Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško
  • »sans« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 29. Januar 2004

Lokalne TV stanice

Povod za pokretanje ove teme je Izveštaj o radu emitera za vreme predizbone kampanje koji je početkom ove godine podnela Republička radiodifuzna agencija koja je vršila nadzor medija u Srbiji za vreme prethodnih, vanrednih parlamentarnih izbora. Između ostalih tom nadzoru su bile podvrgnutne i naše lokalne televizije:
  • RTV Novi Pazar
  • TV Jedinstvo

Republička radiodifuzna agencija je za nadzor nad radom emitera u predizbornoj kampanji, angažovala i tri agencije koje se bave istraživanjem medija i javnog mnjenja:
  • za područje Beograda i Srbije van teritorije Vojvodine – Medium Gallup;
  • za područje Vojvodine – Medium Group
  • za područje Vojvodine i Srbije – AgencijaVit ( Vizija.Ideja.Tačnost)

Zadatak ovih agenicija je bio da prate ponašanja emitera prema odredbama Opšteg obavezujućeg uputstva.
Za teritoriju Vojvodine, Beograda i unutrašnjosti Srbije Agencija je, dakle, obezbedila sistem dvostrukog, a u nekim slučajevima i trostrukog monitoringa. Uz posmatrače koje je neposredno angažovala Agencija, nadzor su obavljale i tri pomenute organizacije za istraživanje medija. Time je eliminisana svaka moguća pristrasnost u obavljanju nadzora.
Rezultat ovog nadzora je i već pomenuti Izveštaj, a u tom izveštaju se konkretno za naše dve posmatrane televizije kaže:
NOVI PAZAR
TV Novi Pazar i TV Jedinstvo. Nema primedbi posmatrača

Ovako stoji na papiru, a mene interesuje:
-Kako je mišljenje vas, tj. onih od vas koji su imali prilike da gledaju ove dve televizije u predizbornom periodu.
-Takođe interesuje me koju od lokalnih televizija radije gledate i zbog čega.
-Interesuje mi i šta je, po vašem mišljenju ono što fali našim TV stanicama da bi program bio bolji i gledaniji.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 30. Januar 2004

U anketi sam odabrao opciju "nijedna" pa zelim da malo pojasnim i ujedno odgovorim na pitanje sans-a! Licno smatram da su i jedna i druga televizija daleko od profesionalizma. Glavni razlog za to je cinjenica da se na njima ne moze videti gotovo nijedna autorska emisija, vec se sve svodi na preuzimanje i skrivanje logoa drugih televizija. Istina, postojalo je par pokusaja da se nesto slicno uradi ali, ne znam zasto sve nije uspelo. Primer je emisija koju je nekada na TV Jedinstvo vodila Ivana Milic. Mislim da se zvala "Pazarski biseri "!

Sto se tice emisija koje redovno (a to znaci uvek kad imam vremena) gledam su, Dnevnik na RTV (svasta se cuje) i Novi talasi na Jedinstvo (nesto bolja situacija)! Filmovi su i na jednoj i na drugoj televiziji "fildzan liga" tako da na njima ne gubim vreme. A poslednje sto sam gledao na RTV je bio program sarajevske TV Hajat, proslog Bajrama. To je bio najbolji program RTV (koji i nije njihov) od osnivanja iste.

Dakle, moj je zakljucak da u gradu ne postoji Televizija koja bi zadovoljila osnovne kriterijume savremenog novinarstva!
Sit Hungry Doesn't Believe

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

3

Petak, 30. Januar 2004

Usput da pitam

Da li spisak televizija sa ankete znaci da u Pazaru ne postoji ni jedna druga televizija vise.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

ZAMBAK

Učenik

(10)

• »ZAMBAK« je muško

Datum registracije: 24.08.2002

• Poruku poslati

4

Petak, 30. Januar 2004

citirano od And_u_Price: ne postoji Televizija koja bi zadovoljila osnovne kriterijume savremenog novinarstva!

Govoriti o medijima, a pogotovo o televiziji bez predhodnog znanja sasvim je iluzorno i neosnovano. Ocjenjivati kvalitet jedne TV stanice u Novom Pazaru jedino je moguce ako izbiza poznajete u kojim uslovima rade. Ako to neznate molim Vas da ne raspravljate o necemu sto neznate i niste spremni da uradite bolje.
Sta su to kriteriji savremenog novinarstva. Da li je to plata sa kojom moze da se zivi prvih pet dana u mjesecu, radno vrijeme u kojem se nezna kad je dan, a kad noc, pritisci sa svih strana-ekonomski i politicki, ucjene i sikaniranja. U ovom poslu ne postoji mogucnost da budete dobro sa svima, sto je nazalost kod nas najpopoularniji drustveni stav. O tehnickim uslovima ne zelim da govorim puno. Jedna normalna kamera kosta negdje oko 10 000 eura i nema je ni jedna televizija u Novom Pazaru.
Mogla bi da postoji televizija koja bi zadovoljila kriterije savremenog novinarsta ako bi neko zadovoljio kriterije da daje pare za takvu televiziju. Takvih kod nas trenutno nema.
Ono sto je neko spomenuo da nema autorskih emisija na RTV Novi Pazar iznosi neistine i licne nebuloze. Jednostavno ima tipku na daljinski pa neka trazi sta mu odgovara.
Televizija je medij na kojem se odmah i najvise primjecuju greske i svi su spremni da kritikuju, a kad se sami pojave ispred kamere u najvise slucajeva progutaju jezik.

POSTOVANI PRIJATELJI:
NOVINARSTVO JE HUMANA MISIJA, NE POSTOJI NEZAVISNO VEC OBJEKTIVNO NOVINARSTVO, SVAKI MEDIJ JE JEDNOSTAVNO PODRUZNICA ODREDJENE POLITICKE I EKONOMSKE STRUKTURE DRUSTVA. To je de facto.

Neka je mir medju vama!
[SIZE=4][SIZE=3]"Interes (ma kakav on bio) je jedini motiv ljudskih postupaka"[/SIZE] [/SIZE]

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

5

Petak, 30. Januar 2004

Citirano

Orginalno od ed
Da li spisak televizija sa ankete znaci da u Pazaru ne postoji ni jedna druga televizija vise.

Da, to znači upravo to, tj. tačnije - znači da TRENUTNO program emituju samo ove stanice, jer je RTV SAN već pre nekoliko meseci prestala sa emitovanjem programa.

Citirano

Orginalno od ZAMBAK

Govoriti o medijima, a pogotovo o televiziji bez predhodnog znanja sasvim je iluzorno i neosnovano. Ocjenjivati kvalitet jedne TV stanice u Novom Pazaru jedino je moguce ako izbiza poznajete u kojim uslovima rade. Ako to neznate molim Vas da ne raspravljate o necemu sto neznate i niste spremni da uradite bolje.

Niko ovde nije ni govorio da bez znanja treba ulaziti u diskusiju.
No, sama činjenica da je RTV televizija koja je pravni naslednik TV EKRAN-a, da radi sa istom, ako ne i boljom opremom sa kojom je radio i TV EKRAN, da radi u istim (tehnički) ako ne i boljim uslovima u kojim je radio TV EKRAN -a da pritom kvalitet programa nije na istom ( a po meni čak ni na približnom) nivou je takođe znanje koje nikom od običnih gledaoca ne može a da ne zapadne za oko.

Citirano

Orginalno od ZAMBAK
Da li je to plata sa kojom moze da se zivi prvih pet dana u mjesecu, radno vrijeme u kojem se nezna kad je dan, a kad noc, pritisci sa svih strana-ekonomski i politicki, ucjene i sikaniranja.

Ovo je tipičan odgovor koji se može dobiti i od neuspešnog lekara, građevinca, arhitekte, kuvara, pekara, pa zašto ne i novinara? Ovaj odgovor se toliko odomaćio u našem žargonu da smo svi mi svesno ili podsvesno uvek spremni da ga damo kao mogući i opravdavajući, bez stvarnog sagledavanja uzroka tog stanja i posledica tog odgovora.

Citirano

Orginalno od ZAMBAK

POSTOVANI PRIJATELJI:
NOVINARSTVO JE HUMANA MISIJA

Obavljajte ga onda na najhumaniji mogući način, i pri tome ne nalazite nehumana obrazloženja za zatečeno i trenutno stanje.
Niko od vas ne traži BBC-jev kvalitet slike, niko ne traži spikere koju ne trepću pa makar i dva sata stajali pred kamerom i sl.
Lokalna televizija je lokalni servis. Svako od nas traži da servisne informacije budu blagovremene tačne i nepristrasne TAČKA.
Ja lično ne mogu da se pomirim da je vest o izboru Muftije nevažna ali da je pri tome vest da je Sulejman Ugljanin čestitao taj izbor vest dana (sutrašnjeg naravno)!!!
Ukoliko je tačno ono što je Cogito naveo, da je vernicima pravoslavne veroispovesti Božić čestitan u emisiji Džuboks,a ne i u vestima, hronici dana i sl. ne mogu da se pomirim ni sa tim!
Ukoliko se urbanistički haos u gradu ne primećuje godinama, ali se prvog dana nakon saznanja o istupanju Direktora Zavoda za urbanizam iz stranke SDA naglo "prošire vidici" to mene onda ne liči na JAVNI SERVIS i ( otkad ovo nisam rekao!!!) :
[SIZE=4]BODE MI OČI!!![/SIZE]

Zaključak koji je donela Republička radiodifuzna agencija i koji sam preneo mi smeta lično, jer me dovodi u sumnju da li sam ja to slep pa ne vidim to što oni vide... pa me to i pokreće da otvorim ovu temu. No, za taj zaključak su najmanje krive same lokalne televizije... krivi smo svi mi koji se mirimo s time, krive su i političke stranke koje, verovatno iz svog neznanja i neobaveštenosti kome i kako da se obrate nisu bile u stanju da spreče neobjektivnosti.
Zato je ova tema, pored toga što je lokalnog ujedno i edukativnog karaktera -jer ukazuje kome i kako treba u budućnosti prigovarati, kako sprečiti neobjektivnost, kako proširiti vidike svih nas, koji smo, dosta zahvaljujući i stanjem u medijama još uvek slepi za neke stvari.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

Cogito

Zlatna sredina

(10)

• »Cogito« je muško

Datum registracije: 23.06.2003

• Poruku poslati

6

Petak, 30. Januar 2004

Novinarstvo jeste plemenita aktivnost, ali mišljenja sam da treba voditi računa o razlikovanju profesionalnog, amaterskog, destruktivnog... I u svakom od njih njihovi zastupnici će biti spremni da pronađu plemenito i ono o čemu će oni govoriti u superlativima. I kao što je veličina čoveka u njegovoj spremnosti da u datoj problematičnoj situaciji nađe zadovoljavajuće rešenje, tako je i veličina jednog novinara u njegovoj spremnosti da svaku situaciju sagleda objektivno, i kao vršioc posla odgovori na ona pitanja koja mu postavlja elementarno novinarstvo: Ko, Gde, Kako i Kada (i objektivno „zašto“). Ako nivinar na ova pitanja odgovori odgovorno i objektivno, a na pitanje ZAŠTO da svoj komentar, preuzimajući ulogu sudije ili davaoca ličnog zaključka, takakv novinar nije neko ko može da nosi najveće epitete - OBJEKTIVNOG I ODGOVORNOG novinara.

-Naše televizije nisu u najboljem stanju u finansijskom pogledu, ali zato postoji i mogućnost da POSTOJE ili NE POSTOJE, i to je njihova odluka... Za nas kao prihvatioce toga što one nude može da bide bitan samo jedan princip: PRINCIP IZBORA. Odredba aksiome „principa izbora“ je jasna – pojedniac je sam svoj vlasnik i odabraće ono na šta će u određenom vremenu usredsrediti svoju pažnju. I meni uopšte nije problematično da postoji jedan ili drugi broj televizija na nekom prostoru...

Ali na ovo gore stajala bi i jedna opservacija: Televizije (kao u ostalom i ostali mediji) treba da vode računa da u postupku informisanja populacije strogo poštuju POSTOJEĆA pravila – zakone, podzakonska akta, i druge odredbe kojima su regulisani odnosi u datom društvu.
Kada određena televizija (u opštem slučaju medij) naruši neko pravilo ponašanja u meri koja ne bi bila popravljiva taj medij treba da prestane da postoji. Dakle, samo u toj situaciji, a sve ostalo je dozvoljeno, otvoreno... dozvoljeno je da mediji budu jednonacionalni – ALI TO NIJE PERSPEKTIVA TELEVIZIJAMA U NOVOM PAZARU. Neka se u ovom prepoznaju svi predstavnici ideja da je to dobro, i neka se u ovom prepoznaju sve JEDNONACIONALNE televizije u Novom Pazaru i sve one koje su jednonacionalane a imaju maskote (različite predmete) kojima pokušavaju pokazati svoju NE-jednonacionalnost. Neka se one same nađu u ovom...

-Dosta dobro o televizijama u Novom Pazaru je pisao moj uvaženi profesor srpskog jezika Elijas Rebronja, veoma otvoren čovek i spreman na saradnju sa širim osnovama. Inače, ja sam prošlog proleća bio jedan od dva glavna urednika jednog lista za omladinu, koji je izlazio uz pomoć ministarstva za nacionalne zajednice i ljudska prava, bez obzira što sam bio JEDINI Srbin u redakciji, ALI ZAR NIJE NAŠA PERSPEKTIVA ZAJEDNIČKA? Ko god misli da nije, i sve one televizije koje multietničnost u Novom Pazaru predstavljaju tako što Pravoslavni Božić čestitaju u emisiji DŽU-BOKS, sve one televizije koje na dan žalosti u Srbiji pustaju muziku NEKA SE PRONAĐU i neka kažu da nisam u pravu. Ja ću im se izviniti. E po tome cenim Elijasa veoma, što krajnje kritično piše i govori o stanju u kom su televizije u Novom Pazaru.
Inače njegov prilog je do skoro bio na sajtu lista bre – www.bre.co.yu pa se korišćenjem pretrage na tom sajtu, uz ukucavanje njegovog imena može doći do tog priloga.

- Ja inače ne gledam od januara 2003. godine televiziju po imenu „Regionalna“ – od trenutka kada sam čuo to famozno čestitanje Božića u emisiji DŽU BOKS. Tad sam se samo pomolio Bogu da svim ljudima nagradi svaki posao PO ZASLUZI, što uvek činim. I ako se ta televizija našla prozvanom posle ovog, neka demantuje, a ja neću dalje oko ovog pisati, niti im odgovarati jer su me kao vernika koji je slavio Božić te godine uvredili do korena.

Televiziju koja je locirana u blizini bivšeg zoološkog vrta, takođe ne gledam, ali MORAM PRIZNATI DA SU DALEKO PRIHVATLJIVIJI PO MOJIM KRITERIJUMIMA JER JE KOD NJIH U DOBROJ MERI PRISUTAN PRINCIP ZASTUPLJNOSTI SVAKOG NARODA, pa ima za multietičnost nije zapelao, ALI JE ZAPELO ZA PROGRAM, i tu škripi, pa pozivajući se na uvedenu aksiomu „principa izbora“ sledim mogućnost da i tu televiziju gledam samo u posebnim situacijama.

-Što se tiče stanja oko informisanosti pred prošle izbore:
Ako bi se složili da NEMA ZAMERKI NA INFORMISANJE U PREDIZBORNOM VREMENU,
Po meni trebalo bi da bude ispunjeno sledeće: Sve izborne liste su ravnopravno bile zastupljene u programu televizija i svi predstavnici lista su imali isto vreme za predstavljanje svog programa pred izbore. ALI JA SE SA OVIM NE MOGU SLOŽITI!!!

Kratak odgovor je: Da li su npr. Lista „SPS“ i lista „Zajedno za toleranciju“ bile ravnopravno zastupljene na programu TV „regionalana“ sa listom DS? ... itd... A situacija je činjenično takva da su sve te tri liste bile legalni i ravnopravni pretendenti za poslanička mesta.

Itd... Itd... I neka se pronađu oni koji kažu da je Televizija po imenu „Regionalna“ servis građana, a ne TV kuća namenjena propagiranju jedne politike i jedne ideologije, pa neka me demantuju, pa neka kažu ŠTA SU URADILI ZA TO DA BUDU SERVIS GRAĐANA, šta su uradili da i SRBI IZ Novog Pazara kažu: Da, RTV je zaista servis SVIH GRAĐANA Novog Pazara.

A jel ima neko da NE želi da SVI STANOVNICI Novog Pazara kažu: na primer: (TV Pazarovizija je najobjektivnija televizija i servis SVIH gradjana Novog Pazara)???

Pa da nam se televizije i medijske kuće ne zovu po nečemu što nije prihvatljivo za grugu stranu (iz bilo kakvih razloga) Time se samo može pokazati veličina i naroda i spremnosti za toleranciju.

viskoznost nije isto što i gustina :(

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

7

Petak, 30. Januar 2004

Cogito, stvarno si napisao dugačak tekst... svaka ti čast. Ima u tom tekstu i lepih misli i dobrih ideja... ALI...

Ako već kažeš da ne gledaš program Regionalne televizije onda mi nije jasno na osnovu čega ti možeš da pričaš o predizbornim aktivnostima na njoj. Jel to ono: rekla- kazala? Ako je to u pitanju, onda ipak pusti one koji su rekli da kažu , jer ovako... deluje suviše neozbiljno, a ovo je ipak jedno ozbiljno mesto.

Regionalna televizija radi u sklopu Javnog preduzeća RTV NOVI PAZAR, kao takva mora da bude javni servis i da bude objektivna, jer u krajnjoj liniji svi mi dajemo pare za to.Ovde ću te citirati jer sa ovim se u potpunosti slažem:
Televizije (kao u ostalom i ostali mediji) treba da vode računa da u postupku informisanja populacije strogo poštuju POSTOJEĆA pravila – zakone, podzakonska akta, i druge odredbe kojima su regulisani odnosi u datom društvu.
Kada određena televizija (u opštem slučaju medij) naruši neko pravilo ponašanja u meri koja ne bi bila popravljiva taj medij treba da prestane da postoji. Dakle, samo u toj situaciji, a sve ostalo je dozvoljeno, otvoreno... dozvoljeno je da mediji budu jednonacionalni – ALI TO NIJE PERSPEKTIVA TELEVIZIJAMA U NOVOM PAZARU.

ALI...
To što se ona zove Regionalna, možda tebi BODE OČI, ali to je sasvim normalna stvar u situaciji kada se Novi Pazar bori da konačno ostvari položaj koji zaslužuje, a to je da bude centar regiona, i to ne bilo kojeg regiona, već najnerazvijenijeg regiona u Srbiji, regiona u kojem su se u proteklim godinama, a naročito u periodu 1990-2000 dešavale mnoge ružne stvari, a upravo iz razloga što nije bio centar Novi Pazar, već se o svemu odlučivalo "odozgo". To šta se sve dešavalo ti nisi mogao da vidiš preko RTS-a, sve i da si gledao, al mnogi su na žalost to osetili na svojoj koži.

Dakle, pusti nas, koji gledamo TV da pričamo o njoj, a ti možeš da kažeš zbog čega je ne gledaš, a to si čini mi se i rekao, al onda o programu nemoj da pričaš. Kad budeš gledao, a ja se nadam da ćeš jednog dana gledati... možemo da razgovaramo o programu.

i ... bode mi oči

Cogito

Zlatna sredina

(10)

• »Cogito« je muško

• Poruku poslati

8

Petak, 30. Januar 2004

Što se tiče mojih opservacija o programu televizija one se odnose na period dok sam ih gledao... A :D da bi video da li treba da promenim stav pogledaću, evo sad jednu, drugu, i treću... Da vidim šta li sam ja to propuštao...? :D

p.s.
Što se tiče pitanja o zastupljenosti političkih stranaka na programu ono je čisto intuitivno jer mi Regionalna televizija (hajde da nastupim respektivno premna nazivu) nije ničim animirala da joj verujem. Pa mi je to pitanje logično... Kada me animiraju da im verujem i da za njihov program kažem da ima kvalitet za moje oči gledaću ih... I još nešto, ovde termin „ne gledati“ treba shvatiti samo u ovoj situaciji kao sinonim sa „ne verovari“ i postupati po „aksiomi izbor“ i koristeći prednosti koje pružaju savremeni televizori u boji, sa daljinskim upravljačem koji ima nekoliko dugmića sa brojevima na kojima su kanali određeni za neku televiziju... ... I NE gledati figurativno-izbegavati, jer zaključio sam ništa pametno neću od njih naučiti...

i jos nesto: Na prigovor: Pusti nas koji gledamo da pričamo o programu... Pa ne držim ja gledaoce određenih televizija za prste da napišu svoj stav, UKOLIKO GA IMAJU... :D

Pozdrav

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

9

Petak, 30. Januar 2004

Citirano

Orginalno od Cogito

I još nešto, ovde termin „ne gledati“ treba shvatiti samo u ovoj situaciji kao sinonim sa „ne verovari“ i postupati po „aksiomi izbor“ i koristeći prednosti koje pružaju savremeni televizori u boji, sa daljinskim upravljačem koji ima nekoliko dugmića sa brojevima na kojima su kanali određeni za neku televiziju... ... I NE gledati figurativno-izbegavati, jer zaključio sam ništa pametno neću od njih naučiti...

Što se tiče sinonima: "ne gledati" - "ne verovati" s tim se slažem, jer praksa nas je naučila u ovih 15-tak godina tom sinonimu. Ni ja tako nisam "gledao" RTS godinama, pa ne "gledah" ni Regionalnu TV, ali na kraju shvatih da od "ne gledanja" nema fajde... treba dobro otvoriti oči!!! Treba se upoznati sa zakonima, treba gledati da li se sprovode u praksi. U slučaju da se ne sprovode, treba menjati i kažnjavati one koji su zaduženi da se sprovode.
Žalosno je ali je tako - ništa ne može da opameti čoveka ko kad se dobro rebne po džepu. (Jedno vreme nisi mogao u gradu da vidiš nekog da vozi bez pojasa - dok su oni, kojima je to posao.. gledali)

i ... bode mi oči

Cogito

Zlatna sredina

(10)

• »Cogito« je muško

• Poruku poslati

10

Petak, 30. Januar 2004

Citirano

Orginalno od sans
Treba se upoznati sa zakonima, treba gledati da li se sprovode u praksi. U slučaju da se ne sprovode, treba menjati i kažnjavati one koji su zaduženi da se sprovode.
Žalosno je ali je tako - ništa ne može da opameti čoveka ko kad se dobro rebne po džepu. (Jedno vreme nisi mogao u gradu da vidiš nekog da vozi bez pojasa - dok su oni, kojima je to posao.. gledali)

Da mogu pero mije hitro da provučem kroz računar sad bi oštrim vrhom potpisao ovo! Ovako, u nemogućnosti da to u dogledno vreme učinim ja iznosim svoje usmeno slaganje sa prethodnikom!

ZAMBAK

Učenik

(10)

• »ZAMBAK« je muško

• Poruku poslati

11

Subota, 31. Januar 2004

Postovani prijatelji,

Neko je gore pomenuo BBC i vezano za ovaj medij sada je aktuelna prica da su prvi ljudi iz medijske kuce podnijeli ostavku zato sto su neosnovano optuzili Blera da se bez razloga ukljucio u vojne operacije u Iraku. Da vas podsjetim UK je bila najveca kolonijalna sila, treba joj nafta isto kao i Americi. Da li je po vama BBC bio u pravu. Da li su to prvi ljudi podnijeli ostavke sto su stvarno saznali da je Irak imao oruzje za masovno unistenje ili je tu mozda onaj ko ima vlast(Bler) stavio sve pod kontroli. I zasto se svi toliko bore za vlast i daju ogromne pare.
Napomenuo sam u predhodnom tekstu da je svaki medij jednostavno sredstvo jedne politcke ili ekonomske strukture. Vi uporno govorite o javnom servisu koji je samo formalnost. Zar mislite da na jednom mediju treba dati podjednako mjesta onima koji su recimo osvojili 24 glasa na lokalnim izborima i onima koji su osvojili apsolutnu vecinu.
Sto se tice medija u kojem radim RTV Novi Pazar, normalna je stvar da nas neki ne vole i da nekima bodemo oci ali je i cinjenica da i nekima i otvaramo oci. Te iste oci koje mu je srbijanska drzava zatvarala i zasljeplivala ga tokom njene historije, a pogotovo u zadnjih desetak godina.
Da vas podsjetim uvazena gospodo da samo u Novom Pazaru ima oko 80% Bosnjaka i iz tog razloga program RTV NP je takav kakav jeste. Izvolte ko hoce neka osnuje televiziju ili neka pobjedi na izborima pa neka kreira uredjivacku politiku.
Razumjem ja Srbe ovdje kod nas. Tesko je to imati sve pa poslije odjednom nemati po nesto. I kad smo vec kod Srba nortona je laz da za Srbe nema programa RTV NP. To sto bi oni mozda htjeli da cuju radikale u NA najljepsem svjetlu ili to da recimo nije bilo Srebrenice to moze bit. Recimo kad "demokratski" sa specijlnom specijalcima osvoje opstinu pa onda i televiziju. SVAKO IMA PRAVO DA SE KORISTI SVOJIM PRAVOM DOK IMA ARGUMENATA I MOGUCNOSTI DA GA SPROVODI.
SJETITE SE JEDNE RECENICE AKO STE CITALI ORVELOVU ZIVOTINJSKU FARMU- KADA JE JEDNAKOST U PITANJU.
Cogito rece da je uvrijedjen kao vjernik kada je cuo da se Bozic cestita u emisiji dzu box. Koliko znam u toj emisiji cestitao se i Bajram, pa sta. Nisam ni ja zadovoljan sto sam za vrijeme sluzenja vojnog roka ovoj drzavi svo vrijeme bio sumnjiv samo zato sto sam Bosnajk i musliman pa sta.Hoce li neko odgovarat za to?Jel to ova drzava i njen vecinski narod toliko tolerantan i demokratican prema ostalima ili se njegovom bivsem predjedniku sudi za ratne zlocine protiv covjecnosti.
Vec sam vam rekao ako imate prijedloga kako nesto treba uraditi(konkretno) recite. Nikome nije potrebno ponavljanje politickih ciljeva i nacionalne opredjeljenosti.
Neko je spomenuo i Muftiju. Kada smo vec kod toga, uvazena gospodo sprecavanje slobode javnog informisanja je krivicno djelo, novinari medija u koji radim izbacuju se sa press konf, i javnih skupova. Pa onda na taj nacin "tamo nekom" govore da nisu zastupljeni. Kakv podmukao i prljav nacin vodjenja prije svega politike. Naravno ovima i ovakvima ni jedan medij i novinar ne bi ostao duzan pa ni nije i nece RTV NP. Ili mozda hoce izvjeta o posjeti visokog drzavnog funkcionera da glasi nekako ovako:
predsjednik vlade rep. Sbije posjetio je danas Novi Pazar i sastao se sa Muftijom: (pa onda pustimo kako dolazi, kao razgovaraju, kako setaju ulicom, kako su se popeli na nbedem,a iza njih minarret Arap dzamije) pa onda pustimo sve sto su rekli. Zaboravio sam da kazem da ne bi bilo lose da bi u ovom izvjestaju mozda trebalo dodat da je muftija dok je trajala (2-3 sata) blokada samog centra grada prosao zajedno sa predsjednikom pored zgrade opstine. :D
Ili bi mozda htjeli izvjestaj sa press Radiklane stranke
u kojem stoji da nisu napomneuli da su Mladic i Karadzic srpski heroji te da nis pjevali "spremte se spremte cetnici"
Svi bi htjeli da upravljaju televiziju i da kreiraju svoju uredjivacku politiku, a to nema ni u Bugarsku.(smatram je najgorom drzavom na svijetu).
Da vam iskreno kazem ko god se bavi javnim zivotom kod nas na osnovu njihovih dosadasnjih reakcija ne bi mu bilo dovoljno da kaze to sto ima kad bi mu obezbjedio poseban kanal. Bjezanje od problema ne znaci njegovo rjesavanje. Ako neko misli da nesto mijenje ne treba da ostane nijemi promatrac. izvolte gospodo. Pera i mikrofone uruke, u montazu i sklapajte tekstove pa onda nesto recite.

Neka je mir medju vama! :]
[SIZE=4][SIZE=3]"Interes (ma kakav on bio) je jedini motiv ljudskih postupaka"[/SIZE] [/SIZE]

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

12

Subota, 31. Januar 2004

Citirano

Orginalno od ZAMBAK
Napomenuo sam u predhodnom tekstu da je svaki medij jednostavno sredstvo jedne politcke ili ekonomske strukture. Vi uporno govorite o javnom servisu koji je samo formalnost.

To je već drugi padež...
Znači, program je sredstvo jedne političke i ekonomske strukture. Znači, propusti u programu imaju kao konačno ishodište propuste i probleme u toj ekonomskoj i političkoj strukturi, a ona priča o niskim platama, neprospavanim noćima, lošim kamerama i td. - ne pije vodu .

Kad se stvari postave na svoje mesto, kad se zna šta je izvor šuma:
- mnogo je lakše, a i prihvatljivije razumeti loš kvalitet TV programa. Kad se to ima u vidu...
... i nije vam toliko loš program

- i mnogo je lakše poboljšati ga, jer se onda zna gde treba otkloniti šum.

A javni servis - formalnost - kažeš?

Zakon o javnom informisanju ne misli tako. Preporučijem da pogledaš...

Formalno-pravno gledano, ti si u pravu, dok se ne dokaže da nisi.

P.S.
Sviđa mi se kad novinar prilazi svom poslu na ovaj način:
Bez obzira što u sredini u kojoj živi novinarstvo važi za (ne)popularnu profesiju prilazi joj kao profesiji koja «nešto» mijenja, kad se svojim poslom ne bavi slučajno; smatra de je pogotovo analitičko novinarstvo životni izazov; ima nekoliko deviza kojih se pridržava u toku rada: «novinarima se nezna ni kad je dan ni kad je noć», «budi informisan da ne budeš informacija» i «ko se jednom počne bavit ovim poslom nikad od njega ne može da se oslobodi», kad posao obavlja na taj način da građaninu bude dostupna blagovremena, tačna i pouzdana informacija bez obzira na to da li ta informacija odgovara ili ne aktuelnoj ili manje aktuelnoj političkoj strukturi - a u cilju prenošenja istine.
Voleo bih da ne moram da menjam kanal, bar kad se radi o lokalnim vestima s jedne na drugu frekvenciju, da bih sam povezivao konce i formirao vesti. Zbog toga se više osvrćem na onu televiziju kojoj je osnivač opština Novi Pazar i koja je po definiciji servis Javnog preduzeće za informisanje, jer smatram da je upravo ona dužna da me brzo, tačno i pouzdano obavesti o svemu što se događa u ovom gradu. Privatna televizija je privatna stvar ( ukoliko se ne greši o Zakon) a Javna televizija je ipak i pre svega javni servis - ili bi bar trebalo tako da bude.

i ... bode mi oči

ZAMBAK

Učenik

(10)

• »ZAMBAK« je muško

• Poruku poslati

13

Subota, 31. Januar 2004

Sans,
Iskreno se zahvaljujem na sve upute koje si gore napisao. Sto se tice Zakona o javnom informisanju gotovo ga napamet znam, a citao sam sve njegove verzije prije nego je i usvojen. Kad smo vec kod zakona pitam te sta mislis zbog cega i dalje nije usvojen Zakon o slobodnom pristupu informacijama koji je trebao da ide u paketu sa svim ostalim medijskim zakonima. Uzgred u prijedogu ovog zakona stoje odredbe kako i na koji nacin se daju informacije i kazne za one koji nece da daju informacije i diskriminaraju novinare.
Kada smo kod javnog servisa, posto se nisi osvrnuo na zivi primjer BBC-a koji u svijetu vazi za bukvar javnog servisa u danasnjem broju vecernjih novosti stoji tekst koji jednostavno pokazuje da je ekonomska i politicka moc ta koja (nazalost) kreira sve na ovom dunjaluku pa i medije kao sredstvo za ucvrscavanje te moci. (http://www.novosti.co.yu/vest.asp?vest=21723&rubrika=Svet). Engleska vazi za jezgro demokratije pa evo sta se radi. U ovome su RTV Novi Pazar i BBC (kao i svi mediji koji nisu privatni)potpuno identicni i to pokazuje ovaj aktuelni primjer.
PRINCIP JE ISTI SVE SU OSTALO NIJANSE, pametno izgovori pjesnik, moj Sans. Radi se samo o nijansama i sposobnosti da se nesto "zamaze". U drustvu nastaju promjene onda kada vecina u tom drustvu prvo osjeti potrebe da nesto mijenja, a onda krene konkretno da stvar uzima u svoje ruke.
Ko god misli da je sposoban da nesto moze bolje da uradi jos jednom ponavljam "PERO I MIKROFON U RUKE". Ako se ne slazes sa odredjenom politickom struktuturom ti se bori protiv nje da bi nametnuo svoju. Moras se pomirit sa cnjenicom da vecina uvjek odlucuje.
Ranije sam napomenuo da je za elektronske medije potrebna jaka ekonomska konstrukcija osnivaca medija. U konkretnom slucaju za RTV NP u izgradnji je objekat i to je osnova da medij ima svoju kucu. Nova zgrada bice izgradjena po svim standardima,a znas li da se po prvi put u Sandzaku radi na ovakvom projektu. Koja bi druga to politicka struktura bila spremna na ovakve poduhvate ako se ima u vidu da opstina ima 17% od svojih prihoda. Jos jednom napominjem da do detalja treba bit upoznat sa stvarnom situacijom. Ako govorite na osnovu onoga sto samo vidite na ekranu onda ovaj razgovor treba prenijeti na nivo intelektualne svijesti koji se iznosi upazarskom mediju koji se zove kahva ili kahvecajnica.
Hocemo argumente i konkretne primjere. Necemo ponavljanje licnih ubedjenja.
Hvala! :]

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

14

Nedjelja, 01. Februar 2004

Nema potrebe da mi zahvaljuješ na svim uputama koje sam gore napisao , jer kao savestan građanin to shvatam kao svoju dužnost.
Žao mi je ali sad za sad samo toliko mogu da ti odgovorim... a nastavak inšaAllah sledi po Bajramu.

P.S. Ostaje samo da vam poželim da dobrom bajramskom raspoloženju doprinese i program naših lokalnih TV stanica.

Bajram šerif mubarek olsun

i ... bode mi oči

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

15

Ponedjeljak, 02. Februar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Nista nam drugo ne ostaje osim da se borimo na nacine koji su dostupni i da onaj koji pobjedi preuzme stvari u svoje ruke i onda kroji kako on to misli da treba, a bas bih volio vidjeti kako to SDP kroji televizije. Ali samo da podsjetim da krajnji racun ce se pred Allahom polagati, tako da iako se na ovom svijetu pobjedjuje i gubi to neznaci da ce se to stanje prekopirati na Sudnjem danu, jer Allah Sve Zna i Vidi. A jos nikad u historiji Sandzaka nije imala Bosnjackija niti muslimanskija televizija od Regionalne televizije, pri tom naravno se pazi i na Srbe da ne budu zapostavljeni, vec da budu zastupljeni u onoj mjeri kolko ih ima.

Postavi sebi Sanse pitanje, ali sebi ne meni, da SDP ima patronat nad Regionalnom televizijom (mada se u tom slucaju tako i ne bi zvala) da li bi ti ovako pricao kao sada. Dakle, opet se radi o formi i o slijedu razmisljanja koji proisticu iz sustine tvojeg stava. Promijeni sebe u korijenu (temeljno) pa ce ti sve drugacije izgledati. Dakle, rijesi to sa sobom, prije nego za to bude kasno (preseljenje).

A da cemo se boriti hocemo ako Bog da do kraja.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

16

Gerilac,
Ko je pomenuo SDP? Ko je pomenuo SDA?
Ovo je tema koja se bavi radom lokalnih TV stanica, a ne radom lokalnih partija.
Da je javna lokalna TV "pod patronatom" SDP, i da je ovakva kakva je sad, ili gora... pa čak i da je bolja, al ne i nepristrasna a samim tim da je i neobjektivna, Sans bi imao isti stav prema njoj kakav ima i sad!

Zambak, pre svega cenim to što si u svojim postovima bio zaista iskren, što je, a naročito s obzirom na profesiju kojom se baviš, veoma ohrabrujuće. Cenim što nisi pokušao da me ubediš da je ono što prikazuje medijska kuća u kojoj radiš objektivna realnost, već pokušavaš da me ubediš da je objektivna realnost to da medijska kuća prikazuje sliku realnosti iskrivljenu u krivom ogledalu političke i ekonomske situacije koja je aktuelna. Mnogo bi i neiskrenije a i obeshrabrujuće bilo to da si pokušao da me ubediš u suprotno- da je taj program koji svi mi gledamo- slika objektivne realnosti.

Radi se samo o nijansama i sposobnosti da se nesto "zamaze". - reče ti...
Nemoj da misliš da nisam svestan da je upravo tako kako si rekao, ali to što mislim da je tako ne daje mi pravo da se tome ne suprostavljam, jer je laž direktni protivnik čoveku u njegovoj težnji da se približi suštini.

Nisam se obazirao na ono što si pisao o BBC-u, zbog toga što sam jedan od onih koji i dalje misle da se smeće u svojoj kući ne može pravdati smećem u tuđem dvorištu i našoj prinuđenosti da tim prljavim tuđim dvorištem prolazimo do svoje kuće..., zbog toga što sam jedan od onih koji i dalje misle da smeće treba čistiti a ne pravdati..., zbog toga što sam vernik i što smatram neistinu haramom - smećem koje treba očistiti iz naše okoline.

Ovo jesu moja lična ubeđenja i lični stavovi, kao što je moj lični stav i to da svoj lični stav mogu i hoću ponavljati dok mislim da ima i malo nade da to rezultira pobedom istine u borbi protiv neistine, pobedom halala nad haramom, morala nad nemoralom, ljudskog nad neljudskim...

i ... bode mi oči

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

17

O BBC-u i lokalnim stanicama

Nisam kompetentan da komentarisem rad lokalnih novopazarskih stanica, ali s obzirom da trenutno zivim u UK mogu bar malo da bacim svetla na dogadjaje oko BBC-a.
Dakle sve je pocelu u maju prosle godine kad je reporter BBC-a rekao da je britanska vlada "ulepsala" dosije o Iraku koji je napravila britanska obavestajna sluzba (MI5). On se pozvao na neimenovanog saradnika (kasnije se ispostavilo da je to pokojni dr. Keli). Onda je britanska vlada iz svih mogucih oruzja napala BBC kako je to neistina. Otpocela je prava hajka da se sazna ko je neimenovani izvor informacija. Dr Keli se prepoznao u nekim delovima BBC-jevog izvestaja i prijavio se sam svojim pretpostavljenima. Nakon toga je vlada organizovala ispitivanje dr Kelija pred parlamentom i javnoscu. Dr Keli izvrsava samoubistvo par dana kasnije. Bler je prinudjen da pokrene javnu raspravu o uzrocima smrti dr Kelija. Za glavnog "sudiju" je izabran lord Haton, koji je pre toga radio godinama kao sudija u sporovima u Severnoj Irskoj. Njegov zakljucak je da je BBC pogresio kad je obelodanio izvestaj koji ni dr Keli nije 100% potvrdio. Takodje je rekao da je upravni odbor kriv sto to nije proverio pre nego sto je vest izasla u javnost.

Dakle, to sto je "glavni" u BBC-u podneo ostavku, ne znaci da je Toni Bler imao nekog uticaja na to. Naprotiv. Podneo je ostavku jer je kritikovan zbog svog rada. To i on priznaje.

Problem u celoj stvari je u tome sto se ova istraga nije bavila razlozima za rat u Iraku, vec razlozima za smrt dr Kelija.

Zambak rece :

Citirano

Engleska vazi za jezgro demokratije pa evo sta se radi.

Ne vidim da ovo sto se desavalo umanjuje vrednost engleske demokratije. Da nije takve demokratije, ne bismo nista znali o ovome sto se desilo.
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

Semir

Početnik

(10)

Datum registracije: 26.11.2002

• Poruku poslati

18

Sta se desava sa TV SAN-om . Zasto se ne emituje vec 3meseca.

Dali neko zna dali ce uskoro proraditi.

Hvala

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

19

Selam,

E Tulumba e reci mi posteno molim te ko to ne sumnja da je dr Keli stvarno izvrsio samoubistvo. Pa da li si ti svjestan kakav je i koliki je tu interes engleske vlade. Posto si u UK pratis najvjerojatnije ostale britanske medije i citas sta oni pisu ovih dana. Zar ti zaista smatras da nije izvrsen pritisak na BBC. Ovdje je bio visi, engleski interes pa sto da ne strada engleska demikratija i BBC kao bukvar javnog servisa?
Ono sto bi Sansu zelio da kazem je to vezano na njegove stavove i uopste za njegove postove. S obzirom da i ovaj forum preko intrneta vazi za jedan elektronski medij. Koliko je, ne nezavisan nego koliko je objektivan? Koliko je u mogucnosti da kada otvara temu ili sklanja nesto iz posta odstrani sva svoja ubedjenja(politicka, vjerska, kulturna, nacionalna i sl.). Koliko je neosnovano stao na stranu onih cija se politika direktno dovodi u vezu sa organizovanim kriminalom i sa jednim covjek koji je na osnovu sto je svaki Pazara cuo i vidio, iznad zakona.

istinom i samo istinom...

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

20

Utorak, 03. Februar 2004

Citirano

E Tulumba e reci mi posteno molim te ko to ne sumnja da je dr Keli stvarno izvrsio samoubistvo. Pa da li si ti svjestan kakav je i koliki je tu interes engleske vlade. Posto si u UK pratis najvjerojatnije ostale britanske medije i citas sta oni pisu ovih dana. Zar ti zaista smatras da nije izvrsen pritisak na BBC. Ovdje je bio visi, engleski interes pa sto da ne strada engleska demikratija i BBC kao bukvar javnog servisa?

Ovde u Engleskoj stvarno retko ko sumnja da je dr Keli izvrsio samubistvo. Sto se tice pritisaka, nigde nisam rekao da na BBC nije vrsen pritisak. Medjutim, greske koje je BBC napravio nisu plod pritisaka, vec lose uredjivacke politike. Da budem jasniji, upravni odbor je stao iza clanka koji je samo delimicno tacan , a sto nije u uredjivackoj politici BBC-a. Ovo je potvrdio i g-din Dyke koji je i podneo ostavku pre par dana. Problem u celoj ovoj stvari je sto Hatonov izvestaj nije kritikovao vladu nego samo BBC. Ovde svi misle da su pogresili i jedni i drugi, tako da ovo vide kao nepravdu - odnosno delimicnu pravdu. G-din Dyke je inace angazovao tim advokata da istraze mogucnost tuzbe protiv g-dina Hatona.
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

Social bookmarks