Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško
  • »Ibnul_Qajjim« je autor ove teme

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

1

Srijeda, 25. Maj 2005

Medznun i Lejla

Esselamu alejkum

Gledam nesto ovdaj odeljak posvecen knjizevnosti, i cudim se kako to da nema otvorena tema o jednom od najboljih ljubavnih romana ikad napisanih... Medznun i Lejla, od autora Nizamija, iliti muslimanski romeo i julija samo mnogo prije shekspira napisano, je rijetko dosao u necije srca a da u to srce nije posadilo sjeme ljubavi koje je pustilo duboke korene ali plodovi tog drveta su bile suze.... Prelijepim stilom ispisano, zivopisno, njegove su recenice bogate, mastovite, snazno slikovite, originalne, uzvisene, neukrotive i pune svjetlosti, tuzne i pune radosti. . . Imate knjige koje u sebi sadrze bisere, ali su velika rijetkost knjige cija je svaka recenca biser za sebe... Interesuju me utisci onih koji su roman procitali.. sta vi mislite, kako ste se osjecali dok ste ga citali, da li ste plivali u zanesenosti koju ta prica u vama izaziva, putovali kroz svemir u kome je svaka iskra ljubavi zvijezda....?

evo ja cu navesti sam jedan pasus u opisu Lejla, koliko da vam zagolicam mastu....

"Gazelinim ocima plijen je hvatala, a potom ga lasom svojih uvojaka vezala pa bi i sama lovina takvim okovima, rado svoj vrat ispružila. Jedan cvijet je bilo Lejlino lice, i ko god bi ga vidio, postao bi gladan meda njenih usana i prosjak njenog poljupca, ali njene trepavice to bi mu uskratile i rekle: "Možda ti to neko i dâ, ali ja ne." Koga laso njenih uvojaka privuce, vrhovi njenih trepavica ga ponovo udalje. Jedan cempres bilo je njeno tijelo na kojem je fazan njenog lica stolovao. Vec stotine zalutalih srdaca upalo je u bunar njenih smijalica, ali ljepotica je za sunovracene milosti imala, pa im je kao uže spasa svoju kosu spustila. Premda je carolija Lejline ljepote bila toliko mocna, ipak samoj sebi pomoci nije mogla! Ona je izvana cvjetala, a iznutra krvave suze lila. Od jutra do veceri pogledom je tajno Medžnuna tražila, a u gluho doba noci, kad je niko nije mogao cuti, za njim je uzdisala. Njen osmijeh se poput svjetla svijece iz suza dizao i iz svega, što bi ugledala, sliku voljenog bi svojim ocima rezbarila."

vjerujte, cijeli roman je ovako... caroban.. ti opisi, ti osjecaji...

bujrum...

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 26. Maj 2005

Pa iz ovog isjecka Ibnul-Qajjime vjerujem ti da je roman "caroban" kako ti rece ali neznam sto bi ga nazvali "muslimanskim". Pazi ove rijeci:
...postao bi gladan meda njenih usana i prosjak njenog poljupca, ali njene trepavice to bi mu uskratile i rekle: "Možda ti to neko i dâ, ali ja ne."
U jednoj temi, isto je o ljubavi cini mi se, postavio si koncept sasvim suprotan od ovog, gdje si ljubav definirao kao priblizavanje bogu dok ti ovdje zastaje dah od jednog senzualnog opisivanja koje se preplice sa pozudom. Razumljivo je da te sve ovo dotakne pa i slavljenje ovakve ljubavi ne smeta, bura osjecanja, mladost, drhtanje srca, lijepa Lejla...
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

green

Učenik

(10)

• »green« je žensko

Datum registracije: 19.04.2005

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 26. Maj 2005

Interesantno, zar su islamski pesnici pisali ljubavne romane?! Bas bih volela da procitam ovaj. Zamolila bih Ibnu_Qajjima da nam kaze tacan naziv romana i gde bih mogla da ga nadjem.
Zatvori oci, zelenooka...

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 26. Maj 2005

Esselamu alejkum

Pa muslimanski zato sto je pisac musliman i pise o dvoje mladih koji su takodje muslimani (mislim da medznun ode i na hadz u meku), spominje se Allah itd... znaci nisu kjafiri , nevjernici, vec muslimani, a to sto ti navodis je mozda i jedan od razloga zasto nisam reko Islamski, nego muslimanski. Koja je razlika, pokusaj da skontas...

znaci musliman mozes biti i ako grijesis, i ne pridrzavaju se svi muslimani islama kako treba, ali islamski roman u sebi ne moze imati stvari koje se na bilo koji nacin kose sa islamom. A ljubav koja znaci priblizavanje Allahu dz.s. jeste najuzviseniji i najsavrseniji vid ljubavi, Obozavanje, i sve ostale ljubavi su odsjaji te ljubavi. Ovdje se radi o ljubavi izmedju dvoje mladih, znaci to je ona niza vrsta ljubavi, ali je ljubav i takodje jedna od najljepsih stvari koje se mogu covjeku dogoditi na svijetu i treba biti u ime Onoga koji se obozava.

A islam jeste vjera koja je spoj duse, tijela i razuma, i nema razdvajanja toga troje, tako da su islamski ucenjaci obradili svaki aspekt svo troje, od obredoslovlja, preko ljubavi do seksualnih tehnika. Eto na primjer jedan od najvecih islamskih ucenjaka svih vremena, imam Es-Sujuti, je napisao knjigu u osam tomova o sexualnim tehnikama... a nema tog ucenjaka koji nije pisao stihove i koji nije poznavao arapski jezik i knjizevnost u prste, sto bi rekli. To im je bilo potrebno prije svega, da bi razumjeli Kur'an kako treba, da bi prodrli u njegove tajne, a takodje i predislamsku poeziju su poznavali dosta. Eto Ibnul Qajjim je napisao preko 10 000 stihova, Abdullah ibn Mubarek (mudzahid i ucenjak) je bio medju najvecim poznavaocima poezije i proze, zatim Imam Shafija, itd itd... Znaci ima na svaku temu i knjiga strucne prirode, ali i poezije o raznim temam, izmedju ostalog i ljubav.
Ali sad, nije isto islamski ucenjak i muslimanski pisac. Islamski ucenjak pise o raznim islamskim temama, strucne knjige, upute za one koji traze lijek, a ne romane (dok pisu poeziju, jer ona je uviek bila nesto posebno cijenjena u arapskom svijetu), dok ima ljudi kojima nije to struka, da se bave islamskim naukama, nego knjizevnoscu, medicinom, astronomijom, itd itd... te knjizevnici pisu romane, doktori pisu knjige o medicini (kao ibn sina sto je napisao Kanun, enciklopediju o medicini), atronomi o nebeskim tijelima itd... Ali svi su oni muslimani, a nije musliman samo onaj koji se bavi naukama iz oblasti sherijata. E pa jedan od takvih jeste i Nizami, koji je musliman (barem kolko sam ja cuo :) i pisao je prelijepe romane, cija je knjizevna vrijednost ogromna, pisao je mnogo vijekova prije nego sto je shekspir i ostali eprovski knjizevnici, postojao.
e sad, onaj dio koji si ti naveo ne predstavlja lejlu u svjetlu zudnje, nego prirodni osjecaj koji se javlja kod ljudi kada ugleda takvu blistavu ljepotu, dok njoj potvrdjuje cednost, i tu nije nista cudno, to radi samo da bi nam docarao kakva je to velicanstvena ljepota. A ljubav prema Allahu ne iskljucuje ljubav prema stvorenjima, naprotiv, svaka druga ljubav crpi svoju energiju iz Allahove ljubavi koju nam je on usadio u srce, i kojoj mi biramo gdje cemo je usmjeriti (barem u pocetku, a kad se malo razbukta, onda nema gasenja), pa ako je usmjerimo ka Stvoritelju, ona ce se reflektovati na sva stvorenja, a ako je usmjerimo samo ka stvorenjima onda ne mora da znaci da ce se reflektovati na Stvoritelja i da cemo Njega zavoljeti. Tako nastaje polako obozavanje drugih mimo Njega itd... druga tema, za drugo mjesto.
a sad malo neka pricaju oni sto su procitali roman, ako takvih uopste ima...Ja mogu postirati ovdje nekoliko isjecaka, mozda 2 il 3 stranice, samo koliko da zagolicam neciju radoznalost, ali ovu temu sam zamislio vise kao komentare od iskusnih citalaca knjiga i njihove utiske... mada ako neko hoce da mu posaljem na mail nesto malo iz knjige, ja to mogu, jer to je sve sto sam uspio naci na netu...
Zelim da napomenem da ovdje ne radimo kritiku knjige sa aspekta Islama, vec sa aspekta knjizevnosti i govorimo o njenoj knjizevnoj vrijednsti i ljepoti. gore sam malo objasnio ovo sto su me ovdje pitali, ali sad napominjem da se ne radi o toj vrsti kritike, vec jednostavno pricamo o utiscima poslije citanja, o tome kako smo dozivjeli to djelo, zatim cemo pricati i kako smo dozivjeli likove, koji su na nas najvise ostavili dobar utisak, koji los, a onda vase kritike, pa nesto slicno ovom djelu sto biste preporucili za citanje itd itd itd... Znaci osim sto sam ljubitelj ljubavi, volim i o knjizevnosti malo da pricam, eto onako amaterski , a uvijek volim da cujem i misljenje profesionalca.
Evo ne mogu da odolim a da ne napisem jos jedan pasus ove lijepe price:
"Kao i on, tako je i ona od trenutka njihovog razdvajanja, u vatri cežnje sagorjela, samo je plamen bio sakriven i dim se od njega dizao nije. Takodjer je i Lejla imala svoje "ogledalo bola", koje ljekar umirucem pred usta stavlja, ne bi li na staklu primijetio trag životnog daha. Samo, Lejlino ogledalo je bilo od njene vlastite duše koje je nju u njenoj samoci o voljenom pitalo.S kim bi inace mogla pricati o onom što je njeno srce ispunjavalo? Tako je u nocima tajnu svojoj sjeni povjeravala. Ona je živjela izmedju vode njenih suza i vatre njene ljubavi, kao da je Peri, jedna vila, koja izmedju vatre i vode lebdi..."
eh.... (o) :] ;( )o( |)
Ma neka, ne mogu da izaberem sta je ljepse od onoliko prelijepih stvari...
A vrijednost djela se i racuna po tome koliko je pisac uspio da ti docara tu atmosferu tako da ti jednostvano dozivis djelo. Citajuci „Medznun i Lejla“ jednostavno mogu da osjetim radost i zaljubljenost koju oni osjecaju, a takodje i tugu i bol dok oni pate... Ma ima da placete kad budete citali. To je isto kao sto Medznunovi stihovi i od onog sto ih cita naprave zaljubljenika, ucine da on pluta morem ljubavi iako voljenu nema, kao da osjeti u vazduhu miris cvijeta koji u romanu opisan je, kao da osjeca bol sto medznuna slomila je, kao da vidi lejlu sto je pogledom jednim mogla prostrijeliti stotine dusa...

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 26. Maj 2005

Nisam imala priliku da citam ovaj roman mada sam citala neke spjevove o ovo dvoje ljubavnika u Mesneviji Dzelaludina Rumije (koju ovom prilikom preporucujem :] )

Nedavno sam saznala da Medznun na arapskom znaci lud, vjerovatno u kontekstu sto je on bio "lud" za Lejlom. Medjutim, i u nasoj bosnjackoj knjizevnosti ima slicnih primjera poput Omera i Merime isl.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 26. Maj 2005

wonderfull...
"Tako je Lejla od boli bila istrošena, ali ipak svoju bol ni za što na svijetu ne bi prodala. Katkad bi se nocu, kad više niko budan nije bio, mjesecev izvor iz kuce iskrao. Vani bi stajala i na put gledala, cekajuci – na koga? Nije li se nadala glasniku od njega? Za nju? Ali samo je vjetar pirio iz brdovitog Nedžda i sa sobom nosio dah vjernosti jednog usamljenika. Ili je od tamo, oblak kišu tjerao, cije su kapi za Lejlu bile pozdrav jednog udaljenika."

Rejhana

Početnik

(10)

• »Rejhana« je žensko

Datum registracije: 26.05.2005

• Poruku poslati

7

Petak, 27. Maj 2005

Es-selamu alejkum!

Knjigu sam procitala nekoliko puta i mislim da je s razlogom uvrstavaju u jednu od najboljih primjera orijentalne poezije. Nizami ju je napisao u bejtovima/stihovima, a ja sam uspjela naci neki prevod s njemackog u prozi. Djelim ibnul Qajjimov entuzijazam sto se tice stila i tako slikovitih opisa osjecaja.

Sto se tice elemenata islama, u knjizi ih je, zaista, puno. Pisac je mozda izabrao da opise ljubav izmedju dvoje mladih, da bi se dotakao nekih dubljih tema u samoj sustini. Ne mogu da vam ne citiram sljedece:
"A zar i nas zivot nije kao Medznun? Dali on kratko ili dugo trajao, pa i do hiljadu godina: minuti ce kao jedan dah i u vjecnost nestati. Od pocetka, zivot nosi natpis smrti i oboje su u trajnoj igri usko spojeni. Do kad ces sebe varati? Zar ne zelis svoju zbilju otkriti? Svaki kamencic svijet mjeri kroz svoju velicinu, a prema jednom brdu on je gotovo nista. Ti sam si kamencic, znaj, i sam u sebi zatocenik. Napravi rupu na svome zatvoru! Oslobodit ces sebe od ljudi, i spoznati da ono, sto si vjerovao da jesi, ustvari - nije nista. Slijedi primjer od Nizamija: kao svijeca spali svoje vlastito blago. Tada ce gospodar "svijet" kao rob tebi pokoran biti."

Ili: "Gdje bi mi bilo moje utociste, ako ne kod Tebe? Tvoji robovi su i Venera i Jupiter, i Tvoje ime je izvor svih imena. Tvoje znanje nadilazi sva znanja, a Tvoje dobrocinstvo nadmasuje svaku cijenu. Ti si Sudac, svako bice Tebi pripada. Ti si Onaj koji velika djela cinis i nevoljnicima dobrotu ukazujes. Mi smo svi lancima okovani, a svakom od nas, samo ti Boze, mozes pomoci. Sedam nebesa i ono sto je njima potcinjeno je Tvojoj svemoci bez pogovora. Veliko i malo, visoko i nisko, poslusno je pokretu Tvoje ruke. o tebe pogled ne dopire. Onaj koji Ti je pokoran, a Boze, ostaje zauvijek ciste duse, a tesko li onom koji nije s Tobom, koji je protiv Tebe! Ja sam bio zemlja, tamna i teska, a Tvoja me milost u prozirnu vodu preobratila. Tako sam od sebe samog umro. Ne dopusti da lutam i propadnem, ne odvoji me od Tvoje milosti; jer samo Tvoja milost moze moju tminu u svjetlo promjeniti, i mene iz moje nocne sudbine u Tvoj vjecni dan prevesti..."

"Zar zivot svoj da provedem radeci za stvari koje ce nestati u prasini?! Ne, sad pokorit' cu se Apsolutu. Mogu, moram i zelim - sluziti samo Istini!"

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

8

Petak, 27. Maj 2005

Dobro je da se slozismo Ibnul-Qajjime da ovo nije islamski nacin gledanja na ljubav a jos manje na zenu, to kao nekog objekta, vrat, uvojci, medene usne to je ono sto sto mozes vidjet na zadnjoj stranici svakog jeftinog tabloida. Ako si uveo novi termin "muslimanski pisac", onda za Sekspira i ostale bi bilo logicno da koristis krscanski. Mada ja ne svacam dje je Medznun mogao vidjet Lejlu u izdanju kakvom je on opisuje. Ako je muslimanka vjerovatno kroz tarabe dok je u bunaru u svojoj avliji uzimala vodu, eh Medznun eh.. No dobro, slozismo se da je ovo samo roman o ljubavi i ceznji dvoje mladih nista dragocenije od recimo ceznje M.Santica koji se ocarao ljepotom Emine:
S grana vjetar duhnu pa niz pleći puste
Rasplete joj one pletenice guste,
Zamirisa kosa ko zumbuli plavi,
A meni se krenu bururet u glavi!

Citirano

e sad, onaj dio koji si ti naveo ne predstavlja lejlu u svjetlu zudnje, nego prirodni osjecaj koji se javlja kod ljudi kada ugleda takvu blistavu ljepotu, dok njoj potvrdjuje cednost, i tu nije nista cudno, to radi samo da bi nam docarao kakva je to velicanstvena ljepota. A ljubav prema Allahu ne iskljucuje ljubav prema stvorenjima, naprotiv, svaka druga ljubav crpi svoju energiju iz Allahove ljubavi koju nam je on usadio u srce, i kojoj mi biramo gdje cemo je usmjeriti (barem u pocetku, a kad se malo razbukta, onda nema gasenja),

Lijepo, kad bukne plamen pa svaki misic treperi,.. zatecen sam tvojom zanesenoscu ljepotom, nastavi, ne obaziri se na mene..
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

9

Petak, 27. Maj 2005

Esselamu alejkum

Samo htjedoh da kazem da nju ne opisuje medznun, kako kazes, nego pisac, autor djela.
A i ako bi je medznun opisao, to ne znaci da ona nije muslimanka. Ih sta je muslimanki otkrivenih... to je dvoje mladih muslimana po vjeroispovjesti, pa njihova prica, itd... olicenje platonske ljubavi koja je tu stvarno prelijepim stilo predstavljena. Evo mozes vidjeti Medznunovo obracanje Allahu, pa uporediti za shekspirovim romeom i julijom i vidjeces da je mnogo vise islama zastupljeno u ovom romanu nego krscanstva kod shekspira. Procitaj djelo, mislim da ce ti se svidjeti. Nije ljepota ta koja ih veze, ima tu nesto mnogo vise...
i opet ponavaljam, vrijednost djela se i racuna po tome koliko je pisac uspio da ti docara tu atmosferu tako da ti jednostvano dozivis djelo. Citajuci „Medznun i Lejla“ jednostavno mogu da osjetim radost i zaljubljenost koju oni osjecaju, a takodje i tugu i bol dok oni pate... A on kada opisuje njenu ljepotu tako kako je opisuje, on jednostavno umije da ti to docara, a sto bolje umije da ti docara to je vjestiji pisac. Razmisli samo kako uspjeva Dostojevski da ti docara tu atmosferu u romanu Zlocin i kazna, ma ja sam se osjeco isto ko raskoljnikov dok sam ga citao. jednostavno mozes sebi to da predstavis. Nizami isto to radi, samo vjestije uz ljepse izrazavanje, poredjenja, metefore itd...
Medznunovi stihovi i od onog sto ih cita naprave zaljubljenika, ucine da on pluta morem ljubavi iako voljenu nema, kao da osjeti u vazduhu miris cvijeta koji u romanu opisan je, kao da osjeca bol sto medznuna slomila je, kao da vidi lejlu sto je pogledom jednim mogla prostrijeliti stotine dusa... super opisana jedna platonska ljubav.

"I zacudno! Ma koliko da je Medžnun bio lud, takvi nisu bili njegovi stihovi. Ljudi su ga ruglu izvrgavali, ali njegovim pjesmama ni jednu mahanu nisu nalazili.
Da, mnogi su vec sad izbliza i izdaleka dolazili, kako bi pjesnika u njegovom planinskom carstvu tražili. Sa žudnjom su ga slušali, pa bi ono što su culi, pamtili, pisali, sa sobom na sve strane nosili i katkad pod uticajem toga, sami zaljubljenici postajali.
"

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

10

Nedjelja, 29. Maj 2005

Pravo ime knjige je Medznun i Lejla - Nizami.
Moze se kupiti na interliberu za 12 km ili na katedrali u knjizari :).

Medznun znaci ludak i Kajas (junak iz price) je taj nadimak dobio kada je poludio od ljubavi za Lejlom.

Ovo su samo neki odgovorchichi na pitanja koja sam onako povrshno vidjela gore. Knjigu sam prochitala, svidjela mi se, volim Nizamija, ali je plastichan, odnosno stil njegovog pisanja je plastichan i nachinom na koji on izjavljuje Lejli ljubav ne bih pozeljela nikome.
Ima Nizami divnih stihova koje mozesh nekome poslati tu i tamo nekome da mu pojachash udaranje srca, ali na duze periode vishe volim Dzubrana, Selimovicha ili Tagore.

Evo nekih mojih omiljenih stvarki od njih...

ZENO, u tvome smijehu je
muzika izvora moga zivota.

To je jos samo dijete, gospodaru.
Ona trci oko tvoga dvora,
zbavalja se, pokusava da
i od tebe napravi igracku.
Ne pazi na neuredjenu kosu
ni na nemarnu odjecu koju vuce po prasini.
Zaspi i ne odgovori ti kad joj govoris -
cvijet koji joj dajes ujutru,
iz njenih ruku pada u prasinu.
Kad se podigne oluja i kad se
nebo smraci, ona vise ne spava;
ostavljajuci lutke rasturene po tlu,
ona se prijubljuje tebi, iz straha.
Boji se da te dobro ne sluzi.
Ali ti posmatras njenu igru smijeseci se.
Ti je ne poznajes.
Dijete koje sjedi u prasini tvoja je zena;
njene igre ce se smiriti,
postace ozbiljnije,
pretvorice se u ljubav.

Napusteni zizak ceka u drugom danu
poljubac plamena koji dovodi noc.

Dan je mracan od kise.
Bijesne munje cijepaju oblake
u dronjke, i suma je kao zatvoreni lav
koji ocajno trese grivom.
U takav dan, usred razularenih vjetrova,
daj mi da se smirim
u tvome prisustvu.
Jer je zalosno nebo ispunilo sjenkom
moju samocu, i pod njim se tvoj
bozanski dodir utiskuje u moje srce.

NA OVOM SVIJETU ZIVIMO
DOKLE GA VOLIMO...

Tagore

* * * *

Ako je tvoja tvrdoca moju ljubav istrosila,
zar tvoja ljepota nije oprosta dostojna?
Ti si dan, a svjetiljka ja sam,
samo je pravo, da se u tebi ugasim.
Vidi li vatra tvoje lice,
zbog tvog svjetla zavist ce da je obuzme.
Koji to vrt tulipana i ruza moze,
pred tvojim licem da opstane?

Koliko god zivio,
ja cu uvijek priznavati samo ovo:
ja sav pripadam tebi
i nista me od tebe ne moze odvojiti,
ja sam ti vjeran, iako me patis, i to je dobro.
Ti si moj zivot, moja smrt,
ubijes li me, nije li to tvoja krv!?

Nizami

* * * * *
Cijenjena prijateljice,

Pitas me, gospodarice moja, da li sam u mislima, u srcu i duhom sam. Kako da ti odgovorim? Cini mi se da moja samoca nije izrazenija niti veca od samoce drugih ljudi. Svi smo mi sami. Svi smo mi zagonetka. Svi smo mi pokriveni hiljadu i jednom koprenom i kakva je razlika izmedju dva usamljenika, osim sto jedan govori o svojoj samoci, a drugi uvijek cuti?

Ne znam, gospodarice moja, da li je moja samoca, zajedno sa tugom koju nosi, ispoljavanje "ponora nekih mojih unutrasnjih stanja" ili dokaz nepostojanja licnosti u ovom bicu koje zovem "JA". Ne, ne znam. Ali, ako je samoca adresa slabosti, zasigurno, najslabiji sam covjek.

..... Moja gospodarica zna da je nasa zelja da u case drugih uspemo sadrzaj naseg duha nemjerljivo jaca od zelje da zedj utolimo onim sto nam drugi izlivaju u case. U tom svojstvu ponekad ima sujete ali je prirodno.

.....Ljudi su , i ja medju njima, skloni dimu i pepelu.Vatre se boje, jer zasljepljuje vid i opece prste. Ljudi se, i ja medju njima, prihvataju istrazivanjem nabora na ljusci. Jezgro ne diraju, jer je izvan domasaja.
A jezgro se moze vidjeti tek kada se razbije ljuska. Nije lako da covjek iskida srce kako bi ljudi vidjeli sta je u njemu.To je samoca, gospodarice moja, to je tuga...."

Halil Dzubran
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

11

Subota, 04. Juni 2005

malo mi nesto citate.

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

12

Utorak, 14. Juni 2005

Zbog svoje srcane posvecenosti,
u mrezu brbljanja su oboje uhvaceni.
Njihova je tajna bez vela ostavljena,
na bazaru jezika zalutala.
Ono sto je cudo ljubavi bilo,
ocima i usnama se istrosilo....

Piskota

Početnik

(10)

• »Piskota« je muško
  • »Piskota« je zabranjen

Datum registracije: 13.10.2005

• Poruku poslati

13

Subota, 15. Oktobar 2005

kad sam tu knjigu procitala sva sam se rasplakala :O ;(
On je jedan,Allah najbolje zna a mi znamo samo onoliko koliko je On htio da znamo, ON najbolje poznaje nase duse i ON zna sta je dobro po nas. :klanja:

Social bookmarks