Niste prijavljeni

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

101

Ponedjeljak, 14. Februar 2005

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin
Esselamu alejkum

Ljubomora se ne može gledati čisto razumom. Slažem se da razmišljanje čisto razumom dovodi do zaključka da taj partner ili partnerka u stvar i nisu vrijedni naše ljubavi, ali ipak i poslije takvog zaključka ostaje osjećaj povrijeđenosti.

Po meni to je zato što je ljubomora mješavina ljubavi prema sebi i ljubavi prema drugome, vjerovatno više ovo prvo. I zato ne mislim da je ona negativna, naravno u nekim granicama, jer osoba koja ne drži do sebe ne može, uistinu, biti ljubomorna.

Meni lično ljubomora ima prizvuk dostojanstva i ljudskosti. A stanovište da ne treba biti ljubomoran i da treba prepustiti nekom momentu u vremenu da presudi da li je poklonjena ljubav ili naklonost opravdana - to me asocira na cinizam.

Ovo je po meni najlepsa definicija Svaka cast (zaboravih ti nik :O ) Isto razmisljam kao i ti o tome
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

• »Ibn_Izzet« je muško

Datum registracije: 18.10.2004

• Poruku poslati

102

Nedjelja, 27. Mart 2005

Ljubomoru da bi dobro primjenili, mora se jasno definisati i odrediti. A najbolju definiciju ljubomore je dao Resulullah, sallallahu alejhi we sellem: >>Ljubomora je sumnja.<< Dakle, ljubomorno čuvati ženu kao biser u školjki, a i ona da čuva muževu čast, pogotovu kad je odsutan, da vodi brigu o onome o čemu treba da vodi brigu. :)

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

103

Ponedjeljak, 28. Mart 2005

Esselamu alejkum

Da vam kazem nesto sto jednom rece jedan arapski pjesnik: Muslimani su lavovi ljubomore, a lavovi ne piju tamo gdje locu i lizu psi. (by rifko)
Iz ovoga mozemo vidjeti da ono sto islam podrazumijeva pod ljubomorom, koja je obavezna u braku (Allah nece pogledati covjeka koji nije ljubomoran na svoju zenu, a kod nas ima i to da ona plese sa drugim muskarcima i prica sa njima smijuci se... a toga ima kod nas) nije isto sto i kjafiri kazu da je ljubomora. Ja sebe smatram najljubomornijom osobom na svijetu. Sto vise volim to sam vise ljubomoran. ljubomoran na vjetar sto joj kosu dira, na jastuk na kojem spava itd... To su kjafiri izmislili da je ljubomora losa, jer oni samo za takvu i znaju, a mi znamo da ljubomore nemaju psi i svinje. Oni jedu svinju, a takvi su i sami i to svojom propagandom prenose i na druge. Ja mislim na ljubomoru gdje , kada kazem ljubomoran sam, ne znaci da ja napadam na moju voljenu osobu, ne nego upravo SUPROTNO!!! ja je stiitim, i napadam onoga koji je pogleda, a ne nju, ona je ta koja je zasticena. A to je ta ljubomora sto se tice ljubomore prema drugome, a sto se tice ljubomore prema(sumnje) voljenoj osobi, to je samo onda kada ima osnova za to, naprimjer ona mi pocne hvaliti drugog muskarca, a ja joj zaprijetim da prestane da ne ostane bez glave! Ali naravno, to sve kroz salu, bez galame, vike i sta ti ja znam cega. Ali ja takvu necu ni da zenim, vec onu koja se pokriva onako kako treba, siroko i tamno, pa drugi neka je gleda sto godina, ne moze nista da vidi (niqab). Ili ne do Allah da joj neko pridje i da je takne, ruku bih mu odseko! ona je samo moja! i ja sam samo njen ! i to je najlepse. Poslusajte safeta kuduzovica kad prica o ljubomori, predavanja Hidzab 1-4 i jos poneka, vidjecete sta znaci ljubomora u islamu. Ali ona zdrava. A ima i obrnuta. Gdje je covjek, umjesto da bude ljut i ljubomoran na onoga koji mu zenu gleda, ustvari ljut i ljubomoran na nju pa na nju to iskaljuje. to nema veze.

Od odlika ove vjere je velika briga o moralu. Rekao je Allahov Poslanik s.a.w.s.: Poslan sam da upotpunim plemenite cudi. (Ahmed)

Kada je dosao Poslanik s.a.w.s. od predislamskog morala je odobrio pozitivne stvari, a zabranio ono lose i negativno, te upotpunio sto se trebalo upotpuniti.

Jedna od tih pozitivnosti u dzahilijetu (predislamskom dobu) bila je ljubomora covjeka prema bliznjima od zenskog roda. Nekada je to prelazilo granicu pa bi covjek, bojeci se da ga njegova kcer ne osramoti, istu zakopao zivu u zemlju!? Po dolasku Islama pitanje ljubomore se upotpunjava. Zabranjuje se ukopavanje zive zenske djece, a samo svojstvo ljubomore postaje dio imana. Rekao je Poslanik s.a.w.s.: Niko nije ljubomorniji od Allaha. (Buhari i Ahmed) Takođe je Poslanik s.a.w.s. rekao: Allah je ljubomoran, a i vjernik je ljubomoran, a Allah biva ljubomornim prema vjerniku kada čini ono što mu je On zabranio. (Buhari, Muslim i Ahmed)

U svojoj hutbi prilikom pomracenja Sunca Poslanik s.a.w.s. je rekao: O ummete Muhammedov niko nije ljubomorniji od Allaha. (Buhari, Muslim) Rekao je Allahov Poslanik s.a.w.s.: Ljubomora sadrži ono što Allah voli. (Ahmed, Nesai i Ebu Davud)

Kada je Sa'd bin Ubade r.a. rekao: Kada bih vidio covjeka sa mojom zenom udario bih ga sabljom. Poslanik s.a.w.s. je tada rekao: Zar se cudite Sa'dovoj ljubomori? Ja sam ljubomorniji od njega, a Allah je ljubomorniji od mene. (Buhari i Muslim)

Ashabi Allahova Poslanika s.a.w.s. sprovedose u praksu ovaj sunnet pa nije bilo nikakvo cudo da neko od njih ubije ili bude ubijen radi ocuvanja ove stvari!

Za zivota Allahova Poslanika s.a.w.s. jedna muslimanka je otisla na pijacu zidovskog plemena Benu-Kajnuka (pleme koje je zivilo sa muslimanima u Medini) da proda neku robu. Neki zidovi zatrazise od nje da otkrije lice sto ona odbi. Potom joj jedan on njih priveza kraj njene odjece za njena leđa, a da ona to i ne osjeti. Kada je ustala odjeca joj se zadigla i otkrio se stidni dio njenog tjela na sto ona povika. U blizini se zadesio jedan od muslimana koji priskoci te ubi pseto zidovsko. Vidjevsi to, zidovi nasrnuse na njega i ubise ga. Allahov Poslanik s.a.w.s., cuvsi sta se dogodilo, podize vojsku, opkoli to pleme i tako ih drza u okruzenju sve dok se ne predadose, pa ih istjera iz Medine, sallallahu alejhi we sellem!

Na ovom putu su bili ispravni prethodnici (selef), i muslimani nisu zapostavljali ovu stvar cak i u periodima slabosti ovoga ummeta. Pojedine islamske drzave su bile pod nevjernickom okupacijom stotinama godina, ali su uvijek bili gledani okom prezira. Dok u isto vrijeme kod nevjernika je bilo sasvim normalno da covjek ostavi svoju suprugu da sama ”na miru” promuhabeti sa nekim svojim prijeteljem!

Primjeri manjkavosti ljubomore

Da covjek dozvoli svojoj zeni da se vozi sama sa vozacem ili taksistom, ili da sama ulazi kod doktora, ili trgovinu osamljujuci se sa trgovcima i sl. bez ikakve nuzde! Rekao je Poslanik s.a.w.s.: Kada se čovjek osami sa ženom šejtan je treći među njima.

Da čovjek dozvoli svojoj ženi da putuje sama bez nekoga od bliže muške rodbine. Rekao je Poslanik s.a.w.s.: ... i neka ne putuje žena osim sa mahremom!

Jedan od ashaba r.a. je krenuo u džihad, a ženu je poslao da obavi hadždž, pa je upitao Poslanika s.a.w.s. o tom postupku, a on mu reče: Idi obavi hadždž sa svojom ženom. (Buhari i Muslim) Iz ovog hadisa uočavamo bitnost ovog pitanja jer Poslanik s.a.w.s. vraća mudžahida iz džihada kako bi pratio svoju ženu na putovanju, bez obzira što je krenula na odabrano putovanje i bila u društvu najodabranije skupine i generacije!

Sjetite se ljubomore Alije r.a. koji uzima cesalj svoje zene fatime r.a. i kaze mu :"Da si musko borio bih se protiv tebe, a protiv nikog se nisam borio da ga nisam pobijedio." isto kazu za jos neke stvari koje je Fatima koristila. Zatim Ashaba koji ide oko kjabe sa svojom zenom dok mu neki covjek gleda zenu, pa mu ovaj kaze "spusti pogled!!" a onaj nece, samo gleda. Pa ovaj brat izvadi Sablju!!!
to su sve primjeri one vrste ljubomore gdje covjek ne sumnja u svoju suprugu, ali sumnja u one muskarce, i ne zeli da drugi muskarac ima cast da progovori sa njegovom zenom, a kamoli da zaplese. Dok ona druga vrsta ljubomore gdje on sumnja u cast svoje zene, to je vec drugo i to moze samo onda kada za to ima opravdan razlog. Mnogi se pravdaju, ja svojoj zeni vjerujem, pa je sam salje u iskusenje, i kad pukne, onda aj kuku. ee bolje sprijecit nego lijecit, a islam je vjera preventive.

• »Ibn_Izzet« je muško

Datum registracije: 18.10.2004

• Poruku poslati

104

Utorak, 29. Mart 2005

Da te Allah, Uzvišeni nagradi, brate, ti si baš temeljito naveo lijepe primjere ljubomore, a i suprotne primjere i tako ukrasio ovu aktuelnu temu. Ja ću navesti primjer ljubomore halife El-Mu'tesima (abbasijski halifa), rahmetullahi alejhi, prema sestri muslimanki. Naime, tadašnji rimski car sa sjedištem u Amuriji (današnja Ankara), zarobio je jednu sestru muslimanku, koja je u lozi Ehlu-l-bejta (Poslanikovoj, s.a.w.s. lozi). Halifa je poslaopismo ovome ''caru'': ''Bismillahi-r-Rahmanir-Rahim. Od halife muslimana za rimskog psa: >>O rimski psu! ili ćeš osloboditi tu sestru, ili ću ti poslati vojsku koja više žudi za smrću, no vi za vinom i ženama.<< Ovaj pas nije pristao da je oslobodi, nego je pristao na rat. Naravno, halifa je mobilisao vojsku i poveo na Amurijju. Oslobodio komplet Amurijju i oslobodio ovu sestru, te joj rekao: >>Budi svjedok svome djedu (tj. Resulullahu,s.a.w.s.) na Sudnjemu danu, da sam te oslobodio.
A poznato je da je do halife stigao njen vapaj kerametom iz Amurijje (Ankare) do Bagdada: Ona je uzviknula: >>Ja Mu'tesim!<< - >>O Mu'tesim!<<
Pa je to on čuo u dalekom Bagdadu. :)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

105

Ponedjeljak, 06. Juni 2005

Ibnul_Qajjim, sto nam ti fino izmuhabeti.. :D

Bogami, ja se u puno cemu ne bih slozila sa tobom.Mozda jer sam zena a ljubomora je najcesce uperena prema zeni pa to mnogoj dodija. Zamisli ljubomornog muskarca koji trci za svojom zenom cak i u trgovinu da je slucajno (medju onolikim dokonim svijetom koji kupuje) neko ne "pojede". E, oladi malo sto bi rekli...neki. :)

Ima ljudi koji su bolesno ljubomorni.A sve sto je bolest...lijeci ako mislis preteknuti ziv. Ja ne znam ni jednu bolest za koju je Resulullah rekao da je ne lijecimo. Naprotiv. Zamisli zenu koja je ljubomorna i koja non-stop trckara za svojim muzem uhodeci ga i gdje god pogleda da joj mora objasniti zasto je tamo pogledao, i zasto ga toliko nema iz prodavnice, i je li on to bas bio u dzamiju ili je svratio jos negjde...Fino bi je izmlatio pa da vidis...I zasto bi onda zena trpjela ljubomoru bolesnog covjeka koji nije u stanju sebe da kontrolise? Ne mora ga izmlatiti... :D ali...sto dalje to bolje. Po meni...bar je tako. :D

Ljubomoran je onaj koji voli. Ali je bolestan onaj koji trazi dlaku u jajetu. Ako si 100% siguran u postenje svoje zene i u njenu ljubav prema tebi, nema potrebe da joj budes cuvar i pred WC-om.Sto je previse, previse je. Zna se gdje zena moze ici a gdje ne moze. Zena ne moze sama putovati, dakle van zemlje, ali do carsije, pod hidzabom a poslom otici i ne cesto vec povremeno...to je ok potpuno.

Nemo se sta naljutit...nista licno. :D
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

106

Srijeda, 08. Juni 2005

Tako i ja mislim ko sto ti rece, salj me ti nisi skontala kako treba.

Piskota

Početnik

(10)

• »Piskota« je muško
  • »Piskota« je zabranjen

Datum registracije: 13.10.2005

• Poruku poslati

107

Subota, 15. Oktobar 2005

ova tema bi imala 4-5 odgovora....na kojoj bi se s neke strane opravdavala ljubomora a s druge ne. jer eto nije ista ljubomora kad neku osobu volis pa si ljubmoran kad joj se neko priblizi, a nije ista ljubomora kada si od nekoga bolji.. kad imas nesta taj drugi nema... 8o
i tako.. ali mislim.. sve treba u granici normale.Ipak meni je najsladje kada vidim nekog ko je ljubomoran na svoju dragu kad joj se :O neko priblizi..mislim od muskaraca :O

ali..takodjer sam protiv one ljubomore koja je presla svaku granicu. to jest kad covjek svojoj dragoj ne da da iz kuce ode negdje..prijateljici ili... od ljubomore... X(
On je jedan,Allah najbolje zna a mi znamo samo onoliko koliko je On htio da znamo, ON najbolje poznaje nase duse i ON zna sta je dobro po nas. :klanja:

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

108

Utorak, 01. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od Arhitetkinja

Citirano

Orginalno od fingersbroken

Utopljena slazem sa tim.. I slazem sa necim sto mi je bjorn prije govorio (da ljubomora otkrije bolesti u covjeku). Pogresno sam svoj stav predstavljao prije.

A oni koji drze do veze ni ne dolaze, tj ne dovode ni sebe ni partnera, u tu vrstu iskusenja. A znate ko to ne cini, tj ko se ispravno, u ovom smislu ponasa? Oni koji vole i oni koji znaju...

ps. Moze se slagat ko hoce a ko nece ne mora. Ovo je samo moje licno misljenje. Al bi mi bilo drago samo ako se slucajno desi, da mi svaki post tumaci (pa i one zatrpane danima ili mesecima

Kako samo moze neko u nekoliko reci sam sebi da upadne u usta. Bjorn mu pisao pre nekoliko meseci (17.05.2004, 10:25) a on daje sebi za pravo na kraju svog izlaganja usput da uputi kritiku drugome na nesto sto on upravo uradi (

Citirano

Al bi mi bilo drago samo ako se slucajno desi, da mi svaki post tumaci (pa i one zatrpane danima ili mesecima
).Kakva glupost!!! Svasta Ustvari nije svasta jako je smesno :)) :)) Ako nekom nije smesno oda je sigurna sam neverovatna nesklad kako se ovde od pojedninog clana pise.

Dobro je da si primetio sam da te je u onom postu hajde da se izrazim sportski Gerilac tada dobro izdriblao

:)) Ili ako ti je lakse za razumevanje da ti analiziram nisi ti pogresno rekao svoje misljenje nego si sam sebi dao gol AUTOGOL :D

Hajde kad se pravis da nisi ljubomoran Odgovori na ovo pitanje:

Kako bi reagovao kad bi devojka koja je sa tobom u vezi plesala sa drugim. Zamisli celu situaciju On nju drzi oko struka a ona njemu ruke oko vrata. E hajde sad ali iskerno koja bi osecanja imao ili nebi nista osecao ?

Hehehe,sad otkrih da je nekad na ovom forumu postojala i neka Arhitektinja.Dobra Arhitektinja,dooobra.Jaka.Gdje je sad?Voljela bih je upoznati. :]
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

109

Srijeda, 02. Novembar 2005

Hehehe, banovali je izgleda. :))
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

110

Srijeda, 02. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od Spain
Hehehe, banovali je izgleda. :))

Sigurno i ona nije imala drugog posla (kako neko rece) KAO I JA,pa umjesto da se uda(kako nam predlozi ONAJ JEDAN)traumirala je ovde po forumu one psihicki labilne osobe :)) Hahaha,aaaaa sad tek kuzim ;) pa zato je TAJ rekao dosta mi je galaksija i arhitekti :))
A ti Spaine,jesi ti bio i na nju ljubomoran (kao sto si na mene) pa me stalno optuzujes da ganjam simpatije po forumu?A sta ti ustvari govori da sam ja ovde nekome simpaticna? :]
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

111

Ponedjeljak, 16. Juli 2007

LJUBOMORA

Ljubomora je u ljubavnom odnosu kao sol u hrani. Sasvim mala količina može poboljšati okus, ali prevelika količina uništava užitak i pod određenim okolnostima može ugroziti život. Maya Angelou

Ljubomora je kompleksna i neugodna emocionalna reakcija koju smo svi ponekad u životu osjetili. U osnovi ljubomore nalazi se strah: strah od napuštanja, strah od gubitka ljubavi, strah od gubitka časti, strah od sramoćenja, neriješeni strahovi ili bolna iskustva iz prošlosti, strah da nismo "dovoljno" dobri, lijepi, pametni, bogati... Ovi strahovi, jednako kao i ljubomora, ne moraju biti realni da bi izazvali bolnu reakciju.
Koliko je ljubomora raširena govori podatak da se najmanje trećina ljudi koji se javljaju po psihološku pomoć u vezi bračnih problema javljaju upravo zbog problema s ljubomorom.
Što se tiče intenziteta ljubomore većina se ljudi nalazi negdje između dva ekstrema: ponekad osjećaju ljubomoru ali ih ona ne izjeda. Većina kaže da ekstremna ljubomora traje par dana i da je rijetka, te da mogu sebe kontrolirati da budu ljubomorni do određene granice i tako zaustaviti ekstremne reakcije.
Neke situacije očekivano izazivaju osjećaj ljubomore, i normalno je očekivati takav osjećaj kao reakciju na te situacije. Za većinu ljudi, na primjer, okidač za intenzivnu ljubomoru je otkriće da je njihov partner imao tajnu vezu, dok neki manji događaj, kao pogled partnera na atraktivnu osobu, obično ne izaziva snažnu reakciju kod većine ljudi. Istraživanja su pokazala da smo najljubomorniji kada je rival osoba koju poznajemo i zavidimo joj. Najslabiju reakciju imamo kada je rival netko koga ne poznamo i o kome imamo loše mišljenje. Ako je partner već bio nevjeran u prošlosti, ili smo i sami bili nevjerni, vjerojatnije je da ćemo osjećati intenzivniju ljubomoru i sebe opisivati kao "ljubomornu osobu".

MUŠKARCI I ŽENE – Tko je ljubomorniji?

U simptomima, čestini javljanja doživljaja ljubomore i jačini ljubomorne reakcije muškarci i žene se NE razlikuju.
Najčešće se i muškarci i žene nose s osjećajem ljubomore tako što nastoje o tome
razgovarati s partnerom, iskazati povrijeđenost, ignorirati osjećaj ili jednostavno nastoje preći preko toga i suzbiti ljubomoru.
U reakciji na ljubomoru muškarci i žene se ipak ponešto razlikuju, u skladu sa spolnim ulogama. Tako muškarce češće uhvati bijes i napuštaju situaciju, a žene češće osjećaju depresivnost, razočaranje, samookrivljavanje i sumnju u sebe.
Muškarci i žene razlikuju se i u okidačima koji izazivaju ljubomoru. Žene osjećaju češće ljubomoru ako znaju da se muškarcu nešto sviđa i vide to na drugoj osobi (na primjer: on voli plavuše, ona postaje oprezna i ljubomorna ako on pogleda plavokosu ženu). Muškarci, naprotiv, smatraju rivalima one koji su bolji od njih u područjima važnim za njihovu definiciju njih samih. Ne uzimaju u obzir preferencije partnerice (na primjer, poslovno uspješniji muškarac, onaj koji vozi bolji automobil i sl.).

MOŽE LI SE LJUBOMORA KONTROLIRATI?

Ako vidite da ljubomora koju osjećate uništava vaš odnos, ako ste ljubomorni na svaku osobu u partnerovom životu, čak i one koje su bile prije vas, ako imate teškoća uspostaviti povjerenje prema novim ljudima u vašem životu jer vas je prijašnji partner prevario možda bi bilo dobro potražiti pomoć psihologa u rješavanju tog problema. U svakom slučaju počnite s tim što ćete sami sebi postaviti nekoliko pitanja. Pitajte sebe zašto se tako osjećate? Koji vas problemi koje vučete iz prošlosti čine tako sumnjičavima i osjetljivima? Jeste li bili prevareni u prošlosti? Jeste li nesigurni i ovisni o partneru? Bojite li se napuštanja jer mislite da nećete moći ili znati kako sami? Mislite li da niste dovoljno vrijedni da bi održali partnerov interes?
Ako ste stalno u strahu da će vas partner prevariti može se dogoditi da napravite toliko tenzije i teškoća u odnosu da zaista netko drugi, tko nudi poštovanje, harmoniju i radost, privuče pažnju partnera. To su stvari koje su važne. Trebate brinuti o tome što dajete u odnos.
Ne zaboravite da je ljubomora često loše skrivena potreba za kontrolom. Potreba da držimo partnera na kratkom lancu. Razmislite o tome zašto vam je to potrebno? Koje strahove u vama to umiruje? Izaberite poštovanje. Najmoćniji ste kada volite, poštujete i kada svojom osobnošću i trudom gradite odnos. To je puno snažnije nego kontrola. Ne zaboravite da ne možete nikoga natjerati da dođe kući, ali možete učiniti da ŽELI doći kući.

U srži ljubomore nalaze se dvije osnovne stvari:

1. Ono što mislimo o sebi i kako se osjećamo u vezi samih sebe. Ako imamo loše mišljenje o sebi, ako smo nesigurni, ako ne znamo kako zadovoljavati svoje emocionalne potrebe (npr. osjećaj sigurnosti, poštovanja...) i imamo mnoge nezadovoljene potrebe, oslanjati ćemo se na druge ljude i trebati će nam njihova pomoć u tome (potreba da nam netko govori da smo važni, lijepi, pametni - jer sami u to ne vjerujemo). Što nam je više pomoći potrebno, više se bojimo izgubiti tu pomoć, izgubiti ljude koji nam pružaju ono što ne znamo kako pružiti sami sebi.
Što smo sigurniji u sebe, što imamo bolje mišljenje o sebi to ćemo biti neovisniji o drugim ljudima u pogledu zadovoljavanja tih potreba.
Druga važna stvar je naša potreba za kontrolom i posjedovanjem. Ako sasvim iskreno sebe zapitamo mislimo li zaista da je moguće kontrolirati drugog čovjeka kako nas ne bi prevario ili slagao znati ćemo da je odgovor: naravno da ne. Nikoga ne možemo spriječiti da nas zamijeni ili ostavi ili prevari. Zaista je važno uvijek iznova raditi razliku između onoga što možemo kontrolirati i onoga gdje moramo prihvatiti da nešto ne možemo kontrolirati. Tu je potrebno uložiti puno truda. Temelj tog truda je razmišljanje o sebi i svojim nesigurnostima i strahovima. Što više prihvaćamo sebe to manje imamo potrebu kontrolirati druge. Naučiti kako prihvaćati druge, znati da ih ne možemo kontrolirati ili prisiljavati na nešto, pustiti ih da budu ono što žele ili moraju biti je životni projekt. To je nešto čemu treba uvijek iznova nastojati težiti jer je jedini način da postignemo unutarnji mir shvatiti da ne možemo kontrolirati drugog čovjeka.
Na primjer: sasvim sigurno nećete moći natjerati muža da dođe kući ali ćete prihvaćanjem i njegovanjem sebe i njega i odnosa u kojem jeste vrlo vjerojatno učiniti da on želi doći kući.

2. Ono što mislimo o drugima. Ako mislimo da je svijet pun varalica i da se ljudima ne treba vjerovati sigurno je da ćemo nastupati s nepovjerenjem i tražiti znakove koji upućuju na to da nas druga osoba vara ili nam nešto skriva. Vrlo često, ako smo imali loša iskustva u prošlosti (npr. partner nas je prevario) postajemo oprezni i nepovjerljivi i prema novim ljudima u našem životu. I opet nepovjerenje prema drugim ljudima govori o tome kako se osjećamo prema samima sebi. Ako se osjećamo nesigurno i ranjivo naravno da moramo povećati oprez prema drugim ljudima kako bi se zaštitili od toga da budemo povrijeđeni.

ZAŠTO KONTROLIRATI LJUBOMORU?

1. Zabrinuti ste jer sumnjate da ste prestali biti interesantni partneru. Mislite li da će neraspoloženje, svađe, proganjanje ili neprekidna kontrola poboljšati Vaš imidž? Naprotiv, još će više udaljiti partnera od Vas.
2. Ne možete spriječiti partnera da Vas prevari ili ostavi. Koliko god napora uložili ne možete kontrolirati drugu osobu. Kontrolom i sumnjičavošću je tjerate od sebe, a ne vezujete.
3. Što više ispitujete, to ćete manje znati.
4. Ako s partnerom želite graditi ozbiljan odnos, onda se vjerojatno nadate dugogodišnjem zajedničkom životu. Kako ga želite provesti? Brinući oko nečega što se možda nikada neće dogoditi? Dok vi brinete oko toga hoće li Vas partner prevariti, propuštate mogućnost lijepih, radošću ispunjenih zajedničkih trenutaka.
5. Slaba kontrola ljubomore govori o vašem niskom samopoštovanju i strahovima koji kontroliraju Vaš život. Porazgovarajte sa stručnjakom psihologom koji će Vam pomoći pronaći unutarnji mir.
Dr. sc. Ana Kandare
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

plavooka_

Početnik

(10)

• »plavooka_« je žensko

Datum registracije: 24.10.2008

• Poruku poslati

112

Petak, 24. Oktobar 2008

ja nerazumijem zasto ljudi budu toliko ljubomorni i kako to dodje do te granice gdje partner pocne da kontolise sve u vezi druge osobe. kazem da ne razumijem zato sto moj je muz previse ljubomoran i ponekad kontrolise ako nisam kuci isti minut kao i dan prije ili ako obucem haljinu i idem u mall sa njim a neki se muskarac okrene ili pogleda u mene. to mi neide u glavu zasto jer zna da ga volim - pa nebi se udala za njega da ga nevolim- a onda neke dane hoce da obucem haljinu. misila sam da mu mogu sve reci ali ocigledno ne jer ako kazem ista sto ima veze sa nekom muskom osobom, prijateljem, kolegama na poslu i slicno on poludi. odakle god dosla, ljubomora je za mene bolest. poceo je isto za vrijeme price ili svadje u vezi ljubomore da gura, stisce, i baca. negovo objasnjenje za ljubomoru je zato sto me voli. ali ako nekog volis i ako ti je do nekog stalo zar nebi iz ljubomore htje/la da uradis sve da zadrzis tu osobu radeci fine stvari a ne sa fizickim dostavljanje. neznam ako ljubomora moze da se izlijeci i sta je lijek . isto mislim da osoba treba da bude ponosno ako se neko okrece za njenim partnerom jer znas da se svidja drugima i da je privljacna a ona tebe voli.

MATRIX

Zlatna sredina

(10)

• »MATRIX« je muško

Datum registracije: 22.04.2007

• Poruku poslati

113

Petak, 24. Oktobar 2008

Nema lijeka protiv bolesne ljubomore! Možete pričati šta hoćete, ali nema lijeka!
Drugo - ljubomora nije obavezno produkt ljubavi. Ljubav ionako traje maksimalno 4.5 godine (jedan Japanac je dobio Nobelovu nagradu za rezultate istaživanja koji su to potvrdili).

Zato navikni se! Mislim, pokušaj...
我还记得

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

114

Subota, 25. Oktobar 2008

Jeste ljubomora zna da bude losa, preterana, napadna.

Ali ja je gledam na drugi nacin. Ona u ljubavi zna da bude i strasno simpaticna. :P Kada je tvoja draga ljubomorna na tvoje razgovore sa drugim lepim devojkama, strasno je zanimljivo, i tebi je drago. Ili kada si ti nesiguran kada je tvoja lepsa polovina u muskom drustvu. To , u normalnim kolicinama, je strasno lepo.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

mona

Početnik

(10)

• »mona« je žensko

Datum registracije: 26.10.2008

• Poruku poslati

115

Nedjelja, 26. Oktobar 2008

lutajuci netom,u potrazi za ovom temom,naleteh na vas.procitala sam razna misljenja,ali ljubomora moze biti bolest,koja vodi i do tragicnih slucajeva.u osnovi ljudske prirode da oseti ljubomoru,nevezano za uzrast,pol,nacionalne i veverske pripadnosti.problem nastaje kada se otme kontroli,sta tada?kako ziveti sa takvom osobom?

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

Lokacija: http://www.ph-code.com, Tre&amp;#263;i kamen od Sunca

• Poruku poslati

116

Nedjelja, 26. Oktobar 2008

Citirano

Orginalno od MATRIX
Nema lijeka protiv bolesne ljubomore! Možete pričati šta hoćete, ali nema lijeka!
Drugo - ljubomora nije obavezno produkt ljubavi. Ljubav ionako traje maksimalno 4.5 godine (jedan Japanac je dobio Nobelovu nagradu za rezultate istaživanja koji su to potvrdili).

Zato navikni se! Mislim, pokušaj...

Ima rešenje! Svake 4,5 godine menjaš devojku ili se ponovo ženiš :). I tebi i njoj dobro, pošto ste se oboje voleli 4,5 godine, osim ako neko nekog nije malo kasnije počeo da voli pa je na direktnom gubitku kad pukne veza :) jer mu još nije strošena ljbavna četvoroipogodišnja baterija :). Šalim se malo.

Ljubomora je, naravno, poremećaj ličnosti i veoma ozbiljna stvar! Zaslepljuje čoveka. Brat brata ubije, čovek ženu! Mislim da se ljubomora mora sistematično lečiti kao i depresija ili bilo koji drugi poremećaj!

plavooka_

Početnik

(10)

• »plavooka_« je žensko

• Poruku poslati

117

Ponedjeljak, 27. Oktobar 2008

ja nemislim da je ljubomora lijepa niti da je simpaticna. mislim bar ta o kojoj sam ja pricala gore. malo ljubomore o kojoj su neki gore pricali je ok naravno ali kada dodje do kontrole druge osobe, do fizickog maltretiranja i drugih ruznih stvari vjeruj mi nije nimalo interesantna. dali ima lijek za to ili ne neznam ali mislim da to osoba sama sebe mora natjerati da se promojeni u vezi nekih stvari da bi se ljubomora smanjila ili bar one stvari sto je ruzno u njoj da bi nestale. to je samo moje misljenje.

MATRIX

Zlatna sredina

(10)

• »MATRIX« je muško

Datum registracije: 22.04.2007

• Poruku poslati

118

@plavooka_
ako je jedan od problema -način oblačenja, počni od sebe promene o kojima govoriš! Savetujem ti da ne čekaš promenu kod druge strane. Možeš samo jadikovati po forumu, ali ništa od toga -dok ne počneš od sebe. Samo vi terajte injat jedno drugom, pa ćeš videti da kod nas na Balkanu žensko i kad je u pravu NIJE U PRAVU! Kontaš? Ovo je dobronameran savet.

Nemoj neko pogrešno da razume, preterana i suluda ljubomora jeste bolest, ali umerena ljubomora je neophodna da bismo se razlikovali od životinja.
我还记得

remos

Učenik

(10)

• »remos« je muško

Datum registracije: 07.07.2008

• Poruku poslati

119

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin
Esselamu alejkum

Ljubomora se ne može gledati čisto razumom. Slažem se da razmišljanje čisto razumom dovodi do zaključka da taj partner ili partnerka u stvar i nisu vrijedni naše ljubavi, ali ipak i poslije takvog zaključka ostaje osjećaj povrijeđenosti.

Po meni to je zato što je ljubomora mješavina ljubavi prema sebi i ljubavi prema drugome, vjerovatno više ovo prvo. I zato ne mislim da je ona negativna, naravno u nekim granicama, jer osoba koja ne drži do sebe ne može, uistinu, biti ljubomorna.

Sandzacki_sin je defitivno dao najbolju definiciju. Slazem se u potpunosti na njim ! Tvoj muz ima izrazeno SAMOPOSTOVANJE (self-esteem) i to ti je to :-) Budi srecna sto takvog muza imas. Jer veruj mi ne zbog tebe vec zbog sebe tvoj muz te pazi. Kao sto to Sandzacki_sin dobro rece, tvoj eventualni los postupak lose izdanje u javnosti, on svata kao svoj blam pa zbog toga zabranjujuci tebi neke postupke/neko ponasanje on zapravo stiti sebe.
Ispitaj svoj odnos prema najboljem drugu/drugarici.Dali lako odbijas njegov/njen predlog da izadjete zajedno.A kakav je tvoj odnos prema ezanu?

plavooka_

Početnik

(10)

• »plavooka_« je žensko

• Poruku poslati

120

Utorak, 11. Novembar 2008

ne trjeram ja inat njemu niti on meni, niti jadam ovde po forumu. ja govorim moju stranu i misljene kao svi drugi. moju pricu dajem kao primjer. on priznaje da je ljubomoran ali to sto govoris za balkan i zene mogu ti reci samo jednu stvar i to je da mi je drago sto nezivim tamo jer mi se ne svidja nacin kako se zene tamo tretiraju. ja nisam tako tretirana sve o cemu sam pricala jeste ljubomori i davala price u vezi toga. sto se tice mog oblacenja, sasvim je ok. on je ljubomoran ako neko pogleda u mene i onda nevoli sto sam to obukla a zajedno kada krenemo on vidi sta sam obukla i nema problema sa tim. ocigledno ima nerazumevanja ali to je sta sam htjela da kazem gore u proslom pisanju.

Social bookmarks