reci da i ja imam uredjen osecaj crvenila i ljubomore u odredjenim trenutcima, ali znam da su oni posledica greske i zato otklanjam gresku pre nego dodje do posledica a posledice su bolesno ponasanje... A ko kako hoce.. Svako svoj zivot zivi..
mogu ja da se potpisem i bolje...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

75

Četvrtak, 13. Maj 2004

slažem se, jer ono što ja jesam hteo predstaviti i jesu te dve ekstremne vrednosti. U praksi, i većini praktičnih živih situacija, situacija je negde između ova dva ekstremuma...pa je teže pribeći takvom ekstremnom rešenju kako ti predlažeš, tj. razilaženjem partnera...

P.S.Mada ne bi bilo nemoguće proširiti sad "one" slučajeve, pa od "nevinašceta" iz prvog slučaja napraviti još perfidniju i goru osobu nego li je ona iz drugog :D

i ... bode mi oči

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

76

Četvrtak, 13. Maj 2004

masta radi svasta burko sans :))

77

Četvrtak, 13. Maj 2004

Masta a i spisateljske sposobnosti.. To zajedno daje dobrog scenaristu a?

Ne rekoh ja da je razlaz resenje... Resenje je dobar odabir partnera na samom startu.. e tad ne dolazi do tih situacija.. A ko nije izabrao kako treba ( nije umeo il mogao) nek se snalazi.. ja sam (sto se mene tice) radije za opciju pravog izbora nego kompromiziranja.. Ukoliko bih dosao do situacije koja bi od mene pravila ljubomornu budalu radije bih na ono resenje (koje nazvaste extremnim) razilazenja.. Jer cemu (ono sto se desava puno kod nas) jurenje otkrivanja onoga sto se (a zna se) desava i prebijanja i budalanja da bi opet sve na kraju iznova pocelo i ponovo se sve isto dogodilo.. 'ada ja te hajem.. ada ja.. ada ti.. ada jes.. ada nije'.. sve je to prosto sve je to glupo a pravdaju ga imenom ljubavi sto meni sve to cini jos glupljim.. Jednostavno lako: bilo bi meni krivo ak draga moja (eventualna) bi sa nekim drugim posla.. Ali ako bi to bi bio kraj i tacka. Ukoliko bi da me proverava na te nacine nek sa 'test mladim' i ostane jer ako ne moze znati drugacije da je volim onda il moze bit da je ne volim il nismo jedno za drugo jer se ne razumijemo.. Isto vazi i za nju.. Ako mi ne veruje sta ce samnom? I papa.. Postoje drugi nacini za znati ima li ljubavi ili ne.. taj sa varanjem (zasta se jedino i spominje ljubomora) je primitivan.. a najcesce je objasnjenje slabosti..
mogu ja da se potpisem i bolje...

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

78

Četvrtak, 13. Maj 2004

slazem se ovog puta sa fingersom:)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

79

Petak, 14. Maj 2004

Ja se ne bih slozio sa Fingersom kada kaze da je bolest posljedica ljubomore, vec je ljubomora ta koja otkriva bolesti prisutne u covjeku, ako ih ima. Pa ako je covjek zdrav onda je i ljubomora zdrava, a ako je covjek bolestan onda je i ljubomora bolesna, dakle opet nije kriva ljubomora vec samo unutarnje stanje covjeka.
Ali se, po meni, pogresno zakljucuje da je ljubomora uzrok bolesti jer se opet posmatra na "izlazu", dakle na posljedici i time se pogesan zakljucak izvlaci.

Ako recimo covjek nije u sebi ukrotio srdzbu onda ljubomora samo otkrije tu njegovu srdzbu, jer ljubomora je jedno bolno stanje iz razloga sto se na ljubav udara. A ako je neko saburli i u tome je jak, onda ce on ljubomoru iskazati na drugi nacin.

Ako se pojavom ljubomore kod covjeka pokaze njegova srdzba, onda se na "izlazu", kao posljedica ima bolestan postupak, ali nesmije se to nazvati bolesnom ljubomorom, jer sama ljubomora nema sta sa tim, vec bolesnom osobom. Jer, kod bolesne osobe je i ljubav bolesna, a sama ljubav nije kriva za to.

Dakle, pokusat cu ovako, ljubomora je impuls koji javlja da je ljubav ugrozena, taj impuls stize do mozga koji automatski ukljucuje u covjeku odbrambena oruzja koja se u tom covjeku nalaze. Pa ako su ta oruzja zdrava i ljudska onda ce postupak biti zdrav i ljudski, a ako oruzja koja covjek kod sebe ima su bolesna onda ce i reakcija odnosno odbrana te ljubavi biti bolesna.
Dakle, opet kazem nije kriva ljubomora. :)

Tri put ura za ljubomoru. :):):)

Haj kako ovo niko nece da se slozi samnom. :)

Allahimanet.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

80

Ponedjeljak, 17. Maj 2004

Sta je ovo, nemogu da vjerujem niko se dalje nije ukljucio da replicira. Auuuuu, izgleda sam utoka posto. Nema kod mene burazere, temeljno sve. :):):)

E jesam u ovij temi izdriblao ove neke. :):):)

Allahimanet.

Social bookmarks