Niste prijavljeni

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

21

Subota, 25. Oktobar 2003

Orginalno od Brzi
Mislim da bi bilo korektno navoditi primere prelaska iz islama u pravoslavlje i suprotno samo one koji su se desili u nasoj zemlji.
pa navedi primere ako imas da je jedan normalan preso iz islama u pravoslavlje
Mislim da se samo u poslednjih 10 godina preko 15.000 muslimana vratilo veri svojih predaka i krstilo. Kako sam izveo taj podatak?
to je samo tvoje misljenje!!! U Srbiji je 1991. godine zivelo 272.000 Muslimana po nacionalnosti cija je religija bila Islam.

2002. godine u Srbiji zivi 136.00 Bosnjaka i 7.000 Muslimana cija je religija Islam.

Sta se zbilo sa ostatkom od 129.000 muslimana? Jedan broj se, slozicemo se, iselio u trece zemlje ali takodje jedan broj se pokrstio tj. vratio veri svojih predaka.
Samo u manastiru Milesevi kod Prijepolja je u zadnjih 10 godina, prema recima igumanije manastira, preko 1.000 muslimana primilo pravoslavlje
ponovo ti kazem NAVEDI PRIMERE TIH KOJI SU PRIMILI
PISMENE DOKAZE DAJ i ne svodi statistiku sam mozda je to manipulacija popisa stanovnistva

Mozda ce nekoga ovo moje izlaganje uvrediti, ali meni nije namera da bilo koga uvredim ,vec jednostavno izlazem cinjenice i istinu onakvom kakva jeste.
Svo ovo tvoje izlaganje je nasumice besmisleno ovo nije forum decijeg carstva pa da mozemo da se lazemo prijatelju????
bux_ludvig_np je dodao/la ovu sliku:
  • sejh.bmp
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

22

Subota, 01. Novembar 2003

Bivši svjetski prvak u bilijaru prešao na Islam

Bivši svjetski prvak u bilijaru, Ronnie O'Sullivan je prešao na Islam. Ovo je obznanila njegova majka ovog vikenda. U zadnje vrijeme O'Sullivan je imao problema sa alkoholom, drogama i depresijama koji su uništili njegovu karijeru. Na Islam je prešao još prošlog mjeseca u glavnoj londonskoj džamiji u Regent's Parku. Sa Islamom ga je upoznao njegov prijatelj bokser Prince Nasim Hamed. On mu je dao kasetu sa predavanjem od da'ije Halida Jasina, čime je O'Sullivan bio duboko zadivljen.

Njegova majka, Maria, je izjavila da Ronnie ne želi da diskutuje o svom prelasku na Islam, nego on želi da se usredsredi na svoju karijeru. "Ronnie je mnogo bolje od kako je primio Islam.Nadam se da će ustrajati u tome."

Ovaj 27-godišnjak ( nadimak 'The Rocket' ) je prije dvije godine postao svjetski prvak u bilijaru. Prvi veći korak u svojoj karijeri je napravio kad mu je bilo 9 godina kada je napravio tzv. 'break 100' i sa 15 godina je postao najmlađi igrač bilijara koji je napravio 'break 147'.

Odrastao je kao katolik u radničkoj mahali Londona, East End i imao je teško djetinjstvo. Kada mu je bilo 15 godina, njegov otac je osuđen na doživotnu robiju zbog ubistva. Dvije godine kasnije i majka mu je završila iza rešetaka zbog poreskih prekršaja, ostavljajući njega da se brine o svojoj mlađoj sestri. Uprkos depresijama, Ronnie je pobjedio svjetsko prvenstvo u bilijaru 2001 godine.

Slavenski Musliman
bux_ludvig_np je dodao/la ovu sliku:
  • Ronnie-muslims.jpg
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

Elvinov babo

Profesionalac

(10)

• »Elvinov babo« je muško

Datum registracije: 15.05.2003

• Poruku poslati

23

Hallal mu bilo,bas mi je milo em drago :D
Zaboravi na probleme,sutra dolaze novi.

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

24

jos prelazaka u islam

Zorica Janičijević

U ime ALLAHA, MILOSTIVOG, SAMILOSNOG

"Onome koga Allah zeli da uputi-On srce njegovo prema islamu raspolozi,..."

Sredina u kojoj sam zivela, kao i nepoznavanje Islama, me je kao i mnoge druge,okovalo predrasudama i ucinilo da se daleko od Istine o Bogu zadovoljim povrsnim prepoznavanjem.

Sve te godine vrtenja u krug sa lažima su mi donele ništa osim glavobolja, koliko i promašenih godina.

Poticem iz srpsko-hrvatske porodice, koja je sebi našla oduška u komunistickoj prevari. Naravno u svom tom političkom haosu nisam baš sigurna da sam uspela da izvučem od mojih zaslepljenih roditelja nešto poput traga ka Bogu,a o veronauci nije bilo ni pomisli.
Pa zar su svi oni stvarno verovali da je komunizam spasenje?

Moj prvi religiozni pristup je bio katoličanstvu, neka lična iskustva su me, bez obzira na ateističko predubedjenje sredine, ipak navela na razmisljanje i priznavanje neke mnogo jače "sile" i svi mi koji nismo religiozno podučavani, a odvojeni od neverstva i komunista, smo se zanosili idejom da svako od nas nosi neku svoju crkvu u srcu.

Bog Milostivi nas na razlicite nacine podseća na Sebe, tako sam i ja s godinama postala svesnija Njegovog prisustva, još uvek priklonjena katoličkoj crkvi, zbunjena, pronalazeći sebe u duhovnoj zavrzlami zvanoj trojstvo.

Počinjala sam ozbiljnije da razmišljam o potpunom predanju i traženju kompletne spiritualne ličnosti u kaludjerstvu, to je trebala biti poslednja stanica. Bezuspešno sam tražila utočiste u miru i tišini lokalne crkve. Nisam tada sumnjala u istinitost svega čitanog u Bibliji, ali ni potpuno ubedjena da sve to prihvatim zdravo za gotovo.

Uloga Isusa, neka je mir s njim, mi nije baš posve bila razjašnjena.S hrišćanske tačke gledišta, njegovoj ličnosti je pripisivano da je jedan od "svete trojice", usinovljenje, poslanstvo, a sve to kroz služenje jednom Bogu, vec kako je u njegovom obraćanju u evandjelju po Marku u 12:29 izjavio da "Gospod Bog je JEDAN Bog."

Uloga "svetog duha" mi se takodje nije složila u mozaik, jer prihvatajući Boga kao Najvećeg, dovodimo sopstvenu radoznalost u enigmu o još dva "člana koji s Njim dele sve." Možda mi se to tad nije činilo toliko zamršeno, bilo je jednostavnije to sve prihvatiti i ne komplikovati.

Bog Samilosni nas upućuje u ono što je najbolje za nas,a čovek često nije svestan Njegove ljubavi i strpljenja, neosetno i ja sam na jedan suptilan i emotivan način bila uvučena u istraživanje nečega sto sam izričito osudjivala i odbacivala, istrazivanje Islama!

Ulogu vodiča kroz taj tajnoviti svet je imao moj sadašnji suprug koji mi je pružio sve informacije, izašao u susret mojoj radoznalosti i uveo me u svet u kojem sam i danas, u prekrasno zadovoljstvo vecitog istraživanja ALLAHOVE Svetlosti čovečanstvu, Njegove Istine svima nama i potpunog spokojstva u poslušnosti Njemu, jer Islam u svom značenju dolazi od reči "selam" koja prevashodno znači mir, ali u drugom značenju i predaju, tako da bi jedno potpunije objašnjenje bilo-perfektan mir potpunom predanošću Bogu.

Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

• »Chechenac« je muško

• Poruku poslati

25

Narasa postala Sadzida

Rodjena sam 1977. godine u pobožnoj katoličkoj obitelji u Tuzli. U djetinjstvu sam pohadjala redovnu katoličku vjeronauku i proučavala Bibliju i mnoge stvari u Starom Zavjetu, tj. 5 knjiga Mojsijevih. Naravno kao Kršćani i Katolici morali smo naučiti 10 zapovijedi i prva od tih zapovijedi je da je Gospod Bog jedan i da mu se klanja (licem na tlo pada i služi). Druga stvar ili zapovijed je: "Ne gradi sebi lika rezana onog sto je na nebu ni na zemlji nit mu se klanjaj nit mu sluzi", itd., itd...

Čovjek kad se nalazi u crkvi i pogleda oko sebe, šta vidi? Vidi ikone likova Isusova i Marijina i križeve i njima se molitve obavljaju. Zapitala sam se gdje je tu logika? Druga stvar koja je spomenuta je ta o padanju licem na zemlju, a mi smo obavljali molitvu stojeći; opet pitanje zašto ne padamo licem na tlo prilikom molitve?

Zatim doktrina trojstva koja uopće nema logike, zatim predskazanje u knjizi proroka Izaije koja govori o viziji u kojoj vidi dva jahača, jahača na magarcu, a iza njega jahača na DEVI!!! Ta vizija se odnosila na Isusa Krista, tj. na Isaa a.s. jer je on u Jerusalemu ili Qudsu ujahao na magarcu, međutim iza njega se pojavljuje jahač na devi i pitanje je tko je taj poslanik iza Krista? Ja kao Kršćanka sam tada učila da je Isus ili Isaa a.s. pečat poslanika, da iza njega nema poslanika, medjutim proročanstvo kaže da ima -jahač na devi.

Razmišljala sam o tome i postavila pitanje svećeniku na šta mi je bilo odgovoreno -sveta tajna. Nakon toga, naravno čitajući Bibliju detaljno, uvidjela sam proturiječnosti u Novom Zavjetu (Matej, Marko, Luka, Ivan) i kad bi se nabrajalo mozda bi se knjiga o tome mogla napisati. Željela sam se ispravno moliti Bogu, a u svojoj religiji to nisam našla, jer sam vidjela da nešto nije u redu. Čovjek ako malo razmisli, postavlja sebi mnoga pitanja na koja tu ne nalazi odgovora...

A Allah uputi onoga koga On hoće.
Allahu akbar!

Bio je mjesec Ramazan, i otišla sam kod prijateljice koja je bila muslimanka. Sjedili smo u dnevnom boravku i na polici sam ugledala knjigu na čijim koricama je bila slika dva čovjeka (jahača na devi) u Sahari, a iznad njih je velikom slovima pisalo: MUHAMMED A.S. Pogled mi se zadržao na toj knjizi, u glavi mi je bila misao: JAHAČ NA DEVI!

Zamolila sam prijateljicu da mi pozajmi knjigu, a ona je bila jako iznenađena. Tad sam se zvala Nataša. Rekla mi je: "Nataša, to je knjiga o Islamu, ne znam jesi li sigurna da želiš da je čitaš?" Odgovorila sam: "Da, molim te da mi je pozajmiš." Uzela sam knjigu i krenula k doma i tu noć sam je pročitala. Knjiga je govorila o životu našeg časnog Poslanika s.a.w.s.

SubhanAllah!

Odgovori na moja pitanja! Našla sam odgovor na pitanje ko je iza jahača na magarcu (Isaa a.s.) jahač na devi: Muhammed s.a.w.s. Zatim, molitva Allahu dž.š. padanjem licem na tlo (sedžda), zabrana ikona i slika... Da, da, da, to je to što tražim, to je prava vjera.

Nakon toga je počelo moje proučavanje Islama. Učila sam namaz, posjećivala mesdžid, srce mi se svakim danom sve više otvaralo ka Islamu. Napustila sam crkvu i roditeljima navela neki izmišljeni razlog. Učila sam Islam tajno. Bilo mi je oko 17 godina i plašila sam se njihove reakcije. Pomagao mi je jedan imam i učio me islamskim šartovima. 1995. sam zvanično primila Islam i stavila hidžab.

Nakon toga roditelji su me naprosto izbacili iz kuće zato što sam stavila hidžab i napustila vjeru svojih predaka. Sjetila sam se iskušenja kroz koja je prosao naš Poslanik s.a.w.s, koji je bio odbačen od najbližih zato sto je svjedočio o Islamu. Da, muslimani su imali jaka iskušenja i bili odbačeni od najbližih.

A hidžab je farz, ja volim Allaha i kako da izlazim bez hidžaba i da ne udovoljim Allahovim propisima? Nisam mogla podnijeti da zanemarim taj farz i stavila sam hidžab i bila izbacena iz doma. A Allah ne ostavlja njemu predane robove!

Nakon toga sam prešla u Sarajevo. Pomogla mi je jedna muslimanska obitelj, bila sam kod njih k doma. Nakon toga Allah mi je dao da nađem posao i mognem da iznajmim sobu. Učila sam o Islamu sve više i naravno imala sam i dalje teška iskušenja nakon kojih mi se iman sve vise povećavao.

Pokušala sam stupiti u kontakt sa roditeljima jer mi Allah dž. š. propisuje da poštujem roditelje iako nisu muslimani. A Islam je i to da musliman svojim ponašanjem pokaže ljudima Islam. Rekla sam sebi: ako im se ne javim reći će da me tako moja vjera uči, a ako im se javim i pokušam možda, možda da počnu razmišljati o Islamu. Uglavnom, bilo je problema, ali sam uspjela stupit sa njima u kontakt.

Danas se alhamdulillah nalazim u Jordanu. Allah mi je dao blagodat koju sam uvijek željela, a to je ta da naučim jezik Kur'ana kako bi više naučila o Islamu. Hvala Allahu koji ne zaboravlja niti ostavlja svoje robove, a nas džihad je u tome da se borimo za Islam pa makar morali ostavit svoje zemlje i roditelje na tom putu.

Allah mi je alhamdulillah dao i familiju koja me pomaže i kod kojih sam trenutno i koji me školuju, da ih Allah nagradi nagradom koju najviše žele. Molim Allaha dž. š. da uputi sve one koji su zalutali i da očvrsti iman onih koji su se vratili Islamu i da ojača i sačuva sve muslimane u svijetu i uputi one koji su zalutali. Promijenila sam ime Nataša u Sadžida (Ona koja na sedždu pada) i tim imenom sam označila svoju pripadnost Islamu.

Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

• »Chechenac« je muško

• Poruku poslati

26

jos prelazaka u islam

Sulejman Ahmed: Moj put ka islamu

Ja sam američki novinar i pisac. Godine 1997., sa 49 godina i nakon vise od 30 godina proučavanja i životnog iskustva, ja sam prihvatio islam. To se je odrazilo na mnoge stvari u mom životu.

Odrastao sam u okruženju neuobičajenom za većinu Amerikanaca. Moj otac je bio Jevrej. Moja majka, kćerka poznatog protestanskog svećenika, znala je napamet Stari i Novi testament. Vjera mojih roditelja je bila testirana dogadjajima iz 30-ih godina. Majka je odbacila kršćanstvo, kao znak protesta zbog nacističkih napada na Jevreje, i prihvatila njihovu vjeru. Oboje roditelja je bilo dug period pod uticajem komunističke partije, čak i kad su nastavili vjerovati u judaizam. Bio je to tragičan paradoks. Razočarani neuspjehom, propustom svojih vjera, okrenuli su se najgoroj od pogrešnih vjera. Međutim, dok su se kolebali izmedju liberalnog radikalizma i Boga, oni nisu nikad bili ekstremni u vezi cionizma.

Ja sam zaista osjećao bol zbog konflikta na Bliskom Istoku i čeznuo za pravdom i prijateljstvom između Izraelaca i Arapa. Mada obeshrabren zbog zbunjenosti roditelja i gorcine u vezi religije, ja sam vjerovao u Boga. Pokušao sam srediti ove probleme. Moja prva potraga za istinom u vjeri odvela me je u katoličku crkvu. Mada nisam prihvatio katoličanstvo, bio sam impresioniran katoličkom mističnom literaturom.

Brzo sam uočio da iza sjajnih djela španskih katoličkih mistika stoji istorija islama u Španiji, i da je divno islamsko nadahnuće ostalo živjeti u toj tradiciji. Vracao sam se u Španiju tražeći tragove dugog islamskog prisustava na Iberijskom poluotoku. Kao pisac, ja sam ovaj fenomen istraživao više godina. Proučavao sam trubadurske pjesme, koje su ukazivale na dubok islamski uticaj. Od 1979. sam proučavao Kabalah- tradiciju jevrejskog misticizma. Tu sam, takodje, otkrio velik islamski uticaj filtriran kroz Judizam.

Medjutim, odlučujući događaj na mom putu ka islamu desio se 1991. godine, kada sam počeo putovati na Balkan kao novinar. Posjetio sam Sarajevo i izvještavao o bosanskom ratu.U Sarajevu sam otkrio zapanjujuće stvari. Tu sam našao predstražu islama u Evropi, u sredini gdje se nisam osjećao kao turist, gdje sam mogao jednostavno upoznati muslimanske vjernike i ulemu. Nasao sam i divnu poeziju i muziku, koje su izražavale vrijednosti islamskog merhameta i ljubavi. Otkrio sam “Baštu staroga imama”. 1

Čitao sam Kur’an i posjećivao islamske spomenike tokom mojih putovanja po Balkanu. Nastavljao sam se vraćati bašti, da bih konacno ušao u nju. Nakon prihvatanja islama nastavio sam pažljivo moje prijatelje, saradnike i druge upoznavati sa Islamom. Nisam želio izazvati sukob ili polemiku, niti da ovaj događaj bude shvaćen kao moja hirovitost.

To nije u vezi mene, to je u vezi Allaha s.w.t .Želim nastaviti na način, koji će biti za dobrobit ummetu i boljim odnosima svih koji vjeruju u Jednog Boga. I mislim, da budem potpuno iskren, da nemuslimani gledaju na mene kao nekog tko je pod jakim uticajem doživljenog na Balkanu, tako da oni sebi pokušavaju sricati razloge moga prelaska na Islam. Medjutim, ja odmah objasnim da nisam musliman zbog političkih ili humanitarnih razloga, nego zato što je poruka Poslanika Muhammeda s.a.v.s. najjasnija potvrda, želja Allaha s.w.t. Ne klanjam na radnom mjestu, mada radim na toj mogućnosti.

Kao sto sam već naveo, ja vidim mnogo pozitivnog u judaizmu i kršćanstvu danas, kao odraz islamskog uticaja. Ima razloga zašto španski katolici intenzivnije osjećaju svoju vjeru, nego drugi katolici. To je zbog islamskog naslijeđa u njihovoj kulturi. Križari i inkvizicija nisu ugasili ovo svijetlo, ma kako ono izgledalo prigušeno.

Jedan aspekt islama, koji je ostavio nadublji utisak na mene, je naglašavanje unutrašnjeg mira, zasnovanog na pokornosti odredbamaAllaha s.w.t. Izraz ovoga jeste ljubaznost, učtivost, jednostavnost i iskrenost bosanskih Muslimana, koji ni u najgorim mukama nisu gubili osnovnu smirenost. Ta smirenost mi čini zivot lakšim. Kad god se osjećam bez volje, iskusan životnim teškoćama, zaplašen zbog budućnosti ili frustriran , moj duh ide automatski sjećanju na moju muslimansku braću i sestre, koje poznajem u Bosni, ka miru i jedinstvu ummeta i, iznad svega, jasnim, umirujućim riječima Kur’ana.

Vjerujem da će najvažniji doprinos islama u Americi biti jednakost rasa i uspostavljanje javnog morala. Mi prepoznajemo istinu u rječima našeg brata Malkolma X a, da je riješenje američkog rasističkog problema u islamu. Islam nam nudi putokaz u nasem privatnom životu, karijeri, kao i za bolje međuljudske odnose.

Prije nego sam postao Musliman bio sam impresioniran vrlinama Muslimana, koje sam poznavao u Americi i moralnom snagom balkanskih Muslimana u njihovim teškim iskusenjima.

Danas, moram reći, ja sam žalostan kad vidim podijeljenost ummeta i međusobne svađe Muslimana. Takođe sam zabrinut zbog propusta muslimana, da učine više za žrtve ortodoksnog hrišćanskog imperijalizma na Balkanu.

Moj je savjet jednostavan:volite Allaha s.w.t. svim srcem, sa svakim dahom i svakom minutom svog života. Posvetio sam se da’wi. Islam donosi divan mir i ljepotu u moj život. Kao što sam rekao drugima, ostatak mog zivota bit će posvećen služenju Allahu,s.w.t. Ja obećavam da ću činiti sve što mogu, da pomognem ponovnu izgradnju džamija Bosne i Kosova.

• »Chechenac« je muško

• Poruku poslati

27

jos prelazaka u islam

Nalazeći utočište u Islamu

The Wichita Eagle - 28.06.2003

Šahid “Damjan” Williams je odrastao kao kršćanin i proslavio se kao raper, prije nego što je postao musliman.

Piše : Abe Levy

Prestali su dani kada je Damjan Williams radio sa kolegama raperima, dani slave, zabavljanja sa ženama i pop imidža. Ovaj 26 godišnjak je zamjenio komotni džins arapksom nošnjom. Ponosi se kovrčavom bradom i studira arapski sa suprugom, kako bi mogli zajedno čitati Kur’an. Williams, koji sada ima ime Šahid, je prešao na Islam, religiju koja pruža osjećaj istine i upute, koju mu kršćanstvo kao i ni druge religije ne pružaju, kaže on. Danas on povremeno govori u islamskom centru u Sjevernoj Vičiti, kao jedan od oko 5.000 muslimana na tom području.

Njegovo otkrivanje islama otpočelo je sa zbirkom stripova u djetinjstvu, rekao je. Kao ljubitelj “X- Mena”, Williams je čitao o liku “Thor”, bogu grmljavine iz skandinavske mitologije. To mu je proširilo vidike svijeta i vjera, mimo njegove nedjeljne škole i odgoja za mlade u St. Paul crkvi u Vičiti.

Dok je išao u gimnaziju, jedan poznanik mu je pričao o odlomku iz Starog zavjeta, u kojem se zabranjuje svinjetina. To ga je iznenadilo Vilijamsa i on se je počeo zanimati za bibliju. Kasnije je našao odlomke o poštivanju subote , za šta takođe nije mislio da se kršćani pridržavaju. On je rekao ocu da ne želi više ići u crkvu. Tako je on postao agnostičar ( osoba koja smatra da mi ne znamo nista o stvarima izvan materijalnog svijeta).

Njegova strast postala je “Flaton brigada”, mjesna grupa rapera, koji su nastupali na zabavama. Tu se pilo, dernečilo i razgovaralo o ženama. Način života s primjesom arogancije, rekao je. “Prezirem takvo ponašanje”, kazao je on. “To nije dostojno čovjeka. Oni misle: čitav život je ili biti u bandi, imati pušku ili ići u zatvor ili zlostavljati ženu.”

Vilijamsov stariji brat mu je pričao o “Nation of Islam”, kontraverznom pokretu Afro-američkih muslimana. Vilijams im se nije pridruzio.

Kolega raper, koji je prešao na islam, govorio je Vilijamsu o vjeri. On je počeo ozbiljno proučavati islam i uskoro je bio ubjeđen da postoji samo jedan Bog, kojem se moli bez posrednika. Divio se je povezanošću braće i sestara u islamu, uprkos njihovim nacionalnim i kulturnim razlikama. Bila je to religija one strukture, kakvu je trebao.Učila je o pokoravanju Allahu i njegovim propisima. Islamskim učenjem je stekao ubjeđenjeda ljudi moraju odgovarati Bogu za svoje postupke. “Nema neplaćene vožnje”, govori o islamu, za razliku od kršćanskog učenja o oprostu grijeha.

Sedmicama ga je njegov prijatelj pitao da li je spreman prihvatiti islam. Konačno, 1996.,sa 19 godina, Vilijams je izgovorio ”šehadet”, rečenicu kojom je postao muslimanom.
“Ja svjedočim da nema boga osim Allaha i svjedočim da je Muhammed Njegov poslanik”. Prostorija ispunjena muskarcima nakon šehadeta postala je prostorija sa braćom, koja su došla da ga zagrle i da mu čestitaju.

Kod kuće se je okupao, kao što je običaj za nove muslimane. Potrajalo je još tri godine, rekao je, dok se njegova nova vjera nije ustalila u njegovom zivotu.
“Ja sam, zapravo, bio zamoren žaljenjem zbog načina, na koji sam živio. Čovjek nikada ne zna koji mu je dan poslednji.” Slušao je vjerska predavanja sa kaseta, čitao knjige, prisustvovao molitvama u džamiji, ostajući ponekad preko noći, da se moli.

Kao musliman, on je znao da je njegov neuredan život bio pogrešan, pa je želio da se oženi i osnuje porodicu. Prilikom traženja supruge pridržavao se je tradicionalnih islamskih običaja. Razgovarao je s nekoliko žena u vezi ženidbe, uključujući i prijašnju kolegicu Nicole Childers, koja je često bila na zabavama, gdje je on nastupao. Jednu godinu nakon njega i ona je presla na islam.

Zaprosio ju je u utorak, a u subotu su bili vjenčani. Ona je primila njegov mehr (vjenčani dar) od 200 dolara, srebrnu ogrlicu, na kojoj piše ”Allah” i mirisno ulje. Tokom petominutne ceremonije nisu bili razmjenjeni prstenovi. Ona je bila u susjednoj prostoriji, odakle je mogla ćuti imama i budućeg supruga.

Danas oni imaju troje djece od tri i dvije godine i bebu šest mjeseci. Vilijams radi na očitavanju vodomjera u gradu Vičita. Hip-hop život je prestao. Sada su u njegovoj žiži interesa ormarić pun islamskih knjiga i Kur’an.
“Za mene islam ima odgovor na rasizam, diskriminaciju, feminizam, pobačaje, visoku stopu ubistava i prodaju droga” , kazao je on, “jer on upućuje ljude ispravnom načinu života”.

• »Chechenac« je muško

• Poruku poslati

28

jos prelazaka u islam

Piše: Mary Kaye Katz

Nakon nepune tri hefte nakon napada na New York i Washington, Heather Ramaha je stajala ispred grupe žena u džamiji u gradu Manoa i izgovorila je šehadet na arapskom: "Ešhedu en la ilahe illallah ve ešhedu enne Muhammeden resulullah".

Ona je potvrdila da "nema drugog božanstva osim Allaha i da je Muhammed Njegov Poslanik." Sa ovom recenicom postala je muslimanka, pridružujuci se time sve vecem broju amerikanaca koji postaju muslimani.

Muslimanske vodje kažu da se prelazak na Islam nakon 11.09. ucetverostrucio, kada je interesovanje za Islam poraslo.

Mnogi ljudi koji se pobliže pozabave sa Islamom zadivljeni su time šta im Islam nudi, iako slika o Islamu u medijama je skroz drugacija. "Loših ljudi ima u svakoj vjeri, i ne može se vjera suditi po toj zanemarljivoj manjini," navodi on. Nakon 11.09. jedan od novih muslimana je rekao: "Život je isuviše kratak, ako cu vec da umrem, barem hocu da umrem kao musliman." Cin prelaska - ili povratka - u Islam, kako muslimani nazivaju to, jer po Islamu svako je rodjen kao musliman, ne traži mnogo, osim cvrstog vjerovanja da ima samo jedan Bog.

"Mi vjerujemo, da kada se covjek vrati u Islam, da su mu svi prijašnji grijesi oprošteni," kaže Ouansafi. "Život onda pocinje kao kod novorodenceta."

Za prelazak na Islam, dovoljna su dva svjedoka koji su prisutni tom cinu. Islam se mora upražnjavati shodno mogucnostima; zabranjeno je npr. da putnici, trudnice i bolesnici poste za vrijeme Ramazana, ako ce im post naškoditi.

Prošlog petka Ounsafi je govorio o ulozi žene u Islamu i poslije toga nam je dao intervju, zajedno sa svojom ženom Michele, koja je i sama prešla na Islam. Pricali smo o tome šta jednu ženu privlaci da postane muslimanka, cinom koji mnogi smatraju "korakom natrag". Žene su duboko poštovane u Islamu. Nošenje hidžaba je zbog ženine licne zaštite - ovim se one štite od napadnih pogleda muškaraca. Žene klanjaju u razlicitim prostorijama i iza muškaraca, da ne bi odvracale pažnju od namaza. "Žene se nalaze iza muškaraca, jer mi smo jace od njih," kaže Michele Ouansafi smijuci se. Od svih nebeskih knjiga - Biblije i Tore - "Kur’an daje najveca prava ženi," navodi njen muž.

On kaže da u Kur’anu ("Božija rijec, koja je objavom sišla Poslaniku putem Gabrijela", kaže Ouansafi), Eva i Adam su jednako bili krivi za izgon iz raja. Eva nije bila ta koja je Adama navela na grijeh. Mnogi ajeti Kur’anu su neutralni po pitanju spola. "Po islamskom ucenju novac koji covjek zaradi, mora ga uložiti u skrb porodice. Ženin novac pripada samo njoj," kaže ona. "Žene nisu dužne da zaraduju pare." Michele Ouansafi je prešla na Islam posredstvom svoga muža, iako je on nije na taj korak prisiljavao.
"Islam se širi privlacnošcu, a ne propagandom", kaže ona. Ona je u stvari Kanadjanka koja je diplomirala ekonomiju i danas radi u jednoj ekološkoj firmi.

Za one žene koje vide svoje mjesto u kuci, Islam je veoma privlacan, kaže Tamara Albertini, profesor filozofije. Covjek je dužan da se brine o zaradi, žena upravlja domacinstvom.

Ramaha još uvijek traži nacin kako da saopšti svojoj porodici da je sada muslimanka. Ona kaže da je njezino predznanje o Islamu se baziralo na filmovima "Not Without My Daughter", u kojemu jedna amerikanka biva zlostavljana od strane svog iranskog muža.
"Nisam u stanju da im saopštim tu vijest, bez da oni 'polude' ", kaže ona. "Rekla sam im da idem u džamiju, ali ne i da sam vec muslimanka." Ljudima koji je pitaju zbog cega je prihvatila vjeru koja ugnjetava žene, ona odgovara da oni miješaju vjeru i tradiciju. "Kada covjek prede na Islam, onda preuzima cistu vjeru, bez primjesa tradicije," kaže ona.

Ramaha je bila prva u svojoj porodici koja je prešla na kršcanstvo. Kada joj je bilo 5 godina sprijateljila se sa kcerkom jednog popa i postala je kršcanka. Ostali clanovi porodice su joj se poslije pridružili. Njezina majka još uvijek ide u crkvu. U martu 2001. godine Ramaha je pocela da se interesuje i za druge vjere.
"Bila sam kršcanka 18 godina," kaže ona. "U kršcanstvu ima puno zamršenih stvari. Islam mi je mnogo logicniji. U svom srcu sam osjetila da je to prava stvar za mene."

Kao posljedicu toga ona je upisala kurs Islam na Havajima. Nakon 11.09. pocela je da proucava Kur’an i u njoj se nešto "prelomilo". Malo zatim je prešla na Islam.
"Uvijek sam se osjecala sa tim povezana. Jedini nacin da se osjecam punovažecim bicem jeste kada vjerujem u Allaha i kada se Njemu klanjam."

Izvor: Honoluluadvertiser

• »Chechenac« je muško

• Poruku poslati

29

jos prelazaka na islam

Šejh Nadir El-Nuri, upravnik da'wa centra "kuvajtski islamski komitet" izjavio je da su u zadnjoj hefti juna 22 Amerikanca prešla na Islam. Pored ovoga on je podsjetio da su prošle godine 2450 Evropljana u Kuvajtu primila Islam. "Od osnivanja centra 1977 godine na Islam je prešlo 22.000 osoba od ukupnog broja od 350.000 stranaca koji se ovdje nalaze," rekao je El-Nuri. Kada se uzme u obzir činjenica da nisu svi stranci nemuslimani, onda ovo nije tako loš učinak

Šejh Nadir je dodao da centar nudi mnoge usluge novim muslimanima kako bi im olakšali početak njihovog života u novoj vjeri. Jedna od zih usluga jeste i prihvatanje novih muslimana, kao i njihovih porodica s ciljem boljeg upoznavanja sa Islamom.

"Centar je odobrio sredstva u vrijednosti od 200.000USD za štampanje Časnog Kurana na engleskom, sa ciljem rasturanja među nemuslimanskim stranim radnicima u Kuvajtu," izjavio je El-Nuri Osim ovoga pokrenut je projekt koji ima za cilj pomoći novim muslimanima prilikom učenja Kurana na pamet, kao i izučavanja drugih islamskih disciplina.
El- Nuri je na kraju izjavio da dobrovoljci rade non-stop da bi pospješili rad ovog centra. Nemuslimani, kako muškarci tako i žene uzimaju učešća u raznim kursevima koje organizuje centar.

• »Chechenac« je muško

• Poruku poslati

30

recite ako treba jos

ISLAM JE NAJBRZE RASTUCA RELIGIJA NA SVIJETU I TU NIKO NISTA NE MOZE. KOLIKO SE NEVJERNICI TRUDILI DA PRIGUSE ALLAHOVO SVJETLO , ONO CE SAMO JOS JACE SIJATI!!!

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

31

Utorak, 11. Novembar 2003

Musliman samo moze promijeniti vjeru svoju ako u sustini i nije bio musliman. Musliman moze fiktivno promijeniti vjeru ako mu se zaprijeti da ce biti ubijen. Muslimane danas u siromasnim zemljma islama, prvo ekonomski uniste, zatim izgladne i kroz davanje hrane ih pokusavaju vrbovati.
Selam!

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

32

Četvrtak, 28. Juni 2012

Nataša Gačić, Srbijanka Koja Je Nakon Posjete Sarajevu Prešla Na Islam

NATAŠA GAČIĆ, SRBIJANKA KOJA JE NAKON POSJETE SARAJEVU PREŠLA NA ISLAM: Kada sam čula ezan, znala sam da je to to!

Srijeda | 27.06.2012.
Srbijanka Nataša Gačić, o svom prelasku na islam, govorila je za magazin Aura. U Srbiji za njenu priču interesa nije ni bilo, a i u BiH, zbog osjetljivosti tematike, ovakve teme su rijetke

Ime Nejra mi se jako sviđa, kao da je izmišljeno zbog mene. Takođe, željela bih se preseliti u Bosnu, te tako biti bliže izvoru vjere, meni dragih ljudi i svega onoga što me oduševljava. Putovala sam svuda, ali tako lijepe zemlje i dobrih ljudi nisam srela nigdje – kaže simpatična Nataša – Nejra

- Biti čovjek, čak i nadahnut od Boga, ne znači imati i ispravno otkrivenje o Bogu. Jer ljudskim umom, ma koliko god on učen bio, ne može se spoznati Bog, već jedino duhom. To isto važi i za vjeru – kaže Nataša – Nejra Gačić, frizerka iz Pančeva, divna supruga i ponosna majka četverogodišnjeg sina.

Nataša Gačić: Zvuk ezana sa Begove džamije kao da mi je dao krila; ja sam Kur’an prigrlila!

Rođena u pravoslavnoj porodici

Rođena je u pravoslavnoj porodici. Poštivala je sve vjerske praznike, jela svinjetinu, čak u pojedinim trenucima bila dio kolektivne histerije uzrokovane propagandom srbijanskih medija koji su od BiH napravili “grobnicu pravoslavlja”, a od Mladića i Karadžića – narodne heroje.

Iz tih “okova” istrgnula je sudbina. Saradnja prvo preko interneta, zatim telefonski kontakti, pa onda razmjena poklona i muzičke arhive sa Nedžadom Subašićem iz Sarajeva, te posjeta Šeheru na Miljacki i zemlji velikana, poput Meše Selimovića, Maka Dizdara, Ive Andrića, Hasana Kaimije, Hasana Kafije Pruščaka, Skendera Kulenovića… promijenili su njeno srce. Rodila se jedna nova, iskrena i prelijepa ljubav!

- Ja sam u Sarajevu progledala i prvi put osjetila Božiju prisutnost u svome srcu – kazat će naša sagovornica.

U nastavak priče uključujemo njenog “mentora” Nedžada Subašića, čovjeka koji je najodgovorniji što Nataša danas više nije Nataša, nego Nejra. No, krenimo redom.

Vjerski ispunjena

U svijetu muzike, ime Sarajlije Nedžada Subašića nije nepoznato. Nedžad dizajnira muzičke materijale, bavi se amaterskom svirkom i pjevanjem, te s ponosom ističe kako je vlasnik bogatog arhiva od oko 300 hiljada pjesama. Zahvaljujući svom poslu, i upoznao je Natašu Gačić i njenog muža Kristijana.

- Oni su izrazili želju prošle godine, nekako baš u ova doba, da dođu u Sarajevo. Vele, nisu nikad bili, a kako smo nešto poslovali oko muzike, htjeli su me i lično upoznati. Tako je sve i krenulo – kazuje Nedžad.

Bračni par Gačić je po dolasku u naš grad obišao Baščaršiju, Morića Han, Vrelo Bosne…

- Malo je reći da sam ostala oduševljena ljepotama ovog grada. Na početku sam imala neke strahove slušajući sve te ratne priče. Međutim, ništa od toga nije bilo tačno. A kad sam čula ezan sa Begove džamije, ostala sam ukopana na mjestu, krv mi je jurnula u glavu, a mislima prostrujala misao: “To je to. Zvuk iskona, zvuk pripadanja.” Kao da sam dobila krila. Kao da mi je neko u srcu pokazao stazu kojom trebam da krenem. I tako je sve počelo – priča nam još uvijek oduševljena Nataša.

Srce joj zatreperilo

Naglašava da niko na nju nije utjecao. Niko, osim Milosnog, Svevišnjeg! Njeno srce je zatreperilo nakon zvuka ezana.

- Kao da se tog trenutka sva ljepota ovog svijeta slila u moje srce – kazuje.

S vremenom, njeno ushićenje nije nestalo, već se deseterostruko uvećalo.

- Nabavila sam zbirku dova, Kur’an, mnoštvo knjiga i DVD-ova o ratnim zbivanjima u Bosni, privjesak mjesec i zvijezdu, zastave BiH… Natrpala sam puno auto stvari koje se tiču i dotiču bosanske tradicije i islama – priča Nataša.

Po povratku u Srbiju, Nataša je odlučila iz temelja promijeniti svoj dotadašnji način života. Prvo je preuredila kuću, te je namjestila tako da liči na muzej posvećen Bosni i Hercegovini. Prestala je konzumirati svinjetinu i alkohol, te za sebe izabrala ime Nejra, a potom obznanila svima da je isključivo tako oslovljavaju.

- Kad je Nataša izrazila želju da pobliže upozna islamske običaje, te zamolila da joj budem mentor, guru, bio sam iznenađen. Nisam htio komentirati, mislio sam da je to prolazni hir. Pokazalo se da nije bio. Kod nje se jednostavno desio neki kratki spoj u glavi i ono što je počelo kao oduševljenje pretvorilo se u istrajnu opsjednutost – priča Nedžad i nastavlja:

- Vjerujte, ona bolje od mnogih naših sugrađana zna šta se dešavalo ovdje za vrijeme rata. Detaljno je izučila nedavnu historiju, te sada svima okolo priča kako je njena država Srbija izvršila genocid i agresiju na BiH. Po Pančevu, gdje radi kao frizerka, šeta se sa maramom na glavi, privjeskom mjeseca i zvijezde, ili zelenom beretkom te majicom na kojoj je zastava BiH.

Pozitivno iznenađen preobrazbom

Čak je i svog četverogodišnjeg sina Balšu počela usmjeravati ka islamu. Mali me odmilja zove daidža i baš nedavno mi kaže: “Hajde da čuješ šta učim pred spavanje i poče: “Euzu i bismilu”. Malo je reći koliko sam pozitivno iznenađen ovakvom preobrazbom – priča Nedžad i dodaje:

- Valjda ima nešto u meni što pozitivno i smirujuće djeluje na ljude. Ja sam inače, barem tako kažu za mene, vrsni poznavalac naše vjere. Nataša nije jedina osoba koja je zahvaljujući meni, odlučila promijeniti svoj život iz temelja. Dosta mojih prijatelja iz Hrvatske, takođe je krenulo njenim stopama, no to je već za nekih drugih priča – kazuje skromni Nedžad.

Nataši su ostale još neke formalnosti oko promjene imena i vjerskog opredjeljenja. Započela je proces promjene dokumenata, na kojima će pisati Nejra Gačić.

- Ime Nejra mi se jako sviđa, kao da je izmišljeno zbog mene. Takođe, željela bih se preseliti u Bosnu, te tako biti bliže izvoru vjere, meni dragih ljudi i svega onoga što me oduševljava. Putovala sam svuda, ali tako lijepe zemlje i dobrih ljudi, nisam srela nigdje – kaže na kraju simpatična Nataša – Nejra.

Kip/DEPO PORTAL - BLIN/a.k.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

33

Četvrtak, 28. Juni 2012

Citirano

Valjda ima nešto u meni što pozitivno i smirujuće djeluje na ljude. Ja sam inače, barem tako kažu za mene, vrsni poznavalac naše vjere. Nataša nije jedina osoba koja je zahvaljujući meni, odlučila promijeniti svoj život iz temelja. Dosta mojih prijatelja iz Hrvatske, takođe je krenulo njenim stopama, no to je već za nekih drugih priča – kazuje skromni Nedžad.

Skroman neki tip, nema sta :)
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Richard D.

Početnik

(10)

• »Richard D.« je muško

Datum registracije: 17.09.2012

• Poruku poslati

34

Ponedjeljak, 17. Septembar 2012

ISLAM JE NAJBRZE RASTUCA RELIGIJA NA SVIJETU I TU NIKO NISTA NE MOZE. KOLIKO SE NEVJERNICI TRUDILI DA PRIGUSE ALLAHOVO SVJETLO , ONO CE SAMO JOS JACE SIJATI!!!

mene interesuje kako se u islamu zove onaj ko odbaci verovanje, te postane ateista? i da li se to ikako sankcionise?
"On a basic quantum level, all the matter in the universe is essentially made up of stardust."

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

35

Utorak, 18. Septembar 2012

Pa kako bi se zvao, valjda nevjernik. A kazna, pa samo istupanje iz Islama je po sebi najveca kazna koja bi nekog muslimana mogla da snadje. Veca kazna od ove nije potrebna.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Social bookmarks