Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško
  • »sans« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

121

Petak, 12. Mart 2004

Ima, ali ne direktno, već tekst zakona možete preuzeti kao .doc ili .pdf i to ovde

P.S. Kod mene .pdf javlja grešku, ali .doc je sasvim OK.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ZAMBAK

Učenik

(10)

• »ZAMBAK« je muško

Datum registracije: 24.08.2002

• Poruku poslati

122

Petak, 12. Mart 2004

Na ovim linkovima nalaze se svi zakoni koje je usvojila prosla vlada i prijedlozi i nacrti zakona koji cekaju usvajanje, a medju njima se nalazi i Zakon o slobodnom pristupu informacijama.http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/2003-03/06/333940.html http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/2003-03/06/333942.html

Zakon o slobodnom pristupu informacija od javnoh znacaja kako se popularno zove jedan je od boljih zakona koji ce urediti odnose izmedju onih koji daju informacije(predstavnika drzavnih i javnih ustanova i institucija) i onih koji traze informacije( novinara i gradjana). Kako ovaj zakon nalaze svaka ustanova je duzna da u odredjenom vremenskom roku ako se nevaram u roku od 15 dana da da informaciju, a ako ne iyda informaciju duzna je da trazioca informacije saopsti o razlozima zbog cega informacija nije izdata. Sudeci po ovom zakonu koji ceka usvajanje u skupstitni nece ostati tajni. Oni koji su do sada isteravali novinare morace da se pomire sa jednom cinjenicom da izvjestaji oi radu moraju da se podnose bez obzira na koga se odnose. Svaki drzavni ili javni radnik duzan je da gradjanima saopsti i kaze sta radi svidjalo se to nemu ili ne. Ako je odgovoran za bilo sta odgovorat ce pred javnoscu. Demokratiji i istini se jednom mora pogledati u lice i reci "dosta vise". Informacija za sve one koji jednim novinmarima daju informacije, ajednim ne u ovom Zakonu za postoji kaznena odredba za diskriminaciju novinara. Pa bradata i slicna gospodo izvolte izbacujte i diskriminirajte novinare. Kao novinar porucujem svima da je stvaranje kontre novinarima proizvodnja pozitivnog skepticizma, sto je i normalno.

Neka je mir medju Vama!
[SIZE=4][SIZE=3]"Interes (ma kakav on bio) je jedini motiv ljudskih postupaka"[/SIZE] [/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

123

Petak, 12. Mart 2004

Citirano

Orginalno od ZAMBAK
Pa bradata i slicna gospodo izvolte izbacujte i diskriminirajte novinare.

Ova tvoja recenica me natjera da ovdje ponovim ono sto ti je povodom slicne izjave Admin vec rekao:

Citirano

Orginalno od Administrator
Ova izjava zvuci kao revansizam kojeg objektivni i profesionalni novinari ne bi smeli da poseduju.

Revansizam novinara ima za posledicu serviranje neobjektivnih informacija i neobjektivnog odnosa prema predmetu njihovog informisanja.

Na kraju cenu placaju konzumenti takvih informmacija jer dobijaju pogresne predstave o predmetu izvestavanja.

Nadam se Zambak da cete i ti i tvoje kolege svoj posao obavljati profesionalno, na zadoovljstvo nas potrosaca, drzati se Zakona a nadoknadu za uvrede, sikaniranja i nekorektan odnos traziti zakonskim putem a ne kvalifikacijama poput 'bradate gospode' ili objavljivanjem nepotpunih informacija na stetu 'bradonja'.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško
  • »sans« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

124

Petak, 12. Mart 2004

A umesto revanšizma... mogli bi se pozabaviti konkretnim stvarima.
Već tri večeri za redom, na prilazu ka dečijem obdaništu "Mladost" (inače totalno neosvetljenom), nepoznati napadači presretaju majke koje dolaze po svoju decu, u pokušaju da im otmu torbe. Policija je upoznata, sekretar obdaništa je upoznat ( i kaže da se pismeno obratio policiji) ali niko konkretno ne preduzima ništa. Obdanište se nalazi preko puta SUP-a, a postavljanje jednog policajca koji bi dežurao u toj zoni oko rekreacionog centra, bar u vreme kad se deca uzimaju iz druge smene ( od 19 do 21) je najmanje što bi se moglo očekivati od njih. Od obdaništa bi se moglo očekivati da bude bolje osvetljen prilaz za drugu smenu ili da se koristi glavni ulaz, a ne onaj sporedni, koji napadačima omogućava da nestanu u mraku rekreacionog centra...a od vas, od vas bi se moglo očekivati da date medijsku pažnju ovom problemu, da bi do rešenja brže došlo.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• »SAJO SUPERMEN« je zabranjen

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

125

Subota, 20. Mart 2004

MA RTV JE KRALJ BATE
Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

Erbakan

Učenik

(0)

Datum registracije: 20.12.2002

• Poruku poslati

126

Subota, 01. Maj 2004

JPI "NOVI PAZAR" NOVI PAZAR
REGiONALNA RADIO TELEVIZIJA
Mesihat Islamske zajednice Sandžaka
Odboru Islamske zajednice Novi Pazar

Poštujući interes javnosti i nasih gledalaca, a u skladu za Zakonom o javnom informisanju molimo Vas da nam povodom sve učestalijih previranja Između dzemata I Odbora Islamske zajednice u Novom Pazaru odgovorite na sljedeca pitanja:

- Koliko su tačni navodi u saopštenju za javnost džematskog odbora Altun-alem džamije od 12.01.2004.g da problemi ovoga džemata datiraju jos od 1996. godine i da li je direktror medrese pokusao da Altun-alem džamiju pretvori u vježbaonicu praktične nastave za učenike medrese? Da li ste pokusali da smjenite imama Altun-alem džamije bez volje džemata, da li ste vrsili pritisak na imama u posljednje tri godine i ako ste zbog čega?

-Na osnovu tvrdnje članova džemata Altun-alem džamija ima svoju vakufnamu. a u Novom Pazaru je opštepoznata stvar da za ovu džamiju postoji vakufnama. Na osnovu nje džamija treba da podmiruje troškove.Koji su to sve oblici imovine? Koliko vi raspolažete od sredstava propisani vakufnamom i koliko ste od tih sredstava u toku posijednjeg mjeseca dali za džamiju?

-Da li ste upoznati sa trenutnim stanjem samog objekta Altun-alem džamije i objekata u haremu ove džamije? Pošto je ovaj spomenik pod zastitom države šta ste sve preduzeli da ovaj objekta bude spašen od rušenja ( jedan od nosećih stubova je već iskrivljen, primjetna vlaga),od koga ste sve zatražili pomoć i kakve ste odgovore dobili?

-Kakve ste odgovore dali članovima džemata s obzirom da oni tvrde da poštuju sve učesnike u sporu i da su iscrpjeli sve interne organizacijske instance i pri tom dali prijedloge za razrjesenje situacije. Da li ste se oglušili na njhove zahtjeve?

- Na osnovu tvrdnje članova džemata Kuru česme, odnosno Mula lbišove džamije u Višegradskoj ulici jedan dio harema džamije prodat je fizitkom licu za cijenu od 8000 eura. Da li je ovo tačno, na osnovu čega se prodaje džamijska imovina i zbog čega?

- Da li imate problema sa džematima u Lejlek i Paričkoj džamiji i kako je riješeno sa problem džemata Mur?

-Koja je po vama uloga džemata u islamskoj zajednici. Sta ste sve
preduzeli na stvaranju jedinstva vjernika i protiv stvaranja slike u javnosti da među muslimanima u Novom Pazaru postoji nesporazum. Posto ste vi legitimni predstavnik vjernika šta ste preduzeli da u ovim ili bilo kojim džematima ne dođe do nesporazuma?

Vaše odgovore očekujemo do petka,27. februara, možete ih dati (ako
pristajete) ispred kamere ili pismeno-u krajnjem slučaju i biće objavljeni u cjelini.

S poštovanjem.
Gl. I odgovorni urednik
Nazim Licina
24 07 2004.g.

-----

KAKO NAS BOSNJAKE REGIONALNA TELEVIZIJA PREDSTAVLJA PRED SVIJETOM

Glas islama objavljuje zahtjev upućen Islamskoj zajednici od strane Regionalne televizije, odgovor koji je dao Sead-ef. Saćirović, predsjednik odbora medžlisa IZ Novi Pazar, a takodjer objavljujemo i dodatni komentar koji smo dobili iz medžlisa

U vezi sa vašim pismom od 24.02.2004. godine, u kome zbog, navodno, sve učestalijih previranja između džemta i Medžlisa Islamske zajednice u Novom Pazaru tražite od nas da vam odgovorimo na izvjesna pitanja, odnosno podnesemo svojevrstan izvještaj o sopstvenom radu, želim vas obavijestiti o sljedećem:
Poznato vam je da je Islamska zajednica već duže vrijeme uskratila saradnju vašoj televiziji iz sljedećih razloga:
Tendencioznost vaše televizije je toliko neskrivena, uprkos činjenici da je njen osnivač Skupština opštine i da se finansira iz javnih prihoda, odnosno narodnih para. Od samog osnivanja, ignorišući tu činjenicu, vaša jedina uloga je bila održati i odbraniti političku oligarhiju koja trenutno ima lokalnu vlast u Novom Pazaru. Bilo da se radi o predizbornim kampanjama ili mimo njih, vi ste beskrupulozni glasnogovornici te političke oligarhije.
Poznato je da ta politička grupacija više od sedam godina, pokušavajući da Islamsku zajednicu stavi, pod svoju kontrolu kako bi je koristila kao mehanizam svojih ličnih i političkih ciljeva, ne bira sredstva kojim bi oslabila sistem Islamske zajednice, izazivajući smutnje u nekim džematima posredstvom svojih aktivista uz punu logistiku vaše televizije.
Obzirom da ugled te političke grupacije iz dana u dan sve više pada, a razlog za to su nepodnošljiva korupcija kod najviših funkcionera opštinske vlasti, razorene ulice koje ugrožavaju elementarno kretanje ljudi, ekološka katastrofa izazvana komunalnim haosom koja prijeti da izazove i opake zarazne bolesti, vaša uloga je očito da sa tih životnih pitanja pažnju javnosti skrenete na nešto drugo, a čini vam se da su vam džamije za to najpogodinije jer su otvorene i nemaju iza sebe zaštitu mehanizama prinude. Iz pitanja se vidi da vi i vaši mentori ne znate šta je osnovna definicija i uloga Islamske zajednice jer nastojite da je svedete na nivo profane političke organizacije ili nekog udruženja. Zato bi bilo dobro da pročitate Statut Islamske zajednice i druga normativna akta i naučite elementarne termine i upoznate se sa ulogom pojedinih tijela u Islamskoj zajednici. Nije teško biti novinar koji prati šatkarska prvenstva ili značaj
uzgoja pasa, ali baviti se tematikom organizovanja duhovnosti jednoga naroda zahtijeva školovane novinare i profesionalnu televiziju. Nažalost, vi ste daleko od profesionalne televizije, što se svakodnevno vidi u koncepcijskim, tehničkim i drugim improvizacijama koje su vaša odlika. Vi očito ne shvatate da ovaj narod više od stotinu godina nije imao nijednu svoju instituciju osim Islamske zajednice i da je vaša obaveza prema ovom narodu da se sa posebnim respektom prema njoj ophodire. Nikada nećemo prihvatiti da o značajnim događajima u Islamskoj zajednici periferno, šturo i tendenciozno informišete.
Vaše ponašanje je prema svima koji ne pripadaju klišeu vaših političkih mentora potpuno u suprotnosti sa elementarnim principima novinarske etike, čemu vam doprinosi stanje opšte nestabilnosti u državi, jer da nije tako, televizije poput vaše bi davno bile zatvorene, a ima u Beogradu i onih kojima odgovora da Bošnjake u Sandžaku uništava upravo televizija koja sebe smatra bošnjačkom. Obzirom na vaše dosadašnje takvo ponašanje, sa Islamskom zajednicom ćete moći da sarađujete samo nakon što se izliječite od tendencioznosti, amaterizma i nepoštivanja novinarske etike.
Naučite da je Islamska zajednica Sandžaka autonomna u svome radu te da svoju organizaciju i aktivnosti provodi na osnovu Kur'ana i Sunneta i svojih normativnih akata.
Uvjereni da je ovo gorka faza procesa kroz koji prolazi ovaj narod i da ona neće dugo trajati, mi Vas selamimo.
Predsjednik: Sead ef. Šaćirović

Oba teksta prenosi zadnji broj Glasa islama
Sve je ovo samo igra! Nema tog muftije koji je vrijedan Vasih zivaca

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• Poruku poslati

127

Nedjelja, 02. Maj 2004

Selam

Ja u ovim pitanjima vidim da su ljudi pitali samo ono o cemu cijela carsija prica i sto se zna, takodje ne vidim nikakvu tendecioznost. Ja licno mislim da su ovi iz mesihata trebali da odgovore na ona pitanja u suprotnom stekao se utisak da je sve iz onih pitanja tacno a ovi su umjesto odgovora odgovorili napadom.
Trebalo je odgovoriti a ne kriti se iza napada. U svakom slucaju vidi se da u ovim problemima oko dzemata u Novom Pazaru i nisu cista posla.

A sto se tice lokalnih stanica RTV je moj favorit ako ni zbog ceg drugog onda zbog loga (karta Sandzaka) predavanja o islamu, bore se protiv svih bivsih zala i to javno zasta im ja skidam kapu, dvojezicnih shpica, a i brate obiljezavaju sve islamske praznike evo bas ovih dana su obiljezili (jedini u zemlji) 12 rebiul evvel. A i sto se tice sandzackog sporta idu i na gostovanja nasih ekipa.
Dosta je i ovo..
Selam
Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

Erbakan

Učenik

(0)

• Poruku poslati

128

Nedjelja, 02. Maj 2004

Citirano

Orginalno od SAJO SUPERMEN
Selam

Ja u ovim pitanjima vidim da su ljudi pitali samo ono o cemu cijela carsija prica i sto se zna...

Pa da, u Pazaru je vazda bilo najvaznije sta carsija prica i kakve price kruze po kahvama a sta kazu zvanicne institucije i njihovi celnici to nije tako vazno.

Citirano

...A sto se tice lokalnih stanica RTV je moj favorit ako ni zbog ceg drugog onda zbog loga (karta Sandzaka) predavanja o islamu, bore se protiv svih bivsih zala i to javno zasta im ja skidam kapu, dvojezicnih shpica, a i brate obiljezavaju sve islamske praznike evo bas ovih dana su obiljezili (jedini u zemlji) 12 rebiul evvel...

To bi bilo kao kad bih ja reko ja volim Mesihat zato sto vecina nosi bradu.
I otkud to da je samo RTV obiljezila 12 rebiul evvel. Po tebi ispade da nam pored RTV islamska zajednica i nije potrebna

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• Poruku poslati

129

Nedjelja, 02. Maj 2004

Selam alejkum

Citirano

Pa da, u Pazaru je vazda bilo najvaznije sta carsija prica i kakve price kruze po kahvama a sta kazu zvanicne institucije i njihovi celnici to nije tako vazno.

Brate ja nisam nista drugo rekao a da i ti to isto nisi rekao ali je u ovom slucaju problem taj sto zvanicne institucije i njihovi celnici nisu dale odgovor na "carsijske price" a fino su mogli da izadju i kazu da to nije istina ali nazalost istina je i da su oni isli logikom napad je najbolja odbrana.

Citirano

Citat:
...[SIZE=3]A sto se tice lokalnih stanica [/SIZE] RTV je moj favorit ako ni zbog ceg drugog onda zbog loga (karta Sandzaka) predavanja o islamu, bore se protiv svih bivsih zala i to javno zasta im ja skidam kapu, dvojezicnih shpica, a i brate obiljezavaju sve islamske praznike evo bas ovih dana su obiljezili (jedini u zemlji) 12 rebiul evvel...

To bi bilo kao kad bih ja reko ja volim Mesihat zato sto vecina nosi bradu.
I otkud to da je samo RTV obiljezila 12 rebiul evvel. Po tebi ispade da nam pored RTV islamska zajednica i nije potrebna

Mazallah brate ne ispada po mome da pored RTV-a islamska zajednica nije potrebna vec ocigledno ti nisi shvatio ono sto sam ja napisao a tako sam lijepo napisao "a sto se tice lokalnih stanica" (pogledaj original u citatu) a reci mi da nije mozda Jedinstvo obiljezilo 12 rebiul evvel ili neka druga informativna kuca u ZEMLJI... nije prijatelju moj nije...
Drugi put ako hoces da me citiras i da mi odgovaras brate Nedzmettine Erbakane dragi REFAHDZIJO ti prvo dobro procitaj pa onda bez izvrcanja mojih rijeci odgovaraj.

Selam alejkum

Erbakan

Učenik

(0)

• Poruku poslati

130

Nedjelja, 02. Maj 2004

Citirano

Selam alejkum

Mazallah brate ne ispada po mome da pored RTV-a islamska zajednica nije potrebna vec ocigledno ti nisi shvatio ono sto sam ja napisao a tako sam lijepo napisao "a sto se tice lokalnih stanica" (pogledaj original u citatu) a reci mi da nije mozda Jedinstvo obiljezilo 12 rebiul evvel ili neka druga informativna kuca u ZEMLJI...

Uopste se iz tvoje recenice ne da zakljuciti da se misli na lokalne TV stanice. Ono tvoje ‚jedini u zemlji’ na kraju recenice moze dvojako da se shvati. Ne ocekujes valjda da lokalne TV stanice iz Kraljeva ili Cacka prenose nesto o rodjendanu Muhammeda savs.
Indiriektno gadjas na Mesihat iako je isti dostojanstveno obiljezio rodjendan Poslanika savs. Ali tipicno za RTV i njenje simpatizere, slusa samo na jedno uho, gleda samo na jedno oko.

Citirano

Brate ja nisam nista drugo rekao a da i ti to isto nisi rekao ali je u ovom slucaju problem taj sto zvanicne institucije i njihovi celnici nisu dale odgovor na "carsijske price" a fino su mogli da izadju i kazu da to nije istina ali nazalost istina je i da su oni isli logikom napad je najbolja odbrana.

Sidji sa Kriptona na Zemlju i opet procitaj reakciju Glasa islama

• »Lovac_na_ucjene« je muško
  • »Lovac_na_ucjene« je zabranjen

Datum registracije: 24.04.2004

• Poruku poslati

131

Ponedjeljak, 03. Maj 2004

Prepucavanja na temu medija su uvjek aktuelna. Obicno se u ovakvim raspravama spominju politicari, politicke partije ili neke javne licnosti koje su dosle u sukob sa medijima i novinarima. Moji predhodnici tacnije Erbakan koliko sam mogao razumjeti poistovjecuje Islamsku zajednicu sa ljudima koji je predstavljaju. Postovani prijatelji islamska zajednica nije ni ovaj ni onaj hodza, niti muftija, niti bilo koji sluzbenik koji radi u ovoj instituciji. Islamska zajednica je tijelo izabranih, na ovaj ili onaj nacin koje predsatavlja sve one koji se osjecaju muslimanima.
Zna se brate, ako se neki hodza ne svidja dzematu taj dzemat potrazi drugog. Tako je bilo od vajkada. Jer je hodza zbog dzemata, a ne dzemat zbog hodze. Svi oni koji rade u Islamskoj zajednici moraju biti svjesni da oni postoje zbog muslimana i da njima treba da polazu racune o svojim aktivnostima i da jednostavno pitaju svoj dzemat, a ne da rade na svoju ruku sta hoce i kako hoce. Islamska zajednica je javna institucija, do sads je to bila. Iz pitanja na koje su novinari regionalne televizije postavili vidi se da ljudi hoce da se javno kaze sta se radi. Oni iz IZ nisu pruzili nikakve odgovore. Ako je Islamska zajednica javna organizacija neka javno kazu sta rade. Ako to nece da urade preko medija neka to hodze kazu sa hutbe. Na kraju krajeva muslimani treba da se dogovaraju o svemu, a ne da budu prepotentni i da svaki pojedinac misli da je najpametniji.
Postovani prijatelji i Islamska zajednica i Regionalna TV je nasa mi drugih nemamo. Mogu samo da budu bolje. Prepotentnost steti svima cak i onima koji se u ovoj situaciji osjecaju nepristrasnim. Ono sto je problem kod nas ovdje u Sandzaku sto ne znamo da cijenimo sopstvene vrijednosti. Gresaka ima na sve strane. Skretanje paznje na greske mozda jeste prvi korak u njihovom ispravljanju ali optuzivat smo jednu stranu bez prethodnog znanja o detaljima nesporazuma.
Shvatite da bjezanje od problema ne znaci njegovo rjesavanje. Napadanje bliznjeg znaci napad na samog sebe. Nase stanje nece se promjeniti ako ga mi sami ne promjenimo. Svako ko radi u interesu drustva i naroda mora podnositi izvjestaje o svom radu ili se deklarisati da je tajna organizacija, ma ko to bio. Uloga novinara jeste da traze odgovore, a onih od kojih se traze da ih daju ili da se ne bave tim poslom.
Kako oni cini mi se stoji u Orvelovoj zivotinjskoj farmi: "Sve su zivotinje jednake samo su svinje jednakije".

Snaga je u idejama za koje se borimo i u ciljevima koji nas nadahnjuju.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

132

Citirano

Orginalno od Lovac_na_ucjene
Zna se brate, ako se neki hodza ne svidja dzematu taj dzemat potrazi drugog. Tako je bilo od vajkada.

Jeste. Nema razloga da tako ne bude i u buduce. Samo sto se mora dati odgovor na ptanje: Kako? Kako dzemat trazi drugog imama. Postoji li zakon po kojem funkcionise IZ-a ili ne postoji?

Citirano

Iz pitanja na koje su novinari regionalne televizije postavili vidi se da ljudi hoce da se javno kaze sta se radi. Oni iz IZ nisu pruzili nikakve odgovore.

Ovo nije tacno. Odgovor je uslijedio. Tacnije, odgovor zbog cega RTV nece dobiti trazene odgovore. Medjutim, iz pisma IZ-e ne vidim da su vrata zatvorena i ostalim medijima tako da prigovori na racun IZ-e da je zatvorena ne stoje.

Procitali smo pismo Regionalne TV. Procitali smo i odgovor IZ-e. Glas islama je objavio oboje. Interesuje me da li je Regionalna TV objavila ova pitanja i odgovore iz IZ-e i da li je eventualno odgovorila na ovo sto su im porucili iz IZ-e. Mozda ZAMBAK zna nesto o ovome obzirom da radi u RTV.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

133

"Nije teško biti novinar koji prati šatkarska prvenstva ili značaj
uzgoja pasa, ali baviti se tematikom organizovanja duhovnosti jednoga naroda zahtijeva školovane novinare i profesionalnu televiziju. Nažalost, vi ste daleko od profesionalne televizije, što se svakodnevno vidi u koncepcijskim, tehničkim i drugim improvizacijama koje su vaša odlika."-
deo pisma koji je ef. Sead šaćirović, uputio uredništvu TRV-a...

Mislim da ovaj deo najviše govori o onome koji ga je napisao, pa bi on lično trebao da se zapita kakav cilj želi da postigne ovakvim pokušajem diskreditacije jedne institucije, koja koliko-toliko ima za cilj da obavlja svoj posao profesionalno i odgovorno, i to u svim sverama ovog društva, inače nebi ni uputila javni poziv da se argumentuju ove optužbe i da se sama islamska zajednica deklariše povodom tih optužnica...

Mislim da mu je pametnije bilo da odgovori narodu šta je a šta nije istina, nego da drži govore, kako on inače i umije, ne kontrolišući svoje emocije...

Pozdrav

ZAMBAK

Učenik

(10)

• »ZAMBAK« je muško

• Poruku poslati

134

Citirano

Citat:
Iz pitanja na koje su novinari regionalne televizije postavili vidi se da ljudi hoce da se javno kaze sta se radi. Oni iz IZ nisu pruzili nikakve odgovore.

Ovo nije tacno. Odgovor je uslijedio. Tacnije, odgovor zbog cega RTV nece dobiti trazene odgovore. Medjutim, iz pisma IZ-e ne vidim da su vrata zatvorena i ostalim medijima tako da prigovori na racun IZ-e da je zatvorena ne stoje.

Procitali smo pismo Regionalne TV. Procitali smo i odgovor IZ-e. Glas islama je objavio oboje. Interesuje me da li je Regionalna TV objavila ova pitanja i odgovore iz IZ-e i da li je eventualno odgovorila na ovo sto su im porucili iz IZ-e. Mozda ZAMBAK zna nesto o ovome obzirom da radi u RTV.

Postovani prijatelji i svi ostali
Kao novinar Rtv-a, a prije svega kao covjek ne podnosim bilo kakv oblik kompromitovanja medija kao sto je Rtv NP i vjerske institucije u prvom planu Islamske zajednice Sandzaka. Dok mnogi koji danas vedre i obalce u ovim institucijama nisu ni pomisljali da bi one mogle postojati ja sam licno davao sve od sebe, ukljucio se u organizaciji i njihovom formiranju i one su dio mene. Zbog toga mi najteze pada kada ih neko napada bez ikakvog argumenta i obrazlozenja. Jos teze mi je kada se moji i dusmani svih dobronamjernih ljudi slade pored ostalih prepucavanja i ovim tekstovima ovdje. Ja jesam novinar Rtv-a iskreno da vam kazem cast mi je zbog toga. Cast mi je sto je doslo vrijeme da postoji medij na kome moze da se kaze ono o cemu smo prije par godina mogli samo sanjati. Cast mi je sto pripadam prvoj generaciji sandzackih novinara modernog doba, sto kao takvi ulazimo u historiju jer smo se i ja svi oni koji rade u Rtv prvi poceli baviti ovim poslom. Rtv je prva sandzacka televizija i ovo mnogima smeta. Prije svega sto ne mogu da je kontrolisu. Prije nego sto smo poceli otvoreno govoriti o stvarima koje su bile do skoro pusta ilizija dobro smo znali sta nas ceka. Vjerujte da nam je najteze palo da nas napadaju oni koji su bliski islamskoj zajednici. Oni su to ucinili vise puta. Ako smo mi zaista bili losi zasto su oni morali biti gori? Ocigledno da ljudi ili nisu dovoljno shvatili da nisu tajna organizacija.
Sto se konkretnog problema tice do detalja sam upoznat. Ed, sam kazes da je "odgovor" usljedio ali odgovor zasto nije odgovoreno na pitanja. Sto se "odgovora" tice smatram da se prvo Sead ef. Sacirovic toliko iskmpromitovao da ce cjelog zivota kajati zbog toga. Novinar moze da bude uporan, dosadan, ispljuvan, sikaniran ali to ne znaci da jedan covjek koji stoji ispred dzemata i predvodi vjernike treba da pada tako nisko. Napravio je mrlju u svojoj karijeri i proci ce isto kao i njegov predhodnik. Uostalom jezik "odgovora" je toliko politicki srocen i demogaski skrojen po principu "ti ces mene!".
Rtv nije objavila "odgovor" IZ jer tu ogovora na pitanja koja smo poslali nije ni bilo. Oni su poput politcara pocetnika odrzali lekciju Rtv i nisu odgovorili ni na jedno pitanje. Ako u pitanjima postoji osnova da ne budu postavljena Vi mi postovana gospodo recito zasto. Moja redakcija je to nasla za shodno jer je imala vise povoda za to. To sto IZ (ili bilo ko) kaze ja sam prekinuo saradnju sa Vama ne znaci da novinari ne mogu i ne treba o njemu da izvjestavaju. Sve ono sto ima povoda i osnove da se povjeruje da je istina medij moze da objavi. Zakon o j. informisanju to i nalaze. Rtv je imao povoda da postavi ova pitanja recimo iz razloga sto je Altun-alem dzamija nezbrinuta. Jel to razlog da nam neko iz IZ kaze da treba da se zabrani rad Rtv? Rtv i svi koji rade u njoj IZ i Mesihat vide kao vjersku instituciju, a ne kao politicku stranku ili mocnu struju koja se bavi tajnim poslovima. Kada se deklarisu javno da se bave politikom neka koriste jezik politicara i neka nas slobodno napadaju i komentarisu nas rad. Nasu ulogu da informisemo javnost o svemu pa i o radu vjerski zajednica nastavicemo i dalje pogotovo ako one budu radile tajno. Sto se ostalih novinara tice pridrzavam se principa da se o ukusima ne raspravlja. Ako neki od novinara beogradskih medija koji je u cjelokupnoj svojoj karijeri radio protiv ovog naroda i predstavljao ga u najcrnjem svjetlu staje na stranu onih koji napadaju Rtv moj komentra je "bez komentara".
Molim Vas kada budete odgovarali na ovaj tekst argumentujte!

Neka je mir medju Vama!!!
[SIZE=4][SIZE=3]"Interes (ma kakav on bio) je jedini motiv ljudskih postupaka"[/SIZE] [/SIZE]

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

• Poruku poslati

135

Esselamu alejkum

Rekao je jednom prilikom Alija r.a., govoreći o svome sukobu sa Muavijom: Vallahi ne može on mene nadgovoriti, ali on se služi lažima i podvalama...

Zbog čega bi Islamska zajednica bila dužna podnositi račun Regionalnoj TV. Iako sebe pokušava da predstavi kao takvu Rtv nije "narodna" televizija, štaviše... Rtv je glasilo trenutne stranke na vlasti koja vlada po principu "a poslije mene potop" i čini sve da se narodu ta ideja predstavi kao istina. Ali nije tako! I nikada neće biti tako! Rtv je na sebe preuzela "svetu" misiju odrzavanja SDA na vlasti dobro poznatim metodama Miloševićevog RTS-a. Smiješno je da Rtv traži polaganje računa. Što ne polože račune narodu za ono šta oni rade? Nije Rtv ni informativna ni narodna televizija. To je 24-časovna reklama na dva kanala koja pokušava da sprovede u djelo sve zamisli vlastodržaca. I nek se niko ne zavarava razlozima ovakvog "traganja za istinom". Nisu to pitanja postavljena Mešihatu, već poruka usijanim glavama gdje da traže neprijatelja. Vrše mobilizaciju jednog dijela naroda protiv drugog "izdajničkog" dijela finansirajući se sredstvima i jednih i drugih (iz budžeta opštine).

Citirano

-Koja je po vama uloga džemata u islamskoj zajednici.

Kakvo je ovo pitanje? Po vama Kada su već preuzeli da tumače islam kako im je volja što nisu rekli "Po nama je uloga džemata ........ a kakva je po vama"

Citirano

Da li ste upoznati sa trenutnim stanjem samog objekta Altun-alem džamije i objekata u haremu ove džamije?

Ovo nije pitanje već uvreda!!! Neka pitaju imama ove džamije za vrijeme sjednica, na kojima je on prisutan kao odbornik (što je činjenica koja se prešutkuje i vjerovatno izvor problema u ovome džematu). Da li oni znaju u kakvom je stanju ovaj cijeli grad počev od puteva pa do komunalija.

Neka se okanu spletki i smutnja!!!

Selam

[SIZE=1]Deo priloga u kome se Sandzacki_sin obraca Hadziedu je izbrisan, jer sa temom nema nikakve veze a moze se okarakterisati i kao privatna poruka. Za privatne poruke treba koristiti opciju PM..//Administrator[/SIZE]

[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

ZAMBAK

Učenik

(10)

• »ZAMBAK« je muško

• Poruku poslati

136

Utorak, 04. Maj 2004

Citirano

Rekao je jednom prilikom Alija r.a., govoreći o svome sukobu sa Muavijom: Vallahi ne može on mene nadgovoriti, ali on se služi lažima i podvalama...

-Ako se ovo gore odnosi na Rtv reci konkretno gdje smo to, kada i na koji nacin iznijeli laz i podvalu?

Citirano

Zbog čega bi Islamska zajednica bila dužna podnositi račun Regionalnoj TV.

Ti izgleda da nisi rascistio sa nekim stvarima IZ ne polaze racun Rtv-u vec javnosti, a u ovom slucaju jvnost su gradjani Sandzaka. Da te samo podsjetim da su toj istoj IZ od strane beogradskih medija bila upucena mnogo zesca pitanja pa im i dalje prostiru crven tepih. Ekipe Rtv-a su samozvani tjelohranitelji Mesihata poceli da izbacuju prije ovih "pitanja".

Citirano

Iako sebe pokušava da predstavi kao takvu Rtv nije "narodna" televizija, štaviše... Rtv je glasilo trenutne stranke na vlasti koja vlada po principu "a poslije mene potop" i čini sve da se narodu ta ideja predstavi kao istina. Ali nije tako! I nikada neće biti tako
!
-Ovdje nema ni jednog jedinog argumenta, To si ti rekao da je Rtv narodna televizija. Ovo si ti rekao, mozda si pod nekim utjecajem ali mogu odgovorno da tvrdim da ovo nije rekao niko od predstavnika ove medijske kuce. Rtv nije zvanicno glasilo stranke na vlasti. Tacno je da se uredjivacka politika kreira na osnovu zahtjeva osnivaca i tu nema nista sporno. Onaj koji je dobio podrsku vecine glasaca ima pravo da odlucuje.
Bez ijednog jedinog argumenta nemas pravo da nikog proizivas amaterom pogotovo kada neznamo da si ti profesionalac. Ako to jesi dodji molim te da nas ucis televizijskom poslu i novinarstvu. Platicemo.

Citirano

Nije Rtv ni informativna ni narodna televizija. To je 24-časovna reklama na dva kanala koja pokušava da sprovede u djelo sve zamisli vlastodržaca. I nek se niko ne zavarava razlozima ovakvog "traganja za istinom". Nisu to pitanja postavljena Mešihatu, već poruka usijanim glavama gdje da traže neprijatelja. Vrše mobilizaciju jednog dijela naroda protiv drugog "izdajničkog" dijela finansirajući se sredstvima i jednih i drugih (iz budžeta opštine).

-Neistine i neargumentovane tvrnje koje iznosis. Prvo vec godinu dana reemitujemo na drugom kanalu NTV HAYAT. Nismo informativna televizija jer pored informativnog imamo i ostale programe. Da je narodna, to si sam ponovio to mi nismo rekli. Ako je ti tako shvatas to je tvoja stvar. Mi smo rekli da je sandzacka i ostajemo pri tome.

Hvala Bogu za nekoliko mjeseci kako saznajem i muftija ce imati svoju televiziju pa cemo vidjet. Kom kapa kom carapa.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

• Poruku poslati

137

Utorak, 04. Maj 2004

Esselamu alejkum

Situacija je takva, Zambak, da sam svoj post,uglavnom namijenjen Hadzied-u, napisao prije nego sam pročitao tvoj. Zabavno mi je bilo vidjeti da si stigao postovati prije mene, a nasmijao sam se kada sam pročitao tvoj post. No, tu humoru ne bi kraj, već pročitah i tvoj odgovor meni...

Naravno da sam, govoreći o Aliji r.a., mislio na Rtv kao i na cijeli aparat lokalne samouprave uopšte.
Nije ni pitanje kome je IZ dužna podnositi račune, već je pitanje ko je narod u ovoj priči. Rtv svakako to nije, štaviše daleko od toga. Kažeš da su Beogradski novinari postavljali žešća pitanja od ovih, ali činjenica je da ova pitanja nisu uopšte žestoka. Ona su tendenciozna sa ciljem pravljenja "rovova" između IZ i džematlija, ne vode ničemu drugom osim nastanku i produbljavanju podjela, u kojima će,naravno, SDA "spasonosno" doći da spase ljude od te "nemani" koja im prijeti. Nadalje, pitanja su postavljena na takav način da vrijeđaju jedne u korist drugih, a jadan je onaj koji svoju veličinu traži u tuđem poniženju.
U pravu si da Rtv nije narodna televizija, ali je prilično smiješna tvoja konstatacija da ona nije glasilo stranke na vlasti. Kako si rekao tako si i porekao, jer dalje nastavljaš da se uređivačka politika kreira po zahtjevu osnivača. Ali ne zamazuj oči narodu govoreći da je opravdano miješanje opštinske vlasti u rad Rtv-a. Nije Opštinska vlast osnivač, već Opština Novi Pazar, koje treba biti, a nije, ogledalo ovoga grada, oslobođena stranačkih previranja i upućena na ovaj grad, a ne na trenutnu političku opciju.

A ako te zanima otkuda mi ideja da ste preuzeli na sebe ulogu tumača islama, pa mogu ti odgovoriti da si sam rekao, a i vidi se da vam program obiluje islamskim sadržajem raznih šejhova iz Bosne ili odakle već. I ako već navodiš dužnosti novinara prema javnosti sjeti se da si već na ovom forumu govorio da su novinari dužni da formiraju javno mnjenje. Nemoj sebi skakati u grlo.
I šta mi kažeš muka ti je kada vidiš u kakvom su stanju naši objekti. Prije nekoliko godina vam je bilo muka da gledate kako se objekti renoviraju, čak ste se i žalili po Kraljevu Centru za očuvanje spomenika. Nisam skonto analogiju sa Robinsoom Krusom.
Nemoj da misliš da imate tapiju na narodno mišljenje. Ne trebaju ti naočare da bi vidio da je podjela među ovim narodom djelo SDA koja je, naravno, potpomognuta Rtv-om. Narodni pokret SDA sa početka 90-tih je konstantno sve ove godine prosipao iz svojih redova razne stranke i strančice, koje su napuštanjem postajale izdajničke. Ipak, "izdajnika" je sve više, a "ispravnih" je sve manje. Ovome doprinosite upravo vi Rtv-ovci koji iz svoje "ljubavi" prema vlasti i želje da ih uzdognete proizvodite upravo suprotan efekat, tj. gađenje naroda
Rekao si i još "Nek im se Allah smiluje i uputi ih na pravi put." Amin.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

138

Utorak, 04. Maj 2004

Esselamu alejkum!

Veliki novinar zambak napisa:

Citirano

Ti izgleda da nisi rascistio sa nekim stvarima IZ ne polaze racun Rtv-u vec javnosti, a u ovom slucaju jvnost su gradjani Sandzaka. Da te samo podsjetim da su toj istoj IZ od strane beogradskih medija bila upucena mnogo zesca pitanja pa im i dalje prostiru crven tepih. Ekipe Rtv-a su samozvani tjelohranitelji Mesihata poceli da izbacuju prije ovih "pitanja".

Ti izgleda nisi rascistio da RTV nije narodna televizija.

Citirano

Ovdje nema ni jednog jedinog argumenta, To si ti rekao da je Rtv narodna televizija.
Ovo si ti rekao, mozda si pod nekim utjecajem ali mogu odgovorno da tvrdim da ovo nije rekao niko od predstavnika ove medijske kuce.

Hehe, nije niko rekao. Pa taman posla jos da potvrde. Argumenata ima koliko hoces. A ti dobro znas koliko je samo obavjestenja (u kojima se reaguje ili iznose stvari protiv lokalne vlasti) za javnost odbijeno od strane urednika RTV-a. Jeste li ikad napali nekoga iz opstinske vlasti ili iz BNVS-a (nemoj mi navoditi ljude koji su napustili Sulja)? Neces valjda reci da su bezgresni???

Citirano

Rtv nije zvanicno glasilo stranke na vlasti. Tacno je da se uredjivacka politika kreira na osnovu zahtjeva osnivaca i tu nema nista sporno. Onaj koji je dobio podrsku vecine glasaca ima pravo da odlucuje.

Tako brate, priznaj!

Medjutim i tu se provlaci jedna kampanja protiv islamske zajednice. Zasto se forsira ulema iz BiH??? Dok iz Pazara pustate samozvane hodze i hodze koje su u penziji a jasni protivnici islamske zajednice.

Citirano

-Neistine i neargumentovane tvrnje koje iznosis. Prvo vec godinu dana reemitujemo na drugom kanalu NTV HAYAT. Nismo informativna televizija jer pored informativnog imamo i ostale programe. Da je narodna, to si sam ponovio to mi nismo rekli. Ako je ti tako shvatas to je tvoja stvar. Mi smo rekli da je sandzacka i ostajemo pri tome.

Aferim na reemitovanju HAYAT-a. Ako ni zbog ceg onda zbog dnevnika subotom koji vodi Senad Hadzifejzovic.
Kada budemo na vasoj televiziji vidjeli SA, SZS, SDP, i ostale stranke kako imaju svoje termine i kako im citate obavestenje onda mozemo reci da je narodna. Naravno kada u istoj bude i zastupljena i IZ-e.

Citirano

Hvala Bogu za nekoliko mjeseci kako saznajem i muftija ce imati svoju televiziju pa cemo vidjet. Kom kapa kom carapa.

Nadam se da ta televizija nece biti narodna vec islamska. Jer, na zalost, vecina naseg naroda je u neznanju (alkohol, blud, razgolicenost, ne klanjanje itd...)

A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

139

Srijeda, 05. Maj 2004

Taj tip sto se kao nesto vadi na muftijin dzip to sto ne da pare za dzamiju samo potvrdjuje onu moju teoriju (balkanizma) da se tu problemi uvijek radjaju kad se narodu spomenu pare.. I oko zekjata i oko placanja raznih stvari uvijek se vadi na lopove i na dzipove i na ovo i na ono a nikad se ne nadju ljudi jaci od svojih poriva pa da pare daju jer treba da ih daju pa da ih ostave na dusu onome ko njima raspolaze a svoj dio odrade...

Vidis tako nas za RTV niko ni ne pita hocemol il necemo a naplacuje nam se (pa i meni koji je nikad ne gledam :D).. A sta bih vise rekao od onoga sto je napisano u odgovoru na ono pismo. ... Onde je lijepo napisano i kakvi su i zbog cega odgovor dobit nece... Da sam se ja pitao ja im ni taj odgovor ne bi slao (jer sam po svoj prilici u tim situacijama ruznije arogantan od predstavnika mesihata).. Odgovornost je te televizije da sama sebe revidira a ne da joj se jos molimo za to... A onda mi krivci sto nam se ne svidja.. I narodni izdajnici i bla bla bla i tako dalje i tako dalje.

Pravim, ali pravim, urednicima je dovoljno reci da ce izgubiti jednog gledaoca i oni ce sve prevrnuti da se to ne desi (a rade na zadobijanju sto vise ujedno), a ovi nasi kako kazu: kom se ne svidja nemo ni da nas gleda.. e! I daleko ce se stici.. Znam samo da ih ja ne gledam pa nek rade sta god hoce, a takvih kao ja ima dosta i ima ih sve vise i vise. A oni u injat ne menjaju ni programsku semu ni uredjivacku politiku ni kvalitet poslovanja (a na osnovu cega biram hocu li da ih gledam ili ne)... A kolko da spomenem sad na kraju (posto prije nisam) jedva da gledam bilo koju domacu stanicu... A ne znam jel sdp uredjuje neku sateltisku il mozda muftija, jer po ovima sa rtv ko god ne gleda rtv je izdajnik ili je clan neke zavere.. il tako nesto...

Eh svijetU...
mogu ja da se potpisem i bolje...

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• Poruku poslati

140

Srijeda, 05. Maj 2004

Selam alejkum

Boze dragi koliko je mrznje je u vasim postovima prema RTV-u. Meni licno ne smetaju ali pouzdano znam da je jedan od ovih ljudi ovdje koji bezkrupulozno napadaju RTV jedno vrijeme dolazio u RTV i (jedino je kod njih naisao na razumjevanje) donosio kasete o striptiz barovima u njegovom komsiluku. Nakon nekoliko vezanih priloga na RTV-u te su javne kuce na drumu zatvorene.
Pojedincima koji se deklarisu kao bliski IZ smetaju predavanja koja se emituju uoci petka i pred dzumu (Bugari, Celebic, AIO itd.) STRASNO... Ne razumijem kako jednom muslimanu moze da smeta predavanje o Islamu.... Meni su ona predavanja super i svako snimam kuci na VHS-u.

Boze kako ste samo zadojeni mrznjom i kako samo gledate grozno na neke stvari.
I jos nesto kako ocekujete od RTV-a da izvjestava o IZ, kada sam licno bio svjedok na ispracaju hadzija da ste njihovu ekipu isjerali. Kako da neko izvjestava o tebi ako ga istjeravas i ne dajes mu informacije..

[SIZE=4] S T R A S N O [/SIZE]

Boj'te se Allah' a braco.

Ne vidim da je iko reagovao na gostovanje muftije na BK kada je odmah nakon te emisije emitovan spot SEX SAMO SEX od one grupe 187.
A i ne vidjeh nigdje da je IZ reagovala povodom pamfleta "PRAVOSLAVLJE ILI SMRT" na utakmici RAD NP.
ALI RAZUMIJEM VAS JA NAJLAKSE JE NAPADATI NA SVOJE.

ES SELAMU ALEJKUM.

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks