Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Jesenjin

Početnik

(10)

• »Jesenjin« je autor ove teme

Datum registracije: 19.06.2003

• Poruku poslati

1

Petak, 20. Juni 2003

MESA SELIMOVIC kroz istoriju.

;) ;) Ovu temu otvaram sa istom namerom kao i onu sto se potpisuje sa SAND... otvorivsi NJEGOSA... On nije dobio opomenu, pa necu valjda ni ja. Ako je njemu da, rado bi je i ja primio...
;) ;) ;) ;)
Citajuci Dervis i smrt, kao i njegovo jos bolje delo SJECANJA dosao sam do svih saznanja o Muslimanima na Balkanu, on sto je napisao je pravi epilog svih traganja i trazenja... ali necu ni ovde mnogo da pisem ocekujem misljenje dragih kolega diskutanata
;) ;) ;) ;)

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

2

Petak, 20. Juni 2003

Kvalitet priloga !!!

Pre svega uvodni prilog, onako kako je napisan, je krajnje lose formulisan i ne kvalitetan.

Kad se otvara nova tema onda ona treba da se vrlo dobro osmisli, zatim da se osmisle i svi odgovori na sva moguca pitanja i na kraju da se formulise tako da zadovoljava kvalitetom.

Pokretac teme treba u neku ruku da igra i moderatora same te teme, koji ce upravljati njenim tokom i odvijanjem.

Prethodni prilog, nikako ne ispunjava uslove kvaliteta vec vise dolikuje prilogu napisanom od strane nekog 10-to godisnjaka.

Zakljucak: Bolje ne reci nista, nego pricati svasta.

Molim sve one koji se odluce da pokrenu novu temu na forumu, da imaju na umu gore navedene kriterijume i da ih ispostuju do kraja.

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

3

Petak, 20. Juni 2003

Pozdrav za sve prijatelje foruma, ja sam već o tome govorio, ali sada želim podvući, da se otvaranjem ovakvih loše osmišljenih tema, koje imaju, to je sigurno, jačinu, vezano za obe nacije koje predominiraju ovim prostorima, samo stremi spuštanju nivoa razgovora na forumu, pa čak i kaljanja njegovog obraza.
Žao mi je što moram naglasiti da smo mi (pri tom mislim na članove iekipu ovog foruma ), uspeli da napravimo jedan nivo i sada što je zasigurno figuriramo kao jedan od najozbiljnijih foruma na ovim prostorima, te sigurno nećemo dozvoliti da pojedini novopridošli članovi poremete ovaj forum, bez obzira na ciljeve koje nose.
Ujedno, još da istaknem, da na ovako koncipiranoj temi koju si ti pokrenuo Onjegine-Jesenjine, je van pameti diskutovat.
P.S.
Molim članove foruma, da ubuduće dobro razmisle pri otpočinjanju novih tema, jer je jedina mera koju treba primeniti, automatsko brisanje teme i opominjanje takvih članova.
Pozdrav

Jesenjin

Početnik

(10)

• »Jesenjin« je autor ove teme

Datum registracije: 19.06.2003

• Poruku poslati

4

Petak, 20. Juni 2003

Za sve on ekoji su mi zamerili da sam zapoceo temu golih rukava, cak izneli i uvrede da sam to uradio ovako ili onako...
evo jednog uvoda koji prilici liku i delu velikog pesnika Mese Selimovica.

Prema navodima gospode Djordjevica i Lucica koji pisunoviju knjizevnu kritiku i alanizu Mesa Selimovic je prepoznatljiv po sledecem:

-Jedan aje od nasih najintelektualnijih posleratnih pisaca koji je, sudeci po sopstvenom priznanju, sledbenik slavne tradicije
Njegosa i Ive Andrica. Po lepoti slaganja jezika, po misaonosti i univerzalnosti poruka on je cak i dostizao visine do kojih su
domacu umetnost izdigli P.P.Njegos i Andric (nobelovac). Iako se oslanja narane i najsvetlije oblike i delove narodne tradicije kod
muslimana, on je veoma savremen i vrlo moderan pisac.
-Moderan je po egzistencijalnom razmisljanju o svetu i coveku, o njegovom zivotu i postojanju...

Rodjen je 1910. godine u Tuzli, u begovskoj porodici koja se u vreme drugog svetskog rata opredelila za napredne ideje i
tadasnji komunisticki pokret.
Pod uticajem onoga sto je video i doziveo u 2. svetskom rati odmah je poceo da pise i objavljuje:
-Uvrijedjen covek -1947.
-Prva ceta -1950.
-Tudja zemlja -1957.
Tisina -1961.
Magla i mjesecina -1965.
Dervis i smrt -1966.
Tvrdjava -1970.
Ostrvo -1974.
Krug (poslednji roman) -1983.

Esej: ZA I PROTIV VUKA -1967.
Autobiografsku knjigu SJECANJA, 1975.
....

Radio je kao profesor knjizevnosti na Univerzitetu u Sarajevu, sve dok nije sramotno i podlo prognat iz ovog grada.

Njegova najznacajnija dela, koja cine vrh knjizevnosti na srpskom jeziku (ijekavsko narecje), jesu: Dervis i smrt, i Tvrdjava.
Ova dela prevazilaze vrema u kome su nastale i po svojoj opsteljudskoj dimenziji postaju vanvremenska - savremena.

Mesa Selimovic je bio covek sa velikim znanjem i autoritetom, humanistickih principa, sto je uticalo da dosta strada od ondasnje
drzavne birokratije. Ali on je uvek ostajao gord i ponosan - dostojanstven.
Iz tih razloga - visokoljudskih, kada je umro 1982. godine, nas veliki pesmnik Matija Beckovic je nad njegovim grobom rekao:

''Kada bismo se sahranjivali uspravno, ti bi bio jedan od prvih koji je to zasluzio.''

Ostao je poznat po svom nacionalnom opredeljenju kao, Srbin ( jugosloven) muslimanske vere. Na to su mu mnogi zavideli
a mnogi i zamerali, ali coveku svakom treba ostaviti da bude ono sto on zeli biti i da smatra svojim korenima ono sto on smatra korenima
a ne naturati mu korene. (mislim univerzalno na coveka).
U svom delu Sjecanja dao je i postupan prikaz geneoloskih predaka u svojoj porodici. Istrazio je do tu, da je cak i poznavao svoje srpske
(pravoslavce) pretke. Ona se prema navodima kritike, koja citira njega, nije stideo svog porekla i ponosio se time sto je uspeo da
istrazi i formira porodicno stablo.

-Njegovi svevremenski likovi iz Dervisa, Ahmed Nurudin, Hasan, Harun.... velika su i znacajan bit u nasoj knjizevnosti u pravcu
pokazivanja kako su ljudi razlicitih karaktera i profila izlazili na kraj sa svetom i korupcijom u drustvu.

Veliki pozdrav, Mesa Selimovic je zasluzio da mu se oduzimo jednim korektnim govorom o njemu i da ostanemo odani
pozitivnoj misli o njemu kao knjizevniku prevashodno.

Ziveli!

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

5

Subota, 21. Juni 2003

" Ostao je poznat po svom nacionalnom opredeljenju kao, Srbin ( jugosloven) muslimanske vere. Na to su mu mnogi zavideli
a mnogi i zamerali, ali coveku svakom treba ostaviti da bude ono sto on zeli biti i da smatra svojim korenima ono sto on smatra korenima
a ne naturati mu korene. (mislim univerzalno na coveka).
U svom delu Sjecanja dao je i postupan prikaz geneoloskih predaka u svojoj porodici. Istrazio je do tu, da je cak i poznavao svoje srpske
(pravoslavce) pretke. Ona se prema navodima kritike, koja citira njega, nije stideo svog porekla i ponosio se time sto je uspeo da
istrazi i formira porodicno stablo. "
-originalno od Jesenjin

Pozdrav za sve prijatelje foruma, i jedan pozdrav za tebe Jesenjin-Onjegin.
Uravo sam na početku mog posta iskopirao deo tvog poslenjeg posta, koji ima provokativan karakter.
Prvo, sasvim je nebitno za moto ove teme koju si otvorio, poreklo, nacionalna pripadnost i u principu biografski podaci u vezi Meše Selimovića.
Drugo, nepotrebno je potezati nekakve pogrešne i daleko iza nas zaboravljene termine "Srbin islamske veroispovesti", ti time direktno pozivaš na odgovore u pravcu prepucavanja, jer će normalno svi Bošnjaci da odreaguju.
Treće, ma koga je briga ko su bili negovi preci, to uopšte nije bitno za diskusiju i neznam zašto to baš forsiraš, pa kada te napadnu ljudi sa argumentima ti se osećaš uvređenim, povređenim ili nekako diskriminisan, jer si ili nisi dobio opomenu ilite je pak strah da ne dobiješ opomenu i tako dalje.
Četvrto, očito da nemaš pojma ko su Bošnjaci, koje m je poreklo, tako da često dal namerno ili nenamerno nije ni bitno postaviš tako činjenice u svojim postovima da stavrno isprovociraš , jer tvoja teorija poturica koju forsiraš je besmislena, jer neznam dali znaš šta to znači, ako je neko poturčen onda je primio Tursko državljanstvo, a ja nevidim nikakvu sličnost niti dodirne tačke sa temom o kojoj ti govoriš.
Elem negde na forumu, sada ja konkretno nemogu da se setim ima tema o Bošnjacima pa bi mogao da pročitaš tih par postova da nebi u buduće mešao terminologiju i dolazio u koliziju sa ostalim članovima foruma.
E sada na kraju posta da rezimiramo, nije da nisu tvoji postovi provokativni, čak ako to namerno radiš da isprovociraš nekog, onda nisi korektan, a ako ti se ovi propusti dešavaju usked tvoje lične neobaveštenosti, evo ti prilika da se upoznaš sa pojedinim stvarima i da u buduće nemaš problema.
P.S.
Pošto si sam pokrenuo ovu temu u kojoj ti je cilj, kako ti reče, da govoriš o umetničkim dostignućima Meše Selimovića, samo raspali, ali se drži teme, jer je ozbiljan prekršaj, često skretanje sa teme na forumu.
Pozdrav

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 26. Juni 2003

"DERVIS I SMRT"

... Pocinjem ovu svoju pricu, nizasto, bez koristi za sebe i za druge, iz potrebe koja je jaca od koristi i razuma, da ostane zapis moj o meni, zapisana muka razgovora sa sobom, sa dalekom nadom da ce se naci neko rjesenje kad bude racun sveden, ako bude, kad ostavim trag mastila na ovoj hartiji sto ceka kao izazov. Ne znam sta ce biti zabiljezeno, ali ce u kukama slova ostati nesto od onoga sto je bivalo u meni pa se vise nece gubiti u kovitlacima magle, kao da nije ni bilo, ili da ne znam sta je bilo. Tako cu moci da vidim sebe kakav postajem, to cudo koje ne poznajem, a cini mi se daje cudo sto uvijek nisam bio ono sto sam sad,...

Gresne misli su kao vjetar, ko ce ih zaustaviti? I ne mislim da je to veliko zlo. U cemu je poboznost, ako nema iskusenja koja se savladavaju?

Nikad covjek ne smije misliti da je siguran, ni da je umrlo ono sto je proslo... ali zasto se javlja kad mi je najmanje potrebno?

Covjek najcesce govori radi sebe, ali mora da osjeti odjek svojih rijeci.

Nikad ne znamo sta izazivamo u drugom covjeku rijecju koja za nas ima sasvim odredjeno znacenje i zadovoljava samo nasu potrebu.

DO KRAJA ZIVOTA UPOZNAVACU LJUDE, A NIKAD IH UPOZNATI NECU. UVIJEK CE ME ZBUNJIVATI NEOBJASNJIVOSCU POSTUPKA.

Zivot je siri od svakog propisa. Moral je zamisao, a zivot je ono sto biva. Vise je stete naneseno zivotu zbog sprecavanja grijeha, nego zbog grijeha...

Nezadovoljstvo je kao zvijer: Nemocna kad se rodi, strasna kad ojaca.

Trebalo bi ubijati proslost sa svakim danom sto se ugasi. Izbrisati je da ne postoji, da ne boli. Lakse bi se podnosio dan sto traje, ne bi se mjerio onim sto vise ne postoji. Ovako se mijesaju utvare i zivot, pa nema ni cistog sjecanja ni cistog zivota.

... Primi, Boze, molitvu moje nemoci, oduzmi mi snagu i zelju da izadjem iz ove tisine, vrati me u mir, prvi ili poslednji, mislio sam da izmedju njih postoji nesto, bila je nekad jedna rijeka, i magle u njenim predvecerjima, i suncev odsjaj na njenim sirinama, postoji i sad u meni, mislio sam da sam zaboravio, ali nista se izgleda ne zaboravlja, sve se vraca iz zakljucanih pretinaca, iz mraka toboznjeg zaborava, i sve je nase sto smo mislili da je vec nicije, ne treba nam, a stoji pred nama, svjetluca svojim bivsim postojanjem, podsjecajuci nas i ranjavajuci. I sveteci se zbog izdaje. Kasno je sjecanja, uzalud se javljate, beskorisne su vase nemocne utjehei podsjecanja na ono sto je moglo da bude, jer sto nije bilo nije ni moglo da bude. A uvijek izgleda lijepo ono sto se nije ostvarilo. Vi ste varka koja radja nezadovoljstvo, varka koju ne mogu i ne zelim da otjeram, jer me razoruzava i tihom tugom brani od patnje...

Zivimo na zemlji samo jedan dan, ili manje. Daj mi snage da oprostim. Jer, ko oprosti on je najveci. A znam, zaboraviti ne mogu.

Covjek je proklet i zali za svim putevima kojima nije prosao.

Ako hoces da uvrijedis, to je lako. Treba samo biti bezobziran.

Svaka nepravda je jednaka, a covjeku se cini da je najveca koja je njemu ucinjena. A ako mu se cini, onda i jeste tako, jer ne moze se misliti tudjom glavom.

Sta mislite o ovome delu?

[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 26. Juni 2003

bravo Dinno za ovo, ovo samo pokazuje da coveka treba suditi po delima a ne po onome ko je i sta je
ko procita ovo sve ce mu biti jasno, a cini mi se da je Mesha puno toga lijepog o zivotu reko, tako da samo mozemo jos vise voleti ljude i cini ti nam zivljene laksim i podnosljivijim
malo za promenu

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

8

Petak, 14. Novembar 2003

Mehmed Selimovic je bio dobar Bosnjo i ljubitelj rodne grude. Prosao je sve torture nenarodnog rezima kao i mi obicni Bosnjaci gdje su nam diktirali kako cemo jesti, piti, spavati i gdje su nam svakodnevno zavirivali u lonac i gledali sta kuhamo.
Neka je rahmet Mehmedu Selimovicu, dobrom Bosnjaninu.

Social bookmarks