Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

21

Ponedjeljak, 20. Novembar 2006

Na prvoj slici, ona plava devojka, iznad glave hadznice Hanume78 je buduci doktor medicine sa Frankfurtskog univerziteta, Emina. Ona je inace redovni gost ovde, eto opravdanja sto je spominjem ;-), ali posto nije mocna se izrazvavati na nas jezik ogranicila se na posmatranje.
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

22

Abfangjäger, hvala ti na tom komplimentu koji si meni uputio da sam hodzinica ali ja to nazalost nisam. Pokrila sam se samo za ovo vece iz opravdanih razloga. Bice insAllah i za uvijek.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

23

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78
Bice insAllah i za uvijek.

Kad je pokrivanje u pitanju molim Boga da ti pmogne :klanja: . A mogu ti reci da ti marama pravo pripse.
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

24

Utorak, 21. Novembar 2006

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78
Abfangjäger, hvala ti na tom komplimentu koji si meni uputio da sam hodzinica ali ja to nazalost nisam. Pokrila sam se samo za ovo vece iz opravdanih razloga. Bice insAllah i za uvijek.

Ne trebas da se zavaljujes sa sam samo primetio cinjenice i prepostavio da si mozda bila u Mekki, pa sam te zato oslovio sa hadzinica a ne hodzinca.
I insAllah da istrajes u tome !
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

SoSS

Učenik

(10)

• »SoSS« je autor ove teme

Datum registracije: 02.07.2004

• Poruku poslati

25

ODRZAN 1. KONGRES SANDZACKE DIJASPORE

18. Novembra 2006 god. U Njemackom gradu Mannheimu odrzan je 1. Kongres Sandzacke dijaspore. Na kongresu su bili prisutni delegati iz Italije, Austrije, Luksemburga, Francuske, Holandije i velikog broja Njemackih gradova. Kongresu su prisustvovali i gosti iz Sandzaka predsjednik Mesihata IZ Sandzaka Muamer ef. Zukorlic, kopredsjednik SIK mr Ramiz Crnisanin, narodni poslanik u parlamentu Crne Gore Dzavid Sabovic te menadzer na IUNP dr Muamer Redzovic.
Nakon izlaganja delegata i gostiju Kongres je usvojio zakljucke. Izabran je novi Glavni odbor Zajednice sandzacke diaspore koji ce voditi ovu krovnu organizaciju sandzackih bosnjaka u dijaspori u narednom periodu. Na celo zajednice izabran je dosadasnji predsjednik Edin Salkovic.

Delegati su imali prilike cuti obracanje predsjenika ZSD u vezi sa daljom strategijom razvoja diaspore. Ramiz Crnisanin je istakao znacaj integracije i potrebu da se u vremenu islamofobije prezentuje svoja vjera na pravi nacin. Muamer Redzovic je istakao da je proslo vrijeme kada se iz dijaspore primala novcana pomoc. Sada dijaspora treba da ponudi trziste, nasi ljudi trebaju razviti projekat izvoza domacih proizvoda u zemlje zapdne Evrope. Muftija sandzacki je skup informisao o stanju u Sandzaku i naglasio ulogu porodice u drustvu a posebno ulogu majke.

ZAKLJUCCI 1. KONGRESA SANDZACKE DIJASPORE

Mannheim 18.11.2006

1. Zajednica sandzacke dijaspore je cvrsto oprijedeljena da zajedno sa drugim organizacijama i ustanovama sudjeluje u ocuvanju vjerskog, nacionalnog i kulturnog identiteta Bosnjaka u Sandzaku i Sandzackoj dijaspori.

2. Polazeci od cinjenice da je Islam temelj naseg identiteta a Islamska zajednica Sandzaka glavni stozer opstanka Bosnjaka u Sandzaku i sandzackoj dijaspori i ocuvanja njihovog bica, najostrije osudjujemo sve napade na ovu instituciju, smatrajuci ih stetnim sa buducnost svih nas.

3. Obzirom da status Bosnjaka u Sandzaku nije rijesen, apelujemo na Srbiju i Crnu Goru, da sto prije otvore dijalog sa predstavnicima Sandzackog naroda, kako bi se ostvorila elementarna individiualna i kolektivna prava, ravnopravno sa svim drugim narodima i nacionalnim zajednicama.

4. Sandzak je nasa matica, te stoga podrzavamo otvaranje procesa koji bi doveo do rjesavanja statusa ove regije, kako bi bile uvazene njene ekonomske, kulturoloske, etnicke i druge posebnosti.

5. Podrzavamo deklaraciju potpisanu pod pokroviteljstvom Mesihata Islamske zajednice Sandzaka, od strane Bosnjackih politickih stranaka u Sandzaku od 16 Oktobra 2006 god.

6. Zabrinuti smo zbog sve ucestalijeg politickog nasilja a posebno smo ogorceni da i dzamije sa svim svojim vjerskim svetinjama postaju zrtva iskljucivosti i krivog shvatanja vjerskih i moralnih vrijednosti.

7. Zajednica sandzacke dijaspore, posebnu vaznost pridaje afirmaciji porodice kao osnovnog stuba zajednice, i zato trebamo raditi na podizanju svijesti njenih clanova kako bi se oduprli sve ucestalijim nasirtajima koji prijete da je ugroze.

8. Dajemo podrsku svim korisnim programima u Sandzaku a posebno smatramo vaznim ulaganje kapitala sandzackih privrednika iz dijaspore u privredu Sandzaka.

9. Nepohodno je formirati novine koje bi izlazile u Sandzaka i dijaspori ili uspostaviti saradnju sa nekom od vec postojecih novina koje bi prihvatile ove vrijednosti i bile spremne da podrze ove programe.

10. Insistiramo da se puno nacionalno jedinstvo moze ostvariti oko 3. osnovne vrijednosti. Mi pripadamo Islamu, mi smo Bosnjaci i Sandzak je nasa domovina.
U SoSS-u smo...

26

Evo i mene konacno do foruma stigoh. Nema se vakta.
Kongres bio vazan dogadjaj za nas, culo se je puno pametnih govora i naucilo sto-sta. Selo sa sa prijateljima, jelo, porazgovaralo, a bogami i nasmijalo. Moram priznati da sam jako prijatno iznenadjena nasim hodhom Harunom. Definitvno je razbio sve moje predrasude o hodzama i pokazao da su i oni sasvim normalni ljudi. Prava je raja nema sta! Cast mi je bila da sam u takvom drustvu.
Zahvaljujem se Efendiji_CH sto nas ovako lijepo slikao, steta sto njega nema na slici sa nama.

Jaeger i HaNuMa_78 bili odlicni voditelji programa, samo napred necemo vas mijenjat!
Ed organizator, al mnogo voli pitu i za nju uvijek nadje vremena.
Admin ima sve pod kontrolom.
Erbakan obavljao tenicki deo posla. Jedva cekam DVD i ostatak slika.
Adminova hanuma prava lepotica, a ed-ova prava HANUMA! Ovom prilikom selamim njih dvije!

Mom habibiju bilo drago da je upoznao sve vas, mada se pomalo stidi sto mu nas jezik nije bas najbolji. No ima vakta, naucit ce. ;)

Inaa na tebe sam pomalo ljuta sto nisi dosla. Es sei denn imas opravdan razlog :).

Citirano

Orginalno od Abfangjäger
Na prvoj slici, ona plava devojka, iznad glave hadznice Hanume78 je buduci doktor medicine sa Frankfurtskog univerziteta, Emina. Ona je inace redovni gost ovde, eto opravdanja sto je spominjem ;-), ali posto nije mocna se izrazvavati na nas jezik ogranicila se na posmatranje.

@Abfangjäger bojim se da si curu zamijenio. Cudo da si je prepoznao s ledja??? Ova se zove Djula i studira u FFM, ali ne medicinu. Emina takodje bila prisutna, to je cura koja studira matematiku i fiziku u Darmstatu. Ni jedna ni druga nikad nisu ni cule za forum. Znam jer sam ih pitala i licno im zapisala adresu foruma na cemu su se zahvalile i obecale da ce svratiti. Izuzetno dobro govore nas jezik, tako da ne znam otkuda ti ovakva konstatacija. Kao sto rekoh, verovatno si pomesao curu sa nekom drugom.
Bilo je jos par studenata, nadam se da ce ih sledeci put biti vise. Polako se organizujemo i mi.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

• »ALIJA-KLADNICA« je muško

Datum registracije: 17.09.2004

• Poruku poslati

27

Postovani prijatelji

Zelim da vam cestitam kongres sandzacke dijaspore koji je ovog meseca odrzan u Nemackoj. Steta sto pored tako vrsnih intelektualaca iz Sandzaka, ni jedan zena nije ucestvovala na primer predsednica Sandzackog odbora za zastitu ljudskih prava i sloboda gospodja Semiha Kacar ili legitimni predstavnici Bosnjaka odnsono Bosnjackog nacionalnog vijeca u Srbiji.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

28

Srijeda, 22. Novembar 2006

Sa gospodjom Semihom Kacar se poodavno razgovara. Ona je odmah prihavtila poziv da dodje s tim sto je njena zelja da se organizuje neki okrugli sto ili tribina, to su skupovi na kojima ona uzima ucesca. Skup poput ovog u Mannheimu ne pruza ambijent u kojem bi ona nastupila. Od politicara iz sjevernog Sandzaka nije pozvan niko. Valjda je suvisno objasnjavati i zbog cega.

Da sada i ja kazem nesto o kongresu i manifestaciji iako ce moje zapazanje biti manjkavo zbog hala u kojem sam se nalazio. Kako rece Hanuma, nervoza ili bolje reci briga da sve protekne u redu su ucini svoje - moracu da pogledam snimak da bih stekao kompletnu sliku onoga sta se desavalo i sta je receno.

Bio je podvig za kratko vrijeme i sa malo ljudi u organizaciji okupiti toliki broj Sandzaklija iz dalekih krajeva i iz domovine, obezbjediti smjestaj i transfer gostiju, pobjeci Hanumi i Jägeru i pronaci posljednje parce pite :) Koliko sam mogao da primjetim u sali je bio odlican ambijent, gosti su se druzili, pazljivo slusali govornike i uzivali uz Enesov glas. Sto sa gostima iz Sandzaka je bio stalna meta nasih ljudi koji su zeljeli da progovore po koju sa njima.

Moj utisak je da smo ovim dogadjajem u Mannheimu dosli na raskrsnicu. Sandzacka dijaspora mora da krene krupnijim koracima dalje. Fino je druziti se sa eminentnim gostima iz domovine, dobro je da se okupljamo, druzimo, proveselimo ali od toga se ne zivi. To nije cilj. Sljedece okupljanje moramo zasluziti. A mozemo ga zasluziti samo ako uradimo nesto u pravcu realizacije zakljucaka Kongresa.

Moram da kazem i ovo. Svaka cast nasim institucijama u domovini ali one nemaju nas u svojim programima. I ako nas imaju onda je to vise romantizam. Nemoj da me neko pogresno shvati. Sandzak ne smijemo da zapostavimo. Ali, nas primarni cilj je da nase zivljenje u dijaspori ucinimo podnosljivim. A to se moze jedino oslanjajuci se na sopstvene kapacitete. Trebamo sebi izbiti iz glave da nam Sandzak nesto mnogo moze pomoci. Dakle, valja se podici sa stolice pa krenuti od covjeka do covjeka, valja ih probuditi iz sna i podsjetiti na stvarnost. A stvarnost je takva kakva jeste, asimilacija prijeti na svakom koraku. Prvi korak u borbi protiv nje je nasa medjusobna komunikacija. A mi ne mozemo cekati da se jednom godisnje okupimo kako bi se vidjeli i ispricali. Moramo uloziti sve napore da pokrenemo jedne novine ili mozda bilten za pocetak kako bi se ideja ocuvanja identiteta cula u sto vise domova. Ako ne informisemo ljude, sa kim cemo osnivati kulturne centre, dzemate, sportska udruzenja ... a to nije nista novo, sve ovo stoji u programskim nacelima starim vec par godina. Ali, ako ne krenemo odlucnije u realizaciju to osta samo mrtvo slovo na papiru. Nasima u domovini treba poruciti: pomagali smo koliko smo mogli, dolazi vrijeme kada je sve vise izrazena potreba da pomazemo sebi. Oprostite ali, nema smisla da podizem dzamiju u Novom Pazaru a u Njemackoj klanjamo u iznajmljenim prostorijama. Zaboravljamo na hak nase djece. Ogroman broj njih ce ostati ovdje u dijaspori. U kojem halu ih ostavljamo kada odemo sa ovoga svijeta?
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

29

Srijeda, 22. Novembar 2006

Ed, svaka cast. (o)

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

30

Četvrtak, 23. Novembar 2006

Lijepa manifestacija a takodje i slike. Nego jeli bilo nekog Amerike? Jeli neko predstavio sandzaklije iz Amerike u ovoj manifestaciji?

Citirano

Moram priznati da sam jako prijatno iznenadjena nasim hodhom Harunom. Definitvno je razbio sve moje predrasude o hodzama i pokazao da su i oni sasvim normalni ljudi. Prava je raja nema sta! Cast mi je bila da sam u takvom drustvu.

pink, a sta si mislila da su? Da nisu normalni ljudi? Vanzemaljci, mozda?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

31

Iz Amerike je bio pozvan Esad Krcic, glavni urednik web-magazina bosnjaci.net sa kojim imamo vec dugu saradnju. Na zalost, nije mogao doci.

Moram da navedem jednu meni jako smijesnu situaciju. Naime, narodni poslanik u crnogorskom parlamentu Dzavid Sabovic koji je preko dana ucestvovao u radu Kongresa je izostao sa manifestacije iz zdravstvenih razloga. Za njegov izostanak saznali smo uoci samog pocetka manifestacije. No, to nije znala i nasa Hanuma koja je imala zadatak da ga najavi kao govornika. Kada je najavo dosla na red ide ovako otprilike:

Hanuma: "Postoji Sandzak sjeverni, postoji i juzni. Neki ga dijele na sjeverni i tuzni ... "

(u tom trenutku ja sam skontao da ide najava Sabovica koji nije tu. U jednom trenu sam se nasao pored Hanume i dosapnuo joj: Dzavid nije tu! a Hanuma nastavlja ...)

" ... a tuzno je i to sto Dzavid Sabovic veceras nije sa nama."

:D

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

32

Citirano

Orginalno od ed
Hanuma: "Postoji Sandzak sjeverni, postoji i juzni. Neki ga dijele na sjeverni i tuzni ... "

(u tom trenutku ja sam skontao da ide najava Sabovica koji nije tu. U jednom trenu sam se nasao pored Hanume i dosapnuo joj: Dzavid nije tu! a Hanuma nastavlja ...)

:)) :)) :)) :)) Hanuma, cestitam na izjavi - najavi. (o) :)

Vidim da ste svi pripomogli da ova manifestacija ugleda svetlost dana pa upucujem cestitke svima. Drago mi je sto se desava nesto vise, a ne samo folklor i igranka ko sto to obicno bude.
Ako imate mogucnosti, svakako nastavite da ostvarujete ideje koje imate, a ed-e situacija je uvek takva da je spremno pomoci malo ljudi, ali ako znas na koga se mozes osloniti na kraju ispadne jos bolje nego sto si se nadao. :)
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

33

Citirano

Orginalno od ed

:)) :)) :))

Spontanost i spremnost joj je od uvek jedna od najjacih osobina (o)

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

34

Lahko se vama smijat, ja sam se preznajala na bini. :O

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

35

Pa sigurno se i ti tome sad smijes. :)
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Pravnica

Zlatna sredina

(10)

• »Pravnica« je žensko
  • »Pravnica« je zabranjen

Datum registracije: 17.03.2005

• Poruku poslati

36

Hanuma78 je vatra, svaka cast (o) :D

37

Citirano

Orginalno od Ibn Masud
pink, a sta si mislila da su? Da nisu normalni ljudi? Vanzemaljci, mozda?

Jok vala da su vanzemaljci il nenormalni, da ne da Bog. Nemoj preterivat Ibn Masude. Selam.

Ja ne volim iznenadjenja i improvizacije, al' eto nekad se i to desi. Mojoj dragoj Hanki je to bolje poslo za rukom. (o)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

38

Nedjelja, 26. Novembar 2006

Dobro, pink. Ja se samo salim, nemoj da se ljutis. Alejkumu selam.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

39

Utorak, 28. Novembar 2006

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

40

Srijeda, 29. Novembar 2006

A smije li se komentarisati ovaj izvještaj ili se može samo čitati bez komentara?

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

Social bookmarks