Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Subota, 16. Novembar 2002

Matematičke šale

Jednog lepog letnjeg dana ukrcaše se dva čoveka u balon i odleteše. Najednom zapuše jak vetar i odnese ih u neki nepoznat kraj. Odlučiše se približiti zemlji, te upitati nekog prolaznika u kojem su mestu. Nakon malo traženja primetiše nekog čoveka i viknuše mu iz balona:
"Hej! Gdje smo mi sada?"
čovek pogleda gore, duboko se zamisli, razmišlja on, razmišlja, i na kraju odgovori:
"U balonu!".
Ova dvojica u balonu bejahu iznenađeni njegovim odgovorom, i nakon par trenutaka jedan od njih reče:
"Ja sam siguran da je taj čovek matematičar."
"Kako si to zaključio?" upita ga njegov kolega.
"Pa evo," kaže on, "prvo, razmišljao je prije nego što je odgovorio; drugo, istina je ono što je rekao; i treće - od toga nemamo nikakve koristi!"

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

2

Sta će nam matematika?

Jedna legenda o Euklidu. Na kraju prvog predavanja koje je održao jednoj grupi studenata - početnika, Euklida je jedan od studenata upitao: "A što će nam u životu matematika?" Euklid nije odgovorio ništa. Nakon pola sata poslao mu je po svome robu jedan zlatnik i otpustio ga iz škole.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

3

Dokaz

Mladi, siromašni matematičar objašnjava jednom francuskom plemiću dokaz Pitagorine teoreme. Objašnjava strpljivo i polako, ali svakog puta plemić odgovara:
"Ne razumem."
Nakon više uzaludnih pokušaja mladi instruktor izgubi živce:
"Monseigneur, kunem vam se svojom čašću da je Pitagorina teorema istinita!"
U taj tren plemić ustaje, ljubazno se nakloni, i s izrazom čuđenja kaže:
"Trebali ste mi to odmah reći. Ne bi mi nikad palo na pamet da posumnjam u vašu čast..."
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

4

Samo za one koji znaju šta su negativni brojevi

Sede fizičar, biolog i matematičar u kafiću, dugo pijuckaju kavu i gledaju kuću preko puta u koju ljudi ulaze i izlaze. Najpre su videli da su ušle dve osobe, a zatim, nakon nekog vremena izašle tri.

Fizičar: To je sigurno greška u merenju.

Biolog: Mora da su se razmnožili.

Matematičar: Ako sad uđe tačno jedna osoba, kuća će biti prazna!

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

5

Srijeda, 20. Novembar 2002

P: kako matematičar vabi kokoške?

O: 3.14! 3.14! 3.14! 3.14! 3.14! 3.14!

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

6

Srijeda, 20. Novembar 2002

Advokat, liječnik i matematičar razgovaraju da li je bolje imati suprugu ili ljubavnicu.

Odvjetnik kaže: "Zasigurno je bolje imati ljubavnicu. Ako imaš suprugu i ona zatraži razvod – to će ti prouzročiti brdo pravnih problema."

Liječnik kaže: "Bolje je imati suprugu jer ti daje osjećaj sigurnosti koji smanjuje stres, a to je dobro za tvoje zdravlje."

Matematičar kaže: "Obojica ste u krivu. Najbolje je imati obje jer dok supruga misli da ste s ljubavnicom, a ljubavnica da ste sa suprugom – vi se možete baviti matematikom."

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

7

Utorak, 26. Novembar 2002

Ide operator diferencijala ulicom i naiđe na funkciju. Kaže on njoj daj mi pare, a funkcija kaže: ne dam. Onda operator kaze daj mi pare ili cu ti uraditi prvi izvod, i funkcija se uplaši i da mu pare.

Krene operator dalje ulicom, naiđe na drugu funkciju, i isto joj kaže daj pare, funkcija mu kaže ne dolaziš u obzir, operator kaže uradiću ti prvi izvod, a funkcija kaže ma ko te... a operator kaze uradiću ti drugi izvod, i funkcija se uplaši i da mu lovu.
I tako naiđe na još par funkcija i svakoj kaže uradiću ti izvod i ona se uplaši i da mu pare.

E, onda naide na jednu funkciju, i počne opet isto: uradiću ti prvi izvod, pa uradiću ti drugi izvod a funkcija ništa i kod petog izvoda funkcija njemu kaže: Ne možeš mi ništa ja sam e^x (eksponencijalna)

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

8

Ponedjeljak, 10. Novembar 2003

Ova je vize fizika nego matematika al nema veze...

Igraju žmurke Arhimed, Njutn i Paskal. Arhimed broji, Paskal pobegne i sakrije se, ali Njutn se ne krije, nego stane odmah iza Arhimeda, nacrta na zemlji, kredom, kvadrat jedan sa jedan i stane u njega.
Arhimed odbroji, okrene se i, fala Bogu, odmah ga vidi:
- Ha, Njutn!!!
A Njutn kaže:
- Ne, to je Njutn po metru kvadratnom, što je Paskal.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

9

Petak, 30. April 2004

Princip neodređenosti

Kada je Hajzenberga neki policajac zaustavio zbog prebrze vožnje i pitao ga:

- Gospodine, da li vi uopšte znate koliko ste brzo vozili?

fizičar je odgovorio:

- Ne, pošto tačno znam gde sam!

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

10

Nedjelja, 23. Maj 2004

Esselamu alejkum

Zašto matematičar ne smije da vozi kola?
Jer je širina puta zanemarljiva u poređenu sa dužinom.

Putovali kroz Škotsku astronom, fizičar i matematičar. Gledajući kroz prozor svoga vozila vide crnu ovcu na sredini poljane.

Astronom kaže "Vrlo zanimljivo. Sve Škotske ovce su crne."
Fizičar odgovara "Ne, ne. Neke ovce u Škotskoj su crne."
Matematičar dodaje "U Škotskoj postoji barem jedna poljana u kojoj je barem jedna ovca kojoj je barem jedna strana crna."
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Social bookmarks