Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

41

Četvrtak, 12. Februar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Trudio sam se maximalno da budem smiren tokom citanja ovih nekih postova. Ma koliko se to trudio, ne polazi mi za rukom. Da sam uspio da pobjedim osjecanja u meni ja navjerovatnije ne bih ovaj post ni napisao. Nemogu da vjerujem da Bosnjaci sa veoma visokim koeficijentom inteligencije ne vide neke osnovsne stvari. To me podsjeti na onu pricu o onom dzinu koji je bio veoma jak i snazan. Mogao je da iscupa bilo koje stablo iz korijena, mogo je da porusi sve u svasta, ali nije mogao da ubere malu sicusnu ljubicicu, jer su mu ruke mnogo velike i krupne i grube.

Ja cu napisato sta cu napisati jer osjecam u sebi da to moram napisati, a ko ce me napadati ili braniti bas me fino briga jer nista od stvorenog nije sudija.

Ovu anketu gore cu prikazati na ovaj nacin: Regionalna TV - Muminska TV, TV Jedinstvo - Munaficka TV i ovi treci koji nisu ni za jednu od televizija su Egoisti.

Takodjer i u politickom zivotu, sto se naravno i na medije odrazava, imamo ove tri struje, odnosno pravca. Postoje Mumini (Pravovjerni), Munafici (Licemjeri) i Egoisti (Faraonisti).

Pogledajmo ovako stvari: Kako Mumin prilazi da pomogne bratu muslimanu da bi se ovaj popravio, ako je los??? O ovom pitanju razmislite. Mumini ce ovo pitanje shvatiti Muminski, munafici munaficki, a Egoisti kao udar na njihovu licnost ili ce ovo pitanje smtrati niskim.

Kako munafici prilaze svome "bratu" i kako mu "pomazu" da bude bolji???

I na kraju razmislimo o trecem pitanju, a ono je meni najinteresantnije, koje glasi:
Kako Egoista prilazi bratu muslimanu da mu pomogne da se ovaj popravi (da bude bolji)???

Volio bih da svako za sebe o ovim pitanjima razmisli i naspram odgovora koje ce sebi dati stave ovu anketu u ovoj temi i onda se odluce za koju su.

Pazite ovaj jos jedan primjer: Zamislite imate svoju kucu neku i ona nije bas neka najljepsa (vidjeli ste nevjerovatne kuce po svijetu).

Munafik ce otici u tudju kucu (u kojoj je ionako gost) i nisaniti u svoju kucu i smijati joj se i govoriti kako je ruzna i propala i da nista ne valja. Svakom ce se gaditi od takvog insana.

Mumin ce biti ponosan na svoju kucu, bit ce takodjer zahvalan Allahu dz.s. sto je ima uopste i stalno ce raditi na njoj da bude sto bolja i ljepsa, pa kolko uspije.

Egoista ce se naravno stidjeti sto je ta kuca takva, zato on nikada nece priznati nikome da je to njegova kuca. Cak ce na sve strane govoriti kako to nije njegova kuca i da ce se on u tu kucu useliti i priznati je za svoju tek onda kada ona bude takva i takva i takva (uzet ce model neki koji ga je dojmio). Dakle njemu je "ispod casti" ta kuca, jer udara na njegov ugled i cast. Udara na njegovu licnost. Kao biva on je izvan toga, on nije to, nema on nista sa tim. E od ovakvog me pristupa jeza fata i jezi mi se kosa na glavi.

Kada bih ja ovu anketu postavljao ona bi izgledala ovako.

RTV 1 (Muminski pristup)
TVJ (Munaficki pristup)
Nijedna (Egoistican pristup).

A u jednom Hadisu se kaze: Ko bude imao i trunke (Zerr) oholosti u sebi, nece osjetiti ni miris Dzenneta.

A upitao bih takodjer muslimane sve, iz koje oni to perspektive gledaju na zivot i sve sto je za zivot vezano??? Gledaju li na zivot iz pozicije muslimanske ili iz pozicije neke "univerzalne" koja iznad i muslimanluka i bilo cega, po njima "realne" perspektive???

Pravi je onaj koji se ne srami svojeg pa kako to god bilo i radi na tome da bude bolje.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

42

Citirano

Orginalno od Gerilac

Pravi je onaj koji se ne srami svojeg pa kako to god bilo i radi na tome da bude bolje.

Allahimanet.

Kategorizaciju da ti preskocim (posto ono muminska je po najmanje na tebi i na meni da karakterisemo bilo sta) nego samo da te priupitam a ko se to dje srami necega i ne priznaje ga? Sve su tri pazarske a jedini se ti odrices i napadas one koje kritikuju nesto sto ti podrzavas :)) Nego samo te htedoh pitat kako ti radis na tome da stvari budu bolje? Tako sto govoris da je dobro nesto i onda kad nije je li? Mislis da ce tako biti bolje? Ja rekoh NE VALJA ni jedna po kvalitetu.. eto tako se ocenjuju.. po kvalitetu. Nasa vasa moja njihova to nije bitno.. da mi je bratova il da je ne znam cija za kvalitet kazem da ne valja. A ako je bitno da kazemod a su nase (sto ne vidim da jeste) ma sve su nase ako treba al da bi se gledale treba im da valjaju :). Ovde se radi cisto samo o gradjanima sandzaka jer (ukoliko i toliko) signal im ne doseze dalje. Kvaliteti se ogledaju i sadrzajem i tehnickim resenjima (a i sustinom Bogami i objektivnosti). Neka rade sve ispravno makar koliko im je u moci i bice bolje pa ce imati i vise moci ($$) da rade jos bolje. A ako su zadovoljni a oni nek nastave dalje, a dok god ima onih koji su zadovoljni njihovim radom oni radi ce jer to je zakon trzista.

Ima mi amidzin sin (nije jedini) proizvodnju dzinsa.. prodaje on dosta.. svuda.. al mu farmerice nisu neki kvalitet. Trziste je takvo da on moze da prodaje i ne menja mu se jer dobro zaradjuje... A to sto kazem da nije neki kvalitet nije zato sto ga se stidim il sto ga mrzim.. Meni bi bilo draze da on radi (ako moze) nesto kvalitetnije (kao jedan drugi amidzin sin) i onda bi prodavao jos bolje i jos zaradjivao vise i jos bih mogao tu odecu i da nosim. Ovako, ma sta pricao ja o njemu (voleo ga ne vole) ja mu odecu ne nosim jer mi se ne svidja. Isto tako i za tv stanice (bez filozofije) ne gledam ni jednu jer mi se ne svidjaju. Nisam lud da trosim vrijeme gledajuci nesto sto mi se ne svidja. Nije to hir sada u tebi sto pises nego malo fanatizma... U svemu vidis sulja, u svemu vidis sda. Razmisli se malo je li islamski bilo sta freneticno i fanaticno raditi? I ispravna stvar extremizovana postaje neispravna..

I ne shvati da odgovaram tebi ( i da se prepirem il nesto). JEdnostvavno samo dajem svoje misljenje, koje moze bit ispravno a moze bit i jok :) (isto tako moze bit korisno a more bit i jock). A misljenje je da te tv stanice su nekvalitetne (ma cije one bile). Nek se poprave pa da ih mogu gledat.. u svakom slucaju mi je draze da gledam nesto nase nego nesto tudje.

P.S. I Srbi na tvoj nacin brane ponos Juga kao auta :)) :)) :))
mogu ja da se potpisem i bolje...

• »pustinjar« je muško

Datum registracije: 11.01.2003

• Poruku poslati

43

kolko para tolko muzike

Obzirom da u Pazaru ili bolje receno sandzaku cijelom ima skoro toliko dipl. novinara, ili skolovanih ljudi za medije, toliko da bi se mogli pobrojati na prstima jedne ruke, dobro nam i ovo radi.
Steta jedno sto se jedinstvo vishe bacilo na izgradnju, ali u Pazaru smo - gradu kome je drugo ime trgovina, biznis, obrt.
Pa biche ako Bogda i dobrijah Tv stanica i Radio, kad se nekad osvijesti carsija i kad "nadodje". o| o| o|

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

44

Da nebismo jel upadali u neke sada duboke rasprave, samo cu reci koliko je moguce kratko, da musliman negleda nikad situaciju u svijetu i zivotu (na bilo sta) izvan muslimanluka. Musliman je opredijeljen nije neopredijeljen. On zna dje je i kome pripada. A u tvojim postovima vidim neku neutralnost i kao da si iznad situacije, ako hoces razmisli o tome a ako neces nastavi i dalje da mislis da sam ja vise frenetican ili ti kako rece onaj drugi zraz fanatican po pitanju Tv. Na ovo si dodao i to da ja u svemu to me vidim Sulja (predrasuda) i SDA (predrasuda). Samo se jednostavno trudim da na stvari gledam Islamski, a posto se moj i tvoj pristup Islamu, odnosno vidjenje i shvatanje vjere u nekim stvarima razlikuje (u formi ne) onda je i jasno da ti ovaj "efekat" kojeg u meni vidis nazivas nekim nazivom ili mu lijepis etikete (ne vidis ga u svakom slucaju univerzalnim), jer je tvoj pogled univerzalan i sveobuhvatan. Iz ove pozicije je veoma tesko izaci. Ali eto opet kazem treba razmisliti.

Ja sam fino naveo gore o cemu treba razmisliti i treba razmisliti.

Pa makar sve ovo sto ti kazes stojalo, treba opet razmisliti o stvarima koje sam gore naveo.

Ovjde se konkretno radi o efektu formalizacije Islama, tj. kako ja volim da kazem stavljanje Islama u Vitrinu. Kao ja sam musliman jer evo imam ga u Vitrini, a uzivo, prakticno, na djelu, u zivotu, itd. u shvatanju i vidjenju djesava se nesto sasvim drugo, mjerila su sasvim drugacija.

Zato ja neznam i ne umijem nikako da recimo izdvojim televiziju kao televiziju i da je gledam onako zasebno mimo svega, samo kao televiziju. Ja neznam da izdvojim politiku kao politiku i da gleda na nju kao nesto sto je zasebno i samostalno. Ja neumijem ninasta da gledam na nesto kao zasebno autohtono, samostalno, itd. I da na taj nacin nesto vrednujem. To bi bila sekularizacija Islama u sustini. Odnosno Materijalizacija Vjere.

Na osnovu ovoga svega (koliko se ovdje moze iznijeti) takodjer i pristupam televizijama.

Ovo je jos jedan moj pokusaj da pojasnim moje vidjenje stvari nista drugo.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

45

Pa mogu ti rec super sto si to rekao. Dosad sam na puno mesta vec istakao da je moj kriterij ocenjivanja na ispravno i neispravno vrlo jednostavan: ispravno je ekvivalentno islamskom jer sve sto je ispravno je i islamsko (po tome i neke stvari nemuslimanske jesu islamske). Tako i kvalitet i ekonomija i zivot i sve sto postoji spadaju u ispravno kad su islamskih karakteristika. (sad ovde upadamo u krug jer kad ti o govoris to je ok, a kad to neko drugi spomene ti upadas sa pitanjima "a sta to a kako to"). Nema sekularizma po meni i odvajanja vjere iz bilo koje sfere zivota. I zato kazem super dje si to rekao.. Tv stanice u pazaru ne valjaju jer rade neispravno.. tj jer rade neislamski. Ne mora da bude cisto islamskog karaktera da bi bila ispravna, ali da je ispravna imala bi neceg islamskog. Interes, kleveta, neobjektivnost, nekvaltit, fuserenje, razjedinjavanje, ignorantnost, (i lista ide dalje) su stvari koje nikako nisu islamske i koje u mnogome doprinose mojem ocenjivanju ovih tv stanica kao nekvalitetne (jer su neispravne). E posmatraj dalje kako god hoces, ja ti kazem sve nekvalitetno je stetno po bilo koga.. A jos kad ima vise losih karakteristika... Ko to ne kudi samo mu jos gore radi.

Predlog: napravit jednu al vrednu.. rekao sam to vec :).

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

46

Petak, 13. Februar 2004

Prvo da kazem da mi je veoma zao sto ti jos uvijek (i dalje) neke stvari iz predrasuda zakljucujes. Mislim na ovo sto si rekao, kada ja kazem onda ok a kada neko drugi..... Ali hajd nema veze ja tu nista nemogu.

Sto se tice ovoga sto navodis: Sto je ispravno to je islamsko, a sto nije ispravno nije ni islamsko, mogu ti reci da to zna svako da napise. To i najmanje dijete zna da napise i zna da je tako. Ali stvari su tako jasne (mozgu) samo u domenu jasnih stvari, dakle na nivou Serijata. Ako ti samo dotle vidis onda je to problem, jer ti glavni dio ne vidis, samo koru vidis. A ako je tako, onda cime ti je unutrasnjost ispunjena, pitanje je? Neznam stvarno kako bih ti uspio ovo predstaviti. Odnosno neznam kako bih ti prikazao gdje si (po meni) zaglavio i imas osjecaj da si dosao do kraja i da ti se kockice uklapaju.

Kako onda shvatiti Ajete Kur'anske koji kazu: Vi mislite za nesto da je Hair po vas ono Sher i vi mislite da je nesto Sher po vas a ono hair. Allah zna a vi neznate.

Pa onda kako shvatiti (i cemu je to primjer, o cemu govori) onaj dogadjaj sa Hazreti Hidrom a.s. i Musaom a.s. kada Hidr a.s. ubija dijete, itd.???

Hidzretski put kojeg je pokazao Poslanik a.s. u toku svojeg zivota je jedna velika pouka za nas. Prvo se je pojavio u Mekki pa je u Mekki obavio sta je obavio i ostao kolko je ostao, onda je izvrsio Hidzru iz Mekke u Medinu i tamo osnovao Prvu Serijatsku Drzavu (da tako kazem), dakle prva Serijatska drzava je se djesila u Medini a ne u Mekki. Interesantno je to sto je Mekka centar, a ne Medina. A onda kada je dobro ojacao onda se je vratio u Mekku i oslobodio je od kipova raznih koji su se tu nalazili.

Ako uzmemo da je Mekka srce u insana, a Medina mozak kod insana, onda cemo vidjeti koji se put mora preci da bi insan postao Mumin. Put od Mekke do Medine je jasan, jer je vanjski i mozgu pristupacan, odnosno sa mozgom se radi (Islamizira se mozak). Kada se islamizira mozak onda se mora dobro ojacati i krenuti u Imaniziranje srca, tj. moraju se porusiti kipovi oko srca. Mnogi ovdje zaglave. Islamiziraju mozak i tu ostanu jer ne vide potrebu za vracanjem u Mekku, tj. Imaniziranje srca.
Jer, zamisli ti Medinu u to vrijeme, Serijat, Islam, sve super, zasto se vracati u Mekku, nema potrebe, jel. Zasto Medina ne bi bila centar.

Put od Medine do Mekke nije mozgu jasan. To je kao trazenje Oaze u pustinji, ako ne poznajes pustinju kako treba onda ces se izgubiti i umrijeti negdje u njoj. Zato je najbolje naci nekog Vodica koji pustinju dobro poznaje koji ce te do oaze dovesti. Odnosno koji ce te upoznati sa tobom. Jer ti sebe ne poznajes. Unutarnjost svoju neznas.

A vid i shvatanje nemaju isto onaj koji je stigao do Medinske faze kod sebe i onaj koji je stigao do Mekkanske faze. Zato onaj koji je stigao do svoje Mekke i oslobodio je razumije onog koji je u fazi svoje Medine, ali ovaj sto je u fazi Medine ne razumije ovog sto je u fazi Mekke. To nije problem sve dok ovaj iz Medinske faze ne udari, odnosno ne usprotivi se (zanegira) onom sto je zavrsio sa sobom. Imami, odnosno Vodje mogu biti samo od onih koji ovo sve upotpune. Jer oni sliku ispravnom vide.

Treba razmisliti takodjer ovdje o onoj veoma poznatoj dovi koja glasi: Ja Rabbi pokazi mi stvari onakvim kakave one zaista jesu.
Ako su stvari tako klot jasne, cemu onda ova dova???

Neznam vise sta bih rekao, koliko sam mogao predstavio sam neke stvari, ali mogucnosti Foruma su male za ovakve stvari. Samo eto treba razmisliti.

Nemoj samo neko da pomisli da sam skrenuo sa teme jer TVRDIM da nisam. :) Ali ako neko drugacije odluci, ne bunim se, samo ce mi biti zao.

Fingerse nemoj licno ovo shvatiti, ti si samo bio sebeb da ovo napisem, a mislio sam uopsteno, ne licno na tebe. Mada sam se koristio drugim licem jednine.

Eto tako.

Allahimanet.

47

Petak, 13. Februar 2004

Da ti priznam: od posta sam ti procitao sam prve tri recenice.. halali al nisam mogao dalje.. posebno ne u ovoj temi. Pa posmatraj na to kako hoces.

A ono sto mislis da je predrasuda je nesto sto ti radis.. zao mi je sto ne shvatas da to radis... ali radis..

Pristupaj cemu kako god hoces, ali o tome da li ja volim ovaj sladoled, ili onaj, ovu tv stanicu ili onu, de molim te prestani da filozofiras. Svidja ti se neka reci i zavrsi.. nije mi jasno da hoces svakom u kozu da se podvuces da svako postane kao ti.. Agent Smith iz matrixa te ocigledno fasciniro sa tim :d (ovo je bila sala). Ja ti visem nemam komentara samo cu ti jos jednom reci: NIJEDNA TV STANICA AMA VEZE NIMALO NEMA SA KVALITETOM... ili blaze NE SVIDJA MI SE (po meni ne valja). NIti vidim haira u njima (ko ni od tvoje filozofije). Nit ti mogu vise citat postove nit ti mogu vise odgovarat. A sto ne mislimo isto necemo se bit ;)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

48

Utorak, 17. Februar 2004

Sto se mene tice licno zao mi je sto nisi procitao moj post u cjelosti, ali eto mozda je bas hair za tebe u tome da ne procitas moj post. Jer neznamo mi u cemu je hair, a u cemu je ser po nas, Allah zna a mi ne znamo. A ukus? Sta je ukus? Cemu to sluzi. Odakle je to ukus? Kakvo je to culo? Sta je to? Za sta je mjerilo ukus? Jel to nesto licno? Jel to ima neke veze sa svojim JA.

Mumin voli ono cime je Allah zadovoljan, i to je njegov ukus. Ali hajd eto.

Ja zaista nevidim u kojem dijelu ja namecem svoje misljenje zorom nekom, kako si taj zakljucak izvukao neznam. Ovdje se radi o pisanju teksta i o dobroj volji hoce li ga neko procitati ili nece.

Ja se u postovima trudim da iznesem sto je vise moguce svoje vidjenje i shvatanje svega cega sam svjestan, a dotice se na ovom Forumu.

Opet kazem, nemoj shvatati licno postove moje, iako te ja ponekad u njima spomenem, ti si samo Sebeb (razlog) za pisanje istih. A naravno da se necemo svadjati ili nedaj Boze biti, osim ako Allah dz.s. drugacije ne odredi. :)

Allahimanet.

49

Utorak, 17. Februar 2004

Koliko znam Allah dragi voli kvalitet i cistocu i istinu i umerenost i dobronamernost, i druge vrline poput ovih kod ljudih. Pokornost i ostali farzovi su naredjeni explicitno i o njima se ne raspravlja. Ovih prvih stvari se pridrzavaju oni koji znaju i razumiju. Allah Dragi voli kad je neko koristan svom narodu, a o koristi za koju ljudi ne znaju da im je korisna a ona jeste On zadrzava pravo a ne ljudi. Dakle ja ne vidim nista dobrog, korisnog, i kvalitetnog u onome sto Suljovizija, a ni ostale televizije, rade. Kao ni slobovizija, ni suljovizija dobra ne moze da donese. A pogotovu bez kvaliteta. Klevete, lazi, selektivnost, ignorantnost, nekvalitet, nicemu muminskom nisu odlike. To sto se ja usudjujem da to prepoznam i izgovorim, a ti ne to je moja stvar. A opet nikom ne zelim licno da Allah uzima dusu jer to je opet SAMO U NJEGOVOM pravu. Pa tako ne zelim nesrecu ni jednoj Tv stanici vec zelim, zbog svih nas, a i zbog njih, da budu puno bolje, sto nazalost danas nisu. Tvoja tendencija da ljude ubedis da budu kao ti ogleda se u tome da u svakoj temi gde neko stvari posmatra razlicito od tebe ti se latis filozofije objasnjavanja sto im to ne valja. Pa makar ljudi rekli nesto sto nikakve veze sa tobom nema, kao sto je recimo slucaj sa njihovim ocenjivanjem TV stanica. A sebet nisam ja tebi nego ti meni. Ne bih ja filozifirao i uprazno pricao da nema tebe da sve to pokrenes :). A onda se vrtimo u krug. Ja iz svojih hirova ti iz svojih. A ljudi posmatraju, a sve to nikakve veze nema sa popravljanjem kvaliteta VRLO NEKVALITETNIH TV stanica. Zambaka i razumeh on je makar direktno ukljucen u jednoj od njih, a ti to ides samo preko stranakce opredeljenosti, i pokusavas ljude vjerom da zatvoris u mozak (sto je vrsta sihira) da bi posmatrali na stvari kao ti. Al srecom nisi strucan u tome pa: pises postove koje slabo ko cita I (bitnije) puno rupa u svakom argumentu koji das ostavljas. A sta su to MOZAK, UKUSI, BLE BAL BLA.. i ostala pitanja: momak to moras sebi da odgovoris u ubacis u sistem vrednovanja svojeg (da da, da nadjes svoje ja i da ga stavis dje treba) zivota, i manes se vise posezanjem tih pitanja kad god ti neko da argument. To je jednostavno i batali filozofije pitanjima kad nemas vise dje. Ti bi trebalo da budes stariji mudriji.. al halali mudrosti imas ko inteligentan petnaestogodisnjak (pravo na pitanja sta je to mudrost, pamet i inteligencija ostavljam tebi :D.. vrati se na pocetak posta razumeces puno. Mogao bih ja da te ostavim da ti ne odgovorim, jer znam da te ja provociram ovim da nastavis opet isto, ali ispravno je tek onda kad to ucinis sam. A ja ti se zasigurno vrtet u krug necu).

TV stanice, ocena: NULA :).

VEZIR

Početnik

(10)

• »VEZIR« je muško

Datum registracije: 17.02.2004

• Poruku poslati

50

Utorak, 17. Februar 2004

Poznata je prica da se u politiku i sport svi razumeju . Zahvaljujuci nasim televizijama , za kratko vreme , sada znamo sve i o TV novinarstvu , odnosno stavljamo se u uloge onih koji zaista ulazu maksimum napora , kako bi Novi Pazar imao i svoj
medijski pecat , odnosno prepoznatljivu novinarsku skolu . Lepo je znati , ili , misliti da se zna sve .
Medjutim, imam za sve koji ne gotive programe NP televizija prakticne predloge :
Umesto negodovanja , daljinski u ruke , promenite kanal i gledajte to sto vas cini zadovoljnim .
Ako ne to , iskusite rad na TV-u , mozda mozete bolje od ovih mladih ljudi koji daju svoj maksimum .
Ali , mislim da je ovde nesto drugo u pitanju .
Sve sto je nase , Has Pazarsko , ne moze da bude kao to sto dolazi sa strane . Jer , mi jedni drugima sve mozemo da oprostimo . Iskorak iz prosecnosti ,ili nedaj Boze uspeh , nikako .
Pozdrav za sve poslenike medija iz ovog grada , cijim imenom se ja ponosim .

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško
  • »sans« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

51

Srijeda, 18. Februar 2004

Pažljivo pročitati!!! (unapred se izvinjavam zbog dužine)

Poznata je i priča da se prilikom svake težnje ka promenama javlja izvestan broj onih kojima trenutno stanje odgovara, pa su shodno tome protivnici bilo kojeg vida promena, pa makar one bile i promena na bolje. Zahvaljujući njima do promena dolazi teže, a ponekad ih je nemoguće i ostvariti - a to u slučaju da je broj onih kojima nije do promena veći od broja onih koji bi promene da sprovedu.
Poznata je i priča da do promena na bolje može doći samo konstruktivnom kritikom postojećeg, a da svako odlaganje konstruktivne kritike samo otežava promenu na bolje (mnogo je lakše zaustaviti kola koja su tek krenula niz brdo, nego kola koja su već uhvatila "zamajac" i jure niz brdo strmoglavom brzinom).
Poznata je i priča da zaista ima i onih koji svoje kritike ne zasnivaju na realnim činjenicama i argumentima već na težnji da kritikom ostvare svoj cilj, koji u opštem slučaju ne mora da bude na opštu dobrobit zajednice koja je u nekom zavisnom odnosu sa onim što je predmet kritike.

Iznenađuje me način na koji celokupnu diskusiju po pitanju lokalnih TV stanica vidi Vezir, kao i predlozi koje on uputi nama koji se, eto, usudismo da uputimo kritiku na račun njihovog rada.

Citirano

Orginalno od VEZIR
Umesto negodovanja , daljinski u ruke , promenite kanal i gledajte to sto vas cini zadovoljnim .
Ako ne to , iskusite rad na TV-u , mozda mozete bolje od ovih mladih ljudi koji daju svoj maksimum .

Ovo je klasičan primer lažne dileme, jer se zanemaruje treća moguća opcija a to je : da oni koji rade svoj posao rade to onako kako treba, koriguju svoje greške - i posao obavljaju na opšte zadovoljstvo.

Zamislite kada bi se svi koji se bave bilo kojim poslom, u bilo kojoj sredini ponašali na ovaj način i vas kao korisnike bilo kojih usluga ili proizvoda stavili pred ovakvu , ili sličnu lažnu dilemu... Haos!!!

Da jedan hirurg kaže pacijentu:
Ako ti se ne sviđa što ću umesto sterilnog skalpela upotrebiti umašćeni kasapski nož, a ti lepo idi negde drugde pa nek te tamo leče, ili pak ako ne možeš da ideš na drugo mesto, a ti lepo uzmi skalpel iz te treće fioke pa se sam operiši.

Da jedan TV mehaničar kaže:
Smeta ti što popravljam tvoj TV čekićem??? Kupi se i idi iz moje radnje, traži drugog majstora!!! Il eto, pošto sam dobre volje, da ne bi teglio tu lomatinu - uzmi instrumente i sam ga popravi.

Konkurencija jeste deo rešenja svih ovakvih i sličnih problema, i svakako da pojavom dobrih hirurga, dobrih TV mehaničara i dobrih TV stanica prestaje potreba za kritikovanjem onih loših, jer oni i onako ostanu bez posla.

Ako ovom hirurgu, TV mehaničaru ili pak TV stanici piše na firmi:
-operišem umašćenim kasapskim nožem
-Tv opravke vršim čekićem
-program nam je stranački obojen

a otvaranje takve jedne firme zakonom nije zabranjeno, onda niko od "mušterija" nema pravo da se buni, ali ukoliko je pak na firmi okačeno:

- vrhunski hiruški tretman najsavremenijom hiruškom opremom
- stručna i kvalitetna opravka TV aparata
-Uređivačka politika zasnovana je na afirmaciji sloboda i prava gradjana, političkom pluaralizmu i demokratiji, slobodama javnog informisanja i načelima novinarske profesije. Program uređuje urednik programa uz aktivno učešće urednika programa i uređivačkog kolegija koji čine 20-tak mladih i iskusnih novinara.
Program je namjenjen svim sferama društva i cjlekupnoj gledalačkoj publici. Pokrivenost svih oblasti života. U programu iz vlastite produkcije se nalaze informativni, zabavni, muzički, sportski, dokumentarni, dječiji, vjerski i program iz kulture
Javni servis građana, pružanje pravovremene informacije, provjerene iz više izvora, nezavisno i objektivno novinarstvo. Poslovna politika u okviru mogućnosti javnog servisa...

...onda nama, korisnicima usluga ne ostaje ništa drugo nego da svojim kritikama utičemo da to zaista bude i ispoštovano.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

52

Citirano

Orginalno od VEZIR

mozda mozete bolje od ovih mladih ljudi koji daju svoj maksimum .

To sto dajete svoj maximum i predani ste svom poslu je OK, ali to ne znaci automatski da je ono sto vi radite ispravno i dobro. Kada biste malo vise slusali i razmisljali o onome sto cujete od gledalaca onda biste mozda svoj maximum delovanja mogli usmeriti na prave stvari, a time biste garantovano postigli veci uspeh od trenutnog.

@ Sans: Svaka cast. (o)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

53

Selam alejkum dobri ljudi...

Zaista mi je zao ovih ljudi koji napadaju na sve svoje...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

54

Citirano

Orginalno od PASHA
Selam alejkum dobri ljudi...

Zaista mi je zao ovih ljudi koji napadaju na sve svoje...

Klasičan nastavak...
Kada se više nema argumenata u težnji da se odbrani stav, pokušava se akcenat prebaciti na onog (one) koji kritikuje(u) stav. Pri tome se, uobičajeno vrši i prenaglašavanje, i teži se grupisanju i prisajedinjavanju izrečenog stava sa nečim sa čime bi javno mnjenje, po očekivanju, trebalo da ima pozitivan stav, a da se svaki napad na stav poistoveti sa nečim o čemu javno mnjenje ima odbojnost.

Kako sa time izaći na kraj?
-ISTINOM!!!

Ja ne primetih ovde nikog ko napada sve svoje. Primetih samo da ima ljudi kojima svoje greške predstavljaju neprelaznu barijeru i onih kod kojih to nije slučaj; primetih i ljude koji, zarad svog interesa zanemaruju istinu i one koji zarad istine zanemaruju i svoj "interes" .

P.S.Cela ova priča ne stoji ukoliko se pod ... podrazumevaju [SIZE=3]greške [/SIZE] , ali u tom slučaju - nije mi jasno čemu [SIZE=3]žal [/SIZE] ???
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

55

Koliko mi je poznato svaka firma radi ono sto radi zbog potrosaca. Tako i tv stanica postoji zbog gledaoca. Nepojmljivo mi je onda da neko ko se dici radom na nekoj tv stanici izgovori nesto poput vezira. Sans je vec sve lepo rekao pa ne bih da se ponavljam, ali moram da naglasim da se to zove balkanizam i nedostatak profesionalne etike, a iz toga proizilazi nemogucnost prihvatanja objektivne kritike.

Nekvalitet najduze ostaje kad se na njega zmuri. Hajde mi vi koji ste dike naseg novinarstva recite jedan metod kojim vi radite na poboljsanju? Govorite ljudima da vas ne gledaju ako im se ne svidja? JEl to to? E daleko ce te tako dogurat.. Knjige u ruke ljudi moji.. Knjige.. Zapadne.. nove.. ne one od po sto godina stare a koje nikad nista ni procitali kako treba. Novinar je radnik i novinar malo ima direktne veze sa tim kakvog ce kvaliteta biti nesto, jer iza svega stoji glavni i odgovorni koji mora biti dobar menadzer.. A menadzment je kod nas :rolleyes:

Iskreno da ti kazem kad sam krenuo citat tvoj post mislio sam da ces da kazes: kom se ne svidja nek dodje da pomogne. To bi i ispravno bilo da umeju ti ljudi tamo (poput tebe) savet da prihvate kao pomoc... onda ne bi mogli vise da kazu da su najpamentiji.. i najbolji.. odma im neko narusi integritet. Sve to treba da se menja. A ipak neko od nas moze da pomogne.. al znas kako? Dodje i napravi bolje i sve to bude opet nase, a ono sto nevalja pored toga il se promeni (konkurise) il potone. To je jedini nacin da se pomogne.. jer drugacije ne pali sa nasim mentalitetom. A moze.. itekako moze..

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

56

Selam alejkum dobri ljudi

Dragi Sans-e nije uopste stvar u tome da se nema vise argumenata ali zasto raspravljati sa nekim o necemu ako taj neko u tome necemu ne vidi ni jedan trun dobrog. Sve se svodi na napade a da ni jedna povlacim jedna jedina pohvala ne dolazi sa tvoje strane. Ja takve ljude ne razumijem a sto se tice mojih postova mozes da u mojim prijedjasnim postovima vidis da nisam bas nesto "zadrt"..
Ne razumijem sve te tvoje napade na RTV, nisu ni meni oni nesto Bog zna sta dobri ali su u svakom slucaju bolji od Jedinstva koje ti preferiras. To je u stvari tvoje pravo da volis nesto i niko ti to ne moze zabraniti... Sve ja to postujem....

Selam alejkum...

ZAMBAK

Učenik

(10)

• »ZAMBAK« je muško

Datum registracije: 24.08.2002

• Poruku poslati

57

Neka je mir medju Vama...
-

Citirano

Uređivačka politika zasnovana je na afirmaciji sloboda i prava gradjana, političkom pluaralizmu i demokratiji, slobodama javnog informisanja i načelima novinarske profesije. Program uređuje urednik programa uz aktivno učešće urednika programa i uređivačkog kolegija koji čine 20-tak mladih i iskusnih novinara.
Program je namjenjen svim sferama društva i cjlekupnoj gledalačkoj publici. Pokrivenost svih oblasti života. U programu iz vlastite produkcije se nalaze informativni, zabavni, muzički, sportski, dokumentarni, dječiji, vjerski i program iz kulture
Javni servis građana, pružanje pravovremene informacije, provjerene iz više izvora, nezavisno i objektivno novinarstvo. Poslovna politika u okviru mogućnosti javnog servisa...

...onda nama, korisnicima usluga ne ostaje ništa drugo nego da svojim kritikama utičemo da to zaista bude i ispoštovano.

Sans, zahvaljujem se na upucenim kritikama. Iz gore navedenog vidim da si redovan posjetilac www.rtvnovipazar.com (net prezentacije Regionalne televizije). Ono sto je u osnovi televizije jeste da provjerava svoju gledanost i zelje gradjana sta bi zeljeli da vide. Medjutim ovdje sam zakljucio od svih onih koji kritikuju rad Rtv-a da se prica ne svodi na konkretne primjere vec je to samo forsiranje kontre. Ranije sam spomenuo da ne postoje nezavisni vec objektivni mediji. Na Rtv nije iznesena ni jedna neistina i laz. Svi imaju pravo( i pravna i fizicka lica) na informacije i to im niko ne moze uskratit. To sto bi neki politicki i interesni krugovi zeljeli da dirigiju radom Rtv-a je samo demagogija. Svi imaju dovoljno prostora na osnovu njihove politicke velicine i interesa javnosti. Ono sto svi moraju da znaju je i to da Rtv u svim pravcima radi na poboljsanju prije svega programa, povecanje pokrivenosti signalom i prije svega priblizavanju gradjanima. Trenutno direktno zavisimo od osnivaca i njegovih materijalnih mogucnosti. Iznesite konkretne primjere, dajte svoja misljenja o njima i kako bi moglo da bude tacnije sta bi zeljeli.
Da napomenem novinari nisu ni hirurzi ni arhitekte zbog toga postoji konstatacije da su novinari opste neznalice i sveznalice. Sans svojim statusom na ovom forumu si i sam novinar. molim te pazi na ono tvoje pozivanje loicke greske i slicno, pogotovo kad uporedjujes novinare i hirurge. Pokusaj sam sebe da nadjes u "logickim greskama" koje postoje i u tvojim postovima. Na kraju krajeva INTERES JE JEDINI MOTIV LJUDSKIH POSTUPAKA.

...de facto.

[SIZE=4][SIZE=3]"Interes (ma kakav on bio) je jedini motiv ljudskih postupaka"[/SIZE] [/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

58

Četvrtak, 19. Februar 2004

Citirano

Orginalno od ZAMBAK
Na Rtv nije iznesena ni jedna neistina i laz.

Je li ovo dovoljno pa da informisanje bude objektivno? A sta je sa poluistinama . Zar one nisu u odredjenim situacijama gore i opasnije od lazi. Sta je vijest da je Ugljanin cestitao muftiji reizbor (a ovaj to odbio) vec pluistina. Da bi pomenuta vijest bila kompletna istina trebalo je prethodnog dana izvjestiti i o samom izboru. Bas kao sto i ova tvoja recenica koju sam gore izdvojio nije kompletna istina (uz pretpostavku da je ono sto si vec naveo tacno).
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

59

Citirano

Orginalno od PASHA
Selam alejkum dobri ljudi
Dragi Sans-e nije uopste stvar u tome da se nema vise argumenata ali zasto raspravljati sa nekim o necemu ako taj neko u tome necemu ne vidi ni jedan trun dobrog.
...

Ne razumijem sve te tvoje napade na RTV, nisu ni meni oni nesto Bog zna sta dobri ali su u svakom slucaju bolji od Jedinstva koje ti preferiras. To je u stvari tvoje pravo da volis nesto i niko ti to ne moze zabraniti... Sve ja to postujem....

Selam alejkum...

Alejkumu sselam

Sve što sam ja izneo o lokalnim TV kućama, tiče se svih nas, jer su one, svojim programom, redovni gosti u našim kućama ( ili bi bar trebalo da budu).
Nije tačno da ne vidim ni trunke dobra u radu RTV-a, kao što nije tačno ni da "preferiram" TV Jedinstvo. U ovo se možeš uveriti prvom prilikom kad budemo skupa on-line:
  • pogledaš u rezultate ankete
  • javiš mi se putem PM
  • ja glasam
  • vidiš da stavka nijedna ima jedan glas više nego pre

Zašto svoju kritiku usmeravam više na RTV Novi Pazar nego na TV Jedinstvo, već sam ranije objasnio, ali nije mi teško da ponovim:
TV Jedinstvo je privatna televizija, pa me uređivačka politika jedne privatne TV sigurno manje zanima nego uređivačka politika televizije koja posluje kao Javno preduzeće , i u čijem finansiranju, u krajnjoj liniji, učestvujem i ja kao građanin. Ukoliko njen rad bude bolji, gledanost će biti veća- a samim tim biće sposobna i da s sama finansira i posluje na principima tržišne ekonomije. a pare koje građani izdvajaju biće upotrebljene u neku drugu svrhu. No nije sve ni u parama...
Kao građanin, očekujem od javnog servisa da mi obezbedi dostupnost informacijama, u pravom trenutku, sa pravog mesta - na pravi način.
Ukoliko u radu i dođe do propusta, to je razumljivo, jer ko god radi taj i greši, ali ima pravo da grešku i ispravi, naročito ukoliko mu se na istu i ukaže. Ukoliko se u TV programu već objavi saopštenje SDA da je grad u urbanističkom haosu ( sa čim se slažem) i da je glavni razlog tog i takvog haosa Tarik Imamović, koji je stvaranjem takvog haosa navodno radio samo u smeru stvaranja loše opšte slike o lokalnoj samoupravi (s čime se već ne bih mogao složiti), nije mi jasno da se sutra u istom terminu ne objavljuje demant, da se u sutrašnjem, ili najkasnije preksutrašnjem terminu ne objavljuje oglašavanje Zavoda za urbanizam povodom tog saopštenja, a pogotovu kada znam da je odgovor prosleđen na adresu RTV. Nije li i to poluistina?

Citirano

Orginalno od ZAMBAK
Neka je mir medju Vama...

Sans, zahvaljujem se na upucenim kritikama. Iz gore navedenog vidim da si redovan posjetilac www.rtvnovipazar.com (net prezentacije Regionalne televizije).
...
Sans svojim statusom na ovom forumu si i sam novinar. molim te pazi na ono tvoje pozivanje loicke greske i slicno, pogotovo kad uporedjujes novinare i hirurge. Pokusaj sam sebe da nadjes u "logickim greskama" koje postoje i u tvojim postovima. Na kraju krajeva INTERES JE JEDINI MOTIV LJUDSKIH POSTUPAKA.

Zambak, nema potrebe da zahvaljuješ, jer stvarno osećam obavezu da uputim kritiku tamo gde mislim da joj je mesto, a ukoliko nakon te kritike proistekne bar mali napredak u vašem radu, ja imam razloga da zahvalim vama.
To da sam redovan posetilac net prezentacije Regionalne TV mogao si da primetiš i iz nekih ranijih mojih postova :D . Mogu da primetim da je strana redizajnirana, a očekujem da će uskoro biti jedna od strana koje ću imati u svojim favoritima.

što se logičnih zabluda tiče, link ka njima mi se sam pop-upuje u glavi, čim pročitam neku od njih. Ukoliko logičkih zabluda vidiš i u mojim postovima, a ne kažem da je nemoguće, zamolio bih te da iz obznaniš, i da na taj način prosvetliš i ostale članove, a prvenstveno mene o njima.
I na kraju, složiću se s tobom da je INTERES JEDINI MOTIV LJUDSKIH POSTUPAKA, a upravo iz tog razloga što mi je istina interes u svojem prethodnom postu upotrebih znake navoda prilikom pisanja svoje misli dana:

Postoje ljudi koji, zarad svog interesa zanemaruju istinu i oni koji zarad istine zanemaruju i svoj "interes" . (sans)

i ... bode mi oči

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

60

Ovaj jedan forsira sebe, drugi forsira svoju skolu, treci forsira muftiju, cetvrti ovo ili ono.

Stvari nece biti jasne sve dok se kipovi u srcu nalaze, dok se srce ne ocisti i u njemu samo Allah dz.s. bude. Kada se shvati sustina zivota, vjere, ovog svijeta, svega stvorenoga, Objava, itd.

Kada se sve ovo shvati onda ce nam sve biti i jasno. A to da ima raznih zustrih govornika, logicara, pronalazaca gresaka u televiziji, postovima, izjavama, itd. to znam.

Znate li sta meni pada na pamet kada neko kaze: Konstruktivna kritika. Odakle ti to da je konstruktivna, po kojim to mjerilima je ta kritika koju ti upucujes KONSTRUKTIVNA. Po zapadnim? Po tvojim? po ovim ili onim? po cemu?

Ako jos uzmes da TVRDIS da je kritika koju upucujes kostruktivna onda ti tvrdis sebi znanje Realnosti (TEvhida), onda ti tvrdis da si poznavalac Istine, jer ako neko ne poznaje Realnost i Istinu kako on moze biti konstruktivan???

Dakle samo oni koji su na Istini su oni koji mogu dati konstruktivnu kritiku, a oni koji nisu na Istini onda je sve sto oni rade destruktivno, dok do Istine ne dodju.

A znaces da si na Istini kada ti za to Potvrda dodje. Dodju ti lijepo Meleki pa ti donesu Haber od Allaha da si Dobar i da si na Istini. Ako to imas, onda olur, ali ako to nemas odakle ti hrabrost da govoris o poznavanju Istine, odakle ti hrabrost da ti sebe nazivas Konstruktivnim.

Uspostavljati red na zemlji znaci uspostaviti red kod sebe, a kada uspostavis red kod sebe onda ce ti do JASNO biti kazano i dato do znanja. A da bi ti znao kod sebe red uspostaviti potreban ti je neko ko je kod sebe red uspostavio da te tome poduci, Ucitelj.

Cinjenje nereda po zemlji proistice iz nereda koji se nalazi u tebi. Ako je nered u tebi, MA STA TI RADIO I KAKO GOD TO IZGLEDALO, ti ustvari NERED cinis, a mislis da RED uspostavljas i da si KONSTRUKTIVAN.

Allah dz.s. u Kur'anu kaze: I kada im se kaze zasto nered po zemlji cinite? oni odgovaraju: ne, mi samo red uspostavljamo. Ali ne, oni zaista nered po zemlji prave, ali ne OPAZAJU (ne vide).

Dakle, sve dok je u nekom insanu nered on red vidi neredom, i obratno.
A red je Tevhid (Jedinstvo). Pronadji nekog ko ce te Tevhidu poduciti. Ko ce ti pokazati kako red kod sebe da uspostavis, pa ce ti i vid ispravan biti, a i jasno ce ti do znanja biti stavljeno da si na Istini.

Pa kada se to djesi, onda ces uci u one za koje Allah dz.s. kaze u Kur'anu: I danas su nevjernici izgubili svaku nadu da ces ti (cete vi) od Dina Allahovog skrenuti (otpasti).

A jos da podsjetim da ce svaki covjek za svaki dah racun polagati i za sve sto je radio biti pitan.

Allahimanet.

Social bookmarks