Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen
  • »Arhitetkinja« je autor ove teme

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 14. Oktobar 2004

Manje pozante reci

Ovde se moze zamoliti za objasnjenje reci koje prilikom citanja necijeg posta nerazumete.

Ja nisam razumela sta znaci Gafret? Cesto pominjete hirove sta je to? sta znaci hizmet,asur,tiltovati Gerilac?amcak je neko pomenuo sta je to? Kod paukovog posta "dockoljica" ?

neka mi neko obasni ako moze unpred zahvalna!!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

2

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Sto se tice rijeci Gafret, vjerovatno si mislila ili vjerovatno se radi o rijeci Gaflet, sto znaci zaborav na Allaha dz.s. To je kada covjeka zanese dunjaluk pa o u svim tim problemima i djesavanjima zaboravi na Allaha dz.s. To je ujedno inajvec inas neprijatelj, Gaflet.

Hirovi su reakcije koje proisticu iz nefs (duse) i koji se manifestuju kao huja, bijes, nervoza, kapric, itd. Ako jos neko bude bolje mogao ovo definise dobro bi bilo, meni trenutno ne pada nesto bolje na pamet.

Hizmet znaci Sluziti. Dakle ciniti Hizmet nekome znaci sluziti nekom. Nekada se je za slugu govorilo hizmecar.

Asura je jedan praznik koji se obiljezava 10. Muharrema. Ovo ce ti bolje Ed objasniti, jer je on za ove tehnicke stvari maher. Nadji Ed-e tamo neki sajt i prebaci ovdje.

Tilt ili ti tiltovati je poznato kod recimo flipera, kada igras flipere i ako ga gurnes jace nego sto treba on ce tiltovati, tj. blokirat ce i izgubit ces lopticu. :) Tj. Tilt je engleska rijec koja znaci blokada ili blokirati.

Ovo ostalo ne znam objasnit.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

3

Mala ispravka:
tilt znaci nagnuti ne blokirati. Fliper je blokirao zato sto je previse nagnut.
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

4

Zanimljiva i korisna tema Arhitetkinjo.

Gery : sta su dzahili?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

5

Hoce da ti nabrajam poimenice? :) Salim se.

Dzahil je arapska rijec koja znaci neznalica, a nastala je od rijeci Dzehl sto znaci neznanje. Dzahili je mnozina od toga, prema tome Dzahili znaci Neznalice. :)

Usput cu dodati jos nesto ovdje za nasu Arhitetkinju, a vezano za onaj Gaflet, kao sto za onog koji je u neznanju kazem da je Dzahil, tako i za onog koji je u Gafletu kazem da je Gafil. :)

Eto ovdje mi nadodje nadahnuce pa cu na svoju ruku malo i dodati sto bi se reklo dersa, kratkog.

Dakle, imamo Gafila (onaj koji je u zaboravu na Allaha dz.s.) i imamo Dzahila (neznalicu). Najveci Dzahil je Gafil. :) Dakle, moze neko imati znanja kolko hoce, ali je u sustini dzahil ako je gafil. :) Nije dzahil onaj koji u Zikiru stalnom. A zikir je suprotno od Gafleta, a znaci prisjecanje na Allaha dz.s., odnosno spominjanje. :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

6

ujujuj

vala gerilac sad mi sve zamuti;)
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

7

Petak, 15. Oktobar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, bosnjaci i Bosnjacad.

Pa vidis i meni se tako ponekad desi, ali kada procitam po vise puta istu stvar onda mi se izbistri. Savjetujem ti to. :) Ako ovo shvatis, vjeruj mi jednu od najvaznijih stvari zivotnih si shvatio.

Allahimanet.

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

8

Petak, 15. Oktobar 2004

geri

nix für ungut

ja to samo da opustim ovu napetu situaciju u forumu u zadnje vreme.

hvala tebi bas mi je drago da pojedinci nesto i za nauciti napisu ovde.

shvatio sam no sikiriki;).

nek vas Allah cuva svija
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

9

Nedjelja, 17. Oktobar 2004

Kein problem ale. Ich bin immer fuer dich da. :)

Allahimanet.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

10

Nedjelja, 17. Oktobar 2004

Citirano

Kein problem ale. Ich bin immer fuer dich da.

Pa ko kaze da ti skreces s teme. Daleko od toga. Haj kad sam vec tu da postavim pitanje: koje je znacenje reci: GARAFET I ISHARET.

Selam Alejkum Bosnjaci i Bosnjakinje
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

11

Utorak, 08. Mart 2005

Citirano

Orginalno od Ibn_Izzet

Me'asselam.

Po prvi put citah ovakvo nazivanje selama. Jel ovo neka skracena verzija ili nesto sasvim drugo? Mozda je sramota sto ne znam, al eto ne znam. Cini mi se da Arapi nekako slicno ovome nazivaju selam, il nisam dobro cula. Pa ako bi neko bio ljubazan da mi objasni, mozda bas Ibn_Izzet?
Hvala
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

12

Utorak, 08. Mart 2005

Citirano

Orginalno od pink

Citirano

Orginalno od Ibn_Izzet

Me'asselam.

Po prvi put citah ovakvo nazivanje selama. Jel ovo neka skracena verzija ili nesto sasvim drugo? Mozda je sramota sto ne znam, al eto ne znam. Cini mi se da Arapi nekako slicno ovome nazivaju selam, il nisam dobro cula. Pa ako bi neko bio ljubazan da mi objasni, mozda bas Ibn_Izzet?
Hvala

To ti je pinki sa selamom, ili po naški selametile.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

13

Srijeda, 09. Mart 2005

Citirano

Orginalno od PAUK_

Pa ko kaze da ti skreces s teme. Daleko od toga. Haj kad sam vec tu da postavim pitanje: koje je znacenje reci: GARAFET I ISHARET.

Selam Alejkum Bosnjaci i Bosnjakinje

Garafet-to neznam a Isharet to se koristi u Turskom jeziku kao ZNAK t.j tajni signal da ga treca osoba ne bi primetila.Takvo tumacenje ove reci znam.Ispravi me ako gresim.A 1-vu ti neznam.
" Bilen alemlere rahmettir "

14

Srijeda, 09. Mart 2005

@ alBazari : Hvala ti na objasnjenju. Vidis koji je vakat dosao da ne razumem ovakav naski :(

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 10. Mart 2005

Citirano

Orginalno od Arhitetkinja
Ovde se moze zamoliti za objasnjenje reci koje prilikom citanja necijeg posta nerazumete.

Ja nisam razumela sta znaci Gafret? Cesto pominjete hirove sta je to? sta znaci hizmet,asur,tiltovati Gerilac?amcak je neko pomenuo sta je to? Kod paukovog posta "dockoljica" ?

neka mi neko obasni ako moze unpred zahvalna!!

Morao sam te citirat jer ovu recenicu sto sam ti promenio t.j boju.Ona se pise "ancak" jer kao ti sto si je napisala ili kopirala nije ispravna.Jer rec "AM" na Turskom je kako da ti kazem hmmm ovako (v.g..a) i pazi drugi put kako prepisujes recenice.I oprostite zbog vulgarnosti t.j prevoda.

Ancak(skoro)

" Bilen alemlere rahmettir "

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

16

Srijeda, 20. Juli 2005

Sta znaci "aBd" skracenica, ed-e ? Hvala unapred
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

17

Srijeda, 20. Juli 2005

ako Bog da

Slika premala pa nije moglo da stane a rekoh i da malo posjetioce sa njemackog govornog podrucja zaintrigiram :D
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

18

Srijeda, 20. Juli 2005

A ono sto ne znaju njemacki, neka traze u rjecnik, jel' da?

Kao ja :)
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 21. Juli 2005

Nema potreb iMan-a da zavirujes u rjecnik, Bald znaci uskoro, ubrzo.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 21. Juli 2005

Hvala :)
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

Social bookmarks