Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško
  • »Administrator« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 13. Februar 2003

Mentaliteti razlicitih naroda

Skoro sam nesto razmisljao o razlikama izmedju drustvenih mentaliteta. Pre svega mislim na razlike izmedju naseg balkanskog i "zapadnog" mentaliteta. Te razlike su verovatno najociglednije za sve one koji su jedno vrijeme ziveli dole a sada su negdje pod "tudjim nebom".

Pokusacu da navedem nekoliko iskustava koje sam do sad sabrao ziveci u Nemackoj.

Nemci tj. nemacko drustvo, kao i svako drugo, ima svoje pozitivne i negativne strane.

Par negativnih strana:

Ljudi su previse zatvoreni, hladni i usmereni na svoje interese. Primer: stanovao sam od 1998 do 2001 u zgradi u kojoj je na mom spratu zivelo 7 porodica. Pune tri godine nisam imao prilike da se zblizim sa bilo kim od komsija. Sve ostaje pri suhom "dobar dan" u prolazu, kao da se svako boji small talk-a.

Na ostalim mestima je takodje tesko uci u razgovor sa nepoznatim ljudima. Ljudi kao da su isfrustrirani nekim kompleksima i boje se kontakta. Puno puta sam doziveo na ulici da jedino ja i eventualno neki drugi stranac reagujemo na neku frku ili priskocimo u pomoc nekom kome je potrebna, dok ostali jednostavno bulje ili idu dalje, kao da se nista ne desava. Kod nas je to puno drugacije.

Kao drugu negativnu osobinu naveo bih manjkavostost spontanosti. Dani prolaze u nekom rutinskom ritmu, narod se boji preuzimanja neocekivane odgovornosti i tesko prihvata iznenadne promene. Ono sto mene licno brine je da i sam primecujem da polako postajem takav (skim si onakav si).

Sledeca negativna strana su uobrazene devojke . Tu bih pogotovo naglasio da se to u velikoj meri odnosi i na nase "dijasporke" (pogotovo one rodjene u inostranstvu) koje bi nosom mogle obarati F-117 sa neba. Ne zelim naravno da generalizujem ali takvih ima i previse.

Skrtost je takodje osobina koju bih svrstao u one negativne. Prava je retkost da svabo nekom plati pice. Kada ga ja castim, on ne moze da dodje sebi od cudjenja. Puno puta sam bio ocevidac da par za susednim stolom popije npr. po kafu (2 €) i na kraju tip vadi 50 € iz novcanika i kaze: Placamo odvojeno.

Nego da vi ne biste pomislili da nemci imaju samo ove negativne osobine navest cu i par pozitvnih:

Radna disciplina, koja se neda uporediti sa nasom.
Administrativna organizacija.
Visoka ekoloska svest.

Prilicno sam opsirno opisao ove negativne osobine tako da mi je mrsko obrazlagati pozitivne.
Ne zelim da stvorite utisak da u prvoj liniji kritikujem ovo drustvo. Naprotiv, cenim ga jer je svaki ozbiljniji posao puno lakse i sigurnije moze zavrsiti sa nemcima nego sa nasom rajom kod koje sve ide dok se dogovara. Kad treba prionuti... nema nigdje nikog.

Mislim da sam dovoljno napisao, a sad bih rado pruzio priliku i ostalima da iznesu svoja iskustva.
Da li mozete potvrditi moja iskustva ili ste napravili neka drugacija?
Sta su po vama prednosti drustva u kom zivite naspram naseg balkanskog, a sta su minusi?
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 14. Februar 2003

U leto 1989.godine bio sam sa društvom u Bugarskoj na moru. Možda će vam se u prvi mah učiniti da ovo i nema veze sa pokrenutom temom, ali meni je tad postalo sve jasno kao dan... gde smo mi (balkanci), a gde su oni (Nemci)...

Bugarska, koja je u to vreme prolazila kroz veoma težak period - nakon diktatorskog režima Todora Žižkova,bila je u pravom ekonomskom kolapsu i kao takva veoma primamljiva kao turistička destinacija za nas, "bogate" Jugoslovene...Za nas je bilo ravno sitnici ostaviti konobaru (konobarici) čak i po celu (njihovu) mesečnu platu (tad za nas, koji smo uživali u ekonomskom umeću naše vlade na čelu sa Antom Markovićem, veoma sitnih, tričavih 20 DM) kao bakšiš...Veoma rado smo "izlazili u susret" i njihovim siromašnim studentkinjama i nesebično ih čašćavali "specijalitetima kuće" a sve u cilju održanja dobrih međususedskih odnosa između naše dve prijateljske zemlje...S druge strane i one su se trudile da daju svoj doprinos boljem razvoju tih odnosa, s tim da novca nisu imale...( no , šta je tu je - daj šta daš, važno je da se družimo ;) )
Bez lažne skromnosti....nikako se nisam uklapao u ovu, napred dočaranu sliku, i dok su se moji zemljaci "provodili" ja sam posmatrao kako se provode Nemci. Po njihovom ponašanju se nikad ne bi dalo naslutiti da su u odnosu na nas petostruko platežno sposobniji, a u odnosu na Bugare čak i 100-struko. I dalje su tražili od konobara da im uredno vrati kusur do zadnje marke, a u odnosima prema domaćinima (domaćicama) uopšte nisu ispoljavali ništa osim ljubaznih, ali ipak hladnih osmeha , i to u retkim prilikama...i u međuvremenu uživali su u moru,suncu, kupanju, muzici, specijalitetima ...kao sav kulturan svet

Analizirajući naše i njihovo ponašanje, uvideo sam da je glavna razlika između nas upravo u kulturi , kao i u tome koliko smo u stanju da cenimo tuđu kulturu...a bogami i nekulturu
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

3

Petak, 14. Februar 2003

Sjajna tema ali sjajna o kojoj se moze pricati danima.
Kazu nije umjesno generalisati ali ponekad, recimo kad u vecini slucajeva zamijetite slicnost a u svojoj okolici, je opravdano.
Administrator-ov tekst o mentalitetu Nijemaca se moze primjeniti i na Kanadjane u opstem. Susjed kao pojam ako se zivi u zgradi ne postoji dok je sasma druga prica ako se zivi u kuci. Ljudi jesu hladniji nego Balkanci ali nakon duze vremena poznvanja se "tope" i postaju blizim pa se mogu saznati detalji iz privatnog zivota. Slazem se i da pojam cascavanja im je stran do cudjenja i neizbjeznih pitanja kako, zasto, zbog cega (ako neko zna prevod rijeci merak molio bi da ga postira) cak sam imao prilike da vidim scene u kojima supruznici dijele racun u restoranu ili prodavnici sto mi je u pocetku bilo cudno ali vrijeme cini da takve pojave ne zamjecujem vise.
U mane Kanadjana bih svrstao pretjeranu naivnost i nesviklost snalazenja u za njih novim situacijama a u usporedbi s Balkancima jer ih je lako prevariti (do odredjene granice) sto mnogi nasi sunarodnici koriste vrlo perfidno time ugrozavajuci sliku zemlje (opet je nazovite kako hocete) iz koje dolaze sto implicira cesto opravdano stvaranje klisea tipa "Svi Balkanci su takvi i takvi" mada kad bolje razmislim i kod nas postoje takvi klisei...
Ono sto jako cijenim kod Kanadjana je data RIJEC sto je cini mi se izumrlo na Balkanu ili polako odumire. Radne navike nisu kao u Nijemaca mada daleko ispred nasih, kultura ophodjenja na nivou i sistem vrijednosti kao osnova svakog normalnog drustva.
Pozdrav svima
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

4

Ponedjeljak, 17. Februar 2003

Pozdrav

Administratoru hvala na pokrenutoj temi interesantna je.

E pa ovako vi ste na zapadu a ja sam na istoku cak sta vise ja sam na azijskom kontinentu.

Sve ono sto si naveo kao negativno kod zapadnjaka odnosno nemaca ovde je skroz naopako. Ljudi su dosta vruce krvi i spremni na upoznavanje i na pomoc jedni drugima osecaj za uzajamnu pomoc mogu reci da je sastav i religijskog duha koji se na istoku dosta jace oseca nego na zapadu. Ima sam prilike biti prisutan kada se kupila pomoc za bosnu u toku rata i video sam svojim ocima da zene skidaju zlatni nakit sa sebe i daju ga dobrovoljno da bi se pripadnici njihove religije izvukli iz teske situacije.

Neki put i preteravaju u toj bliskosti tako da svesno ili nesvesno pokusavaju uci u privatni zivot coveka cak sta vise i vole upravljati privatnim zivotima drugih ljudi.

Ja ovo vidim kao nehoticno ili nesvesno prelazenje granice.

Sto se tice organizacije i administracije u poslu tu su nula . I da bi stigli zapad u tom pogledu treba ima bar jos sto godina. Sto se tice malverzacija u drzavnim strukturama ima ih kolko hoces tako da su ove pojave postale normalne samo se gleda kolko je para pokradeno iz drzavne kase ali niko nista ne preduzima.

Sve u svemu ljudi su vruce su krvi spremni su da sve oproste i zaborave to su im i prednosti i mane.

U ovoj drzavi nikad ne znas sta ce se desiti u narednih dva ili tri meseca mozes se obogatiti ili potonuti za dan.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 17. Februar 2003

Moja iskustva iz Nemacke. Rodjen sam u Nemacku ali sam dole u N.P odrasto, tako da sam proprimio onaj Pazarski mentalitet us mesavinu sa ovim Svabskim ode.

pa mogu rec da ovo sto je Administraor napomenuo vecinom pogadja istinu.

Ja sam primetio da cim Nemac vidi da na vratima stoji ime koje zavrsava sa "vic""ic""ow" ili ostala imena koja ocigledno pokazuju da se radi o strancu, odma baca tu jednu osobu u jedan deo Stanovnika koji prave nered u drzavi. Moramo da priznamo da vecinom stranci po nemackoj prave nered i otezavaju nama ostalim koji normalno placamo porez u pokusavamo da se intergriramo u Svabski nacin zivota.

A i onaj deo koji je napomenuo admin da vrlo tesko prevazidju sebe i caste pice ili slicno, moj najbolji drug je svabo, i njega sam vec mogo da promenim sto se toga tice :]

Ali, da nisu takvi kakvi jesu, nebi postigli ovo sto sad imaju, svako gleda da za sebe postigne maksimum, ko je na legalnom putu uspesan dopinosi i puno toga svojoj zajednici.

6

Subota, 22. Februar 2003

...

Da i ja podelim svoja zapazanja sa vama :)
Sto se tice navedenih "osobina" Nemaca sve su tacno opisane. Ja cu samo navesti jos jedan primer iz licnog iskustva. Imam jednog kolegu Nemca, on je donekle pravi pravcati svabo, a sa druge strane se i ne razlikuje tako mnogo od ostalih naroda :D No da se vratim primeru : Trenutno smo puno vremena provodili uceci zajedno u biblioteci i computerroom-u, nas 8 studenata (pola stranci-pola Nemci) I kao sto je obicaj svako od nas donese po nesto slatko ili slano, onako da ponesto grickamo (za odrzavanje normalnog nivoa secera u krvi ;) ) Svi mi donesemo i kao sto je red, posluzimo ostale, ostavimo na sto pa neka jede ko hoce i koliko hoce. Svi mi, do on!! On dok ista ima na stolu samo jede, jede i jede... kao da godinama nije nista jeo :)) Onda ode, kupi sebi bombone, vrati se medju nama, i jede sam, nikoga da ponudi! Ni malo ga nije sram !!! Nije nama stalo do njegovih bombona, vec nam to nekako "cudno" , bode oci. Ovi ostali Nemci su u redu, oni prilagodljiviji, odma naucili od nas. Ali T. je cudan

. S druge strane uvek je spreman da nam pomogne oko zadataka, ucenja, uopste u resavanju bilo kakvih problema, time je suprotnost ostalim Nemcima. Oni nikome nece sami prici, niti mu ponuditi pomoc, cak ni onda kada je ocigledno da je tom nekome pomoc potrebna. Ali kada im vi prvi pridjete i zatrazite pomoc onda su uglavnom ljubazni i pomoci ce vam :)

A propos mentaliteti jos ovo : Arapkinje mogu da pricaju jako dugo, bez pause, bez tacke i zareza....aman ja sam zensko, ali i meni dojade po nekad...ne mogu da ih pratim 8)

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

7

Nedjelja, 23. Februar 2003

Osim Boga niko ne zna sta donosi buducnost ali ako je suditi po jutru dan za Njemace nece ni malo biti lijep. Zemlja u kojoj je ozakonjen brak homoseksualaca, u kojoj je "Big Brothers" najveci kulturni dogadjaj u godini te zemlja u kojoj je gradonacelnik glavnog grada peder tesko da se moze nadati sretnoj buducnosti, ma kako bila ekonomski jaka.

Ranije nije bilo tako. Zivjelo se normalno. Barem stariji tako pricaju. Hoce ljudi da se amerikaniziraju.

Jest, sto rece administrator, imaju lijepih navika, kao muslimani u svojim zlatnim vremenima. No kada vidim da se niko ne osvrce na smijesne kazne izrecene silovateljima djece dodje mi da povratim na svu njihovu radinost i ekolosku svijest. Eto kakvog su postali mentaliteta. Prece im sprijeciti bacanje papira po ulici nego zastititi nevinu djeciju zadnjicu. Fuj!

Prije nekog vremena gledam jednu emisiju u kojoj je gosca jedna mlada dama. Djevojka zavrsila pedagogiju i radi kao pedagog u jednoj skoli. Nista neobicno. Osim sto je doticna lezbejka. I zbog toga je i pozvali u studio. Ne da je popljuju vec da je promovisu.

Hajde da vam za kraj ispricam i jedno moje iskustvo. Ja sam u Njemacku dosao kao neopredjeljen u pogledu svjetonazora. Mislio sam da ce mi odlazak na Zapad rijesiti dilemu po kojem modelu da zivim. Konto sam da cu se za sva vremena usreciti. Mislio sam, mozda se i kakva svabica sretne pa eto lijepe sanse da potpuno pobjegnem od svog 'zatucanog' kraja. I otvori mi Bog oci, upoznah zapadno drustvo za relativno kratko vrijeme. Ta me spoznaja definitivno vratila onome cemu me je godinama bezuspjesno pokusavao moj otac usmjeriti: Da nastojim zivjeti zivot onako kako je Gospodar Svjetova propisao da se zivi.

Na primjeru Njemacke sam i te kako dobro vidio sta znaci poslusati Boga u samo jednom dijelu a u drugom Mu okrenuti ledja. Bog kaze: "Uci, u ime Gospodara koji stvara!" I ucise Njemci, ucili su i radili, kao niko drugi mozda. I postigose zavidne rezultate na polju materijalnog prosperiteta. Ali ne uradise to u ime Boga vec u ime svega drugoga te propadose moralno i dobise gradonacelnika koji se javno hvali svojim pederlukom za sto biva nagradjen dugotrajnim aplauzom.

Eto takvog su mentaliteta Njemci. O nasem mentalitetu bih mogao drugom prilikom.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

8

Ponedjeljak, 24. Februar 2003

Ed, sefe, ja mislim da si ti ovim prilogom prilicno promasio temu.

Nisam mislio da se ovde kritikuje neko pojedinacno drustvo vec da se opisu njegove osobine.
Svako sa i malo mozga ce doneti sud o tome sta je dobro i ispravno a sta ne.
Ti si naveo nekoliko pojava koje se desavaju u nemackom drustvu i odmah ih generalizovao na ceo nemacki narod. U nemackoj zivi preko 80.000.000 stanovnika tako da je apsolutno nemoguce na osnovu nekih pojedinacnih pojava doneti opsti sud, koji se odnosi na celu naciju.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

9

Utorak, 25. Februar 2003

Mada mi sahi bi mrsko...

... al hajde da ponovim.

Citirano

Orginalno od Administrator
Ed, sefe, ja mislim da si ti ovim prilogom prilicno promasio temu.

Mislim da sam je prilicno pogodio.

Citirano

Nisam mislio da se ovde kritikuje neko pojedinacno drustvo vec da se opisu njegove osobine.

Upravo to sam i radio. Ti si se osvrnuo na hladan odnos Njemaca prema komsijama a ja na njihov hladan odnos prema zlocinu i nemoralu. I jedno i drugo tice se njihovog mentaliteta . Dakle, ako sam ja promasio temu promasio si je i ti.

Citirano

Svako sa i malo mozga ce doneti sud o tome sta je dobro i ispravno a sta ne.

Nije dovoljno samo donijeti sud o stvarima koje se zivota ticu. Ako stvari laufaju krivo onda osim suda treba i akcija da se devijacije u drustvu isprave.

Citirano

Ti si naveo nekoliko pojava koje se desavaju u nemackom drustvu i odmah ih generalizovao na ceo nemacki narod. U nemackoj zivi preko 80.000.000 stanovnika tako da je apsolutno nemoguce na osnovu nekih pojedinacnih pojava doneti opsti sud, koji se odnosi na celu naciju.

Ne minimiziraj problem i ne svodi ga na pojedince. Njemci generalno (politicari, Crkva, narod) ne cine nista da isprave ono gore sto sam naveo. Oni zakone koji ohrabruju silovatelje djece da cine to sto cine smatraju dovoljno strogim. Danas u Njemackoj gradonacelnik moze komotno da se pohvali svojim pederlukom i da za to bude nagradjen dugotrajnim aplauzom. Lezbejka radi kao pedagog.

Javno mnijenje ne osudjuje te stvari .

Takvog su mentaliteta .

Administrator

Urednik foruma

(121)

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 27. Februar 2003

Pa ipak moras da shvatis da je Nemacka zemlja sa vrlo visokom slobodom ljudskih prava, tako da to nosi i pojedine negativne pojave sa sobom.
Svaka sloboda se placa.

Treba posedovati odredjenu dozu tolerancije, a ne sve meriti po serijatskim zakonima.

A sto se tice minimalizovanja mogu ti reci da uporedis broj negativnih pojava sa brojem stanovnika, pa taj odnos dalje uporedis sa odnosom koji vlada u nasoj drzavi. Videt ces, da Nemacka nije nista losija po tim negativnim pojavama nego zemlja iz koje dolazimo.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

11

Petak, 28. Februar 2003

Citirano

Orginalno od Administrator
Pa ipak moras da shvatis da je Nemacka zemlja sa vrlo visokom slobodom ljudskih prava, tako da to nosi i pojedine negativne pojave sa sobom.
Svaka sloboda se placa.

Pazi, sloboda jeste univerzalna vrijednost ali prije nego kazemo da je neko slobodan trebamo taj pojam sami sebi pojasniti, definisati ga. Tek onda ima smisla govoriti o tome da li je neko slobodan ili nije.

Na primjer, u jednoj zemlji je dozvoljeno voziti auto sa odredjenim procentom alkohola u krvi ali se za utaju poreza ide na robiju dok je u nekoj drugoj zemlji zabranjeno imati bilo koju kolicinu alkohola u krvi ali se za utaju poreza dobijaju minimalne kazne. E sad, u kojoj zemlji su vece slobode?

Ima li uopste smisla reci da se strogim zakonima u ovom slucaju sputavaju slobode ljudi? Ne, prije cemo reci da se na ovaj nacin obezbjedjuje normalno funkcionisanje saobracaja odnosno drzave.

Ovaj problem posebno dolazi do izrazaja kada su u pitanju moralna nacela. Spustanje kriterija do najnizih granica vodi zajednicu u duboku krizu morala, frustracije i zlocine o kojima nas ovdje u Njemackoj redovno informisu. Bas kao i u gornjem primjeru besmisleno je govoriti da se podizanjem tih kriterija na veci nivo sputavaju slobode ljudi vec se na taj nacin obezbjedjuje zivot primjeren covjeku a ne zivot primjeren zivotinji.

Dakle, nije problem urediti drustvo sa visokim stepenom slobode koji nece nositi negativne pojave sa sobom. Problem je u definiciji slobode.

Citirano

Treba posedovati odredjenu dozu tolerancije, a ne sve meriti po serijatskim zakonima.

Ja postujem pravo da ljudi izaberu sebi zakone po kojima ce zivjeti. Ovo ne znaci da cu ja te zakone voljeti. Ja postujem njemacki zakon, ne krsim ga. Ali taj zakon mi je daleko od srca. Ako zelim da zivim u Njemackoj onda nemam pravo da ga krsim ali imam pravo da ga kritikujem.

A sto se tice toga da sve mjerim po Serijatu, to je tacno. Serijat je Boziji zakon a Boziji zakon je bolji od bilo kog drugog zakona na svijetu. To je jedini ispravni zakon. Kao vjernik nelogicno je da mislim drugacije. To je pretpostavka mog vjerovanja. Ako vjerujes u Boga onda mi je cudno da drugacije mislis.

Citirano

A sto se tice minimalizovanja mogu ti reci da uporedis broj negativnih pojava sa brojem stanovnika, pa taj odnos dalje uporedis sa odnosom koji vlada u nasoj drzavi. Videt ces, da Nemacka nije nista losija po tim negativnim pojavama nego zemlja iz koje dolazimo.

Ja nisam zadovoljan ni sa zakonima koji vladaju u zemlji iz koje dolazimo ali ipak mozemo konstatovati da se dolje ne desava ovo sto smo u prilici ovdje vidjeti. Nije mi poznato da se djeca seksualno zlostavljaju (osim nekih afera koje potresaju Crkvu ali to je prica za sebe). Homoseksualaca ima ali oni su izlozeni sudu javnosti i nije im brak ozakonjen. Dakle, razlika je ipak velika.

E sad, hajde da budemo posteni pa da kazemo da je razlika velika i u mnogim pozitivnim stvarima koje zivot znace ali u korist Njemacke. To nisam negirao.

Ispade da mnogo pricam o drugima a malo o nama. Bolje bi bilo da je obrnuto.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

12

Petak, 28. Februar 2003

Pozdrav

Ed ocigledno da nisi zadovoljan sa moralnim stanjem nemacke i da te sve to pogadja. U pravu si je to nije blisko nasoj religiji i nasim adetima. Ali na zalost ne mozes promijeniti cijelu drzavu ne mozes promijeniti ljude u njoj Allah nas nije stvorio sve iste cak su i prsti na jednoj ruci razliciti. Po meni jedno sto mozes uraditi to je da svojim nacinom zivota pokazes tim svabama da nisu u pravu a mozda i neki od njih predje na Islam ti mu budes sebet da postane musliman. U ovom slucaju ti ces insallah zaraditi dzenet a novi musliman ce zaraditi Allahov rahmet .

Ed ne krsi zakon ali budi primer ljudskosti,dobrote , postenja i insanluka. Sve ostalo ce doci samo po sebi.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

13

Petak, 28. Februar 2003

Citirano

Orginalno od juskos
...Ali na zalost ne mozes promijeniti cijelu drzavu ne mozes promijeniti ljude u njoj...

Pa naravno da ne mogu niti imam te ambicije. Jednostavno razgovaramo o tome u kojem se halu nalaze.

Broj Njemaca koji je prihvatio islam je relativno veliki (oko 50000 - podatak iz organizacije njemackih muslimana "Haus des Islam"). Ja ne bih ulazio u analizu tog fenomena ali je sigurno da su ljudi nezadovoljni da im dusama vlada pustos. Naime, u Njemackoj se ima na pretek stvari za oci ali za dusu skoro nista. Trazili su spas i nasli su ga.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

• Poruku poslati

14

Ponedjeljak, 03. Mart 2003

Selam za eda

Drago mi je da si u stanju da vidis sta im ide dobro a sta ne. To je lijepa osobina za mlada coveka koji zna sta hoce u svom zivotu.

Da ti prenesem nesto sto sam slusao od jednog dobrog alima.

Kad su duse i srca puni imana onda im nista sem Allaha ne treba.

Ti si u pravu ed imaju sve ali nemaju nista te svabe.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

15

Srijeda, 17. Septembar 2003

da u dusama su prazni.ali su zato otisli 100 godina napred u materijalnom u odnosu na muslimane(neznaju spojiti veru sa materijalnim to im je najveca greska po meni).to je zbog toga sto muslimani znaju lepo da pricaju ali ne i da rade.rad i pouzdanje u Allaha i ponovo bi bili ko nekad.ponovo bi arapi bili ispred drugih.ali ovako samo reci' ma jeste prepustam sve Allahu' i nista ne raditi je glupost.musliman zeli dobro od oba svijeta.i nije greh zeleti dobar zivot i na ovom svetu kao i na onom.selam
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

• »|Cypress_Hill|« je muško

Datum registracije: 14.11.2002

• Poruku poslati

16

Srijeda, 17. Septembar 2003

Voleo bih da kazem da ovde u Americi mentalitet je mnogo drugaciji. Na primer, kad se radi o biznisu amerikacni ne mesaju biznis i zadovoljstvo. Na drugu stranu su muslimani (prvenstveno Arapi) i oni zavrsavaju poslove na sasvim drugi nacin.
Sto posto sam siguran da su amerikanci rekli prvi "business is business" i "don't mix business and pleasure". :]
[SIZE=3]California Love [/SIZE]

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

17

Utorak, 13. Januar 2004

mentaliteti

ova je tema stara ali bi hteo moj utisak reci:
ja sam u svaicarskoj i ovde ljudi samo u jedno veruju to su pare, tako i zive.
kao sto je daministrator rekao: mozes ziveti 7godina u istoj zgradi a nikoga znati licno, samo dobar dan i cao.
neka imaju i milijone franaka ali sretni nisu i mozda je to i razlog da u nemackoj puno nemaca prelaze u nasu veru.
imaju za jela,pica,kuce,auta ali nemaju zadovoljstvo u dusi.
jedan primer: moj drug ,svajcarac, on nazove kod roditelja i pita dali su kod kuce i dali imaju vremena da on dodje u posetu!!! mislim da to nemoze ispuniti coveka u dusi kad je vec kod roditelja na red.
administratore slazem se i sa tim da su nase devojke(sto su u zapadu rodjene) veoma umisljene i ja mislim vise nego nemice; to je neki fenomen neznam ni ja zbog cega(moj otac kaze:videle svet pa poludele, ne bas sve ali puno).
nekako i volim da mi nemamo taj mentalitet ali moram reci da ima stvari sto mi se ovde i svidjaju;
nP:posao, tacnost, ekonomija,itd.

svaka strana ima dobro i lose i ja nisam u stanju da sudim nego samo jedan utisak sa moje strane
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

nikica

Početnik

(10)

• »nikica« je žensko

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

18

Subota, 17. Januar 2004

Sama pomisao na zapad asocira na nesto svetlo,nesto nedostizno "nama",bar meni.Kazem "nama" odnosno ciljam na "nas" sa istoka.
E,sad pominjem zapad i istok zato sto uglavnom te neke razlike i uporedjivanja kako na naucnom,finanskiskom ili nekom drugom "otkricu" definisu ova dva pojma,pa samim tim i njihove razlike u kulturi, ponasanju,vaspitanju.
Svako od nas je imao prilike da se susretne sa jednim i drugim narodom ili ako ne mogo je bilo gde procitati osnove karakteristike ovih naroda.Kao sto rekoste uglavnom su narodi sa zapada okarakterisani kao hladni ljudi,nezainteresovani za bilo sta sto im nije od koristi (gledaju svoja posla) sto ja to u potpunosti opravdavam,dok su sa druge strane "istocnjaci" susta suprotnost("zivahan") narod.
Medjutim i jedan i drugi narod ima svoju kulturu i bez obzira na njihove velike razlike opet je mnogo bolje sa kulturom pa bilo da to poseduju "zapadnjaci ili istocnjaci".
Sto se tice ovih svakodnevnih primera da recimo neki nemac ili nebitno ko (neko sa zapada) nece priskociti bilo kakvoj nevolji koja se desava oko njega,to se isto moze uporediti i sa recimo narodom u nasoj zemlji(stanovnici Bgd-a i Np-a). Da ne bi ja odlutala od teme ipak mislim da je kultura nekog naroda u istoj meri odraz njegovog vaspitanja koje nosi iz porodice sto i "zapad" to poseduje.
najodlucniji postupci u nasem zivotu najcesce su nepromisljeni

• »josef borg« je muško

Datum registracije: 16.11.2003

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 11. Mart 2004

Bas interesantna tema.
Da vam kazem nesto i za noskice...
Nemci su zlatni u odnosu na norvezane.
Bas sam trazila stan pre nekoliko meseci,
kad bi primetili da sam stranac odma kazu
izdat ili jednostavno ceka da sto pre zavrsi
razgovor. Prije sam se ja nervirala, ali
nekako s`vremenom naviknes se.
Kad ga vidis da ti se smesi odmah
primetis da je to lazno, ali su oni previse
"kulturni" da bi pokazali pravo lice.
Kulturni my as da izvinete. Do pre nekoliko
godina bili seljaci ali pronasli naftu pa se
obogatili. Hladni su ali ima i ljudi koji zaista
hoce da pomognu. Hvala Bogu kad nisu svi
ljudi isti. Ruku na srce pa da kazem da su
stranci najvise doprineli takvom ponasanju.
Ali kao sto rekoh nisu svi isti.
Selam ;)
" Ko Priznaje, Pola Mu Se Prasta"

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

20

Ponedjeljak, 15. Mart 2004

pa dok su bili fini stranci im poceli unistavati drzavu..donekle su sa pravom takvi,hladni i proracunati.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Social bookmarks