Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 25. Septembar 2003

Ljutska prava

Jedna vest me potstreknu na razmisljanje, Sta su to ljudska prava. Naime:

" Amina Lawal, 31 godisnja Nigerijka osudjena od Sherijatskog suda na smrt kamenovanjem, zato sto je imala vanbracno dete"

Ova vest me zamisli, i zapita se, ko to ima pravo da u ime Allaha oduzme nekom zivot zato sto je dao zivot. Amina je na svet donela dete, znaci Allah joj ga dao, sigurno dete iz ljubavi, a covek je osudjuje na smrt.

Zasto ovu temu nazva ljutska prava, pa eto pitam se kako to da covek ne postuje pravo coveka da zivi i radja?
Kako to da covek ne moze da oprosti, vec ubija u ime Allaha? Kako to kad Allah kaze da postoji pokajanje za svakog, i da svakom Allah moze oprostiti?
Pitam se kako to covek daje sebi za pravo da sudi u ime svevisnjeg, onog ko je najveci najmocniji, nije li na njemu da sudi Amini za svoje grijehe? S'kojim pravom covek ustaje u njegovo ime i ispred njega?

Reci te mi, mozda i grijesim, opet ne znam puno, mozda vi bolje znate. Ako gresim, znam da ce mi allah oprostiti, no se pitam dal ce te vi, vi koji sudite.
malo za promenu

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Brate, smrtna kazna je osim u Serijatu prisutna i u nekim drugim zakonima kao sto je americki na primjer. Ovim primjerom ne zelim da uljepsam Serijat (jer Bozijem zakonu ne treba uljepsavanje) vec samo onako usput da te informisem ukoliko nisi informisan.

Allah je Onaj koji daje zivot i samo On ima pravo da ga oduzme. Prisustvo smrtne kazne u Serijatu nije u suprotnosti sa ovim jer je sam Allah autor tog zakona. Dakle, kada serijatski sud osudi nekoga na smrtnu kaznu i kada izvrsni organ postupi po odluci suda, oni su zapravo u djelo sproveli Boziju naredbu.

Za slucaj u Nigeriji sam cuo ali nisam detaljnije informisan. Prije neko vece je na BBC-ju u Hard-Talk-u bio gost neki Guverner jedne nigerijske pokrajine. Zakasnio sam sa gledanjem a vjerovatno je bilo rijeci o tom slucaju.

Imajuci u vidu sveobhvatnost i sirinu Serijata te stanje u muslimanskom svijetu mislim da se u niti jednoj muslimanskoj zemlji nisu stekli uslovi za primjenu smrtne kazne jer Serijat ne pociva na kaznama. Serijat znaci obezbjediti drustvu normalan zivot, zivot u kojem ce kriminalu, prostituciji, korupciji, siromastvu i bijedi biti vrata zatvorena. Tek u takvim uslovima smrtne (i ostale) kazne imaju smisla. Iz historije islama je poznat slucaj kada je vladar stavio van snage zakon po kojem se lopovu odsjeca ruka jer je zavladalo siromastvo i ljudi su posezali za kradjom da bi prezivjeli. Kada je vrijeme siromastva nestalo zakon je opet stupio na snagu.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

3

Primer koji je ed naveo oslikava jednu od najlepsih crta serijatskog zakona, a i celokupnog prava, a to je flaxibilnost koja mu omogucava da se primenjuje u svim uslovima i u svim vremenima. Istina je da se serijatski zakon sve vise spominje u negativnoj konotaciji, i to upravo na nacin na koji se sve vise spominju i svi pripadnici Islama po zapadnom svijetu, ali to nista ne umanjuje vrijednost Islama i zakona koje je propisao, jer kritike su u sustini upucene ljudima i njihovom delovanju koji cine da do tih konotacija (negativnih) uopste i dolazi. Sto rece premijer Malezije prije neki dan u nekom govoru 'Islam je savrsen a muslimani su ti koji nisu'. Ali i pored svog desavanja Islamu, nasuprot necijim ocekivanjima, tesko da se moze 'nauditi'.
Sto se tice zakona koje propisuje Islam, a koji su toliko sveobuhvatni i kompletni (negde detaljni a negde propisani kao smernice), on s obzirom da je od Svevisnjeg i Jedinog Savrsenog osmisljen, cak i kad ga ljudi nesavrseno primenjuju, i u neskladnim uslovima za njegovo primenjivanje, ipak funkcionise. Apsolutno sve ima razloga sto je propisano i apsolutno nista nije slucajno. Dovoljno je reci da su zakoni od Svoritelja svega i logicno je da su ispravni jer od samog Stvoritelja ih nije mogao niko bolje osmisliti, i ljudi se grdno varaju kad god pokusavaju sami da manipulisu zakonima koji bi trebali biti od vaznosti za covecanstvo (ova vrsta manipulacije se vekovima cini sa biblijom i imala je dosta negativnih posledica).
Iako se nije mnogo ni potrebno (po nekima) upitivati o razlozima, mislim da je razlog najvecem broju pravila i zakona transparentnost pri kategorizaciji, osudi i kaznjavanju dela, sto ima najbolji uticaj na ljudsku psihu u globalu. Mozda bi kod nekih neke stvari funkcionisale ispravno i bez sankcija pri prekoracenju granica (a mozda i ne bi da ih na prvom mestu i nije bilo), ali ljudska psiha je takva da sto se nesto mekse karakterise sve vise ljudi polako gazi preko toga. Jedan, pa jos jedan.. pa jos jedan.... ako se ne oseti izricita i jasna zabrana koja nije apstraktna vec konkretna, i osetljiva i dovoljno transparentna tesko da bi se ljudi pridrzavali pravila u bilo kojoj meri...
O ovome bih mogao jos i pisati, umalo i nisam, ali vidim da se ne krecem u pravcu naziva teme, tj ljudskih prava, te bolje je da prestanem dok nisam otisao daleko, a krenuo sam samo da iznosim misljenje o necemu spomenutom u temi..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

4

Utorak, 30. Septembar 2003

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci. Davno niko nije postavio ljepšu temu na Forumu Časnom. LJudska prava šta je to? Ja ću pokušati napisati ono kako ja na ljudska prava gledam.

Navešću primjer iz života. Recimo imamo jednu Firmu, kada čovjek stiče prava u nekoj firmi. Mora prvo da se prijavi, pa onda da dodje na razgovor, pa da se vidi koji su mu afiniteti, pa onda da se DEFINIŠE njegovo radno mjesto, šta je on u firmi, pa onda, na osnovu definicije njegovog mjesta u firmi daju mu se adekvatna zaduženja, pa ako on ta zaduženja obavi onda dobije svoja PRAVA u firmi na platu. Ovaj sistem se na zapadu ne dovodi u pitanje, tako je i tako mora biti. Pogriješi li neko u obavljanju svojih obaveza onda slijede kazne, koje su propisane zakonom. Zakoni su tu da misle dobro firmi. Zato na zapadu i funkcionišu firme. Zamisli udješ u neku firmu niti te ko zna niti poznaje i kažeš, ja hoću svoja prava u ovoj firmi na platu. Odmah će te neko pitat ko si ti, šta si ti u firmi, koje ti je radno mjesto, koje su ti obaveze, itd. A ti mu kažeš, šta te briga to je moja intima, to tebe ne interesuje, ja hoću prava moja ovdje u ovoj firmi. :)

E ovo zadnje se dješava u društvu? Tu nije prije svega nikakva definicija data, gdje je mjesto muškarcu, odnosno šta je muškarac, pa onda gdje je mjesto ženi, odnosno šta je žena. Pa onda na osnovu toga koje su obaveze muškarca i žene nemogu se definisati (odnosno šta je za njih dobro, a šta loše). I naravna stvar nemogu se onda definisati ni prava gore navedenih. Definisanje sebe je ostavljeno ljudima samim. Pa, ljudi tome i pribjegavaju, pa lezbijka definiše ženu na lezbijski način, iz toga onda izvodi svoje obaveze, sama. I onda na osnovu toga definiše šta je za nju dobro a šta loše i to nameće društvu i traži svoja prava. Takodje je takav slučaj i sa homoseksualcima, ovim ili onim. Dakle, u društvima kao što su zapadna svi traže prava ali niko ne pita koje su moje odgovornosti i niko neće da snosi odgovornost za posljedice koje nastanu iz takvog sistema.

U Islamu je sve definisano, i šta je muškarac i šta je žena. Koje su njihove obaveze u društvu, porodici, tamo ili ovamo. I onda na osnovu obavljenih ili ne obavljenih obaveza slijedi nagrada ili kazna. To je veoma vazno jer brine o društvu da funkioniše. Isto kao što zakoni firme brinu o firmi, tako i zakoni društva brinu o društvu. Sve što je loše treba zabraniti, a sve što je dobro treba ili narediti, ili pospešivati, itd. A kako će neko znati šta da zabrani, a šta da naredi ili pospješuje, kad nezna šta je dobro a šta loše, odnosno nezna ko je ni šta je i koja je njemu funkcija u društvu i na ovoj planeti.

Tako da sistem u kojem ništa nije definisano vodi anarhiji, da svako definiše svoje mjesto, svoje obaveze i svpja prava i da radi svako šta hoće. Iz ovakvog načina shvatanja i razmišljanja su proistekle i Samopouzdani muškarci i samopouzdane žene. To su oni koji su dovoljno jaki da se izbore za svoje mjesto u društvu, odnosno za priznavanje njihove definicije žene i muškarca i života.

Zaključak je taj da prije prava treba govoriti o odgovornostima, a prije odgovornosti treba govoriti o definiciji i položaju onoga o čijim pravima se govori.
Eto tako. Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Social bookmarks