Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

EdinA`

Zlatna sredina

(10)

• »EdinA`« je žensko

Datum registracije: 22.02.2006

• Poruku poslati

161

Nedjelja, 05. Mart 2006

Citirano

Orginalno od Administrator
Proslog leta dok je jedna muska osoba provodila godisnji odmor u svom rodnom gradu, zazvoni joj telefon i on se se javi. Sledi razgovor:

Zenski glas: "Cao."
Muska osoba: "Cao."
Zenski glas: "A kako si?"
Muska osoba: "Hvala, dobro. Da li mogu da znam sa kim pricam?"
Zenski glas: "Pa ti me mene neznas, a svidjas mi se. Koliko znam nemas devojku?"
Muska osoba: "Otkud' me znas?"
Zenski glas: "Pa ja se raspitevala!"

Muska osoba spusta slusalicu.

Izvini, a jesu li se posle toga dopisEvali?? :D
[SIZE=2]Hocesh protiv njih ? ? Onda, budi bolji od njih ! ![/SIZE]

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

162

Nedjelja, 05. Mart 2006

Edina ne skreci sa teme!

P.S: Nisu se dopisivali...
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

163

Srijeda, 26. Juli 2006

Citirano

Orginalno od angel undercover

ja bih mi bismo
ti bi vi biste
on, ona, ono bi oni, one, ona bi

sitnice, ali se primjete ;)

love

"Vi biste"...enkliticki (skraceni) oblik pomocnog glagola "biti" u trecem licu je "VI".
Isto tako "Mi bismo" ili "Mi bi" :)

Peace, unity, equality, love!

Dzenis

Spain, zamisli ovo: Covek koji je jedva zavrsio 8 razreda osnovne, kandidovao se za predsednika, uspeo. Ima konferenciju za novinare, osoba koja mu pise govore ima bolovanje, jer ju je uhvatio grip..recimo..i gdin Covek nema izbora, mora da odrzi konferenciju. I odrzao je.
Gramaticka ispravnost njegovog govora: negativno,
je li neko razumeo gdina Coveka: negativno.

Ako se gramatika ne bude ubrajala u vrline ili vrednosti coveka i ako se bude shvatala samo kao puka formalnost onda ce svaka budala (u nedostatku boljih izraza) moci da bude, recimo, predsednik vlade...

I smatram da osoba koja se nije trudila da nauci gramatiku (kao poznavalac iste [kako srpskog, tako i engleskog jezika) mogu da kazem da je nesto najlepse i najlakse sto sam ja izucavao proslih godna mog skolovanja. Naravno, to izucavanje se dalje nastavlja:)] je stvarno na nizem drustvenom nivou od mene, iako nisam bas 'odrastao'... Po meni, svaka osoba koja je iole inteligentna i pametna sigurno poznaje gramatiku i primenjuje.
Zakljucak: Ko god ne primenjuje gramatiku sigurno se nije trudio u skoli, pa je samim tim (opet u nedostatku boljih izraza) glupa.

Je li, zbog cega osobe koje ne primenjuju i koriste gramatiku zovu doslovno "nepismenim" osobama?
Razmisli, pa na sve ovo pridodaj kilometar govora o mleku i tetrapaku...slobodno :)

Pozz,

Dzenis
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

• »Pahuljica« je žensko

Datum registracije: 16.12.2005

• Poruku poslati

164

Srijeda, 26. Juli 2006

A sta biste rekli na to da profesorica,ALI PROFESORICA SRPSKOG JEZIKA ne zna padeze?
Uzas.Meni je to bilo smesno,a i svima u odeljenju je bilo smesno.Sta da ocekujemo od ucenika kad njih uci takva profesorica?!
Nego,sve je jako bitno,mislim ja cu se truditi da to bude to,da svi znaju o cemu pricam,sto znaci da cu u nekim prilikama pricati onako kako pricaju drugi(kao oni koji me slusaju),jer bitno je to DA ZNAJU O CEMU PRICAM.Gramatika je jako bitna,a i nacin na koji govorimo.
Jos nesto, "PAZARSKI" jezik ne postoji,a i mrzim kad mi neko kaze:"sto pricas tako,pricaj pazarski,to je nas jezik."
Sto opet ne znaci da su takvi ljudi losi,da se ne treba sa njima druziti.Svako za sebe,jer svako od nas zna sta mu prija ili ne.Ja cu pricati kako ja hocu,kako meni odgovara,ali moram priznati da ovde zaista vecina ne poznaje gramatiku,ipak je ovo vreme kad je to nepodnosljivo.

• »fahrudin« je muško

Datum registracije: 07.08.2003

• Poruku poslati

165

Srijeda, 26. Juli 2006

s vremena na vrijeme.... vreme je relativno, sneg se topi al' zato vrijeme ne ceka a snijeg ima sanse opet da pada (tacka)

[SIZE=1]
Gospodaru moj,
Ne dopusti da me zavara uspjeh
Niti poraz baci u ocaj .
Podsjecaj me stalno
Da je neuspjeh iskusenje
Koje predhodi uspjehu.[/SIZE]

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

• Poruku poslati

166

Četvrtak, 27. Juli 2006

Po molbi Sansa moj post sam poslao ovde umesto na \"Kvalitet pisa

Citirano

Orginalno od sans

-Nepravilna upotreba zareza uz logički neispravan redoslijed riječi:
Jedino resenje, doslovno nazvano NEPISMENOSTI,
Pravilno: Jedino rešenje nepismenosti, doslovno nazvano /rečeno/,

"doslovno nazvano NEPISMENOSTI" je umetnuta recenica, stoga se mora odvajati zarezima. I da, mogao sam umesto 'nazvano' napisati 'receno'...nisu sinonimi, ali...

Citirano

-Nepravilno slaganje u rodu i broju:
i naravno ce svi radije da gledaju film koji traje 1-2 sata nego da cita knjigu za koju mora da odvoji dobar deo svog "dragocenog" vremena

Još pravilnije ( jer je generalizacija ublažena):
većina ce radije gledati film koji traje 1-2 sata nego citati knjigu za koju mora odvojiti dobar deo svog "dragocenog" vremena

Hvala, priznajem gresku, ali ta greska nije bila zbog neznanja, vec zbog pospanosti i neobracanja paznje na prethodno napisani tekst, ali evo, neka bude ocena manje za mene. Recenica nije neispravna (osim sto sam trebao mozda da stavim "svi ce radije gledati"), zato ne postoji ovo 'jos pravilnije'.

Citirano

-Nepravilna je i upotreba malog slova na početku nove riječenice.

nepravilno: Jedino resenje, doslovno nazvano NEPISMENOSTI, ne samo pojedinih forumasa, nego celog grada je CITANJE knjiga, sto svi moramo priznati, retko ko radi (naravno, cast izuzecima)...ali sta ce kome citanje, Hollywood je dao filmove bazirane na knjigama i naravno ce svi radije da gledaju film koji traje 1-2 sata nego da cita knjigu za koju mora da odvoji dobar deo svog "dragocenog" vremena (bar se u Pazaru ima vremena i na pretek...) iako ce u toku citanja doziveti nesto sto sa filmom nece moc da postignu ni u 3d filmovima -OSECAJ u toku citanja je neopisiv...zato dragi moji sugradjani i sugradjanke, pravac "Libris" ili chika sto prodaje knjige na autu...

Ovako napisano djeluje kao jedna riječenica i to poprilično konfuzna... Kada se na mjestima gde se može predpostaviti logički kraj misli i početak nove misli umjetne veliko slovo od ove riječenice mogu se napraviti barem četiri...

U mojoj glavi ova recenica nije ni malo konfuzna, ali to je moja glava... :D
Za "nekoriscenje velikog slova na pocetku recenice" (to se desilo samo na jednom mestu, kod "zato", jer nemam obicaj da pisem veliko slovo ispred tri tacke (da je bila jedna, stavio bih veliko slovo). Opet, za to je zasluzna moja pospanost. Sto se tice tri tacke (...) koje sam podvukao...Tu ne treba veliko slovo, jer (ako je za verovati mojoj nastavnici (prof. srpskog jezika)) recenica ne moze pocinjati sa: A, ALI, NEGO, VEC, DOK zbog toga sto su to suprotni veznici za nezavisno-slozene recenice (siguran sam da to znas). Recenica moze pocinjati ovim veznicima ukoliko je u sintagmi sa jos jednom recenicom sa kojom gradi slozenu.
Po definiciji nezavisna recenica u slozenoj je ona iza koje se moze staviti tacka, tj. ona koja moze stajati sama i imati logicko znacenje. Iz ove definicije sledi da bismo mogli pocinjati recenicu sa gore navedenim veznicima i da bi ona bila gramaticki pravilna, ali ja sam , slusajuci nastavnicu, navikao da ih pisem kako ih pisem (,ali umesto . Ali) jer znam da je 100% ispravno i nemam sta da izgubim, a kad bih napisao ". Ali" u nekom doktoratu, na primer, i neki tamo srbijanista (lol) pregledava i kaze:"Ovo je netacno, treba na onaj nacin"..ne znam...

Hvala ti za to sto si primetio (Mnogo volim gramatiku :D) :) Bio sam na takmicenju iz srpskog (pravilno "u poznavanju srpskog jezika", ali mi ovo deluje nekako ustogljeno) ove godine i krivicom moje naivnosti i idiotizma sam zavrsio na cetvrtom mestu iza drugarice, iako smo ona i ja trebali biti #2 i #3, ali to je druga i duga prica...
Stoga, znanje imam (hvala Bogu), znanje se sleglo, samo su nesanica i pospanost one koje su nezasicene.
Resi zagonetku: "2505'92" :) Koja takcica i tu si, a gde je to 'tu' je na tebi da otkrijes.

Pozdrav!

Dzenis
P.S. Nemoj misliti da sam ljut ili tako slicno. Ja samo RAZGOVARAM :) :D :P
P.S.II Zbog cega mi pre i posle navodnika stavlja \?
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

167

Četvrtak, 27. Juli 2006

Citirano

Orginalno od SuddenDeath

Citirano

ja bih mi bismo
ti bi vi biste
on, ona, ono bi oni, one, ona bi

sitnice, ali se primjete ;)

love

"Vi biste"...enkliticki (skraceni) oblik pomocnog glagola "biti" u trecem licu je "VI".
Isto tako "Mi bismo" ili "Mi bi" :)

Peace, unity, equality, love!

Dzenis

Spain, zamisli ovo: Covek koji je jedva zavrsio 8 razreda osnovne, kandidovao se za predsednika, uspeo. Ima konferenciju za novinare, osoba koja mu pise govore ima bolovanje, jer ju je uhvatio grip..recimo..i gdin Covek nema izbora, mora da odrzi konferenciju. I odrzao je.
Gramaticka ispravnost njegovog govora: negativno,
je li neko razumeo gdina Coveka: negativno.

Ako se gramatika ne bude ubrajala u vrline ili vrednosti coveka i ako se bude shvatala samo kao puka formalnost onda ce svaka budala (u nedostatku boljih izraza) moci da bude, recimo, predsednik vlade...

I smatram da osoba koja se nije trudila da nauci gramatiku (kao poznavalac iste [kako srpskog, tako i engleskog jezika) mogu da kazem da je nesto najlepse i najlakse sto sam ja izucavao proslih godna mog skolovanja. Naravno, to izucavanje se dalje nastavlja:)] je stvarno na nizem drustvenom nivou od mene, iako nisam bas 'odrastao'... Po meni, svaka osoba koja je iole inteligentna i pametna sigurno poznaje gramatiku i primenjuje.
Zakljucak: Ko god ne primenjuje gramatiku sigurno se nije trudio u skoli, pa je samim tim (opet u nedostatku boljih izraza) glupa.

Je li, zbog cega osobe koje ne primenjuju i koriste gramatiku zovu doslovno "nepismenim" osobama?
Razmisli, pa na sve ovo pridodaj kilometar govora o mleku i tetrapaku...slobodno :)

Pozz,

Dzenis

Hmm, šta da ti kažem, odnosno napišem na ovo. Ti si sada u toj euforiji školskoj, oko učenja. Svaki tvoj postignuti uspjeh ti je veoma važan i ja te u tome i podržavam. Za sad misliš da je gramatika veoma važna i ubrajaš je u ljudske vrijednosti, ali sam siguran da ćeš tokom života, kada malo ostariš uvidjeti da to nije tako.

Vidjet ćeš da mnogo ima loših ljudi koji besprekorno pravilno govore, a i uvidjet ćeš da je mnogo dobrih ljudi koji govore nepravilno, odnosno gramatički neispravno.

Ja sam nekako iz svojeg životnog iskustva dosadašnjeg zaključio čak da je mnogo više dobrih ljudi među onima koji pogrešno govore, nego među onima koji pravilno govore. Tako je barem u mojem iskustvu bilo što se ne može uzeti kao činjenica.

Dakle, gramatički pravilno izražavanje ne spada u ljudske vrijednosti, jer je to skup pravila koje je neko postavio da bi se eto imao nekakav okvir u govoru, tj. da bi se nekakav red uveo u jeziku, po kojem bi se jezik izučavao i učio.

Dakle, gramatika je nešto što su ljudi sastavili dogovorno, ali je suština govora, jezika, sporazumijevanje, zar ne?

Ako se dvoje ljudi razumiju i slažu mimikom, bez govora, šta će im jezik? Ako se dvoje ljudi razumiju negramatičkim jezikom, šta će im gramatika? Dakle, suština samog govora je komunikacija i razumijevanje, a način na koji će se komunicirati, pravila, gramatika, itd. jeste forma.

Ako li se obrati pažnja više na gramatiku, a ne na samu komunikaciju i razumijevanje, onda ćemo doći do situacije gdje svi govore pravilno gramatički, ali se niko međusobno ne razumije. Nema komunikacije.

Šta misliš o ovome?

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

168

Četvrtak, 27. Juli 2006

Citirano

Orginalno od SuddenDeath

Citirano

Orginalno od sans

-Nepravilna upotreba zareza uz logički neispravan redoslijed riječi:
Jedino resenje, doslovno nazvano NEPISMENOSTI,
Pravilno: Jedino rešenje nepismenosti, doslovno nazvano /rečeno/,

"doslovno nazvano NEPISMENOSTI" je umetnuta recenica, stoga se mora odvajati zarezima. I da, mogao sam umesto 'nazvano' napisati 'receno'...nisu sinonimi, ali...

Jedino resenje, doslovno nazvano NEPISMENOSTI, ne samo pojedinih forumasa, nego celog grada je CITANJE knjiga

Kažeš - umjetnuta riječenica... Slažem se :D... Pogledaj sad šta se dobija "izmjetanjem" te tvoje umjetnute riječenice:

Jedino rešenje ne samo pojedinih forumasa nego i celog grada je čitanje knjiga...
Riješavaš li ti "ne samo pojedine forumaše nego i cijeli grad" ili pak pokušavaš da riješiš problem nepismenosti? Ukoliko riješavaš cijeli grad - pravilno si umjetnuo tu tvoju riječenicu, a ukoliko riješavaš problem nepismenosti onda:

Jedino rešenje nepismenosti, doslovno rečeno, ne samo pojedinih forumaša nego i celog grada...

U ovom slučaju, umjetnuta je riječenica doslovno rečeno čijim "izmjetanjem" dobijamo takođe logički ispravnu riječenicu:

Jedino rešenje nepismenosti ne samo pojedinih forumaša nego i celog grada je čitanje knjiga...

Kapiraš???

P.S.

*Iako mi srpski jezik nije maternji solidno poznajem njegova pravila.

**Kažeš li opet da je ova greška produkt pospanosti, zamoliću Administratora da ti onemogući pisanje tekstova u sitnim satima! :]

***Ako si mene pitao za riješenje one zagonetke, a slutim da jesi, "2505'92" me asocira na Prijedor- grad na obali rijeke Sane, grad krvi smrti i pokolja, grad koji je umro 25.05.1992 godine... a eto, možda si se ti upravo tada rodio...

****Nemoj da te buni \". Kao što vidiš i sam, javlja se samo u pregledu teksta- dok se nakon slanja ne vidi ;)
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

169

Četvrtak, 27. Juli 2006

SANS ti si KRALJ majke mi. (o) (o) (o)
Zaista posedujes visok stepen inteligencije (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o)

Bas si dobro spustio na zemlju ovog deckica koji leti isuvise visoko u oblacima :))

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

170

Četvrtak, 27. Juli 2006

Citirano

Orginalno od ajla
Bas si dobro spustio na zemlju ovog deckica koji leti isuvise visoko u oblacima :))

Moram da reagujem, da spustim loptu na zemlju- dok nije kasno...

Nije mi namjera da spuštam bilo koga na zemlju (osim lopte), već samo da dječku, koji očigledno pokazuje interesovanje za oblasti pravopisa i gramatike, ukažem gdje griješi. On, sa svojih 14 godina i ovakvim predznanjem, koje je očigledno, ima predispozicije da jednog dana zaista bude vrhunski poznavalac ovih oblasti. Kad se tome doda da, onako usput, tečno govori engleski jezik a i poznaje računare - moj pozitivan utisak o njemu je time samo još veći (kad sam ja imao 14 godina, PC se ubrajao u misaone imenice...). Vrijeme u svakom slučaju radi za njega...

Eto, razgovaramo...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

171

Četvrtak, 27. Juli 2006

Vec sam negde (negdje) spomenuo, iako pisem ekavski, jako dobro poznajem bosanski jezik, pa mi neke reci (rijeci) ovde (ovdje) bodu oci, da upotrebim (upotrijebim) prethodni (isto za oba jezika) potpis ;)

Vazi za bosanski:

rijecenica = nepravilno
recenica = pravilno

rijesenje = nepravilno
rjesenje = pravilno

Jedna dobra referenca

Glavna stranica

Rijeci na slovo R
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

• Poruku poslati

172

Petak, 28. Juli 2006

Sad i ja malo da se vadim :P Razumeli ste, zar ne? :P
Heheheh, ma ta moja pospanost je retka, ali ovih dana ustajem u 7 A.M. , lezem u 4 A.M. (treninzi...) pa mi je malo bljakasto..Elem, hwala...e da, zaboravio sam da kazem da mi je za "komplikovanost" tj. duzinu mojih recenica i nastavnica skrenula paznju (zamalo sam dobio ocenu manje na pismenom zbox toga..)..no, ne znam sh'o bi to vas zanimalo..

Neko je zamolio da se "peć" promeni po padezima...

Nominativ: peć
Genitiv: (od) peći
Dativ: peći
Akuzativ: peć
Vokativ (hej,oj) peći (po nekim tamo pravilima ne mozemo dozivati stvari jer se one ne mogu odazvati, stoga vokativ za predmete ne postoji...)
Instrumental: (sa) peći
Lokativ: (u,na,o,po) peći

Pa nema mnogo da se menja koliko vidim :P :]
I jos jednom da se izvadim...Ljudski je gresiti...Ozbiljno, previdi su moguci..
Ja to onako volim da filozofiram iako je cena tog filozofiranja prizemljavanje u extra stilu.
Ma imam ja sansi za veliku buducnost samo sho sam ponekad mnogo u oblacima...da, da...onda sam jedno vreme dole, pa gore, pa dole, pa gore i sve dok mi se ne smuchi pa se dobro ispovracam

I gdjo(ice) Ajla...shta sad ti imas protiv mene? Bash bih voleo da znam!
I josh neshto Sans, ja volim kosarku tako da mi lopta na podu nije mnogo korisna :P

Ne ljutim se ja..pricamo :D

Pozz,

Dzenis
P.S. Nisam znao da je datum mog rodjenja u istoriji zabelezen kao los dan..steta za mene.
P.S.II NE PRICAJ adminu za moju pospanost! :P

P.S.III (Aka Dopuna): Jedan covek je dobio smrtnu kaznu zbog gramaticke greske u telegrafu. Naime, doticnom coveku je bilo sudjeno u gradu XYZ, a sudija se nalazio na poslovnom putu (mislim da je tako nesto) u gradu YZX i presudu poslao putem telegrafa [vaktiLJe] i u telegrafu napisali: "Ubiti, ne pomilovati", a covek je bio (po sudiji) oslobodjen pa je telegraf trebao da glasi:" Ubiti ne, pomilovati". I tako chovek umro zbog jednog zareza... (to mi je pricala jedna osoba iz Gimnazije i kaze da je istinita prica). Krasni e-mail i grammar checkeri :P

moivre

Učenik

(10)

• »moivre« je muško

Datum registracije: 10.07.2005

• Poruku poslati

173

Nedjelja, 17. Septembar 2006

Mozda...

... je ovo moglo da ode u temu fotografija ali ja sam se odlucio da je smestim ovde. ?(

P.S.

Tacke mogu da znace kraj reci a mogu da znace i kraj jednog pisma a pocetak drugog, odaberite sami. :D :D :D
moivre je dodao/la ovu sliku:
  • DSC00109-450.jpg
Mens sana in corpore sano!

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

174

Meni je neuhvatljiv proglas, obavijest, upozorenje sta god daj na slici od moivr-a ... verujem da je do mene, jer priznajem nijesam se bas srodio sa situacijom, da bi sad iz prve razumeo suvisilo . Ali me pravo zanima sta je ovde napisano
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

175

"Ne idi van puta", posle ovoga verovatno ce ti biti jasno sta je moivre hteo da kaze.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

176

Četvrtak, 22. Februar 2007

Citirano

ili ces dati svakom idijotu pravo da daje komentare.

Bez J , molim. Jako mi smetaju greske tipa:koi, bijo...i naravno, gore navedena.
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

• Poruku poslati

177

Petak, 23. Februar 2007

хе хиди бах пута хахаха....

Tako neshto... :)

Znate li da se imenica 'bog' pise malim pocetnim slovom?
Da, zbog toga shto je to apstraktna (ne vlastita) imenica. Postoje izuzeci: kada se misli na boga odredjene religije, pishe se velikim slovom (npr, ako zamenjuje rec Allah u islamu). Kada se to odnosi na grchke ili rimske bogove (subhanAllah), onda se pise malim slovom...

Pozz..

P.S. Drago mi je da je ova tema ponovo postala aktivna. Stvarno je zanimljiva do daske i mislim da je preko potrebna...

hogwarts

Početnik

(10)

• »hogwarts« je muško

• Poruku poslati

178

Petak, 23. Februar 2007

U govoru često primećujem grešku pri upotrebi petog padeža(VOKATIVA). Naime,imenice sa završetkom na prednjonepčani suglasnik (ć,đ,č,dž,š,ž,lj,nj,j) dobijaju u vokativu nastavak -u: Matiću,kovaču,kicošu,lupežu,konju, zmaju itd.) Otuda i Milošu,Radošu itd., bolje nego Miloše,Radoše. Za imenice na -r javlja se i nastavak -e i nastavak -u: care,profesore,gospodaru,frizeru,pastire i pastiru,pisare i pisaru itd.
Vokativ jednak nominativu dopušten je (ne i obavezan) u sledećim slučajevima:
(1) za imenice kao mačak,patak,tetak od kojih je nemoguće napraviti vokativ na -e;
(2) za prezimena na -ek,-ak,-ec,-ac,npr. Maček, Čičak, Paljetak, Krivec, Sremac, Bunuševac, Kolarac, Ibrovac(ali i Kolarče, Ibrovče);
(3) za strana imena i prezimena na -k,-g,-h,-c, npr. Džek,Žak,Dag,King,Bah,Kac,itd.;
(4) za prezimena na -ov i -in;
(5) za muslimanska imena kao Salih, Refik, Abdulah (gde se javlja i nastavak -u:Abdulahu,Refiku).
Lična imena na -a (ž. i m.) uglavnom imaju vokativ jednak nominativu: Marija!,Nikola!,Luka!, itd.
Nastavak -o dobijaju dvosložna imena s dugosilaznim akcentom, kao Mara, Ljilja, Goca, Boža, Žika itd.(Maro,Ljiljo..)
Imena na -ica dobijaju u vokativu završetak -e: Milice,Danice idt. Za muška imena kao Perica, Radojica, Jovica gramatičari propisuju vokativ jednak nominativu, ali je i tu mnogo običniji i nastavak -e: Perice, Jovice itd.

Edin :)
:D Hi world!!

yascool

Učenik

(10)

• »yascool« je muško

Datum registracije: 03.01.2007

• Poruku poslati

179

Petak, 23. Februar 2007

Citirano

Ne vidjoh prije da ima ova tema, pa se usudih napraviti taj odvazni historijski korak i otvoriti je :). Da napomenem ne smatram se kompetentnom da vodim rasprave o gramatici, samo eto ima par stvari koje znam i koje mi stvarno deru oci :)

Svala cast...Ovakva tema zaista treba ovom forumu,ocjena 10 za temu.
Ko igra za raju i zanemaruje taktiku,zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku!

EdinA`

Zlatna sredina

(10)

• »EdinA`« je žensko

Datum registracije: 22.02.2006

• Poruku poslati

180

Subota, 24. Februar 2007

Citirano

Orginalno od SuddenDeath

Znate li da se imenica 'bog' pise malim pocetnim slovom?
Da, zbog toga shto je to apstraktna (ne vlastita) imenica. Postoje izuzeci: kada se misli na boga odredjene religije, pishe se velikim slovom (npr, ako zamenjuje rec Allah u islamu). Kada se to odnosi na grchke ili rimske bogove (subhanAllah), onda se pise malim slovom...

Moram da dodam sledece:

Imenica BOG mozhe se pisati i malim i velikim slovom, zavisno od znachenja. Isto to vazhi i za imenice SVEVISHNJI, GOSPOD, BOGORODICA.

-Ako se odnosi na muslimanskog (odnosno hrishcanskog ili jevrejskog) boga i ako ima osobine posebnog imena, pishe se velikim slovom.Npr:

U pochetku stvori Bog nebo i zemlju.

-Ako ima uopshteno znachenje, pishe se malim slovom. Npr:

Njegova filozofija je, zapravo, trazhenje boga.

[SIZE=2]Hocesh protiv njih ? ? Onda, budi bolji od njih ! ![/SIZE]

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks