Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško
  • »sans« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

1

Srijeda, 28. Maj 2003

Ljudi koje vredi pamtiti

Ovu temu sam zamislio kao mesto gde bi svako od nas napisao par reči o ljudima koje vredi pamtiti, zbog njihovog dobročinstva i veličine, i na taj način doprineo da ta imena budu otrgnuta od zaborava i sačuvana za neke buduće naraštaje kao svetli uzori...

P.S. Tema nije zamišljena kao mesto gde bi se pisalo o ljudima iz našeg vremena, jer sam mišljenja da ipak treba dozvoliti vremenu da uzme svoj danak... pa u tom smislu molim sve članove Foruma da u svojim prilozima pišu o onima kojih se sećaju, makar iz priča, a ne o trenutno-akltuelnim likovima tipa Sulejmana Ugljanina, Rasima Ljaića, Muamer ef. Zukorlića i dr. savremenika za koje vreme još uvek radi, i nije dalo svoj konačan sud.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško
  • »sans« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Srijeda, 28. Maj 2003

Moj izbor, za početak...

Rahmetli Hadži Hilmi-efendija Korać , čovek koji je sav svoj ovodunjalučki život proveo u skrušenoj veri, koji je mnogim generacijama bio uzor i verski učitelj a od koga se moglo naučiti mnogo. Jedan je od prvih posleratnih Hadžija sa ovih prostora, iskren, obrazovan i (dušom) bogat čovek... Nadam se da među članovima foruma ima još onih koji pamte ovog velikana sandžačke uleme.

Rahmetli Hadži-Mehmed Harčinović , trgovac,dobrotvor u svoje vreme poznat kao "sirotinjski otac" čovek koji je hranio i oblačio najmanje dvadesetak sirotinjskih porodica (a da oni nisu ni znali od koga im dolazi hrana i odeća), čovek koji je ovim dunjalukom išao široke ruke a ipak iza sebe ostavio dosta i za svoju porodicu... Umro je u svojoj 42-oj godini, pred sami II svetski rat, a zahvaljujući tome što svog radnika nije hteo da ostavi na cedilu već ga je, bolesnog od, tada neizlečive tuberkuloze, vodio po Beogradskim bolnicama i na taj način i sam zaradio ovu bolest od koje je i umro...

Nek im je rahmet duši, i da im Bog dž.š. da Džennet, a nama pouku da krenemo njihovim stopama...

sans je dodao/la ovu sliku:
  • rahmetli Mehmed Harcinovic.jpg
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 29. Maj 2003

Negdje pred polazak na fakultet povede me otac kod rahmetli hadzi Hilma da mi razbije neke 'bubice' u glavi za koje sam smatrao da su sva mudrost svijeta. Prema hadzi Hilmu se moralo imati duboko postovanje, takva je bio pojava. Takav odnos je imala i njegova porodica prema njemu.

Posto sam mu postavio neka pitanja hadzi Hilmo me pogleda cudno pa poslije kraceg razmisljanja rece: "Vala dijete, niti ja umijem da ti odgovorim a niti ti umijes da me pitas."

Dugo sam se smijao tom simpaticnom odgovoru a tek kasnije kada sam se elhamdulillah oslobodio onih mojoh 'bubica' shvatio koliko je taj odgovor bio jedini logican odgovor u tom trenutku.

Neka mu Allah uzviseni daruje dzennet. Amin!
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

4

Petak, 30. Maj 2003

Selam alejkum Boshnjaci. Nemogu a da ne kazem da mi se je veoma svidjeo ovaj Post kojeg je Ed napisao, i ovaj dogadjaj koji mu se je dogodio i posebno rechenica tog Mudrog Amidze. Elhamdulillah. Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

kiki

Zlatna sredina

(10)

• »kiki« je žensko

Datum registracije: 08.04.2003

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 12. Januar 2004

Ja se bas i ne mogu pohvaliti da se secam nekih tako plemenitih i mudrih starih ljudi,ali se zato veoma cesto setim jednog svog skolskog druga koji je Allahovom voljom rano napustio dunjaluk.
Njegovo ime je Duranovic Mirsad-Miko.Bio je ucenik generacije u gimnaziji,osvajao mnoga takmicenja iz matematike,fizike,hemije,pisao pesme...uvek bio spreman za druzenje,pomoc prijatelju u nevolji.Po zavrsetku gimnazije upisao je medicinski fakultet u Beogradu.Bio je to covek koji je obecavao mnogo,ostvarivao je izuzetne rezultate u svakoj oblati kojom se bavio.Stigao je do druge godine,polozio ispite sa visokim ocenama,ali nije stigao i da ostvari neke svoje snove.

Da mu Allah dz.s. podari mesto u Dzenetu.
Pazi koju igru igras.

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

6

Ljudi vrijedni pomena...

Rahmetli Ismail ef.Filibalic,
Ucen i cijenjen, ne samo od svojih dzematlija, nego od svih gradjana Novog Pazara, bez obzira na vjeru i naciju. Covjek koji je dao veliki doprinos ocuvanju islama na prostoru Sandzaka. Komunisticka vlast je zahtijevala od njega da potpise da islam i Kur'an odobrava skidanje zara i feredze. Svakako, nije mogao potpisati jer je znao da Allah naredjuje pokrivanje muslimanki. Odmah zatim je preselio. Preselio je 1948. god., ogromna masa ljudi nosila je tabut Ismail efendije na uzdignutim rukama do njegovog mezara na Gazilaru.

Rahmetli Vehbija Hodzic,
veliki ucenjak, poliglota. Ostavio je iza sebe mnoga djela.

Rahmetli Faruk ef. Demic,
veliki alim. Prvi alim koji je uticao ne budjenje islama na prostoru Sandzaka 90-ih godina, poslije komunizma.

Neka im je rahmet dusi, da im Allah dz.s. podari Dzennet.
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

7

Pozdrav za sve prijatelje foruma...

Ne mogu da se otmem utisku, a da ne pomenem na ovim stranicama rahmetli prof. Mensrura Šačića, jednog od onih ljudi koji su neprimetno prošli dunjaluk, živeli skromno, a iza sebe ostavili puno, veliki i značajan književni opus i potomstvo koje zaslužije svaku pohvalu...

Pozdrav

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

8

Srijeda, 21. Januar 2004

Alija Izetbegovic Allarahmetile
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 05. Februar 2004

Hadzi mula-Hilmo ef.Korac

Rodjen je 1910. god. u Carichina (izmedju Prijepolja i Sjenice), 1924. godine upisao je medresu u Pazaru i nakon pet godina medrese koju je zavrsio sa tadasnjom ulemom (ne bih da pominjem da slucajno koga ne bih zaboravio), nastavio na putu islamskog misionarstva u Sandzaku.

To je i jedina generacija Gazi Isa-beg medrese prije rata koja je izasla, medresa je tek bila renovirana i pustena u rad, rat ju je omeo i treci njen istorijski nastavak je bio pocetkom '90-tih...

Hadzi Hilmi Efendija, kako su ga obicavali zvati, bio je jedan od vrijednih ljudi toga doba koji su sav svoj zivot posvijetili vjeri, radu sa ljudima i dzamiji.

Bio je kao imam u rasporedi po Pesterskim selima, mektebima, ramazanski aktivista, da bi nakon rata povukao svoje roditelje i bracu i nastanili se svi u Pazaru.
Tada je u Islamskoj Zajednici koja je bila na raspecu bilo vrlo tesko raditi, to su on i njegovi kolege uspjeli da se suprotstave tadasnjem komunistickom rezimu.

Bio je imam u Dzamiji Ahmed vojvoda do svoje penzije, i sve je davao za islam i dzamiju, ta dzamija je zbog njegove aktivnosti poznata kao "koracka dzamija" (prijue Altun Alem dzamije u prvomajskoj ulici).

Ozenio se mlad, Eminom Hadzifejzovic, od koje mu Allah dz.s. dade poroda od kojih bi poznat sin mu srednji, sada hadzija takodjer, Osman - autoelektricar LANDO.

da mu Allah Dz.s. otvori vrata firdewsa
AMIN

10

Četvrtak, 05. Februar 2004

Citirano

Orginalno od kiki

Njegovo ime je Duranovic Mirsad-Miko...

Bio je to covek koji je obecavao mnogo,ostvarivao je izuzetne rezultate u svakoj oblati kojom se bavio...

...i nije stigao i da ostvari neke svoje snove.

Da mu Allah dz.s. podari mesto u Dzenetu.

Steta sto je tako mlad morao da ode, ali je to ipak bila volja Allaha dz.s. On je na ovome dunjaluku ostavio traga i dobra po kome ce ga se mnogi ljudi secati.

Da ga Allah dz.s. nagradi Dzenetom.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

11

Nedjelja, 07. Novembar 2004

HADŽI HILMI EF. KORAĆ I NEZIR EF. SALIHOVIĆ, ISTAKNUTI HATIBI I VAIZI

Kod nas u Novom Pazaru ima petnaest aktivnih i honorarnih imama, mladih i starih, te još dva ramazanska, pošto imamo sedamnaest džamija. Moglo bi se reći da su samo dvojica od njih, u potpunosti prihvatili
i dali sve od sebe da usavrše i specializiraju u svojoj struci i da se posebno istaknu u svom radu. To su: hadži Hilmi ef. Korać, sada penzioner i Nezir ef. Salihović, aktivni imam.
H. Hilmi ef. Korać dok je bio aktivni imam, a i kao penzioner, sve dok nije obolio, privlačio je svojim lijepo pripremljenim hutbama i vazovima musalije iz cijelog grada. Ljudi su tamo odlazili mnogo prije namaskog vremena da bi dobili mjesto u džamiji. Njegova je džamija bila dosta udaljena od centra, ali su i džematlije iz drugih džemata tamo dolazili da slušaju h. Hilmi ef. i njegov vazu-nasihat, koji je održavao prije džume, a kasnije i hutbe. Da je njegova džamija bila prostranija, mnoge bi druge ostajale poluprazne toliko su džematlije bile zainteresovane za njegova uvijek dobra pripremljena i aktuelizirana izlaganja.

SAVREMENA HUTBA

On je svoj uspjeh postigao samo svojim trudom, nesebičnošću i primjernim izlaganjem. Služio se arapskim djelima, nabavljao razne listove i časopise, te zbirke savremenih hutbi odsvakle, pa i iz arapskih zemalja, birao odgovarajuće teme, koje su privlačile i interesovale slušaoce. Nije bio dosadan i predug, već je gledao i raspoloženje slušalaca. Više puta bi istu temu odložio i nastavio sljedeće džume.
Po odlasku u penziju nastavio je vaziti prije džume i zadržao je svoje slušaoce. Kasnije je obolio, prestao sa predavanjima i njegova džamija nije više bila ispunjena džematlijama kao nekada.
H. Hilmi efendija je učinio još jedan lijep gest koji se rijetko dešava kod starijih njegovih kolega. Otišao je u penziju, da bi ustupio mjesto mladom imamu, koji je tih dana bio podnio zahtjev Odboru IZ za postavljanje, a drugog upražnjenog mjesta nije bilo. Toga mladog imama h. Hilmi efendija je poveo sa sobom i upoznao ga i preporučio svojim džematlijama kao svoje rođeno dijete.

NEZIR EF. SALIHOVIĆ je jedan od najmlađih imama, kako po godinama tako i po stažu, ali je po uspijehu u radu i po njegovu vladanju i ponašanju najvredniji i najzapaženiji među svojim kolegama. On je imam u čaršijskoj centralnoj Arap-džamiji, koja je u našem gradu najveća i najposećenija. Otkad je on došao za imama u ovoj džamiji petkom nema mjesta. Njegove hutbe i predavanja su toliko smišljene i savremene da su privukle džematlije iz cijelog grada.

USAVRŠAVANJE IMAMA

Ovakav uspjeh nije došao preko noći, nego je postignut trudom i zalaganjem, pa bi trebalo i ostale njegove kolege da se ugledaju na njega i da se late knjige, da svoje znanje svakodnevno dopunjuju, pa bi bilo uspjeha u džematu kao i kod Nezir efendije. Bar danas ima literature na našem jeziku, pa se i oni koji ne vladaju stranim jezicima (arapskim i turskim) mogu pripremiti za bilo koju temu na najsavremenijem nivou. Tu su Glasnik, Preporod, Islamska Misao, tu je i najnovija Zbirka hutbi i vazova. Sve gotovo i pripremljeno samo malo truda i dobre volje, pa će biti i dobrih rezultata. Pored pomenutih časopisa, danas imamo i ostalih prevedenih knjiga i brošura u kojima se može naći obrađeno svako vjersko pitanje i svaka tema samo imamima i drugim treba više rada i zalaganja i više ljubavi za posao koji obavljaju.
Bez rada i ljubavi nema uspjeha, pa bih preporučio svakom kome ne leži posao koji obavlja, neka traži neki drugi ukoliko hoće da ima uspjeha u životu. Ako džematlije bježe iz svoje džamije u drugu zbog nedovoljnog obrazovanja, nereda ili lošeg ponašanja svoga imama, tu onda slijedi i Božija kazna.
Danas se sa hutbe ne može pričati bilo šta, jer među džematlijama ima učenih i načitanih, koji žele da nešto novo čuju od svog imam-efendije. Ne može se ponavljati ono što se pričalo prošlog ramazana ili prošlog mjeseca, jer takve hutbe i vazovi za slušaoce postaju dosadni.

DOBAR VAZ – PUNA DŽAMIJA

Pričaju za rahmetli Ćemal efendiju iz Vrapčišta – (Makedonija) da nikad, otkad je, počeo vaziti nije ponovio temu, odnosno vaz, koji je jednom svome džematu več vazio.
Imao sam prilike da posmatram neke hatibe kako iz svoje sveske, na minberu traže i prebiraju hutbu koju treba da održi dok muezin uči ezan, te tako na brzinu nešto zbrda-zdola, ne vezano i nesmišljeno ispriča dok džematlije od dosade otkunjaju to vrijeme. To su oni nazovi hatibi od kojih bježe džematije i traže da čuju nešto novo i savremeno, a Nezir ef. Salihović im izlazi u susret, te je zbog toga njegova džemija ispunjena do posljednjeg mjesta pa se intikaljati tekbiri prenose preko muezina, da bi oni najudaljeniji klanjači znali kada treba otići na ruku i sedždu.
Nezir efendija je i sa svoji uljudnim ponašanjem stekao simpatije kod svog džemata i ostalih građana, kao i kod svojih kolega, te ga izabraše za predsjednika Udruženja ilmije, kao i za člana Odbora IZ.
Na kraju, poželimo našem mladom imamu još veći uspjeh u njegovom plodonosnom radu, našem penzioneru brzo ozdravljenje i dug život, a ostalim imamima da se na njih ugledaju i svojim trudom i zalaganjem i oni postignu bolje rezultate rada u svojim džematima, pa da drugom prilikom istaknemo i njihove zasluge.

Jakub Memić
Preporod broj 15 1.avgust 1980.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

12

Ponedjeljak, 09. Juli 2007

Covjek koga nikada necu zaboraviti i koji to apsolutno ne zasluzuje je moj rahmetli mektebski efendija hadzi Jusuf Mekic. Kako je to divan insan bio, subhanallah! Tokom ljetnjeg raspusta bismo svaki dan isli kod njega u mekteb u onu dzamiju drugu od Parka, po cijeli dan....ucili harfove, poslije Kur'an, preslisavali drugu djecu s njim, a nakon toga natovarili se knjiga i islamskih casopisa i posli kuci....pjeske, s njim zajedno. Onda bi on svratio tu masu ucenika kod Dzabira, natocio po sladoled i nastavili dalje pjesecenje. :)

Organizovali bi horske nastupe, posjete dzematima....Danas ne poznajem bas ni jednog efendiju koji se toliko angazira, pomaze i zalaze za uspjeh i pravilan odgoj svojih djaka. :(

Makar jednom u 10 dana bi dosao kod mojih roditelja da nas obidje.On je bio i moj najveci prijatelj, i sagovornik, kao roditelj..i on je uzorok mog kasnijeg upisa u Medresu.

Neka mu Uzviseni Allah podari dzennetske ljepote i nas, njegove ucenike, ponovo sastavi s njim u dzennetu da nastavimo zapocete muhabete... :( :klanja:
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

13

Citirano

Orginalno od Altuna
Covjek koga nikada necu zaboraviti i koji to apsolutno ne zasluzuje je moj rahmetli mektebski efendija hadzi Jusuf Mekic.

Jeste to bio krasan covek. Kod njega sam i ja stekla moje osnovno versko znanje. Imao je harizmu koja je delovala na sve u njegovoj blizini a i sire. Nikad nisam vise srela tako stalozenog insana kao sto je on bio. Imao je za svakoga lijepu rijec, cak i kad su drugi zasluzivali nesto ostrije rijeci. I uvijek je govorio tiho, nikad ga nisam cula da vikne. Od kad sam njega upoznala trudim se da budem mirna i stalozena makar stoti deo njega.

Neka mu Allah podari dzennet.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Abdussamed

Početnik

(10)

• »Abdussamed« je muško

Datum registracije: 09.07.2007

• Poruku poslati

14

I ja se slazem po pitanju Faruka Demica. Mislim da je on bio jedna od najvecih revolucionara Sandzaka nakon komunizma. Medjutim, desilo se, sta se desilo i o njemu se vrlo malo zna kod nas, dok na teritoriji BiH je vrlo dobro poznat ljudima koji su danas na izuzetno bitnim funkcija Islamske zajednice.

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

15

Utorak, 10. Juli 2007

kod mene duboko urezano secanje je na Rahmetli Safeta Mavric Caka .. Alpinistu svih vremena koji je zastavu Sandzaka ostavio na mnogo mesta...

to je bio poseban insan svako dijete ga je volelo i imao je strpljenja i zivaca cak i malom detetu da objasnjava ....

Da mu Allah dz s podari mesto u Dzennetu Amin
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

16

Utorak, 10. Juli 2007

Citirano

Orginalno od Abdussamed
I ja se slazem po pitanju Faruka Demica. Mislim da je on bio jedna od najvecih revolucionara Sandzaka nakon komunizma. Medjutim, desilo se, sta se desilo i o njemu se vrlo malo zna kod nas, dok na teritoriji BiH je vrlo dobro poznat ljudima koji su danas na izuzetno bitnim funkcija Islamske zajednice.

Rahmetli Fauk je jedan od onih koji je krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih uspio na planu budjenja islama ono sto vjerovatno niko prije na nasim prostorima nije mogao uciniti. Svojim blagim govorom, brigom i zanimanjem za sugovornika rijetko koga bi ostavljao ravnodusnim.
Nazalost nekima iz I.Z. je njegov uspjeh smetao

Da je on ziv vjerovatno danas Sandzakije nebi bili ovako zalosno i jadno podijeljeni na pristalice korumpirane IZ-Sandzaka i pristalice uzurpatorske SDA.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

17

Utorak, 10. Juli 2007

Citirano

Orginalno od E-B
Da je on ziv vjerovatno danas Sandzakije nebi bili ovako zalosno i jadno podijeljeni na pristalice korumpirane IZ-Sandzaka i pristalice uzurpatorske SDA.

Pazi kako se izrazavas. :O
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

18

Utorak, 10. Juli 2007

Citirano

Orginalno od E-B
Nazalost nekima iz I.Z. je njegov uspjeh smetao

Rahmetli Faruk ef. Demic nije smetao nekima vec mnogima u IZ. To je i razumljivo obzirom na hal u kojem se IZ tada nalazila. Sa svojim pristupom vjeri, svojom ozbiljnoscu, imanom koji je zracio te znanjem on je bio za sve kadrove tadasnje IZ pravi revolucionar. Oni su jednostavno bili zateceni i rekao bih uplaseni pojavom rahmetli Faruka. Njegove kolege imami, neki i danas u sluzbi, su u tom strahu kojeg su imali od pojave Faruk ef. Demica isli toliko daleko da su provocirali ne samo njega vec i njegovu hanumu (koja je kasnije takodje preselila na ahiret). Ne zelim nikoga da prozivam ali treba to da se zna. Tim ljudima je sejtan te postupke predstavio lijepim i oni su se poveli za tim. Vjerujem da se danas kaju zbog toga. Na zalost, Faruk ef. nije imao snage da se sam, bukvalno sam, odupre tim pritiscima i na kraju je donio odluku da odseli za Svajcarsku.

Ispricacu samo dva od mnogih dogadjaja koje pamtimo iz tog vremena kada smo se druzili sa njim. Rahmetli Faruk ef. je u pratnji jednog od nas isao u posjetu jednom poznaniku. Dok su isli putem pored njih prodju dva krupna covjeka zauzeta nekm zustrim razgovorom. U trenutku dok su se mimoilazili jedan od ove dvojice opsuje Boga. Faruk ef. je odmah reagovao:
- Sta to pricas!?
Covjek zbunjen stade i pogleda u njegovom pravcu.
- Tebi govorim, jesi li ti normalan, sta to pricas!? - ponovi Faruk dok ljutina sijeva iz pogleda.
- Sta ti je, zbunjeno ce covjek. Tebi nisam nista rekao.
- Opsovao si Boga, sram te bilo. Da cujem izvinjenje!!
- Pa ....
- Izvinjenje! Cujes li me! - sijevaju rijeci iz Faruk ef. ko sablje.
- Pa dobro, izvini.
Faruk ef. se okrenu i nastavi put.

Svako ko je poznavao Faruk ef. zna koliko je bio njezne gradje i po tome nije nikako mogao uplasiti ove hrmpalije ali je ocigledno imanska snaga koju je posjedovao bila toliko jaka da se ova dvojica jednostavno nisu usudila protivrjeciti.

Faruk ef. je jedno vrijeme radio kao vaspitac u Gazi Husref-begovoj medresi u Sarajevu. Jednom prilikom ga jedan ucenik upita: "Profesore, odakle vam taj lijepi dzemper?" Faruk ef. odgovori: "Kupio sam ga u onoj prodavnici preko puta one, kako je zovu, vjecite vatre. Vi je djeco nemojte tako zvati, ma kakva vjecita vatra, samo je Allah vjecit."

Citirano

Ovo je hipoteticki zakljucak koji, kada se uzmu u obzir zbivanja u periodu kojeg je rahmetli Faruk ef. proveo u N.Pazaru i nema neke osnove. Ja sam emotivno vezan za rahmetli Faruka. Druzili smo se, kako u Pazaru tako i u Sarajevu. Cesto je gostovao u nasoj kuci a nekoliko puta je i prenocio. I nismo mi bili jedini. Najmanje tridestak momaka je bilo u njegovoj blizini a od toga pretpostavljam da je nas desetak imalo jako srdacne odnose sa njim. Tesko da ce se naci neko od svih tih momaka ko ce pokusati da ospori kvalitete rahmetli Faruka ali ce se vjerovatno naci neki koji ce u isticanju njegovih vrlina i pretjerati. Ja to razumijem, pogotovu u ovom teskom vaktu kada se nodostatak rahmetli Faruka i te kako dobro osjeca. Podijeljenost muslimana u Novom Pazaru i sire je nasa sudbina. Uzroci krize su toliko duboki i ja sumnjam da bi cak i rahmetli Faruk sa svim svojim potencijalom kojeg je imao mogao nesto znacajnije da uradi na poboljsanju situacije.

Neka Allah dz.s obilato nagradi rahmetli Faruk ef. uvede njega i njegovu hanumu u dzennet i njihovo dvoje djece sacuva svakog zla i uputi na pravi put.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

TheManiacs

Početnik

(10)

• »TheManiacs« je zabranjen

Datum registracije: 10.07.2007

• Poruku poslati

19

Utorak, 10. Juli 2007

Pored puno onih iz Sarajeva, koji su branili grad i koji su poginuli, najcesce se sjetim rahmetli Djilde, vodje Manijaka, navijaca Zeljeznicara, koji je poginuo na liniji, na pofalicima, na samom pocetku rata otisao da brani grad i drzavu i tamo i poginuo... Sto se tice Sandzaka, mislim da je vrijedan sjecanja Rahmetli Ruzdija Durovic, koga sam poznavao i koji je zasluzivao svako postovanje svojom hrabroscu, postenjem i nepokolobljivoscu... Izdajnici u Bosnjackim redovima i saradnici okupatora samo misle da su njegovim ubistvom zaustavili borbu naseg naroda, isto kao i Djildinim i jos mnogih Bosanskih Sehida... Sloboda se svakom mucenickom smrcu nasih Sehida sve vise i vise blizila 8o
Bog neka te cuva za pokoljenja nova, zemljo krvi nase, nasih pradjedova, jedna si jedina nasa domovina, jedna si jedina Bosna i Hercegovina...

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

20

Utorak, 10. Juli 2007

Covjek koga cu ja dugo pamtiti je i rahmetli hadzi Sefko Latifovic. Upoznala sam ga desetak godina unazad preko porodicnih veza, i bio mi je jako draga osoba. Iako star covjek, uvijek se interesirao za moje ispite, za moj posao, kako to ide, sta....

Bio je veliki vakif.Sagradio je dzamiju na Hadzetu na svom imanju svojim sredstvima preko puta kuce, a za Berat dzamiju je dao plac, a samo Allah zna koliko je cesama podigao, puteva posuo itd.Pomagao je materijalno ugrozene, siromasne, rodbinu, ucenike Medrese....i interesantno, za to skoro nikada niko nije znao.

Oprastao je dug onome ko mu je dugovao, nudio je novac sam onome za koga je smatrao da mu treba u poslu, izgradnji i sl.

Malo je takvih ljudi....Neka ga Allah obraduje dzennetom i njega i njegovu hanumu!

Social bookmarks