Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

1

Petak, 09. Januar 2004

METODE ISLAMSKE DA'VE

Sama rijec da'va (da'wah) znaci poziv, pozivanje, a odnosi se prevashodno na pozivanje u vjeru (Islam), na pozivanje Allahu, na pozivanje na ono sto je ispravno i odvracanje od onog sto je neispravno.

Allah s.w.t kaze:

‏ وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ امَّةٌ يَدْعُونَ اِلَى الْخَيْرِ وَيَامُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنْ الْمُنْكَرِ وَاوْلَئِكَ هُمْ الْمُفْلِحُونَ

"I neka među vama bude onih koji će na dobro pozivati i tražiti da se čini dobro, a od zla odvraćati - oni će šta žele postići (3:104) ."

Ispunjenje ove MISIJE na individualnom nivou od strane muslimana varira u ovisnosti od sposobnosti pojedinca i njegovih kapaciteta (ukljucujuci lingvisticke kapacitete, znanje koje poseduje), a iskljucivo od poznavanja metoda da've (koje za raspravu i prikazivanje postavljam za predmet ove teme).

Definicija reci METOD je 'nacin obavljanja necega' ili preciznije ''red, ili efikasna navika', sto blize oslikava prevod arapske reci za metod (menhadz) koja znaci "uredjen i laksi put, ili program".

Znaci kada govorimo o metodima da've, govorimo o nacinima (uredjenog, ispravnog, lakseg) propagiranja Islama.

Druge arapske rijeci vezane za metode su assalib, koja znaci 'stil', i wasilah koja znaci 'sredstvo; mediokritet'.

Daija (onaj koji poziva, onaj koji prakticizira da'vu), da bi bio uspesan mora da ima na umu vise stvari: complexne aspekte islamskog znanja, stanje i okolnosti sredine u kojoj je, mora poznavati svoja sredstva, mora imati jasnu misiju, viziju, plan i program, strategiju i jasno okrakterisan cilj (jer jasno okarakterizan cilj upravlja delovanje gotovo jednako koliko i planiranje).

U Kur'anu je i Bozjem poslaniku, i ostalim muslimanima naredjeno da propovedaju po odredjenim metodama i principima:

ادْعُ إِلَى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَدِلْهُمْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنْ ضَلَّ عَنْ سَبِيلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ

"Na put Gospodara svoga mudro i lijepim savjetom pozivaj i s njima ne najljepši način raspravljaj! Gospodar tvoj zna one koji su zalutali s puta Njegova, i On zna one koji su na Pravome putu ."(16:125)

O metodama da've je potrebno govoriti po izvorima iz kojih su iste (metode) kao nauka i nastale, a to su: Kur'an i Sunnet Bozjeg poslanika (prevashodno), rezultati delovanja i istrazivanja islamskih ucenjaka, iskustva drugih, ukljucujuci zdrav razum. Ja cu se truditi da iz raznih materijala koje posedujem pisem o tome. Ovo ne iskljucuje diskusiju ni pitanja jer se bilo koja tema najbolje moze razumeti kroz (takodje sredjenu i konstruktivnu) diskusiju. Mislim da i samom iznosenju materijala o ovome treba biti metodican, tako da se ne bi trebao gubiti red iznosenja stvari kao sto se to cini u ostalim temama (u poslenje vreme). Misljenja sam da ova tematika bolje adresira problem komuniciranja (opsteg) od same teme kulture komuniciranja (koju vec imamo na forumu), ali na jedan drugaciji (ne uvek direktan) nacin. Ovde se stavlja akcenat i na smisao komunikacije, pored kulture komuniciranja..

Treba imati na umu i to da da'va predstavlja napor i trud muslimana da znanje koje nose iz svoje religije prenesu i podele sa onima koji nisu dosada bili upoznati sa istim, da bi mogli jednom kada ga spoznaju da izvuku (kao i svi mi) korist iz njega (svetlosti Islama).

Sve sa ciljem smanjenja nereda po zemlji i usmeravanja ljudi da idu putem NE proizvoljim vec da idu putem za ciju se uputu molimo Uzvisenom, dakle da idu putem Bozjem, i da imaju Bozansku "vodilju" (Hidayah) koju uceci Al-fatihu svako od nas trazi kada izgovara:

‏ اهْدِنَا الصِّرَطَ الْمُسْتَقِيمَ

"IHDINE SIRATAL MUSTEKIM (1:6)"

sto znaci

"Uputi nas na Pravi put " (1:6).

mogu ja da se potpisem i bolje...

2

Ponedjeljak, 12. Januar 2004

ciljevi i svrha

Nije tesko razumeti vaznost da've ukoliko se razume sta da'va ima za cilj (sveobuhvatno) da postigne, kao i sta je ustvari svrha da've. Verovatno ce se svako sloziti (ko imalo zna o istom) da je da'va vazna, ali nerazumevanja onoga sto se treba postici prouzrokovano je nepoznavanjem metoda da've, ili pak obratno.

Po mojem shvatanju izucavanje metoda da've je bitno za svakoga bez obzira na to na koji ce se nacin (i da li ce) odazvati duznosti da've. Kako ja to shvatam, i samo ispravno (islamsko) ponasanje je jedan vid da've (ali vise pasivne), a izucavanjem metoda da've uci se svako i ispravnom ponasanju, ali vise fokusirano na kontext onoga koji ce (direktno) aktivno da deluje.

Zato El-Gazali kaze da je da'va jedan kompletan program koji se sastoji od znanja potrebnog covecanstvu da shvati svrhu sopstvenog zivota i za pracenje staze tog zivota na ispravan nacin.

Znaci jedan od ciljeva je uredjenje ljudskog zivota, i uspostavljanje reda na zemlji, koji bi vodio 'sredjenoj (postenoj) zemlji', opisanoj u Kur'anu:

[SIZE=3]
‏ لَقَدْ كَانَ لِسَبَإٍ فِي مَسْكَنِهِمْ ءايَةٌ جَنَّتَانِ عَنْ يَمِينٍ وَشِمَالٍ كُلُوا مِنْ رِزْقِ رَبِّكُمْ وَاشْكُرُوا لَهُ بَلْدَةٌ طَيِّبَةٌ وَرَبٌّ غَفُورٌ
[/SIZE]

"Stanovnici Sabe imali su dokaz u mjestu u kome su živjeli: vrtove, zdesna i slijeva. "Jedite hranu Gospodara svoga i budite Mu zahvalni; kakav divan kraj i Gospodar koji mnogo prašta!"
(34:15)

Dalje: da povede coveka ispravnom stazom, stazom uspeha kojom ce zavrediti zadovoljstvo Stvoritelja njegovog.

[SIZE=3]
يَهْدِي بِهِ اللَّهُ مَنْ اتَّبَعَ رِضْوَانَهُ سُبُلَ السَّلَامِ وَيُخْرِجُهُمْ مِنْ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِهِ وَيَهْدِيهِمْ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ
[/SIZE]

"kojom Allah upućuje na puteve spasa one koji nastoje steći zadovoljstvo Njegovo i izvodi ih, po volji Svojoj, iz tmina na svjetlo i na Pravi put im ukazuje."
(5:16)

Da ojaca Muslimane svakom mogucom snagom koju je moguce ostvariti (snagom znanja, morala, obrazovanja, jedinstva, politike, nauke, tehnologije, vojske, fizickom snagom, snagom zdravlja... ) da bi bili u stanju da lakse ostvare svrhu svojeg postojanja; da bi privoleli one koji nisu na strani njihovoj da im pridju, i da dusmanima ne bi dozvolili da im sve to narusavaju (sto se danas vrlo dogadja):

[SIZE=3]
وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُمْ وَءاخَرِينَ مِنْ دُونِهِمْ لَا تَعْلَمُونَهُمْ اللَّهُ يَعْلَمُهُمْ وَمَا تُنفِقُوا مِنْ شَيْءٍ فِي سَبِيلِ اللَّهِ يُوَفَّ إِلَيْكُمْ وَأَنْتُمْ لَا تُظْلَمُونَ
[/SIZE]

"I protiv njih pripremite koliko god možete snage i konja za boj, da biste time zaplašili Allahove i vaše neprijatelje, i druge osim njih - vi ih ne poznajete, Allah ih zna. Sve što na Allahovom putu potrošite naknađeno će vam biti, neće vam se nepravda učiniti."
(8:60)

Da omuguci covjeku da osjeti svjetlost Imana:

[SIZE=3]
الر كِتَبٌ انزَلْنَهُ الَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنْ الظُّلُمَتِ الَى النُّورِ بِاذْنِ رَبِّهِمْ الَى صِرَطِ الْعَزِيزِ الْحَمِيدِ
[/SIZE]

Elif Lam Ra. Knjigu ti objavljujemo zato da ljude, voljom njihova Gospodara, izvedeš iz tmina na svjetlo, na Put Silnoga i Hvaljenoga
(14:1)

Da postigne zadovoljstvo Allaha:

[SIZE=3]
ارْجِعِي إِلَى رَبِّكِ رَاضِيَةً مَرْضِيَّةً

فَادْخُلِي فِي عِبَدِي

وَادْخُلِي جَنَّتِي
[/SIZE]

"vrati se Gospodaru svome zadovoljna, a i On tobom zadovoljan,

pa uđi među robove Moje,

i uđi u Džennet Moj!"
(89:28-30)

Sustina svega je da da'va vodi ljude religiji Allaha dz.sh. (Islamu); da da'va daje dokaze protiv onih koji ne veruju i koji se ponasaju kontradiktorno islamskim nacelima i vjerovanju; i da da'va ima za cilj da prosiri (rasprostrani, svima predstavi) Allahovu rijec na zemlji. O tome (i naravno nacinima cinjena toga) ce biti vise rijeci (ako Bog da) u sljedecim postovima :).

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

3

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

Prvo da samo eto kažem da ako netreba da se miješam u ovu temu onda ovaj post prebaci u kantu za smeće.

Prije svega kada se govori o Da`vi potrebno je poznavati suštinu Islama jer ako se to neshvata kakve god da tehnike imaš širit ćeš "pogresnu verziju" Islama. Ako pogrešno poznaješ Islam, tj. shvataš onda je pri tom još gore ako imaš dobre tehnike Da`ve. Jer ćeš širiti Fatamorganu utemeljenu na Kur`anu i Sunnetu.

Pogledajmo Džamiju, sve je u njoj i na njoj objašnjeno. Sama riječ Džamija dolazi nam od riječi koja znači skup ili ti okupljanje (saklupljanje), odnosno sakupljeno nešto. Dakle, išareti na Dzemaat. Unutar Džamije kada se klanja tačno se vidi Islamska formacija i uredjenje društva. Mihrab ima i u mihrabu je jedan koji imami, a taj Imam postavlja i Muezina koji ce da POZIVA. Dakle, Imam postavlja onog ko će da poziva.

Sada dolazimo do pitanja, a kako on to treba da poziva??? Pa naravno Savršenim pozivom (Kur`anskim) Ezanom. Ezan je poziv i ujedno i lekcija kako se vrsi Da`va i ko to može raditi.

Vidite Džamija ima Munaru na kojoj se nalazi Šerefet i Šerefet je najuzvišenija tačka na objektu. Šta taj šerefet znači i šta je to Munara??? I šta je Ezan???

Munara je ujedno i svjetionik koji rasipa svjetlo islamsko odnosno poziv u Islam, tj. u Džamiju, tj. u Džemaat, tj. u zajednicu. Vjerovatno ste vidjeli da Muezin kada uči Ezan stavlja ruke na uši i uči Ezan. Jeste li se pitali zašto stavlja ruke na Ezan???
Stavljajući ruke na uši Muezin nam Išareti da se Ezan ne sluša ušima već SRCEM. Svi ljudi imaju uši, ali ne čuje svako Ezan.

Ko izuči Ezan, odnosno ko shvati Ezan suštinski, znaće kako treba Da`vu činiti i poznavat će naravno suštinu. Taj koji poznaje suštinu naravna stvar može da mu se dješava da pogriješi, ali ne i da je na strani neistine. Insan je insan, pa ima svoju bitku, pa ponekad je jači od svojeg nefsa, a ponekad ga nefs savlada, ali to neznači da je od suštine odstupio. A vidjet ćemo takodjer da dosta puta Muezin zakašlje ili zamucne, to neznači da on ne uči Ezan. Tako da treba praštati i kroz prste gledati.

Ali ako neko nepoznaje suštinu Islama onda on NESMIJE činiti Da`vu i nikakve tehnike mu tu ne pomažu. Zašto? Zato što će pogrešno Islam predstavljati i objašnjavati i svojim shvatanjem ljude trovati. Bolje bi mu bilo da to ne radi!!! A nek se dobro pita svaki onaj koji Da`vu čini koji ga je to Imam (Autoritet) postavio, odnosno ovlastio da to čini??? Ili on to čini po svojem nahodjenju, po hiru svojem, po svojoj pameti, iz svojih vizija, proglasivši sam sebe za Da`iju. Normalno koristeći se knjigama i svojim shvatanjem tih knjiga.

Ako neko hoće da bude Da`ija neka dobro izuči Ezan, šta on znači i kako Ezan poziva. A tome ga može podučiti samo neko ko to već zna, tj. neki poznavalac Suštine, pa ako on to savlada onda će mu taj Imam dati Izun (dozvolu) za pozivanje odnosno učenje Ezana. A pošto se Ezan Srcem čuje, a ne ovim dunjalučkim ušima, onda onaj koji Ezan uči mora čista srca biti, da bi to srca, onih koji imaju tu sposobnost, čula. Ezanu se ne odazivaju oni koji ne čuju srcem svojim, već samo čuju ovodunjalučkim ušima. A ima i onih kojima Ezan smeta i koji bi najradija da ga ugase.

Zato izučavajte šta je to Ezan, jer Ezan je veličanstveni Savršeni poziv. Zaštićen je brojem 19, kao što Bismillah ima 19 harfova, a ima 7 dijelova, kao što Fatiha ima 7 ajeta.

Kao što Džamija išareti na Džemaat, tako i Munara (sa Šerefetom) išareti na Da`iju (onaj koji poziva, tj. može da poziva).

Ako se budete interesovali bit će oko ovoga priče još. :):):)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

4

Citirano

Orginalno od Gerilac
Sada dolazimo do pitanja, a kako on to treba da poziva??? Pa naravno Savršenim pozivom (Kur`anskim) Ezanom. Ezan je poziv i ujedno i lekcija kako se vrsi Da`va i ko to može raditi.

Da ti odgovorim, u nadi da ces najzad shvatiti da se ova vjera uci sa cistih, neukaljanih izvora. Ezan nije kur’anski poziv vec je Abdullah bn Zejd u snu čuo ezan i ispričao ga Poslaniku, a.s. te je tako ezan i uspostavljen. Isti san sanjao je i h. Omer, r.a., što je samo bila potvrda Zejdovom snu. I bas bih volio da cujem objasnjenje kako nas to ezan uci ko se moze baviti da'vom.

Citirano

Orginalno od Gerilac
Vidite Džamija ima Munaru na kojoj se nalazi Šerefet i Šerefet je najuzvišenija tačka na objektu. Šta taj šerefet znači i šta je to Munara??? I šta je Ezan???

Kako to da munara ima toliki znacaj a nije ni postojala u pocetku islama. Daj Gerilac pokusaj da pricas pozivajuci se na relevantne reference. Ne cupaj iz glave kako ti se cefne. Zapamti: Islam ima svoje izvore. Ako ti treba pojasniti rijec IZVOR samo reci, potrudicu se. A vjera islam, njeni propisi i sva pravila i zakoni uzimaju se iskljucivo sa izvora.

Citirano

Orginalno od Gerilac
Ali ako neko nepoznaje suštinu Islama onda on NESMIJE činiti Da`vu …

A Poslanik rece: "Prenesite od mene makar jedan ajet ". Poslanik ovo govori svima, bez obrira razumjeli ili ne sustinu vjere. Na oprosnom hadzdzu Poslanik s.a.w.s. kaze prisutnima (parafraziram hadis): "O vi koji ste prisutni, prenesite onima koji su odsutni ove moje rijeci. Mozda ce ih oni bolje shvatiti" . A sirenje Poslanikovih a.s. rijeci je takodje da’va pa ipak on a.s. ne rece da mu rijeci prenose samo oni koji ih i razumiju. Svako je daija na svoj nacin. Prodjes pored komsije nemuslimana i kazes mu lijepo "Dobar dan komsija, kako ste." i vec si izvrsio akt da’ve. Dakle, svako moze biti daija na svoj nacin. Ono sto je jako bitno da shvati svaki onaj ko se upusti u ove vode je da ne govori o onome sto ne poznaje . Tada treba da suti.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

5

Selam alejkum Bošnjakinje i Bošnjaci.

E pa vidiš Ed u tome i jeste razlika izmedju tvojeg i mojeg vidjenja i vjere i Kur`ana. Ti se držiš "izvora" pri tome misliš na knjige, a ja se držim Izvora pri tome mislim na Autoritete, nosioce znanja.

To što ti kažeš da Ezan nije Kur`anski je tvoja stvar, ali ja bih ti dao jedan savjet, a ti ako hoćeš poslušaj a ako nećeš nemoraš, NEMOJ ZA NEŠTO ODMAH GOVORITI DA NIJE, jer šta ako jeste???

Kur`an je savršen i u Njemu se nalazi Ezan, ali Forma nije isto što i Suština, pa zato ga poznavanjem Arapskog jezika samo i nemožeš pročitati.

A to što kažeš za Munaru da nije imala za vrijeme Poslanika a.s. je baš dobro što si naveo i tačno je, ali je u tome još jedna Divna tajna.

Odakle ti to da čupam iz glave kako mi se ćefne???

A i ove riječi što si ih rekao oko toga da je Poslanik a.s. rekao da prenesu riječi drugima jer možda ih neko bude bolje razumio, je opet svojevrstna mudrost. Jer jedan čovjek čuje nešto i zapamti, pa onda kaže nekom drugom ono što je Poslanik a.s. rekao, ali samo da ga citira (poželjno). Pa ovaj što mu je to rečeno ili prenešeno shvati to bolje nego što mu je ovaj to prenio i to objasni još bolje ovome koji mu je to i prenio. SAvjetujem ti da doboro razmisliš o riječima: "Mozda ce ih oni bolje shvatiti". To su riječi zaštite, tj. u tim tiječima je zaštita. Opet razmisli, nemoj biti ubjedjen da si ih shvatio.

A samo kad bi ti otklonio tu neku predrasudu koju gajiš prema meni, tj. taj stav da treba da me kočiš i suzbijaš, mnogo bi više stvari vidio i naučio. Ali eto hair inšallah.

A naravno ne bih da dalje pišem o tome kako to Ezan govori o Da`vi jer nije niko izrazio želju da to čuje. Ali onu pravu želju za znanjem, a ne skepsu.

Allahimanet.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

6

Selam

@ Gerilac dugo vremena citam tvoje postove i pokusavam da te definisem i da procjenim tvoje namjere sa svim ovim silnim pisanjima i mudrovanjima, predrasudama, klevetama pa ponekad i ono najgore a to je pljuvanjima po nekim javnim licnostima.

Pa te otvoreno pitam: Sta je tvoj nijjet? Sta ti uopce hoces? Jel tebi namjera da jedes grozdje ili da tuces bahcivana?

Boj se Allaha onako kako treba da ga se bojis! I ostavi se toga da ti mnogo stosta znas a vidi se da ni ono opce ne znas i kada ti Ed ocigledno dokaze da ne znas ti onda kuliras i pokusavas da se napadima odbranis.

Ovo ti je jedan ovako otvoreni bratski savjet da ostavis to svoje JA i da budes konstruktivan i da se ostavis portpalorstva vjere Islama.

Selamim te i nadam se da neces nastaviti da polemises sa mnom kako sam ja eto u zabludi i kako trebam znati sustinu a ne ljusturu.

Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

7

Citirano

Orginalno od Gerilac
E pa vidiš Ed u tome i jeste razlika izmedju tvojeg i mojeg vidjenja i vjere i Kur`ana. Ti se držiš "izvora" pri tome misliš na knjige, a ja se držim Izvora pri tome mislim na Autoritete, nosioce znanja.

Mozes da mislis i na Muharema Serbezovskog ako hoces, to je tvoja stvar. Izori islama su Kur’an (Kur’an nije knjiga, Kur’an je Allahov govor) i Sunnet (ni Sunnet nisu knjige vec ono sto je Poslanik govorio, radio ili sutnjom odobrio). Ovome mozes dodati i konsenzus i analogiju, kao dva dodatna izvora koji imaju istu jačinu ustanovljenja serijatskih normi, jer se, u biti, oslanjaju na dokaze iz Kur’ana i Sunneta. Ovo je sustina svih sustina.

Kada ovo shvatis i prihvatis (a kao musliman si to duzan) mozemo da nastavimo.

8

Gerilac, evo molim te pazljivo procitaj par stvari (polako cu ti pisem :)... (sala mala naravno).

Tema je iz najboljih namera otvorena upravo zbog tebe. Zelja mi je bila da vidis da snagu koju nosis trebas na drugi nacin da koristis, da bi uopste bila korisna. Da upotrebis malo klikere svoje i skontas ono sto su drugi vec prokontali za tebe, i skontas ono sto jeste, da bi radio sta treba da radis. I nemas sad kud, ko u drugim temama, trte vrte nije to sto jeste to je ovo to je ono... lijepo ti je ed rekao, drago mi je sto jeste (pogotovu on), a i ja bi ti isto (i ne samo po svojem umu (da bih rekao sretanje ispravnog) vec je to receno tako odavno i tako jeste) Kur'an je izvor! Kur'an je Bozja objava.. Kur'an je izvor znanja.. Kur'an je uputa. Sve sto muslimani prihvataju kao znanje ima izvor, ili za referencu u izvoru ima KUR'AN.

Dalje, izuvas se malo prije vode (kao i stalno). Dje hitas? Ja sam sa temom krenuo polako (namerno). Nisam jos ni jedan jedini metod objasnio. Doveo bih u vezu (onako kako treba) bitnost sustine i znanja prije nego sto krenem detaljnije sa metodama, ali bih isto tako DEFINITVNO rekao i ono sto ti je ed rekao (a i ja sam vec negde spomenuo) da da'vu svako moze obavljati na svom nivou. Tako je i Muhammed a.s. rekao, a tako i u Kur'anu pise, jer da'vu kao duznost svi imamo (jer nam je svima duznost da se ispravno ponasamo). A metod ti (ispravan) pomaze da onoliko koliko znas (ne ono sto ne znas) ucinis na najefikasniji, najljepsi, najkorisniji i najispravnii nacin. Dakle ne hitaj.. polako. I ne protivureci jer ne znas ni cemu protivrecis. Ovaj post ne idem u detalje i nije mi za cilj da objasnjavam vec se tebi obracam, ali evo ti (ponavljam) samo jedan ajet pa se nadam shvatices makar nesto, jer si ga cini mi se preksokcio kao sto sve tudje predrasudama nosen uvijek preksaces (a o tome sto ajet govori ce dalje biti itekako rijeci ponavljam ti ):

"Na put Gospodara svoga mudro i lijepim savjetom pozivaj i s njima ne najljepši način raspravljaj! Gospodar tvoj zna one koji su zalutali s puta Njegova, i On zna one koji su na Pravome putu ." (16:125)

S obzirom da ti aktivnije (imas za cilj da) delujes, opet ti ponavljam, zbog tebe sam otvorio temu da vidis stvari za koje znam da nisi imao sanse da ih vidis, da bi ti delovanje bilo uspesnije. Izvini al moram da ti kazem da posmatras na stvari vrlo iz niske perspektive. Ako i zelis da se pozivas na autoritete (ucenjake) ne budi ni tu zatvoren jer oni koji su prevedeni pa ti postali dostupni su samo mali dio onoga sto na svijetu (dunjaluku) postoji. Da'va kao discplina nije predmet skoro nijedne knjige koju sam dole sreo pa sam zato hteo da (prevashodno tebi) ucinim makar ovde dostupnim (zajedno sa svima koji se prikljuce) te stvari koje nisu toliko poznate jer ih eto ipak neki smatraju nebitnim

I poslednje: ne odvajaj vise majka mu stara... nema tu treba sustina, treba ovo.. bitno ono bitno ono. BITNO JE SVE! I nema opravdanja nedostatka jednog posedovanjem drugog. Musliman pravi ne opravdava svoje nedostatke kad ih ima, vec se trudi da ih otkloni. Musliman koji se trudi i radi ne opravdava svoje neklanjanje jer KLANJA (namerno navodim slucaj), i isto tako RPAVI musliman(tj koji ispravno radi, a ne pravi-lazni), ne opravdava nerad time sto klanja (pa prica da je to vaznije od rada) jer i klanja i radi ( i sve drugo sto mu je u moci a treba da radi). Islam je vjera sredine, ali vjera potpuna. Nema materijalizacije nema dematerijalizacije jer je sve onako kakvo jeste. Ako neko to posmatra (ono sto jeste) pogresno nasa je duznost da mu ukazemo na gresku i uputimo ga na ispravno. Sta je isprvano (osecam da ces ti prvi tako nesto da smislis da kazes)? Ispravan je Islam i sve sto propoveda Islam. I zivot dunjalucki se u glavi postavlja kao ekvilibirjum (sredina) izmedju zivota ovozemaljskog i zivota buduceg jer jedan vodi drugom, imanjem u glavi jednog - zasluzuje se drugi i ispunjavanjem obaveza na ovom, zasluzuje se buduci. I nemoj vise ni oko toga proizvoljne definicije davati. Za sve sto zelis reci u toj sferi skrati pricu.. pozovi se na Kur'an, ili autoritet, tj nekog relevantnog ucenjaka koji nesto iz Kur'ana tumaci. Jer nasi ucenjaci ne pricaju iz glave jer im je uvijek referenca Kur'an, a Kur'an nije samo knjiga kako ti to rece.

Ja cu i dalje nastaviti sa temom na nacin na koji sam je zapoceo. Bujrum i ti i svako ko ima nesto da kaze. Ovaj post je samo ispad izazvan tvojim svakodnevnim upadom. Znam da ces ga ti procitati pa mi nije problem sto je dug, ali ti kazem i ovo: kada pises, a imas za cilj da nekom nesto objasnis ti post SKRATI.. prvi ja ne citam one preduge. Oni u temi "sustina islama" su predugi, a svi su copy paste.. za takve forum ne posecujem. Te stvari postoje bolje objasnjene u knjigama (akademskim). Internet nije prihvatljiv izvor znanja (ne opste prihvatljiv), osim ukoliko izvor preuzetog materijala sa interneta nije nesto sto postoji vec u drugom (prihvacenom ). I ne misli da ti pricam proizvoljno.. to ti je po definiciji opste prihvacenoj u pravljenju istrazivanja. Naravno da za neki nivo drugi to je prihvatljivo (samo ne akademski) i da je u redu preneti ga, ali za takvo nesto se moze dati i link. Ti ne umuj proizvoljno (ako mislis da bi to bilo kad ne bi kopirao) vec nam daj sintezu toga sto pise.. skrati.. pojasni.. da bi mogli citat.. i shvatit (oni koji ne shvataju). I mani se price o previse trivijalnim stvarima dok naglasavas sustinu. Najbolje nista ne naglasavaj jer je sve povezano, a naglasavnjem jednog redjenjem drugog samo sebe dovodis u kontradiktornost. Ti formalnostima objasnjavas sustinu, sto i jeste logicno jer te formalnosti cine sustinu, ali puno gresis kad formalne stvari nazivas samom sustinom. Zato ne razdvajaj.. nije potrebno da razdvajas uopste ( i samog sebe zbunjujes). BItno je sve.. sve ima veze (i jedno sa drugim).

A postoji nesto po mojem shvatanju sto je kontradiktorno malo onom opstem prihvacenom, a to je da nijet (koji se da nazreti iz predstavljanja (ali mu se iskrenost ne moze odrediti) nije jedini determinator ispravnosti ponasanja.. to ponasanje mora da bude u skladu sa nijetom da bi se postiglo nesto korisno (ako je sam nijet usmeren ka korisnom naravno). Nijetis da pricas o Islamu i ukazujes na put Islama a delovanjem cinis kontra.. Allah ti mozda oprosti zbog neznanja, ali kad ti se ukazuje na greske a ti ih ne prihvatas (jer se cini mi se osecas sigurnijim da bez kontrole samog sebe glavom kroz zid guras, i dalje gresis i govoris (indiretktno) da ti je nijet ispravan) onda postajes (mislim) vrlo odgovoran za ono sto radis. Ja ti kazem ne hitaj.. sacekaj.. bice rijeci o onome sto trebas da znas.. polako.. nadam se shvatices. Korisno je vjeruj. Malo toga u postovima je iz moje glave. Zapravo nista nije iz moje glave.. negde dam misljenje, ili ti komentar ili dalje objasnjenje, ali nista od toga nije izvor mojeg umovanja vec je vecina od toga sto pisem prevod iz raznih materijala koji se tematikom ove teme bave (pa na to dam komentare ili svoja gledanja). A sve sto se nalazi u tim materijalima nije takodje produkt samo umovanja covjeka samog (autora materijala) vec je sve sa izvorom i referencom na Kur'an, i na zivot Bozjeg poslanika. Otuda je svaki ajet jasno posle svega sto je receno da bi se prikazalo odakle je to receno skontano, a ne da bi se ajet postavio tome u dokaz (ili odbranu). A ko je materijale sastavio manje vise nije ni bitno..

Brat gerilac oprosti ja malo podugo.. nije mi bila namera da druge opet mucim, al nadam se posluzice. Polako.. citaj kako postovi idu. I ne ide ni tebi korist da ti ljudi postavljaju pitanja (ili da te cak ni ne pitaju a sa pravom da sami donose odgovore na ta pitanja) koja se logicki namecu te ti ih je sandzak i postavio. Ja jos uvijek verujem da ti imas ciste namere, ali da te nesto neispravno nosi.. ili da ne poznajes metode kojim bi izneo to sto osecas da trebas da izneses. Zato sacekaj.. budi strpljiv.. karakteristika Islama (a i da've kao i svakog ponasanja koje cemo nazvati ispravnim) je umerenost koje krasi strpljenje. Te samo budi makar u ovome umeren.. u drugim temama i ja i ti srljamo (jedan drugom kontru pravimo da bi sredinu dobili) a to nije ispravno. Sredina.. umerenost. Citaj.. shvataj.. pa tek onda kritikuj. Ne kritikuj prije vremena i ne citaj sa predrasudama. A i ne kritikujes mene na kraju krajeva. Pokusavas da kritikujes i pravis se pametan nekima kojima smo i ja i ti ko zrno znanjem a pozivas se na neke koji su maltene isto sto i mi. Zato samo polako i samo za hair.
Allahimanet :).

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

9

Srijeda, 14. Januar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Dragi brate Fingersbroken, sta da ti kazem, tvoj post sam procitao i shvatio (kolko sam mogao). Ali sta mogu ja uraditi da ti dokazem da se u tvojem shvatanju krije jedan otrov koji te truje, a tim otrovom (a da to i neznas), trujes u drugim temama (ne u svim) i druge (konkretno mislim na politiku prije svega). Naravno da cu svaki tvoj post na ovu temu fino procitati, a sem toga ko kaze da meni te metode nisu poznate. I ko kaze da se ja tih metoda ne pridrzavam, samo sto se ovdje na Forumu djesava jedna druga stvar, a to je, da je ovdje sve pocelo sa tobom i Sansom i sa drugima ja problema nemam, ali eto preko vas i uz pomoc vas se je slika o meni ovakva napravila. Ti si par puta odreagovao "drsko". Sjecam se tvojeg prvog ukljucivanja. PA sam ja vidio gdje ce to da ode i htio da se sa Foruma povucem, cak sam krenuo da sve svoje postove brisem, ali sam ti si me zamolio da nastavim. E sada kada nastavljam da sa tobom i sa Sansom se ovdje "raspravljam" (ne sa Forumom) ti ides dalje pa toliko unosis neku dozu nervoze u sve to da ja jednostavno ne vidim nacina kako bih to izbjegao ili izmijenio. Sto se tice tvojeg shvatanja Vjere (i Edovog i Sansovog i mnogih ovdje) ima jedna stvar koja se tu potkrada i ta stvar mijenja cijelo vidjenje Vjere. To je ono na sto zelim, prije svih, TEBI ukazati, ali do sada neuspjesno.

Sasvim je normalno da se sada javljaju i ostali ljudi koji ce me napadati, meni to nesmeta, jer danas je Ahiriz-zeman i danas ima milioni shvatanja.

Samo da TI kazem (a i drugima), mada nije lijepo pravdati se stvorenjima, da je moj nijjet samo trazenje Istine i kada pisem postove tacno znam kako se moze shvatiti moj post i da on u sebi nosi Energiju, ali ta Energija ce se shvatiti kao negativna ili kao pozitivna zavisno od stanja ili znanja ili shvatanja onog koji cita.

Ti si moju energiju shvatio kao negativnu najvise iz sukoba izmedju mene i Sansa, mada ja taj sukob sa tobom nisam htio, ali ti si se ubacio.

A ovi Izvori koji se navode kao izvori naravono su izvori, ali danas je zastupljeno jedno veoma veoma opasno tumacenje i vezivanje za te Izvore. Danas se mnoge stvari negiraju bas putem tih nekih izvora i lanaca. Jasno je meni kojeg je stanovista Ed, ali zao mi je sto je i on dosao ovdje i upao u jednu situaciju u kojoj sam ja negativac i automatski se on stavlja na stranu odbrane Istine od mene koji sam "napadac" te iste.

Ovo cu opet reci (ALI SAMO SA CILJEM DA SE RAZMISLI), ko ce da VAM kaze i potvrdi da ste dobro te IZVORE shvatili i ukapirali i da ih shvatate ispravno kroz vrijeme i u vremenu u kojem se nalazimo??? Jeli to VASA pamet??? ili je to neki Autoritet kojeg slijedite u svemu (zivotu, shvatanju, itd.) i kada nesto citate obavezno pitate njega da vam dodatno objasni jer moze bit da nisi dobro centriran. Nadam se da Fingerse shvatas sta znaci zakljucivati svojim mozgom (to se naravno mora) i to sto se zakljuci misliti da je dobro zakljuceno. Ko kaze da je to dobro skontano i ko ce da ti kaze KAKO to treba da skontas i u danasnjem vremenu prepoznas???

Sada bih nesto rekao i po pitanju ovih DOKAZA koji se navode. Potrudit cu se da sto jasnije to iznesem, mada je ovo tesko objasniti. Ovo sto se je pojavilo danas da na svakom koraku, kada se muslimanima se prica, se trazi dokaz za to, jer veoma veoma opasno. Zasto??? Zato sto se dokazima te vrste (logicno jasni) moze ici donekle, a odneklen :) se nemoze nikako ni pomjerit niti shvatit. Zamisli sada da se pojavi neki Evlija koji ce pokazati Keramet (nesto nadnaravno) kako bi reagovali na njega oni koji za sve i svasta dokaze traze i kroz to gledaju samo? Odmah bi prije upali u sumnju nego u cvrsto vjerovanje, jer je takvo stanje PROVERAVACKO, zbog Ahiriz-zemana. A posto te neke stvari (odnosno glavne stvari - Sustina) ne idu na Racio i Logiku, onda je vec vjerovatnoca da ce ga proglasiti lascem i tako bez Imana ostati.

Nije tesko mene pobjediti ili sa Foruma istjerati. Ako budete uporni (prije svih Ed) u tome cete i uspjeti, ali sta cete time dobiti? Mislite li da biste time tada Istinu odbranili? I da ste pobjedu ponijeli?

ZAR MISLIS ED DA IZVORI ZA ONO STO NAVODIM NISU KUR'AN I SUNNET???

Ja se ubuduce necu mijesati (bar cu se potruditi) u ovu temu, samo cu je iscitavati i potruditi se da prihvatim poruke meni porucene u Postovima. A tebi Fingerse cu reci da oni postovi u temi Sustina Islama nisu COPY-PASTE postovi, vjeruj mi. I naravno ja su nastaviti dalje u njoj da pisem o Sustini Islama i naravno necu pisanje prilagodjavati citaocima, vec cu pisati kako cu pisati, pa ko shvati shvati, ko ne shvati ja tu nista nemogu, jer tema se zove Sustina Islama. I vjeruj mi Figerse nista ja nisam odvajao ali eto tako si ti ukapirao, niti Formu od Sustine, niti Rad od Vjere, itd.

Halali i halalite mi sto je post malo dugacak, takav je moro biti.

Allahimanet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

10

Srijeda, 14. Januar 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac
Samo da TI kazem (a i drugima), mada nije lijepo pravdati se stvorenjima, da je moj nijjet samo trazenje Istine …

Gerilac, ničiji nijet ne zanima nikoga na ovome svijetu. Sa njim ćeš otići Allahu da polažeš račune. Nigdje u islamskom pravu ne postoji mogućnost da se nekome sudi po nijetu te ne znam zašto ga i pominješ. Ono što je naš predmet interesovanja na ovome svijetu su djela ljudi, ono što govore i ono što rade .

Citirano

A ovi Izvori koji se navode kao izvori naravono su izvori, ali danas je zastupljeno jedno veoma veoma opasno tumacenje i vezivanje za te Izvore. Danas se mnoge stvari negiraju bas putem tih nekih izvora i lanaca. Jasno je meni kojeg je stanovista Ed, ali zao mi je sto je i on dosao ovdje i upao u jednu situaciju u kojoj sam ja negativac i automatski se on stavlja na stranu odbrane Istine od mene koji sam "napadac" te iste.

Ovo cu opet reci (ALI SAMO SA CILJEM DA SE RAZMISLI), ko ce da VAM kaze i potvrdi da ste dobro te IZVORE shvatili i ukapirali i da ih shvatate ispravno kroz vrijeme i u vremenu u kojem se nalazimo??? Jeli to VASA pamet??? ili je to neki Autoritet kojeg slijedite u svemu (zivotu, shvatanju, itd.) i kada nesto citate obavezno pitate njega da vam dodatno objasni jer moze bit da nisi dobro centriran. Nadam se da Fingerse shvatas sta znaci zakljucivati svojim mozgom (to se naravno mora) i to sto se zakljuci misliti da je dobro zakljuceno. Ko kaze da je to dobro skontano i ko ce da ti kaze KAKO to treba da skontas i u danasnjem vremenu prepoznas???

Hm, nije mi baš najjasnije da li govoriš o instituciji imameta kod šija ili govoris o taklidu . Ako je ovo prvo onda to diskusiju baca na sasvim drugi teren a ako je drugo onda mogu samo da potvrdim da je taklid prihvatljiv u islamu i u njemu nema ničega lošeg jer zaista postoje insani nesposobni da misle svojom glavom. Ali kada je Allah insanu dao dovoljno razuma onda nema ničeg loseg u tome da isti i uključi. Naprotiv. Izvore islama ne kapiramo mi već ulema , mudžtehidi a mi srčemo ono sto nam oni serviraju s tim da od različitih mišljenja uleme uvijek uzimamo ono za koje smatramo (dakle, uključili smo razum ) da je Allah sa njim zadovoljan a ne slijedimo svoje strasti. Gospodar naš od nas više i ne traži (la jukellifullahu nefsen illa wusahaAllah ne opterećuje čovjeka više nego on može ponijeti ) .

Citirano

Sada bih nesto rekao i po pitanju ovih DOKAZA koji se navode. Potrudit cu se da sto jasnije to iznesem, mada je ovo tesko objasniti. Ovo sto se je pojavilo danas da na svakom koraku, kada se muslimanima se prica, se trazi dokaz za to, jer veoma veoma opasno. Zasto??? Zato sto se dokazima te vrste (logicno jasni) moze ici donekle, a odneklen se nemoze nikako ni pomjerit niti shvatit. Zamisli sada da se pojavi neki Evlija koji ce pokazati Keramet (nesto nadnaravno) kako bi reagovali na njega oni koji za sve i svasta dokaze traze i kroz to gledaju samo? Odmah bi prije upali u sumnju nego u cvrsto vjerovanje, jer je takvo stanje PROVERAVACKO, zbog Ahiriz-zemana. A posto te neke stvari (odnosno glavne stvari - Sustina) ne idu na Racio i Logiku, onda je vec vjerovatnoca da ce ga proglasiti lascem i tako bez Imana ostati.

Slažem se sa tobom da neke stvari ne može da prihvati razum (koji i traži dokaze) vec ih mora srce prihvatiti (kojem dokazi ne trebaju) ali se zbog tih stvari kojih je jako malo u životu ne može pogaziti princip dokazivanja izvorima islama jer je u potpunoj suprotnosti sa duhom Allahove vjere od koje bi se na taj način napravio prčvajz. I nećemo nikoga proglasiti lašcem tek tako. Naime, i ovdje ima pravilo a to je da dotični ne moze nista tvrditi ili raditi što je u suprotnosti sa Kur’anom ili Sunetom. Ako tvrdi nešto što je u suprotnosti sa njima onda prvi svjedočim da je lažac. E sad, ukoliko za njegove tvrdnje nema dokaza ni za ni protiv (kao što je na primjer tvrdnja Ali-dede da je bio u džennetu) onda ostaje na pojedincima (odnosno njihovim srcima) da prihvate ili odbiju ono što taj evlija (ili "evlija") govori. Medjutim, to njegovo nikako ne moze ući u sastav vjere jer islam je kompletiran još za života Resulullaha a.s. i nema mu se šta ni dodati ni oduzeti.

Citirano

Nije tesko mene pobjediti ili sa Foruma istjerati. Ako budete uporni (prije svih Ed) u tome cete i uspjeti, ali sta cete time dobiti? Mislite li da biste time tada Istinu odbranili? I da ste pobjedu ponijeli?

Brate, propao je onaj ko ovdje diskutuje da bi nekoga pobijedio. To se zove disputacija (ili džedel) i jedna je od bolesti ljudi uopšte a posebno muslimana koliko mogu da vidim. Umjesto da jurimo za nekakvom pobjedom preče nam je da stalno preispitujemo svoje stavove kako ne bi zalutali. I nije mi stalo da te istjeram sa foruma ali bih rado istjerao te bubice koje imaš u glavi.

Citirano

ZAR MISLIS ED DA IZVORI ZA ONO STO NAVODIM NISU KUR'AN I SUNNET???

Nebitno je šta ja mislim. Bitno je da te dokaze i izneseš. Zašto bih ja tebi vjerovao ili ti meni. Zašto bih vjerovao bilo kome. Pa ni ulema ne traži da joj se blanko vjeruje već uvijek pri pisanju i obraćanju za svoje tvrdnje daje i dokaze iz izvora islama .

Citirano

Halali i halalite mi sto je post malo dugacak, takav je moro biti.

Halalosum...

11

Srijeda, 14. Januar 2004

Gerilac brate evo ovako. Prvo kazes da je razmisljanje (i koristenje razuma) stetno sa cim se ja nikako ne slazem. Mogao bih pricu o tome sada, ali polako kad na to dodje vrijeme...
Drugo: sumnjas u ono sto ja pisem jer polazis od tih predrasuda da je ovo produkt nekakvog mojeg umovanja, i da ja se ne pozivam na autoritete, a ja sam ti lijepo napisao da je sve napisano ustvari vecinom prevod izvoda iz dijela mnogih nasih ucenjaka koji su se bavili ovom temom.
Temu sam poceo da obradjujem metodoloski.. onako kako su je ti ucenjaci za obradu postavili. Ova tema je i akademski materijal ustanova (visokoskolskih) koji je za predmet izucavanja uzimaju. A i ona kao i svaka druga se krece na isti nacin sa izucavanjem: definise se, zatim se govori o njenom znacaju, o cilju i svrhi teme, o izvorima, o karakteristikama, itd itd a kroz sve se uvodi u samu temu i na kraju se moze reci i preneti ono sto tema jeste... .. Ako pokusavas to da pobijes (kao i temu samu) ne pobijas mene vec mnogo vece autoritete.. rekao sam ti to vec..

Dalje: nacin na koji si se ubacio u temu govori da ne poznajes ni metodologiju, a ni principe izucavanja metodologije. Da li ti znas to za sebe ili pak ne to nije bitno... Pravo znanje se prepoznaje u ponasanju, a u tvojem ponasanju se ono ne vidi (o metodama sad govorimo). Da bude jos gore ubacio si se da negiras ispravnost postupka koji nije smisljen od mene vec upravo od mnogo vecih autoriteta (mislioca i ucenjaka) koji su za izvor (svoj autoritet) koristili Kur'an i Sunnet, a to je kontradiktorno tvojem stalnom naglasavanju da se na autoritete ne smije ici.. (a dovodi u pitanje tvoj izbor i poznavanje autoriteta).

Jedini slucaj u kom te opravdavam kad se ubacujes jeste kad neko stvarno negde gresi. A cak i da nisam isao metodoloski, ubacivanjem nereda tamo gde se neko trudi da neki red dovede je jedna ruzna osobina ja mislim. Tvoja tendencija je da svuda nesto ti govoris.. da svuda ti neke definicije (proizvoljne, vrlo proizvoljne) postavljas.. a mislio sam makar nekako shvatices..

I ne znam ko za cilj ima da te izbaci sa foruma? I ko se sa tobom nadmece?

Ja bih i temi o sustini Islama prisao drugacije.. Pisao bih o Islamsik pogledaima na svijet... o nekim malo vise sustinskim stvarima. Ali ti to radis na svoj nacin, i ja stvarno ne bih (osim kad bih video da pises nesto netacno, sto nisam video) ne bih ti prekidao temu kritikama vec ako bih se javio na drugi bih nacin nastupio.. Koliko da znas i tu ima poznavanja metoda (ponasanja samog)..

I nije mi za cilj da se ne javljas. Bujrum.. da diskutujemo.. Necu ni preko cega da preskocim a da nije jasno. Citaj ono sto pise... ja ti za sve navodim ajete. Nemam nameru da navodim ciji su textovi jer direktno nisu niciji, i iste mozes naci od mnogih autora. Sad su u mojoj interpretaciji i prevodu (kako gde) ali nisu produkt mojeg umovanja (bez direktnog poziva na autoritete). Ako nesto u textu mozes da prepoznas da nije ispravno bujrum ti reci sta je to.. pa cemo iznet misljenja. Rekao si vec da smatras da poznavanje metoda nije toliko bitno, i bilo ti je odgovoreno od stane ed-a. Ima tu jos dokaza da ti se odgovori. Meni je dovoljan i taj da postoji disciplina koja se bavi izucavanjem da'we (u kojoj ja nigde ne naidjoh da je prerekvizit za izucavanje iste sam ezan).
I nemoj ona pitanja vise tipa: Otkud znas da ne znam jer cemo tim u krug.. mogu te pitati otkud znas da ne znam da ne znas? Ali sam ti vec rekao.. ponasanje i govor su jasan determinant poznavanja metoda i poznavanja principa ispravnog ponsanja. Da ti ne bi postavljao pitanje sta je to ispravno, ponavljam ti Allah dz.sh nam je svima vec dao odgovor na to, i ispravno je islamsko. A o tome i pisemo ovde..

Nigde ne hitamo.. kad se preko necega predje nastavicemo.. da ne preskacemo :).

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 15. Januar 2004

Prvo cu ti Ed reci da ne mislim ni na Siitski Imamet a ni na Taklid. Po Imami Gazaliji, Taklid je pokudjen, dakle slijepo slijedjenje. Dakle, treba ukljuciti mozak, ja nisam nikad rekao da netreba, ali taj mozak je potrebno staviti iza nekog Autoriteta zivog, dakle odaberes jednog Autoriteta i njega slijedis. Mnoge citas, ali jednog slijedis. Govorim o Ehli Sunnetskom slijedjenju Sejhova (Mursida). E sad ovo sto ti navodis Ulemu, prvo pitanje je da li je to prava Ulema??? I ja sam to jednom diskutovao, a nije mi tesko opet to uraditi, ko je to ustvari i kako neko moze Ulema biti???

Tebi je vjerovatno poznat Hadis u kojem se kaze: Bojim se najvise za svoj Ummet iskvarene uleme.

Dakle, kada se kaze Ulema time nije to zavrseno. To je tema o kojoj ja najvise volim da pricam, ne iz razloga osude nekog, vec iz namjera nalazenja prave Uleme. Razmisli malo o ovom Hadisu gore. Kada Poslanik a.s. kaze Iskvarena Ulema, to znaci da misli na nekog ko se predstavlja za Ulemu, dakle poziva se sve na Ajet i Hadis i tako to, ali je to pokvarena Ulema. Dakle, razmisli o ovom Hadisu.

Ovo je takodjer za Fingersa da razmisli. Kada kazes za ove neracionalne stvari (stvari koje se ne shvataju mzgom) da ih u zivotu ima malo, moram a da ne reagujem i da kazem da je bas taj dio glavni i najvazniji. Forma je samo sredstvo kojim se dolazi do Sustine, koja nije racionalna, vanmozgovna je, a doci ce se ispravno samo uz pomoc Autoriteta koji je to dostigao. Dakle, slijedjenjem Autoriteta se to moze postici. Njegovim nadzorom tvojeg razmisljanja i putovanja kroz zivot. Sve sto kontas i razmisljas izneses Autoritetu i onda ti on to shvatanje korigira i govori ti gdje si upao u zamke i kako treba i daje ti upute sta dalje i kako i na sta obratiti paznju, dakle licno sa tobom radi. Ja ne negiram metodu dokazivanja Kur'anom i Sunnetom, to je potrebno, ali Hadis kaze da ce se Ummet podijeliti na 73 skupine od kojih ce 72 u Dzehennem a 1 samo u Dzennet. Svaka od tih 73 grupe u svoju korist, odnosno, odbranu navodi Kur'an i Sunnet.

E sad ovako kada pominjes vec Ali-Deda, reci cu ti da njega licno nisam poznavao ali sam mu bio na Dzenazu. I neznam zasto govoris o ubacivanju necega njegovog u vjeru, jel ti to govoris o Novotariji (Bida'atu)? A taj isti Ali-Dedo je covjek bio nepismen, dakle nije znao ni pisati ni citati, dakle Umijja. I kada bi se okupili ljekari oko njega on bi im pricao o, recimo, bubregu sve i svasta. I ono sto u medicinskim knjigama vec ima i ono sto nema, pa bi doktori u Sarajevu samo blijedo gledali. Sada kada se u Sarajevo ode i pronadje doktor koji je njega lijecio i kada se upita za Ali-Dedu on prica o njemu i sve mu suze liju niz lice. Eto on je za mene recimo bio Ulema, odnosno Autoritet, on je bio zivi Ajet, dokaz, za ili protiv ove Zvanicne Uleme, tako to Allah radi. Koji ga je god priznao dobro je za njega, a koji ga je god zanegiro tesko se njemu, a to da ga ne priznaju nije im dao samo Ego i njihove diplome. Jer gdje ce od njih znati neki "nepismeni", a oni zavrsili tolike skole. To je nesto sto se trenutno djesava masovno. A ti znas da je receno da ce veeeeliki broj "Uleme" na Sudnjem danu nastradati.

Ali-Deda je pokazao jos mnogo, mnogo Kerameta i cuda, ali preko toga olahko prelaze ili negiraju ili napadaju ili cak osudjuju oni Oholi. A Ali-Dedo nije jedini. Ima te Uleme uvijek i svuda.

Bubice koje kod mene vidis, trenutno ih kao bubice vidis i zelis po naravno inerciji da ih istjeras. Ali ja se nadam ako Bog da da jednog dana neces te bubice bubicama vidjeti. Takodjer ovo govorim i Fingersu.

A ovo sto se tice iznosenja dokaza, ja zaista necu se oko toga mnogo zanimati, jer moj metod nije navodjenje dokaza, moj metod je razmjena znanja, pa ko hoce nek uzme a ko nece nek ostavi. Ali bih tebe posavjetovao, pazi se onog kategoricnog, NIJE TO TAKO. Ne zbog mene, vec zbog tebe. Jer moze se djesiti da jeste.

Fingerse evo da ti jos jednom pojasnim a to je vec ucinjeno gore u prvom dijelu posta ali evo da izdvojim. Ne kazem da netreba da se koristi mozak, ali je mozak sredstvo i on shvatiti sustinu nemoze, a mozak ce razmisljati ispravno samo onda kada se on koristi uz nadzor Autoriteta, dakle da uvijek u svoje shvatanje i zakljucke sumnjas, ne i u Istine, i da ih sa tim Autoritetom provjeravas. Ali taj autoritet se nemoze preko knjiga uzimati. Moze se preko knjiga uzimati, samo ono racionalno, ali i to je pitanje hocemo li dobro shvatiti, dakle najbolje je imati Autoriteta zivog. S kojim ce se druziti i od njega shvatanje i ponasanje poprimiti. Dakle, koji ce nas odgajati i nase razmisljanje nadgledati da ne odemo daleko. Ja vidim da si ti podosta samostalan u razmisljanju, jasno je meni da ti dosta knjiga citas i da citasd takodjer dosta Islamskih knjiga, ali ko kaze da si ti po pitanju shvatanja centriran. Ovo kazem iz najboljih namjera i uvijek mi je ta namjera i bila. Zato sam i pokrenuo temu Sustina Islama, gdje cu neke stvari napisati koje mislim da su potrebne. Institucije tipa Akademija, Fakultet, Skole, itd. meni i znace i neznace, jer ja njih ne uzimam neminovno za Autoritete, jer je iste te institucije osnovao i napravio covjek. Dakle, za mene je Autoritet Nasljednik Bozijeg Poslanika a.s., dakle ziv insan. A institucija moze obavljati eto jedan dio posla. Najopasnije kod institucija je to sto one su podlozne vlastima ili ti ovima ili onima, a imaju jak utjecaj na masu. Tako da je veeeliko pitanje kakav je rad institucija, pogotovu u Islamskim zemljama danas.

Opet sa druge strane ko kaze da sam ja bilo sta od ovoga sto si ti napisao negirao, samo sam se na temu nadovezao. A o ovoj temi ko su Autoriteti na zemlji pravi se moze pisati i pisati, a ja cu to jednog dana ako Bog da obraditi, tj. nesto cu napisati, samo polako.

A ovo sto kazes da ja nastupam nekako po tvojem vidjenju neispravno je iz razloga sto ja mislim da treba tako, a nekazem da ne pogrijesim ili da ponekad ne nastupim naglo. Samo je ovdje interesantno kako ti ne primjecujes ili mozda primjecujes da ti veoma Samouvjereno nastupas, tj. pises stvari sa ubjedjenjem da je to to i nikako drugacije. Prednost u fomalnom smislu na ovom Forumu tvoja je ta sto ti zastupas misljenje koje vise odgovara vecini ljudi, pa ispada kako ti branis a ja napadam. E na takve nastupe tvoje i bilo koga drugog sam ja reagovao sa istom zestinom koju sam vidio u tekstu tog koji pise. Medjutim, posto je sa jedne strane bio Sans, ti, itd. a jos plus oni "Gazde" Foruma, onda naravno ja sam "crna ovca". Meni licno to nesmeta, ali mi je samo eto zao sto se time djesava nesto drugo. I pazi se ovoga: Ja ti za sve iznosim Ajete. Nemoj misliti da je u navodjenju Ajeta 100% sigurnost. Opet kazem svih 73 skupine to rade.

A to sto ti nisi naisao na Ezan kao lekciju za Da'vu neznaci da to i nema.

Fingerse ja nezelim da negiram neki tvoj rad, fakultet, skolovanje, trud, itd. Sto si ti zakljucio iz dosadasnjih mojih postova, ja se trudim da ti ukazem na nesto sto ja vidim kao opasnu zamku. Naravno kazem opet, ja to vidim kao zamku, a Allahu najbolje zna. A Islamsko je naravno ispravno, ali 73 grupe su sve "Islamske" a 72 od tih ce u Dzehennem a samo jedna u Dzennet. Naravno ne stavljam ja sebe u ove prave ili ti stavljam nekog u neke krive, samo kazem, odnosno navodim. Eto tako. Hair insallah.

Allahimanet.

13

Samo Allah zna ko ce u Dzenet ko u Dzehenem. Nesto ne verujem da se to po skupinama dijeli..

Kur'an se ne uzima ko dokaz znanju, vec u Kur'anu se znanje moze naci..

Kazes da je mana institucija sto su od coveka, a da vjerujes samo nasljednicima Bozjeg poslanika, tj samo insanu. Nije li insan covjek?

Naveo sam ti definiciju i od Gazalija.. nisi li je preskocio ili sta?

Metode, ovakve ili onakve, moraju u svemu postojati. Nije li ti dosta ajet (rijec Bozja) o tome. A o tim metodama je govorio i Bozji poslanik, i sprovodio ih u delo, a te metode su spomenute i u Kur'anu.

Ne znam sto je tebi cilj da se svemu postavis kontra.. pa cak i onome sto bi ti trebalo biti ukorenjeno u ponasanje. Jel to sebe branis jer se da primetiti da nimalo metodican nisi.

Cime god da se bavis bices uspesniji ako tome pristupis sa planom, ciljem, strategijom. Sto je vaznije ono sto se radi, to se vise mora metodoloski prici..

Samo mali ljudi rade bez razmisljanja sta njihovo delovanje donosi u buducnosti (a ne samo danas i eventualno sutra). Ko radi ispravno, ali stvarno ispravno, oslanja se na Allaha i ne ocajava ako sta ispadne lose. A da ne bi ispalo on planira... planira po Kur'anu.. po savjetima (i uputama) Bozjeg poslanika, i po znanju mnogih pametnijih od njega koji su o tome pisali.

Mnogih zivih primjera ja vidoh vjeruj. I svi se oni slazu po pitanju metodologije, i po pitanju znacenja da'we. Neki se je ne prihvataju jer nisu spremni sto posto. A svi smo duzni da je obavljamo, svako na svom nivou, te stoga kazem da se svi trebaju sto ispravnije ponasati... sto je naravno u skladu sa tim da se svi moraju ispravno ponasati. Moraju li ili ne? A velicina je u tome da kad bi se svi ispravno ponasali svi bi drugi vrlo lakse shvatili.. al nejse sad..

I znas sta je malo najteze.. gubis liniju... nisi koherentan. Na jednom mestu nesto napadas, na drugom se sa tim slazes. Nesto ovde kazes, a na drugom mestu ga pobijas. Vjeruj stajanjem nekakvim protiv metodologije, osim sto nesvesno branis sebe (a niko te ne napada) pobijas i mnoge stvari koje pricas. Pa cak i tu sa autoritetima. Cak i moj rahmetli dedo koji razreda skola nije imao (a bio itetakako pismen) je metodoloski pristupao svemu. Onako urlan darlan samo neznalice poslu prilaze. A ako isto nastave i kad im se na gresku ukaze dokazuje se da nesto tu nije u redu. A najgore je kad se ne daju ni po koju cijenu promeniti (ili ti im bubice iz glave isterati)..

Najbolje da ja samo fino nastavim da pisem kao sto sam zapoceo prvim postovima a? Mozda ti se nesto i svidi.. mozda nesto i shvatis. A ako u tome sto pise ti vidis negde nesto sto ne valja ti skaci dizi uzbunu. Ajete nisam birao ja tako da se nemoj ni tu lako hvatati za neke alternativne upozoravajuce fore. To si trebao da upozoris neke koji su mnogo ispred tebe i mene u tome. Eto.. Gazali je pisao u svojoj knjizi o tome. To sto nije dole prevedena ne znaci da ne postoji...

Zapitaj se: jesil kad u drustvu slusao druge? Jesil kad pustio da neko drugi prica? Jesil kad pokusao da u bilo kojem razlicitom od tebe ne pokusas da izmenis sve sto se ne slaze sa tobom? Ne pitam te slucajno.. znas sto te pitam.. zato sto uvek pricas.. zato sto uvek mora da bude po tvojem, tj zato sto nesto u tebi ne moze da prihvati da ne moze da bude onako kako to mislis ti da jeste. Onda se osecas ugrozenim ako nije.. Samo si razlicit.. nije to nista strasno.. svi smo mi razliciti..

Da nastavim da pisem ja, a? Mogul? Hoces me pustit? Nemoj samo: nije bitno ovo, nije bitno ovo (a kontam ja da ces rec da nije bitno cim ga se ti ne pridrzavas :) ).

A ako hoces ti rekni NIJE BITNO i ja cu opet nastavit da bi ti pokazao kako jeste bitno. To mi je u osnovi i bio cilj... da ljudi vide da jeste bitno. Ljudi se na svijetu razbise u svakom poslu i u svakom uspevaju jer planiraju, a mi dole balkanci naucili sve na buhu.. zato smo i gde jesmo. A jos hocemo tako i sa mnogo vaznijim stvarima... e pa ne moze ni to zauvijek. Treba da se malo razmislja.. treba :).

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

14

Citirano

Prvo da samo eto kažem da ako netreba da se miješam u ovu temu onda ovaj post prebaci u kantu za smeće.

Neznam gerilac brate dali si dobro video prvi post ove teme,koji je stvarno za svaku pohvalu,da se u njemu nalaze i nekoliko Chasnih Ajeta iz Casnog Kur'an-a,mislim da oni,Ajeti Chasni,nisu za smecje,chak i ako si se izrazio(shto se nadam da jesi) metaforichno mislim da nije uredu,mislim da bi trebao da imash malo vishe poshtovnja.Morao bi se malo zamisliti o tvojim razmishljanjima,pa zar nam Uzvisheni nije stavio(u sluchaju kada su to usmeno izgovorene misli) dvije prepreke prvo zube pa potom usne,da malo vishe razmislimo prije nego li nashe misli izkazhemo bilo usmeno bilo pismeno.Dobio sam isti utisak kao i sandzak kao i dosta drugih da ti ,gerilac,imash dosta ali dosta pogreshan pristup nekim stvarima,a u nijjet necu da ti se mesham,a i uvjeren sam da je on ispravan,samo je u pitanju kao shto rekoh pogreshan pristup.
Shto se tiche teme,nisam mozhda kompetentan za neki dublji i temeljitiji razgovor,zato cu radije da uchestvujem kao chitalac,ali mislim da je Ezan ipak poziv ne na da'vu vecj na Namaz(Salat) jer se u jednom njegovom dijelu izmedju ostalog kazhe(uchi,okujishe)"dodji te na namaz,dodji te na namaz" ,ja se u ovom sluchaju slazhem sa ed-ovim s/hvatnjem da've i ipak smo mi svi ,na neki nachin da'ije,on ti je sve lijepo objasnio da se ja sad neponavljam jer su postovi veoma dugi pogotovu,fingersovi i tvoji gerilac(halali mi shto te ovo malo vishe "potkachi" ;) ,pa bih vas zamolio,ako imam pravo,da malo(malo vishe) skratite te vashe postove,unaprijed zahvalan...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

15

Citirano

Orginalno od xhaki

Citirano

Neznam gerilac brate dali si dobro video prvi post ove teme,koji je stvarno za svaku pohvalu,da se u njemu nalaze i nekoliko Chasnih Ajeta iz Casnog Kur'an-a,mislim da oni,Ajeti Chasni,nisu za smecje,chak i ako si se izrazio(shto se nadam da jesi) metaforichno mislim da nije uredu,mislim da bi trebao da imash malo vishe poshtovnja.Morao bi se malo zamisliti o tvojim razmishljanjima,pa zar nam Uzvisheni nije stavio(u sluchaju kada su to usmeno izgovorene misli) dvije prepreke prvo zube pa potom usne,da malo vishe razmislimo prije nego li nashe misli izkazhemo bilo usmeno bilo pismeno.Dobio sam isti utisak kao i sandzak kao i dosta drugih da ti ,gerilac,imash dosta ali dosta pogreshan pristup nekim stvarima,a u nijjet necu da ti se mesham,a i uvjeren sam da je on ispravan,samo je u pitanju kao shto rekoh pogreshan pristup.

Opet dolazim u situaciju (drugi put danas) da branim Gerilca... (hmmm... hoće mi preć u naviku? ;) )
Prvi post svakako jeste za pohvalu, ali se Gerilčeve reči koje je xhaki citirao ne odnose na taj post, već upravo na njegov- Gerilčev post, tako da mislim da je ovog puta xhaki nepotrebno reagovao, a verovatno pod utiskom koji su Gerilčevi raniji postovi ostavili na njega.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

16

o| aaa sans sad vidim da si upravu,i Allah kabul olsun za napomenu tako da bi voleo da mi gerilac HALALI jer sam ja razumeo da je on to napisao za fingersov post,ali taj zakljuchak nisam(barem mislim) stekao zbog gerilchevih ranijih postova,vecj zbog toga shto sam na poslu bio od 06:00 a priznajem da ujutru radim kao dizel(motor),ali mercedes-ov ;)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

17

Petak, 16. Januar 2004

Fingerse ja nisam nikome sudio niti cu, samo sam naveo Hadis koji o tome govori, pa izmedju ostalog kaze i to da ce se Ummet podijeliti u 73 Grupe (pravca) i da ce od tih 73 pravca 72 u Dzehennem, a samo jedna u Dzennet. Naravno svaka od tih grupa ima za temelj svojeg vjerovanja Kur'an i Sunnet.

Insan u projevodu znaci Covjek. I nemoze neka institucija biti iznad covjeka, to sam htio reci. Dakle, kod nas je Insan najsvetije nesto, odnosno najljepse stvorenje koje je Allah dz.s. stvorio. U jednom Hadisu Poslanik a.s. kaze da je manji grijeh srusiti Ka'bu nego povrijediti srce Mu'minsko. Danas se djesava jedan obrt, veliki broj muslimana institucionalizuje Islam i pravi ovaj obrt. Vaznija je institucija nego Insan. Iz ovakvog gledista naravno se djesava svasta.

Ja opet kazem da nisam negirao metode, vec sam rekao da ako neko pogresno shvata Islam (sustinu), ako ima dobre metode to je onda jos gore. Dakle, metode su metode i Islamski metod je Sunnet Muhammedov a.s. Ako nekome sustina nije ispravna onda mu dzaba metode, kakve god da ima. To sam htio reci. Osim toga, u Islamu nema nista sto je samo cisti metod, jer svaki od tih metoda nosi neku svoju sustinu, i za cilj ima tu sustinu i nemoze metod sam po sebi biti cilj, vec sredstvo. To sam htio reci. Tako da prije svega moras Spoznati Gospodara svoga, pa onda mozes pozivati Lijepo i Mudrim savjetom.

E sada kada covjek ima jednog Mursida (Vodica) na Allahovom putu i ako mu se djesi da u jednom momentu upadne u Formalizam, onda ga Ucitelj (Vodic) naravno mora nekako iz Formalizma istjerati. Kako se to radi?

Za mene je (ja barem tako vidim) cisti formalizam ovo sto neko rece nije Ezan Da'va vec poziv na namaz. Onda se postavlja pitanje sta je Namaz? Cemu to sluzi? Sta znaci? O cemu govori?

A sto se tice ovog planiranja koje spominjes interesantno je to. Reci mi jesi li cuo za Dugorocnu i kratkorocnu nadu? Koja je razlika izmedju toga dvoga?

Lijepo je to sto kazes da si mnoge Autoritete vidio, jedno od pitanja je ko ime je tu Autoritativnost dao? Nije ovo provokativno, vec za razmisljanje. Drugo, lijepo je vidjeti Autoriteta dosta i ja sam ih vidio i vidjam ih, ali kojeg SLIJEDIS. Kojem si pokoran (Teslim)? Zasto ovo kazem? Pa i ja mogu masu knjiga citati, masu Autoriteta vidjeti, sa masom ljudi pricati i opet na kraju po svojoj pameti i svojem nahodjenju zakljucke donositi. Dakle, opet je tu moja pamet glavna i odlucujuca. Koga si stavio ispred svoje pameti? Mislim na Autoriteta? Koji je?

A to sto ti kazes da nekad nesto potvrdjujem a nesto negiram, odnosno dolazim u protivrjecnost sa samim sobom si sam zakljucio. Iskljucivo racionalno razmisljas i tako razmisljajuci ti se stvari cine nekad protivrjecnim ali eto hajd.

Opet kazem i uvijek cu ponavljati, te bubice su u tvojim ocima bubice i takvim ih ti vidis. Nemoj mi samo reci da ima jos dosta koji tako vide, posto je to neko vec naveo, pa naravno da ih ima jos, ali ja tu nista nemogu.

Ovo sto ti TVRDIS da ne pustam nikog nista da kaze i da mora po mojem biti je tvoje vidjenje stvari opet. Ja fino ovdje na mnogo mjesta odnosno skoro uvijek pranim i govorim o Autoritetima i poslusnosti njima, sto govori o necemu sto je suprotno od "samovolje".
Ali eto hajd, tako se cini.

A nadam se da jednog dana ako Bog da cemo se bolje malo shvatiti i onda ces uvidjeti da ja nisam nijednom nista zanegirao ili za nesto rekao da NIJE BITNO u pravom smislu te rijeci. Ali posto ti (po mojem misljenju) Formu i Sustinu pomalo brkas i mijesas, tj. Formu dosta puta uzimas kao Sustinu i obrato onda je to i normalno. A kako bi dosao do Sustine kad je za to potreban Vodic, sam svojom pamecu se nemoze to dostici. I opet kazem da treba da se razmislja, ali da nam pamet ne bude Vodic, vec Autoritet neki. A ko je Autoritet je tema posebna.

Eto halali, samo ti nastavi da pises, ja sve nijjetim da te ne prekidam vise u temi ali povuce me, ali to je normalno insan grijesi, pa eto i ja, ali ja o svojim greskama ne pricam (u Formalnom smislu).

Jedno sam zakljucio a to je da ti i ja se nikako necemo moci razumjeti preko Foruma, jer je pisanje na Forumu djelimicno i manjkavo i nemoze se slika cijela odjenom prikazati da bi tako bila jasna, a i hirovi su proradili tako daje skoro nemoguce.

A ti xhaki nemoj mi traziti Halaluka jer sam ja svim muslimanima jos u Ezelu (prapocetku) Halalio, tako da i ako se nesto tako opet djesi nemoj Halaluk traziti jer ga imas od mene. Trazi se Isitna (barem se ja trudim da je nadjem) i samo se ona racuna tako da nema se vremena zadrzavat na Halali i Halal Olsun. Trudio sam se da skratim post, ali dzaba nemogu slab sam.

Allahimanet.

18

Petak, 16. Januar 2004

Citirano

Orginalno od Gerilac

Insan u projevodu znaci Covjek. I nemoze neka institucija biti iznad covjeka, to sam htio reci.

Institucija je sacinjena od ljudi (znace vise njih) i to odabranih, i dakako da znaci da institucija (odabranih) je jaca od pojedinca. I ne pitaj me molim te PO KOME ODABRANI.. isto bi me pitao i da kazem najboljih. Ne kaze se slucajno nekad za coveka da je institucija.. (a jos nisam cuo obratno). Iako je institucija sacinjena od ljudi.. mislim da je to vec sasvim dovoljno da bi ti razumeo.
Ne znam sto ti je samo zapelo da kontriras.. pa cak i kad nema nikakvog smisla..

Citirano

Orginalno od Gerilac Ja opet kazem da nisam negirao metode, vec sam rekao da ako neko pogresno shvata Islam (sustinu), ako ima dobre metode to je onda jos gore.

E vidis.. ja ti kazem da dobre metode ne ima onaj koji ne shvata, nego je to obratno. Moze imati "dobre" metode i covek sa losim ciljem, ali ovo dobro je sad relativno. Rec dobra metoda sa sobom vuce po definiciji da je dobra ukoliko se nesto dobro njom sprovodi. O metodama ti pricam da bi ono sto shvatas bolje prenio drugima.. Da bi uspeha u tome imao, a ne samo hteo.
A vidim da ne razumes da se te metode svode na lijepo ponasanja u biti. Shvatao ne shvatao coveku je bitno pricati da se mora lijepo ponasati... E haj sad ti udri i po tome.. ne bi me zacudilo s obzirom da i je u krvi da kontriram.

I ne razumijem ti one fraze tipa ti to vidis tako jer posmatras razumom (ili racionalno) . Pa cime cu da sudim o stvarima za koje se upravo mozak sluzi za rasudjivanje? Ti govoris da su najbitnije stvari te za koje se mozak (nego nesto drugo) ne koristi za donosenje sudova. Ta nisi ti valjda jedna od tih stvari??? Oprosti.. al ja o stvarima sa zemlje razmisljam zemaljski, tj ocenjujem ih onakvim kakvim ih vidim. Da ti bratski nesto kazem: I ja sam nekad bio u zamci da se vadim za sve sto radim da nije bitno to sta radim jer znam da ja sam nesto drugo a ne to (a da je to samo prolazno). Ali sam se vrlo varao.. covek je ono sto radi.. ma koliko mislio da je nesto drugo. Da ne skrecem sad sa teme, ali veruj mi da je to tako. Ponasanje odrazava razmisljanje (unutarnje.. ono kojeg nekad ni svesni nismo).

A o planiranju.. ta ni tu mi nemoj. To kratkorocno dugorocno.. hoces li i tu temu da otvorimo? Spomenuh li ti viziju? Hoces sad ja tebi da postavljam pitanja pa da se vrtimo u krug. Gerilac, ma koliko mislio da si u pravu ti dajes definicije proizvoljno.. gotovo uvijek. Istina da se (virtuelno) pozivas na nesto ispravno, ali ti sam stvaras definicije koje gotovo nikad nisu ispravne kad se sagledaju celovito. Toga se mani.. niti si autoritet niti si (dokazano) kompetentan.

Ja sam pogresio sa procenom ocigledno. Mislio sam da ces citati (jedno u zivotu samo citati) i nesto razumeti, ali sam pogresio. Tu sam ulozio nadu da cemo na forumu nekako se razumeti, jer znam da se drgacije razumeli ne bi.. jer ne bi mogli da pricamo. Znam po sebi.. a znajuci tebe. No nismo predmet ja i ti :). Kad se malo splahne sve pa cu opet nastavit da pisem... ja kazem bitno je samo da se cita. Nije tu svo znanje svijeta, ali ima bitnih stvari. A ti po obicaju izleteo prije svega...

Zato haj se sad lijepo vrati na prvi post.. pa na drugi post.. pa na pocetak ovog. I ne postavljaj vise ista pitanja.. nego idi po principu ovako: citaj otpocetka pa ako te nesto natera da pises ti citaj ponovo, a ako odlucis da ne odgovoris samo izadji iz kruga :). E tad cu moc da nastavim da pisem.
U svakom slucaju selamim te. Bubice su tvoje i nemam pravo ja da ih isteravam.. slazemo se :).

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

19

Utorak, 20. Januar 2004

Sta da ti napisem poslije ovoga? Nista i nemogu, jer ti ces uvijek me izgleda shvatat kako me shvatas i onda nema nikakve potrebe da ti pisem. Zar ne? Jer ti moje recenice koje iznosim smatras proizvoljnim i ovakvim ili onakvim, a pri tom ne uzimajuci u obzir to da mozda ti pogresno shvatas stvari (racionalno ono sto racionalno nije), jer di ti ubjedjen u ispravnost svojih mjerila i shvatanja. Takvim pristupom si samo sebe zaustavio u daljem istrazivanju i saznavanju, ali eto nadam se ako Bog da da ces jednog dana se sa te pozicije pomjeriti. Zakljucke koje donosis su veoma zalosni tipa TI SAMO KONTRIRAS, jer ti je to urodjeno i tako. Neznam sta bih vise ti pisao, jer mi postaje mucno ti vise odgovarati. Na kraju krajeva ima Sudnji dan na kojem ce sve bit jasno. Jel tako? Halali zbog upadanja.

Allahimanet.

Social bookmarks